forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 149 - Irena
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/03/2020 : 20:56:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Irena Sendlerowa zaista je postojala. Kao službenica građanskog centra za socijalnu pomoć u vrijeme Drugog svjetskog rata, priključila se pokretu otpora i spasila 2500 djece iz pakla varšavskog geta. Ovo je priča o toj iznimnoj ženi.

Kolorka 149 • Irena • 360 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Séverine Tréfouël • Jean-David Morvan • Crtež David Evrard • Prijevod Mirna Šimat • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 10.3.2020. • Cijena 250 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-149-irena/608/

Trouble will find me

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 10/03/2020 : 21:00:18  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
znači li ovo (raniji izlazak) da će martovska tura doći u Srbiju pre 25-og?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/03/2020 : 21:01:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

znači li ovo (raniji izlazak) da će martovska tura doći u Srbiju pre 25-og?


Vjerojatno, ne znam, ovisi o AF, najbolje da provjeriš s njima.

Trouble will find me
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 10/03/2020 : 21:06:05  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ma znam,više pričam sam sa sobom - idem na neke službene puteve za BG narednih dana,pa gledam da budem u Fordu kad stigne ova tura.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Manny
Average Member



568 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 10/03/2020 : 22:34:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos
Vjerojatno, ne znam, ovisi o AF, najbolje da provjeriš s njima.



Ako može da se u ovoj turi pošalje Kriminal 1 i 2 u Alan Ford!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 10/03/2020 : 22:39:22  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Manny

quote:
Originally posted by Markos
Vjerojatno, ne znam, ovisi o AF, najbolje da provjeriš s njima.



Ako može da se u ovoj turi pošalje Kriminal 1 i 2 u Alan Ford!


danas ti je bio uvoz - naredni ide za dve sedmice,pa se javi marku da ti ih poruči.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 11/03/2020 : 05:46:25  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Nekako mi se čini da ne odlučuje Marko koje stripove šalje u AF, nego vlasnici AF-a.
Bar mi tako nalaže logika.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 11/03/2020 : 08:12:54  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
Crtež malo podsjeća na ljudske likove iz Štrumpfova.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 11/03/2020 : 08:27:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Nekako mi se čini da ne odlučuje Marko koje stripove šalje u AF, nego vlasnici AF-a.
Bar mi tako nalaže logika.


Mislim da je Anto mislio na Marka iz AF. ;)


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/03/2020 : 08:34:06  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Drago mi je da cemo imati strip o ovoj iznimnoj zeni pa makar i u ovom specificnom karikaturnom stilu.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 11/03/2020 : 10:09:33  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by DiSkAcH

Nekako mi se čini da ne odlučuje Marko koje stripove šalje u AF, nego vlasnici AF-a.
Bar mi tako nalaže logika.


Mislim da je Anto mislio na Marka iz AF. ;)




baš tako

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 11/03/2020 : 10:21:46  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
da ste vi ljudi meni zivi i zdravi, za dve nedelje ce sve biti u karantinu. steta sto ova tura sad nije dosla, da ima sta novog da se cita u tom karantinu
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 11/03/2020 : 13:54:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

da ste vi ljudi meni zivi i zdravi, za dve nedelje ce sve biti u karantinu. steta sto ova tura sad nije dosla, da ima sta novog da se cita u tom karantinu


U pravu si. Znajući kakvi su, prvi koji će prestati s radom su ovi moji poštari.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 20/03/2020 : 10:23:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Moram priznati da nisam znao ništa o Ireni Sendlerowoj, tako da mi je ovo bila dobrodošla lekcija iz povijesti. Ipak, sam strip me nije oduševio. U pitanju je i više nego zanimljiva priča, no, čini mi se, ipak malo pojednostavljena (na bedeteci se vodi kao serijal za mlade). Iako sam u stvarnom svijetu apsolutno za bezgrešne, anđeoske ljude (ako takvi postoje), nije mi toliko zanimljivo čitati o njima, a nije pomoglo ni što je ona polovica stripa koja ne prikazuje Irenina dobra djela, usredotočena na to da ih hvali. Naravno da ona to zaslužuju, ali toga smo valjda svi svjesni pa pretpostavljam da je pristup takav zbog ciljane (mlađe) populacije. Crtež je korektan, ali, iako mislim da ovoj priči (pogotovo s obzirom na to kako je ispričana) pristaje više od nekakvog "realističnog", nije me do kraja osvojio.

Zaključak bi bio da je ovo zanimljiv strip koji se isplati pročitati, ali čija vrijednost leži više u povijesno-edukacijskom, nego u narativno-vizualnom smjeru.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 20/03/2020 : 13:54:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner
Zaključak bi bio da je ovo zanimljiv strip koji se isplati pročitati, ali čija vrijednost leži više u povijesno-edukacijskom, nego u narativno-vizualnom smjeru.


Meni se baš svideo crtež, mračna tema ali je on očigledno je takav da bi pomogao da i mlađe ovo zaintrigira. Pogotovo sve to ima smisla jer je tek u ovom veku počeo da se prepoznaje njen heroizam u javnosti. Video sam taj njen prolaz kada sam bio u Varšavi, taman je muzej poljskih Jevreja napravljen 2 godine pre mislim. Ima i neku tablu-dve u gradu, isto novijeg datuma i to je to.

Moj je utisak da je tamo skoro sve posvećeno ustanku 1944 poljaka, koji je naravno surovo ugušen, jasno sve, potreban je simbol otpora okupatoru...svuda spomenici tome po gradu, a sem u starom jevrejskom getu slabo se dalo primetiti da je u gradu bio i ogromni jevrejski geto, kao i njihov krvavo ugušen ustanak 1943. Ima tu sigurno i svesnog pranja svoje istorije i guranja poljske žrtve u prvi plan...pa kažem, u kontekstu svega toga...crtež ko da je iz nekog humorističnog stripa Manu Larceneta je em lep, em adekvatan.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 20/03/2020 : 14:14:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by Shaner
Zaključak bi bio da je ovo zanimljiv strip koji se isplati pročitati, ali čija vrijednost leži više u povijesno-edukacijskom, nego u narativno-vizualnom smjeru.


Meni se baš svideo crtež, mračna tema ali je on očigledno je takav da bi pomogao da i mlađe ovo zaintrigira. Pogotovo sve to ima smisla jer je tek u ovom veku počeo da se prepoznaje njen heroizam u javnosti. Video sam taj njen prolaz kada sam bio u Varšavi, taman je muzej poljskih Jevreja napravljen 2 godine pre mislim. Ima i neku tablu-dve u gradu, isto novijeg datuma i to je to.

Moj je utisak da je tamo skoro sve posvećeno ustanku 1944 poljaka, koji je naravno surovo ugušen, jasno sve, potreban je simbol otpora okupatoru...svuda spomenici tome po gradu, a sem u starom jevrejskom getu slabo se dalo primetiti da je u gradu bio i ogromni jevrejski geto, kao i njihov krvavo ugušen ustanak 1943. Ima tu sigurno i svesnog pranja svoje istorije i guranja poljske žrtve u prvi plan...pa kažem, u kontekstu svega toga...crtež ko da je iz nekog humorističnog stripa Manu Larceneta je em lep, em adekvatan.


I mene je podsjetio na Manua, ali mi je on ipak izražajniji. Što se Evrarda tiče, istaknuo bih dvostruke table s mnoštvom likova, tu mi je bio najefektniji.




http://onlineimpressions.blogspot.com/

Edited by - Shaner on 20/03/2020 14:18:07
Go to Top of Page

split85
Advanced Member



Croatia
8189 Posts

Member since 25/01/2010

Posted - 20/03/2020 : 19:10:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit split85's Homepage  Send split85 a Private Message  Reply with Quote

Sorare pozivnica: https://sorare.com/r/sreja1985
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 25/03/2020 : 22:25:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Uh, dobar strip, a crtež je odlično sjeo.


Buni me samo jedna stvar, otac joj je umro 1917., a u sceni gdje drže staklenke sa jagodama je 1918.-a godina?

Edited by - Kerempir on 25/03/2020 22:36:33
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 26/03/2020 : 18:33:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Dakle što se tiče ovog stripa, najugodnije iznenađenje ove ture. Holokaust, varšavski geto, bla bla, već viđeno, što li se ima više pričati? Pa red je da se upozna ova iznimna žena, Irena Sendlerowa, junakinja istoimenog stripa, koja, kako vidim, konačno je pravedno valorizirana tek u ovom stoljeću, desetljećima nakon drugog svjetskog rata. osim same Irene, strip je prikazao još nekoliko junaka, recimo potresan mi je bio onaj pisac koji je hrabro bodrio svoje štićenike dok su odlazili na istrebljenje, pa svećenik itd. Volio bih reći da bih bio i ja bio tako hrabar, ali stvarno ne znam iz svoj konformističke fotelje, kada vidim kakve su kušnje i žrtve prošli junaci ovog stripa.

Crtež, sasvim korektno usporediv sa Larcenetovim stilom, iako djeluje djetinjast, zapravo mi je iznimno legao u takvom kontrastu sa samom brutalnom pričom i samim time mi je bio potresniji.

Radnja je nelinearna, skače kroz nekoliko razdoblja, iz ratnih događaja u postratno doba i natrag, ali lako se prati. Strip također osim samom holokausta ocrtava i druge tragične dijelove povijest Poljske, primjerice židovsku pobunu koju Poljaci nisu poduprli, zatim Varšavsku pobunu dok su Sovjeti stajali nadomak grada, te sovjetsku okupaciju.

Koliko je usporediv sa Mausom? Maus mi je odličan strip, ispričan sa židovskog gledišta, pokazuje koliko je srozana ljudskost u teškim vremenima dok svatko gleda samo svoju guzicu da preživi, Irena pak pobuđuje nadu i pokazuje da su i u takvim teškim vremenima postojali hrabri pojedinci koji su riskirali svoje živote koji bi nam trebali biti nadahnuće i u današnje doba.

I kako je rečeno u pogovoru, dok zločinci peru savjest da su samo slušali naredbe, heroji žive sa grižnjom savjesti da nisu napravili dovoljno. Strip koji ću ovaj vikend dati svojim tinejdžericama da usporede ovu patnju sa svojom kada im za kaznu oduzmemo mobitele.

Edited by - Kerempir on 26/03/2020 18:34:23
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 02/06/2020 : 16:16:31  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Mi iz bivse juge bi trebali biti posebno osjetljivi na ovakvu temu jer uvijek ne postujemo ni svoje a kamoli tuđe nevine žrtve.U stoljecu u kojem smo prozivili dva totalitarna rezima ni demokraciju nismo znali zapoceti bez novog rata i zrtava.
Nadam se da ce mo uspjeti smoci snage zivjeti u miru i sjecati se svih nevinih zrtava i zbog njih i zbog nas samih i nase buducnosti.
Strip kao strip,ovakvu opsirnu i tesku temu nije lako uprizoriti.Sigurno nije remek djelo ali nije mu ni to bio cilj.
Je li crtač crtao kredom kako mi izgleda po linijama crteža?


Ja sam fetišist papira!

Edited by - jaki on 02/06/2020 16:17:28
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 09/07/2020 : 16:25:16  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Priča o Ireni Sendlerovoj,Poljakinji koja je spasila preko 2500 malih jevrejčića iz čeljusti holokausta;priča o njenoj borbi,njenim saborcima,o izdaju,požrtvovanju,hrabrosti...
Imalo je tu štofa za opasan strip,ali se nije lepo iskoristio.Ovako je to strip koji se bazira na činjenicama,podacima...bez neke dubine,životnosti,napetosti,drame koja bi nam držala muda skroz stegnuta...Vremenski preskoci,koji uvek smatram dodatnim plusem,ovde su izvedeni jednako šturo.Osim toga,jedan je album ovde definitivno višak,moglose ovo glat staviti u 4 epizode,a ovako je peti samo razvodnio priču koja bi bila možda efektnija da je na manjem broju stranica.
U stvari,tek sam na kraju skapirao da je Morvanov koscenarista neka Severina,ženska.Kad su žene imale smisla za ovakve priče??!
Sa druge strane,crtež mi je super,te šteta što nije bolje iskorišćen.
Nije ovo Mausu ni do kolena,mada moram priznati da ima sasvim finih delova.
3.5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

zare80
Average Member



Serbia
584 Posts

Member since 22/09/2008

Posted - 10/07/2020 : 04:25:54  Show Profile Show Extended Profile  Send zare80 an AOL message  Send zare80 a Yahoo! Message  Send zare80 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

Priča o Ireni Sendlerovoj,Poljakinji koja je spasila preko 2500 malih jevrejčića iz čeljusti holokausta;priča o njenoj borbi,njenim saborcima,o izdaju,požrtvovanju,hrabrosti...
Imalo je tu štofa za opasan strip,ali se nije lepo iskoristio.Ovako je to strip koji se bazira na činjenicama,podacima...bez neke dubine,životnosti,napetosti,drame koja bi nam držala muda skroz stegnuta...Vremenski preskoci,koji uvek smatram dodatnim plusem,ovde su izvedeni jednako šturo.Osim toga,jedan je album ovde definitivno višak,moglose ovo glat staviti u 4 epizode,a ovako je peti samo razvodnio priču koja bi bila možda efektnija da je na manjem broju stranica.
U stvari,tek sam na kraju skapirao da je Morvanov koscenarista neka Severina,ženska.Kad su žene imale smisla za ovakve priče??!
Sa druge strane,crtež mi je super,te šteta što nije bolje iskorišćen.
Nije ovo Mausu ni do kolena,mada moram priznati da ima sasvim finih delova.
3.5/5




Prevelika su ti ocekivanja, mislim da nije ideja stripa uopste bila da pravi napetiju atmosferu, vec vise da da omaz ovoj sjajnoj zeni, a i emotivno pogodi ljude. Tema je preteska sama po sebi i nekako sve vreme imam osecaj da autor od ovoga nije hteo da napravi novog Mausa, vec da na neki drugaciji nacin prenese poruku. Kad gledam iz te perspektive, svakako nije za 10 ili 5, ali meni je laganih 9/10, zbog cinjenice da ce lako preneti jako bitnu poruku, a ima momenata na koje se jednako najezis kao citajuci Mausa ili gledajuci Schiendlerovu listu.
Licno mislim da je ovo obavezna lektira za svu decu ovog sveta.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/07/2020 : 07:52:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zare80
Prevelika su ti ocekivanja, mislim da nije ideja stripa uopste bila da pravi napetiju atmosferu, vec vise da da omaz ovoj sjajnoj zeni, a i emotivno pogodi ljude. Tema je preteska sama po sebi i nekako sve vreme imam osecaj da autor od ovoga nije hteo da napravi novog Mausa, vec da na neki drugaciji nacin prenese poruku. Kad gledam iz te perspektive, svakako nije za 10 ili 5, ali meni je laganih 9/10, zbog cinjenice da ce lako preneti jako bitnu poruku, a ima momenata na koje se jednako najezis kao citajuci Mausa ili gledajuci Schiendlerovu listu.
Licno mislim da je ovo obavezna lektira za svu decu ovog sveta.


Tako je.

Trouble will find me
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 10/07/2020 : 09:19:08  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
ja opet stajem uz anta, za velike ljude moraju da idu veliki stripovi. a ovo mi je nesto poput strip verzije wikipedije.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 10/07/2020 : 12:58:00  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

Priča o Ireni Sendlerovoj,Poljakinji koja je spasila preko 2500 malih jevrejčića iz čeljusti holokausta;priča o njenoj borbi,njenim saborcima,o izdaju,požrtvovanju,hrabrosti...
Imalo je tu štofa za opasan strip,ali se nije lepo iskoristio.Ovako je to strip koji se bazira na činjenicama,podacima...bez neke dubine,životnosti,napetosti,drame koja bi nam držala muda skroz stegnuta...Vremenski preskoci,koji uvek smatram dodatnim plusem,ovde su izvedeni jednako šturo.Osim toga,jedan je album ovde definitivno višak,moglose ovo glat staviti u 4 epizode,a ovako je peti samo razvodnio priču koja bi bila možda efektnija da je na manjem broju stranica.
U stvari,tek sam na kraju skapirao da je Morvanov koscenarista neka Severina,ženska.Kad su žene imale smisla za ovakve priče??!
Sa druge strane,crtež mi je super,te šteta što nije bolje iskorišćen.
Nije ovo Mausu ni do kolena,mada moram priznati da ima sasvim finih delova.
3.5/5




A hebemu Antoane, pa ti svako toliko toljagom na žene. Što, zašto, kako?

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 10/07/2020 12:58:26
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 10/07/2020 : 13:01:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH
A hebemu Antoane, pa ti svako toliko toljagom na žene. Što, zašto, kako?



U stvarnosti anto dobiva toljagom po glavi.

Pusti ga da se bar ovdje olakša !
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000