forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Kojom brzinom čitate strip
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

sumohrvat
Advanced Member

3997 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 30/03/2020 : 19:09:09  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
Evo da ne spamamo po drugim topicima i prije svega nerviramo fanove Julije otvorit ću ovdje zasebnu temu.
Napisao sam popis stripova koje sam pročitao u jednom danu pa se kolega forumaš iznenadio količinom pročitanog jer on SBE strip pročita za 45 minuta do sat vremena. Ja sam si štopao i trebalo mi je za Ken Parkera 38 minuta. Jedan kolega kaže na drugoj temi kako je strip od 144 strane pročitao za 1
0 minuta što mi je suludo. Kako vi čitate strip? Uživate u svakoj stranici, čitate polako ili nekad samo prolistate... Ja recimo, pogotovo u zadnje vrijeme znam pustiti muziku koja se spominje u stripu ili svira u nekoj sceni. Pogotovo u Mister Nou. Ili stanem pa proguglam ako je riječ o kakvom povijesnom događaju...

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 30/03/2020 : 19:24:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Za standardni bonelli strip mi treba oko 20 min
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 30/03/2020 : 19:30:30  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Ja generalno čitam sporo, i knjige i stripove. Iznimka su webtoonovi koji su i koncipirani da se čitaju jako brzo.

Razlog tome zašto čitam jako sporo je šta se pri samom čitanju uvijek upustim u maštanja kako bih ja dalje razvio priču (neka vrsta vježbe za razvijanje vlastite priče/pisanje romana). Stalno vrtim stranice unatrag, tražim prethodne tragove i iznova čitam određene rečenice koje su mi ili na prvu bile nerazumljive, ili impresivne te ih želim upamtiti.

Ka mlađi san bija "gutač knjiga i stripova", ono, tipa 300njak stranica knjige/5-6 stripova dnevno, i tu sam vještinu zadrža za kampanjsko učenje. No, zadnjih desetak godina mi je pravilo "šta mi se djelo više sviđa, to ga dulje čitam". I to mi je skroz ok.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 30/03/2020 : 19:31:12  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
Visokoobdareno preslistavanje

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 30/03/2020 : 19:44:14  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
To je totalno subjektivno pitanje. Mislim, svatko cita na svoj nacin. Meni totalno ovisi o kvaliteti stripa, sto opet spada pod subjektivnu stvar. Ono sto je meni dobro, nije nekom drugom. A o tom ovisi koncetracija, paznja za pracenje stripa a samim tim i trajanje citanja istog stripa. Naime, ono sto mi je drago, zanimljivo, ozbiljno...citam duze, sporije, pazljivije...vracam se svakoj vinjeti, kaisu, tabli. Tipa album Fibre, recimo. Nekakvu razbibrigu tipa Zagor citam brze, i uz nekakvu glazbenu podlogu. Pustim dobar album i citam. Recimo dva glazbena albuma za jedan LL Zagor. To bi znacilo 40-setak minuta po standardnom albumu, dva za jednog LL Zagora, ispada sat ipo otprilike za 300 stranica. Ozbiljnije strip albume, (ili knjige), citam u tisini i nisam nikad obracao paznju koliko to uzima vremena. To smatram vaznim vremenim, dobrim i ugodnim vremenom, pa mi nije bitno da li je dugo. Dapace, neka je...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 30/03/2020 : 19:44:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Sve brzine dođu u obzir, samo rikverc ne.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 30/03/2020 : 19:46:25  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Lazarus Ledd.
Vidiš stihove neke nepoznate pjesme pa ti to potakne interes...
Da zguglaš preostale stihove.
Naravno onda moraš čuti i pjesmu.
Pa odmah vidiš poveznice na neke druge zanimljive pjesme.
Pa i njuh odslušaš, čitaš lyricse...
Onda je vrijeme ručka.
Pa pročitaš ostatak stripa.
Sve skupa 2 do 3 sata po epizodi.

Darkwoodova Julia mi je odmah na uvodnoj stranici nekad oduzimala kakvih pola sata.
Ako mi ne bi bili poznati ubojice koji se tamo spominju.
Veoma mi je zanimljivo čitati takve stvari.
Isto kako neki čitaju sportske novosti.

Najsporije sam mislim čitao Mooreov Pakao.
Koliko je to poveznica (usputnih bilježaka) tamo bilo za svako poglavlje.
Koji je manijak taj Alan Moore, detektivski posao samo takav.

Evo, za Kena Parkera mogu reći da mi u prosjeku treba malo manje od sat vremena. Pedesetak minuta.
Da mi ga se brzo čita, sigurno upola manje. Ali to mi onda nema smisla...

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain

Edited by - bonjovi4ever on 30/03/2020 19:47:23
Go to Top of Page

udarnik007
Senior Member



Croatia
1033 Posts

Member since 21/10/2013

Posted - 30/03/2020 : 19:51:44  Show Profile Show Extended Profile  Send udarnik007 an AOL message  Send udarnik007 a Private Message  Reply with Quote
Eh, zavisi. Pretezno ne zurim kada citam i uzmem si vremena uzivati u crtezu.
Za prosjecni Bonelli od pola sata do 40 minuta za albume nekad i duže ako su
mi dobro nacrtani.
Takoder pustam muziku uz strip, pretezno ozbiljnu glazbu ili neku laganu glazbu
za citanje s YouTubea. Uz Mister Noa obavezno When the Saints Go Marching In
i to u Springsteenovoj izvedbi uz ostale stripove zavisi sto junaci u njima
slusaju. U zadnjem ili predzadnjem Komesaru Ricardiju je bila dobra zvucna podloga,
Natalino Otto koji mi se jako svidio. Kad pak citam Zagora ili Texa onda
obavezno ide Sinan Sakic i po mogucnosti dvije tri pive i nesto zestoko
da drugi dan ne znam ni sto sam slusao, ni sto sam citao. ;)
Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

3997 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 30/03/2020 : 20:20:25  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bonjovi4ever

Lazarus Ledd.
Vidiš stihove neke nepoznate pjesme pa ti to potakne interes...
Da zguglaš preostale stihove.
Naravno onda moraš čuti i pjesmu.
Pa odmah vidiš poveznice na neke druge zanimljive pjesme.
Pa i njuh odslušaš, čitaš lyricse...
Onda je vrijeme ručka.
Pa pročitaš ostatak stripa.
Sve skupa 2 do 3 sata po epizodi.

Darkwoodova Julia mi je odmah na uvodnoj stranici nekad oduzimala kakvih pola sata.
Ako mi ne bi bili poznati ubojice koji se tamo spominju.
Veoma mi je zanimljivo čitati takve stvari.
Isto kako neki čitaju sportske novosti.

Najsporije sam mislim čitao Mooreov Pakao.
Koliko je to poveznica (usputnih bilježaka) tamo bilo za svako poglavlje.
Koji je manijak taj Alan Moore, detektivski posao samo takav.

Evo, za Kena Parkera mogu reći da mi u prosjeku treba malo manje od sat vremena. Pedesetak minuta.
Da mi ga se brzo čita, sigurno upola manje. Ali to mi onda nema smisla...



Ovo je ista stvar kao i kod mene. Sve više koristim internet uz strip da se više informiram o nekoj osobi ili događaju spomenutom u stripu. A muziku spomenutu u stripu pustim radi ugođaja.
Go to Top of Page

DuskeArrow
Starting Member



Serbia
67 Posts

Member since 27/03/2018

Posted - 30/03/2020 : 20:31:26  Show Profile Show Extended Profile  Send DuskeArrow a Private Message  Reply with Quote
40 min do sat vremena za standardni boneli. Mada najvise zavisi od crteza. Ako mi se crtez svidi znam poprilicno da razvucem to citanje.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11585 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 30/03/2020 : 20:42:10  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Kad sam u ćenifi, onda razvučem, onako bez žurbe. Osim ako ukućani ne navale.

Have mercy
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 30/03/2020 : 21:13:40  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
U, ili na? Cenifi mislim...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11585 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 30/03/2020 : 21:24:08  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

U, ili na? Cenifi mislim...


Mi Bosanci idemo U ćenifu.
Šta ću NA ćenifi!?

Have mercy
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 30/03/2020 : 21:30:11  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

quote:
Originally posted by ivanl

U, ili na? Cenifi mislim...


Mi Bosanci idemo U ćenifu.
Šta ću NA ćenifi!?


Nista, nista... ja sidnen na nju s gustom. Ali ne citan na njoj. Kamoli stripove. Vrtim po smartphoneu...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

3997 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 30/03/2020 : 21:47:45  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by izivko

quote:
Originally posted by ivanl

U, ili na? Cenifi mislim...


Mi Bosanci idemo U ćenifu.
Šta ću NA ćenifi!?


Nista, nista... ja sidnen na nju s gustom. Ali ne citan na njoj. Kamoli stripove. Vrtim po smartphoneu...


Kad sam bio mlađi nisam brinuo brigu o policama za stripove jer su mi svi bila na veš mašini u zahodu. I tad se čitalo polako 😂😂😂😂
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 30/03/2020 : 21:50:42  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Ne žurim se sa čitanjem, ako je crtež dobar. Efektivno vrijeme čitanja Bonellija koji je dobro nacrtan ide i na 60-70 minuta.
Ako je loše nacrtano onda oko 40 minuta. Naravno, ovisi i o količini teksta.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 30/03/2020 : 21:59:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

U cenifi se vrijeme produzi dok ti se noge ne uspavaju. Ako mozes da ustanes onda nije bilo dovoljno dugo. :D



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

talicnitom
Junior Member



Serbia
439 Posts

Member since 12/10/2006

Posted - 30/03/2020 : 22:30:19  Show Profile Show Extended Profile  Send talicnitom a Yahoo! Message  Send talicnitom a Private Message  Reply with Quote
Ne gledam na vreme sta god da citam.
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 30/03/2020 : 23:06:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
U mene u zadnje vrijeme "druženje sa stripom" traje dugo jer zavisi od puno čimbenika (volja, kvaliteta epizode, grickam li ili ne, prekida li me Viber i sl.). Tako mi je neki dan onaj glupavi Zagor: Thunderman bio u/pri rukama preko 2 sata ali tu je efektivnog čitanja bilo možda sat i 15 minuta.
Kako god, kad se gleda čitanje bez ikakvih ometanja (efektivno čitanje) ne pročitam ništa za manje od pola sata, npr. Asterixa. Hajde, jesam ako računamo onog novog Chica; za njega mi je trebalo 20-ak minuta. A vala i kad nešto skuplje platiš (konkretno, tema je počela na topicu Lavennder) treba ćeifiti.

Bonellijevi stripovi koje čitam uglavnom (u zadnje vrijeme) imaju zadan broj stranica (redovni VČ-ovi Tex i Marty pa JDJP, Ken i sl.). Tako je Tex (VČ) redovno u 2 sveske po 112-114 stranica (koliko već), znači ukupno oko 224 i epizodu čitam nešto više od sat i pol, 45+ minuta po svesci prosječno. Za Kena mi također treba 40-45 minuta, manje od sat vremena za JDJP. Svakako da Tex i Zagor idu najbrže.
Najsporije čitam Martyja (i njegove popratne edicije, tu ima i prekida zbog guglanja jer je strip takav) i Komesara Ričardija, tu je najviše teksta a Komesara svjesno čitam sporije jer se čitajući želim igrati komesara. Tako bi moglo biti i s Julijom i Mercuriom (još ih nisam počeo čitati). Za novijeg Martyja (VČ) mi trebaju 2 do 2 i pol sata, Komesara sat i pol do 2. Inače, kod Bonellija ne želim stripove "lomiti" i čitati u dijelovima, npr. pola ujutro, pola popodne a posebno pola danas, pola sutra...
I da, čitam u tišini, a kad su u stripovima pjesme u pozadini rijetko čitam te stihove.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 30/03/2020 23:13:22
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 30/03/2020 : 23:18:10  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Upravo ovde se vidi zašto mnogi strastveni čitači stripova i nisu baš neki poznavaoci stripa. Na stranu stripa troše prosečno od 5 sec. do 30 sec. To je rutinsko čitanje, jedva ima vremena da se isprati tekst i radnja, nema ništa od koliko-toliko analitičkog čitanja. Nema se vremena ni za uživanje u crtačkim majstorijama, a kamoli za paralelno-podsvesno razmišljanje o tome kako je nešto izvedeno, kakvo je kadriranje upotrebljeno, kako je izvedena kompozicija, perspektiva, kontrasti i milion drugih stvari. Verovatno bi iz nečijeg ugla ovakvo sporije čitanje kvarilo užitak, ali ustvari ga povećava. Mada priznajem da je to "profesionalna" deformacija onih koji se na neki način bave stripom, ili ih strip barem interesuje više od ispune slobodnog vremena.

Posebni slučajevi su oni koji prvi put pročitaju brzo, pa onda drugi put odmah, ili prelistavaju naknadno duže...
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 30/03/2020 : 23:23:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
Ovisi o stripu, neki prosjek bi bio 40min, s tim da Zagor koji je nabijen akcijom pročitam za 20min, kombinacija Barbato-Dylan zna uzeti 60min. Smatram se sporim čitačem, često se vraćam unatrag, trudim se uočiti detalje. "Prelistavanje" držim opscenim.
Go to Top of Page

dzoni
Advanced Member

Serbia
4268 Posts

Member since 11/09/2006

Posted - 31/03/2020 : 02:24:46  Show Profile Show Extended Profile  Send dzoni a Private Message  Reply with Quote
boneli strip od 96 strane citam od 45 minuta do sat vremena...volim i uzivati u crtezu a ne samo preleteti....juliju nekad citam i po sat i 15 minuta...ali eto okvirno mi je sat vremena dovoljno za boneli strip....zato se cudim onima koji kazu citaju 6 stripova preko dana....meni je maksimun 3 stripa...ne mogu po ceo dan sedeti i citati..malo sam i umoran...non stop su tu ili strip ili knjiga....uvek se nesto cita
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 31/03/2020 : 06:18:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Zavisi od vrste stripa, količine teksta, stepena konfuznosti.
Ali sporije čitam, ne znam kad sam poslednji put pročitao strip za manje od sat vremena. Želim da ispratim sve, radnju, izgovoreno, govor tela, moguće posvete ako ih ima, detalje enterijera, eksterijera, način kako je nacrtano...
Ne znam jesam li ikada nekog Teksa ili Mister Noa, Martija, od 200-300 strana pročitao u jednom cugu, nego uvek iz delova.
Blasta od 800 strana (4 dela) ili Ibikusa od 500+ (isto 4 dela) sam čitao iz 4,5 delova.
Sve one francuze od po 2-3-4 dela, uvek čitam iz delova, i svaki naredni deo najčešće ostavim za sledeći dan. Nikad nisam mogao ceo serijal iz nekoliko delova da pročitam isto veče. Nego ostavim za sledeće, da budem malo u neizvesnosti. Ima tu još razloga zašto mi je tako bolje, ali da ne davim...

Isto ni serije, ne gledam celu sezonu za jedno veče, već razvlačim. Kad sam gledao serije to je bilo 2, maksimalno 3 epizode dnevno. Filmove kad gledam kući, ako je neki zanimljiv detalj ili ako me scena oduševi, premotam.
Malo je tu i do koncentracije.. mogu veoma brzo da čitam kad hoću, ali mi je fokusiranost slaba.

Kad preletim preko stripa nije mi to - to.
Ovako lepo natenane kad imam vremena, napravim kafu, čaj, dok sam pljugao zapalim cigaretu pa povučem dim... i lagaaaano...



Edited by - Jocko on 31/03/2020 07:36:23
Go to Top of Page

djukak
Senior Member



2884 Posts

Member since 28/04/2005

Posted - 31/03/2020 : 07:23:02  Show Profile Show Extended Profile  Send djukak a Private Message  Reply with Quote
generalno, kao i džoni, oko 45 minuta za standardni Boneli. Zavisno od količine teksta i crteža i svega.

They have money for wars, but can't feed the poor!

Allow me to introduce first, Makaveli the Don.
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 31/03/2020 : 08:01:46  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Sad ste me sjetili na jednog mojeg nekadašnjeg kompanjona iz razreda.
Bio je iz Petrovskog. Ratoboran, bistar, volio se zajebavat i sjebao si je jetru do 3. razreda srednje.
Ok momak. A volio je čitati Diabolika.
Pročitao bi ga tijekom malog odmora. Ja sam stalno nosio stripove u torbi.
Pivo, vino, Stephena Kinga...
Da stvar bude bolja - nije mu baš išlo čitanje.
Pa se meni čudio da kako to da ja Diabolika čitam pola sata, a zna da čitam ko navijen.
Kako god, bolje smo bili usklađeni s pivama.

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 31/03/2020 : 08:20:45  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
P.S. Zaboravio sam na Barbatičin UT. Satima sam ga čitao. 6 epizoda od jutra pa do večeri. Sigurno desetak sati s par prekida, bio sam na godišnjem.
S jedne strane zbog intrigantne radnje koja me skroz uvukla u priču iako je kasnije otišla nekim neznanim, what-the-fuck putevima, ali i zbog užitka u Roijevom mračnom, atmosferičnom, fatalističnom, fantazmagoričnom crtežu koji je bio nikad bolji.
U svakom slučaju, ovisi o stripu, odnosno scenariju i crtežu.

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000