forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Novi kviz: 23.05 u 21:05
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 342

moore
New Member



Croatia
116 Posts

Member since 01/04/2004

Posted - 08/07/2020 : 14:05:10  Show Profile Show Extended Profile  Send moore a Private Message  Reply with Quote
https://www.index.hr/magazin/clanak/Premlada-i-preseksi-Fanovi-ljuti-na-Marvel-jer-je-Marisu-Tomei-pretvorio-u-strinu/829856.aspx

Edited by - moore on 08/07/2020 14:09:08
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 08/07/2020 : 14:09:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Za tintona i solara: Pa zar vi (ako ih imate) stričeve i ujake ne zovete tako? A njihove žene onda nazivate tetama ili?

Kod nas je uobičajeno striko/strina, ujko/ujna, tetak/tetka, i to se baš često koristi. Kako vi kažete za tatinog brata ako ne kažete stric?

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 08/07/2020 : 14:21:42  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

Za tintona i solara: Pa zar vi (ako ih imate) stričeve i ujake ne zovete tako? A njihove žene onda nazivate tetama ili?

Kod nas je uobičajeno striko/strina, ujko/ujna, tetak/tetka, i to se baš često koristi. Kako vi kažete za tatinog brata ako ne kažete stric?


Nama u Dalmaciji su svi "dundo" ili "tetka", nema iznimaka i mogu ti reći da to jako pojednostavljuje život svima. :D
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 08/07/2020 : 14:27:01  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

Za tintona i solara: Pa zar vi (ako ih imate) stričeve i ujake ne zovete tako? A njihove žene onda nazivate tetama ili?

Kod nas je uobičajeno striko/strina, ujko/ujna, tetak/tetka, i to se baš često koristi. Kako vi kažete za tatinog brata ako ne kažete stric?


Ja stričeve zovem barbama jer mi je očeva strana dalmatinska.
Mamin brat mi je ujak/ujo.
Njihove žene zovem tetama, kao i očeve sestre. Izraze tetka, ujna i strina nisam nikada koristio.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 08/07/2020 : 14:31:19  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Ja ih većinom zovem gamad lopovska.
Sve vam to varira :D

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 08/07/2020 : 14:34:21  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

quote:
Originally posted by Beva

Za tintona i solara: Pa zar vi (ako ih imate) stričeve i ujake ne zovete tako? A njihove žene onda nazivate tetama ili?

Kod nas je uobičajeno striko/strina, ujko/ujna, tetak/tetka, i to se baš često koristi. Kako vi kažete za tatinog brata ako ne kažete stric?


Nama u Dalmaciji su svi "dundo" ili "tetka", nema iznimaka i mogu ti reći da to jako pojednostavljuje život svima. :D


U južnoj Dalmaciji.
u srednjoj su svi barbe i tete.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

moore
New Member



Croatia
116 Posts

Member since 01/04/2004

Posted - 08/07/2020 : 14:34:23  Show Profile Show Extended Profile  Send moore a Private Message  Reply with Quote
Kod nas u Sjevernoj Dalmaciji postoji razlika u stric/ujak/tetak i strina/ujna/teta.
Na otocima se koristi barba za stric/ujak/tetak.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 08/07/2020 : 14:35:47  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by solar

quote:
Originally posted by Beva

Za tintona i solara: Pa zar vi (ako ih imate) stričeve i ujake ne zovete tako? A njihove žene onda nazivate tetama ili?

Kod nas je uobičajeno striko/strina, ujko/ujna, tetak/tetka, i to se baš često koristi. Kako vi kažete za tatinog brata ako ne kažete stric?


Nama u Dalmaciji su svi "dundo" ili "tetka", nema iznimaka i mogu ti reći da to jako pojednostavljuje život svima. :D


U južnoj Dalmaciji.
u srednjoj su svi barbe i tete.



Da, tako nekako.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 08/07/2020 : 14:36:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Pojednostavljuje život dok te netko ne pita "tko ti je ova?" :D Kod nas samo kažeš strina i znaju, a ti trebaš objašnjavati :D

Zanimljivo je to, vama je pitanje teško jer se kod vas ne koriste ti nazivi, kod mene se aktivno koriste i pitanje mi je lagano.

Kod nas se aktivno koriste i neki puno opskurniji nazivi, tipa badžo, jetrva, zaova i slično. S tim ja imam problema (mada sam već pomalo pohvatao tko je tko), ali ujna, strina i tetka baš svatko koristi i to znam bez razmišljanja.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7653 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 08/07/2020 : 14:42:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Barba je covik na ulici i kapetan na brodu. Ja sve zovem tetama, ali normalno da znam ko mi je ujna, a ko strina... to ko da ne znam ko mi je caca, a ko mater.


The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 08/07/2020 : 14:47:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Barba je covik na ulici i kapetan na brodu. Ja sve zovem tetama, ali normalno da znam ko mi je ujna, a ko strina... to ko da ne znam ko mi je caca, a ko mater.





Baš nešto razmišljam, nisam pojma imao da se barba koristi za rodbinske veze. Nauči se svašta, vidite da su dobra ovakva pitanja :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 08/07/2020 : 16:24:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Meni su oba roditelja jedinci i kao mali nikad nisam koristio sve te nazive, a kasnije nikako zapamtiti. I meni se čini lakšom ova varijanta s jednim nazivom za sve.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 08/07/2020 : 16:27:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Meni su oba roditelja jedinci i kao mali nikad nisam koristio sve te nazive, a kasnije nikako zapamtiti. I meni se čini lakšom ova varijanta s jednim nazivom za sve.





Naravno da je lakše, ali tako onda možemo i mamu i tatu zvati samo roditelj :D

Zezam se, zanimljiva je ova rasprava, stvarno nisam pojma imao da se ujne i strine u tolikoj mjeri ne koriste.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1956 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 08/07/2020 : 16:56:42  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
I mene iznenadilo..
oduvijek me čudilo što engleski tih detalja nema
(rekao bih da komplicira stvari iako djeluje jednostavnije,
obzirom da treba dodatno pojašnjavati) -
kad ono, eto ga i kod nas.

Split your lungs with Blood and Thunder
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 08/07/2020 : 17:13:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ja i dalje nemam pojma tko su tetke... mislio sam da su to oni, topli koji se vole oblaciti u zensko rublje.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 08/07/2020 : 21:52:04  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote

IgorK		1	40 bodova
Fiju		2	35 bodova
Fred		3	30 bodova
Markos		4	27 bodova
nedim__		5	26 bodova
Beren		6	25 bodova
bgvagabundo	7	24 boda
monco1965	8	24 boda
Tonto		9	22 boda
supermark	10	21 bod
solar		11	20 bodova
Beva		12	19 bodova
Mr. Bushido	13	18 bodova
stripofil	14	18 bodova
Deer 1/2	15	16 bodova
RadioClash      16	15 bodova
Duh_koji_hoda	17	14 bodova
Shaner		18	14 bodova
moogachaka	19	12 bodova
Skarabej	20	11 bodova
zkne		21	11 bodova
manhunter 	22	 9 bodova
bonjovi4ever	23	 9 bodova
fler		24	 7 bodova
hordezla	25	 6 bodova
dombac  	26	 6 bodova
dessa		27	 4 boda
mpavin  	28	 3 boda
tutto maxim	29	 3 boda
bisley		30	 1 bod


Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 08/07/2020 : 22:01:04  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva



Zanimljivo je to, vama je pitanje teško jer se kod vas ne koriste ti nazivi, kod mene se aktivno koriste i pitanje mi je lagano.

Kod nas se aktivno koriste i neki puno opskurniji nazivi, tipa badžo, jetrva, zaova i slično. S tim ja imam problema (mada sam već pomalo pohvatao tko je tko), ali ujna, strina i tetka baš svatko koristi i to znam bez razmišljanja.



Da, i u BGu i ostatku Srbije je tako. Stric (caletov brat) i strina(njegova supruga), tetka (majcina sestra ili caletova sestra) i teča (njen muz), ujak (majcin brat) i ujna (njegova supruga) i to je jasno a koriste se i jetrva i zaova i paša, tu se već pogubim malo.
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 08/07/2020 : 22:51:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
I ja sam odabrao odgovor teta(tetka) jer naši prevodioci aunt and uncle prevode uglavnom sa tetka i ujak, iako često to nisu tetka i ujak nego stric i strina.

Inače, za neupućene, osim ovih gore pobrojanih, mi u CG imamo naravno i:

zaova - muževa sestra
snaha - bratova žena
zet - sestrin muž
jetrva - žene od dva brata
svastika - ženina sestra
pašenog - muževi od dvije sestre

itd.

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

RadioClash
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1670 Posts

Member since 20/11/2015

Posted - 08/07/2020 : 23:01:54  Show Profile Show Extended Profile  Send RadioClash a Private Message  Reply with Quote
Dodaj još amidžinca i daidžinca iz bosanskog.

"I’ll have two number 9s, a number 9 large, a number 6 with extra dip, a number 7, two number 45s, one with cheese, and a large soda."
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 08/07/2020 : 23:08:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
Ali najsmiješnije mi je kad sina od nečije zaove nazovu "zaovičić"

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

moore
New Member



Croatia
116 Posts

Member since 01/04/2004

Posted - 09/07/2020 : 09:56:23  Show Profile Show Extended Profile  Send moore a Private Message  Reply with Quote
Najveća razlika između tete i strine/ujne je što je teta pravi rod, a strina/ujna su rodbina dok su udate za strica/ujaka. Kad se rastave, više nisu rodbina.
Ne možeš imati npr. jednog strica i tri-četiri strine.
To je samo moje mišljenje, možda sam u krivu.
Izuzetak je ako strina ostane udovica (kao naša May Parker), onda je uvijek strina.
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 09/07/2020 : 10:24:47  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Jednom sam ja mamu ispitivao o tom rodoslovlju i sl.
Pa mi je pričala: znači OVA (ujna, strina, tetka, sestrična, ne znam) se hoće dočepati dijela naše zemlje.
OVA stalno žica novce koje nikad ne vraća.
Dok je bila živa, OVAJ i OVA su nas...
OVA ti je baki prijetila da bude joj se uselila u kuću, nazivala ju danju i noću i otjerala ju ranije u grob.
Od OVE potonje si je onda sin (moj polubratić ili koje već govno), koji je prethodno opljačkao poštu, pištoljem raznio glavu, a ja sam to proslavio.
Pa ja to sve skupno zovem "gamad lopovska".
Naravno, nije ni čudo da sam onda fulao pitanje o "aunt May"

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain

Edited by - bonjovi4ever on 09/07/2020 10:25:15
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 09/07/2020 : 20:30:34  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Tablica je apdejtirana...bez bodova sastavljača.
Želite li da računam prosjek svih dosadašnjih kvizova ili samo prvi mjesec pa da čekamo kraj ovog mjeseca za ostale?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

moore
New Member



Croatia
116 Posts

Member since 01/04/2004

Posted - 09/07/2020 : 20:51:59  Show Profile Show Extended Profile  Send moore a Private Message  Reply with Quote
Što se mene tiče, dodaj i ova dva kviza u ovom mjesecu.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 10/07/2020 : 06:47:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

Tablica je apdejtirana...bez bodova sastavljača.
Želite li da računam prosjek svih dosadašnjih kvizova ili samo prvi mjesec pa da čekamo kraj ovog mjeseca za ostale?



Kako god, samo da napomenem da sam jedan kviz propustio da ne bi tu računao 0 bodova u prosjek :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page
Page: of 342 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.66 seconds. Snitz Forums 2000