forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 GOLCONDA / MAGIČNI VETAR #1 (epizode 1-3)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 29/04/2020 : 20:34:03  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Hvala svima, ništa onda, čeka se i čita redom. Načeaću se, ali nadam se da će vredeti. Pišem utiske epizoda kad pročitam :).
Go to Top of Page

PAJDO
Senior Member



Croatia
2236 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 29/04/2020 : 20:37:34  Show Profile Show Extended Profile  Send PAJDO a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Curunir

quote:
Originally posted by koze123

Nabavljene obe knjige! Prelistao, izdanja izgledaju sjajno. Jesam primetio da se na unutrašnjoj strani korice u knjizi jedan kao nazivi originalnih epizoda nalaze epizode 22,23,24, meni lično ne smeta, dešava se kad se izbacuje zajedno.

E sad pitanje za znalce - pošto nikad nisam čitao MV, jesu li priče povezane? Tj. da li mogu da čitam prvu pa osmu knjigu, ili bolje da čekam i čitam redom?

I da, prevod vrh.



To ti je nešto kao Dosje X. Imaš samostalnih, često su upravo takve najzabavnije, iako lagane.
A imaš i ovu veliku urotu, pa unutar nje zavjeru oko Custera, koja na kraju sve vise umara.
Prvih 60 svakako su mnogo bolje, među njima ima i vrhunskih. O Frisendi necu trositi rijeci, covjek je genijalan do boli.
Manfredi je pak ovdje izvukao 690% sebe. Inace mi je debelo ispodprosjecan, vecinom cak i los na svemu cega se uhvatio.
Ovdje je zabljesnuo, trajalo je dugo, i nece se ponoviti nikad.
Uzivaj.



Pošto sam nedavno pročitao kompletnog Magičnog po drugi puta mogu reći da mi je dio sa Custerom, koji mi je na prvo čitanje bio užasno zamoran za čitanje, puno bolje legao. Preporučam čitanje po redu, strpljen spašen

In spite of my rage I´m still rat in a cage...
Go to Top of Page

doktor78
Junior Member



Bosnia and Herzegovina
331 Posts

Member since 01/05/2003

Posted - 29/04/2020 : 22:00:58  Show Profile Show Extended Profile  Send doktor78 a Private Message  Reply with Quote
E, ovo se čekalo!
Nisam imao sreće sa Magičnim. Počeo sam sa zlosretnim Agarthijem, koji je puno obećavao a na kraju izdao samo 4-5 brojeva, Libellus mi je bio preskup, a starija izdanja System comicsa nisam uspio da sva sakupi.
Evo prilike (kao i sa Kenom u izdanju Strip agenta) da krenem ispočetka.
Go to Top of Page

SPQRoma
Average Member



Italy
788 Posts

Member since 30/06/2015

Posted - 29/04/2020 : 22:56:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit SPQRoma's Homepage  Send SPQRoma a Private Message  Reply with Quote
I ja jedva čekam da pročitam epizode koje nisam čitao ranije.

HOKA-HEY
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 29/04/2020 : 23:30:25  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Curunir

quote:
Originally posted by morski

imena i nazivi se generalno ne prevode na kojem god da su jeziku (osim ako za njih nema ekvivalenata na ciljnom jeziku)
u slucaju srpskog jezika se transkribuju
ali ako ovde nisu u pitanju nazivi i imena, vec cisto naslovi epizoda na engleskom, nema razloga da ne budu prevedeni
imho



Nekome po volji, nekome ne kako su odabrali. U redu.
Ali mislim da se svi slažemo da bi bilo ocajno i uzasno vidjeti Fort Goust i Le(j)di Čeriti, ili kako već.
Ajme. Nepodnošljivo.
Tako da, u srpskom gotovo da i nema izbora nego ovakve stvari PREVESTI.
Batali pravila za ovakve slucajeve. Trebate ih mijenjati.


Upravo je izbor taj: transkripcija. Jer, koliko mi je poznato, nijedan jezik ne prevodi imena i nazive, pa zašto bi sad odjednom srpski menjao pravila?
Tja, koliko god zvučalo ili izgledalo nepodnošljivo, to mu je to. Beatles su Bitlsi, a ne Bube, John je Džon, a ne Jovan, Paul je Pol, a ne Pavle, itd.
Pravila ćemo menjati kad postaneš predsednik SANU-a

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

SPQRoma
Average Member



Italy
788 Posts

Member since 30/06/2015

Posted - 30/04/2020 : 09:45:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit SPQRoma's Homepage  Send SPQRoma a Private Message  Reply with Quote
Mislim da nisi baš u pravu. Zašto onda recimo svi u Srbiji papu zovu Franja (Franjo u HR), a ne Frančesko? Zašto stranci zovu Zvezdu Roten Stern i Red Star?

HOKA-HEY
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 30/04/2020 : 13:32:15  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
Nisam ni rekao da sam u pravu. Rekao sam ukoliko nema ekvivalenata.
Zašto Englezi zovu Mađare Hungarians ili Hrvate Croats itd. Ima tih primera koliko hoćeš i kod nas.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15619 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 30/04/2020 : 14:19:47  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by morski

Nisam ni rekao da sam u pravu. Rekao sam ukoliko nema ekvivalenata.
Zašto Englezi zovu Mađare Hungarians ili Hrvate Croats itd. Ima tih primera koliko hoćeš i kod nas.


Mozda zato sto su ove prve culi da vicu na stadionima ria, ria Hungaria, a ove potonje vidjeli da nose majce proud to be Croat.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 30/04/2020 : 21:50:13  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Magični Vetar #1: Tvrđava aveti

Scenario: Đanfranko Manfredi
Crtež: Hose Ortiz

Nisam izdržao duže od par sati, i odmah se bacio na čitanje Magičnog. Prvi susret sa ovim likom, i šta reći sem . Savršena kombinacija vesterna, horora i fanstastike, kombinacija koja meni sjajno leži. Jer vremenom sami vesterni postanu zamorni, sa rekurentnim temama, a kao ljubitelj horora, spoj ovih žanrova me posebno zanima. Misteriozno, otkriva samo onoliko koliko je potrebno, i nazire se jedna velika priča koja će se vremenom razviti.

Ono što je, pre svega, za svaku pohvalu, je Ortizov crtež. Način na koji je dočarao atmosferu, predeli, kiša, grad duhova, napušteno utvrđenje, prašnjavi bar - sve je čista desetka. Ortiz je uspeo da maestralno dočara nekoliko scena, i da nije njega one mi sigurno ne bi toliko ostale u pamćenju. Recimo scena u podrumu bara je fenomenalna, toliko neočekivana a opet se odlično uklapa u priču. Završnica u napuštenom utvrđenju sa kišom koja pljušti po akterima je takođe za svaku pohvalu, a elementi natprirodnog su uklopljeni tako da imaju višeznačnost, što daje još veću ozbiljnost celoj priči.

Ne sećam se da li sam čitao Manfredijeve stripove ranije, možda nekog Zagora, ali tek posle Magičnog Vetra on postaje za mene scenarista vredan pomena. Naslovna strana je dobra, sa sve likovima i utvrđenjem u pozadini u izmaglici, šteta što nije to naslovna knjige. Drago mi je što je preveden naslov, uklapa se odlično. Bacam se na drugu epizodu pa pišem utiske i o njoj, za sada MV je i više nego ispunio očekivanja.

P:9 S:9 C:10 N:7 - 91%
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 30/04/2020 : 23:24:31  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
čekaj bre koze - zar si sumnjao u moju tvrdnju da je Magični u samom vrhu bonelija?
Ken ... Julija,Magični..Teks,pilot (onaj stari),probrani Martiji i Dilani i tako dalje

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 30/04/2020 23:24:52
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 30/04/2020 : 23:48:43  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Nimalo, zasad Julija i Ken, a Magični se vrlo lako moze priključiti spisku. Pokoji Dilan, pilota i Teksa nisam puno čitao.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 30/04/2020 : 23:50:16  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
u svakom slučaju,uživaj u serijalu;a i ja ću sa tobom.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 30/04/2020 : 23:58:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Ne sjećam se da je Manfredi pisao Zagora

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

dzoni
Advanced Member

Serbia
4268 Posts

Member since 11/09/2006

Posted - 01/05/2020 : 00:11:49  Show Profile Show Extended Profile  Send dzoni a Private Message  Reply with Quote
nije pisao..pisao je dilana,po nekog teksa...jos po nesto
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15619 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 01/05/2020 : 09:27:55  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123

Magični Vetar #1: Tvrđava aveti

Scenario: Đanfranko Manfredi
Crtež: Hose Ortiz

Nisam izdržao duže od par sati, i odmah se bacio na čitanje Magičnog. Prvi susret sa ovim likom, i šta reći sem . Savršena kombinacija vesterna, horora i fanstastike, kombinacija koja meni sjajno leži. Jer vremenom sami vesterni postanu zamorni, sa rekurentnim temama, a kao ljubitelj horora, spoj ovih žanrova me posebno zanima. Misteriozno, otkriva samo onoliko koliko je potrebno, i nazire se jedna velika priča koja će se vremenom razviti.

Ono što je, pre svega, za svaku pohvalu, je Ortizov crtež. Način na koji je dočarao atmosferu, predeli, kiša, grad duhova, napušteno utvrđenje, prašnjavi bar - sve je čista desetka. Ortiz je uspeo da maestralno dočara nekoliko scena, i da nije njega one mi sigurno ne bi toliko ostale u pamćenju. Recimo scena u podrumu bara je fenomenalna, toliko neočekivana a opet se odlično uklapa u priču. Završnica u napuštenom utvrđenju sa kišom koja pljušti po akterima je takođe za svaku pohvalu, a elementi natprirodnog su uklopljeni tako da imaju višeznačnost, što daje još veću ozbiljnost celoj priči.

Ne sećam se da li sam čitao Manfredijeve stripove ranije, možda nekog Zagora, ali tek posle Magičnog Vetra on postaje za mene scenarista vredan pomena. Naslovna strana je dobra, sa sve likovima i utvrđenjem u pozadini u izmaglici, šteta što nije to naslovna knjige. Drago mi je što je preveden naslov, uklapa se odlično. Bacam se na drugu epizodu pa pišem utiske i o njoj, za sada MV je i više nego ispunio očekivanja.

P:9 S:9 C:10 N:7 - 91%


Dobro dosao u klub!
Nego nije Manfredi nista imao s Zagorom, a bas se mislim da jest, bilo bi bolje. Pripomogao bi sigurno tom danas srozanom serijalu.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 01/05/2020 : 10:52:15  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Uh, moja greška ljudi, pomešao sam ga sa nekim ili sam ga čitao na drugom serijalu... Praštajte .

Magični Vetar #2: Kandže

Scenario: Đanfranko Manfredi
Crtež: Đuzepe Barbati i Bruno Ramela

Malo ispod nivoa prve epizode, opet sjajno ali sa totalno drugačijom tematikom. Ovaj put prilaz indijanskoj mitologiji i priča koja nema veze sa glavnim narativnim tokom, "stand-alone" epizoda koja se mnogo više bazira na natprirodnom i na magiji. Od samog početka je vrlo interesantna epizoda, a njen najbolji deo (po meni) počinje kada Magični Vetar ušeta u Uklete zemlje. Od tog trenutka radnja postaje sve napetija i sve bolja što kulminira obračunom sa Crnim Vukom i Magičnim koji u vazduhu drži njegovo srce - dok uzvikuje Hoka Hey! Ceo taj deo putovanja je fenomenalan, ali nažalost posle toga se nivo malo spušta - i na samom kraju priča postaje razvučena. Da se razumemo, ideja je odlična, vrlo interesantna i originalna, teme koje se obrađuju su isto originalne (ili makar su na taj način prikazane), ali mi je scenario pomalo na tom kraju zaškripao, pa je cela poslednja scena u pećini trajala malo duže nego što sam očekivao.

Barbati i Ramela se dosta razlikuju od Ortiza, ali mislim da ovoj tematici koja se bavi indijanskom mitologijom i legendama čak odgovaraju više nego što bi Ortiz. Način na koji su prikazali ritual, pa sve u Ukletoj zemlji, do fenomenalno nacrtanog kraja u pećini - kapa dole. Onaj deo sa drvećem je možda i najinteresantnije izveden i prikazan, iako se ponekad možemo izgubiti ko koga kako.

Dakle, za razliku od prve epizode koja je bila više na granici realnog i natprirodnog, sa većim akcentom na realnom, ovde natprirodno (u vidu magije i indijanskih legendi) igra glavnu ulogu. Naravno, nadam se još ovakvim epizodama, kao i ovom dvojcu crtača.

P:8 S:8 C:9 N:7 - 82%
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 01/05/2020 : 10:54:48  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123
Dakle, za razliku od prve epizode koja je bila više na granici realnog i natprirodnog, sa većim akcentom na realnom, ovde natprirodno (u vidu magije i indijanskih legendi) igra glavnu ulogu. Naravno, nadam se još ovakvim epizodama, kao i ovom dvojcu crtača.

P:8 S:8 C:9 N:7 - 82%



sto se tice mv, tu nema zime za tebe u duzem periodu
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 01/05/2020 : 11:49:12  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote


Načekaću se ovih prvih 7 knjiga, to me boli.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15619 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 01/05/2020 : 13:36:43  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Nego, to mi je nejasno prva knjiga i osma... zasto tako?

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 01/05/2020 : 13:46:07  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123

Nimalo, zasad Julija i Ken, a Magični se vrlo lako moze priključiti spisku. Pokoji Dilan, pilota i Teksa nisam puno čitao.


Vidim li ja to recenzije Magičnog na vidiku!
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24541 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 01/05/2020 : 14:06:16  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Nego, to mi je nejasno prva knjiga i osma... zasto tako?



Zato što si onda "primoran" da kupiš i knjige 2-7. Pošto su ove epizode već objavljivane, ovako izdavač sebi osigurava kupce. Nije baš najsrećnije rešenje, ali je legitimno.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 01/05/2020 : 14:43:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Nego, to mi je nejasno prva knjiga i osma... zasto tako?





Jer je Magični jedan od rijetkih Bonellijevih serijala gdje je jako bitan kontinuitet
Go to Top of Page

dzoni
Advanced Member

Serbia
4268 Posts

Member since 11/09/2006

Posted - 01/05/2020 : 15:03:28  Show Profile Show Extended Profile  Send dzoni a Private Message  Reply with Quote
zato sto su u srbiji ranije izasle epizode od 1 do 21...i izdavac je uradio nesto slicno kao libelus kod nik rajdera ili natana..izbacuje uporedo nove(nikad izasle u srbiji) i stare epizode....postoje verovatno ljudi koji ce krenuti sa brojem 21 na dalje (osma knjiga) a neki ne zele da dupliraju...neki hoce uniformisanu ediciju pa ce kupiti i knjige od 1 do 7 iako to imaju u izdanju kuce koja je to ranije izdala....nista novo i cudno....jedino je malo nezgodno za ljude koji prvi put citaju magicnog..ja ga licno imam komplet u libelusu..ali oni koji nemaju citajte redom....kada se spoje stare i ove sto idu sa malo vecim brojevima onda nastavite sa citanjem..magicni se mora citati po redu..u svakom slucaju kada dodje do spajanja vase cekanje ce se isplatiti jer cete imati tada dosta toga za procitati u cugu
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15619 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 01/05/2020 : 16:53:45  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by ivanl

Nego, to mi je nejasno prva knjiga i osma... zasto tako?



Zato što si onda "primoran" da kupiš i knjige 2-7. Pošto su ove epizode već objavljivane, ovako izdavač sebi osigurava kupce. Nije baš najsrećnije rešenje, ali je legitimno.


Promislio sam na System comics. Da, imam ga i ja. Sc, hc. To me je i 'indoktriniralo' u LL serijal. Bio je jos jedan izdavac s par brojeva, ne sjecam se imena...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15619 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 01/05/2020 : 16:56:24  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark

quote:
Originally posted by ivanl

Nego, to mi je nejasno prva knjiga i osma... zasto tako?





Jer je Magični jedan od rijetkih Bonellijevih serijala gdje je jako bitan kontinuitet


Mozda treba zavrsiti Yale ili Oxford za tumacenje tvog upisa. Ja ih nisam pohodio...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000