forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Ista meta, drugo odstojanje
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 13

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 07/05/2020 : 16:08:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by ridiculus

Zapravo, treća varijanta po meni ima najbolje pripovedanje (a vidimo čak i balončiće!), iako je po strukturi najtradicionalnija, poput stripova iz 50-ih.



Ili Bonelija iz 20-ih (21. veka).

Hehehe. Mada ima ta skola misljenja koja kaze da se moze biti kreativan i u okviru tradicionalne resetke. Bezveze.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 07/05/2020 : 16:16:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Da probamo jedan eksperiment?

Vidim da imamo barem tri crtača na topicu. Evo scenario za jednu stranu. Hajde da uradimo postavku, samo gruba skica, pa da uporedimo sa dve objavljene varijante. Mozete slikati fonom i postaviti, a mozete i zadrzati za sebe. U svakom slucaju, ja cu sutra okaciti kako su dva strana autora resila ovu scenu.

Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 07/05/2020 : 17:32:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Najgrublje moguće :) Plus mi nije baš najjasniji scenarij pa sam valjda pogodio što se traži:


Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 07/05/2020 : 18:47:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Hvala, Beva. Sve si pogodio. Evo i mog pokušaja. Obrnuo sam kameru na prve dve slike (nadajmo se da urednik nije control freak) i izbacio jedan kadar (tek da iznerviram scenaristu). Poslednji panel sam ostavio otvoren (bez okvira), da malo diše, ali više mi se sviđa kako si ti postavio, moglo bi mnogo više informacija da stane u tvoju verziju.

Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 07/05/2020 : 19:01:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

Najgrublje moguće :) Plus mi nije baš najjasniji scenarij pa sam valjda pogodio što se traži:





Ovo je super. Čisto, dinamično i vrlo čitljivo.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 07/05/2020 : 20:53:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Hvala vam, samo sam pratio što piše u scenariju. Tek kad sam prekucao tekst sam skužio da ovo "Well" znači je li je dobro poznavao? Prvo sam mislio da to znači nešto kao "I, onda?" :D Nije mi baš bio jasan razgovor dok nisam pročitao u formi stripa.

Edit: Tek sad vidim da se dijalog ustvari vodi putem didaskalija, sad mi je još jasnije :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213

Edited by - Beva on 07/05/2020 20:56:51
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 07/05/2020 : 23:01:30  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by ridiculus

Zapravo, treća varijanta po meni ima najbolje pripovedanje (a vidimo čak i balončiće!), iako je po strukturi najtradicionalnija, poput stripova iz 50-ih.



Ili Bonelija iz 20-ih (21. veka).



Ha-ha... znači, da sačekam do 2070-e?

Ali, ozbiljno, znam da im maštovite postavke nisu jaka strana, i nisam čitao njihove stripove godinama - gotovo decenijama - ali mislim da sam u prolazu video dovoljno da pomislim da su se modernizovali, barem malo. Ili grešim?

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
977 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 07/05/2020 : 23:59:46  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 08/05/2020 : 00:04:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 08/05/2020 : 00:44:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Bravo, dupli. Super je.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 08/05/2020 : 08:21:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Stavi Vlaadisha opet nešto ovakvo kad nađeš, fali nam radna akcija na forumu. Evo i dupli se vratio!

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 08/05/2020 : 14:56:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 08/05/2020 : 14:57:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 08/05/2020 : 14:59:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Šta mislite o ova dva rešenja?

Meni je najjači utisak što nemamo dve iste postavke.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 08/05/2020 : 15:43:12  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Meni lično je problem da nacrtam i Čiča Glišu, pa se neću patiti sa tim, ali ova faza crtanja me jako zanima i naterao sam sam sebe da se navikavam na razmišljanje o slikama i u slikama. Posebno mi se sviđa kako je dupli uradio ovo sa tunelom, osim što bih se trudio da ne menjam smer kamere za 180 stepeni u istom redu. Ali svakako mi se sviđa što su ta prva tri kadra progresivno sve veća. Možda nije ni moguće pronaći rešenje koje bi bilo najbolje po svim aspektima, i u tome je lepota ovakvog eksperimenta.

Primetiću još samo da niko nije uradio peti kadar kao inset, što bi bio moj prvi mentalni refleks... kada bih umeo da crtam, to jest.

A evo nečeg od Alana Moore-a, čisto kao kuriozitet:



Pitanje namenjeno prisutnim crtačima: da li bi vama uopšte bilo interesantno da crtate nešto ovoliko precizno opisano?

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 08/05/2020 : 15:46:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

Šta mislite o ova dva rešenja?

Meni je najjači utisak što nemamo dve iste postavke.



Prvo je strava, vrlo atmosferično, uvuće te jer znaš, da če se desiti neko sranje.

Drugo je korektno i komercialno, montaža sasvim funkcionira a ne više od toga.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 08/05/2020 : 15:58:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Prvo je meni pripovjedno daleko najlošije odrađeno. Kompozicija u trećem kadru je užas. Kamera u četvrtom kadru je predaleko, u fokusu bi trebali biti ljudi. Ovoga s fotkom jedva vidimo tako da sljedeći kadar tjera čitatelja da se vrati na prethodni da vidi što se tamo ustvari događa. Zadnji kadar neinteresantan. Zavraga i lijepi crtež i atmosfera.
Dupli odnosi pobjedu, a njegovo okretanje kamere za 180 na trećem kadru je meni izuzetno efektno i odlično prethodi sljedećem kadru.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 08/05/2020 : 16:11:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Meni lično je problem da nacrtam i Čiča Glišu, pa se neću patiti sa tim
A ne, ovo je sasvim druga veština. Trebalo je da dodam da su i scenaristi dobrodošli; kad bi svi radili postavku, život crtača bi bio lakši. Kao Morrison ponekad:



quote:
Pitanje namenjeno prisutnim crtačima: da li bi vama uopšte bilo interesantno da crtate nešto ovoliko precizno opisano?

Sačuvajbože Moore piše artistproof scenarije... Mada i on nekad zna da skicira layout.

Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 08/05/2020 : 16:18:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Slažem se s Tontom, prva verzija izgleda kul ali se previše informacija izgubilo iz scenarija. Istina, to čitaoci obično ne mogu ni da znaju, ali se u ovom slučaju lepo vidi. Sličan primer smo videli na prvoj strani topica, kad je Morrison tražio da se ponovo uradi tri strane za reprint. Prva varijanta je izgledala više kul, ali se ne vidi ni mesto radnje, ni likovi, ništa.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6586 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 08/05/2020 : 16:37:38  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
ne stigoh da ubacim na računar i na net i da stavim tekst, a skicirao sam jučer

Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 08/05/2020 : 17:19:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Prvo je meni pripovjedno daleko najlošije odrađeno. Kompozicija u trećem kadru je užas. Kamera u četvrtom kadru je predaleko, u fokusu bi trebali biti ljudi. Ovoga s fotkom jedva vidimo tako da sljedeći kadar tjera čitatelja da se vrati na prethodni da vidi što se tamo ustvari događa. Zadnji kadar neinteresantan. Zavraga i lijepi crtež i atmosfera.
Dupli odnosi pobjedu, a njegovo okretanje kamere za 180 na trećem kadru je meni izuzetno efektno i odlično prethodi sljedećem kadru.



Šta fali trečemu kadru? Da dvojica na zadnjoj klupi "leže"? Ne, ljudi ne trebaju biti u fokusu, u fokusu je proces stizanja crnog auta na odredište. Na kraju stigne i to je cliffhanger (sad če se nešto desiti i to strašno zbog sve crnine i zbog poznatog mafijskog sižeja) i usporavanje radnje sa zadnjim zabetoniranim kadrom.

Zadnji kadar je vrlo interesantan jer je u kontrastu sa sporim kretanjem ispred njega.

Prva tri kadra su statični (izlazak iz tame), onda su dva u blagim diagonalama i auto i ruka vrlo efektno međusobno na 90 stupnjeva a auto na centralni poziciji je jaći od ruke u međusobnom odnosu. I to je bitno, jer je važan proces stizanja a ne fotografija. Fotografija je fusnota.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 08/05/2020 17:37:27
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 08/05/2020 : 17:28:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Znao sam da alexts neće izneveriti! Thanks Više mi se sviđa kako si ti postavio poslednji kadar nego ova dvojica objavljenih. Kod prvog ne bih ni znao da je subway da ne piše, mada to može biti i sendvičara Subway. Siguran sam da je izgluglao reference, ali njegov crtež mi nije prva asocijacija na njujorški metro. Ne razumem ni zašto je ovaj drugi postavio kameru tako nisko u istom kadru. Jeste efektno, ali sad su u fokusu oblakoderi a ne podzemna.
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 08/05/2020 : 17:28:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli





Ovde je vrlo dobra atmosfera i mjera. Ljudi su samo u centralnom kaišu i u istoj jakosti nego auto i vrlo dobro radi montažni zaokret auta za 90 stupnjeva na lijevo između četvrtog i šestog kadra. Peti je intermezzo - ko glas iz offa (i zato je i manji). Na kraju strane se sve još kreče, auto i proces, atmosfera je isto zgusnuta, suspenz je tu.

Tekst je isto super postavljen.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 08/05/2020 17:30:56
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 08/05/2020 : 18:11:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Ako vam je malo čudan moj zadnji kadar, to je zato što sam ja pročitao subway ali skužio highway

Mada, isto bih auto postavio, ali bih barem nacrtao ulaz u podzemnu

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 08/05/2020 : 18:15:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page
Page: of 13 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000