forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Đipi: JEDNAPRIČA
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 14/05/2020 : 09:09:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote




Poštovani čitaoci, s velikim zadovoljstvom predstavljamo novu knjigu Komikovog "Prvog izbora" - grafički roman JEDNAPRIČA genijalnog italijanskog umetnika Đipija.

O knjizi
JEDNAPRIČA su dve priče.
Prva je priča o uspešnom piscu Silvanu Landiju koji u svojim pedesetim doživljava nervni slom i završava na klinici za psihijatriju. U bolnici opsesivno crta samo dva motiva: benzinsku pumpu i osušeno drvo.
Druga priča je priča o Mauru, Landijevom pradedi, koji se bori u Prvom svetskom ratu. Pomisao na ženu i dete koji ga čekaju da se vrati kući daje mu snage da po svaku cenu preživi jednu od najvećih tragedija koje su zadesile čovečanstvo.
Pisma koje Mauro piše svojoj ženi iz rovova, a koja će decenijama kasnije fascinirati Silvana Landija, ove dve priče spojiće u jednu. JEDNAPRIČA je priča o suočavanju sa strahom od starenja i strahom od smrti. To je priča o padu u ambis iz kog se, uprkos svemu, može vratiti u život. Svojim prepoznatljivim akvarelima Đipi dočarava svu veličanstvenost i surovost prirode koja je vekovima oblikovala živote običnih ljudi.

O autoru
ĐIPI (Đani Paćinoti) je rođen u Pizi 1963. Jedan je od najznačajnijih itaijanskih autora stripa. Njegov grafički roman Beleške za jednu ratnu priču proglašen je za strip godine na Festivalu u Angulemu 2006. Godine 2014. Jednapriča je ušla u finale izbora za najvažniju italijansku književnu nagradu Strega, kao prvi grafički roman u istoriji ove nagrade kome je to uspelo.


Tehnički podaci:
„PRVI IZBOR“
JEDNAPRIČA
Tekst i crtež: Đipi
Glavni urednik: Vuk Marković
Prevod: Jasmina Radojičić
Strana: 128
Štampa: u boji
Format: 215×305 cm
Povez: tvrdi
Predviđeni datum objavljivanja: 18. 5. 2020.
Promotivna cena: 1600 dinara




www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs

Edited by - KOMIKO on 14/05/2020 09:39:20

Deers
Advanced Member



Croatia
9174 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 14/05/2020 : 09:43:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote

Napokon!

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2510 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 14/05/2020 : 11:51:55  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

vronski 3
Senior Member



2374 Posts

Member since 10/01/2014

Posted - 14/05/2020 : 12:27:51  Show Profile Show Extended Profile  Reply with Quote
Vuk razbija sa izdanjima u doba korone!!!
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 25/05/2020 : 08:50:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Stigla je i naša druga majska knjiga - Đipijeva Jednapriča.

Obe su ispale izuzetno.


www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 31/07/2020 : 18:59:00  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Volim Đipija.Nije mi sad u grupi nekih omiljenih autora,ali ga gotivim.Još od Beleški za ratnu priču (koji mi je i dalje najbolji Đipijev strip,iako ovde (u Srbiji) važi za fejk delo,sa čim se ni najmanje ne slažem,jer Đipi nikako nije foler,a za lošiji prijem među publikom je sam Vuk kriv,jer ga nije smeo izdati u malom formatu (za Tišinu i Ledeno doba se iskupio),a i Garaža i Zemlja sinova su mi jako dobri (S još nije stigao na red,mada je tu negde na gomili nepročitanog)).

Unastorija/jedna priča je za razliku od Velikog zlog lisca (koga slobodno mogu svakom preporučiti) album kojeg ću teško bilo kome preporučiti;zbog specifičnosti scenarija.

Grafički,Đani Paćinoti se igra;i uživa u toj igri.Smenjuju se sjajni akvareli sa njegovim karakterističnim crnobelim grafizmom koji je očesto na granici krokija.

Scenaristički,psihologija,introspekcija,priča o životu,ljubavi i ratu na jedan specifičan način.U principu,ne gotivim previše "umetničke" stripove (kakav ovaj definitivno jeste),ali ovde sam uživao.

Sama radnja nam pripoveda o piscu Silvanu koji je u svojim pedesetim prs'o i nalazi se na psihijatriji gde crta dva motiva,benzinsku pumpu i osušeno drvo,te o njegovom pradedi Mauru,koji se na bojištu WWI iz petnih žila bori da ostane živ kako bi ponovo bio sa ženom i sinom.

4.5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 21/12/2020 : 22:40:16  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Nedavno je Fibra objavila komplet Sin Cityja i koliko sam shvatio, izdanje je postalo hit. Sin city je već izdan na ovim prostorima od strane Belog puta i Tina. Često vidim ta izdanja na popustu, a Tino čak nije ni završio sa izdavanjem svih brojeva, znači nisu se baš usrećili s tim stripom. I onda dođe Fibra i rasturi.. iz toga zaključujem da Markos zna plasirati strip. Ipak, nije ni on čarobnjak, ima stvari koje čak ni Fibra ne može prodati. Mislim da je jedna od tih stvari i famozni Gipi. Fibra je izdala 2 albuma, bili su još neki u najavi ali godine prolaze, a nova izdanja se ne spominju. Ja mislim da je to zato jer su ova prva dva bila flop.

Gipi je talijanski as, cijenjen, više puta nagrađivan ali stripovi su mu nekako sumnjivi i teško mogu proć kod nas. Recimo, Bilješka za ratnu priču u kojoj se uopće ne radi o ratnoj priči, sa pucnjavom i tenkovima, niti se zna tko i zašto ratuje, nego se samo prate neki pozadinci. Pa onda S, strip o Đipijevom tati koji, iako je vidljiva ljubav s kojom je rađen strip, tatu prikazuje na čudan (čudan!) način.

I sad, obrat: taj nekomercijalni, čudni Đipi ipak ima prođu u regionu! Komiko je izdao 4 albuma i čini se da im dobro ide Pa kako to? Zar Srbi imaju apetit za čudne, artsy fartsy stripove, a mi Hrvati želimo samo žanr, žanr, žanr ili barem jasno pripovijedanje?

Čini se da da.

U svakom slučaju, pošto sam stripovski snob i želim pratiti svjetski nagrađivane stripovske veličine, potrudio sam se i nabavio najnovijeg Komikovog Đipija: čuvenu Jednupriču, njegovo možda najcijenjenije djelo. Pročitao sam ga i sad sam tu razdužio s uvodom jer ne znam šta bi rekao o stripu. Mislim, dobar je to strip. Definitivno je dobar. Ali nije previše jasan. Kao što piše gore, u stripu se radi o brijama/pričama/opsesijama Silvana Landija, prolupalog sredovječnog čovjeka koji zaključan u ludnici, na pilulama, u fragmentima priča imaginarnim i stvarnim likovim (doktori, obitelj) o starenju, propadanju i o golgoti svog pradjeda u I. svjetskom ratu pritom cijelo vrijeme opsesivno crtajući osušeno drvo i benzinsku pumpu.

Uvod je obećavajući, nabacuju se različiti fragmenti misli koji svi izgledaju atraktivno, onako raskošno Đipijevski nacrtani i intrigantno napisani. Glavni lik se obraća nekom, uvjerava, zapitkuje, redaju se prizori bez konteksta koji se čine važni ali nije jasno zašto. Mene je to zaintigiralo, htio sam saznati što sve to znači, što se zapravo dogodilo, a onda krene i ta druga važna priča, sa pradedom u ratu koja je isto vjerovatno Landijeva maštarija (a možda i ne?). Po meni top početak. Da ne ispričam sad cijeli strip, u sredini stvari malo usporavaju, valjda kako su tablete smirile lika i kako se on polako oporavlja tako do kraja ide neka mirnija radnja, strip sve više pripovijeda pejsažima i koncentrira se na samog Ladnija i pradjeda. Kraj je vrhunski, katarzičan..

Ipak, nakon pročitanog stripa niš mi nije bilo jasno Ok, možda i razumijem zašto drvo, ali u čemu je stvar s benzinskom pumpom? Nisam uspio skužiti. Od čega je Landi pukao, a bio je zdrav, bez ikakvih simptoma? Zašto na korici piše da je riječ o pedesetogodišnjaku (tako je i nacrtan, i ima odraslu kćer), a u stripu kaže da ima 42 godine? Da li na kraju ozdravi? Hmh.. nije mi jasno.

Zaključak: opet kajla. Opet mi je Đipi tu ostao nejasan i zbog toga mu ne mogu dati najvišu ocjenu, ali s obzirom da mu je i tako nejasan strip vrlo čitljiv, s obzirom na to da me zaintrigirao na početku i dirnuo na kraju, s obzirom da me na mjestima začarao hrabrošću linije i boje dajem Jednapriči prolaznu ocjenu. Jer, ima ih koji ne bole Đipijev stil i koji tvrde da bi i dijete moglo crtat kao on, ali ja mislim da je čovjek rođeni crtač, da mu je Bog dao talent i da može nacrtat naizgled bezveznu liniju i nadrljat malo mrljave boje, a da to ima smisalo i ljepotu. I sad, ima tu i sličica koje su i isfušerene, ali kroz većinu se osjeti crtačka moć, možda čak i pripovjedačka moć i onda moraš zadrhtati pred tim makar i ne bilo sve jasno. Pošto ipak ta moć ne isijava iz svake slike, iz svake strane i pošto mi je priča nije do kraja kliknula, ocjenjujem da ovo ipak nije najbolji mogući Đipi.

Eto, ako me neko može prosvijetliti i razjasniti Jednupriču, bio bi mu zahvalan. Ovo čitalačko iskustvo me potaklo i da ponovno pročitam BZJRP. Tko zna, možd mi bolje sjedne.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 22/12/2020 : 20:04:57  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Pohvalno što si dao Đipiju još jednu šansu jer ovaj autor to zaslužuje, unastoria je avangardan strip i potpuno drugačiji od ostatka njegovog opusa
Mnoge stvari su apstraktne i otvorene za tumačenje, ja sam ga shvatio ovako

Drvo pored rova je mesto gde je pradeda uradio ono što je uradio da bi preživeo, iako izgleda staro i osušeno nije palo nakon rafalne paljbe modernog naoružanja
Ovde se provlači paralela sa ogledalom i kada 18godišnjak postane 50godišnjak, iako stariš i dalje uspravno stojiš, kao drvo

Benzinska pumpa je lokacija na koje Landi odlazi posle svakog bekstva sa psihijatrije, kao što je i mesto na kojeg ga na kraju odbace nakon otpuštanja iz bolnice
Pumpa je uvek nacrtana kao jedino osvetljeno mesto, kao zvezde na nebu, pružaju izgubljenom čoveku tračak svetlosti u opštem crnilu

Jedna priča prati strah od starenja dok druga strah od smrti. U obe priče se javljaju dva različita simbola, pumpa i drvo, ali oba nude glavnom protagonisti isto - nadu, ergo, jednapriča = unastoria

Landi ima 42god, dok su brojevi 18 --> 50 proizvoljno dati, Landi nije imao od čega da ozdravi kada nikada ni nije bio bolestan
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 22/12/2020 : 22:45:19  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Hmm.. ja sam čak razmišljao da je riječ o jednojpriči zato što pradjedine priče ni nema, nego to sve zamišlja Landi dok je u ludnici, opsjednut pismima. I kao, da je možda trenutak kad se deda vrati s ratišta i oni pejzaži koji tome prethode znak da se i Landi oporavlja i da je i on spreman vratiti se u normalu.

A za pumpu sam mislio da je to mozda lokacija drva u danasnje doba, kao - tu se odvijala bitka i bilo je to drvo, a sad je pumpa. Ali to mi se činilo nategnuto, u stripu ništa ne nagovijesta da je stvarno tako.. tako da je moguće da je ovo što ti kažeš. Ja nisam skuzio ni da ovo Landi bjezi iz bolnice, mislio sam da su to sjecanja od prije, prije nego su ga zatvorili.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 22/12/2020 : 23:17:01  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Čitalo se ovo pre jedno pola godine pa pišem iz sećanja tako da moguće da si u pravu da to nisu bila bekstva već momenti kada je počeo da se gubi neposredno pre hospitalizacije

Ali da, i ja sam pomislio da je pumpa izgrađena na istoj lokaciji gde je posađeno drvo, ali ovo ne pije vodu jer je rat bio u Evropi dok Landi živi u Americi
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 23/12/2020 : 11:55:31  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Sta zivi u Americi?? Ja sam mislio da zivi u Italiji

Ali ni tamo ne bi bilo drva
Mozda je to i dualitet drvo/pumpa kao čovjek/priroda ili industrija/priroda

Definitivno cu morat jos jednom procitat..
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 23/12/2020 : 17:30:18  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Spominje se u jednom momentu Kolorado, a kada doktori diskutuju o pacijentu deo dijaloga je ostavljen nepreveden na engleskom što odaje da su u pitanju ameri
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 27/12/2020 : 13:43:47  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Nisam bio svjestan da je Jednapriča izdana i u SAD. Objavio ju je Fantagraphics ove godine. Pročitao sam par recenzija da vidim šta Ameri kažu. Koliko vidim, ni oni nisu uspjeli do kraja proniknuti u priču. Spominju se nekakve općenitosti, jedinstvo ljudskog iskustva, hvali se crtež ali nema neke detaljne analize stripa. Benzinsku stanicu nitko ni ne spominje premda je jedan od dva ključna simbola u stripu. Imamo samo hrabru Nakerovu interpretaciju i Antinu šutnju koja govori više od 1000 riječi. Tako da zaključujem da je Gipi puno htio, ali nije uspio do kraja prenijeti svoju viziju. Možda to i nije koherentna vizija svijeta, nego samo osjećaj koji Gipi i ne može izraziti. Možda je Jednapriča batrganje autora u pokušaju da reče neizrecivo, nešto što se osjeća, nešto što opsjeda, ali nije do kraja promišljeno, nešto čemu se na trenutak približava crtežom ali ga riječi izdaju. Mozda je Jednapriča Gipijevo: Koju posluku porati?

Za sad sam blizu tom mišljenju ali mi je simpatičan Gipijev trud.
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 27/12/2020 : 14:31:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Osušeno drvo je simbol autorove neplodnosti.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 27/12/2020 : 14:33:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Veliki broj komentara i utisaka ima ovde:

https://www.goodreads.com/book/show/18747011-unastoria

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9174 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 27/12/2020 : 16:21:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Ja sam ovaj strip čitao davno ali se ne sjećam ničeg toliko nejasnog ili nedorečenog da bi to bio nedostatak.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 27/12/2020 : 16:51:14  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KOMIKO

Osušeno drvo je simbol autorove neplodnosti.



Ima logike. U tim slučaju pumpa ne može ne biti simbol ponovnog punjenja autitskog "rezervoara"!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/12/2020 : 20:07:22  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
da,dobro razmišljanje.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 10/03/2021 : 21:41:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Iako mi je sjela bolje od Bilješki i S, ni jednapriča me nije do kraja osvojila. Stvarno je u pitanju pravi umjetnički strip, ali iako je pun emocija mene nije dotaknuo na toj razini. Čak mi je nakon čitanja ostavio nekakav suh okus, fali mi tu nekakvog sosa, začina. Gipijev crtež, koji inače cijenim ali ne ljubim, mi je ovdje vrlo dobro legao. Drži pogled prikovan za stranicu i motivira na koncentraciju i interpretaciju više nego sama priča. Pročitati ću svakako još koji Gipijev strip ako mi dođe u ruke, ali ne osjećam se baš nešto ponukanim da se vratim ovima koje sam već čitao.

P.S.
Landija je na benzinskoj napustila žena.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 11/03/2021 : 08:06:05  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Pa jebemu sisu!! Dva puta sam čitao, a opet mi je promaklo
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 11/03/2021 : 08:50:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Pa jebemu sisu!! Dva puta sam čitao, a opet mi je promaklo




Mora da padne još jedno čitanje.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 11/03/2021 : 09:22:37  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Provjerit ću još taj detalj i onda se vratiti komercijali
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 26/07/2021 : 08:21:47  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Best Coloring

- Laura Allred, X-Ray Robot (Dark Horse); Bowie: Stardust, Rayguns & Moonage Daydreams (Insight Editions)
- Jean-Francois Beaulieu, Middlewest (Image)
- Gipi, One Story (Fantagraphics)
- Marte Gracia, Empyre, X of Swords (Marvel)
- Dave Stewart, Promethee 13:13 (comiXology); Black Hammer (Dark Horse); Gideon Falls (Image); Spider-Man #4-#5 (Marvel)
- Matt Wilson, Undiscovered Country (Image); Fire Power (Image/Skybound); Thor (Marvel)

Đipi nominovan za Eisnera
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000