forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Kratki rezovi by Paka01
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 50

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 26/11/2020 : 09:10:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
SUPREME: Blue Rose



Scenarij: Warren Ellis
Crtež: Tula Lotay
Izdavač: Image
Žanr: metatekstualno-superherojski (ajmo reći)



Blue Rose je vrlo neobičan strip i najjednostavnije bi ga se moglo okarakterizirati kao spiritualnog nasljednika Supremea Alana Moorea, iako ni to ne bi bio u potpunosti točan opis. Iako stvarno može funkcionirati kao svojevrstan epilog Mooreovog runa, dovoljno je drugačiji, kako tematski, tako i scenarističkim pristupom, da bi ga se moglo smatrati samostalnim uratkom koji ne robuje prijašnjim inkarnacijama ovog junaka.

Ellis ovdje povlači neka slična pitanja koja je i sâm Moore postavio kada je pisao Supremea, no za razliku od starijeg engleskog bradonje, mlađi engleski bradonja cijelu premisu skoro pa u potpunosti udaljava od klasične superherojštine te je mijenja u metatekstualno preispitivanje prirode stripovskih kontinuiteta, paralelnih univerzuma unutar priča te rebootanja univerzuma od strane "više sile", odnosno samog strip autora. Također, ukoliko vam ovakva premisa pomalo baca na Morrisonovog Animal Mana (pogotovo na zadnju trećinu tog runa), rekao bih da niste u krivu. Međutim, Ellis se ovdje prvenstveno fokusirao na značaj i upotrebu spomenutih pojmova, dok pitkost same priče postaje u potpunosti sporedna stavka. Ništa loše nema u tome ukoliko volite takve stvari. Blue Rose je poprilično hermetičan strip koji se neće dopasti svima niti to uopće pokušava. Njegov je cilj poprilično pravocrtan i stvari koje preispituje nisu ni zamišljene kako bi u njima uživao široki spektar čitatelja. Ukratko, Blue Rose nije superherojski strip, već je strip koji kroz prizmu eksperimentalnog pripovijedanja obrađuje neke od esencijalnih koncepata superherojskog žanra.

Za kraj, smatram li da je Blue Rose dobar strip? Pa, rekao bih da jeste, no ne mogu zamisliti da će se svidjeti velikoj većini čitatelja. Mislim da je ovo naslov za one ljubitelje stripa koji baš traže ovako nešto i kojima spomenuti način pripovijedanja nije stran.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 26/11/2020 : 12:24:32  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Ha, meni u Supreme ništa nije bilo jasno

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 27/11/2020 : 08:33:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
MAZEWORLD



Scenarij: Alan Grant
Crtež: Arthur Ranson
Izdavač: 2000AD
Žanr: fantasy



Pogledajte ovu naslovnicu. Ma recite mi samo da vas ne privlači da prolistate strip? Recite, al neću vam vjerovati.

Mazeworld je avanturistički fantasy strip starog kova. Iako je originalno izlazio od 1996. do 1999. u britanskom magazinu 2000AD, odiše štihom onih old school fantasy stripova, kako pripovijedanjem, tako i crtežom. Srećom, taj duh koji ovaj strip posjeduje ostavlja poprilično svjež dojam te u niti jednom trenutku ne djeluje zastarjelo ili pretjerano naivno.

Mazeworld nam donosi točno ono što bismo i očekivali od njega: kvalitetan i maštovit fantasy fokusiran na borbu između dobra i zla, upoznaje nas s mnogobrojnim upečatljivim i pamtljivim likovima te čarobnim i stranim svjetovima koji samo čekaju da budu istraženi. Glavni lik je Adam Cadman, prvi čovjek u posljednjih 30 godina kojemu je u Engleskoj izrečena smrtna kazna vješanjem. U trenutku kada bude obješen, njegova svijest napušta tijelo i ovaj svijet te je prenesena u Mazeworld, fantastični svijet sličan kombinaciji srednjovjekovne Europe i civilizacija predkolumbovske Amerike. Kako mu i samo ime kaže, Mazeworld je pun gradova izgrađenih u obliku labirinata kojima vladaju okrutni vladari, dok se pobunjenici gerilski bore za slobodu. Nakon što se Adam Cadman po prvi put pojavi u Mazeworldu, pobunjenici u njemu prepoznaju reinkarnaciju mitskog heroja od prije tisuću godina, imena The Hooded One. Međutim, je li Mazeworld uistinu stvarni svijet ili tek pratimo halucinacije čovjeka na samrti? Odgovor, naravno, leži negdje u sredini.

Neočekivano sam naišao na ovaj strip i moram priznati da me zapravo na prvu zainteresirao crtež Arthura Ransona. Detaljan je, lijep i oku ugodan, odlično je obojan i jednostavno mami da svaki kadar proučavate što je duže moguće. Nisam nikakav ekspert za ovakav đir stripova, no mene je podsjetio na one klasične, elegantne avanturističke stripove u kojima podjednako mogu uživati i mlađi i stariji čitatelji. Priča koju nam Alan Grant ovdje priča je svevremena, sadrži sve one moralne kvalitete i značajke herojskog fantasyja koje jednako ciljaju na sve dobne skupine.

Recite svim svojim najdražim domaćim izdavačima da ovo želite čitati na materinjem jeziku




Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 27/11/2020 08:35:22
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 29/11/2020 : 00:18:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
(KRATKI) KRATKI REZOVI: Ice Cream Man #21

Ovo jednostavno ne popušta. Novi misec, novi odličan broj Ice Cream Mana. Za razliku od prethodna dva koji su bili nešto eksperimentalnijeg karaktera, ovaj je broj poprilično pravocrtan, al i takav mi je baš odličan. Jedva čekam dalje!

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 29/11/2020 : 07:45:11  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
I sladoledžija i mazeworld idu na listu
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 29/11/2020 : 09:37:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam prvih 12 brojeva Sladoledara, upravo zbog Pakine preporuke, ali meni se nije svidio. Dobra mi je bila jedino ona epizoda sa raskršćem, ostalo dosadno. No dobro, ima nas svakakvih. U svakom slučaju, nastavljam pratiti temu s velikim interesom i dodavati stripove na listu. Slijedeći su Prophet, SUPREME: Blue Rose i Mazeworld.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 29/11/2020 : 10:57:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Šteta za sladoledara, ali jasno mi je. Meni baš odgovara taj antologijski pristup pričanju priče. Svaka epizoda za sebe, bez nekog prevelikog kontinuiteta, a i same priče mi se baš sviđaju. Baš me zanima tvoje viđenje Propheta

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 29/11/2020 : 18:23:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Javim se ovdje čim pročitam!


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 30/11/2020 : 00:12:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
UPGRADE SOUL



Scenarij: Ezra Clayton Daniels
Crtež: Ezra Clayton Daniels
Izdavač: Oni Press
Žanr: SF / drama



Eh... Pomiješanih sam mišljenja oko ovog stripa. Upgrade Soul bi mogao poslužiti kao savršeni primjer stripa koji krene stvarno dobro, no nakon nekog vremena jednostavno izgubi nit i izgubi većinu toga što ga je činilo kvalitetnim u početku. Ovo je u srži jedan ajmo reći poprilično prizeman SF strip koji, kako radnja odmiče, koketira s nekoliko drugih žanrova.

O čemu se radi?

Naši glavni likovi su Hank i Molly Nonnar, bračni par u poodmakloj životnoj dobi koji si za 45. godišnjicu braka odluči pokloniti neobičan poklon: eksperimentalnu genetsku proceduru pomlađivanja koja bi im trebala vratiti mladost i vitalnost. Iako stvari na papiru djeluju sigurno i optimistično, jednom kad je eksperiment odrađen, suočavaju se s neočekivanim posljedicama, zastrašujućim i neprirodnim. U tom trenutku nisu ni svjesni da njihove prave nevolje tek počinju...

Sama ideja ne zvuči pretjerano originalno ni maštovito, no moram reći da me dovoljno zaintrigirala da se bacim na čitanje. Na prave probleme s kojima se Hank i Molly susreću ne trebamo dugo čekati i sami prijelaz na bit priče je odrađen stvarno odlično. U tim sam trenucima očekivao da će ovo biti miks SF-a i body horrora, no nakon početnog (ajmo reći) šoka, događaji naglo usporavaju i svi ti polu-dramski-polu-SF elementi nažalost nestaju i strip otprilike negdje na polovici uplovljava u totalno neočekivanje, sapuničaste vode. Da se razumijemo, kad kažem "prizemni SF", onda mislim na skoro pa čistu dramu gotovo u potpunosti smještenu unutar jedne građevine, dok se sami SF elementi očituju u izmišljenim futurističkim medicinskim procesima kojima se Hank i Molly podvrgavaju. Dok se god strip drži tih elemenata, radnja je zanimljiva i konstantno intrigira da se pitam što će se sljedeće dogoditi.

Nažalost, drugi dio više nalikuje čistokrvnoj sapunici. Odjednom se likovi počinju ponašati drugačije nego do tog trenutka, reakcije su im pretjerane i djelomice karikirane te su u priču odjednom uvedeni elementi romanse, ljubomore i izdaje, ali sve na jedan prenapuhan način koji mi nikako nije djelovao uvjerljivo, barem ne nakon onako intrigantne prve polovice stripa. Negdje od tog trenutka sam praktički samo čekao kad ću doći do kraja ovih (realno rečeno predugačkih) 270 stranica i pritom većinom izgubio interes što će se zapravo dogoditi s likovima.

Šteta, jer na osnovu početnih nekoliko poglavlja, imao sam visoka očekivanja za ovaj strip. Također, intrigantna naslovnica je donekle zavaravajuća s obzirom da joj unutrašnji crtež stilski nije niti blizu. Nisam se do sada susretao s nekim drugim radovima ovog autora i ne znam koliko je u stvari iskusan, no vidi se da su dobre ideje tu negdje - samo ih treba bolje uobličiti.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 30/11/2020 : 06:53:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Upgrade Soul sam čitao pred nekoliko godina, kada je izašao, i sjećam se da mi je bio zanimljiv, no detalji su isparili. Trebao bih ponoviti gradivo, ali toliko je stvari, a tako malo vremena.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 30/11/2020 : 11:37:07  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
I sam ovo čitao, i meni je isparilo.. sjećam se da je tema aktualna - produljenje života i vječna mladost preko bioinženjeringa. I to je u biti sve što bi o tome mogao reći
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 30/11/2020 : 16:43:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Paka, pitanje za tebe kao stručnjaka za američki strip. Ne čini li ti se da ograničenje od 24 strane po sveski razbija ritam priča i narušava kvalitetu stripova.
Tražio sam neke stvari na forumu i vidio svoje postove s tim prigovorom kod nekih stripova (najviše Hex (npr. New 52), ali i kod meni omiljenog Brubakera).
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 30/11/2020 : 19:14:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

Paka, pitanje za tebe kao stručnjaka za američki strip.



Bez ovih gluposti molim te

quote:
Originally posted by Ernie Pike
Ne čini li ti se da ograničenje od 24 strane po sveski razbija ritam priča i narušava kvalitetu stripova.
Tražio sam neke stvari na forumu i vidio svoje postove s tim prigovorom kod nekih stripova (najviše Hex (npr. New 52), ali i kod meni omiljenog Brubakera).



Štajaznam, meni to nikad nije smetalo... Slična stvar kao i kad gledam seriju na TV-u ili npr. kad su knjige podijeljene u poglavlja. Ne znam, ne mogu se baš sjetiti primjera da mi je kod nekog stripa baš smetalo što ide 24 stranice po 24 stranice.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6575 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 30/11/2020 : 21:47:27  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

Paka, pitanje za tebe kao stručnjaka za američki strip. Ne čini li ti se da ograničenje od 24 strane po sveski razbija ritam priča i narušava kvalitetu stripova.
Tražio sam neke stvari na forumu i vidio svoje postove s tim prigovorom kod nekih stripova (najviše Hex (npr. New 52), ali i kod meni omiljenog Brubakera).



Ne, kod Bonelija dugačke priče su često razvučene i dosadne. Da su kraće, scenariji bi bili bolji, makar se i nastavljali u veću priču, ali bi scenaristi imali više vremena da se posvete.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 01/12/2020 : 09:18:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
ANOTHER SUBURBAN ROMANCE



Scenarij: Alan Moore
Crtež: Juan Jose Ryp
Izdavač: Avatar Press
Žanr: štajaznam



Ne znam šta je ovo, iskreno. Nisam baš provjeravao po internetu kako je nastalo ovo djelo, no ovako po sadržaju mi se čini da se radi o stripovskim adaptacijama nekoliko Mooreovih pjesama. Čak mislim da te pjesme uopće nisu ni bile zamišljene da završe u stripovskoj formi, već je Avatar Press vjerojatno odlučio zaraditi pokoji dolar na autorovom imenu. O samom značenju uvrštenih pjesama ne bi uopće htio nagađati s obzirom da mi apsolutno ništa nije bilo jasno niti sam uspio razumjeti o čemu se radi. Općenito nisam neki preveliki ljubitelj poezije, tako da mi ni ovo nije nikakva iznimka, makar se radilo o Alanu Mooreu. Ne znam, prolistajte ovo jedino ako vas eventualno zanima Rypov crtež (meni nije mrzak) jer stvarno ne vidim drugog razloga. S obzirom da cijeli strip ima sve skupa nekih 60-ak stranica, brzo ćete proletjeti kroz njega.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 04/12/2020 : 14:00:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
THE PROMISED NEVERLAND: Introduction (dio I)
THE PROMISED NEVERLAND: Jailbreak (dio II)




Scenarij: Kaiu Shirai
Crtež: Posuka Demizu
Izdavač: VIZ Media
Žanr: nadnaravni horor / misterija / triler



Dobrodošli u Grace Field House, sirotište u kojem živi nešto manje od četrdeset djece različitih dobi, od dojenčadi pa do 11-godišnjaka. Život je lijep i jednostavan: hrane ima u izobilju, svi se međusobno vole kao pravi braća i sestre, veseli su i igraju se kad god stignu; sve to pod budnim okom "mame" Isabelle. Nitko ovdje ne ostaje za stalno; svako toliko neko od djece biva posvojeno te napušta sirotište kako bi otišlo živjeti sa svojom novom obitelji. Sirotište se nalazi na velikom osunčanom polju okruženim šumom u kojoj se djeca igraju. Međutim, u šumi postoji ograda koju je zabranjeno prijeći, baš kao i vrata koja vode van njihovog malog raja. Te dvije zone su jedina mjesta kojima se djeca ne smiju približiti.

Misterija se, naravno, produbljuje kad dvoje djece slučajno otkriju užas koji leži iza spomeutih vrata. Od tog trenutka počinju razmišljati o samo jednoj stvari - bijegu. Međutim, ta će se ideja pokazati puno kompliciranijom i strašnijom nego što im se na prvi pogled čini...

Iskreno, baš sam se navukao na ovu mangu. Premisa me zainteresirala taman toliko da provjerim o čemu se radi, no nakon nekoliko prvih poglavlja više se nisam mogao odlijepiti. Shirai piše strašno zaraznim stilom i konstantno me tjera da čitam skoro pa bez prestanka. Očekivano, puno poglavlja završava manjim ili većim cliffhangerima, no radnja je toliko intrigantna da je gotovo nemoguće stati. Rekao bih da Shirai odlično balansira količinom podataka vezanih za mjesto radnje i glavne likove tako da nam ne otkriva previše i svako malo nas ostavlja da se kuhamo na laganoj vatri. Odgovori dolaze malo po malo, no sa svakim novim odgovorom dobijemo barem jednu novu nepoznanicu. Za sada mi se još uvijek čini da autor drži sve konce u rukama te mi je drago da priča ne ide previše u širinu. Likovi su također vrlo dobro pisani i lako je suosjećati s njima te se uživjeti u događaje kroz koje prolaze. Žanrovski gledano, ovo bi se moglo opisati kao triler-misterija prožeta laganijim nadnaravnim hororom, tako da ako volite žanrove gdje vas autor konstantno drži zainteresiranim, mislim da s The Promised Neverland ne možete pogriješiti.

Još jedna bitna stavka leži u tome što se The Promised Neverland ne proteže u nedogled. Zaokružena je cjelina i skupljena je u 20 tankobona, a ova se prva dva story-arca protežu na prvih pet i pol tankobona. Još uvijek ne znam što donose sljedeća poglavlja, no jedva čekam doznati.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 08/12/2020 09:50:37
Go to Top of Page

kraljstribor
Starting Member



Croatia
55 Posts

Member since 02/09/2019

Posted - 04/12/2020 : 14:30:25  Show Profile Show Extended Profile  Send kraljstribor a Private Message  Reply with Quote
Pogledao sam prvu sezonu animea i priča me zaintrigirala. Ako budu odugovlačili sa drugom sezonom sigurno ću uzeti mangu na čitanje. Zaista zarazno pripovjedanje. Znaš li Paka možda do kojeg broja je anime došao?
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 04/12/2020 : 14:39:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Mislim da sam pročitao da prva sezona animea pokriva prvih 37 poglavlja mange.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

kraljstribor
Starting Member



Croatia
55 Posts

Member since 02/09/2019

Posted - 04/12/2020 : 14:44:18  Show Profile Show Extended Profile  Send kraljstribor a Private Message  Reply with Quote
Opa to je tek četvrtina znači, možda i manje. Hvala!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 05/12/2020 : 14:12:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
PLANETARIJ



Scenarij: Warren Ellis
Crtež: John Cassaday + još nekoliko autora
Izdavač: Wildstorm (Fibra)
Žanr: SF / avantura / superherojski



Warren Ellis mi malo po malo prerasta u jednog od najdražih pisaca. U zadnjih nekoliko godina pročitao sam pristojan broj njegovih stripova i strašno mi se svidio stil kojim piše, taj unikatni miks avanture i znanstveno-fantastičnih koncepata pomiješanih s esencijalnim superherojskim elementima koje neprestano propitkuje, izvrće iznutra-vanka te ih razvlači do samih granica žanra.

Pomalo me bilo strah krenuti s Planetarijem s obzirom da upravo ovaj strip često slovi kao njegov najbolji i bojao sam se da mi se visoka očekivanja zbog toga možda neće ostvariti. Srećom, to se nije dogodilo i pod punom kaznenom odgovornošću ispred svih vas koji ste pročitali više njegovih stripova od mene () tvrdim da je Planetarij najbolji Ellisov strip s kojim sam se do sada susreo.

U mojim je očima Planetarij jedna iskrena oda ljudskoj znatiželji i potrebi za istraživanjem nepoznatoga. Ovo je ljubavno pismo onom neodoljivom osjećaju koji nas tjera da otkrivamo nepoznato, da pomičemo vlastite granice, divimo se svijetu u kojem živimo i uživamo u njemu. Nije slučajnost da se motiv "Čudan je ovo svijet. Neka takav i ostane" ponavlja kroz dobar dio stripa. U njemu je sadržana sva srž Planetarija i glavna je poruka koju nam Ellis šalje. Uvelike tome pridonosi i Ellisov način pripovijedanja u kojem je svaki detalj bitan. Polagano građenje radnje kreće prvim kadrom prvog broja i od tuda se konstantno nadograđuje. Širu sliku doživljavamo sve bistrije kako radnja odmiče i tek nakon određenog vremena vidimo pravu važnost i namjeru motiva koji su nam se na prvu činili sporednima i nebitnima. Naoko nepovezani slučajevi s kojima se naša trojka susreće u početku stripa s vremenom postaju integralni dio cjelokupne priče i upravo u takvom stilu pričanja priče leži ono nešto što me toliko privlači Ellisovim stripovima. Planetarij je slagalica koja se slaže korak po korak i svakim nas djelićem podsjeća da u samom slaganju trebamo uživati jednako, ako ne i više, nego u zgotovljenoj slici.

John Cassaday je crtač čistog superherojskog stila koji vjerno prenosi Ellisove ideje na papir i pritom ne radi prevelike egzibicije s kadriranjem i tokom radnje. Upravo takav način vizualnog pripovijedanja daje Planetariju onaj gotovo filmski osjećaj s kojim je Ellis često eksperimentirao kroz svoje radove u Wildstormu (vidi The Authority). Što se Fibrinog izdanja tiče, mislim da je nepotrebno glomazno. Cassaday ima lijep crtež, no mislim da se ništa ne bi izgubilo ni na manjem formatu. Ostali elementi poput prijevoda i tehničkih značajki izdanja su, standardno, na očekivano visokoj razini.

Planetarij je strip koji mi se veoma svidio na prvo čitanje i iskreno jedva čekam ostaviti ga nekoliko godina sa strane te mu se potom vratiti i pročitati ga ponovno. Ni ne sumnjam da će ponovljenim čitanjem otkriti još mnoge skrivene detalje koji su mi prvi put promakli.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 07/12/2020 : 12:14:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
BATMAN: Što Se Dogodilo s Maskiranim Zaštitnikom?



Scenarij: Neil Gaiman
Crtež: Andy Kubert
Izdavač: DC Comics (Fibra)
Žanr: superherojski



Gaimanova dvodijelna priča je ona vrsta stripa koju ne bih uvrstio među klasike ili naslove koji spadaju u sami vrh Batmanovih priča, no s obzirom da je lijepo napisana, vizualno atraktivna te je puna referenci na povijest Batmana kao lika i stripovske ikone, rekao bih da je itekako vrijedna čitanja. Iako se ne radi o zahtjevnom ili kompliciranom djelu, mišljenja sam da je čitatelji koji ne poznaju detaljniju Batmanovu prošlost možda neće doživjeti u punom sjaju te će im ostaviti dojam tek još jedne neobične avanture. Gaiman se ovdje poziva na mnogobrojne inkarnacije Batmana, od njegovih Golden age početaka pa do današnjeg dana, tako da je priča zapravo oda ne samo Batmanu kao liku, već i svim autorima koji su kroz desetljeća sudjelovali u kreiranju i razvoju njegovog svijeta. To se najbolje očituje kroz Kubertov crtež u kojem spomenute posvete dolaze do punog izražaja.

Gaimanov predgovor služi kao lijep uvod u samu priču. U njemu objašnjava kako je i zašto priča uopće nastala te što je s njom htio postići, tako da smatram da bi ga svakako trebalo pročitati prije samog stripa. Kao što rekoh, Što Se Dogodilo s Maskiranim Zaštitnikom po nekim mojim kriterijima ne spada u kategoriju obaveznog Batmanovog štiva, no ukoliko ste ljubitelj samog lika i njegove dugogodišnje povijesti, mislim da će vam lijepo sjesti.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 08/12/2020 : 09:50:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
THE PROMISED NEVERLAND: Promised Forest (dio III)
THE PROMISED NEVERLAND: Search for Minerva (dio IV)




Scenarij: Kaiu Shirai
Crtež: Posuka Demizu
Izdavač: VIZ Media
Žanr: nadnaravni horor / misterija / triler



Sljedeća dva poglavlja The Promised Neverlanda nastavljaju na jednako kvalitetnoj razini. Nakon što neki od glavnih likova uspiju pobjeći iz Grace Field House sirotišta, nađu se slobodni u novom i njima nepoznatom svijetu. Međutim, drugih ljudi van zidina nema i ne preostaje im ništa drugo nego skrivati se i ne gubiti nadu da će prije ili kasnije naći nekakav spas. Konstantno progonjeni od strane demona, naši likovi ipak pronalaze nekolicinu neočekivanih saveznika...

Treće i četvrto poglavlje ove priče (po mom mišljenju) nastavljaju luđački tempo koji su zacrtala prva dva poglavlja i niti malo ne gube na intrigi i kvaliteti. Za razliku od prva dva poglavlja, ovdje je nešto više akcije, no Shirai još uvijek dobro balansira sve elemente radnje te nam ne dopušta da predahnemo. Priča se sve više produbljuje i malo po malo saznajemo neke nove i poprilično neočekivane elemente vezane za svijet u kojem se Emma, Ray i ostatak ekipe nalaze.

Treće i četvrto poglavlje su skupljeni u takobonima 5, 6, 7, 8 i 9.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

nonchalant
New Member



160 Posts

Member since 12/11/2020

Posted - 08/12/2020 : 11:04:12  Show Profile Show Extended Profile  Send nonchalant a Private Message  Reply with Quote
Drago mi je da ti se svideli vol. 3 i 4, jer arc koji sledi je po meni znatno bolji i luđi. Al' ajd da ne dižem očekivanja, javljaj utiske za Goldy Pond

Edited by - nonchalant on 08/12/2020 11:06:28
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 10/12/2020 : 09:44:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
KLAUS



Scenarij: Grant Morrison
Crtež: Dan Mora
Izdavač: BOOM! Studios
Žanr: fantasy



Imati Granta Morrisona kao autora sedmodijelnog mini-serijala u kojem obrađuje origin Djeda Mraza je projekt koji zvuči gotovo pa nevjerojatno. Poznavajući Morrisonov opus i stil kojim inače piše, prije čitanja me živo zanimalo hoćemo li dobiti suludu trippy priču kakvu samo on zna napisati ili će pak udariti po kočnici i podariti nam nešto prizemnije djelo.

Već nakon nekoliko stranica možemo vidjeti da se Morrison ovdje uglavnom odlučio za poprilično direktnu priču bez korištenja nadrealnih i eksperimentalnih elemenata. Međutim, čak i takav pomalo neočekivan pristup kad je Morrison u pitanju, ovdje daje više nego dobre rezultate i donosi nam strip koji nudi pravi pravcati užitak čitanja. Klaus je čistokrvna bajka koja uzima dobro nam poznate elemente i likove te ih ubacuje u prelijepo fantasy okruženje, pričajući pritom toplu i poučnu priču koja nije namjenjena isključivo odraslim čitateljima. Rekao bih da u njemu podjednako mogu uživati i nešto mlađi uzrasti. Moram svakako spomenuti da me Morrison ipak uspio iznenaditi na par mjesta i odvesti priču u donekle neočekivanom pravcu što u mojim očima predstavlja još jedan dodatni plus na već ionako zanimljivo štivo.

Sveukupnom pozitivnom dojmu uvelike pridonosi i Dan Mora koji je maestralno nacrtao i obojao ovu avanturu. Njegov je stil većinom razigran i šaren, a na trenutke opet direktan i ozbiljan kada to radnja zahtjeva. Očaravajući pejzaži sjevernih predjela nacrtani su naprosto prelijepo i iz njih zrači ta iskonska hladnoća, dok iz likova pršti životna energija, bilo da se radi o nosiocima radnje ili tek sporednim igračima.

Za kraj bih rekao da je Klaus sasvim lijep i zabavan strip kao stvoren za čitanje u ovo predblagdansko vrijeme. Iako možda ne nudi ono što bismo inače očekivali od Granta Morrisona, ne treba ga zbog toga odbaciti. Čak naprotiv, Klaus je primjer kako i Morrison može napisati jednu atipičnu priču u kojoj jednako mogu uživati i stariji i mlađi uzrasti bez da se magija pripovijedanja iti mrvice izgubi. Volite li Božićne teme, Klaus je strip koji nikako ne biste smjeli propustiti.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 10/12/2020 09:44:50
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11584 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 10/12/2020 : 12:51:12  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Čitao sam Klausa i meni se nije svidio.
Priča šuplja a crtež solidan - ukupan rezultat loše.

Have mercy
Go to Top of Page
Page: of 50 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000