forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Kratki rezovi by Paka01
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 50

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 26/01/2021 : 15:13:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

NORTHWEST PASSAGE

ovo mi je bilo ko... cartoony bonelli?
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 26/01/2021 : 15:14:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

BATMAN by Tom King & Lee Weeks


Nisam čitao cijeli Kingov run na Batmanu

citao si sve sto valja
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 26/01/2021 : 15:16:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by Paka01

NORTHWEST PASSAGE

ovo mi je bilo ko... cartoony bonelli?



E to si dobro rekao! Stvarno ima taj Bonelli štih, ali s drugačijim crtežom. No sve u svemu, bilo mi je čisto zabavno za pročitati.

quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by Paka01

BATMAN by Tom King & Lee Weeks


Nisam čitao cijeli Kingov run na Batmanu

citao si sve sto valja



Onda se neću ni bacati na ovo ostalo

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 27/01/2021 : 12:45:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
X-MEN: God Loves, Man Kills



Scenarij: Chris Claremont
Crtež: Brent Anderson
Izdavač: Marvel
Žanr: superherojski



Starije klasike obično kasno pročitam, bilo da se radi o knjigama ili o stripovima. U glavi mi je uvijek onaj stav da za njih ima vremena, da će ionako prije ili kasnije doći na red i da se s njima ne treba žuriti... Znaju na taj način proći i godine prije negoli se uhvatim nekih općeprihvaćenih naslova jer najčešće zaboravim na njih. Upravo je takav slučaj bio i s ovim stripom, no nekidan sam baš zacrtao da ga moram pročitati i gotovo, krajnje je vrijeme.

Ukratko o radnji: X-Meni imaju novog neprijatelja, no za razliku od raznoraznih superzločinaca s kojima se inače bore, opasnost se ovaj put očituje u obliku velečasnog Williama Strykera, svećenika katoličke crkve koji je pod izlikom provođenja Božje riječi život posvetio agresivnim metodama istrebljenja mutanata. Stryker nije tek jedan od klasičnih negativaca čija se prijetnja može rješiti šakama, pogotovo zato što uživa naklonost velikog dijela američke javnosti, tako da će X-Meni morati naći novi i suptilniji način kako se obračunati s njim, ali i pokušati zaustaviti širenje vala mržnje koji Stryker propovijeda.

Očekivano, ovaj se strip i dan-danas vrhunski drži te ostavlja svjež i releventan dojam, iako je prošlo skoro pa 40 godina otkad je objavljen. Teme rasizma, ksenofobije, religijskog ekstremizma i mržnje prema svemu što je drugačije od ustaljenog su univerzalne i nažalost će vjerojatno biti aktualne još mnogo godina u budućnosti, tako da uistinu nije čudno što "God Loves, Man Kills" do danas udara jednakom jačinom kao i u vrijeme kada je izvorno izašao. Claremont jednu naizgled jednostavnu ideju razrađuje na način da je jednako razumljiva i mlađoj publici koja možda ne doživljava sve aspekte koje ovaj strip obrađuje na jednak način kao stariji čitatelji. Ne libi se koristiti neke metode koje nisu uobičajene za mainstream strip, kako u to vrijeme, tako i danas. Posebno se to očituje kroz korištenje riječi nigger te agresivnije i krvavije prikaze ubojstava, kao i direktnu i niti malo skrivenu kritiku organizirane religije.

Crtež Brenta Andersona je prelijep, nemam što drugo reći. Detaljan je, oku ugodan i niti malo statičan, no ne bi bilo fer kad bih preskočio i odličan rad koji je Steve Oliff odradio na koloru. Paleta boja koju koristi u jednu ruku djeluje skroz na skroz old-school, no s druge strane daje ovom stripu onaj organski, živi osjećaj i dubinu.

Ovakvi "stariji" naslovi definitivno nisu moj teren i ostali kolege forumaši (posebno Alexts, Ridiculus, Gil-Galad i Mr. Bushido) bi ga vjerojatno opisali i secirali puno kvalitetnije nego ja, no jednostavno nisam mogao odoljeti a da ne napišem nekoliko rečenica. Za kraj ću samo još nadodati da bih, iako srpsko izdanje već postoji, volio ovo definitivno vidjeti i na hrvatskom jeziku.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 28/01/2021 08:36:19
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 27/01/2021 : 23:03:07  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Ja bih samo da dodam da God Loves, Man Kills nije bio objavljen kao deo standardnog serijala X-Men, već kao jedan od Marvelovih grafičkih romana - koji su, pak, po formatu bili poput francuskih albuma, a ne američkih trade paperback-ova. Papir je bio bolji i, shodno tome, i kolor; plus veći format, i veća sloboda da se dotaknu razne teme koje bi u standardnoj Marvelovoj publikaciji bile problematične.

Daredevilov Love and War je sličan primer, nekoliko godina kasnije.

Mislim da je bilo u planu da Miller objavi Ronina kao deo te edicije, ali on i Jim Shooter nisu mogli da se dogovore oko svih pojedinosti, pa je na kraju Miller to uradio za DC. (Ako grešim, neka me neko ispravi, pošto ovo pričam po davnom sećanju...)

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/01/2021 : 23:31:33  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Interesantno.

Znaci God Loves, Man Kills moze da se cita bez ostatka Claremontovog runa i bez prethodnog predznanja? Merkam izdanje Carobne knjige.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 28/01/2021 : 08:25:43  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Paka, KRUCIJALNO je da napišeš o čemu se u stripu radi. Najvjerovatnije nitko osim par najzagriženijih fanova neće čitati Claremontove X-menove (barem tako mislim, ja sigurno neću). Sve što će se ikad saznati (što ću ja ikad saznati) o tom stripu je iz tvoje kratke crtice i zato je važno da se zna koja je najosnovnija radnja stripa.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 28/01/2021 : 08:31:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Paka, KRUCIJALNO je da napišeš o čemu se u stripu radi. Najvjerovatnije nitko osim par najzagriženijih fanova neće čitati Claremontove X-menove (barem tako mislim, ja sigurno neću). Sve što će se ikad saznati (što ću ja ikad saznati) o tom stripu je iz tvoje kratke crtice i zato je važno da se zna koja je najosnovnija radnja stripa.



Haha, evo nadopisao sam

@going going:
Možeš bez problema direktno ovo čitati, bez ostatka Claremontovog runa. Ova je grafička novela sasvim samostalna i može se čitati kao zasebno djelo.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 28/01/2021 08:36:32
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 28/01/2021 : 08:40:52  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ma je ali ne da mi se to skidat i čitat, a neće ni doć u knjižnicu nit će mi itko posudit. Takve retro superherojske stripove doživljavam kao Misal kneza Branimira: znam da su važni, želim znati nešto o njima ali ne bi se previše trudio da ih pročitam . Tnx!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 29/01/2021 : 09:33:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
THE LAST GOD: Knjiga druga



Scenarij: Philip Kennedy Johnson
Crtež: Riccardo Federici
Izdavač: DC Comics (Black Label)
Žanr: epski fantasy



Prije nekih pola godine sam pisao o prvom dijelu ovog serijala (više informacija ovdje) i o tome kako mi je, unatoč nekim očitim nedostacima, bio zanimljiv za pročitati. S obzirom da je nedavno izašao posljednji, dvanaesti broj, odlučio sam pročitati i ostatak kako bih vidio na koji je način Johnson zaokružio priču.

Za početak želim reći da mi je stvarno drago da je priča završena s dvanaestom sveskom i da je Johnson nije rastegnuo u nedogled. Na ovaj način imamo jednu lijepo zaokruženu cjelinu koja ima glavu i rep. Međutim, ono što mi se najviše svidjelo je postepeni porast u kvaliteti Johnsonovog pisanja u odnosu na prve sveske, tako da ovdje nisam stekao dojam zamora kao što je to bio slučaj u nekim dijelovima prve knjige. Radnja malo po malo postaje sve zanimljivija, a uvođenjem jednog lika o kojem smo u početku samo slušali bez da smo ga vidjeli priča biva podignuta na osjetno višu razinu. Naposlijetku mogu reći da je The Last God jedno sasvim ugodno iznenađenje od kojeg u početku nisam očekivao bog zna što, no do kraja sam promijenio mišljenje. Dok sam čitao, cijelo sam se vrijeme pokušavao sjetiti na što mi konkretno sliči ovakav stil pričanja priče i tek mi je naknadno palo na pamet - svijet The Last Goda me neodoljivo podsjeća na The Elder Scrolls igre, posebno na Morrowind, tako da je lako moguće da će ljubitelji TES univerzuma ovdje doći na svoje. No opet, ne znači da ćete i vi dijeliti moje mišljenje po pitanju toga.

DC će svih dvanaest brojeva skupiti u jednoj tvrdokoričenoj knjizi i moram priznati da bih je prije ili kasnije volio imati na svojoj polici.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 30/01/2021 : 00:25:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Interesantno.

Znaci God Loves, Man Kills moze da se cita bez ostatka Claremontovog runa i bez prethodnog predznanja? Merkam izdanje Carobne knjige.



Može, ako si gledao filmove, tim bolje. Međutim, nekako je istgrnut iz konteksta sam za sebe, pa meni baš i nije legao. Potpuno zaboravih da se osvrnem u onom Dnevniku čitanja X-Mena...

Tamo sam opširno pisao o Claremontu... Ukratko, kao neka opšta stripska kultura; vredi se upoznati s tim autorom i periodom, makar i kroz ovaj kratki grafički roman, ali nije nužno nešto što će da te oduva.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 30/01/2021 : 02:50:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

THE LAST GOD: Knjiga druga

ubedio si me, ide na wishlistu
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 30/01/2021 : 03:35:42  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gil-galad

quote:
Originally posted by going going

Interesantno.

Znaci God Loves, Man Kills moze da se cita bez ostatka Claremontovog runa i bez prethodnog predznanja? Merkam izdanje Carobne knjige.



Može, ako si gledao filmove, tim bolje. Međutim, nekako je istgrnut iz konteksta sam za sebe, pa meni baš i nije legao. Potpuno zaboravih da se osvrnem u onom Dnevniku čitanja X-Mena...

Tamo sam opširno pisao o Claremontu... Ukratko, kao neka opšta stripska kultura; vredi se upoznati s tim autorom i periodom, makar i kroz ovaj kratki grafički roman, ali nije nužno nešto što će da te oduva.



Hvala Gil-galad i Paka!
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
581 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 30/01/2021 : 10:43:35  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote
Pročitao Lemireov Nobody. Ovo mi je puno više leglo nego Gideon Falls koji sam na pola prestao čitati. Nisam nikada imao doticaj do sada sa Invisible manom, nisam čitao, nisam gledao film, tako da sam na kraju ipak morao malo proći po forumima da potpuno shvatim strip. Sad samo jedno pitanje da postavim vezano uz nešto na što sam naletio na darkvudovom forumu vezano baš za ovaj strip.
Jel kod ovakvih priča vrijedi to da nevidljivost nestaje smrću? Jer to bi mi onda sasvim objasnilo kraj (tj. kraj? ). Ne znajući to ja sam u glavi složio sasvim drugačija objašnjenja haha.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 30/01/2021 : 12:24:57  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Paka, KRUCIJALNO je da napišeš o čemu se u stripu radi.



Ne daj se, Paka!

U ovakvim, kratkim recenzijama potpuno je NEBITNO reći u čemu se o stripu "radi". Možeš pomenuti temu i premisu - zapravo, trebalo bi - i to bi, uz žanr, i sve ostalo što se kaže (ili pokaže) bilo dovoljno da se svako odluči da li ga zanima ili ne. Radnja je za one koji znaju da neće da čitaju ali žele da im se znanje donese na ruke, čisto da bi bili informisani.

U umetnosti je bitno "kako" a ne "šta" i prepričana priča, a pogotovo jezivo sažeto prepričana priča, može imati sasvim drugačiji, i čak suprotan, efekat.

Uostalom, SVAKI opis radnje sadrži u sebi neminovne spojlere, koliko god male. Znam da ja ne volim da ih čitam, ako nisam prethodno pročitao delo u pitanju.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 30/01/2021 : 17:44:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
ridiculus je apsolutno u pravu iako nema pojma o morrisonu
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 30/01/2021 : 19:58:36  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Uostalom, SVAKI opis radnje sadrži u sebi neminovne spojlere, koliko god male. Znam da ja ne volim da ih čitam, ako nisam prethodno pročitao delo u pitanju.



Da, toga se i ja najvise bojim. Spojlera. A Paka odlicno vodi ove dnevnike bez da otkriva ista znacajno, tako da nek samo nastavi! Vise volim da citam neciji utisak o procitanom nego sta je zapravo procitao. A ima dosta na internetu o samoj radnji skoro svih ovih stripova.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 31/01/2021 : 12:20:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
WONDER WOMAN: Earth One



Scenarij: Grant Morrison
Crtež: Yanick Paquette
Izdavač: DC Comics
Žanr: superherojski



Izgleda da će mi Green Lantern za sada ostati jedini Earth One naslov za kojeg smatram da je vrijedan čitanja. Od Morrisonove Wonder Woman iskreno nisam očekivao nešto previše, a bome nisam puno ni dobio. Kao i kod ostalih Earth One stripova, ovdje imamo jednu (pre)jednostavnu origin priču namijenjenu onima koji o ovim likovima ne znaju apsolutno ništa, ako takvi uopće i postoje. Morrison kao da piše na autopilotu; nema tu nikakve dubine niti nekih prevelikih promišljanja vezanih za odnose među spolovima, iako strip ostavlja dojam da cilja na to. Likovi su poprilično antipatični i teško je zapravo stvoriti ikakvu emocionalnu povezanost s njima. Ovo se odnosi na apsolutno sve likove unutar priče, tako da ni Sasha Grey Wonder Woman nije nikakva iznimka. Iako se strip proteže na nekih 140-ak stranica, čita se vrlo brzo i pritom ne ostavlja neki posebno pozitivan dojam. Čini mi se kao da je jedina stvar u koju je Morrison uložio imalo truda to što je uključio bondage elemente te na taj način povezao ovu inkarnaciju Diane s onom iz Zlatnog doba.

Rekao bih da je jedini razlog za čitanje ovog stripa zapravo vrlo dobar, a na momente i odličan crtež Yanicka Paquettea. Istina, lica ženskih likova su mu manje-više identična, no sviđa mi se način na koji crta okolinu, a i donekle nekonvencionalni raspored tabli dodatno razbija monotoniju te pridonosi dinamici toka priče. Volio bih da mi je ovaj naslov ponudio nešto više, pogotovo zato što je Morrison u pitanju, no što je tu je. Ne mogu reći da je ovo konkretno loš strip, no nažalost je skroz prazan, monoton i nemaštovit, iako je imao puno potencijala. Drugu ću knjigu izgleda pročitati jedino zbog Paquettea, a od Morrisona opet ne očekujem nikakav preveliki odmak u kvaliteti.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 31/01/2021 : 18:38:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Bacio sam malo oko na table iz stripa i stvarno liči na Sashu Grey, samo što ima bujnije poprsje. Misliš da ju je Paquette namjerno tako nacrtao?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 31/01/2021 : 18:45:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
A ono, ko to zna, al ne bi me čudilo

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
581 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 31/01/2021 : 20:18:35  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote
Kako me Paka izignorira, a čak sam se potrudia sakrit potencijalne spoilere drugom bojom slova :(
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 31/01/2021 : 20:38:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DK24

Kako me Paka izignorira, a čak sam se potrudia sakrit potencijalne spoilere drugom bojom slova :(



Sori, zaboravih skroz Ne znam svakako šta bi ti odgovorio, moram priznati da mi u sjećanju nije ostalo nešto previše detalja oko samog kraja, sjećam se samo onih otisaka stopala u snijegu na izlazu iz grada te mi se zbog toga činilo da je protagonist ipak ostao živ, no mislim da nema nekih "pravila" prema kojima bi se trebao voditi. Izgleda mi kao da je kraj namjerno otvoren kako bismo sami mogli donijeti zaključak koji nam najviše odgovara.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
581 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 31/01/2021 : 20:59:54  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote
Da, da taj završetak i ono end? ostavljaju takav dojam. Sada će na redu biti Roughneck koji koliko sam skužio isto je dobar.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 01/02/2021 : 10:18:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
THE RED MOTHER



Scenarij: Jeremy Haun
Crtež: Danny Luckert
Izdavač: BOOM! Studios
Žanr: nadnaravni horor, misterija



The Red Mother je dvanestodijelni mini-serijal koji spada pod meni najdražu vrstu horora, onaj u kojem se nadrealni elementi pojavljuju malo po malo te se priča polagano gradi, detalj po detalj. Glavni lik je Daisy McDonough, djevojka koja nakon bizarne nesreće ostane bez oka, a dečko joj netragom nestane. Pokušavajući se priviknuti na novonastalu situaciju, uskoro joj se krenu priviđati neobične i sablasne vizije koje ne može objasniti.

Prvi put se susrećem s ovim autorima tako da nisam imao nikakva posebna očekivanja, no na kraju sam dobio sasvim okej strip. Ništa me nije toliko oduševilo da bih se odlučio nabaviti ovaj strip na papiru, no dovoljno je zanimljiv da mi drži pažnju kroz svih dvanaest brojeva te mi je pružio čisto ugodnu zabavu. Moram priznati da me radnja baš zainteresirala i iako sam imao par ideja kako bi sve to moglo završiti, drago mi je što mogu reći da me kraj ipak uspio iznenaditi. Ukoliko volite ovakve teme, mislim da bi vam mogao skroz dobro leći, samo nemojte od njega očekivati više nego što može ponuditi. Jedino na što bih se mogao potužiti je crtež koji je za moj ukus pomalo plastičan i statičan. Osim toga

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 01/02/2021 10:19:01
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 02/02/2021 : 13:32:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
CAPTAIN AMERICA by Jim Steranko



Scenarij: Jim Steranko
Crtež: Jim Steranko
Izdavač: Marvel
Žanr: superherojski



Oni koji su se već otprije upoznali s radovima Jima Steranka, znaju o kakvom se geniju radi. Iako je njegov Nick Fury nadaleko poznat, čini mi se da se ovaj kratki angažman na Kapetanu Americi ipak ne spominje u tolikoj mjeri. Šteta, jer Steranko je u samo tri sveske (110, 111 i 113)* donio jedan fenomenalan vizualni izričaj za koji je naprosto teško povjerovati da je nastao u mainstream Marvelu prije nešto viče od 50 godina. Njegova unikatna kombinacija pop arta, nadrealizma, grafičkog dizajna i stripovskog crteža i dan-danas djeluje nevjerojatno svježe, moderno i bezvremeno. Svaka stranica izgleda naprosto odlično, od zanimljivog i neuobičajnog kadriranja preko živog i fluidnog prikaza akcijskih scena, pa sve do upečatljivog izgleda samih likova. Kad netko na samo 60 stranica uspije postići to da svaki kadar izgleda prelijepo, znate onda o kakvom se tu umjetniku radi. Priča je sama po sebi čisto okej, onako superherojska, no ni na jedan trenutak ne djeluje zastarjelo ili kao da ju je vrijeme pregazilo. Čita se bez ikakvih problema, ali opet kažem, ovaj kratki run je prvenstveno vizualni bombon.

Steranko je unikatan, jedinstven, fenomanalan, jedan je od najvećih ikad i (barem kod nas) nedovoljno poznat. Njegov opus stripova nije širok, no ono što je crtao za mene bez problema ima status remek-djela. Nick Fury, Captain America ili nešto treće, kako bi ih bilo lijepo imati u deluxe izdanju!

P.S.
*Steranko nije radio svesku 112, već je tu uletio Jack Kirby koji je kroz 20 stranica ukratko prepričao cjelokupnu povijest Kapetana Amerike, od Zlatnog doba pa do (tadašnje) sadašnjosti. Ako kojim slučajem budete čitali Sterankov run, nemojte nikako preskočiti taj Kirbyjev broj.




Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page
Page: of 50 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000