forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Kratki rezovi by Paka01
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 50

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 24/03/2021 : 09:06:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

@Paka
Sorry što ti uzurpiramo temu.

Odlični su ti ovi osvrti na Gaimana! Ne zaboravi ih prekopirati u onu njegovu temu.




Samo vi uzurpirajte, glavno da se o nečemu priča Kopirati ću u onu drugu temu kad se nakupi malo više osvrta, što bi trebalo biti uskoro s obzirom da baš uživam u čitanju ovih njegovih kratkih priča.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 24/03/2021 : 16:24:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
HOW TO TALK TO GIRLS AT PARTIES



Scenarij: Neil Gaiman (+ Fabio Moon & Gabriel Ba)
Crtež: Fabio Moon, Gabriel Ba
Izdavač: Dark Horse
Žanr: SF



Moram priznati da me prije čitanja naslov krivo naveo da pomislim kako ovdje imamo nekakvu romantičnu komediju, tako da sam se poprilično iznenadio kad sam shvatio da zapravo čitam gotovo pa čistokrvni SF koji bi više odgovarao opusu kratkih priča Stephena Kinga nego Neila Gaimana. No i unatoč tom "krivom" navođenju moram priznati da sam se zabavio čitajući "How to Talk to Girls at Parties".

Radnja prati Enna i Vica, dvojicu tinejdžera koji su pozvani na kućni party gdje planiraju upoznati djevojke. Međutim, igrom slučaja završe u krivoj kući u kojoj se također odvija party, a djevojki (srećom ili nesrećom?) ima više nego što su očekivali. Kako priča odmiče, Enn i Vic polako shvaćaju da stvari nisu onakve kakve su im se činile na prvi pogled. Ako vas sada zbunjuje to što sam gore ispod naslovnice napisao da je žanr SF, vjerujte mi da se ti elementi pojave relativno brzo u priči, no s obzirom da se radi o poprilično zanimljivom razvoju događaja ne želim ovdje u osvrtu otkrivati više nego što moram. Samo ću reći da mi se priča poprilično svidjela i rado ću joj se vratiti još koji put.

Za crtež su zadužena braća Fabio Moon i Gabriel Ba koje najvjerojatnije znate s Daytrippera/Izletnika, dok je Ba aktualan i na popularnom serijalu Umbrella Academy. Ukoliko vam se do sada sviđao njihov crtež, svidjeti će vam se i ovdje. Meni je dobar, a posebno treba spomenuti i lijep kolor koji dodatno pojačava dojam. Sve u svemu, ovo mi je za sada jedna od boljih Gaimanovih kratkih priča tako da definitivno preporučam čitanje.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 24/03/2021 : 19:56:55  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Ništa od zadnje tri Gaimana ovdje nisam čitao.
I to samo zato jer odbijam čitati sve što nije na papiru.
Čak i kad je Neil Gaiman u pitanju.
Ali popustit ću jednom, možda

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2422 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 24/03/2021 : 20:27:35  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
Uh koja kombinacija. Ovo bih voleo videti na nasem jeziku.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 24/03/2021 : 20:29:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

HOW TO TALK TO GIRLS AT PARTIES



Postoji i filmska adaptacija:
https://www.imdb.com/title/tt3859310/

Nisu neke recenzije, ali meni je film bio skroz simpatičan. Zapravo sad vidim da je idealan za onaj filmski izazov s druge teme.

Strip još nisam čitao, ali budem jednom.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 25/03/2021 : 10:10:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
FORBIDDEN BRIDES OF THE FACELESS SLAVES IN THE SECRET HOUSE OF THE NIGHT OF DREAD DESIRE



Scenarij: Neil Gaiman (+ Shane Oakley)
Crtež: Shane Oakley
Izdavač: Dark Horse
Žanr: horor



Mislim da ne griješim kad kažem da je neobični naslov najzanimljivija stvar vezana za ovaj strip. Forbidden Brides mi je do sada najslabiji od Gaimanovih stripova iz ove Dark Horse serije i možda jedan od najnezanimljivijih njegovih naslova uopće. Pokušaj parodiranja (?) gotičkog horora ovdje ne samo da nije urodio plodom, već je uspio postati jedno sasvim nezanimljivo i monotono djelo slabe ideje, šturog narativa i kaotično neprivlačnog crteža. Pridodamo li tome još i prečesto nečitak rukopisni font u dobrom dijelu stripa, jasno je zbog čega mi se Forbidden Brides nije svidio. Nisam siguran leži li krivica više na Gaimanu i priči koja je sama za sebe nezanimljiva ili baš na Oakleyu zbog potpuno neuspješne adaptacije u stripovski medij. Ukoliko ste baš kompletisti ili kupujete Dark Horseovu liniju Neil Gaiman Library knjiga, vjerujem da nećete preskočiti čitanje, no ipak vam iskreno preporučam da ne gubite vrijeme bezveze.

---------

Ovim osvrtom sam kompletirao čitanje četiri priče koje čine prvu knjigu Neil Gaiman Library serije. Na temelju pročitanog bih rekao da se knjigu itekako isplati kupiti, čak i usprkos ovoj jednoj priči koja nažalost nije ispunila očekivanja. Ostale tri su zato ili vrlo dobre ili odlične, tako ih svakako preporučam.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 25/03/2021 : 16:49:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
SPIDER-MAN: Miles Morales - Ravno iz Brooklyna



Scenarij: Saladin Ahmed
Crtež: Javier Garron
Izdavač: Marvel (Udruga CRŠ)
Žanr: superherojski



Nije mi jednostavno dati objektivnu ocjenu ovom albumu, ne zato što je možda loš (a nije), već zato što mi se čini da ja sa svojih 30 godina jednostavno ne spadam u ciljanu čitalačku skupinu. Ravno iz Brooklyna je strip koji svakim svojim kadrom govori da je namijenjen čitalačkoj dobi otprilike duplo mlađoj od mene. Radnja je poprilično pravocrtna, jednostavna i akcijski nastrojena, bez ikakvog mudrovanja i okolišanja te ne donosi ništa zbog čega bih ovaj strip pamtio duže od dan-dva, no opet se ne mogu oteti dojmu da bih netko na prijelazu iz osnovne u srednju školu puno više uživao u njemu. Ništa ovdje nema konkretno loše zbog čega bih rekao da strip ne valja, tako da mi je pomalo krivo to moram ostaviti ovako negativniji osvrt, ali šta je tu je. Crtež također ni kadriranjem ni samim prikazom likova i akcijskih scena ne iskače iz bezlične mainstream šablone. Miles Morales je simpatičan lik, no u ovom albumu njegov karakter nije baš zaživio s obzirom da je sve osim čistokrvne akcije poprilično marginalizirano. Nažalost, Ravno iz Brooklyna ipak neće ostati na polici.

Što se tiče tehničkih detalja, izdanje Udruge CRŠ je bez ikakve greške. Tiskaju u Denoni, u istoj tiskari u kojoj je i Fibra sada tako da je razina kvalitete odlična. Jedino mi nije baš jasno zašto je ovo išlo u A4 formatu s obzirom da to crtež nikako ne zahtjeva.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 25/03/2021 16:49:31
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 30/03/2021 : 16:13:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Nova recenzija na sajtu!
THE GODDAMNED: Before the Flood
Autori: Jason Aaron & r.m. Guera

https://www.stripovi.com/recenzije/prokleti-prok-sc-1-pre-poplave/2620/


Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 08/04/2021 : 22:23:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
HOUSE OF X / POWERS OF X

Najava da će Čarobna Knjiga izdati serijal "House of X / Powers of X" me motivirala da i sâm provjerim što Hickman ima reći na temu najpopularnijih stripovskih mutanta. Neću ovo oblikovati u klasični osvrt zato što (još uvijek) nisam pročitao sve do kraja, no nakon pročitane trećine sveukupne priče imam osjećaj da moram reći par riječi.

Svi vi koji ste se do sada susreli sa Hickmanovim pisanjem znate otprilike kakav pristup možete očekivati. Hickman piše široko, sve pršti od grandioznih ideja koje na prvi pogled mogu ostaviti poprilično konfuzan dojam, no malo po malo to sve s vremenom sjedne na mjesto. Iako je ovaj serijal (odnosno ova dva serijala koja su u stvari jedan) reklamiran kao reboot X-Men univerzuma, treba napomenuti da je čitatelj odmah od prve stranice bombardiran sa gomilom zapleta i podzapleta čiji vremenski raspon unutar stripa obuhvaća period od dobrih tisuću godina, tako da bih rekao da "House of X / Powers of X" definitivno nije za početnike. Međutim, nakon što se naviknete na taj sve-je-bitno sistem pričanja, Hickman će vam ponuditi jednu poprilično zanimljivu slagalicu koju treba čitati polako, malo po malo i pritom postepeno otkrivati njene tajne.

S druge strane, koliko god paradoksalno zvučalo, ne mogu se oteti dojmu da bi ova priča bolje funkcionirala kao knjiga, a ne kao strip. Crtež, iako na prvi pogled djeluje poprilično atraktivno, zapravo vrlo malo i nimalo ne pridonosi sveukupnom dojmu. Hickman mu jednostavno ne dopušta da diše niti da u ijednom trenutku nosi radnju. Sve što se događa, objašnjeno je preko teksta/dijaloga/monologa, dok je crtež eto tu čisto kao podloga na kojoj se stvari događaju. Ne sudjeluje u aktivnom pričanju priče. Pozamašena količina teksta koju Hickman plasira pred čitatelje na trenutke zna djelovati poprilično zamarajuće, pogotovo s konstantnim ubacivanjem tekstualnih dodataka kojima dodatno objašnjava neke stvari koje se pojavljuju u stripu. Na taj način često zna previše usporiti tok radnje.

Ne znam ni sam šta bih za sada mislio o ovome. Radnja mi je sama po sebi zanimljiva, no sama izvedba me donekle guši i ne dopušta mi da u potpunosti uživam. Ponavljam, ovo pišem nakon pročitane tek trećine stripa. Prije ili kasnije ću ga izguriti do kraja, no vidit ćemo kada će to biti.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 13/04/2021 : 10:48:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
LUCKY LUKE: Wanted!



Scenarij: Matthieu Bonhomme
Crtež: Matthieu Bonhomme
Izdavač: Cinebook
Žanr: western



Iako je pobrao poprilično mješovite kritike kada je izašao, Čovjek Koji Je Ubio Lucky Lukea mi se poprilično svidio (recenzija je ovdje) i smatram da je Bonhomme odradio vrlo dobar posao po pitanju modernizacije Lucky Lukea. Treba li u stvari Lucky Lukeu ikakva modernizacija je već drugo pitanje na koje će, vjerujem, svatko od nas dati drugačiji odgovor, no po mom je mišljenju taj prvi Bonhommeov album postavio neka zanimljiva pitanja vezana za cenzuru u modernom stripu te mi se kao takav baš svidio.

Zbog svega napomenutoga me drugi Bonhommeov album, ovogodišnji "Wanted!" itekako zainteresirao, no nakon čitanja moram priznati da sam ostao poprilično razočaran. Za razliku od intrigantnog prvog albuma, drugi nam donosi čistokrvnu avanturističku priču bez ikakvih naznaka tema kojima se Bonhomme prethodno bavio. Ne bi to bilo ništa problematično da je priča kvalitetno napisana, no nažalost ovdje to nije slučaj. "Wanted!" je banalan i praznjikav strip koji ne donosi ništa novo ni zanimljivo, pršti od akcijskih scena kroz koje je dovoljno tek proletjeti, dok je sama priča nemaštovita i instantno zaboravljiva. Da nije odličnog crteža i prelijepog kolora teško da bi na ove 64 stranice bilo išta zbog čega bi ga trebalo pohvaliti.

Šteta, nadao sam se da će Bonhomme imati inspiracije za još jedan hvalevrijedan eksperiment, no čini se da ipak ništa od toga.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 13/04/2021 : 13:33:02  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Poptisujem.
I nek mi neko objasni od kad je to Talični Tom postao "ozbiljan strip"?!?
I zašto??!!!??

A i Bonomu bih mogao koju, ali bolje da se suzdržim. Ne znam, meni je ovo obojeno skroz bez veze. Ako je bila ideja da se dobije utisak prvih koror albuma od pre 70 godina, ok, ali nisam siguran da je to bila namera.
I zašto toliki broj strana za tako šuplju priču?

Nekoga zbog ovoga treba obesiti za jajca za primer!
Šta uradiše od omiljenog nam kauboja...

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 19/04/2021 : 10:19:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
THE BEAUTIFUL DEATH



Scenarij: Mathieu Bablet
Crtež: Mathieu Bablet
Izdavač: Titan Comics
Žanr: SF



Nakon nedavnog čitanja stvarno dobrog distopijskog SF-a "Shangri La" odlučio sam provjeriti još pokoji strip ovog autora. Bablet nam u "The Beautiful Death" donosi poprilično klasični post-apokaliptični SF u kojem pratimo tri posljednja čovjeka na svijetu razorenom i opustošenom od strane insektoidnih aliena.

Ukratko, strip mi se nije baš svidio. Radnja je poprilično štura i fali joj dubine da bi ostavila iole značajan utisak jer ovako samo pratimo tih par likova kako šetaju od točke A do točke B i ne rade praktički ništa. Pozadinu događaja zbog kojih se svijet našao u stanju kakvom ga nalazimo na početku stripa dobivamo na kapaljku i ne saznajemo puno toga novoga kroz ovih 140 stranica. Netko bi rekao da tu nema neke prevelike razlike recimo od Živih Mrtvaca, no ŽM su barem imali odlično karakterizirane likove i njihove međuodnose, dok ovdje nema čak niti toga. Sva trojica likova su poprilično površni i nedovoljno razrađeni da bi nosili ionako tanku priču, tako da na kraju imamo manje-više isprazan strip bez nekih velikih kvaliteta. Crtež je također dosta slabiji nego u "Shangri La" te se Babletove mane u crtanju ljudskih figura još više ističu. Pozadnine su nešto bolje, no idalje je to slabije u odnosu na prelijepe table koje su krasile već spomenuti distopijski SF.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 20/04/2021 : 16:58:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
BATMAN: Gates of Gotham



Scenarij: Scott Snyder, Kyle Higgins
Crtež: Trevor McCarthy, Dustin Nguyen
Izdavač: DC Comics
Žanr: superherojski



Kada se spominju Snyderovi radovi na Batmanu, čini mi se da se ljudi obično fokusiraju na dugotrajni run koji je započeo s The Court of Owls, te na nekolicinu samostalnih priča kao što su The Black Mirror ili Last Knight on Earth, dok se Gates of Gotham rijetko spominje. Nisam siguran zbog čega je to tako, no rekao bih da je Gates of Gotham jedna sasvim pristojna klasično superherojska priča koja bi mogla lijepo sjesti svima onima koji su uživali u Sovama.

Baš kao i u The Court of Owls, ovdje imamo zaplet koji nam donosi neke skrivene činjenice vezane za rane dane Gothama i tajne koje isplivavaju na površinu desetljećima kasnije, no svakako treba napomenuti da priča nije toliko ambiciozna i široka kao što je slučaj sa Sovama. Gates of Gotham je ipak prizemniji i direktno superherojskiji strip te generalno djeluje kao Snyderov testni poligon za neke ideje koje će kasnije razviti tijekom svog New52 runa. Također, mislim da ne treba zanemariti ni utjecaj Kylea Higginsa na priču s obzirom da u impressumu stoji da su on i Snyder zajedno osmislili priču, a da je baš Higgins pisao scenarij. Ne čudi stoga što je za vrijeme New52 upravo njemu povjeren rad na Nightwingu. Još jedna stvar koja mi se svidjela u Gates of Gotham je lijepo odrađena sinkronizacija Batmanovog tima, tako da Dick Grayson, Tim Drake, Damien Wayne i Cassandra Cain (da, i ona je tu!) surađuju kao pravi pravcati tim. Crtež mi nije baš sjeo; McCarthy crta poprilično karikaturalno i njegov stil mi ne leži, djeluje mi kao da bi više odgovarao animiranom filmu nego stripu. Na jednom je poglavlju umjesto njega uletio Dustin Nguyen čiji mi je stil puno ljepši i volio bih da se duže zadržao.

Za kraj, Gates of Gotham definitivno nije strip koji je na razini najboljih Snyderovih radova, no ukoliko tražite lagani superherojski strip koji naglasak stavlja na akciju, mislim da se nećete razočarati.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/04/2021 : 18:20:27  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Znači Snyder je tri puta pričao istu priču manje-vise. U crnom zrcalu, sudu sova i gorespomenutnom Gates of gotham (taj nisam čitao). U sva tri stripa je neka tajna organizacija u Gotamu koja postoji decenijama da ne kažem vekovima a za koju niko ne zna i koja spletkari iza scene i onda naiđe betmen i sve to razreši.
Voleo bih da vidim i ovaj strip u domacem izdanju, jer je meni lepo seo Snyder za sada što sam čitao.
I voleo bih da vidim njegovog new52 Swamp Thinga.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 21/04/2021 : 15:02:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
LOST CAT



Scenarij: Jason
Crtež: Jason
Izdavač: Fantagraphics
Žanr: krimić



Spominjao sam već u nekoliko navrata svoj odnos sa Jasonovim stripovima tako da se ne bih htio ponavljati po tko zna koji put. Lost Cat mi je za sada njegov najslabiji uradak gdje odbojni dio njegovog stila pisanja puno više prevladava od onih elemenata koji me inače privlače kod njega. Upravo je taj disbalans razlog zbog kojeg mi Lost Cat nikako nije sjeo, pogotovo kad se svemu pridoda i poprilično neuvjerljiva priča koja pokušava biti kompliciranija i dublja nego što je uopće potrebno. Čini mi se kao da je Jason pošto-poto odlučio napisati krimić u noir stilu gdje će se ispreplitati veći broj naizgled nepovezanih priča kojima je simbolika glavna i jedina poveznica, no krajnji je rezultat jedno poprilično zbrkano djelo koje se gubi uslijed neispunjenih ambicija.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 22/04/2021 : 09:41:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

HOW TO TALK TO GIRLS AT PARTIES



Scenarij: Neil Gaiman (+ Fabio Moon & Gabriel Ba)
Crtež: Fabio Moon, Gabriel Ba
Izdavač: Dark Horse
Žanr: SF



Moram priznati da me prije čitanja naslov krivo naveo da pomislim kako ovdje imamo nekakvu romantičnu komediju, tako da sam se poprilično iznenadio kad sam shvatio da zapravo čitam gotovo pa čistokrvni SF koji bi više odgovarao opusu kratkih priča Stephena Kinga nego Neila Gaimana. No i unatoč tom "krivom" navođenju moram priznati da sam se zabavio čitajući "How to Talk to Girls at Parties".

Radnja prati Enna i Vica, dvojicu tinejdžera koji su pozvani na kućni party gdje planiraju upoznati djevojke. Međutim, igrom slučaja završe u krivoj kući u kojoj se također odvija party, a djevojki (srećom ili nesrećom?) ima više nego što su očekivali. Kako priča odmiče, Enn i Vic polako shvaćaju da stvari nisu onakve kakve su im se činile na prvi pogled. Ako vas sada zbunjuje to što sam gore ispod naslovnice napisao da je žanr SF, vjerujte mi da se ti elementi pojave relativno brzo u priči, no s obzirom da se radi o poprilično zanimljivom razvoju događaja ne želim ovdje u osvrtu otkrivati više nego što moram. Samo ću reći da mi se priča poprilično svidjela i rado ću joj se vratiti još koji put.

Za crtež su zadužena braća Fabio Moon i Gabriel Ba koje najvjerojatnije znate s Daytrippera/Izletnika, dok je Ba aktualan i na popularnom serijalu Umbrella Academy. Ukoliko vam se do sada sviđao njihov crtež, svidjeti će vam se i ovdje. Meni je dobar, a posebno treba spomenuti i lijep kolor koji dodatno pojačava dojam. Sve u svemu, ovo mi je za sada jedna od boljih Gaimanovih kratkih priča tako da definitivno preporučam čitanje.



Hvala za preporuku.
Jako dobar strip.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 22/04/2021 : 22:26:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
THE LONELINESS OF THE LONG-DISTANCE CARTOONIST



Scenarij: Adrian Tomine
Crtež: Adrian Tomine
Izdavač: Drawn & Quarterly
Žanr: autobiografski



Loneliness of the Long-Distance Cartoonist je crno-bijeli autobiografski strip u obliku osobnog dnevnika kroz koji nam autor Adrian Tomine prikazuje kratke epizode iz svog života, a koje su većinom vezane za njegovu karijeru kao strip autora. Iako to u teoriji zvuči poprilično zanimljivo, ne mogu reći da sam oduševljen pročitanim. Ne znam koliko točno Tomine prikazuje sam sebe ili pak namjerno prenaglašava svoje reakcije na određene događaje (kad bolje razmislim, vjerojatno prenaglašava, al opet tko to zna), no po viđenome mi se čini kao da ne bih baš previše uživao u njegovom društvu. Naime, gotovo u svakoj epizodi Tomine izlazi kao pretjerano plačljiva i zamorna osoba koja zrači negativnom vibrom, i tako iz priče u priču bez prestanka... Šteta, jer događaji koje opisuje bi mogli biti itekako zanimljiviji da je naglasak više bio na njima, a manje na napornom Tomineovom karakteru. Vjerujem da će ljubitelji ovakve vrste stripova koliko-toliko ovdje doći na svoje, no meni se Loneliness nažalost ipak nije pretjerano svidio, bar sa scenarističke strane.

Crtež mi je s druge strane baš zanimljiv. Sviđa mi se ovakav prikaz stripa u obliku dnevnika, kao da je u cijelosti napravljen, odnosno skiciran, u malom notesu. Samo fizičko izdanje također estetski prati takav dizajn i zapravo je prvi i glavni razlog zašto sam uopće i odlučio provjeriti što Loneliness donosi.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 22/04/2021 : 23:13:17  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Slični utisci samo što sam ja digao ruke od čitanja negde na polovini i nažalost i mene je Tomine uspeo prevariti sa dizajnom stripa ali ovde je forma mnogo, mnogo bolja od sadržaja
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 23/04/2021 : 11:55:08  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Amos

quote:
Originally posted by Paka01

HOW TO TALK TO GIRLS AT PARTIES



Scenarij: Neil Gaiman (+ Fabio Moon & Gabriel Ba)
Crtež: Fabio Moon, Gabriel Ba
Izdavač: Dark Horse
Žanr: SF



Moram priznati da me prije čitanja naslov krivo naveo da pomislim kako ovdje imamo nekakvu romantičnu komediju, tako da sam se poprilično iznenadio kad sam shvatio da zapravo čitam gotovo pa čistokrvni SF koji bi više odgovarao opusu kratkih priča Stephena Kinga nego Neila Gaimana. No i unatoč tom "krivom" navođenju moram priznati da sam se zabavio čitajući "How to Talk to Girls at Parties".

Radnja prati Enna i Vica, dvojicu tinejdžera koji su pozvani na kućni party gdje planiraju upoznati djevojke. Međutim, igrom slučaja završe u krivoj kući u kojoj se također odvija party, a djevojki (srećom ili nesrećom?) ima više nego što su očekivali. Kako priča odmiče, Enn i Vic polako shvaćaju da stvari nisu onakve kakve su im se činile na prvi pogled. Ako vas sada zbunjuje to što sam gore ispod naslovnice napisao da je žanr SF, vjerujte mi da se ti elementi pojave relativno brzo u priči, no s obzirom da se radi o poprilično zanimljivom razvoju događaja ne želim ovdje u osvrtu otkrivati više nego što moram. Samo ću reći da mi se priča poprilično svidjela i rado ću joj se vratiti još koji put.

Za crtež su zadužena braća Fabio Moon i Gabriel Ba koje najvjerojatnije znate s Daytrippera/Izletnika, dok je Ba aktualan i na popularnom serijalu Umbrella Academy. Ukoliko vam se do sada sviđao njihov crtež, svidjeti će vam se i ovdje. Meni je dobar, a posebno treba spomenuti i lijep kolor koji dodatno pojačava dojam. Sve u svemu, ovo mi je za sada jedna od boljih Gaimanovih kratkih priča tako da definitivno preporučam čitanje.



Hvala za preporuku.
Jako dobar strip.


Bome kod mene potpuno drugačiji doživljaj. Ovo je više alegorija na uticaj žene na muškarca, kroz početak sazrijevanja, SF-a samo u tragovima, čisto da bi se suština provukla malo drugačije. Ni crtež me nije zadovoljio, sreća pa strip ima 60-ak stranica, inače bih se stvarno isfurao
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 23/04/2021 : 13:17:33  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Meni je delovalo da je autor odlučio da prikaže cure kao vanzemaljske entitete jer muškarci nikada ne razumeju šta žene zapravo misle, uvek će biti misterija za nas pa ih je prikazao kao nešto tuđinsko, onostrano

Za jedno čitanje je bilo okej zbog odličnog crteža brazilskog dvojca ali ništa više od toga
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 23/04/2021 : 13:20:33  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

THE LONELINESS OF THE LONG-DISTANCE CARTOONIST



Scenarij: Adrian Tomine
Crtež: Adrian Tomine
Izdavač: Drawn & Quarterly
Žanr: autobiografski



Loneliness of the Long-Distance Cartoonist je crno-bijeli autobiografski strip u obliku osobnog dnevnika kroz koji nam autor Adrian Tomine prikazuje kratke epizode iz svog života, a koje su većinom vezane za njegovu karijeru kao strip autora. Iako to u teoriji zvuči poprilično zanimljivo, ne mogu reći da sam oduševljen pročitanim. Ne znam koliko točno Tomine prikazuje sam sebe ili pak namjerno prenaglašava svoje reakcije na određene događaje (kad bolje razmislim, vjerojatno prenaglašava, al opet tko to zna), no po viđenome mi se čini kao da ne bih baš previše uživao u njegovom društvu. Naime, gotovo u svakoj epizodi Tomine izlazi kao pretjerano plačljiva i zamorna osoba koja zrači negativnom vibrom, i tako iz priče u priču bez prestanka... Šteta, jer događaji koje opisuje bi mogli biti itekako zanimljiviji da je naglasak više bio na njima, a manje na napornom Tomineovom karakteru. Vjerujem da će ljubitelji ovakve vrste stripova koliko-toliko ovdje doći na svoje, no meni se Loneliness nažalost ipak nije pretjerano svidio, bar sa scenarističke strane.

Crtež mi je s druge strane baš zanimljiv. Sviđa mi se ovakav prikaz stripa u obliku dnevnika, kao da je u cijelosti napravljen, odnosno skiciran, u malom notesu. Samo fizičko izdanje također estetski prati takav dizajn i zapravo je prvi i glavni razlog zašto sam uopće i odlučio provjeriti što Loneliness donosi.



Čini se kao srodna duša! Moglo bi bit zanimljivo
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 23/04/2021 : 18:52:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
PUNISHER: Soviet



Scenarij: Garth Ennis
Crtež: Jacen Burrows
Izdavač: Marvel
Žanr: ratni / akcijski



Garth Ennis i novi Punisher mini-serijal. Treba li uopće išta više reći?

Iako vjerojatno već svi znate što ovdje možete očekivati, ipak bi bio red da napišem pokoju rečenicu čisto da me ne optužite da sam lijen "Soviet" je šestodijelni mini-serijal koji je originalno izlazio krajem 2019. i početkom 2020. godine, a donosi nam Franka Castlea u pomalo neobičnom izdanju. Naime, bez da previše spoilam, Castle je u ovoj priči skoro pa sporedni lik, no to ne znači da nam Ennis ne donosi jednu odličnu dozu brutalne agresije. Nije to ono šokiranje čisto radi šokiranja, već se radi o vrlo dobro balansiranom stripu čiji su tematski elementi kvalitetno raspoređeni kroz svih šest poglavlja. Scenaristički gledano, reklo bi se da je ovo još jedna priča u kojoj Punisher ide od točke A do točke B i ubija sve šta mu stane na put, no i takve priče treba znati kvalitetno napisati kako bi se izbjegla repetativnost i bezidejnost, a Ennis nam pokazuje da još uvijek ima žicu za odraditi dobar posao.

Jacen Burrows je crtač čije me ime na koricama stripa odmah u početku poprilično odbija, pogotovo zato šta mi se skoro ništa od njegovih radova ne sviđa previše, no moram priznati da je ovdje i više nego dobar. Ako ćemo iskreno, "Soviet" je vjerojatno najbolje nacrtani strip koji je ikada odradio i poprilično sam zadovoljan krajnjim rezultatom. Naravno, ne može se ni blizu mjeriti recimo s Goranom Parlovom (kad već pričamo o Ennisovim "Marvel MAX" naslovima), no stvarno nemam nekih prevelikih zamjerki.

Za kraj, preporuka. Volite li Ennisa i njegove Punisher ili Fury naslove, "Soviet" definitivno ne biste trebali preskočiti.

...

P.S.
Nećete mi zamjeriti ako nadodam jednu pjesmu koja savršeno odgovara uz ovaj strip


Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 23/04/2021 18:55:16
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 23/04/2021 : 22:02:54  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Ennis je čovek-šablon: našao je šta ljudi hoće da kupe i tera jedno te isto već hiljadu godina.
Meni je njegovo ime na koricama znak da to (verovatno) neću da čitam. Život je kratak za čitanje jednih te istih stripova.

Slažem se sa nakerom za Gaimanov How to... Braća odlično odradila crtački i naročito posao sa bojenjem, ali priča me nije ni takla.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 27/04/2021 : 17:02:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
X-MEN: Wounded Wolf



Scenarij: Chris Claremont, Barry Windsor-Smith
Crtež: Barry Windsor-Smith
Izdavač: Marvel
Žanr: superherojski / cyberpunk



Ako ćemo iskreno, nisam ni znao da ovaj strip postoji dok mi youtube nije izbacio video koji obrađuje neke manje poznate radova Barryja Windsor-Smitha. Ne mogu reći da sam nešto previše upoznat s njegovim radovima (izuzmemo li Conana), tako da mi se ovaj one-shot učinio kao dobra prilika za provjeriti kako mu je crtež napredovao kroz više od jednog desetljeća nakon što je radio na najpoznatijem stripovskom barbaru.

Znači, "Wounded Wolf" je samostalna priča u kojoj pratimo Wolverinea u okršaju s Lady Deathstrike, a objavljena je u 205. broju serijala Uncanny X-Men. Scenarij zajedno potpisuju Chris Claremont i Barry Windsor-Smith koji je ujedino, osim olovke, zadužen i za tuširanje i kolor. Upravo taj Smithov angažman na sva tri vizualna elementa čini ovaj strip tako atraktivnim i zanimljivim, jer teško je i pretpostaviti koliko bi efekt bio umanjen da je netko drugi bio zadužen za recimo tuširanje ili bojanje. Smithove olovke su, kao što već možete pretpostaviti, odlične, prepune malih detalja i minijatura zbog koji je svaka tabla prava poslastica za oči, no kad tome još pridodamo i živi, no nikad predrečavi kolor, dojam je potpun. Sviđa mi se Smithova kombinacija klasičnijeg superherojskog izražaja pomiješanog s elementima cyberpunka zbog kojih ovaj strip djeluje kao da bi sasvim lijepo legao i recimo u 2000AD ili neku sličnu reviju znanstveno-fantastičnih stripova.

Priča je sama po sebi čisto okej i većinom se sastoji od klasične makljaže uz par introspektivnih trenutaka koje Claremont onako zna uplesti u svoje likove, no ne treba očekivati ništa posebno duboko. Ovaj mi strip više djeluje kao poligon za vidjeti Smithov crtež u punom sjaju te smatram da ga tako i treba doživjeti. Na svega 20-ak stranica imamo jednu baš unikatno nacrtanu avanturu na koju bi svaki ljubitelj američkog stripa trebao baciti oko.

P.S.
Znam da trebam pročitati Weapon X Doći će na red prije ili kasnije.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 28/04/2021 : 08:25:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
X-MEN: The Sound of Music



Scenarij: Darko Macan
Crtež: Danijel Žeželj
Izdavač: Marvel
Žanr: superherojski



Kratka 12-stranična priča "The Sound of Music" objavljena je 2003. godine u 42. broju antologijskog naslova X-Men Unlimited, a potpisuju je hrvatski autori Darko Macan i Danijel Žeželj. Stvarno volim tu i tamo baciti oko na ovakve kratke i (usudio bih se reći) zaboravljene stripove domaćih autora u SAD-u čisto da vidim čime su se bavili u to vrijeme.

Macan nam ovdje priča priču o Charlesu Xavieru i njegovom angažanu oko pomoći naizgled autističnoj djevojci. Iako u priči nema previše "mesa", sasvim je korektna za pročitati, ako ništa onda barem zbog fenomenalnog Žeželjovog crteža. Vjerojatno već svi znate što možete od njega očekivati, tako da vas ne bi trebalo iznenaditi kad kažem da je napravio odličan posao. Neke su table stvarno prekrasne i pomalo me podsjećaju na određene kadrove iz njegovog i Macanovog Kapetana Amerike kojeg su odradili otprilike godinu dana ranije. Treba priznati da mu čak ni boja ovaj put nije nagrdila crtež.

Sve u svemu, kratko i simpatično.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page
Page: of 50 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.29 seconds. Snitz Forums 2000