forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Kratki rezovi by Paka01
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 50

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 29/11/2021 : 22:40:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Ako ti je ovo sporo šta bi tek rekao za onu mangu od juče tamo jedan bejzbol meč traje po 3,4 tankobona

To da se kod japanskog stripa radnja često zna kretati brzinom puža je poprilično česta pojava i bezbolnije je privići se i shvatiti to kao modus operandi jer koje god da se popularne i duže shonen / seinen mange uhvatiš čeka te verovatno slična stvar. Ako ti se strip sviđa onda je super jer ćeš duže uživati, a ako ne, pa onda..

Anime je dobar i ja ga pratim i uživam, ali gubi se tamo dosta na faktoru iznenađenja i atmosfera / tenzija nije na istom nivou kao kod mange





Ne smeta meni spora radnja kad je odrađena smisleno (čak naprotiv!), jer lijepo odmjerena lagana radnja može biti stvarno super zanimljiva. Ne kažem da mora biti puno akcije kako bi nešto bilo zanimljivo, jer bih bez problema mogao čitati strip koji se većinom sastoji od kvalitetnih dijaloga. Međutim, ovdje mi se ne sviđa što je ta sporost najobičniji prazni hod koji uopće ne pridonosi radnji. Ono, preskočim 10-15 stranica i stvarno ništa ne gubim.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6577 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 29/11/2021 : 22:56:35  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker


To da se kod japanskog stripa radnja često zna kretati brzinom puža je poprilično česta pojava i bezbolnije je privići se i shvatiti to kao modus operandi jer koje god da se popularne i duže shonen / seinen mange uhvatiš čeka te verovatno slična stvar. Ako ti se strip sviđa onda je super jer ćeš duže uživati, a ako ne, pa onda..



Japanski strip je proizvod japanske strip-industrije (genijalan zaključak ).

Ključna reč je "industrija". Kao i na zapadu, tamo isto postoji "komercijala" i "komercijalizacija".

Kao i bilo gde - komercijalnost se može postići kvalitetom, koji izazove veću popularnost.

Ali isto tako, kao i bilo gde - može se postizati raznim drugim stvarima, koje sa kvalitetom i kreativnošću veze nemaju - od podilaženja najnižim ukusima, do razvlačenja usled bezidejnosti, nabijanja broja stranica na silu - razvlačenja, idenja lakšim putem, utabanim stazama, igranja na sigurno, po cenu ponavljanja, bezidejnosti, ispraznosti, stereotipnosti itd.

Zato i za japanski strip, kao za svaki drugi, oni koji pišu o njemu, trebalo bi da imaju bar mrvicu kritičnosti i analitičnosti, umesto da samo prihvataju stvari privikavajući se , što je ekvivalent intelektualne lenjosti i/ili nekritički fanovskog obožavanja produkata "drugačije" kulture.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 29/11/2021 : 23:33:34  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Ne odvija se radnja toliko sporo koliko ljudi ovde sporo čitaju japanske stripove. Postoje tu dve stvari:

- "stranica" japanskog stripa je mnogo manja od parnjaka sa Zapada, ne samo fizički, nego i sadržajno;
- još je McCloud primetio da u "japanskoj školi" ima najviše veza među kadrovima koje spadaju u kategoriju "aspect-to-aspect" - što znači da vreme ne teče između njih nego se ista situacija ili scena prikazuje iz drugog ugla ili se naglašavaju detalji. Time se troši prostor, ali vreme ne teče, nema razvoja radnje.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 30/11/2021 : 07:51:52  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
A neki ljudi su samo pročitali Akiru i Tanigučija iz Stripoteke ali zato ne propuštaju nijednu priliku da bezuspešno omalovažaju japanski strip
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6577 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 30/11/2021 : 08:05:37  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Kad nabrajaš, uračunaj mi i nekoliko tankobana Blade of the Immortal
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 30/11/2021 : 08:31:31  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
U pravu si, izvini neće se ponoviti
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 01/12/2021 : 17:22:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
VENOM by Donny Cates



Scenarij: Donny Cates
Crtež: razni autori
Godina objavljivanja: 2018. - 2020.
Izdavač: Marvel
Žanr: superherojski



Catesov run na Venomu ponovno dokazuje onu već nadaleko poznatu tezu da zanimljivi serijali uvelike pate od pretjeranog uplitanja u raznorazne eventove. Da se mene pita, ako ovakvi serijali već moraju biti dio eventova, u njih bi trebali biti uključeni na način na koji je recimo Grant Morrison uključio svog Animal Mana u Invasion!. Jedna sveska koja je labavo povezana s događajima iz eventa, a u stvari služi kako bi se neovisno o eventu ispričala samostalna priča i amen. Sasvim dovoljno. No izdavači na ovaj način očito nemaju dovoljno dobru reklamu za event tako da smo na žalost osuđeni na gomilu tie-in sveski koje u potpunosti ubijaju prirodni slijed nekog runa. Ali eto, šta je tu je...

Način na koji Cates započinje priču mi se poprilično svidio i u stvari je prvi i glavni razlog zbog kojeg sam se uopće i odlučio na čitanje cijelog runa. Naime, u prvom poglavlju se susrećemo s Eddijem Brockom kojemu je život u potpunom rasulu. Uza sve probleme koje je do sada sebi stvorio kao Venom, Eddija u zadnje vrijeme često muče i noćne more o primordijalnom kozmičkom biću koje s njim komunicira kroz snove te bi moglo biti možda i najveća opasnost s kojom se do sada susreo (nije baš neki preveliki spoiler jer sve je to uvod u priču iz prve sveske, ali ajde). Cates ovdje stvarno lijepo karakterizija Brocka te nam prikazuje sve njegove dvojbe, sumnje i slabosti, odnosno karakterizira ga baš kao pravog antijunaka koji ne bježi od svoje prošlosti, no ni ne ponosi se njome. Paralelno s time priča nerijetko skreće u elemente kozmičkog horora blago inspiriranog karakteristikama Lovecraftovih priča te moram priznati da mi se ta kombinacija baš svidjela. Također, ovaj dio priče ilustrira Ryan Stegman čiji mi se stil vrlo dobro uklopio u ton priče te se, gledano unazad, čitanje Catesovog runa činilo kao prava pravcata poslastica.

Onda je došao prvi crossover s nekim eventom; primat je preuzeo meni poprilično neprivlačni War of the Realms (kojeg nisam čitao jer ga nije pisao Cates), dok se Cates povukao s Venoma te je njegovo mjesto na 3-4 broja preuzeo Cullen Bunn, meni poprilično nezanimljiv i dosadan pisac. Praktički odmah nakon tog eventa je uslijedio Catesov povratak i event Absolute Carnage (čiju sam recenziju napisao ovdje) tako da je matični Venom serijal opet zapeo u nekolicini tie-in brojeva koji apsolutno nisu poslužili ničemu. Međutim, jednom kad je i Absolute Carnage završio, kao da je sve krenulo nizbrdo.

Sljedeće poglavlje priče, Venom Island odjednom u potpunosti mijenja ton i s vrhunske postavke iz prvih 10ak brojeva serijala odjednom prelazi na čisti akcijski superherojski strip (usput debelo inspiriran Predatorom) pun bespotrebnih i ispraznih dijaloga i gotovo neprekidnih akcijskih scena. Ne znam je li Cates izgubio inspiraciju i volju nakon svega, no pad u kvaliteti je bio baš osjetan i pravo mi je bilo žao što je došlo do toga. Da ne spominjem da je Ryan Stegman netragom nestao te je na njegovo mjesto došao Mark Bagley čiji mi stil nikad nije bio baš privlačan. No ipak, to još uvijek (nažalost) nije bio kraj. Nakon "otoka" slijedi Venom Beyond, posljednji i uvjerljivo najbezvezniji dio cijelog runa jer čak ako i zanemarim u potpunosti banalnu, nezanimljivu i bespotrebno razvučenu priču smještenu u paralelnu stvarnost, crtež Lukea Rossa mi nikako nije sjeo. Čovjek kao da je radio s 20% volje te se niti malo nije potrudio učiniti table iole zanimljivima i atraktivnima. Iako se trudi u kadrove ubaciti gomilu detalja, meni to sve skupa izgleda previše plastično i šablonski da bi iti mrvice bio pamtljiv.

I to bi praktički bio kraj ovog ongoing runa. Tojest, ako ćemo baš cjepidlačiti, postoje još dva broja koja su u stvari opet tie-inovi za kompletno zadnje poglavlje ove Catesove sage. Radi se o eventu King In Black gdje Cates ponovno surađuje sa Stegmanom, a priča je, baš kao i gorespomenuti event s Carnageom objavljena u zasebnom mini-serijalu. Uskoro čitam i to te se nadam da ćemo barem dobiti kraj dostojan početnih poglavlja. S obzirom da bi se u tom eventu trebali odigrati neki sukobi koji se kuhaju još od početnih sveski, nadam se da će izvedba biti na razini. Javljam uskoro.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 01/12/2021 17:25:47
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 06/12/2021 : 13:57:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
KING IN BLACK



Scenarij: Donny Cates
Crtež: Ryan Stegman
Godina objavljivanja: 2021.
Izdavač: Marvel
Žanr: superherojski



Petodijelni mini-serijal King In Black predstavlja posljednje poglavlje Catesovog runa na Venomu te pritom poprilično uspješno ispire gorak okus posljednjih nekoliko storyarcova iz ongoing serijala (spominjao sam u prethodnom tekstu). Konačni obračun s glavnim negativcem koji se nazirao još od prvog broja Venom serijala odrađen je više nego pristojno tako da uz samog Eddija Brocka glavnu ulogu preuzimaju i raznorazni drugi heroji iz Marvelovog univerzuma.

Cates me s radnjom više puta uspio baš iznenaditi; neke događaje uopće nisam očekivao te moram priznati da kroz dobar dio stripa nisam uspijevao prokužiti na koji bi način naši junaci mogli izaći na pobjedničkoj strani. Realno gledano, ne treba ovdje očekivati nekakvo remek-djelo što se tiče same priče jer King in Black je kako se god okrene ipak jedan klasični superherojski event u kojem je Zemlja po tko zna koji put u opasnosti od naizgled nepobjedivog protivnika, no autori su ovdje napravili jedno sasvim zabavno ostvarenje s kojim su stavili točku na "i" jednoj većoj sagi te joj dali smisleno i dostojno finale. Ono što se posebno ističe u svemu ovome je promjena status quoa za Eddija Brocka s obzirom da ga događaji sa samog kraja ovog eventa stavljaju u jednu potpuno neočekivanu poziciju koja bi mogla puno toga promijeniti u načinu na koji Brock funkcionira u Marvelovom univerzumu. Sad, koliko će ova promjena potrajati, to nam tek ostaje za vidjeti... Što se tiče crteža, Stegmana sam u više navrata hvalio tako da se ne bih opet ponavljao, već ću samo reći da sam sasvim zadovoljan kako je odradio posao.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 07/12/2021 : 12:59:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
EXIT STAGE LEFT: THE SNAGGLEPUSS CHRONICLES



Scenarij: Mark Russell
Crtež: Mike Feehan
Godina objavljivanja: 2018.
Izdavač: DC Comics
Žanr: drama, satira



Iako nisam pročitao nešto previše Russellovih stripova (svega 4 ili 5 komada), Snugglepuss mi je vrlo brzo prešao na sami vrh njegovih ostvarenja, odmah tu negdje sa The Flintstonesima. Unatoč tome što oba stripa sadrže neke slične elemente poput britke satire društva prošarane specifičnim campy humorom koji Russell često voli implementirati u svoje stripove, među njima postoje neke određene razlike. Za razliku od obitelji Kremenko, Snagglepuss je ipak nešto prizemniji i ozbiljniji strip koji ostavlja donekle jači utisak s obzirom da prepričava događaje koji su se u ovolikoj ili onolikoj mjeri zapravo dogodili prije nekih 60-70 godina.

Titularni lik, Snagglepuss (stvarno se ne sjećam kako se inače zvao kod nas u crtiću na TV-u), predstavljen je kao uspješni pisac kazališnih predstava koji se odjednom nađe u problemima kada bude pozvan pred kogresni odbor za neameričke aktivnosti pod optužbom da je član komunističke partije. Naime, cjelokupna radnja stripa se odvija za vrijeme takozvanog McCarthyjevog holivudskog lova na vještice tokom '50-ih godina prošlog stoljeća kada je sva sila pojedinaca iz raznoraznih područja umjetnosti u SAD-u bila optužena za izravnu ili neizravnu suradnju sa Sovjetskim Savezom. Bilo je to vrijeme Hladnog Rata i rat američkih vlasti protiv svega što je (po njihovom mišljenju) nedolično, opsceno i nemoralno bio je u punom jeku.

Russell se ovdje poigrava s raznoraznim elementima spomenutog vremenskog perioda te po mom mišljenju odlično hvata zeitgeist sredine '50-ih dok pritom cijelu radnju uspijeva učiniti nevjerojatno zabavnom i duhovitom. Istovremeno odlično balansira i ozbiljnijim pitanjima te nam pokazuje da i unatoč svojevrsnoj satiri ne smijemo zaboraviti da su tadašnji događaji znali biti itekako zastrašujući i tragični. Ljudske slobode su dovedene u pitanje nemali broj puta, bilo da se radi o pitanjima slobode izražavanja, političkog uvjerenja, seksualne orjentacije i sličnima... Kažem, Russellov balans različitih pristupa pričanju priče mi se jako svidio, pogotovo zato što se pokazao kao vrstan poznavatelj američke pop kulture spomenutog razdoblja te je u priču ubacio gomilu gotovo suludih i nevjerojatnih događaja za koje sam isprve mislio da ih je izmislio, no kako sam saznao iz pogovora na kraju trejda, ti su se događaji uistinu dogodili.

Crtež Mikea Feehana je čisto okej, stvarno ne znam šta bi više od toga rekao. Korektan je, uredan i čist, služi svrsi, no ne donosi nam nešto previše ekstra pamtljivih kadrova. Čini mi se kao da služi isključivo kao poligon za Russellovu priču te se niti ne trudi previše sâm nositi dio radnje. No i unatoč tome Snagglepuss je više nego dobar strip koji ću rado ostaviti na polici i definitivno mu se vratiti još nekoliko puta, a vama svakako preporučam da bacite oko.

P.S.
U potpunosti sam nesposoban zapamtiti tko ima kakav ukus ovdje na forumu tako da možda i griješim sa sljedećom preporukom, no Shaneru, mislim da bi ti ovo moglo sasvim lijepo leći.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 07/12/2021 : 15:41:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Hvala na preporuci. Imam ga već otprije u vidu. Javim dojmove kad dođe na red.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 07/12/2021 : 18:21:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Ja ga pamtim pod imenom Krezumica. Kao i “Kidam nalijevo!” i “Tako mi mlijeka u prahu!”

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 07/12/2021 : 18:25:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Škrbamaca.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 07/12/2021 : 18:52:46  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

Ja ga pamtim pod imenom Krezumica. Kao i “Kidam nalijevo!” i “Tako mi mlijeka u prahu!”


Haha, kako si se ovoga setio?!? Svaka čast. Kakav fleš za ovo “Kidam nalijevo”. Zanimljivo da se i ja toga na taj način sećam, znači da su i ovde kod nad u Srbiji puštali tu vašu zagrebačku sinhronizaciju.

Inače, potpisujem svaku Pakinu reč u recenziji.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 08/12/2021 : 09:42:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
THE PUNISHER by Jason Aaron & Steve Dillon



Scenarij: Jason Aaron
Crtež: Steve Dillon
Godina objavljivanja: 2010. - 2012.
Izdavač: Marvel
Žanr: akcijski



Jason Aaron je debelo precijenjen pisac i nitko me neće uvjeriti u suprotno, čak ni ja sâm. Međutim, s obzirom da gotovo konstantno dobiva univerzalne pohvale za svoje stripove, uvijek se mislim kako bih mu mogao dati onu famoznu "još jednu šansu" da me razuvjeri i da mi dokaže suprotno. Kako se nedavno tu na forumu povela rasprava oko njegovog Punishera, činilo mi se da bi to moglo biti sasvim zadovoljavajuće štivo da opet, po tko zna koji put pružim Aaronu šansu.

Sveukupno gledano, njegov Punisher je okej i ništa više od toga. Međutim, raščlanjeno na četiri veća poglavlja koliko ih sadrži ovaj run, može se naći doslovno svega i svačega. Prva priča, Kingpin ujedino mi je i najbolje poglavlje njegovog cijelog runa. Sasvim solidan akcijski strip koji se ne shvaća pretjerano ozbiljno i na jedan zanimljiv način prikazuje uspon Kingpina i njegovo rivalstvo s Punisherom dok jedan drugoga prate u stopu.

Drugo pak poglavlje, Bullseye predstavlja sve ono što ne valja s Aaronovim pisanjem i naprosto ne mogu vjerovati koliko je čovjek srozao priču u samo par brojeva. Koliko god se trudio, Aaron nije Ennis i Aaron ne zna pisati nasilje kao Ennis. Njegovo (Aaronovo) nasilje nema svrhu u priči, nije agresivno u službi priče, već je tu čisto da šokira. Scenarij ovog stripa je kao da ga je radio 15-godišnjak kojemu je netko rekao da slobodno ubaci šta kod želi i da ga nitko neće u tome spriječiti. Bullseye ovdje nije genijalni luđak kakvim ga autor želi prikazati, već je iritantno svemoguć. Neću niti spominjati koliko je ovdje bilo situacija na šemu "možemo sada bez ikakvih problema ubiti Bullseyea, no nećemo jer o čemu ću pisati sljedećih 4-5 brojeva?".

Srećom, treće i četvrto poglavlje, Frank i Homeless ipak ostaljaju nešto bolji dojam, no idalje je to sasvim prosječno. Niti smrdi niti miriše. Posebno se to vidi u četvrtom poglavlju kad u igru ulazi Elektra. Tu već bezidejni Aaron jednostavno ne zna šta bi napravio s njom tako da je šalje da se malo jebe tamo, malo jebe vamo, malo djeluje kao potpuno bezlični i bezkarakterni lik da bi je se na kraju sasvim banalno rješio.

Dillon mi je uvijek bio drag crtač, no daleko je ovo od Dillona na njegovoj najvišoj razini. Okej je i to je to, no likovi mu jednostavno previše sliče jedni na druge, a ni s pozadinama se nije nešto pretjerano potrudio.

Iako to nigdje ne piše, ovaj run je u stvari Aaronova verzija The Punisher kills the Marvel universe, ništa drugo. Neki će reći da je ovo ipak samo jedan najobičniji crnohumorni akcijski strip čija svrha i jeste pretjerano nasilje te da ga ne treba shvaćati pretjerano ozbiljno, no mišljenja sam da je ovaj run na mene takav dojam ostavio samo u prvom poglavlju. Ostatak runa, shvaćali ga ozbiljno ili ne, za mene jednostavno nije dovoljno dobar. Čini mi se da je izjava "ne treba shvaćati pretjerano ozbiljno" postala propusnica za loše stripove za čije čitanje treba sniziti kriterije nevjerojatno nisko. Ne kažem da je Aaronov Punisher u potpunosti takav strip, no definitivno nije na nekoj visokoj razini kvalitete. Okej je za jedno čitanje i ništa više od toga. Ne vidim se da bi ga ikad kupio na papiru.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 08/12/2021 09:42:28
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 09/12/2021 : 14:31:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
JIM HENSON'S TALE OF SAND



Scenarij: Jim Henson, Jerry Juhl
Crtež: Ramon K. Perez
Godina objavljivanja: 2014.
Izdavač: Archaia Entertainment
Žanr: eksperimentalni



Jim Henson bio je američki lutkar, redatelj, glumac i još mnogo toga, a najpoznatiji je po tome što je stvorio popularne Muppetse. Osim toga, kao redatelj potpisuje kultne fantasy filmove iz 80'ih The Dark Crystal i Labyrinth. Zajedno s kreativnim partnerom Jerryjem Juhlom krajem 60'ih i početkom 70'ih godina napisao je scenarij za eksperimentalni film Tale of Sand koji je, nakon što ga je veliki broj filmskih studija odbio, ostao zaključan u arhivi firme Henson Company i tu bi vjerojatno i ostao do tko zna kada da 2012. godine (12 godina nakon Hensonove smrti) nije adaptiran u strip.

Tale of Sand je uvelike eksperimentalno djelo o tipu koji trči kroz nepreglednu i beskrajnu pustinju dok ga prati čovjek u crnom (ljubitelji Kinga, zvuči poznato?). Naš glavni lik pritom upada u raznorazne nadrealne i nemoguće, često i humoristične situacije te se na lakši ili teži način izvlači iz njih dok juri prema cilju. Priroda tih neobičnih situacija u kojima se nalazi zapravo predstavlja eksperimentalni dio ovog stripa i moram priznati da nisam uspio naći nikakav smisao svih tih scena. Čini mi se da je eksperimentalnost tu čisto radi same sebe, dok mi sami značaj stripa (ako ga uopće ima) izmiče.

Crtež je zato praktički jedina stvar koja mi se svidjela ovdje. Perez lijepo koristi nekolicinu različitih stilova crtanja koji upareni s ekspresivnim bojama stvaraju jedan poprilično zanimljiv dojam. Mimo toga, ne znam šta bih više pametno rekao. Sama priča iza nastanka ovog stripa mi je zanimljivija od njega samoga i mislim da to dovoljno govori.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 11/12/2021 : 11:07:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
BLACK PANTHER: See Wakanda and Die



Scenarij: Jason Aaron
Crtež: Jefte Palo
Godina objavljivanja: 2008.
Izdavač: Marvel
Žanr: superherojski



U jeku Marvelovog eventa Secret Invasion Jason Aaron je dobio zadatak napisati kratku trodijelnu tie-in priču koja se tiče invazije Skrullova na Black Pantherovu domovinu Wakandu. Nema u ovoj priči previše mudrijanja; Skrullovi napadaju, Black Panther, Storm i vojska Wakande se brane, na kraju dobijemo jedan vrlo dobar (no iskreno, ne i pretjerano neočekivan) twist i to je praktički to. Zanimljivo mi je to što priču pratimo kroz oči Skrullova, tako da je perspektiva nešto drugačija.

Ovo je jedna sasvim korektna priča i baš sam se lijepo zabavio čitajući je. Čini mi se da se See Wakanda and Die ne spominje često (ili bar ja nisam naišao da se priča o njoj) kad se priča o dobrim Marvelovim stripovima, možda zato što je tako kratka i vezana je za crossover event, no svakako bih je preporučio ukoliko vam se čita nešto za ubiti 20ak minuta. Negdje sam u jednoj recenziji na internetu naišao na izjavu da ova priča, unatoč kratkoći, odlično ocrtava karakter i mindset stanovnika Wakande te se moram složiti s njom. Crtež također skroz u redu, nemam nikakvih zamjerki.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 11/12/2021 11:08:05
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 12/12/2021 : 08:45:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
FURY



Scenarij: Garth Ennis
Crtež: Darick Robertson, Jimmy Palmiotti
Godina objavljivanja: 2001.
Izdavač: Marvel
Žanr: ratni, špijunski



Nick Fury je čovjek koji zna raditi samo jednu stvar - ratovati. No vrijeme ratova kakvo on poznaje lagano je na zalasku i kad ga novi direktori S.H.I.E.L.D.-a premjeste na praktički nepotrebnu poziciju daleko od bojišta, Fury će se naći u situaciji u kakvoj se nikada prije nije našao. Međutim, čak i kada je odbačen sa strane, Fury je relikt nekog prošlog vremena i jednostavno ne zna sjediti u miru. Ako ga S.H.I.E.L.D.-ovi ratovi ne trebaju, Fury će naći one koji ga trebaju.

Jednostavno nazvan samo Fury, ovaj šestodijelni mini-serijal je bio prvi Ennisov naslov koji je napisao za Marvelov MAX imprint (ukoliko sam točno provjerio njegovu bibliografiju na internetu). Sve u svemu nije loš strip, no ne mogu reći ni da me nešto pretjerano oduševio. Mislim da je za takav dojam ponajviše zaslužan neujednačen tempo kroz strip, jer Ennis čas prikazuje čistu akciju i pucnjavu bez ikakvog prevelikog mudrovanja, dok s druge strane donosi scene koje su toliko pretrpane meni ne baš zanimljivim tekstom da osjetno guše tok radnje. Humor mu također nije jača strana i mislim da se u ovakvom stripu bez problema moglo i bez njega.

Za vizualni dio je zadužen Darick Robertson kojeg ponajviše znamo s još nekolicine kolaboracija s Ennisom (The Boys, Punisher: Born, itd...). Nije mi nikad bio među dražim crtačima uglavnom zato što mi njegov stil djeluje donekle plastično, no ovdje je odradio sasvim korektan posao. Ništa posebno pamtljivo, no nije ni loš.

Ennis se još u dva navrata kroz mini-serijale vraćao Nicku Furyju. Nakon ove priče par godina kasnije je uslijedio prequel Fury: Peacemaker, a zatim i kod nas već poznati Fury: Svi Moji Ratovi (moj osvrt ovdje).

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 12/12/2021 : 14:10:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
Daleko je ovo od My War Gone By, ali Ennis je poznat po nasilju zarad nasilja... Pogledaj Nick Fury vs. S.H.I.E.L.D. Boba Harrasa, možda i najbolji posle Sterankovog.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 12/12/2021 : 17:56:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Prolistao sam sad, lijepo izgleda. Ide na listu za čitanje, hvala na preporuci.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 12/12/2021 : 22:23:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
Nema na čemu. Jeste, top je crtež.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 13/12/2021 : 12:42:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
STAR WARS: X-Wing Rogue Squadron: The Phantom Affair



Scenarij: Darko Macan, Michael A. Stackpole
Crtež: Edvin Biuković, Gary Erskine
Godina objavljivanja: 1996.
Izdavač: Dark Horse
Žanr: SF



Godinu dana nakon što su dovršili rad na Ponosu Vragova, domaći autorski dvojac Darko Macan i Edvin Biuković donijeli su nam svoju prvu avanturu smještenu u Star Wars univerzum. Originalno objavljena kroz četiri sveske serijala X-Wing Rogue Squadron (brojevi od 5 do 8), priča The Phantom Affair vremenski je smještena nakon filma Povratak Jedija te prati eskadrilu X-Wing pilota na misiji u kojoj s tuđinskog planeta trebaju Republici donijeti novi i do tada nepoznati uređaj za prikrivanje letjelica. Međutim, kako i određeni časnici posrnulog Imperija imaju iste planove, doći će do raznoraznih sukoba.

Macanova priča je čisto okej i iako je na trenutke pomalo razbacana i nekonzistentna, sasvim je korektna za pročitati. Nije to ni blizu kvalitete Grendela ili nekih kasnijih Macanovih radova (čak i unutar Star Warsa), no može poslužiti kao lagana razbibriga ljubiteljima franšize. Treba spomenuti da je Macan ovdje ubacio gomilu detalja na hrvatskom jeziku koji su kod američke publike najvjerojatnije prošli nezapaženo. Tako npr. imamo žensku koja se zove Koyi Komad, mitskog heroja imena Taj Junak, negativac se zove Gade Yedan, itd... Čak je ubacio i svoj lik pod nazivom Debeli u jednu scenu .

Međutim, prava zvijezda ove priče je definitivno Biuković. Nema ovdje onaj isti stil kao u Grendelima (ili pak kasnije recimo u Human Targetu), no svakako ga je pravi gušt gledati. Biukovićeve mi table svaki put izgledaju tako kompleksno detaljne, a na drugi pogled opet tako pitke i zanimiljive da ih je prava milina gledati. Svaki put ću reći i još 100 puta ponoviti ako treba da je užasna tragedija to što nismo od njega mogli dobiti još stripova. Mogu samo zamisliti kako bi kroz sve ove godine još više rastao kao crtač... No eto, šta se može, ostaje nam uživati u ovome šta imamo.

The Phantom Affair nije strip za koji bih rekao da je esencijalno štivo, čak ni za onako prosječne ljubitelje Star Warsa, no ukoliko vas zanimaju radovi domaćih autora "preko bare", mislim da bi ga bilo šteta preskočiti.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 14/12/2021 : 02:12:45  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Treba spomenuti da je Macan ovdje ubacio gomilu detalja na hrvatskom jeziku koji su kod američke publike najvjerojatnije prošli nezapaženo. Tako npr. imamo žensku koja se zove Koyi Komad, mitskog heroja imena Taj Junak, negativac se zove Gade Yedan, itd...



Ha! Dobra fora stvarno. A Ameri lome jezik da procitaju Gade Yedan kao Gejdi Uiden ili Taj Junak kao Tedz Dzunejk Stvarno vrhunska fora! Ali bi bio problem kad bi taj strip preveli na naski, kako onda da ostavis glavnog junaka kao Taj Junak

Paka je l si citao Vertigove Weird War Tales, tamo ima jedna epizoda koju je crtao Edvin. I uopste kakvi su ti novi Weird War tales?

Ja bih mnogo voleo kada bi neko kod nas objavio one stare EC horore (The Vault of Horror, Tales from the Crypt i Crime Suspens Stories itd.) kao neki debeli integral na zutom novinskom papiru. Da bude pun dozivljaj! Darkvud je bio na tragu toga sa svojom Jezovnik edicijom gde je objavljivao probrane epizode iz casopisa Creepy i Eerie i iz kratko ozivljenog serijala Haunt of Horror.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 14/12/2021 : 08:24:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Paka je l si citao Vertigove Weird War Tales, tamo ima jedna epizoda koju je crtao Edvin. I uopste kakvi su ti novi Weird War tales?




Misliš na A Prayer To the Sun? Jep, čitao sam (klik), baš odlična kratka priča za koju bih volio da je više poznata. Ostatak mini-serijala nisam čitao, nije me baš nešto zanimao.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 14/12/2021 : 13:18:05  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going
Paka je l si citao Vertigove Weird War Tales, tamo ima jedna epizoda koju je crtao Edvin. I uopste kakvi su ti novi Weird War tales?


To je verovatno najbolji antiratni strip ikad napravljen.
Svaki crtež je mini remek-delo, pa i oni koje je Džuka završio, a Macanova priča je takva da ti se raspukne srce na kraju.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 14/12/2021 : 16:41:39  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Crtež je dobar ali priča je teška patetika.. Macan je pisao i piše puno bolje stvari od ovoga.
Go to Top of Page
Page: of 50 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000