forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Kratki rezovi by Paka01
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 50

izivko
Advanced Member



Germany
11584 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 26/03/2022 : 23:51:24  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

Mislin da je to generacijska stvar.

Bez zezancije, boomeri i generacija X imaju naglašeniju notu nostalgije od nas milenijalaca. To vidin svaki dan u svim segmentima, od posla do omiljenih mi hobija.

Ne mogu reć da nema nostalgičnih i blago melankoličnih osjećaja kad listam izdanja Slobodne Dalmacije, ali nije toliko naglašeno. Melankolija je tu i zbog tog, kako kažeš, usamljeničkog osjećaja koje san ima u to doba. Da, ima san ekipu, ali san svoju ljubav prema stripu smatra sramotnim dijelom sebe i nečim šta me činilo čudakom, izopćenikom. Stoga san taj aspekt potiskiva u društvu "normalnih" vršnjaka.

No, sve je to dio odrastanja. Ostali su većinski lipi momenti kad prođem tim policama, ali nostalgija o kojoj priča starija ekipa? Baš i ne.


Što su to boomeri i koja je to generacija X?

Have mercy
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/03/2022 : 00:03:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

quote:
Originally posted by vice

Mislin da je to generacijska stvar.

Bez zezancije, boomeri i generacija X imaju naglašeniju notu nostalgije od nas milenijalaca. To vidin svaki dan u svim segmentima, od posla do omiljenih mi hobija.

Ne mogu reć da nema nostalgičnih i blago melankoličnih osjećaja kad listam izdanja Slobodne Dalmacije, ali nije toliko naglašeno. Melankolija je tu i zbog tog, kako kažeš, usamljeničkog osjećaja koje san ima u to doba. Da, ima san ekipu, ali san svoju ljubav prema stripu smatra sramotnim dijelom sebe i nečim šta me činilo čudakom, izopćenikom. Stoga san taj aspekt potiskiva u društvu "normalnih" vršnjaka.

No, sve je to dio odrastanja. Ostali su većinski lipi momenti kad prođem tim policama, ali nostalgija o kojoj priča starija ekipa? Baš i ne.


Što su to boomeri i koja je to generacija X?


https://en.wikipedia.org/wiki/Baby_boomers

https://en.wikipedia.org/wiki/Generation_X

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11584 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 27/03/2022 : 00:11:37  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Vidi što kaže Wikipedija.

Have mercy
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 27/03/2022 : 09:30:30  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Večiti rat je dobar primer stripa gde je odlično prikazan generacijski jaz zbog vremenskog paradoksa, jer dok se vojnik vrati sa ratišta toliko je vremena prošlo da su svi iz njegove generacije već odavno ostarili ili umrli, a sa novim generacijama nema nikakvih dodirnih tačaka pa je prinuđen da se nostalgično priseća kako je nekada svet bio drugačiji..

Meni je npr fascinantno kako smo mi nekada morali da znamo brojeve telefona napamet, a današnji klinci odrastaju sa smartphonovima gde je tehnologija takav vid pamćenja učinila suvišnim. A da i ne spominjem kako si nekada ako si želeo da pričaš sa drugom morao da zoveš na fiksni telefon, a nikada nisi znao ko će od njegovih ukućana da se javi na telefon Pogotovo kada si zvao curu na njeni kućni
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 31/03/2022 : 23:32:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
BATMAN: Private Casebook



Scenarij: Paul Dini
Crtež: Dustin Nguyen
Godina objavljivanja: 2008.
Izdavač: DC Comics
Žanr: superherojski



Nastavno na prethodne Dinijeve Batmane, mogu slobodno reći da sam skroz uživao čitajući Private Casebook. Kao i u slučaju prethodna dva trejda (Detective i Death and the City), Dini se ovdje manje-više fokusira na kratke done-in-one priče tako da ukoliko vam se čita Batman, a nemate volje za neke beskrajne peripetije već biste htjeli nešto laganini, kratko i sa zdravom dozom humora i avanture, svesrdno preporučam ovih nekoliko trejdova. Spomenuo bih još koliko mi se sviđa kako Dini piše odnos Batmana i Zatanne te je prava šteta što ih nismo češće viđali u zajedničkim avanturama. Ukratko, ovaj trejd je, baš kao i par prethodnih, gotovo u potpunosti operiran od bilo kakvih eventova ili nekih velikih bitnih stvari te ga mogu čitati i potpuni početnici.

Što se tiče Nguyena na crtežu, meni ga je uvijek lijepo vidjeti, pa čak i kad ne kolorira svoje radove. Ima izrazito upečatljiv stil koji savršeno odgovara ovakvom stripu, no ajde, već sam ga 100 puta nahvalio tako da mislim da znate što očekivati od njega.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 31/03/2022 23:34:48
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 04/04/2022 : 17:39:58  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Ne znam sta cekaju Fibra, Darkvud ili Carobna sa objavljivanjem Paul Dinijevog Betmena?
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 05/04/2022 : 09:55:45  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Steta da u onom Dinijevom omnibusu nema i Mad Love, to bi onda bio real deal

Tko zna sto ce Fibra odraditi u 2023 od Batmana. Sad ce Morrisona pokiriti, mozda bude Dinija u buudcnosti.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Shuckey
Average Member



Croatia
711 Posts

Member since 18/12/2008

Posted - 05/04/2022 : 15:19:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Shuckey a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Ne znam sta cekaju Fibra, Darkvud ili Carobna sa objavljivanjem Paul Dinijevog Betmena?



Znam što si htio reći, ali čisto da se ne zaboravi ovaj dobar strip:



quote:
Originally posted by don_draper

Steta da u onom Dinijevom omnibusu nema i Mad Love, to bi onda bio real deal



Podlo je staviti dobru priču u paket sa hrpom svačeg nečeg i derati kolekcionare koji su onda prisiljeni kupiti cijelu salatu, ali to nije slučaj sa Ludom ljubavi. Sve priče drže neku razinu i lijepo ih je vidjeti skupa zbog Timmove spefičnosti. Luda ljubav, naime, sakuplja Timmovog Batmana.

Bacio sam oko na par Nguyenovih tabli, neloš je i karikaturalan, vjerojatno priča Luda ljubav ne bi nešto pretjerano stršala ali meni je bolje ovako.

Hrvoje Bratanic AKA Shuckey AKA Crtowat AKA No-Fun
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 05/04/2022 : 23:49:45  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Luda ljubav mi je mozda i najdrazi Betmen u kolekciji, zato i trazim Dinijevog Betmena!
Naravno ko nije nabavio Darkvudovu Ludu ljubav, nek smesta ispravi tu gigantsku nepravdu.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 20/04/2022 : 18:50:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
MOONSHINE



Scenarij: Brian Azzarello
Crtež: Eduardo Risso
Godina objavljivanja: 2016. - 2021.
Izdavač: Image Comics
Žanr: nadnaravni krimić



Uh, napokon nešto vremena za novi osvrt, imam osjećaj kao da nisam ništa napisao 100 godina. Prvo što bih spomenuo je to da nisam pročitao serijal do kraja. Nakon drugog trejda (od ukupno pet) jednostavno više nisam imao snage.

Mislim da ćemo svi mi instiktivno svaku kolaboraciju Azzarella i Rissa uspoređivati sa 100 Bullets, no budite sigurni u jedno - Moonshine definitivno nema tu kvalitetu i sve mi se čini da su Azzovi dani slave već odavno iza njega. Ne želim reći da je Moonshine loš strip (barem ovo što sam pročitao), no niti u jednom trenutku mi nije ponudio ono nešto zbog čega bih pročitao cijeli serijal. Čitao sam ga praktički na silu i to manje-više samo zbog toga što mi je Rissov crtež jako drag.

Ukratko, Moonshine nam donosi priču o mafijašima na američkom jugu za vrijeme Prohibicije, no uz cijeli zaplet vezan uz ilegalnu proizvodnju viskija, Azzarello nam ovdje ubacuje i jednu dozu nadnaravnog horora tako što će u cijelu priču biti uključeni i vukodlaci. Ovako na prvu ne zvuči loše, no ta dva elementa u dvanaest brojeva nikako nisu uspjeli profunkcionirati zajedno onako kako treba te sam često imao osjećaj da pratim dvije skroz odvojene priče koje se na silu trude povezati u jednu. Likovi su čisto okej, no nemojte očekivati čuda s obzirom da se autori poprilično drže provjerenih šablona i ne odstupaju od očekivane karakterizacije. Osim toga, često mi je upadalo u oči koliko likovi konstantno melju i govore samo da govore, bez da zapravo išta konkretno kažu.

Kažem, nije Moonshine loš strip sam po sebi i nekome će možda stvarno lijepo leći, no mene jednostavno nije kupio.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3932 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 20/04/2022 : 23:58:55  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
Meni je prvi story-arc Moonshine (pretpostavljam da je to prvi trejd) bio sasvim okej, a onda je u drugom priča odjednom postala tako loša i tako banalna da se dalje više nije moglo čitati.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 24/04/2022 : 17:42:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
BERLIN



Scenarij: Jason Lutes
Crtež: Jason Lutes
Godina objavljivanja: 1996. - 2018.
Izdavač: Drawn & Quarterly (Fibra)
Žanr: Povijesna fikcija



Volite li povijesnu fikciju, teško da ćete pogriješiti uzmete li Lutesov Berlin u ruke. Kroz ovih skoro 600 stranica pratimo nekoliko samostalnih priča koje se tu i tamo isprepliću te tvore jednu itekako zanimljivu i informativnu sliku života u Berlinu od 1928. do 1933. godine, odnosno vremena kada je Weimerska republika malo po malo doživljavala ekonomski i politički kolaps koji će poslužiti kao uvertira u tragične događaje u bliskoj budućnosti.

Nema ovdje velikih epskih zapleta niti nekih revolucionarnih otkrića i razrješenja na kraju; kroz priču pratimo obične ljude koji žive obične živote te bivaju silom prilika uhvaćeni u događaje veće od njih samih. Rekao bih da je glavna tematika Berlina - promjena. Promjene na političkoj sceni, promjene ekonomske situacije, promjena ustrojstva države, kulturne promjene, promjene u odnosu njemaca prema etničkim manjinama, itd... Neki će se likovi bolje snaći, neki lošije. Zanimljivo je što Lutes likove ubacuje u stvarne situacije koje su se zapravo dogodile te im na taj način daje na važnosti, odnosno povezuje ih s događajima koji imaju pravu povijesnu težinu.

Ukoliko pričamo o stripovima vezanima za nacizam i Drugi svjetski rat, vjerojatno će se insinktivno povući paralela s Mausom, no odmah da kažem da su ovo u potpunosti dva različita djela. Dok je Maus biografsko djelo koje je u potpunosti napravljeno prema stvarnim događajima te donosi potresnu ispovijed autorovog oca, Berlin više služi kao povijesni dokument kojeg nam priča nepristrani pripovjedač. Po mom mišljenju Berlin ne igra na emocije, već nam pokušava stvari prikazati u neutralnom svjetlu te nas pritom prvenstveno informira te tjera da sami donesemo svoj sud o viđenom.

Međutim, ne bih rekao da je ovaj strip bez mana i upravo zato ga ne mogu svrstati u onu kategoriju remek-djela. Naime, iako Berlin uspješno prikazuje socijalno-političku situaciju spomenutog vremena, moram priznati da nisam uspio uhvatiti "duh grada", da se tako izrazim. Nisam osjetio Berlin kao grad kroz stranice stripa te sam često imao osjećaj kao da se radnja mogla bez problema odvijati u bilo kojem drugom njemačkom gradu. Lutes odlično hvata zeitgeist tog vremena, no što se tiče same pozornice, po mom mišljenju to nije dovoljno upečatljivo izvedeno.

Nadalje, nije mi baš sjelo ni ubacivanje scena s Hitlerom i Goebbelsom pri kraju stripa. S obzirom da strip u cijelom svom opsegu prati fiktivne likove, ubacivanje ove dvije povijesne ličnosti u glavnu ulogu (makar ona bila kratka) mi je nekako djelovala nepotrebno i kao da se moglo bez nje.

No i unatoč tim minusima, rekao bih da je Berlin strip vrijedan čitanja i posjedovanja na polici. Jako je informativan te iz njega možemo puno toga naučiti. Često sam viđao komentare da čitateljima zna biti dosadan i suhoparan, no mislim da su tu većinom problem kriva očekivanja. Od Berlina ne treba očekivati grandiozne zaplete ili nešto slično. Ne, ovo je dokument jednog vremena promatran kroz prizmu običnih ljudi koji žive svoje živote i bivaju uhvaćeni u vihor promjena u jednom od najkaotičnijih perioda ljudske povijesti i kao takav strip je odličan.

Za kraj, preporučio bih ga svakome. Stvarno vrijedi da ga se pročita.

P.S.
Trenutak koji mi je baš zapeo u sjećanju je onaj kad jedna žena objašnjava koliko joj je bilo neobično i nevjerojatno kad je Njemačka prešla iz ustrojstva carstva u republiku. Nikad mi prije toga nije palo na pamet kako je čudno ljudima tog vremena moralo biti prelazak iz monarhije u kojoj su odrasli njihovi očevi, djedovi, pradjedovi i tko zna koliko još predaka u republiku gdje su obični ljudi mogli birati vlast. Nevjerojatno, šta je je.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 24/04/2022 17:44:02
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 08/05/2022 : 16:44:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
DOCTOR STRANGE: The Oath



Scenarij: Brian K. Vaughan
Crtež: Marcos Martin
Godina objavljivanja: 2006. - 2007.
Izdavač: Marvel
Žanr: superherojski



Nedavno gledanje Doctor Strange in the Multiverse of Madness mi je još jednom pokazalo koliko sam postao ravnodušan prema Marvelovim filmovima, no istovremeno i koliko zapravo volim sve te likove i koliko sam se zaželio čitanja stripova o njima. O Doctoru Strangeu kao liku nemam neko veliko znanje tako da sam ovaj naslov praktički izabrao napamet i to samo zato što je istovremeno kratak i samodostatan, odnosno nema dodira s ostatkom Marvelovog univerzuma.

Sve u svemu, The Oath je jedan sasvim simpatičan, pitak i šaren mini-serijal u kojemu Strange otkriva da Wong boluje od neizlječive smrtonosne bolesti te se daje u potragu za načinom na koji mu može spasiti život. Ovih se pet brojeva čita relativno brzo tako da nemojte očekivati neku dublju priču, no sasvim je u redu kao lagano opuštajuće štivo. Ukoliko niste baš upoznati s likom i djelom Doctora Strangea (kao ja npr.), ništa se ne brinite, Vaughan nam svako malo objašnjava neke elementarne stvari oko Strangeovog origina tako da je The Oath sasvim dobar izbor i za apsolutne početnike.

S Martinovim crtežom se (čini mi se) nisam do sada susretao, no ovako na prvu me mrvicu podsjeća na Javiera Pulida, što je u mojim očima sasvim pristojan plus. Lijepo crta, linije su mu čiste i na prvu jednostavne, no nađe se tu i lijep broj kadrova u kojima se svojski potrudio. Nenametljiv i šaren kolor mu sasvim pristojno odgovara s obzirom na samu prirodu priče.

Ne znam kakve su druge Strangeove poznatije priče, no The Oath je na kraju ispao čisto okej naslov koji mi je dao točno ono što sam tražio - laganu razbibrigu za lijeno proljetno popodne.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 08/05/2022 16:45:06
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 10/05/2022 : 17:39:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
SILVER SURFER: Black



Scenarij: Donny Cates, Tradd Moore
Crtež: Tradd Moore
Godina objavljivanja: 2019.
Izdavač: Marvel
Žanr: superherojski / SF



Silver Surfer: Black je jedna predivno napisana i nacrtana priča koju bih preporučio ne samo ljubiteljima Marvela, već i onima koji općenito vole SF strip.

Ne mogu a da osvrt ne započmem s komplimentima Traddu Mooreu koji me oduševio praktički od prvog kadra. Crtež je apsolutno fenomenalan i fascinantan jer Moore ovdje prikazuje jedan (za moderni Marvel) nekonvencionalni pristup koji mi djeluje kao kombinacija trippy radova Stevea Ditka iz dana dok je crtao Dr. Strangea i onih psihodeličnih postera vezanih za rock muziku '60ih i '70ih godina prošlog stoljeća, posebno onih koje su radili Stanley Mouse, Rick Griffin i Wes Wilson. Svaka tabla jednostavno zrači životom i što strip ide dalje, to Moore daje sve više od sebe da bi u posljednjem poglavlju naprosto eksplodirao i prikazao nam ono najbolje što zna. Treba ovdje posebno pohvaliti i velikog Davea Stewarta čije boje uveliko pridonose sveukupnom dojmu i bez kojih bi ovakav crtež bio za dimenziju siromašniji.

Što se same priče tiče, inicijalno je vezana za događaje u nekim drugim stripovima no Black se u stvari može čitati skroz samostalno, bez ikakvih bojazni da nešto nećete moći razumjeti jer ne pratite aktualne Marvelove događaje. Kroz ovih pet sveski pratimo Surfera koji je igrom slučaja prebačen u samu zoru vremena i u rane dane univerzuma te tu susreće Knulla iz Catesovog runa na Venomu. Njihov sukob daje jednu dodatnu dimenziju onom kasnijem sukobu u eventu King in Black te su mi sada neke stvari jasnije. No čak i ako to sve stavimo po strani, Catesovo pisanje je stvarno prelijepo jer uspijeva pogoditi onu izoliranost i melankoliju koja često prati Surfera, a pritom s lakoćom zaobilazi zamku upadanja u patetiku i plačljivost. Karakter njegovog Surfera je taman onakav kakav bi po mom mišljenju trebao biti; dobar i inteligentan, no istovremeno izmučen i naizgled bespomoćan u široj slici univerzuma.

Baš kao i crtež, priča isto progresivno raste kvalitetom iz poglavlja u poglavlje tako da je zadnja sveska jedno pravo pravcato mini remek-djelo koje ću zasigurno dugo pamtiti. Cates je ovdje nadmašio samog sebe i pokazao da je autor kojeg treba pratiti u budućnosti.

Iako to nisam očekivao kad sam krenuo čitati priču, sve mi se čini da je Silver Surfer: Black strip vrijedan posjedovanja na papiru i rado ću ga kupiti kad mi se ukaže prilika. Definitivno to zaslužuje.

P.S.
Naslovnica američkog trejda mi je poprilično bezvezna i iz nje se nikako ne može iščitati Mooreova genijalnost, tako da evo par tabli čisto da vidite kako to otprilike izgleda:


Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 10/05/2022 17:40:56
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 12/05/2022 : 22:32:51  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Toliko dobar, a? Jebem li ga nisam mislio da moderan Surfer može da ponudi nešto valjano. Ajde, ide na listu

p.s. hvala za ogledne table! Nadam se da će ovo postati praksa i ubuduće
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 12/05/2022 : 22:39:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Baš mi se svidio. Možda dijelom zato što nisam imao nikakva prevelika očekivanja, no mislim da se radi o stvarno kvalitetnom stripu. Baš je onako maštovit i zanimljiv, kako bi jedan "cosmic" strip i trebao biti. Sviđa mi se, al vjerojatno (kao i puno drugih) neće leći svima, no i unatoč tome volio bi čuti još poneko mišljenje.

Šta se tiče oglednih tabli, ne volim ih baš stavljati jer mislim da guše temu. Ovako tu i tamo može, ako se radi o netipičnom crtežu.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 13/05/2022 : 11:05:19  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ove table su za umetničke galerije.

(kompliment)
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 13/05/2022 : 11:10:20  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Pa da, Tradd Moore je rasprodao originalne table unapred - iščekivanje je bilo impresivno.

Jedino što mene Cates ne privlači (uz par izuzetaka).

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 13/05/2022 : 12:41:44  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Zaista zanimljiv crtež i boja, psihodelija gas do daske.
Ali priča nije za mene (nisam ti ja za te epske "veće od života, veće od Svemira" priče), ovo je samo da se gleda.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11584 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 13/05/2022 : 12:53:43  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Sličan crtež sam vidio u The Beatles od Billa Morrisona.

Have mercy
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 15/05/2022 : 14:35:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
ONE-STAR SQUADRON



Scenarij: Mark Russell
Crtež: Steve Lieber
Godina objavljivanja: 2021. - 2022.
Izdavač: DC Comics
Žanr: satirična superherojska komedija



Oće li vam zvučati nevjerojatno kad kažem da je Mark Russell još jednom napravio odličan strip? Vjerojatno neće, jer kao što sam već prije spominjao, nevjerojatno je koliko puta ovaj čovjek uspije napraviti djelo vrijedno čitanja od relativno neobične ideje. One-Star Squadron je još jedan u nizu njegovih mini-serijala čija premisa naizgled djeluje jednostavno, no ispod površine nudi mnogo toga.

Kroz početne dvije sveske mi je djelovalo kao da nam Russell donosi još jedan u nizu humorističnih superherojskih stripova (kojih po mom mišljenju nažalost ima premalo), no kako radnja odmiče humoristični elementi polako prepuštaju mjesto tragikomičnoj gorčini i kritici socijalno-društvenog ustrojstva, odnosno temama koje Russell često obrađuje u svojim stripovima. Na početku pratimo likove kao što su Red Tornado, Power Girl i još nekolicinu manje poznatih u pokušajima da žive relativno normalne živote kao "profesionalni superheroji" koji moraju unovčiti svoje sposobnosti kako bi uopće mogli preživjeti u današnjem svijetu. Iako to možda i nije stopostotno originalna Russellova ideja (podsjeća me na "Super Buddies" iz Giffenovog, Dematteisovog i Maguireovog mini-serijala I Can't Believe it's Not the Justice League"), ono što dolazi nakon toga definitivno podiže kvalitetu stripa na jednu veću razinu.

Spomenuti humoristični campy elementi odjednom postaju rjeđi kako Russell počinje stavljati sve veći naglasak na stvarne životne probleme. Naime, Russell se u One-Star Squadron hvata ukoštac s pitanjem promjene životnih svjetonadzora, odnosno trebamo li konstantno gurati neke ciljeve koje smo zacrtali dok smo bili mlađi ili pak nekad trebamo prihvatiti da svijet u kojemu smo odrastali nije isti onaj svijet u koji smo zapravo odrasli te je li možda nekad dobro i odustati od prvotnih ciljeva koji se možda više ne uklapaju u svijet u kojem živimo.

Naravno, Russell nam tu ne daje definitivan odgovor te nam kroz veći broj likova nudi više različitih rješenja. Gotovo svaki od spomenutih likova do kraja stripa ima potpuno drugačiji život od onoga koji smo vidjeli u prvom poglavlju i teško je tu reći koji je od njih kroz ovih šest brojeva donio dobre odluke, a koji loše. Po mom su mišljenju glavne teme ovog stripa promjene svijeta oko nas baš kao i promjene u nama samima.

"This isn't what any of them had in mind when they became a hero. We'd all accepted the risks of violence and death as the potential price of doing the job. But somewhere along the line, the danger of death was replaced by the dull and enigmatic threat of being fired. Or simply becoming useless. And though we still live with the danger, the fear... It's not the fear we'd hoped for."

Suprotno mojim očekivanjima, One-Star Squadron nije humoristični strip, no to ga nekako uspijeva učiniti još zanimljivijim. Donosi neka zanimljiva pitanja o kojima se itekako da razmisliti, u isto vrijeme nas može nasmijati, ali i rastužiti ili zabrinuti, da bi nam na kraju ipak dao neku optimističniju notu te nas angažirao da se zamislimo oko nekih svojih životnih odabira. Je li se sve ovo moglo ispričati bez superheroja? Definitivno jeste, no čini mi se da je upravo korištenje superheroja kao glavnih likova podiglo simboliku na jedan viši nivo baš zato što se sudbine o kojima se govori stavljaju u ruke bića koja bi trebala biti oličenje naših najboljih snova i mogućnosti. Baš kao i kod nekih djela koja koriste antropomorfne likove, korištenje superheroja u ovom aspektu samo pojačava autorovu misao i čini da pitanja koja postavlja jače odzvanjaju.

One-Star Squadron ne obiluje nasiljem i akcijom te nije klasični superherojski strip, no svi vi koji i inače pratite Russella znate otprilike što možete očekivati. Iako ne bih rekao da je na istoj razini kvalitete kao recimo The Flintstones ili Snagglepuss, ovaj mini-serijal mi definitivno spada u gornji dom njegovih radova i definitivno ga preporučam za čitanje. Vrijedan je vašeg vremena.



E da, u cijeloj ovom osvrtu na kraju sam se zaboravio osvrnuti na Stevea Liebera. Lieber možda na prvu ne djeluje kao neki ekstra pamtljivi crtač, no mislim da mu ovaj polu-budalasto-humoristični stil itekako leži. Facijalne ekspresije su mu naprosto odlične i jako mi se sviđa kako crta likove. Još otkad sam se prvi put susreo s njim u Superior Foes of Spider-Man (ali i kasnije preko Jimmyja Olsena ili The Fix) stekao sam dojam da čovjeku vrhunski odgovaraju upravo ovakvi naslovi. Kombinacija Russell/Lieber itekako funkcionira i nadam se da ovo nije zadnje što smo vidjeli od njih.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 15/05/2022 14:38:26
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 15/05/2022 : 19:36:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
i meni se svideo strip i preporučio bih ga svakome.

međutim, ima nešto u postavci što mi smeta ali nisam baš siguran šta. možda ovakva upotreba superheroja, koja je po meni promašena. neko ko nije čitao mogao bi pomisliti da je ovde opet reč o nekoj dekonstrukciji tipa watchmen, ali russell se ne bavi time. njega žanr kao takav zapravo ne zanima, nego ga koristi da kaže šta ima. mislim, mogao je pisati i slice of life, verovatno bi bio srećniji, ali to se, jebi ga, ne plaća ko superheroji, makar to bio i red tornado. ali moraš uzeti u obzir da žanr ima uzuse, da je power girl nečija fantazija o moći, volji, pa zašto ne, i o lepoti. šta biste radili da ste neranjivi ili da možete da letite? russellov odgovor je da bi on želeo da postane... šef u svojoj firmi! pa ne, to je realnost. onda sledi 5-6 brojeva soul searchinga i zaključak: da sam ja superheroj, bio bih... superheroj! no shit, mark.

a možda samo ne bih sebi da priznam ovo
quote:
Originally posted by Paka01

nekad trebamo prihvatiti da svijet u kojemu smo odrastali nije isti onaj svijet u koji smo zapravo odrasli te je li možda nekad dobro i odustati od prvotnih ciljeva koji se možda više ne uklapaju u svijet u kojem živimo

Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 18/05/2022 : 18:46:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
ICE CREAM MAN vol. 6: Just Desserts
ICE CREAM MAN vol. 7: Certain Descents




Scenarij: W. Maxwell Prince
Crtež: Martin Morazzo
Godina objavljivanja: 2020. - 2022.
Izdavač: Image Comics
Žanr: nadnaravni egzistencijalni horor



Namjerno sam jedno vrijeme stavio ovaj serijal na led kako bi se nakupilo dovoljno brojeva za dugoročno neometano uživanje, tako da se od one recenzije s portala (link) skupilo taman dovoljno brojeva za dva trejda i još jednu pravu pravcatu uživanciju koju nam donose W. Maxwell Prince i Martin Morazzo.

Ukratko, ova dva trejda nisu niti mrvice lošija od prvih pet koje sam obradio u recenziji tako da ukoliko vam se Ice Cream Man do sada sviđao, budite sigurni da će vam i ovi aktualni brojevi biti više nego dobri. Ukoliko vam pak nije legao, mislim da ne trebate očekivati da će vam Just Desserts i Certain Descents promijeniti mišljenje. Još uvijek je to točno onakav tip horora kakav volim; poprilično neobičan i često nam prikazuje situacije i problematiku iz stvarnog života ukomponiranu u čudni i eksperimentalni svijet u kojem je sve naizgled moguće.

Drago mi je što Prince i Morazzo broj za brojem idalje donose gotovo standalone zanimljive priče koje itekako intrigiraju. Ne znam kada misli završiti serijal, no kroz nekolicinu posljednjih brojeva malo po malo daje naznake nekog potencijalnog kraja, tako da me živo zanima šta nam još sprema u skorijoj budućnosti.

Lickety split!

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 18/05/2022 : 19:46:19  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
That's all fine and dandy, ali gde je Caleb?

Autori se lepo zabavljaju i priče jesu originalno smišljene, iako su međusobno toliko slabo povezane da ih praktički možeš čitati nezavisne jedne od drugih. Voleo bih malo više pozadinske priče, worldbuildinga, bar malo više nagoveštaja šta se krije u senkama iza ovih egzistencijalnih priča, šta se zapravo krije iza Sladoledžije i Caleba..

Nadam se da sve ovo vodi negde
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 18/05/2022 : 19:48:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Pratiš serijal idalje? Nisam očekivao s obzirom na onako osrednju ocjenu što si ostavio na recenziju Da, fali Caleb, a i Rick se ne pojavljuje više baš toliko često. Nadam se da je to tek zatišje pred oluju, fali i meni malo te pozadinske priče, ali mislim da ćemo dobiti još materijala prije ili kasnije, pogotovo nakon prikaza onog suđenja.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 18/05/2022 19:48:42
Go to Top of Page
Page: of 50 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000