forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Kratki rezovi by Paka01
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 50

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 18/05/2022 : 20:54:17  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Ma to je samo test ocena za tekući serijal, meni je bitnije kako se strip završi nego kako je počeo pa će se ocena korigovati kada se pročita poslednji broj.

Mada poznavajući istoriju kako Image završava svoje stripove ne očekujem bog zna šta iskreno
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 26/05/2022 : 17:53:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
HELLBLAZER: Original Sins



Scenarij: Jamie Delano
Crtež: John Ridgway
Godina objavljivanja: 1988.
Izdavač: Vertigo
Žanr: urbani horor



Nisam 100 godina čitao Delanovog Hellblazera... Mislim da sam još bio na početnim godinama faksa kad sam ga se prvi put uhvatio tako da ovo drugo čitanje praktički doživljavam kao prvo,sad kad imam nešto više stripovskog staža.

Za početak moram reći da mi sasvim prija ovakav način pripovijedanja koji se manje-više sastoji od labavo povezanih done-in-one priča koje se mogu čitati zasebno, no kad se gleda šira slika onda tvore jedan veći narativ. Upravo mi je takav epizodalni stil savršeno legao s obzirom da sam Original Sins većinom čitao navečer, prije spavanja, svaki dan po jednu svesku.

Mislim da smo svi na ovom forumu već poprilično upoznati s Johnom Constantineom tako da nema smisla pisati neki predugački uvod. Delanov stil odiše onom upečatljivom atmosferom ranog Vertiga koju su profilirali britanski pisci tog vremena, tako da ukoliko volite poetični stil pun igri riječi i pojmova koji čine granicu između ovozemaljskog i transcedentalnog, mislim da ne možete pogriješiti s Original Sins. Da pojasnim; meni osobno nijedna od ovih priča nije bila neko bezvremensko remek-djelo, no u većini njih sam uživao. Velike tu zasluge odnosi i John Ridgway čiji je prljavi, ulični punk stil crtanja savršen tandem s Delanovim scenarijima. Posebno to vrijedi i u situacijama kada se iz smogom zagušenog Londona selimo u neke druge predjele zemaljske kugle, ali i druge vanzemaljske pozornice (da ne otkrivam bezveze previše). Ridgway s lakoćom dočarava atmosferu svih tih mjesta, ma koliko god ona bila različita.

Kako sveske odmiču, tako sve jasnije vidimo jednu veću sliku koju Delano zapravo ovdje priča još od samog početka, no razrješenje nekih gorućih pitanja ćemo ipak morati potražiti u sljedećim trejdovima. Za sada mi je Hellblazer baš onako po mjeri; nepretenciozan, no opet dovoljno kompleksan da mi upregne moždane vijuge, a da me pritom ne smori.

Vertigova novi trejdovi su fenomenalni i ne bi ih nikad mijenjao za neko deluxe/omnibus/absolute izdanje. Meke korice, novinski papir i old school boje, upravo je to savršen način za uživanje u stripu kao što je Hellblazer.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 29/05/2022 : 23:25:13  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Skupio prvih pet, ušao u erogenu zonu ;)
Jeste idealna kolekcija. Nepretenciozni tpb sa hronološki poredanim redovnjacima, godišnjacima i vanrednim edicijama. Jedina mana su mi grafika korica: otkud bre Licko Jim umesto Daveus in Macchina za naslovničara Džona fakin Konstantina? Vatafak, broz? On i svi ostali redom? To, i logotip Hellblazer na vrhu: kao neki brzinski ratosiljan filter preko originalnog logoa s nekoliko hiljada piksela manjka. Kao da su hteli da izvedu trošnu stenu, a dobili neku želatinastu smesu

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 29/05/2022 23:30:17
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6571 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 29/05/2022 : 23:42:02  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Jel se drugi nastavlja na BP-ov?

Šteta što niko kod nas nije hteo da izda ove početne epizode, dalje.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 30/05/2022 : 01:04:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Da, Prvobitni Gresi od BP sakuplja sveske 1-9, baš kao i Vertigovo izdanje, samo što ovo novo Vertigovo izdanje sadrži i dvije sveske Swamp Thinga koje (ja mislim) nisu u BP izdanju. No nije to toliko bitno s obzirom da sveska broj 10 (odnosno prva sveska u drugom trejdu, The Devil You Know) jako dobro prepričava što se dogodilo u ta dva Swamp Thinga.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 30/05/2022 : 11:18:58  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Da kod Prvobitnih greha fale dve sveske Swamp Thinga...

Slazem se sa Pakom sve, ja cu sada krenuti prvi put hronoloski da citam, ceka sam poslednji trejd...neke stvari cu po prvi put, neke po ko zna koji...ali Paka je u pravu sto se Delana tice, meni takodje odgovara, mada vidim da ga mnogi ne vole...

Trejdovi su savrseni, otisak, papir,jedino sto Patak rece naslovne su lose, ali predjes preko toga, i uzivas...
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 30/05/2022 : 11:57:18  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Njeh, na mene Delano nije ostavio toliko jak utisak. Prvi trejd koji je BP objavio i The Family Man arc gde se John ne bavi okultnim već sa serijskim ubicom od krvi mesa, su svetle tačke njegovog trka. Ali kao celina iskreno moglo je to i bolje. Crtački takođe dosta toga škripi.

Po meni i scenaristički i crtački pravi Constantine počinje sa Ennisom
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 31/05/2022 : 19:04:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
STRIPOVSKA BALJEZGANJA #9

U vrijeme kad sam tek započinjao sa stripovima, nisam baš imao previše pojma o mangama. Nisam siguran jesam li uopće znao da mange i postoje. Međutim, puno kasnije, kad sam ih otkrio i malo po malo počeo čitati, osjećao sam se kao da su mi već otprije poznate, kao da sam se već susretao s njima i sad ovako kad pogledam s vremenske distance, mislim da znam zbog čega je tako. Tri su faktora zbog kojih mislim da su mi mange prirodno legle: anime, TCG i Gameboy.

Danas mi je praktički nezamislivo kad se sjetim da su na domaćoj televiziji redovito išli Pokemoni, Dragon Ball, Sailor Moon i Yu-Gi-Oh. Možda čak i Digimoni, no nisam siguran miješam li to s nekim njemačkim programom sa satelitske televizije koje smo sestra i ja tako često gledali. Iskreno, zapravo i nemam pojma šta se danas vrti po televiziji jer je ne gledam, ali uh kako je bilo napeto pratiti tih nekoliko animea (još jedan pojam za koji tada nisam znao, to su nam sve bili "crtići" i amen) iz dana u dan, iz epizode u epizodu. Bokte, sjeća li se itko možda Candy Candy? Volio sam i to gledati, svaki anime koji mi je bio serviran mi se svidio. Kasnije (danas) sam ih poprilično zapostavio, no jako me podsjećaju na djetinjstvo.

Druga stvar su TCG, odnosno "trading card game". Čini mi se da je to vrijeme bilo zlatno doba skupljanja Pokemon i Yu-Gi-Oh karti, apsolutno svak živ je bio zaluđen, moglo ih se kupiti na svakom koraku, čak i na ljetnim štandovima sa đinđama na Podgorskoj rivi. Danas jebiga, specijalizirani dućani i to je to. Svatko ih je skupljao, a dobar dio ljudi je i radio prave deckove i igrao duele po pravilima. Karte su bile popularne do te mjere da su se u Makarskoj na Kačićevom trgu organizirali i pravi pravcati službeni turniri s rang ljestvicama, bodovima, itd... Kao i puno toga drugoga, pompa oko TCG-a je kasnije nestala onako naglo kako se i pojavila. Začudo, Magic: The Gathering nikad nije previše zaživio na Makarskoj Rivijeri, no Pokemoni i Yu-Gi-Oh itekako jesu.

Treća stvar je možda bila i najmanje utjecajna, no opet je ostavila svoj obol. Nikad nisam imao svoj vlastiti gameboy, no prijatelj iz osnovne je imao Gameboy Advance na kojem smo nas nekoliko zajedno igrali Pokemon Silver. Istovremeno sam na obiteljskom kompjuteru kod kuće imao instaliran GBA emulator i igrao gomilu tih igrica, prošao apsolutno sve nastavke Pokemona koji su do tada izašli, plus još more drugih igara od kojih su mi Golden Sun i njegov nastavak Golden Sun: The Lost Age i dan-danas neke od najdražih igara ikad odigranih, nebitno o kojoj se konzoli radilo.

Tako da eto... Nisam ni bio toliko svjestan koliko sam zapravo izložen japanskoj pop kulturi, no drago mi je što jesam. Sve to je postavilo temelje za mange koje su došle godinama kasnije i koje su mi sjele kao budali pleska. Iako ih nisam puno pročitao (većinom jer mi je teško uhvatiti vremena za neki predugački serijal), estetski me nevjerojatno privlače i gušt mi ih je čitati. Fibra, Darkwood, Čarobna Knjiga i Stalker rade lavovski posao kako bi nam donijeli gomilu zanimljivih naslova, a ja guštam kao malo dijete. Nisam ni znao da sam ovakvu situaciju jedva čekao.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 31/05/2022 19:08:02
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 31/05/2022 : 19:53:22  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Ne računajući Fibrine gekiga mange, koliko sam ispratio do sada si kritikovao sve ostale mangice koje si čitao?
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 31/05/2022 : 19:58:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Ma nisam, odakle ti to
Berserk mi je odličan, Wandering Island i Emanon mi se jako sviđaju, Journey of Shuna mi je baš lijepo legla, prva polovica The Promised Neverlanda mi je odlična i šteta što je kasnije opala kvaliteta... Za sve njih sam ostavio osvrt na ovoj temi. 20th Century Boys sam pročitao prva dva perfect editiona i super mi je, no pauziram s time jer nemam vremena... Nausicuu sam tek prolistao (kao i kod Boysa - nemam vremena za čitanje) i po crtežu jako obećava.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 31/05/2022 : 20:05:02  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Ma znam to, mislio sam na mange koje su do sada radili izdavači koje si naveo
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 31/05/2022 : 20:12:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
A to. A ono, nisam ih baš previše ni čitao, no moguće da sam jednostavno uzeo krive (Gyo, Duh u Oklopu, Napad Titana)... Npr. nikad nisam dao šansu One Pieceu ili Narutu, mada je to pitanje vremena. Čekam sad da mi dođu Nikad Čovek i Alita, a nekad kasnije će doći na red i ostale. Nema veze, glavno da izlaze, veseli me provjeriti svaki novi naslov. Žao mi je što nisam uhvatio Čoveka Bez Talenta.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 31/05/2022 : 20:25:17  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Uf Čovek bez talenta je prva liga ako voliš ozbiljnije stvari, ja sam to već tri puta pročitao. Tsuge je čovek sa talentom.

Ali ajde baš čekam mišljenje za No Longer Human, zanima me ali preskočih kupovinu za sada jer čekam da prvo pročitam nečiji osvrt.
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 31/05/2022 : 22:29:46  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01
…jer nemam vremena...

Ko ti je kriv kad si rešio da se ženiš.
Imaćeš vremena za jedno petnaestak godina veruj mi…

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 31/05/2022 : 22:31:04  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01
…jer nemam vremena...

Ko ti je kriv kad si rešio da se ženiš.
Imaćeš vremena za jedno petnaestak godina veruj mi…

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 10/06/2022 : 18:20:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
ROAD TO DARK CRISIS



Scenarij: Razni autori
Crtež: Razni autori
Godina objavljivanja: 2022.
Izdavač: DC Comics
Žanr: superherojski



Izgleda da sam bio u krivu kad sam očekivao da bi ovaj one-shot stilski mogao biti sličan meni strašno dragom Countdown to Infinite Crisis u kojem smo prije Infinite Crisisa dobili pristojan broj zanimljivih i napetih zapleta koji su baš vrhunski postavili pozornicu za spomenuti event.

Nažalost, u ovogodišnjem one-shotu možemo naći ne baš interesantne priče koje, osim što ih "krasi" poprilično suhoparno i nezanimljivo pripovijedanje, imaju nesreću i biti manje-više loše nacrtane. Jedini koji se kvalitetom donekle ističe je veteran Dan Jurgens, no usudio bih se reći da i njegovo vrijeme malo po malo prolazi.

Što se tiče same radnje, izgleda da su glavni članovi Justice Leaguea nekad i nekako umrli (ne znam kako, a i ne provjerava mi se) te bi sad na njihovo mjesto trebali doći tzv. "legacy" heroji koji predstavljaju novi naraštaj DC-evog univerzuma. Nije baš sad neki ne znam kakvi zaplet, ali eto, šta je tu je, vidit ćemo šta će donijeti glavni mini-serijal. Sudeći po ovom uvodu ne očekujem puno, no opet, možda se i pozitivno iznenadim.

P.S.
Ne znam tko je ovaj novi Aquaman, no moram samo spomenuti da je prava šteta što se ova prilika nije iskoristila kako bi se u DC univerzum vratilo Josepha Curryja, Aquamana iz serijala "Aquaman: Sword of Atlantis" Kurta Busieka. Znam da svojedobno nije bio baš dobro prihvaćen, no radilo se o više nego dobrom stripu i uvijek se (čini se uzalud) nadam da će se Joseph prije ili kasnije vratiti.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 23/06/2022 : 16:13:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
BATMAN: The Imposter



Scenarij: Mattson Tomlin
Crtež: Andera Sorrentino
Godina objavljivanja: 2021.
Izdavač: DC Comics
Žanr: krimić, triler, superherojski



Mislim da nisam u krivu kad kažem da se The Imposter stilski oslanja na ovogodišnji The Batman film, kako pričom tako i crtežom. U nedostatku boljeg izraza, rekao bih da ovaj strip ostavlja jedan "urbani" osjećaj, odnosno čitatelj gotovo pa osjeća tu ogromnu širinu Gothama te ga doživljava kao pravu pravcatu metropolu koja diše i živi, a ne kao tek jednu od mnogobrojnih bezličnih nakupina zgrada i ulica koje služe kao najobičnija pozornica za Batmanove avanture.

No, krenimo redom.
(biti će nešto malo spoilera)

Što se same radnje tiče, poprilično rano u priči saznajemo da se događaji odvijaju za vrijeme treće godine Batmanovog prisustva u Gothamu. Međutim, za razliku od Batmana iz redovnih DC-evih serijala (The Imposter spada pod Black Label etiketu), ovdje je značajno za napomenuti da Batman operira samostalno s obzirom da je Jim Gordon nekad ranije, prije radnje ovog stripa, udaljen iz policije zbog suradnje s Batmanom, dok kroz flashbackove vidimo da ga je Alfred napustio davno jer se nije mogao nositi s novom ulogom surogat-oca mladom Bruceu.

Priča je sama po sebi dijelom akcijski triler, a dijelom i whodunit krimić u kojem zajedno s Batmanom i detektivkom Wong (novi lik) pokušava otkriti tko je drugi Batman koji se iznenada pojavio i krenuo likvidirati Gothamske zločince. Ništa ekstra originalno, no izvedba je na sasvim zadovoljavajućoj razini s obzirom da Tomlin sasvim lijepo vodi priču stavljajući u glavnu ulogu čas Batmana, čas detektivku Wong. Upravo su njihovi različiti pristupi rješavanju ove misterije najkvalitetniji element The Impostera te moram priznati da mi je bilo itekako zanimljivo ispratiti priču do kraja.

Samu misteriju oko toga tko je drugi Batman nije teško prokužiti, no to mi nije smetalo. Kao što sam već spomenuo u početku ovog osvrta, estetski me strip podsjeća na ovogodišnji The Batman film, kako settingom, tako i karakterizacijom likova koja je poprilično ozbiljnija od mainstream Batmana, no ni u jednom trenutku ne odlazi u ekstrem i postaje over-the-top mračna superherojština koja je mračna i ozbiljna samo zato da bi djelovala mračno i ozbiljno. Ovdje je karakterizacija sasvim lijepo prilagođena samoj priči.

Kad već spominjem da me ovaj strip podsjeća na ovogodišnji film, moram priznati da tu veliki dio zasluga preuzima i Andrea Sorrentino koji se malo po malo probija na mjesto jednog od najzanimljivijih crtača današnjice. Ovaj urbani, gradski stil mu fantastično odgovara, no to smo već znali otprije zahvaljujući njegovom i Lemireovom Green Arrowu. Ovdje je još jednom dao sve od sebe tako da The Imposter izgleda svježe, moderno i atraktivno.

Definitivno preporučam da pročitate ovaj strip, mislim da se nećete razočarati. Možda i nije remek-djelo za sva vremena, no to se ni ne trudi biti. Tu je kako bi ispričao jednu sasvim dobru priču i u tom je naumu po mom mišljenju uspio.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 23/06/2022 16:15:25
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 23/06/2022 : 19:43:53  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Yep, Sorrentino je sjajan. Premalo se govori o ovom crtaču Moraću baciti pogled na Impostera.

Inače, kako ti je legao Pattinsonov Batman?
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 23/06/2022 : 19:58:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Skroz okej film, no ipak predugačak za moj gušt.
Volio bi da su zadnju trećinu skratili, no osim toga nemam nekih prevelikih zamjerki. Lijepo snimljeno, solidna akcija, priča sasvim korektna, a i glumci su mi bili na razini mada sam prije gledanja bio skeptičan prema Pattisonu. Nisam očekivao ne znam šta, al izašao sam iz kina sasvim zadovoljan.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 23/06/2022 : 20:06:05  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Dobro je, začudilo me da je dosta njih negativno pisalo o ovom Batmanu što mi je bilo pomalo neočekivano, po meni je ovo sjajno odrađen film
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 25/06/2022 : 16:19:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
NADA



Scenarij: Ray Nelson
Crtež: Bill Wray
Godina objavljivanja: 1986.
Izdavač: Eclipse Comics
Žanr: SF


Priča Nada adaptacija je kratke SF priče Eight O'Clock in the Morning Raya Nelsona, no ako vam to ništa ne znači, spomenuo bih da je spomenutu priču John Carpenter 1988. adaptirao u svoj kultni (i meni jako dragi) film They Live.

Originalno objavljena u antologijskom naslovu Alien Encounters izdavačke kuće Eclipse Comics, Nada ne donosi puno toga zanimljivoga te bi mogla eventualno poslužiti kao kuriozitet za ljubitelje Carpenterovog filma. S obzirom da se sastoji od svega osam stranica, teško je za očekivati ikakvu pretjerano kvalitetnu dubinu ili razradu, a da i ne govorim da glavni lik nema ni trunku onog trashy šarma kakvog je imao Roddy Piper. A i nigdje u stripu nema naočala

Crtež sasvim korektan i rekao bih da je to ujedino i najbolji dio ove pričice. Sve u svemu ništa posebno, no ako ste voljeli film, možda će vam ovo bit interesantno.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 29/06/2022 : 17:46:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
HELLBLAZER: The Devil You Know



Scenarij: Jamie Delano
Crtež: Richard Piers Rayner, Dean Motter, Bryan Tablot, David Lloyd
Godina objavljivanja: 1988./1996.
Izdavač: Vertigo
Žanr: urbani horor



Drugi Hellblazerov trejd donosi jedan za mene sasvim neočekivan zaokret u negativnom smjeru. Dok je Original Sins predstavio neke sasvim solidne i zanimljive priče koje sjajno ocrtavaju Constantineov karakter, The Devil You Know djeluje kao nakupina fillera koji ne vode nikamo.

Upravo je ovo potonje u stvari problem cijelog ovog drugog trejda. Iako su i u prvom trejdu priče bile epizodalnog karaktera, sveukupna poveznica u vidu otkrivenja što se to dogodilo u Newcastleu u Johnovoj prošlosti te obračun s Nergalom su ih držale na okupu i na taj način tvorile jednu smislenu cjelinu, drugi trejd praktički nema ni glavu ni rep (ili ih bar ja ne vidim) što čak ni ne bi bio neki problem da su priče zanimljive. Međutim, nisu i rekao bih da ih čak ni jako dobri crtači ne uspijevaju izvući... Od ovih par brojeva redovnog serijala koje crta meni nepoznati Richard Piers Rayner, potpuno nezanimljive kratke pričice lijepo ilustrirane od strane Deana Mottera, gotovo nečitljivi annual kojeg je vrhunski nacrtao Bryan Tablot pa sve do dvodijelnog mini serijala The Horrorist koji sam po sebi nije loš, no ostavlja poprilično bezličan dojam, čak i unatoč odličnom crtežu Davida Lloyda.

Ne znam šta drugo da kažem, moram priznati da mi je The Devil You Know poprilično spustio želju za čitanjem ostatka Delanovog runa, no s obzirom da ga imam na papiru potruditi ću se dovršiti ga prije ili kasnije. Nadam se da serijal više neće spasti na ovako niske grane.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 29/06/2022 : 19:43:12  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Ako te je ta celina smorila onda će te Fear Machine sahraniti

Ne brini, The Family Man arc vraća kvalitet na onaj nivo na koji nas je prvi trejd navikao
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 13/07/2022 : 19:23:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
THE NICE HOUSE ON THE LAKE



Scenarij: James Tynion IV
Crtež: Alvaro Martinez Bueon
Godina objavljivanja: 2022.
Izdavač: DC Comics
Žanr: SF triler



(u trenutku pisanja osvrta strip još uvijek nije dovršen)

Grupa ljudi biva pozvana u lijepu kuću na jezeru kako bi zajedno proveli vikend. Iako se međusobno tek labavo poznaju (a u nekim slučajevima uopće ne poznaju), svi oni poznaju Waltera, vlasnika kuće i osobu koja ih je pozvala tu. Neki ga poznaju od djetinjstva, neki od fakulteta, neki i mnogo kraće... Vikend je započeo lijepo, opušteno i zabavno, međutim, zašto se nitko ne može sjetiti kako je stigao do kuće? Zašto odjednom nitko ne smije napustiti područje oko jezera? Zašto odjednom dobivaju vijesti da je nastupio smak svijeta?

I zašto im se odjednom čini da Walter možda i nije ljudsko biće?

Zanimljiva postavka, zar ne? Moram priznati da me baš zaintrigirala odmah prvim brojem tako da sam ovih devet do sada izašlih (od sveukupno dvanaest koliko će ih biti) slistio ekspresnom brzinom. Čini se da je Tynion trenutno poprilično popularno ime u svijetu stripa tako da sam imao relativno visoka očekivanja od kvalitete stripa te moram priznati da me nije razočarao. The Nice House on the Lake je slow-burner koji svoje tajne otkriva malo po malo, čitatelju polako donosi nove dijelove slagalice oslanjajući se pritom na atmosferu i međusobnu korelaciju između likova. Iako se po internetu često može vidjeti da se ovaj strip svrstava u horor žanr, po mom mišljenju bi ga bilo ispravnije okarakterizirati kao spoj znanstvene fantastike i trilera (naslovnica također ostavlja kriv dojam). Tynion lijepo gradi radnju te me kroz sve brojeve držao poprilično zainteresiranim. Prava je šteta što serijal izlazi sporo i često ima pauze, tako da ćemo na kraj još pričekati.

Crtež mi je također jako dobar, atmosferičan je i zanimljiv. Poprilično me iznenadilo što je ovo izbacio DC jer kompletan strip u potpunosti odiše stilom kakav smo navikli vidjeti u Imageovoj kuhinji.

Zapravo jedini "problem" koji imam s ovim stripom je to što mi se čini da nema apsolutno nikakav efekt ukoliko bi ga se čitalo ispočetka. Jednom kad se otkrije što se u priči stvarno događa, gubi se taj suspense koji je u stvari najjača karika cijelog serijala. No opet, to ne znači da ga ne treba pročitati uopće. Ukoliko tražite nešto zanimljivo, a opet relativno lagano, mislim da je ovo sasvim pristojan izbor. Ostaje nam još za vidjeti kako će Tynion dovesti priču do kraja, nadam se da će biti na razini.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 27/08/2022 : 21:23:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
BATMAN: The Batman's Grave



Scenarij: Warren Ellis
Crtež: Bryan Hitch
Godina objavljivanja: 2019. - 2021.
Izdavač: DC Comics
Žanr: superherojski



Dvanaestodijelni serijal The Batman's Grave sam po sebi nije loš strip, no vjerojatno je najslabije Ellisovo djelo koje sam do sada čitao. Ako ćemo iskreno, nije ni nešto ekstra kvalitetan i pamtljiv na duže staze, no može sasvim pristojno poslužiti za ubiti malo vremena ukoliko vam se čita nešto jednostavnije.

Sama priča oko napada na policijske službenike od strane novog i nepoznatog zločinca djeluje poprilično šablonski te će je rijetko tko pamtiti nakon što zaklopi stražnju koricu, no ono gdje ovaj strip postaje zanimljiv je karakterizacija Brucea Waynea i Alfreda koja je nešto malo drugačija nego što smo navikli vidjeti u ostalim Batmanovim stripovima. Bez da puno spoilam, njihov je međusobni odnos skroz simpatičan i na trenutke duhovit, bez da ikako prelazi u sferu parodije. Također, Batmanova metoda "ulaska u glavu" protivnika je nešto što do sada nisam viđao, no volio bi kad bi i neki drugi budući pisci koristili sličnu metodu.

Nažalost, sve ostalo nije baš na razini. Osim već spomenute banalne priče, ostali likovi su poprilično plošni, jednodimenzionalni i najjednostavnije rečeno - nezanimljivi. Važi to za sve, od negativaca, preko policijskih službenika, pa čak i samog Jima Gordona. Osim toga, Hitch me na crtežu također nije oduševio. Očekivano, u kombinaciji s Ellisom imamo pristup sličan onome kakvog su koristili na The Authority, no krajnji proizvod nije toliko upečatljiv. Povrh svega, mislim da je dvanaest sveski apsolutno previše za ispričati priču ovakvog kalibra.

Ukratko, od ovog sam dvojca ipak očekivao više.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page
Page: of 50 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000