forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Kratki rezovi by Paka01
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 50

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 27/08/2022 : 21:48:32  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Otprilike slično sam i ja doživeo Batov grob:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=31202&REPLY_ID=2404708

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 27/08/2022 : 21:53:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Da, izgleda da su nam li-la dojmovi... Baš sam mislio da će biti bolji, no eto.
Uhvatio sam se sad Kingove Supergirl da isperem gorak okus ovog Batmana.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 01/09/2022 : 15:14:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
SUPERGIRL: Woman of Tomorrow



Scenarij: Tom King
Crtež: Bilquis Evely
Godina objavljivanja: 2021. - 2022.
Izdavač: DC Comics
Žanr: superherojski, fantasy



Tom King je izbacio novi strip i već nakon čitanja prvih par sveski sam zaključio da ga definitivno trebam imati na polici. Iznenađujuće? Pa i ne baš, barem ne za one koji redovito prate radove ovog autora.

Šalu na stranu, King je još jednom pokazao zašto spada u sami vrh autora američkog stripa današnjice. Kroz ovaj osmodijelni mini-serijal, on i crtačica Bilquis Evely donijeli su nam jednu predivno napisanu i nacrtanu avanturu kroz udaljene kutke kozmosa, prepune kako divota, tako i nezamislivih užasa. Priču doživljavamo kroz oči djevojke s nama do sada nepoznatog planeta daleko od Sunčevog sustava, a pratimo je dok u društvu Supergirl putuje od planeta do planeta u potrazi za ubojicom svog oca.

Možda radnja ovako na prvu zvuči banalno, no King naprosto briljira u načinu na koji priča priču. Naime, King koristi jedan nevjerojatno lijep stil pripovijedanja tako da čak i unatoč nerijetkim akcijskim scenama sami tempo radnje je odmjeren, ujednačen i polagan, gotovo bih rekao smirujući. Ovaj strip gotovo pa ostavlja dojam međuzvjezdanog putopisa koji nije napisan s ciljem da nas uvuče u radnju, već da nam iz prve ruke ispriča epizodu iz nečijeg života. Možda se nisam dovoljno jasno izrazio, no nadam se da razumijete što hoću reći. Strip je jednostavno lijep za čitati.
Od ostalih stvari koje bi volio spomenuti, ovdje možemo naći neke detalje koje krase većinu Kingovih stripova, a to su utjecaj trauma na pojedince te na njihovu borbu sa spomenutim traumama, kako unutarnju, tako i vanjsku. Bilo da se radi o obiteljskim tragedijama, ratovima, međuljudskim odnosima ili nečemu četvrtome, King jako često stavlja traumu i posljedice kao jedan od centralnih motiva. Ovaj mini-serijal nije iznimka po tom pitanju.

S negativne strane, ne mogu se oteti dojmu da je posljednja sveska ipak pristojno podbacila u odnosu na ostatak serijala. Ne znam što mu je trebalo ubaciti neka poprilično jeftina scenaristička rješenja (spoileri: glavna junakinja osobađa negativca kako ga ne bi ubila nenaoružanog. Ozbiljno? Ić ćemo na tako bezvezno rješenje?), no eto, šta je tu je. Također, smatram da je King pred kraj ipak malo previše pretjerao s monologom glavne junakinje, jer sve ono što izgovara uopće ne zvuči kao djevojka koju smo pratili kroz prvih sedam sveski, već ostavlja dojam kao da King direktno progovara kroz nju. To mi se nikad nije sviđalo i s time je imao (puno većih) problema u onom nesretnom Heroes In Crisis. Sami epilog me također nije oduševio te mi je ostavio donekle nedorečen dojam, kao da ni sami autor nije točno znao kako bi najbolje priveo stvari kraju. No i unatoč spomenutim minusima, Supergirl: Woman of Tomorrow je odličan strip vrijedan čitanja ispočetka i ispočetka.

Veliku tu zaslugu nosi i Bilquis Evely čiji je crtež pre-di-van! Praktički svaka stranica i svaki kadar djeluju tako lijepo i privlačno da ih je pravi gušt čitati. Alienske svjetove pokazuje egzotično i privlačno, kao da nas tjera da uskočimo u kadrove ispred nas i sami ih istražimo. Njen crtež diše punim plućima i naprosto je gušt okretati stranicu za stranicom.

Definitivna preporuka za svakoga, ne samo za ljubitelje superheroja.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 01/09/2022 15:15:40
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 01/09/2022 : 18:20:27  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
I sad mi treba da napišemo: “Lepa recenzija, slažem se sa potpuno”? Ozbiljno?
Ali slažem se. Skoro potpuno. Naime, meni je poslednja epizoda upravo ne krešendo i velika borba na kraju (što u stvari jeste), već upravo ono što si ti nekako napisao: smiraj jednog dugog i velikog putovanja, pronalazak mira posle duge epopeje. Opet, u Kingovom stilu, uz vic, odnosno uz scenu koja vam izmami osmeh na kraju.
Svakako, prelep strip koji je meni već na polici.
Uzgred, meni je druga sveska posveta Vodiču kroz Galaksiju za autostopere.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 09/09/2022 : 16:45:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
DARK NIGHT: A TRUE BATMAN STORY



Scenarij: Paul Dini
Crtež: Eduardo Risso
Godina objavljivanja: 2016.
Izdavač: Vertigo
Žanr: autobiografski



Dvadeset i tri godine prije nego što je nastao ovaj strip, Paul Dini je jedne noći bio žrtva pljačke i brutalnog premlaćivanja. Osim što mu je dio lubanje bio doslovno samljeven, ožiljci koji su ostali nisu bili samo fizički, već su mu ostale i trajne psihičke traume s kojima se bori sve do današnjeg dana. Pisanje ovog stripa mu je poslužilo kao svojevrsna katarza kroz koju se pokušao osloboditi nekih strahova koji su ga pratili od te kobne noći.

Dark Night: A True Batman Story je duboko osobno djelo koje iz svake stranice zrači iskrenošću i otvorenošću kroz koju Dini pokušava prvenstveno objasniti sam sebi neke svoje životne dileme i strahove, počevši od onih duboko privatnih, pa sve do poslovnih, a pogotovo onih vezanih za spomenutu pljačku. Osim što kroz ovaj strip saznajemo mnogobrojne detalje iz Dinijevog života, posebno su zanimljiva i ona poglavlja koja obrađuju njegov rad na Batman: The Animated Series animiranoj seriji (pogotovo dio s neodobrenim scenarijem za epizodu u kojoj su se trebali susresti Batman i Gaimanov Morpheus). Dinijev stil pisanja je zanimljiv i zarazan za čitanje, pogotovo zato što postavlja neka zanimljiva pitanja koja nas tjeraju da se zamislimo kako bi se i mi sami snašli u nekim spomenutim situacijama. Ako se pitate kako se u sve ovo uklapa Batman i ostatak likova iz DC univerzuma, dovoljno je samo reći da Dini raznim dijelovima svoje podsvijesti daje osobnosti kako Batmana, tako i nekih najpoznatijih njegovih neprijatelja kako bi pojačao taj osjećaj preispitivanja samog sebe. Moram priznati da mi se svidjelo ovakvo rješenje.

Za crtež je zadužen svima nam poznati Eduardo Risso kojemu je ovo, po mom mišljenju, jedan od najbolje nacrtanih radova. Stil mu je nešto drugačiji nego što smo ga navikli vidjeti u drugim stripovima, no mišljenja sam da je savršeno pogodio sve ono što je Dini htio prikazati. Obavezno prolistajte par stranica, mislim da nećete ostati razočarani njegovim doprinosom.

Kad se sve zbroji i oduzme, ovo je jedan jako interesntan strip i uspješan eksperiment kroz kojeg se Dini (po vlastitim riječima) naposlijetku uspio otarasiti vlastitih demona, unatoč tome što mu je pisanje scenarija bilo poprilično traumatično iskustvo. Svesrdno preporučam da ga pročitate ukoliko volite autobiografske priče. Ne morate biti ljubitelj superheroja, jer naposlijetku ovaj strip i nije superherojski. Ovo je jedno ogoljeno preispitivanje samog sebe i dokaz da se traume mogu trajno pobijediti, čak i ako je potrebno preko dvadeset godina da se suočimo s njima.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 09/09/2022 16:46:50
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 09/09/2022 : 19:17:28  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Čitao sam ovo tad kad se pojavilo. Ali video sam imena Rissoa i Dinija i ono oči su mi ispale, mislio sam da je to neki “pravi” Batman, a ono slice od life. Bio sam u fazonu, “ma daj be, pa ja sam hteo još jednog Rissovog Bata, šta je ovo?”
Strip jeste dobar i potresan, Risso je Risso, sve je ok, al ja nisam imao želju ni da ga kupim ni da ga čitam ponovo.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 12/09/2022 : 16:45:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
BORBENI ANĐEO ALITA: Tankoboni 1-3



Scenarij: Yukito Kishiro
Crtež: Yukito Kishiro
Godina objavljivanja: 1991. - 1992.
Izdavač: Čarobna Knjiga
Žanr: SF



Ako je suditi po ova početna tri tankobona, Alita bi u globalu mogla biti itekako zanimljiva manga.

Kishiro nam ovdje donosi jedan pesimistični futuristički svijet u kojem pratimo životne izazove Alite, kiborga koji pokušava otkriti vlastitu prošlost te pritom dokučiti kako je to biti ljudsko biće. Kroz ova tri tankobona postavljeno je više paralelnih radnji, tako da osim Alitine potrage za svrhom vlastitog postojanja, nas čitatelje zaokuplja i pitanje kakve to tajne krije lebdeći grad nedostižan naizgled bezvrijednim stanovnicima Smetlišta u kojem se odvija većina radnje.

Teško mi je išta više pisati o radnji s obzirom da sam tek pročitao prvu trećinu serijala, no za sada definitivno ima potencijala. Dijelovi koji su vezani za Alitino preispitivanje vlastitih postupaka, kao i njeni odnosi prema raznoraznim upečatljivim likovima u Smetlištu definitivno predstavljaju najzanimljiviji dio stripa, baš kao i Kishirova sposobnost prikazivanja Smetlišta kao stvarne, uvjerljive lokacije. Kroz njegov se crtež itekako može osjetiti to beznađe, jad i bijeda u kojem likovi provode svoje živote... Pogled ka nebu, na nedostižni grad Zalem motivira kako likove, tako i nas čitatelje da proniknemo u njegove tajne i saznamo što se tu krije.

Ono što mi se manje sviđa su akcijske scene. Okej, jasno mi je da ih mora biti u nekoj određenoj mjeri, no gotovo uvijek su prikazane poprilično nezgrapno, mutno i teško razumljivo tako da sam najsretniji kad ih nema. Posebno se to odnosi na treći tankobon u kojem imamo baš dosta te akcije koja meni osobno i ne leži. No i unatoč tome, Alita je zanimljivo štivo te jedva čekam pročitati preostalih 6 tankobona.

P.S.
Zaboravih napomenuti ranije, prikaz Smetlišta me poprilično asocira na neke epizode Nathana Nevera koji je u Italiji krenuo izlaziti praktički u isto vrijeme, tako da je lako moguće da su i Kishiro i "banda sa Sardinije" vukli inspiraciju iz sličnih ili istih izvora.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 12/09/2022 16:46:00
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 15/09/2022 : 08:56:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
NIKAD ČOVEK



Scenarij: Junji Ito
Crtež: Junji Ito
Godina objavljivanja: 2017.
Izdavač: Stalker
Žanr: psihološka drama, horor



Ova manga bi vrlo lako mogla biti nešto najodvratnije šta sam ikad u životu pročitao.

Doslovno se ne mogu sjetiti nijednog stripa ili knjige u kojoj iz praktički svake stranice zrači toliko odvratnosti, mržnje, srama, gadosti, zlobe, laži, sebičnosti i obmane kao iz Nikad Čovek. Gotovo konstantno mi je bilo mučno čitati i pratiti što sve protagonist radi ljudima oko sebe te gledati kako se ta spirala užasa i crnila svakom stranicom sve više produbljuje. Jozo Oba, glavni lik stripa, užasno je ljudsko biće koje htio to ili ne praktički svako osobi koja mu je ikad bila bliska malo po malo uništava život, manipulirajući ih i navodeći ih na nesreću, pogibiju, nasilje, (samo)ubojstvo i još svašta nešto... Tip je to osobe koji će iz ljudi okolo sebe izvući ono najgore, koji će ih iskvariti preko granice nakon koje nema povratka.

U ovom stripu nema niti grama sreće. Tu i tamo zasvijetle neki trenuci u kojima nakratko pomislimo da bi stvari ipak mogle ići dobrim tokom, no uvijek se vrlo brzo vraćamo na staro stanje stvari. Svaki put kad bi pomislio da bi se nešto ipak moglo promijeniti nabolje, Jozo Oba me obmane na najgori mogući način te ponovno pokazuje koliko nisko jedno ljudsko biće može ići.

Rekoh, ovo je užasan strip. Nema tu sad nešto krvi, iznutrica i takvih vizualnih gadarija, već je horor sazdan od trule ljudske psihe, postupaka od kojih mi se gadilo samo čitanje. Neka me morbidna znatiželja vukla dalje, no nakon posljednjeg poglavlja htio sam sve ove tri sveske baciti u smeće i nikad ih više ne uzeti u ruke. Ne zato što su loše, već naprotiv, zato što s takvom preciznošću i uvjerljivošću prikazuju crnilo s kojim se nikad ne želim susresti.

Nikad Čovek je fenomenalan strip koji stvarno više nikada ne želim ponovno pročitati, no svejedno ću ga ostaviti na polici. Jedna je ovo od najkvalitetnijih stvari koje sam pročitao u dugo, dugo vremena.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 19/09/2022 : 16:42:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
RECKLESS: The Ghost In You



Scenarij: Ed Brubaker
Crtež: Sean Phillips
Godina objavljivanja: 2022.
Izdavač: Image Comics
Žanr: krimić



Iskreno, ne znam šta da kažem... Imam osjećaj ko da se svaki put ponavljam kad recenziram novi nastavak Recklessa, al šta mogu kad se o ovom serijalu ima malo toga dobroga za reći. Praktički sve što sam napisao za treći nastavak vrijedi i ovdje (recenzija je ovdje). Od riječi do riječi sve što je napisano ima skoro godinu dana vrijedi i sada.

Brubakera je jednostavno uništila hiperprodukcija tako da u zadnje vrijeme ove grafičke novele odrađuje čisto šablonski, za pokupiti plaću. Niti je zaplet iole intrigantan, niti donosi išta osvježavajuće i novo. Ne, ovdje već po tko zna koji put imamo krimić na razini jeftinog i tankog štiva koje se na kiosku može kupiti za 20 kn (i pritom ne mislim na Bonelli), nešto što se može pročitati za pola sata do sat vremena i do sutra zaboraviti cjelokupnu radnju, zaplet i likove... Reckless je upravo takva vrsta štiva. Od četiri pročitane knjige donekle pamtim događaje iz prve, dok su mi druga i treća već u potpunosti izblijedile iz sjećanja, a virujem da će tako biti i s četvrtom.

Nije sad da je ovo katastrofalno ili loše, već je problem u tome što je apsolutno beznačajno. Kratka brzopotezna zabava koja nažalost košta puno više nego što vrijedi te pritom ima apsolutno nikakav re-reading value. Čak i Phillips svoj dio posla odrađuje preko one stvari... Međutim, najgore od svega je to što je već najavljena peta knjiga. Jadna nam majka.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2140 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 20/09/2022 : 13:39:44  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Nisam čitao ali čini mi se da je američka kritika oduševljena Recklessom, da sam ga viđao na dosta godišnjih best of listi. Malo mi je to sumnjivo, ali me do sad, osim Sleepera, nijedan Burbaker nije razočarao. Uvijek to bude barem korektno, a u nekim slučajevima i više nego korektno.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 20/09/2022 : 16:46:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Ne znam kako da bolje objasnim... Nije sad Reckless loš što se tiče čitljivosti. Sva četiri nastavka su pitka, lagano se čitaju i baš su onako štivo za mozak na pašu. Međutim, meni osobno je upravo to glavni minus. Volim krimiće koji su kompleksni, s puno podzapleta, skretanja s toka, twistovima, s upečatljivim likovima i izjavama koje se pamte i dugo nakon čitanja, a Reckless je upravo suprotan svemu tome. Tanak je, jednostavan, likovi su mu površni, radnja banalna, itd itd. Da nikad nisam ništa čitao od Brubakera i Reckless mi je prvi kontakt s njim, nikako mi ne bi bilo jasno zašto slovi kao jedan od najboljih pisaca kriminalističkih stripova na svijetu.

Kad ovo usporedim recimo s Kriminalom, Sleeperom ili recimo Cookeovim/Starkovim Parkerom, pa Reckless im nije ni do koljena. Nije prošlo toliko puno vremena otkad sam pročitao prve tri knjige, no skoro pa se ničega ne sjećam, dok mi se čini da bi recimo neke nastavke Kriminala ili Parkera mogao ispričati do u najsitniji detalj, makar je prošlo puno više vremena otkad sam ih čitao. Čak i neki drugi njegovi stripovi koji mi ne spadaju u njegova najbolja djela, poput Velvet, Fatale ili The Fade Out imaju puno puno više kvalitete nego Reckless. Jednostanvo, ovo nije ono što tražim od krimića. Nije ovo "moj" Brubaker.

A šta se tiče toga da je američka kritika oduševljena Recklessom... Bah, kritika je kritika, hvale ono što se prodaje, a iskreno ne čudi me što se Reckless prodaje. U ovo vrijeme fast food konzumacije bilo kakvog vida zabave, masovna publika cijeni ono što je lagano, brzo, pitko, jednostavno. Ekspresna konzumacija i idemo dalje, onome što smo progutali se više ne vraćamo. Reckless je upravo takav strip, fast food krimić koji ne nudi ama baš ništa zbog čega bi mu se opet vratio.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 30/09/2022 : 01:40:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
KRATKI KRATKI REZOVI:
THE NICE HOUSE ON THE LAKE #10

Nastavlja u istom tonu kao i prethodnih devet brojeva... Malo po malo se klupko odmotava, a ostala su još dva broja do kraja. Idalje je radnja još uvijek jako zanimljiva i nadam se da će razrješenje biti na razini.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 18/10/2022 : 17:48:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
FLASHPOINT BEYOND



Scenarij: Geoff Johns (+ razni autori)
Crtež: Razni autori
Godina objavljivanja: 2022.
Izdavač: DC Comics
Žanr: superherojski



Čudna je biljka Flashpoint Beyond.

U jednu ruku ima sve predispozicije biti pravi pravcati ljetni blockbuster superherojskog stripa, dok mi se s druge strane čini da je ostao manje-više neprimjećen u sjeni puno zvučnijeg (no za sada lošijeg) eventa Dark Crisis. Međutim, ono što 100% mogu konstantirati je to da je Flashpoint Beyond poprilično zabavan strip koji nam napokon pokazuje onu pravu, staru stranu Geoffa Johnsa kakvog smo voljeli čitati prije 10-15 godina.

S obzirom da je ovaj event direktni nastavak originalnog Flashpointa iz 2011. godine, za očekivati je bilo da ćemo vidjeti plejadu dobro nam poznatih likova, no nažalost Johns se gotovo isključivo fokusirao na Batmana i njemu srodne likove, tako da uz Brucea glavnu pozornicu ponovno preuzima i Thomas Wayne kao Flashpoint verzija Batmana. Ostatak likova iz originalnog eventa praktički uopće ne vidimo osim u jednoj kratkoj epizodi vezanoj za Supermana i nadolazeću najezdu osvajača s Kriptona. Šteta što nismo ponovno vidjeli širu sliku ovog svijeta, no čini mi se da na ovaj način Johns ostavlja otvorena vrata za nekog drugog scenarista koji će eventualno preuzeti pisanje spomenute priče.

Najveći Beyondov problem leži u tome što cijela priča djeluje poprilično nepotrebno, kao višak. Realno gledano, nije se s njom puno toga promijenilo u DC Univerzumu tako da ostavlja onaj neugodan okus fan servicea, no i unatoč tome radi se o sasvim pristojnom superherojskom ostvarenju koje je u najboljem slučaju zabavno i opuštajuće za čitati, dok je sve ostalo sekundarno. Ako ćemo iskreno, nije ovo kvalitetom ni blizu originalnom eventu, no može poslužiti kao dobra razbibriga svima koji vole čačkati po paralelnim stvarnostima DC Univerzuma.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 25/10/2022 : 22:14:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
FANTASTIC FOUR: 1234



Scenarij: Grant Morrison
Crtež: Jae Lee
Godina objavljivanja: 2002.
Izdavač: Marvel
Žanr: superherojski



Teško da ovaj strip mogu svrstati među Morrisonove bolje radove. Nažalost previše je tu zbrzanosti i nedovoljne razrade u priči da bi ostavila pamtljiviji utisak. Iako je kratka, poprilično je sadržajna, no istovremeno ostavlja dojam nedovršene, radne verzije koju je bilo potrebno još dodatno izbrusiti.

Ono što Morrison donosi u 1234 u principu i nije nešto novo i neviđeno; ovdje već po tko zna koji put imamo okršaj između Fantastične Četvorke i Doktora Dooma koji ih sustavno pokušava uništiti, jedno po jedno. Iako te pokušaje Morrison želi prikazati na nekonvencionalan način, krajnji rezultat je poprilično zbrkan te za čitatelja ne predstavlja ništa zbog čega bi u iti jednom trenutku posumnjao u ishod sukoba. Pridodamo li još tome šturo objašnjene neuvjerljive karakterne dvojbe glavnih likova, jasno je da osjećaj zadovoljstva čitanja ove priče i nije na nekoj previsokoj razini.

No, suprotno rečenom, crtež je zato naprosto odličan. Jae Lee je za mene bio i ostao jedan od najzanimljivijih modernih američkih crtača tako da ni ovdje nije razočarao. Njegov mahom atmosferični i unikatni stil svaku priču (čak i ovakvu, djelomično zanimljivu) čini boljom i ako ništa, onda 1234 vrijedi barem zbog njega pročitati ili prolistati. Moram priznati da još uvijek nisam naišao na njegov strip koji mi se vizualno nije svidio.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 27/10/2022 : 21:06:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
ROGUES



Scenarij: Joshua Williamson
Crtež: Leomacs
Godina objavljivanja: 2022.
Izdavač: DC Comics
Žanr: heist



Captain Cold, Golden Glider, Trickster, Bronze Tiger, Magenta, Heat Wave i Mirror Master. Roguesi. Nekada najveći neprijatelji The Flasha, danas tek ostarjeli bivši kriminalci, sjena onoga što su nekad bili. Deset godina bez oružja, bez maski i bez ikakvih kriminalnih radnji, žive bezličnim marginaliziranim životima na rubu zaborava. Međutim, kad se pojavi prilika za pljačku koju je praktički nemoguće propustiti, Leonard Snart će ponovno okupiti staru ekipu i još jednom pokazati svijetu tko su nekada bili.

Jako me pozitivno iznenadio ovaj strip, moram priznati da sam itekako zadovoljan! Ovo je jedna prava pravcata heist priča s visokim ulozima u kojoj nijedan lik nije siguran. Flashova galerija neprijatelja mi je oduvijek bila jako draga, do te mjere da praktički dižu kvalitetu svake priče u kojoj se pojave. Za razliku od gomile sličnih stripovskih negativaca, Roguesi su uvijek imali onaj šarm zbog kojega djelomično navijamo za njih, unatoč činjenici što se radi o kriminalcima i ubojicama. Williamsonov mini-serijal nije iznimka po tom pitanju, likovi su karakterizirani baš kako treba, dok je radnja zanimljiva i napeta od prve do zadnje stranice.

Jedna od najvećih vrijednosti ovog stripa leži u tome što je postavljen u Black Label podetiketu, tako da autor praktički može raditi što god poželi i kod Rogues je to napokon iskorišteno na dobar način. Za nijednog lika ne možemo biti sigurni da će preživjeti, baš kao što nije lako pretpostaviti u kojem će smjeru ići radnja. Kao što rekoh, izrazito sam zadovoljan kako je priča tekla i kako je privedena kraju, tako da mi se sve čini da bi ovo prije ili kasnije mogao čak nabaviti i na papiru. Sveukupnom dojmu itekako pridonosi i Leomacsov crtež koji mi na momente (i u kombinaciji s jako dobrom bojom) čak djeluje onako old-school, baš kao što i priliči jednoj ovakvoj priči.

Definitivno preporučam čitanje ne samo ljubiteljima The Flasha i Roguesa, već i svima koji vole akcijske krimi stripove, jer ovo praktički nema nikakve veze sa superherojskim žanrom. Rogues je jedno od ugodnijih iznenađenja ove godine.


P.S.
Ukoliko vam se čita nešto slično s Roguesima u glavnoj ulozi, svakako preporučam Rogue's Revenge Geoffa Johnsa i Scotta Kolinsa.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 12/11/2022 : 18:19:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
FINDING BATMAN



Scenarij: Kevin Conroy
Crtež: J. Bone
Godina objavljivanja: 2022.
Izdavač: DC Comics
Žanr: autobiografski



Prije par dana je umro Kevin Conroy, glumac najpoznatiji po angažmanu u kultnoj Batman: The Animated Series i srodnim DCevim animiranim serijama u kojima je, kao što već vjerojatno svi znate, dao glas Batmanu. Čitajući malo o njegovom životu, naišao sam na informaciju da je baš ove godine napisao priču Finding Batman za DCev one-shot DC Pride koji tematski obrađuje neke likove homoseksualnog opredijeljenja.

Ukratko, ova priča je u stvari autobiografsko djelo u kojem Conroy prikazuje svoj životni put od djetinjstva pa sve do početka rada na Batmanu i jako mi se svidjela. Conroyev životni put je bio sve samo ne lagan i naprosto je nevjerojatno s kakvim se sve životnim izazovima morao boriti te mi je nakon čitanja ove priče nekako još više drag. Svesrdno vam preporučam da je pročitate, nije duga, skroz je lijepo napisana, a i crtež je skroz simpatičan.

Finding Batman je nažalost jedini Conroyev izlet u stripovske vode...

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 12/11/2022 18:26:30
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 13/11/2022 : 08:14:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
HAPPY!



Scenarij: Grant Morrison
Crtež: Darick Robertson
Godina objavljivanja: 2012.
Izdavač: Image Comics
Žanr: akcijski



Nije mi Happy! sjeo niti mrvicu. Da sam ga čitao bez da sam znao tko je autor, pomislio bi da ga je pisao Ennis s obzirom na zavidnu količinu krvi, nasilja i psovki... Teško mi je takav pristup uopće spojiti s Morrisonom.

Ukratko, ovdje imamo jednu brzopoteznu akcijsku priču s neočekivanim twistom o bivšem policajcu, danas plaćenom ubojici kojem se priviđa mali plavi leteći jednorog. Kao što rekoh, krvi, nasilja i psovki ima na tone, a sama je radnja poprilično jednostavna tako da nemojte očekivati nešto pretjerano kompleksno. Robertsonov crtež mi nikad nije bio baš po guštu tako da mi je i ovdje čisto okej, no ništa više od toga.

S druge strane, čita li vam se strip na Ennisovu shemu, misim da će vam Happy! biti po guštu.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2440 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 13/11/2022 : 20:13:36  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Paka jesi citao Klausa?
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 13/11/2022 : 20:35:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by john connor

Paka jesi citao Klausa?



Jesam prvi dio, bio mi je baš zabavan. Imaš osvrt na ovoj temi, ima link u prvom postu pa pogledaj

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 14/11/2022 : 09:18:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
KILL THEM ALL



Scenarij: Kyle Starks
Crtež: Kyle Starks
Godina objavljivanja: 2015.
Izdavač: Oni Press
Žanr: akcijska komedija



Bivši policajac koji želi svoj posao nazad... Djevojka ubojica koja želi osvetu... Kako bi ostvarili želje, morati će se popeti na vrh nebodera i ubiti zajedničkog neprijatelja. Međutim, između njih i posljednjeg kata nebodera leži horda plaćenika. Morati će ih ubiti sve.

Okej, znate već šta očekivati od Kylea Starksa tako da mislim da nema potrebe pisati neki predugi uvod. Ovo je jedan sasvim blesav strip kao stvoren za opuštajuće čitanje kad ste umorni i treba vam nešto jednostavno. Slično kao i Sexcastle (osvrt), ovdje imamo sasvim jednostavnu radnju s par twistova, dok je naglasak stavljen na čistu akciju i humor. Starks se još jednom poigrava s klišejima akcijskih filmova te stvara zabavan i simpatičan hommage nekima od najpoznatijih uradaka spomenutog žanra.

Nije mi na jednakoj razini kvalitete kao Sexcastle, no idalje je ovo djelo koje ne biste trebali preskočiti ukoliko vam se čita nešto za razonodu, a usput biste se htjeli i nasmijati.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 14/11/2022 10:34:46
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
587 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 14/11/2022 : 11:47:45  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote
Happy! mi je onako, ništa posebno, ali zato mi je serija top topova. Iako sam pogledao samo prvu sezonu, nemam pojma zašto nisam drugu. Trebao bi kada uhvatim vremena. Uglavnom, preporuka svima, baš sjajna prva sezona!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 14/11/2022 : 19:59:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Nakon osam mjeseci pauze, nova recenzija na websajtu.

CATWOMAN: Lonely City
https://www.stripovi.com/recenzije/catwoman-ctw-dc-2-lonely-city/2931/


Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 14/11/2022 20:00:42
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 15/11/2022 : 20:58:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
THE NEW GOLDEN AGE



Scenarij: Geoff Johns
Crtež: Razni autori
Godina objavljivanja: 2022.
Izdavač: DC Comics
Žanr: superherojski



Johnsov povratak na junake iz Zlatnog doba, šta drugo reći... Drago mi je da se ovo događa, baš mi je nedostajao jedan ovakav naslov, al opet, neću se zalijećati bezveze, vidit ćemo šta će donijeti oba serijala na koja će raditi (Stargirl i JSA). Ovaj one-shot služi kao uvod u priču o JSA tako da ga i ne mogu konkretno ocijeniti... Imamo ovdje zametke nekoliko priča i živo me zanima u kojem će smjeru ići u budućnosti.

Spominjao sam već da je Johns odavno već iza svojih najboljih kreativnih godina, no iskreno se nadam da ima još pokoji trik u rukavu. Praktički još od njegovih ongoing runova prije 10-15 godina JSA tapka u mraku i kao da ih nitko ne zna iskoristiti kako treba. Mislim da je vrijeme da se to promijeni.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 15/11/2022 20:59:23
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 16/11/2022 : 10:20:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
RECKLESS: Follow Me Down



Scenarij: Ed Brubaker
Crtež: Sean Phillips
Godina objavljivanja: 2022.
Izdavač: Image Comics
Žanr: krimić



Peta knjiga Recklessa je, suprotno svim očekivanjima, ispala najbolja do sada. Bit ću iskren i reći da sam na čitanje krenuo s poprilično niskim očekivanjima s obzirom da mi je ovaj serijal iz knjige u knjigu postajao sve bezvezniji, no ovdje me Brubaker poprilično ugodno iznenadio i donio jednu kvalitetno razrađenu priču koja drži pažnju od prve do zadnje stranice. Likovi su napokon ponovno pisani kao ljudi od krvi i mesa čiji postupci imaju smisla, a kemija među njima je uvjerljiva i realna, odnosno ne djeluje kao najobičniji plot device kako se znalo dogoditi u nekoliko prethodnih knjiga.

Sama radnja nije nešto pretjerano komplicirana i mislim da je upravo zbog toga kvalitetnija od prethodnih nekoliko nastavaka. Brubaker ovdje nije išao puno u širinu, već se više fokusirao na međuodnose između likova tako da nam je dao onaj lijepi, gorko-slatki osjećaj za vrijeme čitanja kakav bi često znao ukomponirati u priče iz Kriminala.

Nažalost, za Phillipsa nemam toliko pohvala... Njegov stil crtanja mi je uvijek drago vidjeti, no mislim da ga ova hiperprodukcija ubija, kao što sam već prethodno spominjao. U pogovoru Brubaker spominje da će napraviti pauzu od Recklessa i nadam se da će to pomoći Phillipsu da sljedeći projekt pripremi bez ikakve žurbe.

Nadam se da nam budućnost donosi još ovakvih dobrih priča.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 16/11/2022 : 11:04:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Inače, gledam malo statistiku (jer normalno vodim statistiku za svakakve gluposti u životu)... Kad se zbroje tekstovi koje sam napisao na ovoj temi i onoj u francuskom podforumu, ovaj najnoviji osvrt za Reckless je jubilarni 300. tekst po redu! Za ne povirovat, 300 tekstova i 300 pročitanih stripova, bilo kraćih, bilo dužih (ne uključujući recenzije za glavni sajt) u dvije godine i šest mjeseci

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page
Page: of 50 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000