forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Best American comics?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 23/05/2020 : 20:04:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Godišnja kompilacija američkog alternativnog stripa, hc, oko 300 strana, b5 format ili tako nešto. Da li zna neko, možda neko čita to?


www.maconcomics.com

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 23/05/2020 : 20:32:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Prvi put čujem za to, ali djeluje jako interesantno. Hvala na informaciji!

Evo i prošlogodišnjeg izdanja:

https://www.amazon.com/Best-American-Comics-2019-%C2%AE/dp/0358067286


http://onlineimpressions.blogspot.com/

Edited by - Shaner on 23/05/2020 20:36:05
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 23/05/2020 : 20:35:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Postoji od 2006, na wikipediji su urednici.
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Best_American_Comics

U sličan koncept ubrajem još dva izdanja:
McSweeney's Quarterly Concern, issue 13 iz 2004, gdje je urednik bio Chris Ware. To je inače literarna revija sa ovim brojem za alternativni strip.

Ovdje je bio cijeli kanon alternativnog stripa: Crumb, Clowes, Kaz, Woodring, Barry, Panter, Burns, Sala, Sacco, Brown (Chester i Jeffrey), Seth, Katchor, Doucet, Drechsler, Matt, Hernandeza, Tomine i još, a i više kratkih eseja iz istorije stripa. Inače The Best American Comics nemaju eseja, samo uvodnu riječ urednika serije i urednika godine.



www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 23/05/2020 21:38:55
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 23/05/2020 : 20:37:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Uf. Urednici su stvarno krema američkog stripa. Bilo bi lijepo zaviriti u ta izdanja.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 23/05/2020 : 20:52:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
A onda još jedno izdanje koje je ugledalo dva nastavka i bilo je malo večeg formata:
An Anthology of Graphic Fiction, Cartoons, & True Stories iz 2006 i 2008. Ove su opet bile pune kanona i oko 400 strana svaka. Naslovne kažu dosta: Seth i Clowes (za mene najveći). Izdavač je bila univerza Yale.



www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 23/05/2020 21:40:08
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 23/05/2020 : 20:59:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Uf. Urednici su stvarno krema američkog stripa. Bilo bi lijepo zaviriti u ta izdanja.



Uzmu neko vrijeme za čitanje, ima i dosta hermetičnih radova sa težim tekstovima, barem za mene.

Baš čitam ono gore iz 2018 i pitam se koliko nas ima takvih.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 23/05/2020 21:00:22
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 23/05/2020 : 22:36:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Lokalna biblioteka religiozno kupuje svaki broj pa zato pratim. Liči na rahmetli Mome. Pored dežurnih krivaca ima i stripova kao što je Rasl, a rado bi oni uvrstili i ponešto od mainstream produkcije, recimo Marvelovog Hawkeya, ali ne mogu da dobiju prava. Tako naziv edicije više treba shvatiti kao trademark. Ko hoće korak dalje: Kramers Ergot.
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 23/05/2020 : 23:02:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Ne znam ako je Kramers Ergot korak dalje jer neki radovi tamo objavljeni po moje ne vrede. Nema koraka dalje od Setha, Clowesa, Warea, Burnsa, Hernandez Bros, Woodringa, to je absolutni vrh američkih alternativaca.

Da, liči na Mome. Da li neko zna za novu Fantagraphicsovu antologiju Now?

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 24/05/2020 : 00:23:08  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
E da, kakav je Mome? Valja?

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 24/05/2020 : 01:15:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon

Ne znam ako je Kramers Ergot korak dalje jer neki radovi tamo objavljeni po moje ne vrede. Nema koraka dalje od Setha, Clowesa, Warea, Burnsa, Hernandez Bros, Woodringa, to je absolutni vrh američkih alternativaca.

Da, liči na Mome. Da li neko zna za novu Fantagraphicsovu antologiju Now?

"Dalje" u smislu dalje u eksperiment. Iako ima preklapanja, stekao sam utisak da KE više naginje undergroundu, skoro do marginalne umetnosti, dok je BAC alternativa. Razlika kao između Patka s jedne strane i Stripera i srodnih fanzina s druge. Takođe, meni je KE bio zanimljiviji i zato što sam se tamo prvi put susreo sa mnogim imenima, dok su u BAC često samo odlomci iz već objavljenih stripova koje bih svakako voleo da imam i pročitam u celosti. Doduše, bilo je i u KE nekih nebuloznih reprinta. Moja dva centa, a voleo bih da pročitam i drugačije mišljenje. Neki detaljniji osvrt bi mogao i na homepage!

Now sam video samo prvi broj (od koliko?) i to je bilo more of the same.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 24/05/2020 : 01:52:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

E da, kakav je Mome? Valja?

Nezahvalno je ocenjivati antologije. Njihova poenta je često baš tematska i stilska šarolikost, a na žalost i kvalitet radova zna da bude roller coaster. Ali kao informacija Mome je bio neprocenjiv.
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 24/05/2020 : 02:09:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by Macon

Ne znam ako je Kramers Ergot korak dalje jer neki radovi tamo objavljeni po moje ne vrede. Nema koraka dalje od Setha, Clowesa, Warea, Burnsa, Hernandez Bros, Woodringa, to je absolutni vrh američkih alternativaca.

Da, liči na Mome. Da li neko zna za novu Fantagraphicsovu antologiju Now?

"Dalje" u smislu dalje u eksperiment. Iako ima preklapanja, stekao sam utisak da KE više naginje undergroundu, skoro do marginalne umetnosti, dok je BAC alternativa. Razlika kao između Patka s jedne strane i Stripera i srodnih fanzina s druge. Takođe, meni je KE bio zanimljiviji i zato što sam se tamo prvi put susreo sa mnogim imenima, dok su u BAC često samo odlomci iz već objavljenih stripova koje bih svakako voleo da imam i pročitam u celosti. Doduše, bilo je i u KE nekih nebuloznih reprinta. Moja dva centa, a voleo bih da pročitam i drugačije mišljenje. Neki detaljniji osvrt bi mogao i na homepage!

Now sam video samo prvi broj (od koliko?) i to je bilo more of the same.



U Nowu su neki mladji a interesantno je, da nema agresije ili skoro ništa agresije. Ovi stariji imaju neki rock osjećaj, neku divlju nostalgiju, kao modernizam u stripu. Novi su više postmoderni ali zato za mene manje interesantni jer ne zauzimaju stav.

Now izlazi ko Mome četiri puta godišnje, imam jih 7, verovatno je izašao i koji poslije.

Vidi se i da mnogo njih nema umjetničkog treninga kao recimo skoro svi Francuzi. Imaju neke interesantne ideje u montaži i kako ispričati priču ali likovno je to uglavnom korektno ili manje dok je puno Francuza majstora likovnog.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 24/05/2020 02:19:39
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 24/05/2020 : 02:09:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by vice

E da, kakav je Mome? Valja?

Nezahvalno je ocenjivati antologije. Njihova poenta je često baš tematska i stilska šarolikost, a na žalost i kvalitet radova zna da bude roller coaster. Ali kao informacija Mome je bio neprocenjiv.



Mome mi je bio bolji od Now. Fali mi i neki esej ili kritika. Mome mi je bio baš vrh alter antologija.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 24/05/2020 02:20:18
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 24/05/2020 : 02:13:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Interesantan je i Nobrow gde imaš susret sa ilustracijom i ilustrativnim u stripu. Imam još i Flight koji je izlazio 8 godina u 8 brojeva i puno autora je dosta komercialnih ali idu i do undergrounda, tamo je crtalo stripove više animatora i uglavnom sve kompjutersko odrađeno.




Flight bi moglo čitati puno ljudi ali Kramers Ergot bio bi najteži za večinu.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 24/05/2020 02:21:01
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 16/08/2020 : 02:33:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
evo neka i kuš! bude na ovom topicu: http://www.komikss.lv/
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 01/10/2020 : 01:52:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
the end

http://on-panel.com/BAC/
Go to Top of Page

doom
stripovi.com suradnik



Argentina
720 Posts

Member since 28/07/2016

Posted - 22/11/2020 : 22:59:46  Show Profile Show Extended Profile  Send doom a Private Message  Reply with Quote
Mozda nije pitanje skroz na mjestu, ali zna li prosjecan citatelj stripova u americi za ikakve druge stripove osim onih koji su made in usa? Pitam jer bas gledam neke kanale po youtubu, kao ljudi preporucuju i daju savjete za najbolje stripove, kad ono sve batman, superman, walking dead, star wars i slicno
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 22/11/2020 : 23:08:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by doom

Mozda nije pitanje skroz na mjestu, ali zna li prosjecan citatelj stripova u americi na balkanu za ikakve druge stripove osim onih koji su made in usa italy? Pitam jer bas gledam neke kanale po youtubu po forumu, kao ljudi preporucuju i daju savjete za najbolje stripove, kad ono sve batman, superman, walking dead, star wars i slicno zagor, tex, mister no, martin mystere i slično




Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 23/11/2020 : 00:03:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by doom

Mozda nije pitanje skroz na mjestu, ali zna li prosjecan citatelj stripova u americi za ikakve druge stripove osim onih koji su made in usa? Pitam jer bas gledam neke kanale po youtubu, kao ljudi preporucuju i daju savjete za najbolje stripove, kad ono sve batman, superman, walking dead, star wars i slicno

pitanje nije skroz mestu jer se ovde radi o ediciji "best american comics", ne o best american comics. no salu na stranu, to je njihov tradicionalni izolacionizam, samodovoljna nacija od 300+ miliona... secas se one naslovne njujorkera:



treba imati u vidu i da na engleskom comic books i comics nisu isto; ovo prvo se cesto koristi samo kao naziv za americke mesecne sveske. tako se medju preporukama retko nadju novinski klasici, osim ako nisu doziveli neki nedavni hc reprint.

slicno je i sa stranim naslovima: ako fantagraphics nije nedavno objavio i pokupio neku nagradu, ne znaju i ne zanima ih. ruku na srce, znaju za mange, mada su i one - kao i sve nabrojano - generacijska stvar.

vecini amera su drugi mediji prvi (i jedini) susret sa strip junacima.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 23/11/2020 : 10:12:21  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Genijalna ilustracija
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 26/01/2021 : 15:02:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
gde da stavim schrauwena... moze ovde, mislim da ga je bilo u mome?



procitao sam "arsene schrauwen" pa me zanimaju i drugi utisci i tumacenja.

ko sto pise na naslovnoj, ovo je strip "o ljubavi, slobodi, poduhvatu, arhitekturi, strahu, [te na zadnjoj korici] o pozudi, nicemu, ocekivanju, baronisanju, nepoznatom, projekciji, novim poznantsvima i zatocenistvu." malo li je?

zaplet je biografija autorovog dede, koji se kao mladic uputio u belgijski kongo da gradi grad u srcu dzungle. ali to je naravno baronisanje.

strip ima sjajnih vizuelnih resenja i suvog humora, sto bi se moglo svideti mnogima na ovom topicu.

uostalom, gde drugde na forumu smem da postavim ovakve slike

Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 26/01/2021 : 16:54:33  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ja sam ovo bio probao čitati ali sam odustao. Bilo je dosadno i loše nacrtano. Pročitao sam možda nekih 50tak stranica, a desilo se iskrcavanje s broda i odsjedanje u nekoj kući, možda upoznavanje s par likova. Glavno lik je izgledao.. ograničeno. Nije bilo ljubavi, slobode, poduhvata ni arhitekture. Stavio si dvije slicice koje izgledaju preverzno, ali u tih 50tak pročitanih stranica nije bilo ni takvih atrakcija, samo ljudi koji hodaju i pričaju banalne stvari.

Na kraju sam zaključio da je to vjerovatno umjetnički strip u čije možebitne kvalitete ne bi uspio proniknuti i da se sve ove atrakcije navedene u blurbu nalaze duboko zakopane ispod neprobojnih površinskih slojeva ovog čudnog stripa.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 26/01/2021 : 17:21:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
je, prvih 50 strana je najgore, posle ih siluju ljudi-leopardi. ups, spojleri.

sto se crtackog umeca tice, mislim da olivier moze kako hoce ("my boy" je u maniru mccaya), ali da su stil i jezik pazljivo odabrani, tj namerno svedeni i banalni.

umetnicki strip o skidanju mraka
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 26/01/2021 : 21:18:51  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Možda i pročitam do kraja pa budem pametniji. Nešto me ne oduševljavaju te moderne tendencije prema "svedenom i banalnom" u nezavisnom stripu. Obično mi se desi da ne skužim foru pa se osjećam dvostruku glupo: što sam potrošio vrijeme bezveze i što nisam skužio foru. E sad, da strip neko kod nas tiska, to bi bila druga stvar jer mi čitanje papirnatog stripa da neko zadovoljstvo više.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 29/01/2021 : 15:18:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
naleteo sam na ovu zbirku i odlucio da je moram posedovati: 1991. bih prodao dusu za ovo izdanje, danas deluje tako nostalgicno na skoro 300 strana tu su stari znanci + nesto evropljana (koji su preko bare alternativa )... A4, HC, $5 + shipping - vredi makar kao dokument.


Edited by - Vlaadisha on 29/01/2021 15:19:44
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 07/03/2021 : 21:02:08  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

gde da stavim schrauwena... moze ovde, mislim da ga je bilo u mome?



procitao sam "arsene schrauwen" pa me zanimaju i drugi utisci i tumacenja.

ko sto pise na naslovnoj, ovo je strip "o ljubavi, slobodi, poduhvatu, arhitekturi, strahu, [te na zadnjoj korici] o pozudi, nicemu, ocekivanju, baronisanju, nepoznatom, projekciji, novim poznantsvima i zatocenistvu." malo li je?

zaplet je biografija autorovog dede, koji se kao mladic uputio u belgijski kongo da gradi grad u srcu dzungle. ali to je naravno baronisanje.

strip ima sjajnih vizuelnih resenja i suvog humora, sto bi se moglo svideti mnogima na ovom topicu.

uostalom, gde drugde na forumu smem da postavim ovakve slike





Pročitao Arsena. Ovaj put do kraja. Jeben strip, ne znam zašto me prvi put odbio.
Zapravo znam: zato jer je čudan. Čudan ali dobar.
Što se tumačenja tiče, pojma nemam, trebalo bi nać neki intervju s autorom pa vidjet šta on kaže, a dok toga nemamo ja ovo čitam kao priču. A to je ono što ja najviše volim: kad dobijem priču i kad je priča dobra. Ovdje je to priča o autorovom dedi koji se kao mladić uputio u belgijski Kongo da gradi grad u srcu džungle. Zvuči skroz normalno ali je ispričana na čudan način. Možda je deda unuku svašta pričao pa je on uklopio istinu i maštu u stip o kolonijalnoj prošlosti i gubitku nevinosti?

Znači, deda je naivni mladić koji ne zna ništa o svijetu i sam je došao na drugi kontinent glave pune priča i strahova. Strip onda koristi te priče i strahove i predrasude da u radnju ubaci nadrealne elemente, humor i čudna crtačka rješenja i rezultat je nekakvo nadrealno Srce tame sa sretnim krajem.

Crtež izgleda prilično sveden ali odlično funkcionira. Likovi se nekad crtaju ultrajednostavno, tipa krug kružnicom s dvije točke je glava, tj čovjek, ali s razvojem radnje taj čovjek može dobiti i realistični lik i onda se opet vratiti na krug. Kad sam pogledao prvih par stranica, sa debilno nacrtanim brodom, još debilnije nacrtanim dedom i glupim slovima upisanim šablonom mislio sam da je riječ o izdrkavanju ali strip me ubrzo uvukao u svoj svijet i zapravo je jebeno nacrtan. Recimo džungla, prikazana ful jednostavno, ali istovremeno i mračno i prijeteće. Pa kad dođu na lokaciju gdje će se graditi grad, dolinu okruženu planinama i tako to..

Zapravo, teško je to sve objasniti, a ne ući u neku detaljnu analizu. Mogu samo reći da je ovo jedan impresivan strip, da je epizoda se ljudima leopardima nezaboravna i da ja nisam znao da strip može raditi i ovako.

E da, i kraj, s dedom koji odlazi biciklom je lijep i romantičan
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.45 seconds. Snitz Forums 2000