forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Kojoj skupini vi pripadate?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 17/06/2020 : 05:05:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
3. Comic connoisseurs

Mada ako zamenimo supergaćane Bonelijevcima, može i 1 (uz 3).


Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1515 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 17/06/2020 : 07:41:42  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote

Kul fora! Ne bih se htio svrstavat jer sam od svega pomalo, a ovaj treci tip konosijera mi je isto tako nekako previse mainstream.

Svojedobno sam bio naletio na pet tipova kolekcionara:

Prodavac - Skuplja da bi kasnije prodao. Na ovome forumu takodjer poznat i kao preprodavac. Proklinju ga svi kojima fali bilo koja knjiga od Libellusa.

Citac - Skuplja da bi citao i ne mari u kakvom su stanju stripovi, mogu bit i kupus jer glavno je da se cita. Njemu kazu da nije pravi kolekcionar.

Specijalist - Taj skuplja samo vrlo odredjene stripove, npr. Nikad robom od Bednjanca ili Zagora ali samo od Ferrija. Za ostalo ne mari pa mu se spocitava da ne poznaje strip.

Konosijer - Pravi poznavalac strip-umjetnosti koji skuplja siroko, a opet duboko. Riskira da ga se prozove snobom.

Nostalgicar - Skuplja samo one stripove koji ga vracaju u doba djetinjstva, kad se zivot cinio bezbriznijim. Nije ga briga za red na polici, vazno je da ta epizoda Zagora pruzi nostalgicni eskapizam.

Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 17/06/2020 : 08:06:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Zašto pravi poznavalac mora skupljat nije mi jasno. Po meni če Čitač onaj pravi.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 17/06/2020 : 08:12:58  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Na fandangovoj krivulji sam nešto između kupusara i snoba.
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1515 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 17/06/2020 : 19:04:25  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

Zašto pravi poznavalac mora skupljat nije mi jasno. Po meni če Čitač onaj pravi.



Ne bih ti znao reci, ja samo prenosim po sjecanju. Meni je logicno da ne mora svaki pravi poznavalac biti kolekcionar, ali da ima kolekcionara koji su poznavatelji. Valjda tako nekako.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 17/06/2020 : 20:33:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Baš silujete neke obrasce. Oslobodite se okova.
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1956 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 17/06/2020 : 21:25:47  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

Zašto pravi poznavalac mora skupljat nije mi jasno. Po meni če Čitač onaj pravi.




Nije da sad baš neizostavno mora,
ali je (meni) lijepo posegnuti na policu
kad mi padne na pamet pročitati nešto što dugo nisam a volim ..
jasno, uvijek su tu skenovi, ali nije to to.


Inače, nije da sebe smatram "pravim poznavateljem"
(iako samim time što čitam puno svakakvih stripova
znam više od prosječnog površnog vikend-čitatelja -
što je opet vrlo malo u usporedbi s nekima ovdje ),
ali se trudim progutati svega i svačega što je više moguće,
tražiti nove stvari koliko financije i vrijeme dopuštaju -
tako da se ne bih svrstavao u neku od ponuđenih kategorija,
previše su isključive.

Split your lungs with Blood and Thunder
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 17/06/2020 : 21:48:50  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Dobro je, pa mi nismo zatvoreno trziste kao Amerikanci kod kojih vecinski (da ne kazem iskljucivo) prolaze i citaju se samo stripovi njihove produkcije, i donekle neke mange, a BD nikako, za Bonelli nisu ni culi.

Mi smo najotvoreniji ka Bonelliju i BD albumima istina, ali zahvaljujuci ljudima sa sarenolikim ukusom koji rade po nasim izdavackim kucama imamo priliku da citamo stripove iz celog sveta od Japana do Italije, preko Engleske i Francuske, do Portugala, Cilea i Argentine, SADa i Kanade.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 17/06/2020 : 21:48:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Nemoj me krivo shvatiti, ja sam prvi koji želi imati sve na policama, da kad god želim nešto provjeriti, pročitati, pogledati,... imam to na dohvat ruke. Skupljanje, kao i kolekcionarstvo mi uvijek ima negativan prizvuk baš zbog ekstrema kojima je važnija forma od sadržaja, izgled polica pa makar ne čitali stripove.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1956 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 17/06/2020 : 22:17:44  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

Nemoj me krivo shvatiti, ja sam prvi koji želi imati sve na policama, da kad god želim nešto provjeriti, pročitati, pogledati,... imam to na dohvat ruke. Skupljanje, kao i kolekcionarstvo mi uvijek ima negativan prizvuk baš zbog ekstrema kojima je važnija forma od sadržaja, izgled polica pa makar ne čitali stripove.



Ma jasno, sama riječ "kolekcija" ne znači ništa posebno bez konteksta.
U mojem slučaju su to stripovi koji mi se sviđaju dovoljno da ih zadržim,
upravo s ciljem da ih imam na dohvat ruke, a i veseli me vidjeti
mnoštvo (po mojim kriterijima) kvalitetnih tiskovina na okupu -
no nisu sami sebi svrhom, odnosno neću nabavljati ono što mi se ne sviđa
samo zato da "imam".

Posuditi na neviđeno pa pročitati - da, svakako (možda se iznenadim);
riskirati kupnju i skužiti da sam promašio, pa prodati/zamijeniti - da.
Kupovati iako znam da mi se neće svidjeti, samo zato da kompletiram -
nema šanse.

Split your lungs with Blood and Thunder
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6569 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 18/06/2020 : 01:50:46  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Nema razloga da kolekcionarstvo - sakupljanje ima negativan prizvuk, iz sledećih razloga:

1. U vreme revija, pre masovne pojave albuma kod nas, sakupljanje je bilo sinonim za visoko interesovanje za strip. Serijali su se nastavljali iz brojeva u broj revija, često su i pojedinačne epizode bile iscepkane u nastavcima, i svaki pravi ljubitelj koji je hteo da prati priče, serijale, junake, autore i/ili strip scene je jednostavno morao koliko-toliko redovno da kupuje (dakle, sakuplja) neku reviju ili magazin. Podrazumeva se i da ne baca/prodaje odmah kupljeno, jer ko će pamtiti šta se desilo u nekoj epizodi od pre godinu-dve, a da ne može da je ponovo pročita, zajedno sa nastavcima. Ponovljena čitanja i samo radi ponovnog uživanja se podrazumevaju.

2. U vreme strip albuma, kolekcionarstvo se još više podrazumeva. Jer ko će bacati preskupe, luksuzne strip-albume i integrale? To bi bilo kao bacati knjige (i gore) - divljački. Dakle albumi se slažu u kolekcije.

Jedina stvar koju je novije vreme donelo kod nekih ljubitelja stripova, a koja je suprotna kolekcionarstvu, je prodavanje sopstvenih stripova. Ljudi koji su kupovali i stripove koji ih ne zanimaju previše (ili su izgubili interesovanje za neku vrstu stripova ili strip u celini), hoće da ih se reše i zarade za njima - treba im lova za nešto drugo ili možda nove stripove i to je to. Mada toga je uvek bilo - rasprodavanja kolekcija - ali danas se može uzeti bolji novac na luksuznijim izdanjima.

Preprodavanje i mali biznis na razlici u cenama je opet nešto treće itd.

Edited by - alexts on 18/06/2020 01:53:12
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6569 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 18/06/2020 : 01:52:38  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Bolesno, opsesivno kolekcionarstvo koje forsira formu umesto sadržaja ima negativnu konotaciju, ali to je devijacija kolekcionarstva.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 18/06/2020 : 06:59:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon

Na seznamu nema Bonelijevaca i francuskih BD-jevaca. Amerikanci za prvo ni ne znaju a za drugo jedva.



quote:
Originally posted by going going

Dobro je, pa mi nismo zatvoreno trziste kao Amerikanci kod kojih vecinski (da ne kazem iskljucivo) prolaze i citaju se samo stripovi njihove produkcije, i donekle neke mange, a BD nikako, za Bonelli nisu ni culi.

Mi smo najotvoreniji ka Bonelliju i BD albumima istina, ali zahvaljujuci ljudima sa sarenolikim ukusom koji rade po nasim izdavackim kucama imamo priliku da citamo stripove iz celog sveta od Japana do Italije, preko Engleske i Francuske, do Portugala, Cilea i Argentine, SADa i Kanade.



Čini mi se da vas dvojica slabo pratite ono što se objavljuje u SAD-u. Istina je da je domaća proizvodnja čitanija, ali to nije ništa čudno. Ako imaš bogatu produkciju domaćih naslova, generalna publika neće biti toliko sklona čitati one uvozne. Što, zar mislite da Bonelli, francuski i američki stripovi žare i pale Japanom?

I zanimljivo mi je kako obojica doživljavate Bonelli kao nešto čemu bi svaki stripofil trebao biti izložen. Mislim, nije da se ne slažem s vama, ali rekao bih da ovdje postoji jedan nesrazmjer po pitanju stripovskih veličina. Hoću reći, nije Bonelli jedan izdavački gigant u rangu Marvela, Kodanshe ili Dargauda, niti je trendseter poput spomenutih. Usporedbe radi, u originalnom izdanju knjige 1001 Comics You Must Read Before You Die Paula Gravetta, naveden je 41 talijanski naslov. Među tih 41 bila su 4 Bonellija - Tex, Dylan Dog, Martin Mystere i Ken Parker. Urednik talijanskog izdanja knjige dodao je još 15 talijanskih naslova, od čega je samo jedan bio Bonellijev - Zagor. Dakle, 5 Bonellijevih stripova od 1001.

Također, ja bih još malo okrenuo ovu vašu priču. Maconov komentar na temi o stripu Berlin podsjetio me na jednu drugu činjenicu. Usprkos tome što su izdavači na ovim prostorima objavili doista obilje svega i svačega, još uvijek je osjetna ta dominacija talijanskih i francuskih naslova. Hoću reći, domaća publika još uvijek ima velike rupe kada su u pitanju stripovi iz drugih krajeva svijeta, pogotovo kada je riječ o stripovima iz SAD-a, Japana i Velike Britanije. Ok, postoje tu i objektivni razlozi zašto je to tako, ali činjenica jest da neki sjajni stripovi vjerojatno nikad neće biti dostupni domaćoj publici.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1515 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 18/06/2020 : 08:11:33  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote

@ fler & Deers - Pa da, ove kategorije podrazumijevaju iskljucivost jer se ovisno o danu i raspolozenju covjek moze svrstati u ovu ili onu, ali su ipak zabavne, zanimljive i mozda nekome i korisne. A kolekcionarstvo (stripova) je dijelom opsesija, a realno gledajuci danas i prilicni luksuz.

@ Peyo - Partibrejkeru! Pusti nas da se zabavljamo
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4603 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 18/06/2020 : 08:24:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Neki mix 2 i 3 + umereni kolekcionar :)

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 18/06/2020 : 08:40:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fandango


@ Peyo - Partibrejkeru! Pusti nas da se zabavljamo





Od podjela do uvreda samo je jedan korak !
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 18/06/2020 : 10:00:03  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Macon

Na seznamu nema Bonelijevaca i francuskih BD-jevaca. Amerikanci za prvo ni ne znaju a za drugo jedva.



quote:
Originally posted by going going

Dobro je, pa mi nismo zatvoreno trziste kao Amerikanci kod kojih vecinski (da ne kazem iskljucivo) prolaze i citaju se samo stripovi njihove produkcije, i donekle neke mange, a BD nikako, za Bonelli nisu ni culi.

Mi smo najotvoreniji ka Bonelliju i BD albumima istina, ali zahvaljujuci ljudima sa sarenolikim ukusom koji rade po nasim izdavackim kucama imamo priliku da citamo stripove iz celog sveta od Japana do Italije, preko Engleske i Francuske, do Portugala, Cilea i Argentine, SADa i Kanade.



Čini mi se da vas dvojica slabo pratite ono što se objavljuje u SAD-u. Istina je da je domaća proizvodnja čitanija, ali to nije ništa čudno. Ako imaš bogatu produkciju domaćih naslova, generalna publika neće biti toliko sklona čitati one uvozne. Što, zar mislite da Bonelli, francuski i američki stripovi žare i pale Japanom?

I zanimljivo mi je kako obojica doživljavate Bonelli kao nešto čemu bi svaki stripofil trebao biti izložen. Mislim, nije da se ne slažem s vama, ali rekao bih da ovdje postoji jedan nesrazmjer po pitanju stripovskih veličina. Hoću reći, nije Bonelli jedan izdavački gigant u rangu Marvela, Kodanshe ili Dargauda, niti je trendseter poput spomenutih. Usporedbe radi, u originalnom izdanju knjige 1001 Comics You Must Read Before You Die Paula Gravetta, naveden je 41 talijanski naslov. Među tih 41 bila su 4 Bonellija - Tex, Dylan Dog, Martin Mystere i Ken Parker. Urednik talijanskog izdanja knjige dodao je još 15 talijanskih naslova, od čega je samo jedan bio Bonellijev - Zagor. Dakle, 5 Bonellijevih stripova od 1001.

Također, ja bih još malo okrenuo ovu vašu priču. Maconov komentar na temi o stripu Berlin podsjetio me na jednu drugu činjenicu. Usprkos tome što su izdavači na ovim prostorima objavili doista obilje svega i svačega, još uvijek je osjetna ta dominacija talijanskih i francuskih naslova. Hoću reći, domaća publika još uvijek ima velike rupe kada su u pitanju stripovi iz drugih krajeva svijeta, pogotovo kada je riječ o stripovima iz SAD-a, Japana i Velike Britanije. Ok, postoje tu i objektivni razlozi zašto je to tako, ali činjenica jest da neki sjajni stripovi vjerojatno nikad neće biti dostupni domaćoj publici.



Istina je da ne treba preuveličavati značaj Bonellija, no nisam dobio dojam da su kolege to uopće radile: mislim da je poanta više bila da je Bonelli (jako) relevantan za domaće stripofile, sa čime mislim da se svi možemo složiti (iz razloga koji su već n puta prežvakavani).
Knjiga koju navodiš (1001 comics...) je opet anglofonske produkcije, tako da je to opet pogled iz njihovog kuta. Sigurno neka frankofonska enciklopedija stripova ima malo drugačiji pogled.

Glavna tvrdnja goinga i macona je da Amerikanci čitaju gotovo isključivo američke stripove plus mange. Bushido na to kaže da se u Americi izdaje i čita svašta (odnosno stripove iz cijelog svijeta). Istina je i negdje između, no čini mi se da su u ovom slučaju njoj bliži ipak bili going i Macon nego Bushido, a taj dojam ću potkrijepiti brojkama, uživajte: https://www.comichron.com/monthlycomicssales.html
Na listama prodanih ćete naći evropske stripove izdane na engleskom jeziku u SAD-u (Corto, Asterix ili Dylan, svi su tu), slobodno provjerite kako stoje na listi u odnosu na domicilne naslove, koliko takvih izdanja mjesečno ima i koliki postotak tržišta čine

PS: ovaj topic je baš mogao biti zgodna tema u onom Peyinom offtopic topicu :)

Edited by - vukozec on 18/06/2020 10:05:17
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2500 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 18/06/2020 : 10:37:44  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido
Hoću reći, nije Bonelli jedan izdavački gigant u rangu Marvela, Kodanshe ili Dargauda, niti je trendseter poput spomenutih.



Ne znam koliki je outoput Marvela ali sam siguran, da Bonelli objavljuje mnogo više naslova i u većim nakladama nego Dargaud. Bonelli jeste izdavački gigant ali nije toliko prisutan izvan svoje zemlje kao npr. Marvel.


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15616 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/06/2020 : 11:21:09  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
koliko nepotrebne rasprave...
Kolekcionarstvo?
Pa prvo smo se upoznali s djecjim stripovima koje smo dobivali od staraca ponekad. Tom i Jerry, Mikijev zabavnik... Pa nam se svidjela prica, (price) u slicicama s tekstom u oblacicima. Onda smo isli majci u trgovinu, pa s ostatkom od 'spize' kupovali LMS, ZS. Gutali avanture jednostavne i naivne radnje likova koji su nam tad bili nevjerovatno zabavni. Otkrili Alan Ford, strip udarac u solarni pleksus. Pa smo otkrili strip revije: Zov, Cak, Super. Eks, Biser, Strip Art, Gigant, neprikosnovenu Stripoteku... i usli u carstvo nekih drugih, pametnijih, bolje nacrtanih junaka. Kad su se ti isti junaci poceli stidljivo pojavljivati u albumima, skontali smo gdje je prava sreca i kako bi to moglo i moralo izgledati. (Marketprint, Decje Novine, Safir...) Pa ih je bilo sve vise i sve lijepse, kvalitetnije uradenih. Pa smo poceli ici na strip festivale. Pricali s autorima, potpsivali su nam te iste albume, crtali nam za uspomenu crteze... Pa smo valjda sto s godinama i zaradili, odlucili kupiti koji original, sta ja znam tablu Ferrija. Donatellija... pa smo vidjeli da mozemo doci i do originalnih tabli De Angelisa, Brindisija. Upoznali smo krug istomisljenika, pa poceli njuskati tragove originala, sta ja znam, Berneta, Rissa, Da ne kazem Hermanna, Gir-a. Pa smo moze biti presli na naslovnice koje bi nam davale ugodu pogleda i zadovoljstvo bica, u nasem domu, u nasem miru i privatnosti, kao sto su copertine Ville, Castellinia, Stana...
Sto bi ja nazvao evolucija. Odrastanje u mediju. Stripovsko razvijanje. Istrazivanje...
Da ne kazem pokusaj osobnog strip izricaja. Pokusaj pisanja crtanja. Ucenja i pracenja u devetoj umjetnosti. Pokusaja osobne kreativnosti. Citanja knjiga i eseja o stripu. Nedaj boze, pohadanja umjetnicke skole ili likovne akademije.
Evolucija.
Stepenica po stepenica u strip razvijanju, sazrijevanju, ucenju, pracenju, sakupljanju.
Tu bi se valjda smjestio i pojam: kolekcionarstvo.
Nego izrazavam ovdje svoju zbunjenost, zar postoji netko tko sakuplja stripove a ne cita ih? Ne konzultira stripove s polica svako toliko kroz godine... ne prisjeca se i ponavlja gradivo?
Ne mogu to zamisliti. Zar takvo sto postoji?

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7302 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 18/06/2020 : 18:15:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
ja ne znam gdje bi se ovdje stavio. oduševljavam se stripovima koji mi svjetonazorski i ideološki imponiraju. zadivljuje me mister noov slobodarski, neobuzdani duh i zagorova radikalna ljevica. tu je visoko i nik rajder... jednostavno, snažni likovi sa čvrsto definiranim, strastvenim i beskompromisnim stavovima.

plemeniti idealisti.
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4696 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 18/06/2020 : 18:37:28  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Istina je i negdje između, no čini mi se da su u ovom slučaju njoj bliži ipak bili going i Macon nego Bushido, a taj dojam ću potkrijepiti brojkama, uživajte: https://www.comichron.com/monthlycomicssales.html
Na listama prodanih ćete naći evropske stripove izdane na engleskom jeziku u SAD-u (Corto, Asterix ili Dylan, svi su tu), slobodno provjerite kako stoje na listi u odnosu na domicilne naslove, koliko takvih izdanja mjesečno ima i koliki postotak tržišta čine


DD, MM i NN su se prodavali oko 6-7 tisuća u onom dark horse izdanju iz '99, nije ni tako loše.

Go kneel and weep
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 23/06/2020 : 15:09:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Knjiga koju navodiš (1001 comics...) je opet anglofonske produkcije, tako da je to opet pogled iz njihovog kuta. Sigurno neka frankofonska enciklopedija stripova ima malo drugačiji pogled.


Anglofono izdanje Gravettove knjige svakako je više orijentirano na američku i britansku scenu. Međutim, činjenica jest da Gravett ima prilično bogatu mrežu suradnika iz cijelog svijeta, koji su sudjelovali u odabiru naslova i pisanju tekstova, uključujući i za stripove s ovih prostora.

Nadalje, postoje i lokalizirana izdanja knjige, u koje su uvršteni dodatni naslovi.

Ali nije to toliko bitno, knjigom sam se poslužio samo da ilustriram poantu.

quote:
Originally posted by vukozec

Glavna tvrdnja goinga i macona je da Amerikanci čitaju gotovo isključivo američke stripove plus mange. Bushido na to kaže da se u Americi izdaje i čita svašta (odnosno stripove iz cijelog svijeta). Istina je i negdje između, no čini mi se da su u ovom slučaju njoj bliži ipak bili going i Macon nego Bushido, a taj dojam ću potkrijepiti brojkama, uživajte: https://www.comichron.com/monthlycomicssales.html
Na listama prodanih ćete naći evropske stripove izdane na engleskom jeziku u SAD-u (Corto, Asterix ili Dylan, svi su tu), slobodno provjerite kako stoje na listi u odnosu na domicilne naslove, koliko takvih izdanja mjesečno ima i koliki postotak tržišta čine


Moja se opaska nije odnosila na čitanost, već prvenstveno na ponudu naslova koji se objavljuju.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 23/06/2020 : 15:12:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by corto33

quote:
Originally posted by Mr. Bushido
Hoću reći, nije Bonelli jedan izdavački gigant u rangu Marvela, Kodanshe ili Dargauda, niti je trendseter poput spomenutih.



Ne znam koliki je outoput Marvela ali sam siguran, da Bonelli objavljuje mnogo više naslova i u većim nakladama nego Dargaud. Bonelli jeste izdavački gigant ali nije toliko prisutan izvan svoje zemlje kao npr. Marvel.


Nije količina izdanog jedina stvar koja nekoga čini gigantom. Pogotovo ne u međunarodnim okvirima.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

DKoor
Senior Member



Croatia
1589 Posts

Member since 18/12/2006

Posted - 28/06/2020 : 12:57:53  Show Profile Show Extended Profile  Send DKoor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Pripadam skupini ljubitelja stripa.

A pravi ljubitelj stripa se ne ograničava kategorijama. Sada će RM opet napisati da ratujem protiv nekoga.

Uvijek sam bio alergičan na trpanje nekoga u ladice ili na neke ekskluzivne ili zatvorene grupacije i krugove.

+1

Moje aukcije u prodaji
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000