forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 155 - Orwell
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 02/07/2020 : 18:13:15  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Najava ovogodišnje Fibrine junske ture mi je kod par naslova bila pomalo začuđujuća;tu pre svega mislim na ovaj naslov i Sećanja vode,jer mi oba stripa deluju kao teški prosek. Odlučih da malo rizikujem kod Orvela (mada sam bio siguran da sam trebao odabrati Sećanja),i po stoti put me predosećaj nije ni malo prevario.

U pitanju je štura i bleda biografija čuvenog pisca, nacrtana jednako bledunjavo.Šta znam,meni iz pročitanog i ne deluje da mu je život bio tako uzbudljiv kako piše u opisu;ili je Pjer Kristin trebao da malo bolje poradi na zanimljivosti stripa.Ovako mi sve ovo deluje kao gomila podataka bez nekog životnog vajba.Ili barem da je crtač bio neki kvalitetniji.

2.5/5

Nije da je strip posebno loš,ali ga ne preporučujem.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1753 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 02/07/2020 : 20:42:51  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

Najava ovogodišnje Fibrine junske ture mi je kod par naslova bila pomalo začuđujuća;tu pre svega mislim na ovaj naslov i Sećanja vode,jer mi oba stripa deluju kao teški prosek. Odlučih da malo rizikujem kod Orvela (mada sam bio siguran da sam trebao odabrati Sećanja),i po stoti put me predosećaj nije ni malo prevario.

U pitanju je štura i bleda biografija čuvenog pisca, nacrtana jednako bledunjavo.Šta znam,meni iz pročitanog i ne deluje da mu je život bio tako uzbudljiv kako piše u opisu;ili je Pjer Kristin trebao da malo bolje poradi na zanimljivosti stripa.Ovako mi sve ovo deluje kao gomila podataka bez nekog životnog vajba.Ili barem da je crtač bio neki kvalitetniji.

2.5/5

Nije da je strip posebno loš,ali ga ne preporučujem.



Kol'ko ti nemas pojma, Anticu druze!
"nacrtana jednako bledunjavo", a Zekan maetralno nacrtan ili Bagdaski Pripovjedaci? Ili crtacki genije Djipi...
Drzi se Zekana i bice sve okej. Mani se ozbiljnog stiva.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 02/07/2020 : 21:14:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Koliko god se ne slagao s antom po pitanju nekih stripova, ovdje je pogodio u centar mete. I da, ovo je definitivno slabije nacrtano od svih navedenih stripova.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 02/07/2020 : 22:06:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Uopšte nije pogodio. Ne bih poredio s drugim delima, to je uvek nezahvalno. Ali crtež je odličan. I to baš odličan.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 02/07/2020 : 22:27:23  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Koliko god se ne slagao s antom po pitanju nekih stripova, ovdje je pogodio u centar mete. I da, ovo je definitivno slabije nacrtano od svih navedenih stripova.


to naše neslaganje kod brojnih stripova je svakako jedan od el klasika ovog foruma,i sasvim je razumljivo te logično.

sa druge strane,kod nekih pravih stvari,onih suštinskih,smo maltene identičnih mišljenja.
quote:
Originally posted by AleksandarN


Kol'ko ti nemas pojma, Anticu druze!
"nacrtana jednako bledunjavo", a Zekan maetralno nacrtan ili Bagdaski Pripovjedaci? Ili crtacki genije Djipi...
Drzi se Zekana i bice sve okej. Mani se ozbiljnog stiva.



ajde ne blamiraj se i obriši ovaj post što pre;staviće ga neko u Hall of fame gluposti foruma.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 02/07/2020 22:28:56
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 02/07/2020 : 22:29:59  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Uopšte nije pogodio. Ne bih poredio s drugim delima, to je uvek nezahvalno. Ali crtež je odličan. I to baš odličan.


baš odličan ili ono baš pravo odličan?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 02/07/2020 : 22:34:59  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Ja bih rekao vrlo dobar. Ali nebitno, priča je ovdje slabiji dio stripa.

Have mercy
Go to Top of Page

oscar
Starting Member



Serbia
48 Posts

Member since 15/04/2016

Posted - 06/07/2020 : 15:41:25  Show Profile Show Extended Profile  Send oscar a Private Message  Reply with Quote
Meni je ovaj strip informativan i donekle drzi paznju ali nista vise od toga. Iako je crtez zanataski dosta dobar nedostaje mu u autenticnosti. To se najbolje vidi u poredjenju sa izdvojenim panelima gde su odlomci sa crtezima drugih autora.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6586 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 07/07/2020 : 19:04:39  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ono što sam ja video, na osnovu preview-a, crtač je prosečnog talenta. Ono što konačni vizuelni utisak odvlači nešto iznad proseka je taj veliki trud uložen u iscrtavanje scenografije, što je već uobičajeno za francusko-belgijsku školu stripa.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 07/07/2020 : 21:06:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
pola Dilanovih crtaca (Roi, Casetano stari, Piccatto, Mari, itd...), zatim Milazzo... imaju vise harizme i osobenosti od ovoga. Na licima nema emocija ili su jako skromno docarane.



Edited by - Jocko on 07/07/2020 21:07:40
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6586 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 07/07/2020 : 21:42:07  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Roi, Casertano, Mari su genijalci za ovog tipa.
Go to Top of Page

stripadzija
Junior Member

Slovenia
464 Posts

Member since 03/03/2009

Posted - 10/07/2020 : 08:24:48  Show Profile Show Extended Profile  Send stripadzija a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Jedna vrlo dobra grafička biografija Seana Pen...ovaj Erica Blaira aka Georga Orwella. Za razliku od Shanera, već sam bio podrobno upoznat sa njegovim životom jer mi je Orwell itekako bio/je važan autor, pa se samo postavljalo pitanje koliko će to meni biti zanimljivo i novo. Vizuelno sjajan album, meni je ovaj pomalo old school i čist crtež Verdiera sjajno legao ovde i to me isprva i odmah privuklo ovde. Uz Christinovu priču tu su kao plus i prave fotografije, citati iz Orwellovih dela, citati iz njegovih eseja i dnevnika, kao i super fora sa drugim crtačima. Ne bih ja tu još njih naguravao više od ovog, bilo bi mi odviše eksperimentalno delo onda.

Jedino što bih želeo da je ovo delo duže jer je materijala u životu ovog, koliko autentičnog mislioca toliko i avanturiste napretek, recimo možda meni i najdraže njegovo delo Niko i ništa u Parizu i Londonu, taj period života bih voleo da ima više prostora ovde.



Pridružujem se pozitivnim komentarima.

Od Orvela sam svojevremeno pročitao Životinjsku farmu i 1984, ali nisam znao praktično ništa o njegovom životu.

Ne bih se složio da je u pitanju štura biografija. Vidi se da je scenarista detaljno proučio njegov život i rad, a onda je morao da prikaže jedan takav nesvakidašnji buran život i opširan književni opus u stripu od 150 strana. Meni je u svakom slučaju dovoljno informativan.

Shvatam da nekima ne leži crtež jasnih linija, ali reći da je crtež prosečan je preoštro. Eksperiment sa povremenim bojama mi je zanimljiv, a gostujući crtači pun pogodak.

Stripovske biografije su generalno zahtevne i pored crteža, način pripovedanja je ključna stvar koja može da privuče čitaoca.

Ovde priča jeste malo previše vođena sa nabrajanjem činjenica i događaja iz njegovog života, ali ipak sa moje strane preporuka.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25755 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 12/07/2020 : 10:23:49  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Nije me se dojmio.
Biografija bez mesa na kostima.
Crtež mi se sviđa.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 16/07/2020 : 16:52:09  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Kupljeno. I naslov i crtež rekli su "Kupi me". "Odmah'.
Taman sam rekao da uzimam pauzu sa kupovinom stripova jer imam preko 300ak nepročitanih naslova i evo ti ga na.
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1753 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 25/07/2020 : 15:39:02  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Ovaj strip sam jedva cekao da izadje kada je najavljena junska tura i uzeo sam ga odmah (kao i skoro sve iz iste ture) ali sam cekao pravi trenutak da mogu lepo da se posvetim stripu / biografiji jednog od omiljenih mi pisaca. Crtez mi se dopao na prvu loptu, kao i kolorisanje ponekih delova (steta sto toga nije bilo vise). To kolorisanje pojedinih kadrova i slicica mi se takodje dopalo u Opskurnim gradovima. Jako zanimljiva biografija jednog od najvecih pisaca vizionara XX veka. Vidim da su utisci uglavnom mlaki ali meni se ovo bas dopalo. Nacin pripovedanja je bas docarao to vreme kao i crtez uz dodatke Orwell-ovih citata. Jedina zamerka mi sto nije barem duplo ovoliko stranica.

9/10

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4092 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 14/09/2020 : 15:44:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Slažem se sa Shanerom ali ne bih bio toliko oštar kao Anto.
Crtež je neuzbudljiv ali svakako lijepo i izgleda i funkcionira dok je kod priče zaista problem što je narativno jednolinijska iako je solidno ispunila zahtjeve biografskog stripa. Bilo je prostora za ući u detalje, pa makar i izdramatizirati još neke dijelove ne bi li malo jače upotpunila stripovsku cjelinu i doživljaj.

No ipak, pročitao sam ga u šusu tako da ne mogu reći da ne valja. Samo
mu se nesmije pristupiti s velikim očekivanjima, što je uz veliko ime u naslovu malo teže izvedivo.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 02/10/2020 : 21:51:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Nakon pročitanog stripa jedino šta sa sigurnošću mogu reći da se Orwell na kraju života posvećenoj utopiji osjeća kao ovih dana prosječni ljevičar u Hrvatskoj koji je glasao za predsjednika Milanovića.
Strip je degradirao uistinu zanimljiv život Orwella, velika šteta... šta je tu je. Inače ti biografski i životni stripovi znaju biti dosadni (tipa pjongjang) ali ovo je lišeno svake vrste kreativnosti (il kako jaki kaže, mesa, ja bi rekao duše), pa i fizički pokušaji s segmentima boje da popravi "sliku" izgledaju totalno bez potrebe, na silu što se kaže.
Inače, strip se stvarno lako čita, 6/10. Nije toliko loše nego...čovik kao Orwell je zaslužio puno više.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 05/11/2020 : 17:49:48  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Pročitao.

Zanimljiv strip i lijepo i zabavno utrošeno vrijeme.

Samo, prebrzo je završilo. Prekratak je, čita se tečno i prebrzo završi. Na kraju sam imao dojam da smo ostali uskraćeni za puno.
Čitanjem smo dobili puno iz malo.
Da je malo bilo malo manje malo bio bih još zadovoljniji.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 29/11/2020 : 14:25:39  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Odličan, odličan strip!

Toliko jednostavan a opet toliko poseban. Biografija koja pitko iznosi priču jednog od zanimljivijih "zgubidana" 20. stoljeća. Iako je čovjećanstvu donosio samo poruke, Orwell je ipak netko kome puno dugujemo. Kako je riječ o crtanom romanu (sam autor ga tako naziva) prema istinitom događaju time više ovaj strip dobiva na vrijednosti. Djelo u kojem se sve poklopilo, i više nego zanimljiv stil crtanja (rijetko viđen), atmosfera koja se postiže kadriranjem i vođenjem priče, odličan scenarij i zanimljiva priča koja ne završava. Orwell idalje živi, i bit će još mnogima inspiracija!

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 29/11/2020 14:26:16
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 17/12/2020 : 19:02:50  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Suhoparno i jedva prolazno. Očekiva san puno više.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 18/12/2020 : 11:32:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
maestralan crtež nije popravio okus bljutavog scenarija
Orwell je u ovom stripu samo prolaznik za kojega čitaocu uopće nije stalo što će mu se dogoditi

šteta, jedno od iščekivanijih djela za mene iz ove ture
Go to Top of Page

SenG
Junior Member



Canada
370 Posts

Member since 23/04/2006

Posted - 11/11/2022 : 05:21:52  Show Profile Show Extended Profile  Send SenG a Private Message  Reply with Quote
Plitko, prolazno djelo.

Ich bin nur ein Schauspieler
Go to Top of Page

Zula
Average Member

669 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 18/05/2023 : 13:07:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Orwell

Nažalost, predugo sam se nećkao pa je knjižnica bila jedina mogućnost...

Pa malo čitam komentare... Iako su različiti - svi smo mi jednaki... 😉

Na malo stranica rečeno je jako puno. Obiteljska povijest, školovanje, zaposlenja, ratovanja, političke dileme i vizije, stavovi o koječemu, obitelj, novinarstvo, knjige, tuberkuloza, priroda, lov i ribolov, povrće...

Taman je sve tu, čak i posljedice... njegove ideje i danas se koriste kako se kome svidi i kako kome ide u prilog.

Juillard, Guarnido, Larcenet, Bilal... samo su šlag na izvrstan strip.

Ocjena: 1984/2023

Edited by - Zula on 18/05/2023 13:34:34
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 24/03/2024 : 19:29:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Ne znam zašto ovo nije izašlo u Orki.

Vrlo tanko i slabašno, čitajući ovaj strip nikako se ne ulazi dublje u Orwellov život i djelo i tko je on doista bio. Prijelazi su nagli, on od defacto beskućnika na sljedećoj stranici već radi za izdavača i ima svoj stan.
Sve skupa ispada štura biografija bez nekih stripovskih wow momenata. Da se pročitati ali ništa više od toga.

Crtež hladan i sterilan, bez života.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000