forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Dnevnik čitanja: Nathan Never
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 01/08/2020 : 23:16:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
EDIT: I grofica Varga čita Nathana otpočetka, pa ćemo se ubuduće zajedno osvrtati na pročitane priče.

Nedavno sam se upustio u treće čitanje NN, ali prvi put bez preskoka. Osvrtaću se na svaku pročitanu epizodu, s tim da ih imam prvih 50, SD + LU, a i nisam neki brzi čitalac, pa sam najpre napravio zalihu.

Stari Nathanovci su odavno u Libellus ritmu, a ove početne epizode su objavljene do 45. epizode... (Zbog toga što se zapravo nadovezao na SD/LU, LL je krenuo od 64. epizode/odnosno 22. knjige i taj jaz se polako smanjuje.) Radiću uporedni popis, naravno.

Recenzije već postoje, ponegde i kontrarecke, pa ću više pisati o svojim utiscima i uticajima na priče, kako bih što bolje zabeležio kretanje kroz NN svet... Možda nakon 50. osvrta odlučim da krenem dalje; no, pošto sam sve knjige i redovne i pratećih serija već imao i čitao, sumnjam. Prosto, meni je ovaj početni period najdraži i barem duplo draži od onog negde do 100. broja. Almanasi i giganti su već neka druga priča, ali idemo redom... I bez nekog posebnog uvoda, jer će sve doći na svoje mesto.


PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture

Edited by - Gil-galad on 22/11/2020 00:03:17

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 01/08/2020 : 23:30:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Poznajući Gila i njegov način pisanja ovo će biti uživancija za pratiti. Samo naprijed i jedva čekam tvoje osvrte...
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 01/08/2020 : 23:45:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
NN SR 1 - Agente speciale Alfa (SD #1 i LL #1)



Verujem da je ove osvrte najbolje započeti jednim imenom: Claudio Castellini. Reč je o čoveku koji je nacrtao prvu epizodu redovne serije, Specijalni agent Alfe, kao i dve kraće priče, Luna i Talija (znam, znam Jerry, dugujem recku Talije!). Njih je LL uvrstio u prelepu zbirku Super Book 11.

Glede Castellinijevog izraza, to je tipičan realistični stil, oblikovan pod uticajem američkih autora superherojskih stripova. (Kasnije je i crtao za Marvel i DC.) On briljira u akcionim scenama, odlično crta muskulaturu i lica junaka, pa nije čudo što je, iako je nacrtao mali broj epizoda, njegov rad tako upečatljiv. Pri tom je crtao naslovne strane sve do 59. broja... Prepoznatljive su po tome što je Nathan gotovo uvek izložen nekoj pretnji.

Još, neke od svojih najizraženijih karakteristika, melanholiju i patnju, Nathan deli sa omiljenim Castellinijevim junakom, Srebrnim letačem, koje je on sjajno isticao. I zato kada starim Nathanovcima ovaj junak padne na pamet, to na prvu loptu bude Castellinijeva izvedba.

Srećemo se i sa tri čuvena zakona robotike (preuzeta od pisca Isaaca Asimova, a ovo je tek početak takvih hommagea); neprijateljima Aristotelom i Kalom Skotosom... Tu su Reiser, Legs i Sigmund, ali i upoznavanje s Nathanovim navikama i hobijima, mahom vezanim za prošlost. Odličan početak.

quote:
Originally posted by grofica Varga



SPOJLERI

SPECIJALNI AGENT ALFE (Tekst : Serra, Crtež: Castellini 10,10,9 9 Ocjena : 96%)

Volim kada SF obrađuje teme o umjetnoj inteligenciji, to je po mom ukusu. U centru priče su tri zakona robotike, android C-09 i njegova sloboda djelovanja. On za sebe kaže kako ima vrlo složen mozak, ali da se taj mozak ne može mjeriti s ljudskim. Iz toga možemo zaključiti da je na velikom stupnju razvoja, ali je on ipak samo programiran i sve su to samo oponašanja. On može prosuđivati, zaključivati, apstraktno razmišljati, voditi razgovore, kritizirati, on ima inteligenciju i svijest da je android, ali nema emocije, duh, empatiju, aspiracije, snove, ciljeve, savjest, dušu itd. Zbog svega toga što on u odnosu na čovjeka nema, njemu je nemoguće vrednovati mnogo toga što je čovjeku vrijedno. A pogotovo ne može znati vrijednost ljudskog života. Em zbog toga što je to nemoguće prevesti u kod i ubaciti u njegov program, em što za početak, da bi razumio, treba biti živ i biti ljudsko biće. Smatram da baš zato što umjetna inteligencija ne može percipirati vrijednost ljudskog života ona može postati vrlo učinkovit stroj za ubijanje.

Asimovljevi zakoni su vrlo popularni u SF-u i svako toliko dolaze nove varijacije na temu kako ih zaobići ili maknuti iz AI-jevog sistema. U ovoj epizodi postoji jedan program koji djeluje poput virusa. Kada uđe u sistem, on jednostavno ukloni zakone iz koda i tada AI može raditi što ga volja, ubijati ili slušati naredbe da ubije. Virus je dobra ideja zato što nam to usput pokazuje koliko je to sve zapravo labilno. Kako tehnologija napreduje, ona napreduje za obje strane medalje.
Na taj virus pikira i Aristitel Skotos, vrsta vraga koji će i bibliju citirati kada mu je to u interesu. Lik već ima u pripremi neke robote koji izgledaju kao predatori i kojima jedva čeka izbrisati zakone iz sistema. To je prijetnja koju Nathan mora riješiti, a u tome mu pomaže upravo android C-09. Kako bi on uopće mogao pomoći, jer se trebaju skupa boriti s ljudima, Sigmund mora zloupotrijebiti isti taj zločesti virus i izbrisati zakone iz androidovog sistema. Tada C-09 postane slobodan raditi što ga volja. Teoretski je mogao pobjeći poput psa puštenog s lanca. Njega ništa ne sprječava udariti, gurnuti, skočiti kroz prozor, pobjeći. On ne mora slušati naredbe, ali bira pomoći Nathanu iako u tome nema interesa.

Međutim, tu se dogodilo i nešto više od biranja hoću li pobjeći ili ću se pridružiti dobrim dečkima. C-09 se „srčano“ angažirao da ukloni prijetnju čovječanstvu, pokazao je neku ljudskost. Stigao je do točke da se s Nathanom povezao na način koji je svojstven samo ljudima. Kako se to dogodilo, tko će ga znati. No, što god da se dogodilo u androidovoj glavi, to se nije dogodilo zbog koda ili nekih tehničkih zahvata. To se dogodilo kroz njegova druženja s Nathanom. Možda su to samo oponašanja, ko neki pilić koji se tek izlegao. Možda je to ono nešto što je davno kliknulo i u majmunovoj glavi. To nešto neobjašnjivo što će ga gurnuti prema evoluciji svijesti.

Tema i ideja je čista desetka. Scenario također. Prije svega je to akcija, ali ima svoju poantu i to bez prenapadnih mudrovanja. Na čitatelju je bilo da si definira čovjeka, androida i što se androidu dogodilo. Jedina stvar s kojom sam imala problema je crtež. Moje oko puno tečnije percipira dobro poznate stvari poput stabala, kuća, lijana i tih stvari. Tri puta bi se oznojila dok skužim je l' to vešmašina ili neki top, tko je tko u kojem skafanderu i slično. Ipak, neću puno rušiti ocjenu jer su skeleti robota nacrtani odlično, plus što ipak moram malo priviknuti oko.



PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture

Edited by - Gil-galad on 22/11/2020 00:00:49
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 02/08/2020 : 03:12:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Poznajući Gila i njegov način pisanja ovo će biti uživancija za pratiti. Samo naprijed i jedva čekam tvoje osvrte...



Hvala, stari. Paka me je odavno inspirisao, a i ovaj topic će me fokusirati na brže čitanje...

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture

Edited by - Gil-galad on 02/08/2020 03:12:34
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 05/08/2020 : 01:42:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
NN SR 2 - Il Monolito Nero (SD #2 i LL #1)



Za razliku od prvog broja, čiji je scenarista Serra, ovaj potpisuje kompletna Banda sa Sardinije. Svako od njih trojice se vremenom izdvojio po nečemu što je oblikovalo glavne scenarističke aspekte NN. Sad, nije to baš neko pravilo, ali Serru ćemo vezivati za svemirske epizode, Meddu za one gde je akcenat na unutrašnjem Nathanovom svetu, a Vignu za prošlost junaka.

Crni monolit, ovakav jedan sci-fi motiv već na samom početku, uvod je u čitav niz pozajmljenih ideja. Hemingway je rekao sledeće: “In any art you're allowed to steal anything if you can make it better.” Trojka koja je kreirala NN svet je u tome uglavnom uspevala. Monolit je ideja Arthura Clarkea i Stanleyja Kubricka, realizovana kroz film 2001: A Space Odyssey; u NN svetu je preostala još samo jedna kopija tog filma, a razne strane bi da je se dočepaju... Solidna priča, u kojoj autori spajaju Nathanovu strast ka filmskim (ali i književnim) delima, klasicima, da budemo precizniji, dok istovremeno elemente tih dela koriste za razvoj sopstvenog. Ali kad je hommage ovako očigledan, što bismo im zamerali.

quote:
Originally posted by grofica Varga

SPOJLERI



CRNI MONOLIT (Tekst: Medda, Serra, Vigna; Crtež: Bonazzi) 10,9,7,8 86%

Omaž filmu 2001 Odiseja u svemiru. Na ovom forumu mi trpamo pod omaž sve. I ono kada su autori inspirirani nekim djelom i kad se na nešto referiraju i kada samo kopiraju radnju. Jer je sve to na njih utjecalo i odigralo ulogu u njihovoj mašti. Za ovaj strip mislim da je omaž u pravom smislu riječi i da s njim oni zbilja odaju počast filmu. Moj neki feeling je kao da su doslovno rekli „Prvi broj – ovo je NN, drugi broj – prije nego krenemo dalje, zahvalili bi se onom što nas je gurnulo u ovaj svijet.“ Mislim da je to glavni smisao ove epizode.

Priča mi se sviđa. Imamo lika koji je, inspiriran davno izgubljenim filmom, izmislio kult vjerovanja u crni monolit. Fino se ustoličio, dobro mu ide, propovijeda, daje nadu, dolazi Age of Aquarius, ljudi vjeruju... Ali izgleda da taj davno izgubljen film ipak nije izgubljen i postaje opasan dokaz da je kult najobičnija prevara. Sve bi mi bilo žao što ti ljudi neće pjevati monolitu „let the sunshine in“, jer „Ljudi trebaju nešto u što će vjerovati.“ Ali vođa kulta nije tu da on njima daje vjeru, nego da ju prodaje. U prodavačkim vodama on jako dobro pliva, pokazuje vještine majstora show bizza, angažirana je televizija, priprema se milenijski spektakl, a nije mu problem ni ostaviti koji leš iza sebe.

Živimo u informacijskom dobu i meni se danas čini nemogućim da bi se informacija o jednom toliko kultnom filmu mogla ikako izgubiti. Mislim da bi se djela s takvim statusom među prvima spašavala u nekoj kataklizmi. Al eto, to se ipak dogodilo. To je mašta. Ako ne ništa, barem je u ovom slučaju ispalo kao neka obrnuta psihologija. Čim sam reagirala „Pa kako im se to uopće moglo dogoditi?“, to znači da film smatram remek djelom koje treba sačuvati. I zbilja volim taj film.

Zadovoljna sam i s drugim brojem.



PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture

Edited by - Gil-galad on 22/11/2020 00:01:21
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 05/08/2020 : 02:08:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gil-galad

quote:
Originally posted by Jerry Krause

Poznajući Gila i njegov način pisanja ovo će biti uživancija za pratiti. Samo naprijed i jedva čekam tvoje osvrte...



Hvala, stari. Paka me je odavno inspirisao, a i ovaj topic će me fokusirati na brže čitanje...



Lijepo je ovo vidjeti Pratiti ću ovaj topic, samo naprid!

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

jasa
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3484 Posts

Member since 26/08/2005

Posted - 05/08/2020 : 08:32:19  Show Profile Show Extended Profile  Send jasa an ICQ Message  Send jasa a Private Message  Reply with Quote
Odličan topik :) Svaka čast Gil. I sam čitam NN od početka ne bih li dobio kompletnu sliku. Do sad sam čitao random priče koje su uglavnom bile dobre, ali vidim da serijal ima značajan kontinuitet pa je šteta ne uvezati po redoslijedu.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 06/08/2020 : 02:04:09  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Naprijed Gil!

A ocjene?

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 06/08/2020 : 09:31:04  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
ja sam ovo radio posljednji put u drugom mjesecu 2010.

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 06/08/2020 : 09:42:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

ja sam ovo radio posljednji put u drugom mjesecu 2010.


Sjećam se toga, ja sam se taman učlanio i bilo mi je baš gušt čitati tvoje osvrte pravog NN fana.

10 godina poslije i totalna promjena. Željko prvo postao čangrizavi fan, a onda Nathana potpuno napustio.
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 10/08/2020 : 21:06:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Naprijed Gil!

A ocjene?



Punom parom! Ocene izbegavam, jer kao što rekoh na početku, već postoje recenzije. A loše epizode su toliko retke, da praktično nema poente ukazivati na njih kao nešto takvo; prosto, deo su celine koja je najkvalitetniji SBE serijal.

quote:
Originally posted by zeljko

ja sam ovo radio posljednji put u drugom mjesecu 2010.



Pa eto, razlog više da se vratimo počecima.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 10/08/2020 : 21:13:28  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
jbg :D mjesec se mijenja te neće čovjek
moju ljubav prema natjanu je prvo načela pješčana planeta
a onda je došao čitav niz običnih filera
te smanjenje tiraža i povećanje cijena
rekao sam svojim distributerima kad je cijena bila 28 da je gornja granica 40

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 10/08/2020 : 21:33:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
NN SR 3/4 - Operazione Drago/L'isola della morte (SD #3/4 i LL #2)



Evo i prve dvodelne priče u serijalu, a one nisu retkost. Scenarista je Vigna i počinje slaganje komplikovane priče o Nathanovoj prošlosti. Saznajemo da je boravio u šaolin hramu, gde je ovladao borilačkom veštinom jeet kune doo. (Razlog tog boravka biće otkriven kasnije...)

World building je u NN sjajan. Nakon jednog svemirskog izleta i jedne priče u gradskom okruženju, autori oblikuju i svet negativaca. Iza turnira u jeet june doo-u se krije kompleksan zločinački poduhvat, a radnja je inspirisana jednim filmom Bruca Leeja, Enter the Dragon.

Velika pažnja je posvećena i sporednim, prolaznim junacima; devojci koja traži nestalog brata i mladiću koji želi da dokaže svoje borilačke sposobnosti. Način na koji Nathan komunicira sa ovakvim malim, običnim (ili ne tako običnim u NN svetu!) ljudima i trudi se da razume svačiji motiv, stavlja ga, po karakterizaciji, uz rame s Kenom Parkerom.

A, ovde još uvek nesigurni Stefano Casini je crtač čiji će izraz vremenom najviše evoluirati...

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture

Edited by - Gil-galad on 21/08/2020 21:55:13
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 10/08/2020 : 23:28:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Fino zapažanje Gile za ovu epizodu. U biti ova dvodijelna epizoda, iako ne baš originalna, je zapalio kod mene početni fitilj za serijal (a ne prva epizoda kao kod mnogih čitatelja). Dok je dvodijelna "Ljudi sjene" napravila eksploziju nakon koje se nisam više mogao odlijepiti od Nathana. :)
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 11/08/2020 : 11:09:08  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Ma mene je odmah prva epizoda zapalila, em je bila odlična, em Castellini. Castellini je baš bogovski crtač, šteta što nije crtao još koju NN epizodu, ali da, ovo što Gil kaže, za mene je NN, Castelinijev NN. ;)



Crni monolit je OK epizoda, ali mi je ovaj dvobroj bio ludilo, bio sam još mulac i u tom trenu sam taman i igrao Mortal Kombat 1 i 2, baš sam guštao.

Da, moram se složiti da je NN jako kvalitetan SBE serijal, ali isto tako mi je Dylan odličan.

Gil, samo naprijed sa recenzijama, gušt ih je čitati. :)

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 11/08/2020 11:11:42
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 21/08/2020 : 22:02:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
NN SR 5 - Forza invisibile (SD #5 i LL #2)



Ovom pričom se predstavio i Medda. Ovaj scenarista je poznat po melanholičnim, setnim epizodama. Da bi to postigao, odlično koristi Nathanov grad, njegove nivoe i njihove stanovnike; urbanu džunglu i kriminal kao neizbežnu prateću pojavu. A s one strane zakona se često nađu ljudi koji, makar naizgled, nemaju izbor. No, da li je to stvarno tako?

Ponekad se iskorak u kriminal, bavljenje protivzakonitim radnjama, čini kao samo jedan, prvi korak ka ostvarenju nekog cilja. Nije retkost da to bude - sloboda. Mlada Angel napušta represivni roditeljski dom i bavi se prostitucijom. Ujedno, ona poseduje ESP moći, koje ćemo često sretati u NN svetu. Njen otac je opsednut željom da je nađe, a Medda Nathana dočarava pomalo nalik Dylanu Dogu, u smislu da je kod njega Nathan ponekad više katalizator, nego učesnik događaja.

Ovde je sve to propraćeno solidnim Toffanettijevim realističnim stilom. Još, nakon prethodne i u ovoj priči se produbljuje prijateljstvo Nathana i Legs, baš kao i uloga porodice Skotos, iako indirektno. Mogu samo da ponovim - odličan world building...!

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 25/08/2020 : 03:04:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
NN SR 6 - Terrore sotto zero (LU #49 i LL #3)



Ovo je jedna od retkih loših epizoda, no, kako idemo redom...

Priča koju je iz ko zna kog razloga SD preskočila i znatno kasnije je objavio LU... A ništa strašno što je preskočena, jer je priča (Vigna) pravolinijska, a crtež ispod proseka. Bonazzi je prvi crtač koji je uradio dve epizode regularne serije, though.

Nathan radi kao pomoćni radnik u jednoj rudarskoj koloniji. Ono što se tamo dešava je proizvodnja opasne droge, ali je realizacija na nivou lošeg sci-fi filma iz 80-ih. Naime, uticaj droge na ljude ne vidimo, ali zato vidimo kako deluje na polarne medvede...

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture

Edited by - Gil-galad on 25/08/2020 03:06:12
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 27/08/2020 : 11:41:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Nikad nisam bio nešto pretjerano oduševljen prvom Nathanovom epizodom. Istina, Castellinijev crtež je odličan, al priča ko priča mi je čisti prosjek. Puno mi je bolje sjelo sljedećih nekoliko brojeva. Doduše, ja sam se s Nathanom upoznao prvo preko giganta, pa je tek onda na red došla redovna serija, tako da je moguće da mi je i zbog toga dojam drugačiji.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 08/10/2020 : 00:15:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
NN SR 7/8 - La zona proibita/Uomini ombra (SD #6/7 i LL #3)



Druga dvodelna priča u serijalu je delo tandema Serra/Mari. Nicola Mari je jedan od onih crtača koji ozbiljno deli fanove. Naime, ljudima koji ne kapiraju crtež u stripovima dalje od Galliena Ferrija, uzaludno je i objašnjavati... No, Mari je poput Picatta na Dylanu Dogu. Akcenat je na emocijama i mislima protagonista, zbog čega je, nekih godinu dana kasnije, baš Mari bio taj koji je nacrtao najvažniju epizodu Nathana Nevera...

Serra nastavlja da gradi spoljašnji Nathanov svet. Sledi još jedan susret sa Kalom Skotosom, ali i - važnije - uvođenje u serijal Bratstva senke... Ko su oni i odakle su došli saznaćemo kasnije, ali je prvi utisak da su nalik Ljudima u crnom iz Martina Mysterea.

quote:
Originally posted by Paka01

Doduše, ja sam se s Nathanom upoznao prvo preko giganta, pa je tek onda na red došla redovna serija, tako da je moguće da mi je i zbog toga dojam drugačiji.



Ovako sam i ja krenuo... Otuda, čitaocima poput Pake i mene, ova storija nije početak, nego povratak na početak; Serra je znao šta radi i zato nije čudno što se Nathanu povremeno vraćamo. Bilo da se krene s redovnom serijom, gigantima ili možda almanasima - pre ili kasnije sve legne na svoje mesto.

Još, ovde se pojavljuje simpatična Janine, kao i potomak Mister Noa.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture

Edited by - Gil-galad on 08/10/2020 00:16:16
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 08/10/2020 : 01:07:35  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gil-galad

[b]kao i potomak Mister Noa.



Kako izgleda potomak Mister Noa i kako se zove? I je l se pojavljuje u jos nekim pricama?
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 08/10/2020 : 18:37:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
Veoma slično nacrtan, samo Marijev stil odudara od većine crtača Pilota. Ne sećam se da se još negde pojavljivao, osim jedne kratke priče sakupljene u LL Super Book 11; u stvari, tu Mister No sreće Nathanovog pretka.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 20/10/2020 : 23:12:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
NN SR 9 - Gli occhi di uno sconosciuto (LU #46 i LL #4)



Na red je došla jedna tipična melanholična Meddina priča. Druga koju je SD preskočila, pa smo je čitali znatno kasnije... Imamo serijskog ESP ubicu, četiri mrtve devojke i Nathana koji to istražuje... Te devojke su uglavnom živele povučeno i singl, a ubica Manny je koristio svoje moći da im se približi i, inače kamerman, trenutke s njima je snimao. Problem je u tome što motiv ubice nije razjašnjen, osim što se radi o psihopati. Tako, ostaje pitanje šta zapravo znači ovo "oči" iz naslova? ESP kao neko treće oko ili svet jednog psihopate očima kamere? Zbog raspleta, pre ovo drugo, ali svejedno ne saznajemo motiv.

Ipak, i kao takva, priča odlično teče, jer Medda kroz monologe briljira. Tome doprinosi i vrhunska atmosfera, koju je izgradio Casini. Ovo mu je bio tek drugi rad na NN i još nije usavršio crtanje junaka i njihovih lica, ali je zato sjajno oživeo enterijere i sam grad, u kome sve vreme pada kiša... Grad koji plače - a više o tome već u sledećem osvrtu!

EDIT: Za razliku od Ann, koju je spomenuo u jednom od prvih brojeva (ne i ko je ona), možda baš u prvom, proveriću, Nathan ovde prvi put spominje da je udovac.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture

Edited by - Gil-galad on 20/10/2020 23:51:08
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 24/10/2020 : 17:00:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
NN SR 10 - Inferno (SD #8 i LL #4)



U pozadini priče je početak krstaškog rata političara Hoenzollera, kandidata za gradonačelnika, protiv mutanata. Naime, postoji organizacija koja se bori za njihova prava, što podržavaju i neki ljudi. Setimo se, mutanti su nastali kao veštačka rasa, koja je trebalo da za ljude obavlja teške poslove, ali se stvar izmakla kontroli... Veoma bitan aspekt ove sci-fi sutrašnjice.

Nathanov grad se sastoji od sedam nivoa, a koliko je to bukvalno - saznajemo zahvaljujući ovde sjajnom Bastianoniju, koji dočarava iščašenu arhitekturu dekadentnog metropolisa: nivoi su bukvalno jedan iznad drugog. Premda je epizoda naslovljena po uvodnom delu Danteove Božanstvene komedije, Pakao, i Vigna svako malo citira to delo, više se radi o pokušaju da ova epizoda bude poetska, nego o inspiraciji. (Mada, može se izvući i kakva-takva paralela između Danteovih devet krugova pakla, naspram sedam nivoa grada bande sa Sardinije.) Sad, to ne narušava kvalitet, ali nije bilo neophodno, jer je ova priča o suživotu čoveka i rase koju je veštački stvorio ionako sjajna. Pokušaj da se prvi nivo predstavi kao pakao je pojačan i paljenjem crkve, no, čini se da je veći pakao na Hell's Islandu... Moglo je to još surovije i prljavije, a s manje simbolike.

Prvi nivo je mesto na kome žive mutanti i ovo je početak još jedne od brojnih NN narativnih niti, koja će kulminirati u gigantu 4 - Ustanak... A čekamo i izgubljeni svet, kako bismo otkrili otkud jedan dinosaurus u Nathanovom vremenu?

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 19/11/2020 : 00:42:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
NN SR 11/12 - Fanteria dello spazio/L'ultima battaglia (SD #9/10 i LL #4/5)



Još jedna dvodelna priča i, po mom mišljenju, ona od koje kreće ono pravo! Onaj koji je za to višestruko zaslužan je sjajni Roberto de Angelis, uz Castellinija i Marija najbolji crtač serijala, koji se dokazao kroz epske epizode. Klasičnom realističnom izrazu je pridružio neobično, više filmsko, nego stripsko kadriranje i efekte kakve koriste mangake. Zato oči lete preko De Angelisovih tabli, a u saradnji sa Serrom će tek kreirati vrhunske priče.

Ovde imamo sukob dve grupa regruta na obuci u jedinoj preostaloj vojnoj akademiji na Zemlji, a ta obuka je sve samo ne obična. Radi se o svemirskoj pešadiji (pješaštvu), rodu kojem pripada i Nathan. Zbog toga, kada pod sumnjivim okolnostima nastrada jedan regrut, Nathan preuzima jedinicu kojoj je pripadao, pod lažnim imenom, kako bi istražio njegovu smrt. Drugu jedinicu predvodi muškobanjasta Susan Connery, a ona je znatno naprednija od prve, zbog, ispostaviće se - one iste droge iz NN SR 6.

Nije filmski samo crtež, takva je i priča; Serra odličan i ovde je dao prve naznake ratova sa Orbitalnim stanicama (opet taj world building!), čime je Susan opsednuta. (Ona će se mnogo kasnije opet pojaviti i imati ljubavnu aferu s - Legs...!) A kad kažem "ono pravo", ovo je prva priča u kojoj se autori oslanjaju na dosad izgrađeni svet - pored toga što ga i dalje grade, naravno - a koji, znamo, ima neslućen potencijal...

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture

Edited by - Gil-galad on 19/11/2020 00:45:11
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 21/11/2020 : 19:23:24  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote


SPOJLERI


OPERACIJA ZMAJ (Vigna, Cassini 6,7,6,8 65%)

Nakon Crnog monolita koji je pravi omaž, evo onoga što je „kopiram radnju“ vrsta omaža. Ovo bi čak bio plagijat filma „U Zmajevom Gnijezdu“ da nije pustih imena koja referiraju na glumce, redatelja i likove. Iste finte sam viđala i u drugih junaka, u tom je NN tipičan Bonelli.

Bruce Lee mi je draga ličnost. Smatram da pola tih njegovih filmova bez njega ne bi ni ušlo u legendu. On je pravo čudo sa svim tim njegovim vrteljanjem i skakutanjem, spretnošću, brzinom, vižljastim tijelom. Jako mi se sviđa njegova poznata žuto crna trenirka, koju je Kill Bill bila vratila u đir. Nego eto, aj se usudi obući nešto toliko upadljivo, a da nisi Bruce Lee bez grama sala viška.

No vratimo se na Nathana. Prve dvije epizode su mi se svidjele, ova mi baš i nije nešto. Taj karate i slično nije nešto što ću jedva čekati. Čim sam vidjela kako se ide u smjeru martial arts turnira odmah sam nekako pala u entuzijazmu. Još kad sam skužila da tako moram dva broja... Ali, radnja je ipak napravila svoje, povukla me je, pa sam unatoč svemu imala ok iskustvo.
Najbolji dio stripa je što zapravo pratimo tri lika koji dolaze na turnir, svaki iz svojih motiva. Nathan kako bi riješio slučaj krađe smrtonosne bakterije, Terry koja istražuje sudbinu brata i Jerry, mladić koji pokušava biti ono što nije, borac kategorije pravog prvaka.

Nathan i Terry su postali saveznici i to je dobar potez. On kroz nju i njenu priču s bratom dobiva dokaz iz prve ruke zašto su bakterije uopće ukradene. Saznaje više o namjerama Athos Thana. Time su se izbjegli poneki klišeji. U kojima bi NN okolo prisluškivao, bio baš u pravom trenutku na pravom mjestu. Kada glavni negativci odjednom dobiju nenormalni poriv brbljanja o svojim planovima u tančine.
Jerry s druge strane, dobiva priliku dokazati je l' on materijal za prvaka ili nije. Savladan je već u prvoj borbi i to mu je ubilo lažne nade. On pada na pod u dirljivim scenama, uz misli kako su oni koji su mu govorili „Ništa od tebe“ ipak bili u pravu. Al eto, zahvaljujući tehnologiji i eksperimentu Athos Thana, on postaje neka vrsta karate- kvazi -zombija. Neustrašivi i odličan borac.

Također smo saznali gdje se Nathan naučio tuči. To nije tehnika lučkog radnika, to je filozofija, ovo i ono, moraš naučiti i primiti udarac, ne smo dati. Na taj dio se autor poprilično skoncentrirao, zato što Natan zna tehniku super – amortizacije jakog udaraca. Kad ga udariš letiš na sve strane.

Osrednja epizoda, koja mi je na prvu bila nezanimljiva, ali je ipak dala pokoji zanimljiv momenat.
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 21/11/2020 : 20:15:43  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote

SPOJLERI


NEVIDLJIVA SILA (Svi oni, Toffanetti 5,6,5,7 55%)

Ne volim ovakve stvari. Ne volim teške teme nakon kojih se osjećam prazno i nekako šugavo. Sva sreća da strip ima dosta humorističnih scena pa se sva ta težina tu i tamo razbije.

Glavna tema su snuff filmovi i djevojka kojoj je zbilja sve otišlo niz brdo. Rasla je vjerujući da ju je silovao vlastiti otac. Uff! Ali, ali, ali, preokret – on ipak nije njen otac. Wow! Mora da joj je laknulo kad je to čula i sve će biti kao da ničeg nije bilo. A tek snuff, klasični uvod u pornić, pa – krc, zgniječilo glavu. To su strašne stvari!

I za kraj je Nathan samo zinuo u čudu, kada je shvatio što je De Heaven radio svojoj kćeri. Mislim, zinula sam i ja. To što sam zinula ja, nije čudo, al zašto i on zijeva? Kojeg je vraga radio u Shaolinu kad ne može malo protegnuti ruke i noge u ovakvim situacijama? Trebao ga je malo isprebijati. Ako ne i utopiti tamo negdje u kanalizaciji...

Od ovog stripa nisam puno dobila, a ono što sam dobila je uglavnom gađenje, plašenje i ružne osjećaje. Nije to moj par rukava. Od čistog debakla spašava činjenica da ipak ima zanimljiv scenario, u maniri solidne detektivske priče.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000