forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Blek 91 - Dvije male kuge
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Curunir
Advanced Member



Croatia
10362 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 20/09/2020 : 11:51:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
HJP navodi da je to k'uen iz kineskog.
Kineski jezik, naravno, u strogom smislu ne postoji (to je isto kao kad kažeš jugoslavenski), a koji je točno, nisam uspio pronaći.
Oni imaju desetak "velikih" i još hrpu "manjih" jezika.

Zanimljiv je i engleski/njemački korijen, koji se veže na staroslavenski (i srpski) "bukvar", od bukve, stabla u koje su se urezivale riječi kod Germana. Kako su sami bili manje-više mutavi, uzeli su riječ od Slavena.

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 20/09/2020 : 15:36:10  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
Nisam sad potpuno siguran, ali čini mi se da je u stvari taj korijen "ig" isti u knjiga i u igla, da je to iz praslovenskog. Možda i nisam u pravu, davno sam bio student prve godine.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 20/09/2020 : 21:12:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Curunir

HJP navodi da je to k'uen iz kineskog.
Kineski jezik, naravno, u strogom smislu ne postoji (to je isto kao kad kažeš jugoslavenski), a koji je točno, nisam uspio pronaći.
Oni imaju desetak "velikih" i još hrpu "manjih" jezika.

Zanimljiv je i engleski/njemački korijen, koji se veže na staroslavenski (i srpski) "bukvar", od bukve, stabla u koje su se urezivale riječi kod Germana. Kako su sami bili manje-više mutavi, uzeli su riječ od Slavena.



Zanimljivo, iako ne vidim taj korijen u riječi "svezak".

Ovo za "book" ili "Buch" je još zanimljivije.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10362 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 20/09/2020 : 21:47:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
Zato što su kineske "knjige" bile isključivo u obliku svitaka tj. "svezane", pa je to postalo sinonim za knjigu.
Dakle, knjiga nekad nije morala imati ni korice, a kamoli tvrde

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 22/09/2020 : 18:36:01  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Curunir

HJP navodi da je to k'uen iz kineskog.
Kineski jezik, naravno, u strogom smislu ne postoji (to je isto kao kad kažeš jugoslavenski), a koji je točno, nisam uspio pronaći.
Oni imaju desetak "velikih" i još hrpu "manjih" jezika.

Zanimljiv je i engleski/njemački korijen, koji se veže na staroslavenski (i srpski) "bukvar", od bukve, stabla u koje su se urezivale riječi kod Germana. Kako su sami bili manje-više mutavi, uzeli su riječ od Slavena.

kad kažu kineski u strogom smislu danas misle isključivo na mandarinski. Taj k uen je ili neka stara verzija ili neki drugi kineski. U ovom službenom knjiga je Shu ( dugo u). [url=https://postimg.cc/PvXnyDLx][/url]

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10362 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 22/09/2020 : 19:30:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
Razvitak kineskih jezika i inačica pisma je nepregledan. To je toliko verzija da boli glava.
Gdje je to točno nastalo i kada, ni Bog ne zna više.
Osim toga, pogledaj za riječ svezak ili svežanj ili uvez...
Ako ima u ovome što si gledao.
O tome govorimo, tada je bila istoznačnica za knjigu.
Sigurno nije to netko izmislio, mora ta riječ postojati.

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 22/09/2020 : 19:51:07  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Nabaci kineski znak ako imaš. Inače to je ova knjiga [url=https://postimg.cc/JyMBW12k][/url] volim pisat te kineske znakove,dobri su za mozak i zglobove. (Ne pada mi napamet da učim jezik)

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!

Edited by - lwood on 22/09/2020 19:51:59
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10362 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 22/09/2020 : 21:16:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
Zato će mali Kinezi zavladati svijetom.
Zapadna civilizacija ubrzano otupljuje.
Djeca samo tipkaju, digitala i ništa.
Pojma nemaju ni o čemu. Generacija debila kojima ponosni roditelji tepaju "moje malo zlato, supermane moj" i koje ne smiješ ukrivo ni pogledati.
Ne znaju ni govoriti ni pisati, a pamćenje im je kao u amebe, i to ne osobito uspješne.
Kinezi su isto u svoj toj digitali, ali htjeli ne htjeli moraju vježbati i klasiku kad im je nekakav minimum minimuma 3000 znakova.
Kolega je upisao tečaj i kaže da je to najniža razina, 3000.
Zamisli koja je to vježba za mozak. A gdje je tradicionalni, s 50000+ znakova.
Sve to uz budno oko KP i budućnost je posve jasna... i žuta.
Potpuno zasluženo. Imali su pismo, medicinu, kupaonice, barut i rakete dok smo mi jeli vlastita govna.
Red je da se vratimo u prvobitno stanje.

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 22/09/2020 : 22:01:58  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Točno tako.
Kinezi su bili broj 1 (najmanje gospodarski) tamo negdi do 1750. Onda je zapadnjački bljesak to okrenija. Do 2050. Kina će bit uvjerljivo opet broj 1 u svakom pogledu.


ps. znakovi su stvarno šema za pisanje.(iako nažalost ne mogu posvetit vrimena koliko bi tija)

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!

Edited by - lwood on 22/09/2020 22:02:35
Go to Top of Page

I like girlz
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7741 Posts

Member since 18/01/2005

Posted - 23/09/2020 : 08:48:21  Show Profile Show Extended Profile  Send I like girlz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Curunir


Zapadna civilizacija ubrzano otupljuje.
Djeca samo tipkaju, digitala i ništa.
Pojma nemaju ni o čemu. Generacija debila kojima ponosni roditelji tepaju "moje malo zlato, supermane moj" i koje ne smiješ ukrivo ni pogledati.
Ne znaju ni govoriti ni pisati, a pamćenje im je kao u amebe, i to ne osobito uspješne.




potpuno se slažem, ali ne samo zapadna (u geografskom smislu), nego i skoro cijela evropa, pogotovo naši krajevi.

"Experience is simply the name we give our mistakes"
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 23/09/2020 : 08:59:47  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Curunir

Zato će mali Kinezi zavladati svijetom.
Zapadna civilizacija ubrzano otupljuje.
Djeca samo tipkaju, digitala i ništa.
Pojma nemaju ni o čemu. Generacija debila kojima ponosni roditelji tepaju "moje malo zlato, supermane moj" i koje ne smiješ ukrivo ni pogledati.
Ne znaju ni govoriti ni pisati, a pamćenje im je kao u amebe, i to ne osobito uspješne.
Kinezi su isto u svoj toj digitali, ali htjeli ne htjeli moraju vježbati i klasiku kad im je nekakav minimum minimuma 3000 znakova.
Kolega je upisao tečaj i kaže da je to najniža razina, 3000.
Zamisli koja je to vježba za mozak. A gdje je tradicionalni, s 50000+ znakova.
Sve to uz budno oko KP i budućnost je posve jasna... i žuta.
Potpuno zasluženo. Imali su pismo, medicinu, kupaonice, barut i rakete dok smo mi jeli vlastita govna.
Red je da se vratimo u prvobitno stanje.



potpis..

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2996 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 23/09/2020 : 09:01:50  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
Da,da...tko prezivi pricat ce.

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2996 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 23/09/2020 : 10:44:48  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
Od jutros na kioscima!

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16731 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 23/09/2020 : 11:04:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Da stigao je. Druga priča je Yu Blek.
A došao je i DD 181. Bijeda i okrutnost.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 23/09/2020 : 11:26:05  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Tako mi i treba kad se pouzdajem u if stranicu

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

cerichus
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1583 Posts

Member since 01/02/2007

Posted - 23/09/2020 : 16:03:24  Show Profile Show Extended Profile  Send cerichus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

Da stigao je. Druga priča je Yu Blek.
A došao je i DD 181. Bijeda i okrutnost.


Je li Yu-epizoda Vatrena zamka?

Elvis has just left the building!
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 23/09/2020 : 16:04:37  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
Da, samo s drugim naslovom: Milost za izdajicu.
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10362 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 23/09/2020 : 21:35:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by I like girlz

quote:
Originally posted by Curunir


Zapadna civilizacija ubrzano otupljuje.
Djeca samo tipkaju, digitala i ništa.
Pojma nemaju ni o čemu. Generacija debila kojima ponosni roditelji tepaju "moje malo zlato, supermane moj" i koje ne smiješ ukrivo ni pogledati.
Ne znaju ni govoriti ni pisati, a pamćenje im je kao u amebe, i to ne osobito uspješne.




potpuno se slažem, ali ne samo zapadna (u geografskom smislu), nego i skoro cijela evropa, pogotovo naši krajevi.



Naravno. Mislio sam na čitav svijet, civilizaciju, npr. i Rusija u tom smislu spada u "zapadnu", kao način života.

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16731 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 24/09/2020 : 12:01:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cerichus

quote:
Originally posted by Kruger

Da stigao je. Druga priča je Yu Blek.
A došao je i DD 181. Bijeda i okrutnost.


Je li Yu-epizoda Vatrena zamka?



Kako delboj kaže, da to je ta.
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 24/09/2020 : 17:01:40  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
Vidim da su sad kuge umjesto štetočine. Ljepše je zvučalo štetočine.
Go to Top of Page

cerichus
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1583 Posts

Member since 01/02/2007

Posted - 24/09/2020 : 17:11:45  Show Profile Show Extended Profile  Send cerichus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by delboj

Vidim da su sad kuge umjesto štetočine. Ljepše je zvučalo štetočine.


A možda bi najbolje zvučalo napasti.

Elvis has just left the building!
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 24/09/2020 : 17:13:46  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
Da, kao Denis.
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 26/09/2020 : 23:12:00  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
I sad nisu više štetočine več kuge?
Te naslove mijenjaju češče ko čarape...

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5816 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 27/09/2020 : 02:12:01  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by delboj

Da, samo s drugim naslovom: Milost za izdajicu.


Ono, kad prevodilac nema pojma sta prevodi i ne zna da je to originalan srpskohrvatski naslov Vatrene zamke....
Zamislite da sada neki prevodilac prevede Fort Navajo sa Tvrdjava smrti ili tako nesto nebulozno prema nekom nemackom ili italijanskom izdanju?
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 27/09/2020 : 09:44:02  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
vjerovatno i nije znao/znala da je to prvo objavljeno u jugi

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000