forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FRONTISPIS PREDSTAVLJA: Lester Cockney, 2. knjiga
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Frontispis
Starting Member



76 Posts

Member since 10/12/2019

Posted - 16/09/2020 : 16:30:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Frontispis a Private Message  Reply with Quote


Od 1. listopada u striparnicama i knjižarama, a već sada u pretprodaji na www.frontispis.com

Nakon uspjeha Kabulskih luda, Franz je nastavio crtati nove nastavke Lestera Cockneya po vlastitom scenariju. Inspiriran knjigama i filmovima, Franz svoje junake smješta u egzotične krajeve Arabije, Egipta i istočne Europe, ugrađujući u priče djeliće vlastitog života.

Ova knjiga sadrži tri nastavka i jednu kratku priču:

„ŽELIM SE VRATITI U PEČUH!”
Ilona, bogata mađarska vikontesa koju je Lester izbavio iz zarobljeništva pandžapskog radže, želi se odužiti svom spasitelju, pa predlaže da presijeku dug put do Europe prečicom kroz Egipat. Rog Afrike vrvi piratima i lovcima na roblje, nepovjerljivim domorocima i korumpiranim časnicima kojima je jedna stvar zajednička – prodati Taranu za par zrna bisera.

PRIČA O ARNOLDU
Kratak strip kronološki se naslanja na prethodni nastavak.

KRALJ DALMATA
Dokopavši se europskih obala, naš trojac se iskrcava u grčkoj pokrajini na rubu Osmanskog Carstva. Po običaju, dočekat će ih vatromet jer taj idilični kraj vrije u pobuni protiv bezobzirnog moćnika. Vezan prijateljstvom sa seoskim starješinom, Lester zna na čijoj je strani, no u tome mu ne pomaže jedna usijana mlada glava.

DUNAVSKI UROTNICI
Konačno u Mađarskoj, Ilona je suočena s morem predrasuda. Njezini prijatelji u očima nepovjerljivih sunarodnjaka samo su jedan riđokosi probisvijet i mala Ciganka. Lester odlučuje otputovati što prije, no za to mu treba novac koji može dobiti samo ako pomogne Revoluciji. Franzova supruga Gabrielle Horvath, koja je akvarelom obojala mnoge njegove stripove, rođena je u Mađarskoj i dala inspiraciju za ovu priču.


Frontispis: tipogr. a. ilustracija koja se nalazi nasuprot naslovnog lista knjige

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/09/2020 : 16:39:48  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Samo naprijed!

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 16/09/2020 : 17:31:04  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
Bravo..kupuje se obavezno

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".

Edited by - risbozg on 16/09/2020 17:42:45
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1557 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 17/09/2020 : 03:41:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Frontispis

KRALJ DALMATA
Dokopavši se europskih obala, naš trojac se iskrcava u grčkoj pokrajini na rubu Osmanskog Carstva.


Dalmacija je, znači, grčka pokrajina?

Šalu na stranu, ni dan-danas mi nije jasno ko su ti Dalmati, koje je Franc ubacio u ovu priču?
Jel' ovaj opis radnje, u kom se spominje grčka pokrajina, u stvari preveden sa francuskog?
Ne znam zašto strani autori imaju potrebu da mešaju pojmove kad je u pitanju Balkan (čast izuzecima)
i da ubacuju imena koja ne postoje na ovim prostorima?!

Na onoj tabli gde im Lester pokazuje mapu sa rutom kojom bi trebalo da prođu,
vidi se da se jesu iskrcali u blizini Krfa, ali on ne spominje grčku pokrajinu, nego Albaniju,
pa onda nabraja redom zemlje kroz koje bi trebalo preći (malo previše zaobilazno,
kao da je Francu bio cilj da u toj sceni nabroji što više balkanskih zemalja).

U suštini, logičnije je bilo da se iskrcaju negde na hrvatskoj obali i da putuju kroz krajeve koji su u sastavu Austrije,
nego da prolaze kroz ove silne krajeve Osmanskog carstva. Da su stvarno prošli kroz sve te zemlje, ne bi im put verovatno bio tako lak,
za svaku od njih je mogla da se napravi jedna priča, umesto toga - hop, eto ih već u Mađarskoj u narednoj epizodi.


Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25757 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 17/09/2020 : 08:45:03  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Možda autor misli da su Dalmati Albanci?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Frontispis
Starting Member



76 Posts

Member since 10/12/2019

Posted - 17/09/2020 : 09:25:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Frontispis a Private Message  Reply with Quote


U stripu se niti jednom ne spominje riječ Dalmacija. S druge strane grčki i Grk spominje se četiri puta. U napomenama uz ovaj strip naveo sam da se radi o regiji Epir, koja je od 1913. podijeljena granicom između Albanije i Grčke. U Epiru su Grci bili većina do početka dvadesetog stoljeća, evo i karte (zeleno su krajevi u kojima su Grci bili većina, a pripali su Albaniji):




Čak je i u ovom kadru Franz pokazao da se zeznuo, sam je ukazao na nelogičnost.


Osim toga, titula je Kralj Dalmata, a ne Kralj Dalmacije.



Frontispis: tipogr. a. ilustracija koja se nalazi nasuprot naslovnog lista knjige
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 17/09/2020 : 11:57:47  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
Jedino što mi je poznato je da je u srednjovokovnom periodu dio stanovništva Dubrovnika i nekih okolnih gradova govorio dalmatskim jezikom koji je bio romanski jezik. Ipak, nisam siguran da se neki narod nazivao Dalmatima.
Go to Top of Page

Frontispis
Starting Member



76 Posts

Member since 10/12/2019

Posted - 17/09/2020 : 12:03:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Frontispis a Private Message  Reply with Quote
Dalmati ili Delmati su bili antički narod, ilirsko pleme koje je živjelo sjeverno od Neretve, tako da s Epirom nema previše veze 😄

Frontispis: tipogr. a. ilustracija koja se nalazi nasuprot naslovnog lista knjige
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 17/09/2020 : 13:27:00  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Možda autor misli da su Dalmati Albanci?




Upravo tako, Dalmati su ilirsko pleme a danšnji Albanci su potomci Ilira.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 17/09/2020 : 13:39:53  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Dok su Dalmatinci s velim D, sasvim sigurno, jedno zbilja neobicno pleme dan danas, neovisno o korijenima koje vucu. Zbilja neobicno, posebno i jako interesantno pleme, narocito u okvirima danasnjeg globalno povezanog svijeta u cijelini. Ipak jos uvijek. Originalni. Valjda cemo takvi jos dugo ostati/biti...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!

Edited by - ivanl on 17/09/2020 13:41:25
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 17/09/2020 : 14:08:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Originalni. Valjda cemo takvi jos dugo ostati/biti...



Hoćeš reći zaj****iji od ovih Gala iz Armorike !?
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 17/09/2020 : 16:34:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by ivanl

Originalni. Valjda cemo takvi jos dugo ostati/biti...



Hoćeš reći zaj****iji od ovih Gala iz Armorike !?


Sto da ne? Moze ta usporedba. Stovise, dakako...
Uostalom takav se komentar i ocekuje od stare skole.
Mada, gubi se taj old school smek, kako povijesni tako i zemljopisni, narodni, genski, vec bilokakav nas... 'Civilizacija' i 'tehnologija' prodire i ubire danak. Jbg.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25757 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 17/09/2020 : 16:36:41  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BeaGea

quote:
Originally posted by jaki

Možda autor misli da su Dalmati Albanci?




Upravo tako, Dalmati su ilirsko pleme a danšnji Albanci su potomci Ilira.


A što smo mi?
Ne pušite valjda onu podvalu od seobe naroda?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 17/09/2020 : 16:44:33  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Pa zato se u Dalmaciji jos uvijek i puse samo dobre stvari!

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Frontispis
Starting Member



76 Posts

Member since 10/12/2019

Posted - 17/09/2020 : 16:50:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Frontispis a Private Message  Reply with Quote
grr, mrzim kad gurate politiku u moju butigu, ali ako to znači da će to duže zadržati post na vrhu, samo vi dajte :)

Frontispis: tipogr. a. ilustracija koja se nalazi nasuprot naslovnog lista knjige
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 17/09/2020 : 16:58:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Pa Lester nije baš sasvim apolitičan strip.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25757 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 17/09/2020 : 17:47:14  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
seoba naroda politika?
onda je sve politika.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Frontispis
Starting Member



76 Posts

Member since 10/12/2019

Posted - 17/09/2020 : 19:23:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Frontispis a Private Message  Reply with Quote
Vi bi meni Grke u Albance, na to sam mislio 😄

Frontispis: tipogr. a. ilustracija koja se nalazi nasuprot naslovnog lista knjige
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 17/09/2020 : 19:48:24  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Pušio ili ne pušio neupitno je da su današnji stanovnici pokrajine Dalmacija simbioza Romana i Slavena.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 17/09/2020 19:48:52
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 17/09/2020 : 20:28:22  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Samo da je 'pusika' kvalitetna.
Tad politika nikad, nikog ne 'vozi' , ali kvalitetan strip, uvijek!

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 17/09/2020 : 20:43:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Iz dalmatskog smo dobili riječi lignja, jarbol i lancun.
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1557 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 18/09/2020 : 05:22:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Frontispis

U stripu se niti jednom ne spominje riječ Dalmacija. S druge strane grčki i Grk spominje se četiri puta.


Osim toga, titula je Kralj Dalmata, a ne Kralj Dalmacije.



Pa o tome i govorimo, Dalmati su bili ilirsko pleme, kao što si naveo u narednom postu,
po kojima je dobila naziv Rimska provincija Dalmacija (Dalmatia).



Dakle, primedba se odnosi na to zbog čega je Franc ubacio taj antički naziv u polovinu 19. stoleća, kad se odigrava radnja u stripu,
i zašto bi jedan Grk sebe nazivao kraljem Dalmata?!

Drugo, možda je i prevod iz Stripoteke uneo dodatnu zbunjozu, jer se ja nešto ne sećam da se u njoj pominju Grci,
moraću da proverim kako je preveden ovaj kadar iz stripa koji si postavio...
Iako je jasno da je u pitanju Epir, pogotovo u to vreme, jer je ta teritorija tek kasnije pripojena Albaniji, što se vidi gore na karti,
u Stripoteci Lester kaže da se trenutno nalaze "na jugu zemlje koja se zove Šipnija ili Albanija":



Na stranu to što nisam siguran da je tad bio u upotrebi taj naziv, pa makar i na lokalnom nivou,
zvanično se ta teritorija zvala ejalet Janjina (iliti Janja, po turski), odnosno Janjinski pašaluk, po naški:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ioannina_Eyalet



Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/09/2020 : 01:47:57  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Jako interesantna polemika, ali ozbiljno, nisam ironican.
Uvek mi je interesantno kada stranci smestaju svoje price u nase krajeve, pa da vidim kako se snalaze geografski, etimoloski, kulturoloski itd.
Go to Top of Page

Frontispis
Starting Member



76 Posts

Member since 10/12/2019

Posted - 20/09/2020 : 06:01:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Frontispis a Private Message  Reply with Quote
Ne, nemam nedvosmisleni odgovor. Ako baš cjepidlačimo, na karti koju Lester pokazuje, crta koja pokazuje njihovu rutu prolazi tik do Albanije, no ne ulazi u nju.
Lester kaže da moraju proći Albaniju, Crnu Goru, Hrvatsku, BiH uz zapadnu granicu Srbije i evo ih u Ugarskoj. No, na karti crta ide Grčkom, kroz Makedoniju, Kosovo, Srbiju i onda u Ugarsku.
Osmanlije se 1845, godine povlače pred... Austrijancima? Jasno je da Austriji nije ni na kraj pameti bilo da osvaja bilo što, bila je sretna da se ne raspadne po šavovima, trebale su proći revolucije i nagodbe s Mađarima da bi konačno okupirala BiH 1878. Osim toga, povlače se u Kir kale, grad u Trakiji, iako nema razloga da se ne povuku u Ioanninu, Solun ili bilo koji grad u Makedoniji (grčkoj ili slavenskoj, svejedno, bile su još 60 godina pod Turcima nakon zbivanja u stripu).

Stanovništvo je obučeno u grčku narodnu nošnju, Lester kaže: "Nisam se odupro Englezima, Afgancima, Sikhima i svima ostalima da bi me gnjavio neki grčki balavac!", vjetrenjače su tipične grčke, kakvih ima na Krfu, a manastir izgleda kao iz Meteore. Nemam nikakvog razloga misliti da su ti "Dalmati" bilo što drugo nego (epirski) Grci.
Ne želim nikoga uvrijediti, no podsjeća me to pomalo na situaciju s Makedonijom, Rumunjskom ili recimo Mauritanijom, Ganom ili Beninom, sve su to slučajevi kada moderni narodi nose naziv antičkih naroda iako etnički ili kulturološki s njima imaju male ili daleke veze.

Što se tiče Janjinskog elajeta, točno, i meni je palo na pamet da je Mulay-beg napravljen po uzoru na Ali-pašu Janjinskog.

U prethodnoj epizodi Franz je također pomutio povijest. U 1844. je stavio geopolitičku situaciju iz 1880-ih. Egipat koji je tada bio maltene nezavisno kraljevstvo (njime je vladao kediv koji je bio Albanac, zamislite) koje je samo formalno dio Osmanskog Carstva, kod njega već ima odlike britanskog protektorata. Lester i Džemé obračunavaju se s portugalskim konjanicima, no zadnji Portugalci koji su nešto pokušavali na Rogu Afrike izgubili su od Somalaca negdje u 16. ili 17. stoljeću. Portugalska mornarica patrolirala je tim morima, da bi održala plovni put između Goe u Indiji i Mozambika slobodnim od pirata, ali nekako sumnjam da su na brodovima imali konje koje bi naši junaci mogli zaplijeniti.
U Kabulskim ludama, onaj manijak Avitabile je stvarna povijesna osoba, bio je Napolitanac, no Franz ga je stavio u službu Afganaca a ne Sikha.

No, ok, strip je ipak samo zabava. 1982. radili su scenarije po onome do čega su mogli doći - npr. Kabulske lude su inspirirane, među ostalim i knjigom Flashman (to znam sigurno jer Toulouse spominje mjesto Mogalu, koje ne postoji u Afganistanu, već ga je pisac George MacDonald Fraser izmislio, a mnoge scene iz Anglo-afganskog rata iz knjige se pojavljuju i u stripu).
Epizoda kada putuju od Adena do Egipta vjerno prati opis te regije u knjizi Tajne Crvenog mora Henryja de Monfreida.
U sedmom nastavku razbojnici koji otimaju djecu zovu se Comprachichosi, kao u jednom romanu Julesa Vernea.

Tko zna, možda je Franz čitao kakav roman, od Vernea ili nešto slično, u kojem je "Dalmacija" krivo opisana. Sjetite se samo Transilvanije u knjigama i filmovima o Drakuli, u njoj svi imaju njemačka imena, ali ne i mađarska ili rumunjska.

Kad čovjek ovako počne spekulirati, lako ga ponese. Na primjer, meni je fascinantno kako se u "Jednoj Mađarici u Punjabu" (objavljena u Tintinu 1983.) pojavljuju tagovi (thugee, thugs), isti oni kao u "Indijani Jonesu i ukletom hramu" iz 1984. godine! Čak im zapovijeda radža, kao u filmu.

Ako ste nabavili prve knjige, onda ste mogli primijetiti da ja u napomenama ne pokušavam opravdati Franza, svjestan sam da scenarij ima mana, no ne mislim da su zbog toga stripovi loši. Nedavno sam baš gledao neki razgovor povjesničara koji su raspravljali o filmovima. Došli su do zaključka da je u povijesnim filmovima važnija autentičnost od točnosti. A Franzovi stripovi doimaju se autentičnima, iako su uglavnom povijesno netočni. Naravno da Gali nisu osvojili Rim oko 100 g.pr.Kr. ali u Ratu sedam brežuljaka to je prikazano tako autentično da sam ja klinac bio zapanjen kad sam saznao da se radi o fikciji.
U stvari, svoju opsesiju povješću mogu pripisati dvjema stvarima:
1. TV kalendaru
2. Franzovim stripovima


Frontispis: tipogr. a. ilustracija koja se nalazi nasuprot naslovnog lista knjige

Edited by - Frontispis on 20/09/2020 06:10:49
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25757 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 30/10/2020 : 21:07:57  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
https://www.novilist.hr/ostalo/kultura/ostalo-kultura/najbolji-savjet-svjezem-citatelju-stripova-opusti-se-jer-nema-dobrog-i-loseg-stripa/?fbclid=IwAR2rhv8wXqteOrRuKGtv2-BDwUmJjShZcuFsl6REmRP8dwnyzfx9hr8f2lA

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

vladar
Average Member



Serbia
668 Posts

Member since 05/09/2002

Posted - 03/02/2022 : 11:03:29  Show Profile Show Extended Profile  Send vladar a Private Message  Reply with Quote
Ima li šanse da se ovo nastavi?
Zna li neko šta se dešava sa ovim izdavačem i da li planiraju nastavak Lestera i Jugurte?
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000