forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 KOLORKA 162 - Čovjek koji je ubio Chrisa Kylea
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/09/2020 : 08:29:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


„Nijedan od mojih problema ne potječe od ljudi koje sam ubio.“
Chris Kyle

Bivši Navy SEAL Chris Kyle, veteran rata u Iraku, najsmrtonosniji je snajperist u cijeloj povijesti američke vojske. Njegova autobiografija AMERIČKI SNAJPERIST bestseler je u SAD-u. 2. veljače 2013. Chrisa Kylea ubio je drugi veteran, Eddie Ray Routh. Ubojstvo se dogodilo na strelištu u Stephenvilleu, u Teksasu.

Njihova priča tu tek počinje.

Kolorka 162 • Čovjek koji je ubio Chrisa Kylea • 164 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Fabien Nury • Crtež Brüno • Prijevod Mirna Šimat • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.9.2020. • Cijena 150 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-162-covjek-koji-je-ubio-chrisa-kylea/644/

Trouble will find me

sumohrvat
Advanced Member

3997 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 18/09/2020 : 09:32:18  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
Unatoč crtežu koji meni nikako ne leži ovo mi je prvi pick iz ove ture.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 18/09/2020 : 10:02:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Uzima se, zna se.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/09/2020 : 10:12:40  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sumohrvat

Unatoč crtežu koji meni nikako ne leži ovo mi je prvi pick iz ove ture.


Jest, ni meni ne lezi, ali naviknes se vrlo brzo uz dobru pricu.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Zula
Average Member

669 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 27/09/2020 : 16:01:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Čovjek koji je ubio Chrisa Kylea

Zadatak je čitajući strip o činjenicama naći u njemu pitanja i odgovore.
Bez šalabahtera, bez pomoći sa strane. Zahtjevno je i zabavno.
Možda pod kraj malo popusti pažnja ispitivačima/autorima pa ti daju da škicneš malo...

Ocjena: broj pitanja / broj odgovora

Edited by - Zula on 27/09/2020 16:01:48
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 29/09/2020 : 13:59:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Autorski dvojac mi je sjeo kod prije objavljenih albuma kod Fibre, ali ovaj preview mi nije ni najmanje interesantan. Nesto kao nacrtana wikipedia.
Go to Top of Page

Zula
Average Member

669 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 29/09/2020 : 16:10:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kerempir

Autorski dvojac mi je sjeo kod prije objavljenih albuma kod Fibre, ali ovaj preview mi nije ni najmanje interesantan. Nesto kao nacrtana wikipedia.


Zamisli tek na što bi to ličilo da si slučajno kupio i pročitao strip, nedobogvećegzla.

Btw, možda se to iz mog gornjeg dojma ne vidi odmah - Čovjek koji je ubio Chrisa Kylea je izvrstan strip i nenadoknadiva bi šteta bila da ga nisam pričitao!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 29/09/2020 : 16:14:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
@Zula:
Čemu tako agresivan stav?

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Zula
Average Member

669 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 29/09/2020 : 16:49:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Sorry, mora da su to ti dani u mjesecu...
No, manje mi se sviđa kad se piše površno, tek toliko da se nešto napiše. A i više volim kad se piše dobro o nečem pročitanom.
Oprostite svi ako sam bio manje pristojan i nekoga time povrijedio.
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 29/09/2020 : 17:10:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Nema frke, dakle da prosirim, mene su prije objavljeni radovi ovog dvojca kupili već na previevu (posebice Nury, pa imam 6 fibrica s njim kao autorom) - Tyler Cross mi je bas odlican, Atar Gull mi je slabiji ali bio sam voljan i dalje davati sanse ovim autorima. Vidim ljudi se zale na Brunin crtez ali meni je bas fino sjeo u navedenim naslovima.

No preview ovog stripa mi je ostavio posve drugaciji dojam, premda mi je bio wow efekt kod prologa, to je vrlo brzo splasnulo jer je crtež kroz vecinu prikazanog stripa vecinom sterilan, posebice recimo one stranice sa tv intervjuom gdje je Bruno samo kopirao face sugovornika. Sama radnja je pak samo prepricavanje, uopce nisam sazivio sa likovima, doslovce wikipedia (koju sam i pročitao) sa zanimljivim podacima ali nezanimljivo preneseno na medij stripa. Tko zna, mozda se dojam popravlja kasnije, ali eto, kako rekoh preview mi je sasvim neobecavajuci.
Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

3997 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 29/09/2020 : 20:04:46  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by sumohrvat

Unatoč crtežu koji meni nikako ne leži ovo mi je prvi pick iz ove ture.


Jest, ni meni ne lezi, ali naviknes se vrlo brzo uz dobru pricu.


Nije ovdje ni priča nešto posebno. Vjerovatno najlošiji Nury, a u kombinaciji sa lošim crtežom ispada i loš strip ukupno 😔
Go to Top of Page

Zula
Average Member

669 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 29/09/2020 : 20:35:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Kako bi rekao Jesse Ventura: Payback time!

Procjena kvalitete stripa iz oglednih stranica je neprecizna (jer bi inače svi čitali samo ogledne stranice), a time i nepotrebna. Preview je samo mali dio, mogući okidač za (ne)čitanje cijelog stripa, ali ne govori o cjelini.

Mene su upravo privukli isti izrazi lica u intervjuu, želio sam vidjeti kako se to uklapa u cjelinu, koja je ideja stripa...
Dokumentarni način pripovijedanja traži angažiranog čitatelja, da on sam nađe što mu je bitno, da si postavi neka pitanja i možda nađe neke odgovore. Tko ne voli otkrivati "što je pisac time htio reći" neće toliko uživati u ovom stripu.
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 29/09/2020 : 21:15:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Preview poput movie trailera moze katkad zavarati ali niti prilozenih 30-ak stranica me nisu nimalo zaintrigirale za ovaj strip pa ne vidim potrebe da eksperimentiram s obzirom na manjak prostora i novca, a fibra je izbacila i izbacit ce meni daleko zanimljivije naslove.

S obzirom da imamo totalno razlicite impresije kod nekih dijelova, ocito strip stvarno nije za mene jer smo razliciti tipovi strip konzumenata i naprosto se necemo naci na istoj valnoj duljini. Dalje necu ulaziti u diskusiju s obzirom da nisam u cjelosti procitao strip, samo sam izrazio prvi dojam na osnovu previewa.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/10/2020 : 16:42:14  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
To je Amerika baby

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 14/10/2020 : 09:55:09  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kerempir

Preview poput movie trailera moze katkad zavarati ali niti prilozenih 30-ak stranica me nisu nimalo zaintrigirale za ovaj strip pa ne vidim potrebe da eksperimentiram s obzirom na manjak prostora i novca, a fibra je izbacila i izbacit ce meni daleko zanimljivije naslove.

S obzirom da imamo totalno razlicite impresije kod nekih dijelova, ocito strip stvarno nije za mene jer smo razliciti tipovi strip konzumenata i naprosto se necemo naci na istoj valnoj duljini. Dalje necu ulaziti u diskusiju s obzirom da nisam u cjelosti procitao strip, samo sam izrazio prvi dojam na osnovu previewa.



E to i kod mene, ali i općenito, a ne samo za ovaj strip. U početku sam navalio ko tigar na sve i svašta dok nisam skužio da sam malo prebrzo nakupovao toga, pa sam za sada malo prikočio, ali još nisam potegnuo ručnu.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 25/10/2020 : 19:58:39  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Još jedan pogodak uhodanog dvojca Nury/Bruno. Strip je prikaz Amerike kroz bizarnu priču o čovjeku koji je ubio Chrisa Kylea, a način na koji je ispričana je Kerempir ispravno prepoznao kao wikipedijsko prepričavanje uz škrt i repetitivan crtež.

Ipak, priča je dovoljno čudna i interesantna da zadrži pažnju, pa valjda Nury nije smatrao da je treba dodatno romansirati. Meni je interesantna jer crta neku drugu sliku Amerike, nešto što ne viđamo u sadržajima koji dopiru do nas.. obično dobivamo umivene liberalne Hollywoodske spike ili pak bizarna Jerry Springer/Tiger King čudaštva ali ovdje ispada da to nisu dvije oprečne stvari, nego da je to sve jedno te isto, nekakav gulaš od jednog i drugog. Nury nam to pokušava pokazati kroz bizarne slike američkog heroja koji je snajperist, niz opsukrnih likova koji ga prate, kroz licemjerne scenu talk showowa i na kraju to povezuje s mainstreamom preko Clinta Eastwooda i Bradley Coopera. Cijelo vrijeme strip je hladno iznošenje činjenica, ali na zadnje dvije stranice Nury ne može odoljet i ipak kaže jasno i glasno šta misli. Možda je moglo i bez toga, ali ajde.. fora je što kad zatvorim strip skužim koliko je Amerika drukčija, koliko je to neka skroz druga kultura.

Bruno je as, volim ga gledat. Bruno je top, drugi su flop. Volim način na koji izvlači maksimum iz jednostavne retro stilizacije, kako s malo postiže puno, kako lako pronalazi način da učini kadar zanimljivim, a da opet ne guši priču. Recimo scena uhićenja ubojice: komešanje policajaca, bljeskanje svjetala.. to je vrhunski! Pretpostavljam da je koristio snimke tv kamera za predložak, ali opet je to vrhunski nacrtao. A svugdje je tako, gdje ima i malo prostora da se razmaše, koristi ga. Bravo, lave!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 27/10/2020 : 19:15:38  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Još sam malo čitao Chrisa Kylea i što mi se više mota po rukama sve mi je bolji i bolji. Ima tu puno malih simpatičnih caka koje nisam prepoznao na prvo čitanje.. kao npr. ulazna Kyleova scena na početku stripa koja se kasnije zrcali u trenutku kad Eddie Routh postane Čovjek koji je ubio C.K.

Također, ono što me fascinira je ta Teksaška mitologija. O slobodnim ljudima s granice, slobodnim i dobro naoružanim, odanim domovini, obitelji i vjeri. Lako je vidjeti zašto Ameri toliko vole oružje.. kako ne voljeti taj osjećaj moći? Znati da si dio odabranog naroda, najjači na svijetu i da spuštaš glavu pred nikim, samo pred zastavom... ovakva priča je moguća samo u Americi, samo tamo Chris Kyle može braniti domovinu i Iraku i vratiti se kao slobodan čovjek, legenda koja ne spušta pogled pred nikim! Pa i da se nađe s predsjednikom, može ga pogledati u oči, kao sebi ravna. Šta može isti takav Rus, ili Kinez? Drhtati pred Putinom ili partijom! Nikad ne može biti slobodan, gospodar velikih prostranstava po kojima vozi svojim golemim džipom!

U jednom trenutku Eddie Ray Routh prekida idilu, ali to je samo za kratko, mit se nastavlja i živi dalje, kroz lijepu udovicu, kroz knjige i filmove, postaje legenda i nadahnjuje nove generacije. Što se tiče toga da snajperista nije baš najjunačniji vojnik (jer puca skriven, iz zasjede) - to je samo zato jer su Amerikanci jači. I ne moraju se više valjati u blatu s divljacima, sad je pritisak na okidač dovoljan..

Što se tiče Fibrinog izdanja, imam neke zamjerke na prijevod. Prije jednog poglavlja je citt iz Dobar, loš, zao: "Postoje dvije vrste ljudi, oni s punim pištoljem i oni s praznim." - to ne ide tako.
Također, spominje se nekakav kapitalni zločin i kaznena neodgovornost - što je to? Nije li riječ o zločinu za smrtnu kazni i pravnoj nesposobnosti. U jednom trenutku udovica je u lovu i osjeća se lijepo, miroljubivo. To mi je čudno, kako miroljubivo kad je u lovu? Prije će biti da je mirno..
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 27/10/2020 : 20:04:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Sad sam išao provjeriti titlove za film i u pravu si za citat:( Ne znam zašto je to prevoditeljica prevela krivo. Trebalo je provjeriti titlove. Što je najgore, u nekoliko slučajeva smo to i radili, Kum i slično, ne znam zašto sad to nije napravljeno. Sorry.
Za ovo drugo, u pravo se ne razumijem, pa ne znam koji su pravi termini. Za miroljubivo, u originalu stoji "pacifique", ali vjerojatno si i tu u pravu.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 27/10/2020 : 20:18:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Ne znam kako je u originalu u stripu, ali kao neko ko je studirao pravo, ti termini postoje. Postoji termin kapitalni zločin i to je zločin koji povlači smrtnu kaznu. Postoji i kaznena odgovornost - odgovornost za kažnjiva dela.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 27/10/2020 : 21:10:23  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Onda sam previše sumnjičav.. vrtio sam knjigu po rukama pa su mi na drugo čitanje sve neke takve sitnice upadale u oči, a nisam znao za te pravne nazive.

Bez obzira na to, album mi je baš dobar, ostavio je jak dojam. Skidam im kapu što su od prepisivanja Wikipedije, kako Kerempir reče i precrtavanja vijesti i spotova napravili tako jak i čitljiv album. U rukama manje sposobnih autora ovo je mogla ispast živa dosada, a nije. Tu velike zasluge dajem Bruni jer je u takvom monotonom poslu, tom precrtavanju (bar zamišljam da je tako radio) uspio izvuć srž likova i dat svakom da diše i priča, gestama i pokretom. Ne mislim sad na dubinsku karakterizaciju likova, nego na dimenziju više koju je dao priči. Jer ona nije samo iznošenje činjenica o životu i smrti Chrisa Kylea nego je i nekekav esej o vjeri u Američki način, o tome koliko je to sve u jednu ruku tanko i licemjerno - kao da se svi cijelo vrijeme pretvarju i lažu, a s druge strane i koliko je to duboko i ukorijenjeno. Znači, skoro sociološki western napravljen na patchwork način. Moderni sociološki patchwork western
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 02/11/2020 : 19:36:36  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sumohrvat

quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by sumohrvat

Unatoč crtežu koji meni nikako ne leži ovo mi je prvi pick iz ove ture.


Jest, ni meni ne lezi, ali naviknes se vrlo brzo uz dobru pricu.


Nije ovdje ni priča nešto posebno. Vjerovatno najlošiji Nury, a u kombinaciji sa lošim crtežom ispada i loš strip ukupno 😔


Bogami jest. Losa prica. Losa americka propaganda. Los dir. Los americki dir, ali takvi su oni, uzasni...bas me iziritirala ova prica.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 02/11/2020 : 19:52:17  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
američka propaganda?o jebote...

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 03/11/2020 : 02:43:35  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Yep!
Kad rulja uzdigne kao narodnog heroja tipa koji je ubio 300 ljudi, ne davsi im ni najmanju sansu, u TUDOJ zemlji, tad je to prokleta i bolesna propaganda samo svojstvena juesejcima. Jer oni su (juesejci), elem, jedini ispravni uvijek i stalno. Uber alles. Rulja. Nema mjesta cudenju, Jaksa. Ako to ne vidis, onda jbg.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 03/11/2020 : 08:34:16  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ha, strip se bavi baš time - američkim moralom i mitologijom. Francuska analiza američkog morala i mitologije.

Jer odavde, iz Hrvatske, izgleda mi isto kao tebi: tip koji je iz zasjede ubio 300 ljudi, u tuđoj zemlji, je narodni heroj (doduše, slična bi se moglo reći i za ulogu Amera i u 2. svjetskom ratu - opet je riječ o ratovanju u tuđoj zemlji). Meni je ovdje interesantno kako to funkcionira iznutra, s američke strane. Pogotovo zato jer Amerika nije samo neka suluda zemlja koja svugdje želi ratovat, nego i zemlja iz koje preuzimamo golem dio kulture i načina razmišljanja. I to što dolazi do nas je prilično različito od ovog što vidimo u stripu.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 03/11/2020 : 08:57:45  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Da, interesantna moze biti svaka socioloska analiza, ne i ugodna dok se obavlja.
Meni ti je to shit zivi, jer imam sliku nasmjesenog preplanulog lica iza svijetlozelenih Ray Ban cvika, sa urednim bljestecim zubima, koji obavezno zvacu zvaku...a dolje pada pregrst bombi...na neka mjesta koja se tesko i nikako mogu izgovoriti...
Eto, te se slike ne mogu osloboditi.
A jednom davno pricajuci s jednim Ircem, dotaknemo se i amera i njihove great nation, pa na pitanje sto on misli o njima, dobijem odgovor; They are drop the bombs everywere...
I to me takoder prati, sto cu...
Bas zalosna a prokleto tocna definicija.
(A i bio sam tamo, bas u Texsasu, Dallasu i okolici, izmedu ostalog nikako mi se nije svidjelo)

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 03/11/2020 : 09:21:09  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Dobro, Irci su kao i mi, mi smo mali i možemo se poistovjetit s Alan Fordom, a Ameri sebe vide kao izabrani narod.

Kažeš: kad rulja uzdigne, ali iz stripa se čini da nije rulja ta koja uzdiže (ili bar nije samo rulja), nego ima cijela mašinerija koja gradi mit. A što se tiče Chrisa Kylea, on je tu samo pijun. Plaćen je da ratuje gdje ga pošalju. Kao npr. Gotovina u Legiji stranaca (ne mogu se sad sjetiti nekog drugog primjera, naši koji su ratovali pred s Napoleonom najvjerovatnije nisu imali izbora) - on je otišao u rat i bio dobar u tome.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000