forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 KOLORKA 162 - Čovjek koji je ubio Chrisa Kylea
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 03/11/2020 : 09:37:11  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Pisac stripa prikazuje stanje amerike.Kako to moze biti americka propaganda?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 03/11/2020 : 09:59:33  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Stanje svijesti u koje su oni same sebe doveli i postavili nije nista doli propaganda. Konstantna i cijelozivotna. 'Izabrani narod' i tako to. To ide na jetru. Ne mora svakome, meni da.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 03/11/2020 : 10:07:50  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Dobro, Irci su kao i mi, mi smo mali i možemo se poistovjetit s Alan Fordom, a Ameri sebe vide kao izabrani narod.

Kažeš: kad rulja uzdigne, ali iz stripa se čini da nije rulja ta koja uzdiže (ili bar nije samo rulja), nego ima cijela mašinerija koja gradi mit. A što se tiče Chrisa Kylea, on je tu samo pijun. Plaćen je da ratuje gdje ga pošalju. Kao npr. Gotovina u Legiji stranaca (ne mogu se sad sjetiti nekog drugog primjera, naši koji su ratovali pred s Napoleonom najvjerovatnije nisu imali izbora) - on je otišao u rat i bio dobar u tome.



Naravno primjera koliko hoces, da sad ne razglabamo...razumijemo se.
Cuj, odgoj, zivot, nauk, sve te to uvjetuje. Nitko nije kriv zato sto se rodio tamo gdje se rodio. No mene zaista smeta ta njihiva indoktriniranost. Prisutna je vise nego ocito, cak i kad su jako dobro odgojeni i poslovicno nasmjeseni. Bas preksinoc opet pricao sa dvoje amera, ne mogu oni pobjeci od toga. Najbolji prijatelj mi je 'postao' Amerikanac, zena mu je Amerikanka, mada svedskih korjena, pa razglabam s njima cesto. Odakle god dosli oni su sad great nation. Nekad i ne bas u vedrim tonovima raspravljamo ali eto...
A i bio sam tamo par puta dovoljno da vidim i osjetim.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 21/11/2020 : 17:46:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Ovo je moj prvi pročitani strip od deset nabavljenih u ovoj turi. Ovaj strip ima probleme.

1. Nema konflikta. Ubica ubije bezveze jer je poremečen. Racionalizacija na kraju nije na mijestu jer ne izlazi iz ničega i jer ovakav postupak može biti i postupak ludaka. Ne prihvaćam, da je niko želio sa ubojstvom postati neko, jer je idealizirao Kylea prije susreta i nije se unapred namjerio ubiti ga.

2. Scenarij je vrlo statičan sa puno deskripcija i statičnih dialoga a Bruno, koji je majstor dinamične montaže, redukcije i cb kontrasta (uspoređujem ga sa Mignolom), nije se dobro snašao. U ovakvom primjeru recimo može poslužiti psihologizacija likova sa portretima (Crumb je to uradio u Genezi koja je isto dosta statična) ali Bruno crta simbole ne portrete i copy-paste kadrovi su još manje pomogli u tome. Dosta deskriptivnih tekstova rešavao je ilustratorsko a najbolje se snašao u sredini baš kod scene ubojstva kojeg pametno nije direktno pokazao. Tamo montaža baš funkcionira.

Scenarij je htio pokazati stanje Amerike ali po mome nije dobro uspio a Bruno treba scenarije tipa Tyler Cross sa što manje deskripcija, sa uopšte reduciranim tekstom i sa dosta fizičke dinamike likova.

Sam lik ubice je banalan i bezvezan i ne zaslužuje fokusa. Film American sniper u stvari govori o liku modernog zapadnog samuraja u poremečenom svijetu i kako poremečeni svet može poremetiti samuraja. Samuraji u zapadnom svijetu nisu percipirani kao društvena elita zbog odgovornosti koju su primili na sebe (i koja u stvari brani to isto društvo) nego primarno kao ubice. Chris Kyle je bio sa svojim "radnim efektom" supersamuraj ili superubica. I baš samurajski stav (red, rad i disciplina) pomogao mu je psihološki preživjeti.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 21/11/2020 18:06:05
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 21/11/2020 : 17:53:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Jedan citat Eastwooda iz dijela Ponyboy po mome nije:

"Svijet se dijeli na dvije kategorije: na one koji imaju nabijen pištolj i one s praznim. Ti, ti imaš prazan."

nego

"Svijet se dijeli na dvije kategorije: na one koji imaju nabijen pištolj i one koji kopaju. Ti kopaš (koplješ?)."

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 21/11/2020 : 18:03:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Stanje svijesti u koje su oni same sebe doveli i postavili nije nista doli propaganda. Konstantna i cijelozivotna. 'Izabrani narod' i tako to. To ide na jetru. Ne mora svakome, meni da.


Njihovo stanje nije idealizirano zato to nije propaganda.

Jesu jedan najsnažnijih naroda u poslednjih 80 godina na Zemlji i to je fakt bez naših primjedba.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 21/11/2020 18:05:15
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2500 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 21/11/2020 : 19:20:50  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon

Scenarij je htio pokazati stanje Amerike ali po mome nije dobro uspio a Bruno treba scenarije tipa Tyler Cross sa što manje deskripcija, sa uopšte reduciranim tekstom i sa dosta fizičke dinamike likova.




Slažem se, Tyler Cross i Atar Gull su dosta dinamičniji, tamo se je Bruno bolje snašao.


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 21/11/2020 : 22:45:07  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ja mislim da se Bruno dobro snašao. Kao što je Macon rekao, crtao je simbole, a ne portrete, a mislim da je to ovdje i bio cilj. Strip je šire rečeno o "stanju nacije", a likove ne znamo, znamo kakvim se oni predstavljaju kroz medije (osim možda ubojice, pretpostavljam da je on bio manje zastupljen). Ovakav hladan način crtanja strašno odgovara za ovakvu priču. Jednostavni, izražani likovi i jaka simbolika scena: zastave vijore, čahure lete zrakom, tv ekrani, džipovi, lijesovi, dim bitke, američka idila - to je sve majstorski iskomunicirano i ja za to skidam kapu Bruni. On je ovdje crtao široko, propagandno, s jakom simbolikom, a nije upao u monotoniju. Već sam pisao o sceni uhićenja koja je po meni super prikazana, ali ništa lošije nisu ustripljeni i onaj reklamni spot sa udovicomm kad lovi, pa povorka i pogreb, pa scena ubojstva i njena paralela sa uvodnom scenom, pa oni lijesovi i još brojne vrsne minijature. Tyler i Atar su crtački sjajni ali su rađeni u tradiciji bd albuma sa klasičnom pričom i akcijom, a ovdje je zadatak za crtača bio dosta teži.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



923 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 14/12/2020 : 11:34:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Meni je ovo super, autistični crtež savršeno paše uz autistične likove. Pun pogodak!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 17/12/2020 : 19:06:17  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Crtež sasvim odgovara priči. Strip je odličan prikaz američkog degeneričnog društva.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

night
Senior Member



Serbia
1307 Posts

Member since 07/07/2006

Posted - 17/12/2020 : 22:36:30  Show Profile Show Extended Profile  Send night a Private Message  Reply with Quote
Baš mi se nije svideo strip. Scenarista kao da u potpunosti podržava sve nebuloze, od nošenja oružja do eksploatisanja i živih i mrtvih, nigde nisam video neki njegov stav, samo redovi činjenica. Crtež minimalan, mnogo kadrova koji se ponavljaju doprinose monotoniji. Koliko je u Tajleru bio odličan, ovde je baš to loše.
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 22/01/2021 : 22:36:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Od ovog dvojca sam očekivao puno i nemogu reći da je ovo loš strip, ali je uglavnom samo dokumentarac. SUrovo i hladno iznošenje činjenica i podataka, sa vrlo malo pričanog teksta. Film nisam gledao.

Težak strip za komentirati jer se lako skrene u politiku i prepucavanja, a to nikako nije poželjno. Ja sam ga doživio kao (surovi) prikaz (jedno dijela) američkog društva. Sve se nekako vrti oko oružja, pucanja, druženja uz pucanje itd. Mislim, tip ne samo da je pobio masu ljudi u tuđoj zemlji, na sigurnoj distanci, već je pobio i 30-ak AMerikanaca (sve civili) nakon poplave u New Orleansu, sa ciljem da spriječi pljačke i zavede red. Popeo sa na vrh neke zgrade i tamanio jednog po jednog. Nakon toga napisao knjigu, otvorio firmu i modnu liniju koja propagira pucanje i oružje, u slobodno vrijeme naravno pucao, vodio prijatelje naravno na pucanje itd. Žena mu se tješila tako da je lovila i pucala i na taj način mislila na njega itd.

Nakon čitanja, ne znam samo tko je veći luđak - Kyle, tip koji ga je ubio, ili ipak Kyleova supruga. Mislim da ipak ova zadnja.

U mnogim aspektima šokantna priča.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 22/01/2021 : 22:51:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Procitas i dugo o njemu razmisljas. Malo li je?

Trouble will find me
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/02/2021 : 21:42:14  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote

Nuri+Bruno=masthevuša,a onda videh neke komentare poput "najslabiji Nuri","ovako-onako",ali tuki,šta sam očekivao,to sam baš i dobio - sjajan strip,odličan strip!

Štovatelj sam dokumentaraca kako ratne,tako i srodnih tematika - one Mašanove emisije o Arkanu,zemuncima,Giški,Kneletu...sam gledao nekoliko puta,a gutam i sve što se tiče WWI,WWII pa naovamo.

Nuri ovde pripoveda dokumentaristički,ali za mene izuzetno jasno,zanimljivo pa samim tim i zabavno;Brunov kartunnetvorkovski minimalistički stil mi je pogodak u centar i sjajno prati scenario.Poglavlja Američka udovica i Holywood (inače,zašto naslovi poglavlja,osim zadnjeg,Epiloga,nisu prevedeni?) mi možda nisu na tako visokom nivou kao ostatak stripa,ali ukupan dojam je skroz pozitivan.

U najkraćim crtama - Kris Kajl je specijalac,mornarička foka,snajperista,veteran iz Iraka,sa najviše potvrđenih ubistava,a imao je neke akcije i u Nju Orleansu,kada je nakon uragana Katrine skinuo 30-ak pljačkaša.U normalnom životu je bio stabilan porodičan čovek,poslovan čovek,medijski čovek,sportista i pasionirani ljubitelj oružja,kome će igrom sudbine život okončati jedan drugi irački borac,Edi Rut,sušta suprotnost od Krisa. Ovo je priča kako je došlo do toga,kao i šta se nakon toga desilo.

5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/02/2021 : 21:52:43  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Aco


Nakon čitanja, ne znam samo tko je veći luđak - Kyle, tip koji ga je ubio, ili ipak Kyleova supruga. Mislim da ipak ova zadnja.


najmanji ludak je Edi Rej Rut,to je barem očigledno;barem meni.
ali u licemernom svetu poput Amerike,stvarnost je drugačija.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 14/02/2021 21:53:45
Go to Top of Page

Chui
Average Member



923 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 15/02/2021 : 13:53:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Meni je ovo ispalo baš kompletno djelo gdje su se savršeno sljubili slika, likovi i priča, za razliku recimo od Atara gdje mi je priča dobra za sebe, i crtež zanimljiv al opet odvojeno za sebe, zajedno nekak hm... neku emotivnu distancu sam imao kroz neke ključne situacije koje su se desile.
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
590 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 15/02/2021 : 14:27:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Aco


Nakon čitanja, ne znam samo tko je veći luđak - Kyle, tip koji ga je ubio, ili ipak Kyleova supruga. Mislim da ipak ova zadnja.


najmanji ludak je Edi Rej Rut,to je barem očigledno;barem meni.
ali u licemernom svetu poput Amerike,stvarnost je drugačija.



Bravo, ovo je izvrstan sažetak i poanta! Svaka čast! U sridu!
Pogotovo ovo za lika, čovjeka koji je ubio Chrysa Kylea. Jer, da citiram jednu Lessingovu misao koju sam vidio u Sadako hoće živjeti:

"Tko zbog izvjesnih stvari ne izgubi razum, taj ga i ne može izgubiti jer ga nema."

Evo nešto što sam već napisao, ali u općenitom topicu pa da se stavi gdje je korisnije. I nadodao sam. Uglavnom je bilo riječ o tome da su neki i prije čitanja mislili da je ovo, kao Eastwoodov film Američki snajperist, neka propaganda. A baš je suprotno.
A ovakav crtež, voljeli ga ili ne, ovdje je savršen. Netko reče autističan. Pa ne odgovara li to savršeno likovima iz priče?!


Ovaj strip veze nema s pristupom u filmu Američki snajperist, i to toliko očito da mi izgleda nepotrebno i pisati, ali dok se ne pročita, potrebno je. Ne da samo nije dodatak filmu, nego ga diskreditira.
Film, osim što je prazan i ništa ne ostavi za razmišljanje, jest propaganda, a strip nešto potpuno suprotno. Može biti jedino propaganda zdrava razuma analiziranjem nezdravih umova i društva.

Strip je, za razliku od filma, neusporedivo bliže istini i, nevezano uz tematiku, ovo je strip koji analizira pozadinu događaja koje u Americi samo jednostrano prikažu. Ili ne prikažu.
I ovo nije (samo) priča o Kyleu (i sam naslov to kazuje), ali ni o liku koji ga je ubio. Ovo je priča o bolesnom američkom društvu, koje nam je puno bliže nego mislimo. Likovi su odlično prikazani. I Chris nije samo Chris, a onaj tko ga je ubio samo on. Oni predstavljaju društvo.

A valja pogledati i reklamu za oružje koju je snajperistova supruga snimila, spominje se u stripu, a treba vidjeti i na YouTubeu. Toliko je bizarnih likova u stripu, a opet svi su tako poznati.
Neću ulaziti u detalje da ne kvarim onima koji nisu čitali, ali daleko je od veličanja mačizma, amerikanizma, primitivne kaubojštine. I, za razliku od filma, šokira.


Humbert Coe
Go to Top of Page

Chui
Average Member



923 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 15/02/2021 : 15:07:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Humbert Coe

quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Aco


Nakon čitanja, ne znam samo tko je veći luđak - Kyle, tip koji ga je ubio, ili ipak Kyleova supruga. Mislim da ipak ova zadnja.


najmanji ludak je Edi Rej Rut,to je barem očigledno;barem meni.
ali u licemernom svetu poput Amerike,stvarnost je drugačija.



Bravo, ovo je izvrstan sažetak i poanta! Svaka čast! U sridu!
Pogotovo ovo za lika, čovjeka koji je ubio Chrysa Kylea. Jer, da citiram jednu Lessingovu misao koju sam vidio u Sadako hoće živjeti:

"Tko zbog izvjesnih stvari ne izgubi razum, taj ga i ne može izgubiti jer ga nema."

Evo nešto što sam već napisao, ali u općenitom topicu pa da se stavi gdje je korisnije. I nadodao sam. Uglavnom je bilo riječ o tome da su neki i prije čitanja mislili da je ovo, kao Eastwoodov film Američki snajperist, neka propaganda. A baš je suprotno.
A ovakav crtež, voljeli ga ili ne, ovdje je savršen. Netko reče autističan. Pa ne odgovara li to savršeno likovima iz priče?!


Ovaj strip veze nema s pristupom u filmu Američki snajperist, i to toliko očito da mi izgleda nepotrebno i pisati, ali dok se ne pročita, potrebno je. Ne da samo nije dodatak filmu, nego ga diskreditira.
Film, osim što je prazan i ništa ne ostavi za razmišljanje, jest propaganda, a strip nešto potpuno suprotno. Može biti jedino propaganda zdrava razuma analiziranjem nezdravih umova i društva.

Strip je, za razliku od filma, neusporedivo bliže istini i, nevezano uz tematiku, ovo je strip koji analizira pozadinu događaja koje u Americi samo jednostrano prikažu. Ili ne prikažu.
I ovo nije (samo) priča o Kyleu (i sam naslov to kazuje), ali ni o liku koji ga je ubio. Ovo je priča o bolesnom američkom društvu, koje nam je puno bliže nego mislimo. Likovi su odlično prikazani. I Chris nije samo Chris, a onaj tko ga je ubio samo on. Oni predstavljaju društvo.

A valja pogledati i reklamu za oružje koju je snajperistova supruga snimila, spominje se u stripu, a treba vidjeti i na YouTubeu. Toliko je bizarnih likova u stripu, a opet svi su tako poznati.
Neću ulaziti u detalje da ne kvarim onima koji nisu čitali, ali daleko je od veličanja mačizma, amerikanizma, primitivne kaubojštine. I, za razliku od filma, šokira.




Pa baš zato što je autističan je savršen jer su i likovi takvi.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4091 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 17/02/2021 : 09:57:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Opisati ovaj strip kao američku propagandu može samo onaj koji strip pročitao nije. Ovo je sustavan, dokumentaristički prikaz mitomanije jednog poremećenog društvenog uređenja. Ovo što je Markos rekao je potpuno točno i u mom slučaju. Svaki put kad na telki čujem "Amerika" mi kroz glavu prozuji ova priča, iako je prošlo več dva tjedna od kad sam je pročitao. Grozi me pomisao da jedan takav truli sistem u velikoj mjeri, pa makar i fragmentarno može utjecati (i utječe!) na život cijelog planeta. Nury nam ovdje na suptilan način daje više informacija nego što je priča sama prezentira. I baš u tome se prepoznaje veličina vrhunskog pripovjedača!

O crtežu se nema što puno reći. Inače mi je Bruno sasvim solidan, ima taj svoj specifičan stil ali ne mogu prijeći preko copypaste kadrova. Iako mi je sasvim jasno da nije da je lijen nego je htio stvoriti nekakvi format televizijskih vijesti pa da priča dobije jednu dodatnu autentičnu dimenziju. Al mogao je bar pozadinu promijeniti ili nešto :/
Budući da sam siguran da ću ovo brzo poželjeti čitati opet priči dajem 10/10 a crtežu 5/10

Bok, kako si.
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2329 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 27/02/2021 : 00:07:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Nury & Brüno su mi odlična kombinacija u Atar Gull-u, a posebno u Tyler Cross-u.
Od ovog stripa nisam znao šta da očekujem, posebno nakon pročitanog preview-a i nekoliko ne tako dobrih komentara.
Ipak, odlučio sam da ga kupim.
I nisam pogrešio.

Scenario, tj. bolje rečeno način pripovedanje je totalno različit od onoga na šta sam navikao u stripovima.
Ovo je svedočenje Nury-ja o jednom društvenom poretku koji pretenduje da svoje iskrivljene vrednosti prikaže kao prave, o licemerju sudskog sistema ali i čitavog društva “vodeće svetske demokratije“,
o svetu u kome su novac i oružje uvek ispred ljudskog života.
Kroz naizgled hladno iznošenje činjenica, i puko predstavljanje televizijskih intervjua, reklama i sudskih spisa, Nury daje suptilnu a ipak snažnu kritiku američkog društva i načina života,
da se čitalac u svakom poglavlju zapita “šta sa ovim ljudima nije u redu!?”

Jedan vojnik, masovni ubica postaje “legenda”, dobija medijsku pažnju, novac, slavu.
Drugi vojnik, onaj neprilagođeni postaje mentalni bolesnik, čovek koga je društvo odbacilo, prestalo uopšte da se bavi njime.
Zato i on rešava da dobije svojih “5 minuta slave”, i da ubije.
Jedna supruga koja će iskoristiti sve što može da ljubav i sećanje na muža dobro unovči.
Svako će se potruditi da ugrabi svoj deo kolača: prodavci oružja, TV voditelji, Hollywood, političari...
I niko se neće sećati izgubljenih života, jer su oni u ovom reality-ju tu samo kao sredstvo za još više moći i novca.

Izuzetna slika jednog bizarnog društva koje želi da nam nametne svoje poremećene sisteme vrednosti.
Gotovo svaki postupak glavnih likova je logičan, a ipak moralno toliko pogrešan.
Propaganda, uverenja, ideali...put jedna nacije ka moralnom sunovratu.
A Nury je to tako jednostavno dočarao.
Svaka čast...

Bruno je crtač specifičnog stila.
Ja volim taj njegov “retro” fazon, posebno što ume da sa ne tako detaljnim crtežom dočara atmosferu i emocije.
Dopada mi se što je ovde posebna pažnja obraćena na nacionalnu i ratnu simboliku, što su jednostavno na papir prenešene realne scene iz televizijskih emisija.
Napravio je odličnu atmosferu za ovu priču.

Ovo je pravi strip za jedno instant realno upoznavanje sa američkim sistemom vrednosti.
Za lagano čitanje, razmišljanje i izvlačenje pouka.
Po meni obavezna literatura, posebno za ljubitelje ovih autora.
Ostaje u kolekciji, naravno...

Carpe diem
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 28/06/2021 : 22:33:02  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Nakon Tylera i Atara, stiže pomalo drukčiji strip ovog dinamičnog dvojca.
Od početka je jasno da autor zauzima dokumentaristički pristup uz suptilno ubacivanje vlastitih stavova. Nury je ovdje nenametljiv komentator zbivanja u Americi i vrlo iskusno kroz scenarij provlači svoje stavove, bez nekih očitih naznaka koje bi umrtvile radnju.
Crtački će ovo biti poznato svima koji znaju Brunov crtež, no ipak djeluje manje maštovit i funkcionalan negoli u Tyleru gdje se mogao više poigrati s kadrovima u službi dinamične radnje.
Na momente je strip dosta suhoparan i svodi se na transkripciju intervjua i navođenje činjenica i okolnosti do priličnih detalja. To je malo pokvarilo dojam stripa i pokazuje da je ovdje Nury dosta ziheraški išao to odraditi. Osim toga, mislim da je uz svu posvećenost drugim detaljima oko Chrisa Kylea (primjerice snimanje filma i njegova supruga) skrenut fokus s inicijalnih postavki radnje te poanta i uloga ovakve persone u suvremenom američkom društvu kao lajtmotiv ovog stripa je ispao prilično razvodnjeno. Bilo je tu dobrih, intrigantnih i relevantnih tema za raspravu kroz strip, ali Nury nije baš jako poentirao ovo.
Radi se o dobrom stripu, relativno brzo se čita i zapanjuje ponekad sa svojom otvorenšću. Dokumentaristički i suhoparni stil pisanja je izbrisao donekle potencijalnu dubinu koje ovakvo djelo može imati te se strip ne izdiže iznad nekog boljeg prosjeka. Od 3 objavljena stripa Nuryja i Bruna ovaj vrlo lako upada na posljednje mjesto.
3.5/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 29/06/2021 : 12:17:21  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Evo i ja procitao Coveka koji je ubio Americku legendu pre neki dan. I medju onima sam koji je ovaj strip potpuno odusevio.

Prvo nikad nisam citao ovakav strip. Pandan ovom stripu bi bio dokumentarni film sacinjen skoro pa u potpunosti samo od arhivske gradje. Nury nenametljivo ali vrlo precizno odabirom intervjua, redosledom odabranih intervjua, ubacivanjem reklama itd. vrlo jasno salje poruku kakvo misljenje on ima o ovoj temi a na poslednje 3 stranice i vrlo jasno ga iznosi. Tako da je autorova ideja vrlo jasna i ovo je susta suprotnost od americke propagande. Izuzetno zanimljiv pristup prici i ovo ne bi mogao da izvede svaki scenarista da bude ovako zanimljivo i da vuce na citanje. Svaka cast Nuryu! Posebno je nekako tuzna ona scena kad se voze do streljane i kada Chris i Chad nece ni da razgovaraju s Eddijem, vec se dopisuju o njemu dok sede jedan pored drugog. Oni su nabildovani, ozenjeni, hriscani, s decom, sredjeni istusirani itd. A Eddie je slab, izgubljen, neuredan, neozenjen, nema decu i zivi kod mame kuci. I oni nece da pricaju s njim.

Kao sto je rekao kolega Chui gore autistični crtež savršeno paše uz autistične likove. Pun pogodak!

Posto me je strip dodatno zainteresovao za ovu temu istrazivao sam i nasao skoro sve intervjue i reklame koje se spominju u stripu na jutjubu. Najpotresnija mi je ona gde Taya Kyle, udovica ,,Legende" promovise i reklamira lov po Vajomingu i gde slika selfije sa mrtvim antilopama i raduje se i prica kako je to miroljubivo i to joj donosi mir i kako oseca da je njen pokojni muz uz nju u ovim trenucima. Strasno koliko je bolesno americko drustvo. Kakva je to propagandna masinerija i kako razlike izmedju stavova Republikanaca i Demokrata su sustinski kozmeticke. Istrazivao sam malo i o Jesseu Venturi i jako mi se svidelo ono sto sam video da je pricao o 9/11 i o Busovoj administraciji. Inace gledao sam i film prosle godine kad je bio na tvu i ne znam sta bi Klintu Istvudu da to snimi. Poznajuci njegove stavove, mozda je on namerno otisao u krajnost i americki patriotizam da bi nagazio to u smislu da ispadne ironican. A moguce i da je stvarno propagandni film. Neki kriticari isticu da je film anti ratni i kritika rata i kako razara porodice. Porodicu u najuzem smislu (porodica Krisa Kajla), pa porodica ,,neprijatelja" (kad snajperista ubija majku idete), pa porodicu u smislu njihove cete Navy Sealsa jer i oni ginu, pa porodice u najsirem smislu kao narod, svi smo mi jedna porodica i koliko je rat stetan i za americki narod i za iracki. S tim sto ne moze da se meri steta nacinjena iracanima i amerikancima.

Evo par video priloga koji idu uz strip

Reklama udovice koja se pustala u 300 000 bioskopskih dvorana na dan premijere filma Americki snajperista. Ovo je stvarno bolesno, ne znam kako drugacije da se izrazim.


Jesse ventura o tuzbi i lazima





Zao mi je sto ovaj strip nisam procitao prosle godine jer bi bio u mojih top 5 za strip Oskara 2020.godine. Nury i Bruno su dvojac koji nastavlja da me odusevljava, posle vrhunskog Tylera Crossa, malo manje vrhunskog Atara Gulija, dobijamo ovaj sjajan dokumentarni strip koji secira i analizira jedno duboko poremeceno drustvo koje previse utice na nase zivote.

Od mene 10/10
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 29/06/2021 : 12:50:07  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going


Posebno je nekako tuzna ona scena kad se voze do streljane i kada Chris i Chad nece ni da razgovaraju s Eddijem, vec se dopisuju o njemu dok sede jedan pored drugog. Oni su nabildovani, ozenjeni, hriscani, s decom, sredjeni istusirani itd. A Eddie je slab, izgubljen, neuredan, neozenjen, nema decu i zivi kod mame kuci. I oni nece da pricaju s njim.




Meni je u ovoj sceni reakcija Chrisa i Chada prilično normalna. Možda ne ispravna, ali ne i neočekivana. Oni su dva tipa koji se voze u autu sa čovjekom koji je nedavno pušten sa psihijatrije, na lijekovima je i nije baš normalan, ne uspijevaju uspostaviti komunikaciju i onda ga ignoriraju. Ok, nisu se baš iskazali taktičnošću, ali mislim da se i većina ljudi tu ne bi znala ispravno postaviti i raspričati Edija, pogotovo što je u stripu i rečeno da su i oni šutljivi tipovi.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 29/06/2021 : 13:09:57  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

quote:
Originally posted by going going


Posebno je nekako tuzna ona scena kad se voze do streljane i kada Chris i Chad nece ni da razgovaraju s Eddijem, vec se dopisuju o njemu dok sede jedan pored drugog. Oni su nabildovani, ozenjeni, hriscani, s decom, sredjeni istusirani itd. A Eddie je slab, izgubljen, neuredan, neozenjen, nema decu i zivi kod mame kuci. I oni nece da pricaju s njim.




Meni je u ovoj sceni reakcija Chrisa i Chada prilično normalna. Možda ne ispravna, ali ne i neočekivana. Oni su dva tipa koji se voze u autu sa čovjekom koji je nedavno pušten sa psihijatrije, na lijekovima je i nije baš normalan, ne uspijevaju uspostaviti komunikaciju i onda ga ignoriraju. Ok, nisu se baš iskazali taktičnošću, ali mislim da se i većina ljudi tu ne bi znala ispravno postaviti i raspričati Edija, pogotovo što je u stripu i rečeno da su i oni šutljivi tipovi.



Pa ne znam sta da kazem. Ali terapija pucanjem u streljani za ljude sa PTSDom i traeumama iz rata mi nikako ne deluje kao dobra ideja.
A Chris i Chad ocigledno ne samo da nisu znali sta ce sa njim, nego su ga i podcenili, gledali na njega snishodljivo (odnosno to implicira strip, niko ne moze da zna sta se stvarno desilo) zato je Edijevo razocarenje jos vece. Upoznaje svoju Legendu, Americku Legendu, a ispada da on nije tako predusretljiv i simpatican lik kao sto svi veruju da jeste ili barem onako kako ga je Edi zamislio u svojoj glavi. Sto naravno nije opravdanje da uzmes i ubijes nekoga ispraznivsi ceo sarzer u njega. Ali treba biti pazljiv i pokazati vise empatije prema onima koji mentalno nisu dobro.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 29/06/2021 : 14:17:52  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going
Ali treba biti pazljiv i pokazati vise empatije prema onima koji mentalno nisu dobro.



To da! Ja sam za empatiju, makar nije uvijek lako
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.65 seconds. Snitz Forums 2000