forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 166 - Nikopol
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 20/09/2020 : 13:10:57  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Beli Put je izdao Nikopol triologiju?
quote:
Originally posted by Dalen

Ako se ne varam po ovom djelu je snimljen i animirano/igrani film Besmrtnik.


ne varaš se,i film je jako dobar;obavezno ga preporučujem za gledanje nakon čitanja stripa.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 20/09/2020 13:13:11
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 20/09/2020 : 13:50:35  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Uf, meni je bio film jako dosadan.

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 20/09/2020 : 14:08:02  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

Beli Put je izdao Nikopol triologiju?




U pravu si, to je Publika, ne BP.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 20/09/2020 : 14:12:40  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ninel

Uf, meni je bio film jako dosadan.



+1 :(

Morat ću ja obavezno prvo riješit privju pa onda eventualna kupovina.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 20/09/2020 : 14:15:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

Beli Put je izdao Nikopol triologiju?
quote:
Originally posted by Dalen

Ako se ne varam po ovom djelu je snimljen i animirano/igrani film Besmrtnik.


ne varaš se,i film je jako dobar;obavezno ga preporučujem za gledanje nakon čitanja stripa.


Malo sam iznenađen ovime, ali u potpunosti se slažem.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Zula
Average Member

669 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 23/09/2020 : 19:59:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Nikopol

Jedno ime za dva lika i tri noge, a sve ostalo je neobjašnjivo genijalno.
Pod dojmom svega i svačega, teško opisivog, uzeo sam jednu narančastu (ili crvenu?).
Sad idem završiti film koji sam počeo, a poslije ću igrati Monopoly…

Ocjena: nesavršenih 11 / 10
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 26/09/2020 : 09:59:05  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Nikopol je fascinacija od starih dana.
Morao sam ovo kupit iako mi Bilal(pisac) ide malo na ganglije.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 04/10/2020 : 15:35:49  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Meni ovo djeluje odlično (sudeći po pr,a on rijetko vara)
Jel ovo sve ili ima više dilova?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 04/10/2020 : 15:40:59  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Piše u uvodu!
U trilogiji Nikopol, remek-djelu znanstvene fantastike s nezaboravnim slikama i simboličnim likovima (Alcide Nikopol i Jill Bioskop, uz ostale), razotkriva se, ne bez humora, apsurdna opsjednutost moći u čovjeka i u bogova koje si čovjek nije mogao ne stvoriti. Enki Bilal također je autor triju filmova, među kojima je i Immortel ad vitam, slobodna dekonstrukcija ovog djela. Trilogija Nikopol vjerojatno je najpoznatije djelo Enkija Bilala. Započevši 1980. Sajmom besmrtnika, ova fantastična pustolovna i znanstvenofantastična pripovijest nastavila se Ženom klopkom 1986. te završila Hladnim Ekvatorom 1992. godine. Tim zaključnim djelom Enki Bilal zavrijedio je da ga i šira javnost i kritika prihvate kao jednog od kultnih autora suvremenog stripa.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 04/10/2020 : 15:57:46  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Aha,bravo fala

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 14/10/2020 : 01:43:52  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Kako Bilal dobro crta/pituraje
Čitao sam ovaj strip u skenu na engleskom,Publikinom izdanju i sad u Fibrinom ruhu i uvijek me udavi sa scenarijem ali slike...

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 14/10/2020 : 13:40:16  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
kao i ranije, ovde mi se svidja samo prvi album, gde je bilal bio pod uticajem kristena. ovo kad je cist bilal, sve mi je to neko laprdanje.
inace crtez mu je najbolji u lovackoj druzini, al je marko to trebao da objavi na nekom vecem formatu. ovde format odgovara

Edited by - kasper on 14/10/2020 15:39:00
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 14/10/2020 : 15:16:00  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Crtački,drugi i treći su mi puno bolji.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 14/10/2020 : 15:39:21  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Crtački,drugi i treći su mi puno bolji.



ima prvi deo neku sirovost koja mi se svidja
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1671 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 08/11/2020 : 00:11:10  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

kao i ranije, ovde mi se svidja samo prvi album, gde je bilal bio pod uticajem kristena. ovo kad je cist bilal, sve mi je to neko laprdanje...




Prvi deo trilogije za koplje ispred druga dva. A druga dva dela su odlična.

Pogovor rasturio. Svaki strip treba da ima neku ozbiljnu biografiju, kritiku, intervju...
Skoro uvek posle pogovora poželim da krenem opet od prve strane.

Odlično tehnički odrađeno.

Pitanje za Markosa.

-Dobio sam slobodan štampani papir, bonus, ispod korice a (može biti) deo je priče.
Jel zaboravljen u pripremi, pa naknadno dodat?
Ili nešto kao fazon, novinski članak.




Resistance is futile.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 08/11/2020 : 00:32:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Novinski članak. Pa spomenut je u jednom predgovoru/tekstu.

Trouble will find me
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1671 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 08/11/2020 : 00:47:46  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Pa, da, spominje se. Samo pitah dal si ga zaboravio umetnuti u blok, ovako moram da ga čuvam da se ne zagubi :-)


Resistance is futile.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 08/11/2020 : 02:36:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Čitao bosansko izdanje.
Jedan od prvih SF stripova koje sam pročitao, mada ih nisam čitao puno, ali bez obzira na to, Nikopol mi je merna jedinica za kvalitet u SF žanru.
Prvi deo nas baca u zbivanje 's neba pa u rebra' i uvodi nas u priču o bogovima prepunim mana i glavnom liku Nikopolu. Bogovi nisu sasvim originalni, ali to nije ni poenta. I Ratovi zvezda pucaju od pozajmica (džedaji kao samuraji, pokradeni elementi iz stripa Valerian itd). Bilal je na kreativan način spojio razne elemente i motive (''Egipatski bogovi'', šahoboks ili boksošah, raspad istočne Evrope...) i napisao trodelnu priču koja ostavlja snažan utisak originalnosti i odaje utisak protoka vremena, razvoja likova, i ima svo pravo da se nazove ''sagom'', bez obzira što je trodelna.

Prva priča je najduhovitija, najluđa, a ujedno i odlična kritika društva.
Druga se zbog načina naracije čini kao da nema mnogo 'mesa' tj. radnje, ali je najozbiljnija i najmračnija (završne scene sa devojkom u kupatilu ne mogu da zaboravim). Uvodi u priču sporedu likušu Džil Bioskop.
Treća priča vuče na prvu, ali je više melanholična i (usled naracije i kadriranja) najpoetskija i donosi odličnu završnicu.

Kada bih morao da ih rangiram, bilo bi ovako: prvi, treći, drugi. Ali razlika u kvalitetu uopšte nije velika. Svaki deo trilogije donosi nešto novo.

Tri različite atmosfere, a opet odlično uklopljene u jednu celinu. Vidi se i kako se Bilalov crtački stil menjao za 12 godina, od 1980 do 1992. Prva priča je sa više kadrova, u drugoj je manje kadrova što čini da priča brže protiče ali su kadrovi veći i impresivniji a sumorno Bilalovo viđenje sveta odlično prikazano kroz lepo kadrirane panorame i raspali eksterijer/enterijer. Vratove i tela crta izduženo a likovi deluju depresivno. Treća priča je po crtežu sličnija drugoj nego prvoj ali se i tu vide promene u stilu (čini mi se da koristi i kredu ili tako nešto). On je čovek sposoban da jednim kadrom oživi taj otkačeni neo-retro svet na papiru. Jedan njegov kadar ti govori i prikaže više nego nečijih deset.

Vidimo kako se glavni lik menja tokom vremena, a dijalozi su uvek kvalitetni, pronicljivi i neretko duhoviti (naročito u prvom delu), i ne odišu klišejima tipičnim za komercijalni strip/film.

Pokušao sam ovoj trilogiji naći manu, ali mi ne uspeva. SF mi je drag žanr ali nisam fanatik, ipak ovaj je strip baš po mom ukusu. Naravno to ne znači da će se i drugima svideti.

Moram reći da je i mene film iz 2004. razočarao, pre svega zbog prevaziđenih efekata. Trudim se da ne sudim o filmovima na osnovu efekata i animacija, ali ti filmovi iz ranih 2000-ih imaju baš prevaziđenu animaciju koja onemogućava da se bolje uživiš u priču. I Matriksu 2 (iz 2003) zameraju izgled ''gumenih'' Smitova (mada meni ne smeta). Tad je još animacija bila u razvojnoj fazi. Ali i bez obzira na to, film mi nema moć stripa.

DISKACH, kupi strip bez obzira na film, nećeš zažaliti.









Edited by - Jocko on 08/11/2020 02:44:35
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 08/11/2020 : 07:53:22  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Nakon pročitanog privjua, kupujem definitivno.
Sjećam se da mi je taj film bio jako loš onda...ali strip, tj privju mi se baš svidio.
Kad pročitam strip, onda ću ponovno pogledati film, pa možda promjenim mišljenje. ;)

EDIT: Moram priznat da su mi nakon pročitanih privjua ovo i Metnem Godina stota dva najiščekivanija stripa.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 08/11/2020 08:45:45
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 09/11/2020 : 16:18:45  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko


Moram reći da je i mene film iz 2004. razočarao, pre svega zbog prevaziđenih efekata. Trudim se da ne sudim o filmovima na osnovu efekata i animacija, ali ti filmovi iz ranih 2000-ih imaju baš prevaziđenu animaciju koja onemogućava da se bolje uživiš u priču. I Matriksu 2 (iz 2003) zameraju izgled ''gumenih'' Smitova (mada meni ne smeta). Tad je još animacija bila u razvojnoj fazi. Ali i bez obzira na to, film mi nema moć stripa.



Trudiš se da ne sudiš o filmovima po efektima, ali ti izgleda ne uspeva.
Neće samo odlični efekti napraviti odličan film, kao što ni lošiji neće loš. Moguće je uživeti se potpuno i u King Konga iz 1933-e, ako imaš mašte.

Immortel nije imao vrhunsku kompjutersku animaciju ni za vreme kad je izašao, zato jer iza njega nisu stajali veliki holivudski studiji sa ogromnim parama, već mali evropski producenti sa skromnijim budžetom.

Poređenje sa bilo kojim Matriksom je "out of place".

Immortel je možda imao suštinskijih nedostataka, od tehničke izvedbe.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 09/11/2020 : 18:31:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Uzivljavao sam se u filmove sa mnogo gorim efektima od Immortala, ali kod Immortala mi ocito nesto nije selo po pitanju efekata. Sigurno je i do poredjenja sa stripom, jer sam prvo citao strip. Prica u filmu mi nije nesto u odnosu na strip. Film mi deluje dosta sterilno, kao da nije uhvatio duh stripa.
To je samo moje misljenje, nista vise.



Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 09/11/2020 : 21:40:35  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

Prica u filmu mi nije nesto u odnosu na strip. Film mi deluje dosta sterilno, kao da nije uhvatio duh stripa.
To je samo moje misljenje, nista vise.



quote:
Originally posted by alexts


Immortel je možda imao suštinskijih nedostataka, od tehničke izvedbe.

Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 15/11/2020 : 19:27:23  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Pročitao, slažem se da je prvi dio odličan, drugi malo lošiji, a treći najlošiji.
Po meni je sve moglo i završiti nakon prve epizode.
Sve u svemu, doličan crtež i zanimljiva priča.
Nije mi žao kuna.

Eh da, šteta da Marko nije na koricama napravio npr nekakv đepić od papira za onaj novinski dodatak, čisto da ne ispadne i da ga ne izgubimo.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 15/11/2020 19:28:48
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 02/01/2021 : 23:54:23  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Evo još jednog europskog klasika u izdanju Fibre.

Ne znam puno o povijesnoj pozadini ovog stripa i značaju kojeg nosi u svijetu stripa, ali sigurno je da ovaj strip ima mnogo poklonika i ljubitelja. Ja nisam među njima definitivno.

Ovaj strip i ja od početka si nismo kliknuli, a prema kraju naša distanca se samo povećavala. Iskreno mi je žao da je tako ispalo, ali očito je da ovaj tip SF-a ne leži meni. Dosta prekrcanih kadrova, underground stila i distopije u najnefiltriranijem obliku. Izrazito čudna i nedorečena radnja i likovi. Jednostavno nisam od početka uhvatio korak sa stripom i interes nije nikako rastao.

Prvi album sam mogao još ispratiti, drugi donosi važnog lika, ali je i izrazito neupečatljiv. Treći album me izgubio skroz, a nisu pomogle ni Bilalove izrazito nepotrebne nove izmišljotine i tisuću eponima za stvari koje su nebitne. Cijenim worldbuilding, ali ovo je kao slika koju je slikar previše ukrasio i nakitio i time joj oduzeo bit. I da mi se svidio od početka strip opet bi ostao dojam da se do kraja radnja rasula i da je krenula nizbrdo.

Crtež na mene nije ostavio posebni dojam. Toliko ukrašen, a opet nekako jednoličan.

Zbog dobrog početka i dobrog truda (bilo je solidnih momenata), ovaj strip ne pada na samo dno onog što sam pročitao, ali može reći da ovo nije za mene bi bila dosta iskrena i poštena izjava. Jedno slijeganje ramenima i blijedih 2/5

I sell the fact that I can't be bought

Edited by - don_draper on 02/01/2021 23:56:11
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 03/01/2021 : 08:57:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Meni je Nikopol super, odličan crtež (stilski negdje između Gimeneza i Moebiusa) i svježa i originalna priča sa jako zanimljivim likovima. Baš unikat u žanru. SF žanr je gladan ovakvih stripova. Drago mi je da ima i novih svježih snaga (Bablet i Peeters npr.) koji održavaju SF na životu.

Edited by - Chui on 03/01/2021 08:58:02
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000