forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 NAPAD HULIGANA NA STRIP IZLOŽBI U BEOGRADU!
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 14

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 23/10/2020 : 14:41:03  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message
quote:
Originally posted by manhunter

Dosta. Je. Bilo.



Dobro je, ovaj put sam pročitao topic od tamo gdje sam stao do kraja, pa sam onda sve sagledao:))
Prije sam znao krenuti od tamo gdje sam stao, pa naletjeti na neki, khm, neprimjreni post i onda reagirati, a da bih shvatio par stranica kasnije da je već jedan od kolega reagirao.

Uglavnom, ti se bakći s njima, ja sam tu pored Arene u Puli i baš mi je fino:))

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 23/10/2020 : 15:27:06  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message
https://youtu.be/fk8Ut_nbISY

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10362 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 23/10/2020 : 16:02:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message
quote:
Originally posted by manhunter

Hajde da ostanemo na temi topica.




Mislim, jasno ti je, zar ne?


Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 23/10/2020 : 17:38:27  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by Curunir

quote:
Originally posted by manhunter

Hajde da ostanemo na temi topica.




Mislim, jasno ti je, zar ne?





Neoplazam ili huliganstvo?

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 23/10/2020 : 19:15:57  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
BeaGea: i sad treba da te izbacim, ili šta ?

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 23/10/2020 : 19:19:14  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message
quote:
Originally posted by manhunter

BeaGea: i sad treba da te izbacim, ili šta ?



Ne kužim. Pa ne vodim nikakvu raspravu!?
OK, ako treba obrisat ću i staviti pod temu "što slušam".

Mislio sam da se upozorenja odnose na raspravu.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 23/10/2020 19:23:01
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10362 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 23/10/2020 : 19:20:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by Curunir

quote:
Originally posted by manhunter

Hajde da ostanemo na temi topica.




Mislim, jasno ti je, zar ne?





Neoplazam ili huliganstvo?



Danas nisi u formi. Pleonazam
Neoplazme su tumori.

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 23/10/2020 : 19:43:04  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 23/10/2020 19:46:46
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/10/2020 : 12:39:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by Beva

Apsolutno me ne dotiče ako me netko smatra kozojebom jer na to ne mogu utjecati. Davno sam naučio da ne možeš svakome biti simpatičan pa sam puno opušteniji oko tih stvari.



Ovo je, naravno, floskula.
Po meni, ovo što se tu na topicu pričalo i kako se postavio ovaj problem, mislim, kada se pokušalo filozofirati na temu, pa su se potegnule slične prazne fraze o umjetnosti i slobodi, sve je to neuvjerljivo, još više - lažno.
Demant je, ionako, odmah uslijedio - i to na samom topicu. Jako brzo su povučene granice i jako brzo su se oni "opušteni" ukočili i pozvali na red, rad i mir.

Vukozec kaže da mu se fućka za te slomove, za taj protusmisao - ne ispravljaju se krive drine, kaže.
Ti si opušten (uz ovaj dodatak: dok te se NE TIČE).

Naravno, ja ti ne vjerujem, kao što ne vjerujem ni tontu ni kenu najmanje nesvrstanom itd. itd. Eventualno macona mogu uzeti za tog 'opuštenog', ali to što je on ovdje rekao na temu je nešto što ni po kakvom kriteriju nije za pohvalu: to je jedno slabo mišljenje. O svemu tome bi se, naravno, trebalo ozbiljno raspraviti. Ali koliko se može ozbiljno raspravljati o temi umjetnost->sloboda sa ljudima koji glume neopterećene, a onda prvom prilikom padaju u najgrđu ukočenost i pozivaju se na pravila i propisuju što je dopušteno a što ne, npr. je li jedan post provokativna zezancija ili fašistička prijetnja??! O tome isto valja razmisliti i svatko si od nas može položiti račune pred samim sobom koliko je opušten i neopterećen. I koliko mu je do slobode, provokativnosti i ostalog repertoara o kojemu priča, i kako brzo se svakome nađe slaba točka, granica, ukočenost, stiltanje na tvorničke postavke.

Naprotiv, ja otvoreno kažem da me neke stvari smetaju; druge pak ne.
I kažem suprotno ovom tvojem stavu, koji je za mene jedan preloš stav, pogotovo za nekoga tko se (barem voli) osjećati ili praviti umjetnikom, slobodnim i slično:
quote:
Ali me apsolutno ne smeta kad drugi crtaju provokativne stvari, dok god ne krše zakon.

Ja pak kažem: ne smeta me dok drugi krše i zakon, ako su ljudi. Baš tako, uopće me ne smeta ako netko krši zakon, jer zakon je bezličan, a čovjek je (ili bi trebao biti) podignut u rang osobe. Zakon je nesavršen (dobar primjer: pravila scoma), nepotpun i, vidi ovo: ljudi uopće ne vrednuju niti pripisuju u neku istaknutu zaslugu ako netko samo puko poštuje zakon.

Evo jedan zanimljiv (i provokativan) primjer:
Optimus Starting Member 0
- 18/10/2020 -
Opus Starting Member 0
- 22/03/2003 -
orcicdejan Starting Member 0
- 09/08/2014 -
orcinus Starting Member 0
- 14/08/2010 -
orckan Starting Member 0
- 18/10/2009 -
Orfeus Starting Member 0
- 23/12/2018 -
orlando84 Starting Member 0
- 10/01/2011 -
ornela Starting Member 0
- 20/01/2006

Tko su ovi ljudi? Nemam pojma, a ni ti. Ne zna ni sam veliki markos.
Ovi ljudi nisu ni heroji scoma niti je ikome od diskutanata ikada palo na pamet da ih veličaju i potežu kao velike uzore. A oni su tako pristojni, uopće ne krše zakone scoma, poštuju pravila, ma savršeni.

O zakonu bi se isto dalo lijepo filozofirati, pa bi ti vidio da je sloboda iznad zakona; i da je to što ti pričaš drveno željezo: biti provokativan, ali unutar granica lošeg (empirijskog) zakona. Biti provokativan u granicama vječnog zakona (Boga) - e to je nešto!
(biti provokativan bez ikakvih granica = maconova pozicija, to je glupost)

...

Manhunter kaže da se držimo teme.
Ali što je predmet topica?
Ako je to samo izvješće o nekom tamo događaju koji se odigrao, onda se ja odjavljujem sa topica, jer me to ne zanima i sasvim sam opušten ako netko negdje na svijetu potrga neki crtež - neću se ni potresti zbog toga.

Međutim, mene i nije privukao taj događaj, nego to što su se ljudi počeli raspravljati o općem: o stvarima slobode, umjetnosti itd.
Znači, ljudi su pričali i o tome.

Čini se da je i to predmet topica.
Taj me zanima.

Recimo, ovaj problem: estetika ružnog. Volio bih da mi vi, jer, ja vas apologete provokativnog shvaćam kao zagovornike estetike ružnog, objasnite zašto mislite da ste opušteni/pametni/superiorni/itd. ako napišete komentar tipa "prejebeno!", "brutalno!" uz neki nakazni sadržaj?
Evo, probaj to odgovoriti, pa ćemo vidjeti dalje.
Problem je složen, ali od nečega se mora krenuti, pa je i ovakvo banalno postavljeno pitanje dobro polazište.


Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 24/10/2020 : 13:53:14  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message
Stinky, bilo je i vecih problema, pa ih nismo rijesili.
Kazes, poceti nekako, od necega...mozda odlaskom iz ove primitivne vukojebine, sta ja znam, negdje, primjerice u Svicarsku...kazu da je tamo sve okej.
Ili se cuvati, ne imati posla/biti dio supkulturnih skupina, sta ja znam, navijaca, koje su kako se kaze dno piramide. Jer navijaci su eto, pocesto skloni upadanju u razne prostorije, ali ne kao gosti izlozaba, vec kao rigorozni kriticari svega i svacega sto nije njihov kalup. Mozda su i ova gospoda bila dio neke navijacke skupine, jer njihov vrijednosni sustav nije nasao za shodno razumijevanje doticne izlozbe. Pa su se razracunali silom i snagom. Oruzjem i orudem koje jedino poznaju ali i priznaju.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2510 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 24/10/2020 : 14:03:45  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message
quote:
Originally posted by Red Marquis

Klinci nisu samoinicijativno tu došli.


Da, vrbuje se i tako. Ili preko navijačkih grupa ili preko Levijatana i ostalih neonacističkih grupa. To su klinci koji žele da budu deo neke navijačke grupe i koji su željni dokazivanja. A poslani jer je najpoznatiji autor izložbe ispoljavao kritike vlasti. Imali smo već par upada u skorije doba, i svi akteri su povezani sa vlašću.



ukoliko je ovdje riječ o jednoj banalnoj političkoj akciji-reakciji onda je cijela rasprava o slobodi umjetničkog djelovanaja i slobodi kritike na to djelovanje za neki drugi topic.

da ne bude zabune, ne opravdavam nasilje ali sam svjestan da nasilje dolazi u mnogim oblicima, pa i kroz nešto što se pokušava progurati kao umjetnost.



Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 24/10/2020 : 15:15:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Beva

Apsolutno me ne dotiče ako me netko smatra kozojebom jer na to ne mogu utjecati. Davno sam naučio da ne možeš svakome biti simpatičan pa sam puno opušteniji oko tih stvari.



Ovo je, naravno, floskula.
Po meni, ovo što se tu na topicu pričalo i kako se postavio ovaj problem, mislim, kada se pokušalo filozofirati na temu, pa su se potegnule slične prazne fraze o umjetnosti i slobodi, sve je to neuvjerljivo, još više - lažno.


Slobodan si to vjerovati. Naravno da mi nije uvijek svejedno što drugi misle o meni, ali bitno mi je samo mišljenje ljudi koji mi nešto znače. Svi ostali mogu me smatrati čime god hoće, ni najmanje me ne zanima.

quote:
Originally posted by stinky

Recimo, ovaj problem: estetika ružnog. Volio bih da mi vi, jer, ja vas apologete provokativnog shvaćam kao zagovornike estetike ružnog, objasnite zašto mislite da ste opušteni/pametni/superiorni/itd. ako napišete komentar tipa "prejebeno!", "brutalno!" uz neki nakazni sadržaj?
Evo, probaj to odgovoriti, pa ćemo vidjeti dalje.
Problem je složen, ali od nečega se mora krenuti, pa je i ovakvo banalno postavljeno pitanje dobro polazište.


Ja nisam nigdje napisao da volim "ružnu" umjetnost. Ali smatram da se svatko ima pravo izraziti kroz umjetnost. Možda "zakon" nije najbolja riječ za izraziti granice do kojih se može ići, ali napisao sam to u nedostatku boljeg izraza, da ne ispadne da bih branio apsolutno sve. Mogu samo reći da se ja osobno ne volim izrugivati s drugima jer mi naprosto to nije u prirodi. Isto tako sam svjestan da bi svijet bio užasno dosadno mjesto kad bih svima nametnuo da se ponašaju isto kao ja. Neke stvari treba propitivati, bilo kroz umjetnost ili na druge načine. Ako ja nisam takav, ne znači da drugi ne smiju biti.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/10/2020 : 16:26:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by Beva

Ja nisam nigdje napisao da volim "ružnu" umjetnost. Ali smatram da se svatko ima pravo izraziti kroz umjetnost. Možda "zakon" nije najbolja riječ za izraziti granice do kojih se može ići, ali napisao sam to u nedostatku boljeg izraza, da ne ispadne da bih branio apsolutno sve. Mogu samo reći da se ja osobno ne volim izrugivati s drugima jer mi naprosto to nije u prirodi. Isto tako sam svjestan da bi svijet bio užasno dosadno mjesto kad bih svima nametnuo da se ponašaju isto kao ja. Neke stvari treba propitivati, bilo kroz umjetnost ili na druge načine. Ako ja nisam takav, ne znači da drugi ne smiju biti.



Ne znam da li se razumijemo. Nemam pojma, možda su moje granice skroz pomaknute ili sam i sam trknut, jer previše čitam stvari kakve čitam??! Onda zaboravljam da drugi nisu naviknuti na takva razmatranja općeg, nego su udomaćeni u onom što oni zovu konkretno (makar to uopće nije konkretno), potpuno proizvoljne stvari, sve ono slučajno što vide oko sebe.

Znači, da pojasnim.
Ja sam te pitao za estetiku ružnog, a ne da ti voliš ružnu umjetnost. Što je to estetika ružnog? Pa eto, baš ovo od čega se tu pošlo: slike rascopanih beba recimo, to ti je ono što bi išlo u estetiku ružnog.

Znači ovako.
Imaš slike, ili da opet krivo ne shvatiš, crteže zaklanih beba. Užasna sakaćenja, grozote itd.
Sad, ja ne znam da li je ovaj konkretni slučaj = takav slučaj. Evo, idem baš pogledati koji post spočetka. Evo, vidio sam ovu rečenicu, iz čega bi se dalo zaključiti da jest nešto takvo u pitanju: "Prizori sa iskasapljenim bebama odsečenih udova ili sa sekirama u glavama nedonoščadi..."

Sad, ti kažeš, to je okej. Nek se crta štogod.
Ili kažeš: okej, to može biti predmet izražavanja, ali je kretenski.
Ili kažeš: "bravo, prejebeno!"
Ili: to se ne smije crtati.

Po ovome što ti i kako pišeš, ti si negdje između stava 1 i 3.
Ja sam odlučno na stavu 2.

Idemo sad dalje.
Stav 4 mi nije blizak. Ali nije tako kako se ovdje čoporativno krenulo, a bez ikakve misaonosti. Znači, ja mogu sagledavati i razloge (i ljude) koji 1. upadaju na izložbe i također konkretno djeluju, bilo da potrgaju crteže, bilo da daju koju pedagošku pljusku ovima koji to crtaju. 2. htjeli bi stvar riješiti tako da zabranjuju nakaznosti, deformacije, perverzije.

Stav 1 mi isto nije blizak. Ali mogu sagledavati i razloge (i ljude) koji tako razmišljaju; meni su oni ispod ovih iz stava 4, jer je to jedna bezlična ravnodušnost, za mene potpuna glupost. To je jedna isprazna "tolerancija", nešto slično mejnstrim pedagogiji političke korektnosti. To je dobrota bez pravednosti, nešto skroz profulano, promašivanje i zakazivanje.

Stav 3 mi je djetinjast; kroz to se prođe, i onda se više ne može uzimati ozbiljno. Barem ja, jer sam imao taj put.

Nas (ili vas) ovdje izgleda najviše muči stav 4, dok probleme stavova 1 i 3 uopće ne razumijete.
Vjerojatno vam je i stav 2 (moj osobni lični i personalni stav) nevjerojatan, strašan, prestrašan i fašistički.

Stav 4, iskazan tako 'naivno' kako su pokazali ti tipovi koji su upali na izložbu (ostavljamo ovdje po strani druge motivacije, jer nas to u estetskim raspravama ne zanima) nije se još digao do prave pozicije, ali on u sebi ima jednu tendenciju ka shvaćanju cjeline. Uostalom, sam veliki Platon u Državi polemizira protiv "pjesnika"; a teško da je Platon neki glupan i primat kojemu su scomovski pametnjakovići a la nesvrstani nadređeni po pitanju shvaćanja stvari. Znači, taj stav nije ni primitivan ni glup ni naivan - kada se uđe u samu stvar.

Ti se također krećeš prema tom stavu, stavu 4, premda si i konfuzan i nisi si ni najmanje posložio fundamentalne stvari. U osnovi, svi se kreću ili štoviše, nalaze u stavu 4, stavu određenih 'zabrana'. Jer, ma koliko netko bio besraman ili derište, jako se rijetko može naići na takvu pokvarenost, na baš potpunu besramnost. Onaj tko je potpuno bez srama, taj je izrod; isključio se iz čovječnosti.

Znači, stav 4, kao takav ekstrem "zabranimo" je zakazivanje jer se odustalo od nalaženja pravog rješenja, pa je onda lakše izvesti čisto neki proizvoljni zakon (recimo: pravila scoma), ali ne znači da je neuman, odnosno, da su ljudi koji tako rade neki glupani i primati. Naprotiv, često su daleko iznad onih iz stava 1. Čak oni koji tako djeluju iz istinskih unutarnjih pobuda, meni su oni zanimljiviji i smisleniji oblici života od ovih ravnodušnih. Kod takvih može doći do pravog razvoja, jer je npr. upasti na neku izložbu i potrgati crteže iskaz života i volje, a to se u kasnijem razvoju može kultivirati, uzdići - jer tu ima pravog materijala za izobrazbu (naprotiv, ono mrtvo puhalo nema takvog materijala). Ti ljudi već mogu biti vođeni onim višim principima, a to su ideje.
Znači, potpuno je promašeno, a i bedasto, tako se zgražati i čoporativno kenjkati, kao da se radi o jednom zasvagda gotovom, završenom, obliku. Ne mora biti, a često mogu baš takva proturječja i nemiri ukazivati na ono više u čovjeku (na pravi potencijal). Jer, kako rekoh, u toj točki se sreću i brzopotezni outlawi i najveći majstori mišljenja (Platon), i već to bi trebalo pobuditi sumnju, pa i takvima nenačitanima i u điru splićama kakav je nesvrstani.

Može se, zasad, ovako jednostavno reći: onaj tko napada izložbe i trga crteže rascopanih beba, nije se još digao do najvišeg stajališta na tom putu, ALI VEĆ POKAZUJE neke znakove transcendiranja kolotečine, tzv. uvriježenog ponašanja i nije čak ni na svojoj privatnoj poziciji, čistoj subjektivnosti, nego se diže u opće i sa te pozicije reflektira o primjerenom i neprimjerenom. On traži, traži regulativni princip.

Znači, i ovako se može gledati na stvar, a ne samo ono banalno i izlizano "to su kozojebi koji ne žive u 21. stoljeću".
Ni ja ne živim u 21. stoljeću, jer živim u svim vremenima.

Edited by - stinky on 24/10/2020 16:32:12
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 24/10/2020 : 16:32:14  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message
quote:
Originally posted by verab



da ne bude zabune, ne opravdavam nasilje ali ...




Odsad svaki put kad netko ovako nešto napiše pijemo rundu. Jesmo za? :)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/10/2020 : 16:43:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by vukozec
Jesmo za? :)



ja sam više za to da se ozbiljnije uključiš u razmatranja o estetici ružnog, pa da te vidimo koliko si opterećen ili neopterećen;)
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2510 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 24/10/2020 : 16:46:38  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by verab



da ne bude zabune, ne opravdavam nasilje ali ...




Odsad svaki put kad netko ovako nešto napiše pijemo rundu. Jesmo za? :)



može, ali rundu plaćaju forumski "pacifisti", ljubitelji "slobode". :)
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 24/10/2020 : 16:52:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message
Vjerojatno ste čuli za izraz "zabranjeno voće je najslađe"

Znači, onaj koji bi zabranjivao nešto, mora računati s tim da to na neki način popularizira, jer potiče interes za tim "nečime"

Tim više što je danas sve teže nešto zabraniti; tko se želi hraniti smećem, može ga naći u izobilju. Jedini način je da se nadraste ta potreba.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 24/10/2020 : 17:01:52  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by stinky


...

Manhunter kaže da se držimo teme.
Ali što je predmet topica?
Ako je to samo izvješće o nekom tamo događaju koji se odigrao, onda se ja odjavljujem sa topica, jer me to ne zanima i sasvim sam opušten ako netko negdje na svijetu potrga neki crtež - neću se ni potresti zbog toga.




Džabe tebi kilometarski postovi i demagogija kad ne želiš (ne umeš) da pričaš na temu o kojoj se radi, već pričaš o nečemu o čemu se tebi priča.

Tema je: da li je dozvoljeno fizičko nasilje protiv umetnosti koja se nekome od nas ne sviđa, a koja se drži zakonski propisanih okvira? Pitanje je samo po sebi oksimoron, pošto fizičko nasilje i inače nije dozvoljeno, ali ostavimo to po strani sad.

Kada i zašto se prelazi granica dozvoljenog? Ukoliko je nekome ovaj ispad u redu, onda bi moralo da mu je u redu i masakr u Charlie Hebdo, a bilo bi mu u redu i da neko baci bombu na nekom folk koncertu, pošto to i nije umetnost, zar ne?

Radi se isključivo o tome, a ne da li mi naginjemo estetici ružnog ili ne ili da li smo liberalni ili konzervativni.

Eto, pokušao sam da ti objasnim šta je tema, vidim da se mučiš.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 24/10/2020 17:04:57
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/10/2020 : 17:06:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Zabranjuje onaj tko nema potreba za time što zabranjuje.
Znači, nije tu problem "nadrastanja smeća" na strani toga koji zabranjuje, već taj želi 'podići' razinu nadrastanja smeća u onome općemu, dakle, on prekoračuje svoje granice i stavlja se za arbitra drugima.

Ovo pak može biti dvojako: 1. da taj koji zabranjuje nije dostojan da bude opći arbitar (scomovci vide samo ovaj slučaj) i 2. da taj ZAISTA ima izboreno opće stajalište i da je u pravu, i ovo je sad za scomovce skandalozno, pa makar se u empiriji drugi ili većina ne slaže (jer ne shvaća itd.) --> ovaj slučaj forumaši uopće ni ne vide, jer to i jest slučaj teških spekulacija (Kant pa nadalje u njem. idealizmu).

Mene pak zanima gotovo isključivo taj drugi slučaj, samo što ostaje otvoreno sljedeće pitanje: da li taj koji je izborio takav volšebni uvid uopće se vraća na onaj početni položaj, položaj zabrana? Tu ja nisam sasvim siguran kako bih odgovorio.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 24/10/2020 : 17:15:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message
Pa, on bi trebao moći pokazati da smeće nije bezazleno (nije sasvim bezveze što muslimani kažu da je muzika haram, to je manje više ono što i Platon govori)

Ali nema jednostavnog odgovora, niti vidim da su zabrane rješenja. A ti sad vidi imaš li neku sintezu.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/10/2020 : 17:18:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by manhunter

Radi se isključivo o tome, a ne da li mi naginjemo estetici ružnog ili ne ili da li smo liberalni ili konzervativni.

Eto, pokušao sam da ti objasnim



Pokušao si, ali nisi i uspio objasniti.
Ne, ne radi se isključivo o tome. Dokaz: pročitaj topic.

A to kako si ti i do koje visine možeš predstaviti stvari, to me se puno ne tiče. Meni je dobro i ako je tvoj plafon da pričaš o "da li je dozvoljeno fizičko nasilje protiv umetnosti" i pobrajaš neke slučajeve u svijetu.

Ako se ne smije pričati o slikama rascopanih beba i odsječenim udovima, onda ne kužim što je uopće postavljen takav topic i zašto su o tome drugi krenuli pričati??!??
Ako se slike rascopanih beba ne smije nazvati estetika ružnog, onda to stavi u pravilo, jer inače mi ostali to ne možemo znati (da je protiv pravila upotrijebiti sintagmu "estetika ružnog").
Ako ti se ne priča o estetici ružnog, putuj kamo ti volja; imaš valjda neke druge teme koje te zanimaju.
Ako ova tema nema veze sa estetikom ružnog, onda mi to još jednom objasni - jer ovo što si napisao ne objašnjava da se na temi u kojoj drugi pričaju o bebama odsječenih udova ne smije takve crteže nazvati estetika ružnog.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 24/10/2020 : 17:24:50  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
Opet ne razumeš. Da li je problem u meni što ne umem da objasnim, ili u tebi što ne želiš da shvatiš?

Estetiku ružnog si prvi spomenuo ti i onda si po staroj dobroj navici rešio da je to u stvari srž i da je sve što je do tada pisano gomila gluposti. Par puta si u postovima napisao "ja bih da govorim o tome.." "treba pričati o ovome" "mene ovo zanima".

Ako ti se ne priča o fizičkom nasilju na izložbama, putuj kamo ti volja; imaš valjda neke druge teme koje te zanimaju.
Ako ova tema nema veze sa fizičkim nasiljem na izložbama, onda mi to još jednom objasni - jer ovo što si napisao ne objašnjava.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/10/2020 : 17:39:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Spomenuo sam, da, zato jer se baš o tome radi.
Pa što ja mogu kad slučajno znam da to o čemu ljudi ovdje pričaju (o slikama beba sa sjekirama u glavi), da se to može označiti općim imenom estetika ružnog??
U čemu je zapravo problem: u tome što to BAŠ ja znam? To te muči? Pa, morat ćeš se pomiri s time da znam podosta toga.

Znači, ako se dogodio napad (fizičko nasilje), dogodio se baš zbog ove stvari o kojoj govorim: zbog tih slika --> a te slike se zovu skupnim imenom estetika ružnog.

Meni se priča i o potezanju takvih sredstva, fizičkog nasilja, ali ne vidim kako to nije u vezi sa raspravom o estetici ružnog u ovom slučaju. Ako je tvoj stav "ne smije biti fizičkog nasilja" i to je sve, onda dobro; to je validan stav, ali si ujedno rekao sve i dalje možeš prepustiti pozornicu onima koji će produbiti stvari (ako se mogu produbiti).
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 24/10/2020 : 17:41:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
quote:
Originally posted by stinky

Mene pak zanima gotovo isključivo taj drugi slučaj, samo što ostaje otvoreno sljedeće pitanje: da li taj koji je izborio takav volšebni uvid uopće se vraća na onaj početni položaj, položaj zabrana? Tu ja nisam sasvim siguran kako bih odgovorio.



Kakvo ti je onda mišljenje o deset božjih zapovijedi? Ozbiljan sam, nije nikakva provokacija.

Smatram da bi društvo bez ikakvih zabrana bilo moguće samo kad bi svi pojedinci bili apsolutno jednaki. Kako to nije moguće, nisu moguća ni društva bez zabrana.

Što se tiče tvoje liste i četiri moguća stava, ja sam više između 1 i 2, nego 3. Osobno ne znam gdje bih povukao granicu sa zabranama, ali svjestan sam da su nužne. Samo zato ja osobno ne bih zabranjivao ništa. Ali mene, recimo, ne dotiče nešto naročito kad se netko izruguje kršćanstvu (naravno, u granicama dobrog ukusa), ali vjernicima će to biti apsolutno neprihvatljivo. Svatko ima svoju granicu prihvatljivog, na kome je da postavi opću? Kompromis je nužan ako želimo uređeno društvo.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 24/10/2020 : 17:46:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by stinky

Mene pak zanima gotovo isključivo taj drugi slučaj, samo što ostaje otvoreno sljedeće pitanje: da li taj koji je izborio takav volšebni uvid uopće se vraća na onaj početni položaj, položaj zabrana? Tu ja nisam sasvim siguran kako bih odgovorio.



Ali mene, recimo, ne dotiče nešto naročito kad se netko izruguje kršćanstvu (naravno, u granicama dobrog ukusa), ali vjernicima će to biti apsolutno neprihvatljivo. Svatko ima svoju granicu prihvatljivog, na kome je da postavi opću? Kompromis je nužan ako želimo uređeno društvo.



Ne smeta te jer nisi vjernik ili zato što prepoznaješ to kao nešto bezazleno?
Go to Top of Page
Page: of 14 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.53 seconds. Snitz Forums 2000