forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 NAPAD HULIGANA NA STRIP IZLOŽBI U BEOGRADU!
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 14

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 24/10/2020 : 17:48:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Ne smeta te jer nisi vjernik ili zato što prepoznaješ to kao nešto bezazleno?



Nisam vjernik.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 24/10/2020 : 17:55:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message
quote:
Originally posted by stinky

Zabranjuje onaj tko nema potreba za time što zabranjuje.
Znači, nije tu problem "nadrastanja smeća" na strani toga koji zabranjuje, već taj želi 'podići' razinu nadrastanja smeća u onome općemu, dakle, on prekoračuje svoje granice i stavlja se za arbitra drugima.

Ovo pak može biti dvojako: 1. da taj koji zabranjuje nije dostojan da bude opći arbitar (scomovci vide samo ovaj slučaj) i 2. da taj ZAISTA ima izboreno opće stajalište i da je u pravu, i ovo je sad za scomovce skandalozno, pa makar se u empiriji drugi ili većina ne slaže (jer ne shvaća itd.) --> ovaj slučaj forumaši uopće ni ne vide, jer to i jest slučaj teških spekulacija (Kant pa nadalje u njem. idealizmu).

Mene pak zanima gotovo isključivo taj drugi slučaj, samo što ostaje otvoreno sljedeće pitanje: da li taj koji je izborio takav volšebni uvid uopće se vraća na onaj početni položaj, položaj zabrana? Tu ja nisam sasvim siguran kako bih odgovorio.



Odlično.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24537 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 24/10/2020 : 17:57:54  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by stinky


U čemu je zapravo problem: u tome što to BAŠ ja znam? To te muči? Pa, morat ćeš se pomiri s time da znam podosta toga.






Opet pridaješ sebi previše važnosti. Moje upozorenje da se ostane na temi se skoro uopšte nije odnosilo na nešto što si ti napisao, već na prepucavanje nekoliko članova na prethodnim stranicama. DA LI TI JE SADA JASNIJE?

To što si se ti odmah našao prozvanim je već malo simptomatično, ali opet nije tema ovde.

Stvarno ne znam kako drugačije da ti objasnim.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/10/2020 : 18:05:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by Beva

Kakvo ti je onda mišljenje o deset božjih zapovijedi?



To je pitanje na koje se ne može odgovoriti jednom rečenicom i ukratko.
Tu je u pitanju sve, cijeli čovjek; a ne da bi to bio čisto intelektualni stav, koji se onda može preparirati u malim dozama i malim slatkim odgovorima. Ja nemam puko "mišljenje" o tome; ja sam prožet tim pitanjem.

Probat ću ti, čisto da se sad ne raspišem o tome, odgovoriti ovako.
Ja sam ovisan o Bogu = to je prvi stav religijskog čovjeka.
Ali, u ovoj "ovisnosti" ne dolazi do toga kako to plitki kritizeri kršćanstva predstavljaju, da budem smrknut, porobljen i bogomoljac u prezrenom smislu. Naprotiv, Bog me oslobađa. On mi omogućuje da budem istinski provokativan, ako hoćeš ontopic, jer me zaokružuje, postavlja mi granicu kakvu mi ne može postaviti niti ikoji od ljudi niti bilo kakav pozitivan zakon.
Uopće se ne moram farizejski držati kazuistike, vršiti rituale u izvršavanju Božjih zapovijedi. To je promašivanje.
Isus kaže: nije čovjek radi subote, nego subota radi čovjeka. Odnosno, Božje zapovijedi su radi mene, a ne da se ja ukočeno i fanatično držim slova zakona kao neki automat. I tamo gdje zakazujem, i u mojim slomovima (što se tiče vršenja Božjih zapovijedi), iznova se mogu dići i postajati bolji. Ovo je zadatak: dizati se ka shvaćanju cjeline, a ne držati se mrtvog slova na papiru. Tek iz tog podizanja na više stajalište, ima smisla i vrši se Božja volja, jer to onda radim dobrovoljno, samosvjesno. A ne mehanički, zato jer sam prinuđen ili se zaustavljam na obavljanju "dužnosti" bez da se išta pitam.

Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 24/10/2020 : 18:08:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message
quote:
Originally posted by stinky

Sad, ti kažeš, to je okej. Nek se crta štogod.
Ili kažeš: okej, to može biti predmet izražavanja, ali je kretenski.
Ili kažeš: "bravo, prejebeno!"
Ili: to se ne smije crtati.

Po ovome što ti i kako pišeš, ti si negdje između stava 1 i 3.
Ja sam odlučno na stavu 2.

Idemo sad dalje.
Stav 4 mi nije blizak. Ali nije tako kako se ovdje čoporativno krenulo, a bez ikakve misaonosti. Znači, ja mogu sagledavati i razloge (i ljude) koji 1. upadaju na izložbe i također konkretno djeluju, bilo da potrgaju crteže, bilo da daju koju pedagošku pljusku ovima koji to crtaju. 2. htjeli bi stvar riješiti tako da zabranjuju nakaznosti, deformacije, perverzije.

Stav 1 mi isto nije blizak. Ali mogu sagledavati i razloge (i ljude) koji tako razmišljaju; meni su oni ispod ovih iz stava 4, jer je to jedna bezlična ravnodušnost, za mene potpuna glupost. To je jedna isprazna "tolerancija", nešto slično mejnstrim pedagogiji političke korektnosti. To je dobrota bez pravednosti, nešto skroz profulano, promašivanje i zakazivanje.

Stav 3 mi je djetinjast; kroz to se prođe, i onda se više ne može uzimati ozbiljno. Barem ja, jer sam imao taj put.

Nas (ili vas) ovdje izgleda najviše muči stav 4, dok probleme stavova 1 i 3 uopće ne razumijete.
Vjerojatno vam je i stav 2 (moj osobni lični i personalni stav) nevjerojatan, strašan, prestrašan i fašistički.




Kako si formirao stavove ostaje mi samo 1. Nek se crta štogod.

Dva može biti u pravu ali neču se postavljati u visine sa kojih određujem šta je kretensko jer je to osobno. Kad sam bio mlađi neke stvari su mi bile super a su mi danes kretenske a isto važi i za druge. Nešto što je meni super može biti nekome kretensko i obrnuto.

Tri može biti podgrupa stava jedan. Nije nužno, da je samostalan.

A absolutno sam protiv četiri. Ne prihvaćam takve odgovornosti i nikome ne priznajem avtoritet za to.

Dodati ću nešto što ti ne pominješ a puno nama je znaćajno. Odnos do crteža ili umjetničkog rada ću određivati po njegovom kvalitetu i to metiejskom tehničkom kvalitetu. Cijeli život treniram svoju ruku i oko i zato mogu imati neki stav koji nije sasvim osoban i pomaže mi vidjeti greške u radu.

Za mene to je manje subjektivno nego određivanje šta je kretensko ili nije.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 24/10/2020 : 18:11:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message
quote:
Originally posted by Beva

Kakvo ti je onda mišljenje o deset božjih zapovijedi? Ozbiljan sam, nije nikakva provokacija.

Smatram da bi društvo bez ikakvih zabrana bilo moguće samo kad bi svi pojedinci bili apsolutno jednaki. Kako to nije moguće, nisu moguća ni društva bez zabrana.




Po mome poanta nije u jednakosti nego u slobodni volji. Zabrane ne bi trebale ako ljudi ne bih imali slobodne volje da rade dobro ili zlo. Pravila su nametnuta, da se ne pobijemo (u krajni instanci).

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 24/10/2020 : 18:13:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Beva

Kakvo ti je onda mišljenje o deset božjih zapovijedi?



To je pitanje na koje se ne može odgovoriti jednom rečenicom i ukratko.
Tu je u pitanju sve, cijeli čovjek; a ne da bi to bio čisto intelektualni stav, koji se onda može preparirati u malim dozama i malim slatkim odgovorima. Ja nemam puko "mišljenje" o tome; ja sam prožet tim pitanjem.

Probat ću ti, čisto da se sad ne raspišem o tome, odgovoriti ovako.
Ja sam ovisan o Bogu = to je prvi stav religijskog čovjeka.
Ali, u ovoj "ovisnosti" ne dolazi do toga kako to plitki kritizeri kršćanstva predstavljaju, da budem smrknut, porobljen i bogomoljac u prezrenom smislu. Naprotiv, Bog me oslobađa. On mi omogućuje da budem istinski provokativan, ako hoćeš ontopic, jer me zaokružuje, postavlja mi granicu kakvu mi ne može postaviti niti ikoji od ljudi niti bilo kakav pozitivan zakon.
Uopće se ne moram farizejski držati kazuistike, vršiti rituale u izvršavanju Božjih zapovijedi. To je promašivanje.
Isus kaže: nije čovjek radi subote, nego subota radi čovjeka. Odnosno, Božje zapovijedi su radi mene, a ne da se ja ukočeno i fanatično držim slova zakona kao neki automat. I tamo gdje zakazujem, i u mojim slomovima (što se tiče vršenja Božjih zapovijedi), iznova se mogu dići i postajati bolji. Ovo je zadatak: dizati se ka shvaćanju cjeline, a ne držati se mrtvog slova na papiru. Tek iz tog podizanja na više stajalište, ima smisla i vrši se Božja volja, jer to onda radim dobrovoljno, samosvjesno. A ne mehanički, zato jer sam prinuđen ili se zaustavljam na obavljanju "dužnosti" bez da se išta pitam.





Fantastično.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 24/10/2020 : 18:22:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
quote:
Originally posted by stinky

Odnosno, Božje zapovijedi su radi mene, a ne da se ja ukočeno i fanatično držim slova zakona kao neki automat.



Možemo li se onda složiti da su i zakoni tu zbog društva, a ne zbog zakonodavca? U praksi ne postoji čovjek koji se slijepo drži slova zakona, to je nemoguće. Ali da ne postoje nikakvi zakoni, kako bi društvo opstalo?

Što se tiče teme umjetnosti, ja čak mislim da su umjetnici koji rade provokativne stvari puno bliži tvom gledištu od prosječnog čovjeka. Oni svojim radovima često propituju autoritet i ustaljene društvene norme. Zato onda ne znam kako ti mogu biti razumljiviji ljudi koji uništavaju od onih koji stvaraju, ako sam te dobro shvatio. Rekao si da "uništavatelji" barem nisu ravnodušni. Mislim da bi se i za umjetnike moglo reći isto. Ako je tvoja pozicija, citiram: "okej, to može biti predmet izražavanja, ali je kretenski", kako onda možeš pronaći ikakvo opravdanje za one kojima je prirodna pozicija četiri. Te mi dvije pozicije djeluju potpuno konfliktno.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 24/10/2020 : 18:28:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by stinky

Odnosno, Božje zapovijedi su radi mene, a ne da se ja ukočeno i fanatično držim slova zakona kao neki automat.



Možemo li se onda složiti da su i zakoni tu zbog društva, a ne zbog zakonodavca? U praksi ne postoji čovjek koji se slijepo drži slova zakona, to je nemoguće. Ali da ne postoje nikakvi zakoni, kako bi društvo opstalo?

Što se tiče teme umjetnosti, ja čak mislim da su umjetnici koji rade provokativne stvari puno bliži tvom gledištu od prosječnog čovjeka. Oni svojim radovima često propituju autoritet i ustaljene društvene norme. Zato onda ne znam kako ti mogu biti razumljiviji ljudi koji uništavaju od onih koji stvaraju, ako sam te dobro shvatio. Rekao si da "uništavatelji" barem nisu ravnodušni. Mislim da bi se i za umjetnike moglo reći isto. Ako je tvoja pozicija, citiram: "okej, to može biti predmet izražavanja, ali je kretenski", kako onda možeš pronaći ikakvo opravdanje za one kojima je prirodna pozicija četiri. Te mi dvije pozicije djeluju potpuno konfliktno.



Nisu konfliktne. Ovisi ko si, ne tvoja pozicija u društvu nego tvoja blizina Bogu.

Jezus, Buda ili Muhamed ako hočeš. Svi su napisali i rekli puno zabrana sa pozicije kontakta sa najvišom istinom- Bogom.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 24/10/2020 18:29:10
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/10/2020 : 18:28:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by Macon
A absolutno sam protiv četiri. Ne prihvaćam takve odgovornosti i nikome ne priznajem avtoritet za to.



Eh da.
Tu je taj problem, macone, što ti nisi upoznat sa misaonim tokovima koji su pretresali to što tebe muči.

Mi se čak naoko slažemo, jer ni ja nikome ne priznajem takav apsolutni autoritet (iako nekim ljudima priznajem određene gradacije autoriteta).
Ali se tu ne radi o nekom čovjeku, ili čak zbroju svih ljudi na planetu, nego se (u njem. idealizmu) problem premješta u "umnost", u "transcendentalno shvaćenu idealnu zajednicu ljudi", dok se religijski tu stavlja Bog. Naravno, sad tu dolaze izvođenja u sitna crijevca, na tisuće i tisuće stranica, zapravo.
A poanta je da se na kraju dolazi do autoriteta kojega se PRIZNAJE (i prihvaća).

No, idemo malo pomalo, možda kažemo što konkretnije, ako bude rasprave.

Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 24/10/2020 : 18:30:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
quote:
Originally posted by Macon

Po mome poanta nije u jednakosti nego u slobodni volji. Zabrane ne bi trebale ako ljudi ne bih imali slobodne volje da rade dobro ili zlo. Pravila su nametnuta, da se ne pobijemo (u krajni instanci).



Pomalo je ironično, ali ja se uglavnom držim stava "ne čini drugima ono što ne želiš da čine tebi", s čime se slažu sve velike svjetske religije. To mi je moralno najprihvatljiviji stav.

Naravno, ni to ne bi moglo potpuno funkcionirati jer uvijek postoje devijantni pojedinci, ali u globalu bi to bilo to.

Sumnjam da bi momci koji su uništili izložbu voljeli da netko učini isto njihovom radu. Pod pretpostavkom da su sposobni išta stvoriti.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24537 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 24/10/2020 : 18:39:03  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
Budete li još jednom na bilo koji način, makar i izdaleka spomenuli religiju, ključam topic, a svi koji su na ovoj stranici imali upis na tu temu će biti izbačeni i to po redovnoj kazni.

Mrzite me do sutra, ali to vam je.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/10/2020 : 18:47:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by Beva

Možemo li se onda složiti da su i zakoni tu zbog društva, a ne zbog zakonodavca? U praksi ne postoji čovjek koji se slijepo drži slova zakona, to je nemoguće. Ali da ne postoje nikakvi zakoni, kako bi društvo opstalo?

Što se tiče teme umjetnosti, ja čak mislim da su umjetnici koji rade provokativne stvari puno bliži tvom gledištu od prosječnog čovjeka. Oni svojim radovima često propituju autoritet i ustaljene društvene norme. Zato onda ne znam kako ti mogu biti razumljiviji ljudi koji uništavaju od onih koji stvaraju, ako sam te dobro shvatio. Rekao si da "uništavatelji" barem nisu ravnodušni. Mislim da bi se i za umjetnike moglo reći isto. Ako je tvoja pozicija, citiram: "okej, to može biti predmet izražavanja, ali je kretenski", kako onda možeš pronaći ikakvo opravdanje za one kojima je prirodna pozicija četiri. Te mi dvije pozicije djeluju potpuno konfliktno.



Stav 2 je zapravo uzdignuti stav 4. Tu se donosi presuda, postavljaju se stvari na mjesto. U idealnom slučaju nije ni potrebna zabrana, jer onaj tko ima snage i volje i dostojanstva da tako presuđuje, djeluje na druge autoritetom.
Sve se to događa, možda ne u idealnoj čistoći, nego u zbilji: postoje ljudi koji djeluju na druge i svojim izborenim uvidima (kroz koje se dolazi upravo kako riječ kaže: kroz borbu) takorekuć prisiljavaju druge da nadrastaju niskost, da nadrastaju smeće i smetlarske uvide. Ova "prisila" nije smisao, nego je smisao taj da drugi i sami uvide svoje zablude i gluposti te se dobrovoljno odreknu.

Ali početak mora biti ili jest takav: borba, negacija, silovanje.
Umjetnik (makar je to samo takva riječ, ali ajde, uzmimo da su tipovi koji crtaju fanzinske gluposti umjetnici) također ulazi u to kretanje; crta neke nakaznosti, osjeća neki nemir, nije ni njemu samom jasno; ako ostane na tom pubertetskom prkosu, jednoj pobuni ili ju stilizira u jedan pomodni stav, on je postao budala: zaštopao se u razvoju.
Ako su takvoga napali klinci, onda ovi barem imaju tu prednost da još mogu nadrasti te početne negacije; ovaj ostaje zaštopan, sam je jedna karikatura koja se bavi karikaturama.

Znači, 4 je baš to što kažeš, prirodna pozicija; a smisao je, ne da ostaneš na prirodnoj poziciji, nego da se negiraš, pobijediš prirodu u sebi (ako si huligan, da pobijediš to; ako si crtač rascopanih beba iz zezancije, da pobijediš to. itd.)

Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 24/10/2020 : 19:11:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
quote:
Originally posted by stinky

Znači, 4 je baš to što kažeš, prirodna pozicija; a smisao je, ne da ostaneš na prirodnoj poziciji, nego da se negiraš, pobijediš prirodu u sebi (ako si huligan, da pobijediš to; ako si crtač rascopanih beba iz zezancije, da pobijediš to. itd.)


OK, jasno mi je.

Razlika je znači samo u idealima. Mada, meni je i dalje jedini prihvatljiv nenasilni put, jer smatram da onaj tko pribjegava nasilju inače nije na dovoljnoj intelektualnoj razini da bi mogao imati neke suvisle stavove. Naravno, petnaestogodišnjaci imaju taj luksuz da nisu formirane ličnosti, to stoji.

Nasilje se može opravdati samo kao izravna reakcija na nasilje drugoga. U svakom drugom slučaju je za osudu. Da se netko bori za moje ideale nasilnim putem (u normalnim uvjetima, naravno, ne govorim sad o oslobađanju od ropstva i slično) ne bih to mogao nikako opravdati.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/10/2020 : 19:51:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by Beva

Nasilje se može opravdati samo kao izravna reakcija na nasilje drugoga. U svakom drugom slučaju je za osudu. Da se netko bori za moje ideale nasilnim putem (u normalnim uvjetima, naravno, ne govorim sad o oslobađanju od ropstva i slično) ne bih to mogao nikako opravdati.



O tome se i radi: reakcija na nasilje drugoga. Ako netko ismijava, provocira, kesi se i dobacuje, i onda se pravi pametnjaković pa si pravi selfije kako prca kozojebe, onda to onaj drugi može shvatiti kao nasilje - i reagirati onako kako zna. Najčešće nije spekulativni filozof koji se načitao visokoučenih knjiga o razrješenju suprotnosti, nego reagira, ako je jači, šamarčinom, a ako je slabiji, životinjskim lukavstvom gdje iznalazi načine da našteti tome drugome u ma kakvom vidu.

To je početak (empirijski, većina ljudi i ostaje na tome početku: ostaju na životinjskom lukavstvu i rade štete jedni drugima, na sve zamislive načine).

U tome smislu se može 'opravdavati', jer, vidi: ni ti nisi opći arbitar i nisi pokazao da je ismijavanje, omalovažavanje, podjebavanje drugoga kroz platformu umjetnosti, kroz parodije, satire, karikature, 'provokativne teze' manje nasilje od trganja crteža, dapače, i fizičkog obračuna. Može biti, i ne mora. Često su baš te vrste perfidnog podjebavanja najgrđe manifestacije nasilja, i umjetnost se također može izvrdavati na taj način, pa često kojekave karikature i provokativni crteži nisu ništa nego ta vrsta debilizma.


Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 24/10/2020 : 20:03:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message
@stinky:

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 24/10/2020 : 20:03:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
quote:
Originally posted by stinky

U tome smislu se može 'opravdavati', jer, vidi: ni ti nisi opći arbitar i nisi pokazao da je ismijavanje, omalovažavanje, podjebavanje drugoga kroz platformu umjetnosti, kroz parodije, satire, karikature, 'provokativne teze' manje nasilje od trganja crteža, dapače, i fizičkog obračuna. Može biti, i ne mora. Često su baš te vrste perfidnog podjebavanja najgrđe manifestacije nasilja, i umjetnost se također može izvrdavati na taj način, pa često kojekave karikature i provokativni crteži nisu ništa nego ta vrsta debilizma.


Uglavnom neću pozitivno gledati na nekoga tko se ruga bez povoda. Umjetnost kao sredstvo izražavanja svog stava - to da, ali ruganje ruganja radi - ne. Naravno, nekad je granicu teško odrediti, ali u konkretnom slučaju mislim da to i nije neki problem.

Već je spomenuto da je sporna karikatura nastala kao ilustracija članka iz crne kronike, dok je autor bio mlad. Kad znaš taj kontekst, ne djeluje mi kao provokacija. Ne mora biti ni umjetnost, ali ne vidim zašto bi bilo provokacija.

Ne znam možemo li išta više reći na temu. Shvatio sam tvoje stajalište i mogu ga razumjeti. Eventualno se ne moramo složiti oko definicije nasilja, ali to je u redu.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 24/10/2020 : 20:25:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message
Uzmimo npr strip poput Preachera - je li namjena tog stripa prvenstveno ruganje religiji ili, kako kažu njegovi fanovi, veličanje prijateljstva, zajebancije itd.

Edited by - Zoroasterixx on 24/10/2020 20:27:58
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/10/2020 : 20:40:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Spock, evo ruka.

Beva,
nije da se mi ne slažemo samo oko definicija nasilja, mi se ne slažemo mnogo fundamentalnije: što je to čovjek. Po meni, ti hoćeš jednog impotentnog čovjeka, bezduhovni automat reduciran na 'operacije' razmišljanja, koje ti zoveš intelekt.
A ja takvog reduciranog čovjeka neću ni najmanje, to su meni bezveznjakovići.

Problem je, suštinski, ovo: čovjek može raditi a b c d e...
Ti hoćeš da radi samo c d e i to je tvoj ideal. Meni pak čovjek izgleda tim više što više toga može, što može i a i b (uzmimo da su a i b takve stvari koje se tebi čine nepotrebne, suvišne, kao recimo borba koju ti preinačuješ u nasilje, jednako kao što duh preinačuješ u intelekt).

Znači, meni je poželjniji, a i viši tip čovjeka onaj koji ima veći raspon i koji može koristiti kako a tako i e itd. To ti je Zagor, jer on može filozofirati i sjekirom i intelektom.
Tebi je poželjniji svagdanji marco, koji hoda po svijetu i slika prizore nasilja, a doma ima mačka i pita se da li se treba oženiti ili ne, a onda se napuši ko nesvrstani i viče: darkićuuuuuu.

Nije ideal koristiti samo a.
Niti koristiti samo e.
Nego MOĆI i jedno i drugo, i a i e, a kretati se prema Bogu i preobražavati sve te jednostranosti od a do e te se, u svetačkom slučaju, odricati svoje moći i a i e i z. Je li takav svetački lik moguć, ja to ovoga trena ne znam, premda kažu da su kroz povijest postojali sveti ljudi; mislim da je čak i to moguće postići i da su u pravu ovi koji kazuju i štuju te velikane.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 24/10/2020 : 20:54:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
quote:
Originally posted by stinky

Znači, meni je poželjniji, a i viši tip čovjeka onaj koji ima veći raspon i koji može koristiti kako a tako i e itd. To ti je Zagor, jer on može filozofirati i sjekirom i intelektom.
Tebi je poželjniji svagdanji marco, koji hoda po svijetu i slika prizore nasilja, a doma ima mačka i pita se da li se treba oženiti ili ne, a onda se napuši ko nesvrstani i viče: darkićuuuuuu.



OK, mada si promašio s Marcom, meni se Svagdanja borba na prvu nije nešto naročito svidjela upravo zato što se nisam mogao poistovijetiti s glavnim junakom. Na drugo čitanje su mi dojmovi bili bolji, ali opet zbog stvari koje se događaju glavnom junaku, a ne zbog njega samog. Recimo, pogodila me scena kad mu javljaju da mu je umro otac, ili kako ga rođenje kćeri mijenja. To s travom i Darkićuuu me je poprilično živciralo.

Ako bih baš morao navesti svog omiljenog stripovskog junaka, a da se zadržim na "slice of life" žanru, to bi možda bio Craig Thompson iz Blanketsa, jer se s njegovom pričom mogu puno više poistovjetiti. A od klasičnih junaka Aster Blistok ili Thorgal.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 26/10/2020 : 08:32:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message
Jučer (Yesterday !) gledao na tv pa se prisjetio ovih fejkera i odvratnjaka ! Uklapa se u temu.

Povučeni cover, iako se četvorki sviđao.



https://en.wikipedia.org/wiki/Yesterday_and_Today

Valjda bi izazvao ponovo uništavanje njihovih ploča od čestitih građana.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 26/10/2020 : 08:43:30  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message
quote:
Originally posted by Peyo

Jučer (Yesterday !) gledao na tv pa se prisjetio ovih fejkera i odvratnjaka ! Uklapa se u temu.

Povučeni cover, iako se četvorki sviđao.



https://en.wikipedia.org/wiki/Yesterday_and_Today

Valjda bi izazvao ponovo uništavanje njihovih ploča od čestitih građana.



Ovaj skroz livo mi izgleda najpokvareniji. Moga bi popit metak.
I ja san sinoć ovo (ponovno) odgleda, i baš me nekako potsjetilo na nešto.


Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 26/10/2020 : 09:56:49  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
Pih,a di su tek coveri metal bandova

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 26/10/2020 : 10:00:01  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Youthanasia#/media/File%3AMegadeth-Youthanasia.jpg

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 26/10/2020 : 10:59:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
"Iako brutalni tekstovi i jednako tako brutalne ilustracije, logotipi i naslovnice albuma koji prate death metal pravac naizgled ne ostavljaju previše prostora da bi se donio zaključak kako se radi o potpuno dehumaniziranom glazbenom pravcu koji nadahnjuje nasilje kod pojedinca, istraživanje je dovelo do potpuno suprotnog zaključka. Death metal kod svojih slušatelja potiče radost i ugodu, navodi se u časopisu Royal Society, što je danas prenio i britanski BBC.

To je zaključak glazbenog laboratorija australskog Sveučilišta Macquarie, koji je vršio psihološke testove. Pokazalo se da fanovi death metala nisu zasljepljeni nasilnim slikama i glazbom u kojoj često ima i motiva kanibalizma.

“Death metal fanovi su dobri ljudi”, rekao je profesor Bill Thompson, sa australskog sveučilišta, sa sjedištem u Sydneyu. “Neće izići i povrijediti nekoga.”"


...

Obožavam ovakve zaključke; znanost 21. stoljeća, što jes jes. Ako profač Bill Thompson kaže da su death metal fanovi dobri ljudi, onda mu ja vjerujem.

Ima i ovo, a na scomu se najviše cijeni takvo slučajno nabrajanje konkretnih događaja; na to forumaši jednostavno otkidaju:

"Fantoftska drvena crkva u Bergenu bila je uništena 6. lipnja 1992. godine u podmetnutom požaru. Postoji oštra sumnja da je Vikernes bio odgovoran za taj zločin, ali nikad nije bio osuđen.[27] Došlo je do vala spaljivanja crkvi po Norveškoj koja su vršili glazbenici i obožavatelji norveške black metal scene.[18][28] Euronymous je prisustvovao spaljivanju Holmenkollenske kapele s Vikernesom i Faustom,[7][29][30] koji su nakon njegove smrti bili osuđeni za podmetanje požara. Faust je izjavio da vjeruje da se Euronymous upleo jer je "smatrao da treba dokazati da može biti i dio toga, a ne samo u pozadini."[11] Vikernes i Euronymous navodno su planirali bombom dići u zrak Nidarošku katedralu u vrijeme objave De Mysteriis Dom Sathanasa, na čijoj se naslovnici prikazuje ta katedrala. Euronymousova smrt u kolovozu 1993. godine obustavila je taj plan i odgodila objavu albuma.[7] U intervjuu sa švedskom radijskom emisijom 1993. godine Euronymous je o spaljivanju crkvi rekao:

Oni [kršćani] moraju osjetiti prisutnost mračne, zle moći protiv koje će se morati boriti, što će ih…učiniti ekstremnijima. Također vjerujemo da kad crkva gori ne pate samo kršćani, već ljudi općenito. Zamislite prekrasnu staru drvenu crkvu...što se dogodi kad gori? Kršćani žaluju, Božja je kuća uništena i obični ljudi pate jer je nešto prekrasno bilo uništeno. Stoga zapravo širite tugu i žalost, što je dobra stvar."


"Početkom 1993. godine došlo je do neprijateljstva između Euronymousa i Vikernesa, kao i između Euronymousa i cijele švedske black metal scene.[29]

Na noć 10. kolovoza 1993. Vikernes i Snorre "Blackthorn" Ruch vozili su se od Bergena do Euronymousovog stana u ulici Tøyengata[4] u Oslu. Kad su stigli došlo je do sukoba i Vikernes je nasmrt izbo Euronymousa. Njegovo je tijelo bilo pronađeno na stepenicama izvan stana s 23 ubodne rane—dvije u glavi, pet u vratu i 16 u leđima.[37] Mediji su izvorno za Euronymousovo ubojstvo okrivili obožavatelje švedskog black metala.[29]

Nagađalo se da je ubojstvo bilo rezultat ili borbe za moći, financijskih neslaganja oko Burzumovih albuma ili pokušaja "nadmašivanja" ubojstva nožem u Lillehammer.[38] Vikernes je negirao sva tri objašnjenja i izjavio da je napao Euronymousa u samoobrani. Komentirao je da ga je Euronymous planirao ošamutiti elektrošokerom, svezati i mučiti ga do smrti dok bi istovremeno snimio događaj kamerom. Vikernes je objasnio: "Da je o tome govorio svima, ne bih to shvatio ozbiljno. Ali to je rekao određenoj grupi prijatelja i jedan od njih rekao je meni."
Go to Top of Page
Page: of 14 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000