forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Investicije u Africi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

1Euro
Advanced Member



12168 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 25/10/2020 : 23:51:55  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by GGG

Jedno su mikrokrediti, kojima se uključuješ u postoječe male privredne djelatnosti koje svoju robu i usluge prodaju na lokalnom nivou, a drugo u investicije u posao, koji če izvoziti nekakav produkt. Ne mješaj kruške i jabuke.



ništa ja ne miješam nego ti nisi skužio poantu.
Investiramo u več postoječi posao koji ide na lokalnom nivoju, jer ne može drukčije, jer lokalno stanovništvo ne može izvoziti u Europu a to ne znači, da kada se mi uključimo, da čemo se nastaviti baviti lokalnim nivojem.
Poanta je u tome, da se pronađe ljude koji več imaju uhodan biznis ne zbog prodaje na lokalnom nivoju nego jer imaju infrastrukturu, znanje,....ali jedva spajaju kraj s krajem jer prodavaju na lokalnom nivoju (gradska tržnica npr..). Tim ljudima ponudimo novac, da mogu proširiti djelatnost, kupiti dodatna zemljišta, zaposliti više radnika, povečati broj proizvoda, koje čemo izvoziti u Europu ili negdje drugdje, gdje možemo više zaraditi, kužiš sad?
Umjesto da mi počnemo od početka (kupnja zemljišta, sjemena, oriti zemlju, navodnjavati,...) mi počnemo surađivati sa ljudima koji to več imaju i uključimo se sa našim novcem (mikrokrediti npr) kao partneri.

Edited by - 1Euro on 25/10/2020 23:57:36
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 26/10/2020 : 00:44:21  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
1. Večina toga što ti lokalni biznisi proizvode, nikoga u Europi ne interesira.
2. Vrijednost transporta više puta premašuje vrijednost proizvoda, sva pokvarljiva roba odpada, osim ako je voziš avionom
3, Čak i ako ti sve ovo nekako prođe, moraš riješiti uvoz u EU, transport, prodajnu mrežu, reklamu...

Osim toga, imaš več Fairtrade, koji funkcionira po dosta dorađenom sistemu, pase još uvijek muči...
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12168 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 26/10/2020 : 09:49:29  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by GGG

1. Večina toga što ti lokalni biznisi proizvode, nikoga u Europi ne interesira.
2. Vrijednost transporta više puta premašuje vrijednost proizvoda, sva pokvarljiva roba odpada, osim ako je voziš avionom
3, Čak i ako ti sve ovo nekako prođe, moraš riješiti uvoz u EU, transport, prodajnu mrežu, reklamu...

Osim toga, imaš več Fairtrade, koji funkcionira po dosta dorađenom sistemu, pase još uvijek muči...




Ako pričamo o Etiopiji npr. oni su jako poznati po kavnim zrnima a Slovenci obožavaju piti kafu kao i ostatak Europe ili svijeta. Gledao sam neke emisije gdje npr neki kavni stručnjak hoda po Etiopiji (Etiopijsko višavje) i testira kafu od tih nekih lokalnih plemena i sav oduševljen priča o tim zrnima.
U Sloveniji (kao i svugdje uostalom) ima masa nekih preseratora, hipstera, stručnjaka,....koji žele piti ovakve specijalne stvari, zato ima i puno malih pivovara, skoro svatko radi več neki svoj gin, tequilu, rakiju,....sve nešto "posebno", "ekskluzivno", "kučno", "domače",....sve više nekih takmičenja, certifikata,...oko svega toga.
Ali moja poanta nije u tome.
Želim reči, da ima puno avanturista, tragača, turista,...koji idu npr u Etiopiju, posjete neko pleme, od njih kupe vreču zrna i onda idu kuči i piju svoju posebnu etiopijsku kafu sa prijateljima.
Ali ne znam nikoga, tko bi oko toga razvio biznis. I kome se da zajebavati sa tom jednom vrečom kafe, kada se može u Etiopiji otvoriti pražaonicu kafe i prodavati je u Europi več kao gotov produkt. Pa naši susjedi su Italijani a oni mislim da popiju najviše kafe na svijetu....uz to nema dvojbe da se radi o Etiopskoj kafi, dok tko zna ako se ta zrna praže negdje u Europi, da se radi stvarno o Etiopskoj kafi. Za one koji žele samo zrna, opet če biti vjerodostojnije, da kupe direktno iz Etiopije, nego da se to valja po skladištima najprije u Etiopiji, onda u Sloveniji, pa onda transport do Italije, Njemačke,....A ako su problem papiri, carine,...pa to se opet lako može zaobiči. U tom primjeru šalje se iz Etiopije npr na neki francuski otok u Indijskom oceanu, recimo Mayotte koji spada pod Francusku i kao takav je unutar Carinske Uprave Europske Unije pa se od tamo vjerovatno lako može bez carine prebaciti u Europu.
To je onako na grubo rečeno. Ako bi se stvarno želio baviti kafom iz Etiopije onda bi svakako sve to proučio i pronašao najbolje rješenje. Želim reči, da uvijek postoji rješenje! Ja sam samo dao primjer. Još uvijek tražim šta bi bilo ono što bi bilo najbolje investirati u Africi, možda je to stvarno kafa, možda su neki rudnici, dragih kamenja, možda odječa (gdje bi jeftina radna snaga šivala odječu, koja bi se prodavala u Europi,...možda nešto treče, vidio si i sam da Francuzi proizvode vino u Etiopiji npr,..samo je nebo granica).

Što se tiče carina, sjetio sam se jedne prigode dok sam bio na Kubi. Njihove najbolje cigare se zovu COHIBA i oni su rekli kako se može kupiti samo jedna kutija tih cigara, da če carina uzeti višak od jedne kutije, kako trebaš kupiti ove cigare u specijalnim prodavaonicama, da če ti oni napisati papire za carinu, kako ne smijemo kupovati od uličnih prodavača (koji inače rade u tim tvornicima) itd,...na kraju ove cigare su prodavali svugdje, nitko pametan ih nije kupovao u specijalnim trgovinama, nitko nije tražio papire, račune, a što se tiče jedne kutije, na aerodromu, NAKON što prođeš sve kontrole, prije nego se ukrcaš na avion, ima prodavaonica gdje si mogao kupiti po povoljnoj cijeni koliko si htio tih cigara i kada smo stigli u Europu, NITKO nije provjeravao da li smo kupili cigare npr....mogao sam imati cijeli kofer tih cigara, što ču sigurno imati ako još nekada idem na Kubu.
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 26/10/2020 : 14:50:39  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Emmm...da, nitko se dosada nije dosjetio prodavati Etiopsku kafu u Evropi... https://en.wikipedia.org/wiki/Ethiopia#Exports

(Ali ova ti je antologijska - Iz Etiopije za Mayotte, pa onda nazad u Evropu... takve zaobilaznice ne rade ni Madurovi gangsteri, koji preko Libije švercuju zlato.)

Cohiba ti je realni brend, kavog u Africi ni približno nema. Ali nije pao sa neba, več se je netko jebeno potrudio da ga stvori, i još uvijek trudi da ga održava. I na račun toga može onda sirotinja turističkim naivčiinama prodavati svakojaku Ž robu.
Ne znam sad kakav si konzument i koliko dođe avio karta za Kubu, za normalnog potrošača ponuda na internetu je sasvim dovoljna https://www.kompas-shop.si/sl/Cenik_tobacnih_izdelkov/Cigare_1/
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 26/10/2020 : 15:09:36  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
GGG, ti stvarno pokušavaš da mu objasniš minimalne osnove ekonomije? ;)

Moj deda nije imao završenu osnovnu školu, ali je znao koliko najdalje može da putuje da bi mu se isplatilo da kupi kravu. Nije sve u školi, ima nešto i u mozgu.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12168 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 26/10/2020 : 17:37:42  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by GGG

Emmm...da, nitko se dosada nije dosjetio prodavati Etiopsku kafu u Evropi... https://en.wikipedia.org/wiki/Ethiopia#Exports

(Ali ova ti je antologijska - Iz Etiopije za Mayotte, pa onda nazad u Evropu... takve zaobilaznice ne rade ni Madurovi gangsteri, koji preko Libije švercuju zlato.)

Cohiba ti je realni brend, kavog u Africi ni približno nema. Ali nije pao sa neba, več se je netko jebeno potrudio da ga stvori, i još uvijek trudi da ga održava. I na račun toga može onda sirotinja turističkim naivčiinama prodavati svakojaku Ž robu.
Ne znam sad kakav si konzument i koliko dođe avio karta za Kubu, za normalnog potrošača ponuda na internetu je sasvim dovoljna https://www.kompas-shop.si/sl/Cenik_tobacnih_izdelkov/Cigare_1/



kao prvo nisam nikakav turistički naivčina, jer putujem več više od 20 godina i posjetio sam puno zemalja i puno toga vidio, doživio,...kao drugo ja sam pušač 28 godina (od svoje 15 godine) i valjda znam razlikovati šta pušim. Kada sam stigao na Kubu tačno sam znao koje su im cigare najbolje i svaku sam kupio u njihovom licenciranom dučanu po jedan komad, tek toliko da sam osjetio miris, okus, izgled, na način na koji je smotana, težinu, dizajn prstena/nalepnice,....a onda nisam ni trebao tražiti neku "sirotinju" da mi prodava jeftinije u nekoj tamnoj uličici, nego mi je prodavač (iz te licencirane cigarnice, čiji djelatnici su se toliko namučili da stvore brand) sam preporučio kome da se obratim ako me zanima veča količina, jer mu kao "brat" radi u tvornici cigara. Sve u svemu, dobio sam se sa tim prodavačem, gdje sam naravno testirao tu cigaru i kao pušač sa dugogodišnjem iskustvom ocjenio da se radi o pravoj stvari i kupio veču količinu za puno manje novca. Fora je u tome, jer su i ove cigare došle direktno iz tvornice, gdje ih je netko ukrao (čest pojav, jer su jako loše plačeni, pa preprodavaju). Kasnije sam kupio još i neke na aerodromu (zbog kutije, računa,...ako me bude netko kontrolirao na carini pa da najprije pokažem ove "originalne") i kasnije kada smo ih sa prijateljima testirali kod kuče, nije nikakva razlika bila. Isto se nitko nije požalio od mojih kupaca, kojima sam preprodao dalje. Tako da ja sigurno nisam naivčina što se tiče ovakvih stvari.

Što se tiče kafe iz Etiopije, nisi dobro čitao. Ja sam rekao da ima stručnjaka koji putuju Etiopijom, obilaze plemena koja žive u brdima i koji imaju neka posebna zrna. Pa bila je emisija o tome. I takva zrna se ne može kupiti u Europi, to piju odabrani ljudi, koji se razumiju u ovakve stvari, jer se radi o kvaliteti, rijedkim stvarima,...a ono šta se može kupiti u Europi pa to ti je masovna INDUSTRIJA ništa drugo. A ja ti pričam o PREMIUM KVALITETI.

Ono u vezi sa Mayotte bio je samo primjer, kako npr iz Etiopije švercaju u Eritreju pa onda dalje (ne mora biti baš Mayotte,ja sam njega stavio kao primjer) isto tako bi mogao dati primjer kada ribari prevoze čamcima iz Tanzanije na Zanzibar pa onda ide dalje roba,....

A na Kubu se ne ide samo zbog cigara nego kad si več tamo, pa zašto ne kupiti i najbolje cigare na svijetu!

Vidim ja, da ljudima treba obrazovanje šta je KVALITETA! Sve više vas ima koji mislite da je vrhunac robe ono šta se može kupiti u Hoferu, Lidlu, Šparu, Merkatoru,....isto tako ljudima je bitniji izgled šalice nego ono šta je u njoj, bitnije im je da li če dobiti čokoladicu ili keks uz kavicu nego ono šta piju, odakle potječe, kakav je okus, miris,....tako da bi bilo vrijeme da ja otvorim nekakav GENTLEMAN'S CLUB salon, gdje če se moči kušati prvorstna premium roba (cigare, kafa, whiskey,....ono direktno iz zemlje iz koje potječe a ne iz Hofera i slično) gdje če se igrati snooker a ne bilijard, gdje če se slušati gramofonske ploče a ne radio,....ono kvalietta za sva čula tijela!
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12168 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 26/10/2020 : 17:49:38  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

GGG, ti stvarno pokušavaš da mu objasniš minimalne osnove ekonomije? ;)

Moj deda nije imao završenu osnovnu školu, ali je znao koliko najdalje može da putuje da bi mu se isplatilo da kupi kravu. Nije sve u školi, ima nešto i u mozgu.



dokle čemo ovako?

Šta ti znaš o meni? Kakvu sam školu završio? Kakva su mi radna iskustva? Čime se ja zapravo bavim?
Pa jel ti znaš da sam ja poznata osoba u Sloveniji, da su moji članci često u najčitanijem časopisu u Sloveniji, da surađujem sa muzejima, arhivima, starinarnicama, kolekcionarima ne samo iz Slovenije nego i šire? Da su mi knjige u knjižnici?
To što se mi ovdje družimo na forumu ne znači da smo mi jednaki i u realnom životu van foruma. Za tebe nitko ne zna u Švajcarskoj dok mene znaju u Sloveniji, naravno ne zna me svaki radnik ali me znaju intelektualci, kustosi, direktori muzeja, novinari, urednici,...a ti konstantno ismijavaš mene. Dosta više sa tim. Ti si bolestan čovječe, zavidan, zlonamjeran, a očito i glup jer ne prepoznaješ kvalitetu mojih postova.
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 26/10/2020 : 21:36:01  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by manhunter

GGG, ti stvarno pokušavaš da mu objasniš minimalne osnove ekonomije? ;)

Moj deda nije imao završenu osnovnu školu, ali je znao koliko najdalje može da putuje da bi mu se isplatilo da kupi kravu. Nije sve u školi, ima nešto i u mozgu.



dokle čemo ovako?

Šta ti znaš o meni? Kakvu sam školu završio? Kakva su mi radna iskustva? Čime se ja zapravo bavim?
Pa jel ti znaš da sam ja poznata osoba u Sloveniji, da su moji članci često u najčitanijem časopisu u Sloveniji, da surađujem sa muzejima, arhivima, starinarnicama, kolekcionarima ne samo iz Slovenije nego i šire? Da su mi knjige u knjižnici?
To što se mi ovdje družimo na forumu ne znači da smo mi jednaki i u realnom životu van foruma. Za tebe nitko ne zna u Švajcarskoj dok mene znaju u Sloveniji, naravno ne zna me svaki radnik ali me znaju intelektualci, kustosi, direktori muzeja, novinari, urednici,...a ti konstantno ismijavaš mene. Dosta više sa tim. Ti si bolestan čovječe, zavidan, zlonamjeran, a očito i glup jer ne prepoznaješ kvalitetu mojih postova.



Kako kaže poslovica: Dobra roba se sama hvali
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 26/10/2020 : 22:01:58  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/10/2020 : 17:03:35  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter





Nek ti je rek'o!:D:D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 28/10/2020 : 14:33:01  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by manhunter





Nek ti je rek'o!:D:D



Evo me, sedim u uglu i udaram se po leđima vrbinim granama.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000