forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 francuski novi talas
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/10/2020 : 20:49:11  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
da se odmah ogradim,kako ovaj tekst pišem više kao površni poznavalac teme,i znam da na forumu ima relevantnijih osoba koje bi dali daleko bolji prikaz te činjenično stanje o francuskom novom talasu u stripu,ali daću sebi slobodu,da kao veliki ljubitelj istog,dam jedan laički osvrt,te možda pokrenem rasprave kojim ćemo dobiti nove poklonike ovog franko-belgijanskog pravca!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/10/2020 : 20:49:45  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Novi talas Francusko-Belgijanskog stripa kreće početkom 90ih,a ključni momenat je osnivanje izdavačke kuće L'Association,koju su osnovali,između ostalih Luis Trondhajm (https://www.bedetheque.com/auteur-145-BD-Trondheim-Lewis.html ), David B. ( https://www.bedetheque.com/auteur-180-BD-David-B.html ), Stanislas ( https://www.bedetheque.com/auteur-7773-BD-Stanislas.html ), i još nekoliko,našoj sceni, manje poznatih likova.

Ovi autori,mahom generacija 60-ih (mada ima nekih sa kraja 50-ih, kao i sa početka 70-ih), daju jedan novi trend u pomalo učmaloj sceni,gde su kolo vodili tadašnji (a bogami i sadašnji) izdavački giganti - ovi novi autori se odlikuju jednim vrcavim i lucidnim stilom kako pripovedanja,tako i crtanja.Na prvi pogled, mnogi će reći da sa takvim stilom grafizma autor želi da sakrije svoje crtačko neznanje,a isto tako priče su u tom trenutku bile ispred svoga vremena i kao takve,katkad teže prihvaćane od strane auditorijuma.

Pa ipak,kad nešto vredi i kad ima kvalitet,to će kad tad isplivati na površinu,pa su tako i stripovi novog F/B talasa našli svoje poklonike, ljudi su počeli da prepoznaju kvalitet - pre svega scenarija u kome je isplivala sva inteligencija i originalnost autora,ispraćenog nekonvencionalnim crtežom koga je publika počela da prihvata.

Pored osnivača L'Association-a,u francuski novi talas možemo uvrstiti i Žoana Sfara ( https://www.bedetheque.com/auteur-132-BD-Sfar-Joann.html ), Kristofa Blena ( https://www.bedetheque.com/auteur-232-BD-Blain-Christophe.html ), Mani Larsenea ( https://www.bedetheque.com/auteur-457-BD-Larcenet-Manu.html ).

Pored njih,ne znam da li su zvanično u ovoj grupi,ali iz mog ugla jesu, uvrstio bih Hjuberta ( https://www.bedetheque.com/auteur-506-BD-Hubert.html ), Zanzima ( https://www.bedetheque.com/auteur-5336-BD-Zanzim.html ),pa i Velmana,zašto da ne ( https://www.bedetheque.com/auteur-604-BD-Vehlmann-Fabien.html ).

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 25/10/2020 21:13:08
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/10/2020 : 20:50:21  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
stripovi novotalasnih francuskih autora važe za "koske" u domaćem izdavaštvu,što je normalno,jer skoro svi smo malo oprezni sa novim stvarima,pa kako je većina današnjih stripofila u tridesetim,četrdesetim,pedesetim pa i šezdesetim godinama,uglavnom se kupuje ono što smo nekada čitali u raznim strip revijama,magazinima ...pa kad se vidi nešto novo,pa još sa nekakvim vrljavim crtežom,to se uglavnom zaobilazi.

Ali i ovde se budi strip svest ljudi,pomalo zbog toga što sami damo šansu a malo i na osnovu preporuka,pa se stripovi pomenute scene sve više prihvataju.

Ovo je za sada izdato (verovatno ću nešto propustiti,a nešto ubaciti što ne potpada pod novofrancuskistriptalas (ako se to može uopšte i zvanično reći)):

Luis Trondhajm:
Zekanove hvalevrijedne pustolovine (Fibra)
Tvrđa (Fibra) - sa Sfarom (ali i crtačima Larseneom,Davidom B.,Krostof Blenom...)
Astronauti/Kosmonauti budućnosti (Fibra/DW) - sa Larseneom
Venecija (DW)
Megi Gerison (Fibra)
Teksaški kauboji (Fibra) - sa Matje Bonomom,koga bih isto ubacio u ovu grupu autora
Otok Burbon 1730 (Bookglobe)

Mani Larsene:
Svagdanja borba (Fibra)
Povratak zemlji (Fibra/DW)
Rokamboleske (DW)
Blast (Fibra)
Brodekov izveštaj (Fibra)
Tvrđa (Fibra)
Astronauti/Kosmonauti budućnosti (Fibra/DW)

Kristof Blen:
Reduktor (DW)
Pirat Isak (DW)
Diplomatske kronike (Fibra)
Tvrđa (Fibra)

David B.:
Mračnim stazama (Komiko)
Epileptičar (Fibra)
Lažna lica (Bookglobe)
Tvrđa (Fibra)

Žoan Sfar
Tvrđa (Fibra)
Rabinov mačak (DW/Bookglobe)
Mali princ (VČ/BG)

Hjubert:
Gospođica Nedirka (Fibra)
Lepotica (Fibra)
Izvolite, gospodine? (Fibra)

Zanzim:
Otok žena (Fibra)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 25/10/2020 21:57:19
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/10/2020 : 21:39:56  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Velman:
Pet bagdadskih pripovjedača
Ljepota tame
Sami
Green Manor
Markiz od Anaona
Sotonija
Paco krvavih ruku
(sve Fibra)

Matje Bonom:
Čovek koji je ubio Taličnog Toma (VČ/BG)
Esteban (Fibra)
Markiz od Anoana (Fibra)

ubacio bih ovde još i:

Alfred:
Zašto sam ubio Pierrea
Neću umrijeti kao lovina
Come prima
(sve Fibra)

crtački tandem Kerascoët:
Gospođica Nedirka
Ljepota tame
Ljepotica
Sotonija
(sve Fibra)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 25/10/2020 21:43:51
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/10/2020 : 21:55:59  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ove bih stripove pomenutih autora voleo videti i kod domaćih izdavača:









i normalno

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 25/10/2020 22:04:51
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/10/2020 : 22:01:14  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
uf,znao sam da će mi nešto promaći - porodica Žovrej,i Linkoln!!!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 25/10/2020 : 22:08:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je Bookglobe već najavio ovog novog Blueberryja.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/10/2020 : 22:12:32  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
spremio sam poklon za prvog ko se javi na ovoj temi,a to je pakinjo (znam Paka za novog Bluba,nisam pao sa duda :) ; mislim da će izaći za IL) - jedan strip iz moje kolekcije,i to sjajan (duplikat mi je),a od jednog od pomenutih autora.
Naći ću već način da ti dostavim strip.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/10/2020 : 22:16:34  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
svi nabrojani stripovi su mi od jako dobrih preko odličnih do brilijantnih,a ako bih morao da izdvojim top 5,to bi bili (redosled nebitan):
Tvrđa
Zekan
Linkoln
Svagdanja borba
Esteban/Blast/Ljepota tame(mor'o sam ovako)


Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 25/10/2020 22:18:29
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 25/10/2020 : 22:31:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

spremio sam poklon za prvog ko se javi na ovoj temi,a to je pakinjo (znam Paka za novog Bluba,nisam pao sa duda :) ; mislim da će izaći za IL) - jedan strip iz moje kolekcije,i to sjajan (duplikat mi je),a od jednog od pomenutih autora.
Naći ću već način da ti dostavim strip.



Ma daj, jesi normalan? Šta ćeš se mučiti s time.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2422 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 25/10/2020 : 23:18:40  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
Anto, hvala za temu. Neki od naslova su mi vec na listi zelja.
Zanima me da li si citao Kosmonaute buducnosti, i ako jesi molim misljenje?
I ako znas, DW je to izdao u 3 Karusela i to je isto sto je Fibra izdala u integralu?
I da li je to to, nema vise? 🙂

Edited by - jagodanbg on 25/10/2020 23:20:20
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 26/10/2020 : 09:17:22  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
A Marjane Satrapi?

Ovako na prvu bi dodao (bar) još ove: Emmanuel Guibert, Emile Bravo, Dupuy & Berberian, Emmanuel Lepage, Luc Jacamon...
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2500 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 26/10/2020 : 09:58:47  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
I još Rabate, De Crecy, Blutch, ...


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 26/10/2020 : 10:02:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Marguerite Abouet i Clément Oubrerie autori Aye.
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 26/10/2020 : 14:42:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Francuski novi talas stripa ne znači i svi francuski novi strip autori. Tu je asocijacija ne nešto alternativnije, ne može tu neko poput Jacamona, De Crecyja, Satrapi, to su sve dobri autori, ali to tu ne spada po meni. Recimo fali Boulet.

Edited by - Red Marquis on 26/10/2020 14:45:16
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 26/10/2020 : 14:59:06  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
nije to vise novi talas. pre bih rekao samo talas. a i ni ne talasa ko nekad
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/10/2020 : 15:04:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Francuski novi talas stripa ne znači i svi francuski novi strip autori. Tu je asocijacija ne nešto alternativnije, ne može tu neko poput Jacamona, De Crecyja, Satrapi, to su sve dobri autori, ali to tu ne spada po meni. Recimo fali Boulet.


Marjane Satrapi itekako spada u ovu skupinu. L'Association je prvi objavio sve njezine značajnije stripove, uključujući Perzepolis, Piletinu sa šljivama i Vezenje.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 26/10/2020 : 15:25:53  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Konačno jedna konkretna tema, bravo Antiša.

Je li pojam "novi val francuskog stripa" nešto što Francuzi sami uvriježeno koriste ili mi ovdje sami pokušavamo definirati što je to?

U svakom slučaju čini mi se da je taj pojam više zbirni za oznaku jednog razdoblja, nego što označava neki jasnije definiran pokret ili scenu (kao što je npr. bio slavni francuski Novi val u filmu, ili naš ex-yu glazbeni Novi val).

To razdoblje dakle slijedi nakon nečeg što se obično zove l'age adulte, koje traje cca od sredine 70ih, do 90ih. Tada su franko-belgijski stripovi svojim temama i načinom obrade tih tema počeli biti usmjereni na odrasliju publiku. Kao površnom poznavatelju teme, čini mi se da su preduhitrili slična kretanja u američkom stripu za otprilike jedno desetljeće, ali su i dalje su kaskali za Južnoamerikancima kod kojih je strip bio ozbiljna stvar još u pedesetima i šezdesetima...

Vratimo se na ovaj novi val francuskog (frankofonskog? sigurno ima neki Belgijanac vrijedan spomena, tu je i Peeters koji je Švicarac itd.). Ako on traje od 90ih naovamo znači da već traje duplo duže od prethodnog razdoblja. Strip je umjetnost u kojoj se povijest sporije kreće, pa djela stara nekoliko desetljeća se i danas doimaju kao zadnji krik mode, i još uvijek tek dopiru do najšire publike (što je u filmu, glazbi i beletristici nezamislivo). Ipak je teško zamisliti da će jednog dana netko od nabrojanih imati status kakav danas ima Moebius, pa čak i Tardi. Ili ipak nije?
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 26/10/2020 : 16:37:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Je li pojam "novi val francuskog stripa" nešto što Francuzi sami uvriježeno koriste ili mi ovdje sami pokušavamo definirati što je to?




Iz najave Trondheimovog gostovanja u Sloveniji prema najavi Francuskog instituta:


Dakle taj izraz koriste i Francuzi: "La Nouvelle Vague de la bande dessinée française".
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 26/10/2020 : 18:23:52  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

svi nabrojani stripovi su mi od jako dobrih preko odličnih do brilijantnih,a ako bih morao da izdvojim top 5,to bi bili (redosled nebitan):
Tvrđa
Zekan
Linkoln
Svagdanja borba
Esteban/Blast/Ljepota tame(mor'o sam ovako)



Ovde di ti je Ljepota tame je meni Brodeck.
Ostalo isto.

Ako Rabate ovde spada, Potočići i Ibikus isto spadaju u vrh.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 26/10/2020 18:28:55
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 26/10/2020 : 18:32:46  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
A di je Chaboute?
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/10/2020 : 20:13:18  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jagodanbg

Anto, hvala za temu. Neki od naslova su mi vec na listi zelja.
Zanima me da li si citao Kosmonaute buducnosti, i ako jesi molim misljenje?
I ako znas, DW je to izdao u 3 Karusela i to je isto sto je Fibra izdala u integralu?
I da li je to to, nema vise? 🙂


to je to,nema više

Trondhajm (Zekanove hvalevredne pustolovine,Tvrđa) i Larsene (Svagdanja borba,Blast,Povratak zemlji,Tvrđa) su autori koje jako,jako cenim.
Utoliko je veće bilo moje ushićenje kada sam video da će Fibra izdati njihov zajednički rad, i istoga dana kada je ovaj strip došao u Darkvud, potrudio sam se da ga nabavim.
I počelo je čitanje.Stranica za stranicom je "padala", strip mi je bio duhovit,interesantan,simpatičan, ali sve vreme sam očekivao da to bude na nekom višem nivou kvaliteta, ipak su ovo Trondhajm&Larsene.U stvari Larsene je odlično odrađivao svoj deo posla, nikada nisam više uživao u njegovom crtežu;ali Trondhajm mi je tu zakazao.Priča mi je bila nekako previše "dečija", da ne kažem pomalo infatilna.A sve vreme mi je u glavi komentar sa zadnje korice "Astronauti iz budućnosti ...i nimalo nalik onome što očekujete".I zaista, krajem prvog albuma, dolazi do "fleša" u stripu.Ali taj fleš nije izazvao ni fleš u mom čitanju.Čakštaviše, priča mi se još manje dopadala nego pre tog "obrata".I tu se završava drugi album.I jasno mi je što Ignus kaže da mu strip ne paše, a naročito ako nije poštovalac Trondhajmovog rada, pa nema želje da nastavi sa sledećim albumima.
Nemojte da me pogrešno shvatite da mi se prvi album nije dopao, jednostavno nije bio dobar koliko sam to očekivao.
I u drugom albumu ista priča.Sve to nekako nije loše, ali nema one Trondhajmove lude vožnje.Ali...
..počeće i ona negde malo posle polovine drugog albuma.E tu i ja fleširam!
I onda sve do kraja - vožnja ludim Larseneovim&Trondhajmovim crtežom i pričom.
Vidim da su ljudi komentarisali da su im odlična prva dva albuma, ali ne i treći; a takve su ocene i na Bedeteci.Meni je skroz obratno.U prvoj priči je zagrejavanje, a onda mi sve ide bolje i bolje.Sa tim što ipak moram reći da mi se najviše svidela završnica drugog albuma.I sam prvi album mi je dosta bolji, kada su se rasvetlile neke stvari u drugom albumu.A verujte mi, ne možete ni da pretpostavite kako će se strip razviti.

Ovo je jedna nepreteciozna SF avantura sa popriličnom dozom humora, koju su sjajno izveli istinski majstori devete umetnosti.

Za ljubitelje Trondhajma i Larsenea, nezaobilazno štivo!!!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/10/2020 : 20:18:44  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by GGG

A Marjane Satrapi?

Ovako na prvu bi dodao (bar) još ove: Emmanuel Guibert, Emile Bravo, Dupuy & Berberian, Emmanuel Lepage, Luc Jacamon...


pa tu sam zbunjen - vidim da se Satrapijeva dovodi u vezu sa novim talasom,ali nisam smeo i nju da stavim u tu grupu.Po godinama i stilu crteža,tu je svakako.

Žiberta i Brava preskočih,jer ni tu nisam bio siguran,a razmišljao sam da ih stavim,pogotovu Emila.
Da i Dupuy & Berberian,ali Lepaža i Žakamona ne vidim u novom francuskom talasu.Otkud ti to da bi oni bili u ovoj ekipi?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/10/2020 : 20:22:07  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Francuski novi talas stripa ne znači i svi francuski novi strip autori. Tu je asocijacija ne nešto alternativnije, ne može tu neko poput Jacamona, De Crecyja, Satrapi, to su sve dobri autori, ali to tu ne spada po meni. Recimo fali Boulet.


Satrapi je tu,rekoh već - gde god gugluješ novi francuski talas izlete L'Association i Satrapijeva.

A što pominješ Bouleta;da nemaš neku svežu informaciju u vezi ovog autora ?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 26/10/2020 : 20:28:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto
A što pominješ Bouleta;da nemaš neku svežu informaciju u vezi ovog autora ?



I više od toga
A pride, crta on i na Tvrđama, definitivno mu je tu i mesto sa ostalima.
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 26/10/2020 : 22:19:36  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by GGG

A Marjane Satrapi?

Ovako na prvu bi dodao (bar) još ove: Emmanuel Guibert, Emile Bravo, Dupuy & Berberian, Emmanuel Lepage, Luc Jacamon...


pa tu sam zbunjen - vidim da se Satrapijeva dovodi u vezu sa novim talasom,ali nisam smeo i nju da stavim u tu grupu.Po godinama i stilu crteža,tu je svakako.

Žiberta i Brava preskočih,jer ni tu nisam bio siguran,a razmišljao sam da ih stavim,pogotovu Emila.
Da i Dupuy & Berberian,ali Lepaža i Žakamona ne vidim u novom francuskom talasu.Otkud ti to da bi oni bili u ovoj ekipi?



Pa zavisi kako shvačaš taj novi val, da li striktno samo L'Association i orbitu oko njega ili sve "drugačije" BD-e, koji su se počeli pojavljivati u 90-im i nultim godinama.
U L'Asso grupu tako formalno podpadaju npr Delisle i Sattouf, koje baš ne bi baš proglasio za neku BD avantgardu ili alternativu.
Guibert sigurno ulazi među "drugačije", tako po poetici i estetici, iako formalno nije L'Asso. OK, nesretni Jacamon mi s omakao, objektivno gledano je više klasični BD, nego nekakav "novi talas", dok Lepage unutar klasičnog BD-a skreče dovoljno u svome smjeru, da se ga može bar usput pomenuti (i po mome, prije nego Bonhomme-a)
Možda još i Winshluss, ako si zapeo primarno za nekakvu "alternativu u mainstreamu", iako je možda pola generacije premlad
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000