forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Planetarij
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 26/11/2020 : 03:31:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
I dalje neće da bude jasno ljudima koji Alana Moorea vide očima Zagorovaca kada posmatraju Galliena Ferrija, but here we go...

Why Planetary Rules The World
https://www.ign.com/articles/2010/08/05/why-planetary-rules-the-world

quote:
Much of Planetary's strength and power resides in its precise, ridiculously tight construction, but not in the way so much of Alan Moore's works are literally about their own form and structure. Each of the series' installments adopts the style and language of the genre it seeks to explore, standing on its own as both an illuminating celebration of the source material and a story in and of itself.

(...)

Planetary is the work that first had many people mentioning Warren Ellis in the same breath as Alan Moore and Grant Morrison. More impressively, though, is that Ellis is able to emulate those writers' strengths while also in many ways avoiding their trappings; Planetary has all the limitless imagination and wonder of Morrison's work without any of its ambiguousness, and every bit the tight, intricately woven structure as Moore's work without its impenetrability.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 26/11/2020 : 08:10:03  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Ne znam, članci o Watchmen, u njima se ne spominje konstantno neki drugi strip, Squadron supreme ili bilo koji drugi. Ne objašnjava se što je W i zašto valja tako što se povlače paralele sa tim drugim stripom, niti ima potrebe da se uvjerava da je W bolji ili jednako dobar kao taj drugi strip. Eventualno se nakloni autorima koji su inspirirali i utjecali na Moorea i onda se dalje priča o Watchmenima.

To je kao traženje "novog Boba Dylana" koje traje već preko 50 godina. A kad se priča o Dylanu ne priča se o njemu kao o kantautoru koji je jednako dobar ili bolji od Woodyja Guthrieja.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 26/11/2020 : 08:56:28  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Ne znam, članci o Watchmen, u njima se ne spominje konstantno neki drugi strip, Squadron supreme ili bilo koji drugi. Ne objašnjava se što je W i zašto valja tako što se povlače paralele sa tim drugim stripom, niti ima potrebe da se uvjerava da je W bolji ili jednako dobar kao taj drugi strip.



pa ne mora da bude taj drugi strip dobar kao w, zasto bi bio? dovoljno da ima ideju , model koja lezi u temelju w-a?
imas primer matriksa i grada tame, vecina slavi ovog prvog, a mnogi ni ne znaju za grad tame, niti se taj drugi film sad tu analizira. a meni je taj drugi i bolji od matriksa
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 26/11/2020 : 17:56:13  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gil-galad

I dalje neće da bude jasno ljudima koji Alana Moorea vide očima Zagorovaca kada posmatraju Galliena Ferrija, but here we go...


Dobra
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 27/11/2020 : 02:34:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Ne znam, članci o Watchmen, u njima se ne spominje konstantno neki drugi strip, Squadron supreme ili bilo koji drugi. Ne objašnjava se što je W i zašto valja tako što se povlače paralele sa tim drugim stripom, niti ima potrebe da se uvjerava da je W bolji ili jednako dobar kao taj drugi strip. Eventualno se nakloni autorima koji su inspirirali i utjecali na Moorea i onda se dalje priča o Watchmenima.


Zato što je Watchmen bio na raskrsnici te čuvene 1986. kao jedan od naslova koji su promenili svet stripa. Stvari su se od tada mnogo promenile i to nabolje... Ali ti sam kažeš dva-tri puta "ne vidim kako..." nešto_nešto, zar ne? Pa je l' ne vidiš ili nećeš da vidiš, jer si rekao i da ti je Moore dovoljan?

Što je cool, pronašao si u tome neki svoj vrhunac poimanja stripa i tebi je to - to. Samo, gde je tu kritičko mišljenje? (Meni su TKJ, Vendetta i From Hell za sva vremena, recimo, ali Watchmen nikako.)

quote:
To je kao traženje "novog Boba Dylana" koje traje već preko 50 godina. A kad se priča o Dylanu ne priča se o njemu kao o kantautoru koji je jednako dobar ili bolji od Woodyja Guthrieja.



Osim što je sam Dylan pola svoje autobiografije (onaj deo koji je objavljen, makar) posvetio upravo Guthrieju. Malo li je?

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

goksi
Senior Member

Serbia
1940 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/11/2020 : 08:22:07  Show Profile Show Extended Profile  Send goksi a Private Message  Reply with Quote
Pregledao sam ovaj i ostale Fibrine stripove u Bulevar Booksu pre neki dan. Moćno izgledaju. Posebno Betmeni u A4 formatu. Verujem da ću Fjurija i da kupim.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 27/11/2020 : 08:35:25  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
@Gil:

Možemo mi ovako u nedogled ping-pong :)

"Gdje je tu kritičko mišljenje?". Pa valjda je sve ovo što pišem kritičko mišljenje. Odmah sam ukratko napisao po čemu mi je P slabiji od W, a u onom postu koji počinje sa "ne vidim" pobijam prethodnu tvrdnju da je W prevaziđen kao alegorija sa konkretnim primjerima zašto je W baš kao alegorija više nego aktualan. Mogu ponoviti te postove, a mogu i nadugo i naširoko ako treba. Planetary sam pročitao, ne pričam sa pozicije nekog zadrtog W fana koji za drugo ne želi ni čuti.

Djelomično si u pravu kad kažeš da sam u W pronašao vrhunac stripa, ali samo djelomično. U W sam pronašao vrhunac takvog tipa stripa. Druge vrhunce sam pronašao u npr. Prattu, Love and Rockets, Asteriosu Polypu ili Mausu, stripovima koji međusobno nemaju veze jedan sa drugim, svi su posebni na svoj način (iz te famozne 1986. tu su 2 od 3, Dark Knight nije jer je i to tip kakav je Watchmen, ali nije mi u istom rangu). Ili u Eternautu, koji si i ti spomenuo u tom istom postu na početku, ali nije slučajno da se njega nismo uhvatili, Eternaut je opet nešto drugo. Poanta je valjda jasna: sve što sebe mora dokazivati preko leđa nečeg drugog za mene je uvijek inferiorno tom prvom. Stvarno visoko može biti jedino ono što se skroz osovilo na vlastite noge.

Edited by - vukozec on 27/11/2020 08:36:51
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 27/11/2020 : 10:15:29  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
znam da ima dosta ljudi koji ne vole w, pa da ih ova rasprava ne uplasi, slobodno nabavite p. garantujem da nije w
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 27/11/2020 : 11:36:27  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Ma da, i meni je krivo što ovoliko pišemo o drugom stripu, radije bi da ljudi pročitaju P i donesu zaključke sami bez predrasuda (mojih ili ičijih).
U svoju obranu, nisam ja počeo sa tim, počelo je sa "P je pregazio W", to je klasično čačkanje mečke, moralo je nekoga trigerirati ;)


Sa druge strane, svaka kontroverza je zapravo dobra reklama ;)

Edited by - vukozec on 27/11/2020 11:38:40
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/11/2020 : 17:09:24  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

. Poanta je valjda jasna: sve što sebe mora dokazivati preko leđa nečeg drugog za mene je uvijek inferiorno tom prvom. Stvarno visoko može biti jedino ono što se skroz osovilo na vlastite noge.



Slazem se!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 27/11/2020 : 17:19:53  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Ma da, i meni je krivo što ovoliko pišemo o drugom stripu, radije bi da ljudi pročitaju P i donesu zaključke sami bez predrasuda (mojih ili ičijih).
U svoju obranu, nisam ja počeo sa tim, počelo je sa "P je pregazio W", to je klasično čačkanje mečke, moralo je nekoga trigerirati ;)

Sa druge strane, svaka kontroverza je zapravo dobra reklama ;)



gil je cacnuo tebe, ti mene . i ko je krivac - pa forum
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 27/11/2020 : 17:20:33  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by vukozec

. Poanta je valjda jasna: sve što sebe mora dokazivati preko leđa nečeg drugog za mene je uvijek inferiorno tom prvom. Stvarno visoko može biti jedino ono što se skroz osovilo na vlastite noge.



Slazem se!



hm, da li ti postoji visoki betmen, a da nisu ona 3?

Edited by - kasper on 27/11/2020 17:23:38
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 27/11/2020 : 17:31:35  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Znači valja Planetary? Nisam mislio da ga nabavim no možda ga i stavim na spisak.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/11/2020 : 17:56:56  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by vukozec

. Poanta je valjda jasna: sve što sebe mora dokazivati preko leđa nečeg drugog za mene je uvijek inferiorno tom prvom. Stvarno visoko može biti jedino ono što se skroz osovilo na vlastite noge.



Slazem se!



hm, da li ti postoji visoki betmen, a da nisu ona 3?



Mislis na Povratak Mracnog viteza, Godinu prvu i Ubistveni Vic?

Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 27/11/2020 : 17:59:45  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
pa da
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/11/2020 : 18:12:01  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
sveto trojstvo betmena


Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 27/11/2020 : 18:19:24  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

sveto trojstvo betmena





pocetak i kraj?
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/11/2020 : 18:47:31  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Meni je Povratak Mracnog Viteza najbolji, vrhunski. A sada jedan kontroverzan stav, meni je i Odmazda Mracnog Viteza odlicna bila.
Godinu prvu zelim da obnovim, nije me toliko odusevila na prvo citanje. Ubistveni vic slatko a kratko.
Najprijatnije su me iznenadili za sada Luda Ljubav i Crno Zrcalo, dva odlicna stripa svaki na svoj nacin, a i prvi deo Sova sto je izdao Darkvud mi je bio odlican, videcemo kakav je ostatak runa kad ga nabavim.
Morrison na Betmenu me nije odusevio do sad, iz Gotike se niceg ne secam a Ludnica Arkam mi se nije svidela ni malo. Ali svejedno bih voleo da vidim njegov run u tri omnibusa.

Nabavicu uskoro Coveka koji se smeje, Beli Vitez, Year 100 i Mracnog princa pa cemo da vidimo kako mi oni stoje. Za sad Millerov Povratak je neprikosnoven, ali ne uporedjujem ni jedan strip sa njim, kao sto mnogi sve amerikance nastale posle Povratka i Nadziraca uporedjuju sa ta dva velika dela. Secam se kada sam citao najavu za Kraljevstvo/Carstvo tvoje gde pise da je taj strip nesto najvece u svetu stripa jos od Nadziraca mozda i jace od Nadziraca. A ono americka preambiciozna supehrerojska najklasicnija limunada, cak nije ni limunada, nego limunadica. To je pravi primer poslovice Ko visoko leti, nisko pada.

Mislim da poredjenja sa Nadziracima i Povratkom mogu da sluze samo kao vest marketinski trik ali da u konacnom rezultatu ne pomazu tom stripu koji se poredi sa njima, jer ljudi podignu besmisleno previsoko ocekivanja i mogu da budu jako razocarani.
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 27/11/2020 : 19:14:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

...u onom postu koji počinje sa "ne vidim" pobijam prethodnu tvrdnju da je W prevaziđen kao alegorija sa konkretnim primjerima zašto je W baš kao alegorija više nego aktualan. Mogu ponoviti te postove, a mogu i nadugo i naširoko ako treba. Planetary sam pročitao, ne pričam sa pozicije nekog zadrtog W fana koji za drugo ne želi ni čuti.


Sad kad sam sve opet pročitao - ono što sam hteo da kažem jeste (prvi post) da su i E. i P., kao i W., podjednako aktuelni sa stanovišta slike sveta u ovoj 2020. Samo, Oesterheld i Ellis koriste ono geteovsko tromilenijumsko posmatranje vremena (nezgodno mi da jurim citat, pišem s telefona). To tokom čitanja stvara utisak da sam i ovde i tamo; i pre i sada i posle. (Isto i Moore u Vendetti, npr.) Čitajući W. - nisam mogao u glavi da maknem od te neke sredine osamdesetih, što je bilo krajnje hermetično iskustvo.

E. i P. su, s druge strane, oslobađajuće iskustvo. Eto.

quote:
...sve što sebe mora dokazivati preko leđa nečeg drugog za mene je uvijek inferiorno tom prvom. Stvarno visoko može biti jedino ono što se skroz osovilo na vlastite noge.


Kao što rekoh, možda je onaj moj prvi osvrt pomalo nejasan, jer je zaključak izveden iz mnogo duže diskusije. Ipak, ovo boldovano mi je baš diskutabilno, jer volim da je sve podložno drugom utisku, a poređenje se onda nekako prirodno nameće... Pa šta prođe, odlično, šta ne - ide iz kolekcije!

Šalu na stranu, drago mi je da smo prodiskutovali i nadam se da se neko zainteresovao za Planetary (a i za W. ako dosad nije čitao).

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 27/11/2020 : 19:35:15  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Ma sve 5 naravno, i meni je zapravo drago ovako prodiskutirati. (A i rađa se želja da P pročitam ponovo, možda sam stvarno nešto propustio, da je bar malo kraći bilo bi lakše upustiti se u to :) ).

Edited by - vukozec on 27/11/2020 19:36:35
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 27/11/2020 : 20:12:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
"It's a strange world."
"Let's keep it that way."





PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 01/12/2020 : 23:54:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Pri kraju sam prve knjige i baš uživam, prva liga je strip za sada
Markose, na 259. stranici imaš grešku. Elijah Snow kaže "upotrijebila je to na mojoj djevojci u Marrakechu '76", a trebalo bi biti '67.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 02/12/2020 : 08:43:30  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Uhhh, konačno se pojavila i impresija čitanja.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 02/12/2020 : 09:36:54  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Pri kraju sam prve knjige i baš uživam, prva liga je strip za sada
Markose, na 259. stranici imaš grešku. Elijah Snow kaže "upotrijebila je to na mojoj djevojci u Marrakechu '76", a trebalo bi biti '67.


da je ovo Libelusov strip,za ovakav propust bi se radilo novo izdanje!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 02/12/2020 : 11:09:41  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Paka01

Pri kraju sam prve knjige i baš uživam, prva liga je strip za sada
Markose, na 259. stranici imaš grešku. Elijah Snow kaže "upotrijebila je to na mojoj djevojci u Marrakechu '76", a trebalo bi biti '67.


da je ovo Libelusov strip,za ovakav propust bi se radilo novo izdanje!




Istina, ali bi vjerovatno košta superpovoljnih 786 Kn u prva dva miseca, a posli toga ga više nebi moga kupit.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000