forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Planetarij
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 19/02/2021 : 09:42:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Čitam dakle ponovno, trenutno sam na polovici prve knjige i ovaj put imam nešto povoljniji dojam. Naime kod prvog čitanja sam isprva imao pozitivan dojam koji je splasnjavao prema kraju.

Problem sa stripom je sto ima dosta referenci sto samo po sebi ne bi bilo problem ako se može lako citati i bez toga, ali neke epizode su naprosto neshvatljive, primjerice epizoda sa pogrebom jacka cartera. Morao sam pretraziti na internetu da shvatim sto je autor htio reći i zanimljiva su objašnjenja pa sad na drugi način doživljavam tu epizodu. Nesto slično sam nedavno imao sa čitanjem sandmana gdje naprosto nisam shvaćao epizodu dok mi forumasi nisu objasnili homage zaboravljenom liku.

I opet nekima vjerojatno neće leći takvo, mislim da to zovu intelektualno čitanje(?). Stripsko izdanje naprosto mora ići sa pojašnjenjima.

Dojam o crtezu se nije promijenio, ok je, ali na ovako velikom formatu djeluje prazno, bolje bi bilo da je išlo kao i oni mali fibrini amerikanci.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 19/02/2021 : 10:01:50  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kerempir
I opet nekima vjerojatno neće leći takvo, mislim da to zovu intelektualno čitanje(?). Stripsko izdanje naprosto mora ići sa pojašnjenjima.



ne mora da ide sa objasnjenjima, neke misterije nak ostano to sto jesu. a ako nesto bas nije jasno, pa sendmen je tu bio daleko gori pa nista
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 19/02/2021 : 10:03:15  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
mada bese ima neki sendmen sa kompletnim objasnjenjem?
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 19/02/2021 : 11:38:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

mada bese ima neki sendmen sa kompletnim objasnjenjem?



https://www.amazon.com/Annotated-Sandman-Vol/dp/1401233325

Inače, meni su te stvari bezveze. Meni je gušt kad nešto ne znam i ne kopčam poveznice na prvu pa moram istraživati i tražiti informacije po internetu Ne mora sve biti jasno na prvu, to stripovima daje određenu draž. Volim se angažirati kako bih nešto saznao, a ne da je uvijek sve servirano.

Meni osobno ovakve stvari skroz ubijaju gušt čitanja.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 19/02/2021 11:40:05
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 19/02/2021 : 11:52:22  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
fala paka!
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 19/02/2021 : 12:32:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Ne slažem se. Nemam baš toliko vremena za guglanjem, pa kako mi pašu bilješke u knjigama, može i u stripovima.

Btw, sandman nije bio toliko strašan odnosno zbunjujući, moguće da isto ima dijelova koji su mi promakli, ali i bez toga čitanje je većinom tečno.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 19/02/2021 : 12:55:51  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
a sta to toliko guglas?
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 20/02/2021 : 09:49:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Pa kako rekoh, neki dijelovi mi nisu jasni pa mi radnja zapinje. Čak vjerujem da mi promiču neki detalji i tamo gdje radnja glatko teče ali kako ih nisam svjestan ne marim previše
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 25/02/2021 : 14:42:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Pročitao i drugu knjigu. Generalno mi je dojam u drugom čitanju nešto bolji. Služeći se internetom naletio sam na hrpu zgodnih stvari u stripu koje bi mi inače promakle. Iako mi je strip dobar i ostaje u kolekciji, nije mi remek djelo i definitivno ne spada u rang sa naslovima koji su se ovdje spominjali (league.., watchmen i sl.)

Crtež je solidan, ne više od toga, na momente praznjikav (i dalje ne shvaćam zašto se išlo sa velim formatom), a radnja mi je dovoljno zanimljiva ali definitivno ostaje velika mana što nemamo priču o glavnom junaku i kako je planetarij uopće postao toliko moćan sa povećim i praktički neograničenim budžetom.

Također mislim da je pogrešno promatrati planetarij kao jednu američku agenciju.. oni su globalna organizacija a i eto razotkrivali su tajne poput grada nula.

Ona dva stripa na kraju druge knjige su mi sasvim zgodni dodaci, nisu urnebes ali eto, dovoljno su zanimljivi a i imamo sve kompletirano.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 25/02/2021 : 14:45:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kerempir

Također mislim da je pogrešno promatrati planetarij kao jednu američku agenciju.. oni su globalna organizacija



Hm, kao da je to natuknuto u samom imenu tima/stripa

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 25/02/2021 : 17:12:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by Kerempir

Također mislim da je pogrešno promatrati planetarij kao jednu američku agenciju.. oni su globalna organizacija



Hm, kao da je to natuknuto u samom imenu tima/stripa



Pa i je samo se nadovežem na raspravu iznad
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 24/03/2021 : 16:58:49  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Ovaj strip nisam čitao u Fibrinom izdanju, već u engleskom omnibusu

Na početku iskreno nisam bio fasciniran. Isprva su stvari labavo povezano i više se čini kao nekoliko nadrealnih avantura ne baš osobitog trojca. No, nakon 4-5 poglavlja zahukta se radnja, otkriju se neke opake tajne i imamo par velikih otkrića i odjednom sve dobiva smisao i u retrospektivi izgleda bolje. Kroz daljnji tok radnje strip raste, ingenioznih ideja ne manjka i stvarno je jedinstveni užitak. Ellisa sam upoznao kroz Transmetropolitan i mogu reći da je Planetarij meni osobno značajno bolji. Vrlo je dobro osmišljen, ne boji se izaći iz gabarita, a opet poštuje žanrovsku tradiciju i crpi sve prednosti stripa kao medija.
Cassaday je ovo odlično nacrtao i vizualno je pravo umijeće ovdje na djelu. Izvrsne naslovnice i sjajno prilagođen stil.
Alan Moore je napisao uvodnik za ovo izdanje i ne mogu reći da me to začuđuje. Strip pun referenci na kulturu bilo stariju bilo noviju, ta neka opaljenost po kojoj je Alan poseban i neizbježne usporedbe s Ligom i Watchmenima. No, nezahvalno je bilo što uspoređivati jer, iako ima dodirnih crta, autentičnost je prilično visoka ovdje i ne bih rekao da je copy cat.
Sve u svemu jako dobar strip, nije remekdjelo, ali iskustvo koje izlazi iz okvira običnog, ne boji se daleko zakoračiti, a opet tako univerzalno dobro i pitko. Malo nedostaje za maksimalnu ocjenu, možda taj sporiji start i mrvicu jača karakterizacija, iako pred kraj stripa manje više sva tri lika dobiju dobar background, samo njihove motivacije nisu uvijek tako jasno razložene.
4.5/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000