forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Serijal Nathan Never i REALNE DISTOPIJE
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 10

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 29/11/2020 : 08:53:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dylan_dog12
Što se tiče toga da je Spock nešto dobro rekao, ako si pročitao njegove protuargumente, izgubio je svaki. Razumijem da ga vjerovatno znaš godinama pa podsvjesno držiš njegovu stranu, ali tu se nije iskazao sasvim suprotno.



Ja izgubio argumente, a ti ublažavaš retoriku!?
Kakve crne argumente? Ja sam napisao i ponavljam opet da je potpuno nebitno je li Nathan dobar lik (sigurno da po tvojim početnim mjerilima nije nitko od Bonelli junaka), već su bitna djela i iskupljenje, a on je sam sebi najstroži sudac.
Po tvojim mjerilima stripove o Zagoru bi trebalo javno zapaliti, jer je riječ o masovnom ubojici, koji (istina) nije napravio preljub, ali živi zajedno na osami s malim debelim muškarcem kojeg psihički i fizički zlostavlja, što je sve jako sumnjivo. Njegova idejnog tvorca bi trebalo poslati na ispitivanje, da se vidi kakve se skrivene poruke tu šalju ali - na našu veliku žalost, preminuo je prije skoro deset godina.

Ti misliš da sam se ja zezao kada sam ti od Bonelli junaka preporučio jedino Malog Rendžera i to onog Lavezzolovog. Drugi su spominjali Marka, ali i on mi je sumnjiv. Često prati druge žene i očijuka s njima, dok je Betty sama u utvrdi s gomilom napaljenih, odrpanih muškaraca sumnjivih namjera. Kitova Clareta ima mamu koja ju čuva, a i gomilu pravih ljudi od zakona oko sebe, dok je Kit odsutan, a još su i praktički djeca, pa nisu ni konzumirali vezu.

Ti ne možeš i nećeš shvatiti ovo što je pišem onako laički, sarkastično, iz glave. Ja ne prepisujem i pišem stvari koje u ovome kontekstu nemaju bitno ili nikakvo značenje. Bit je da sama inicijalna namjera i namjena tvojih postova je potpuno promašena i kriva, pa nema nikakve potrebe da idemo u dubinu onoga što možda i dobro napišeš / prepišeš.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 29/11/2020 08:55:58
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 29/11/2020 : 08:56:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by dylan_dog12
Što se tiče toga da je Spock nešto dobro rekao, ako si pročitao njegove protuargumente, izgubio je svaki. Razumijem da ga vjerovatno znaš godinama pa podsvjesno držiš njegovu stranu, ali tu se nije iskazao sasvim suprotno.


a on je sam sebi najstroži sudac.




Da, krivnja i grižnja savjesti su bitan dio NN-ova karaktera.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/11/2020 : 09:26:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ne, dobro ti je Spock rekao: mora se biti drugima jasan ili ih bar prisiliti na razumijevanje. On se nije upuštao u razmatranja, jer ste se odmah na startu pogubili; ja pak mislim kako sam i rekao: meni se sviđa što ti želiš promišljati i polaziti od vrijednosti, no nisi bio najspretniji u izvedbi. Nastup ti je bio "više u tvrdoglavljenju i čak u modusu derišta koje se uvrijedi i prkosi"; ali nije sad ovo ni toliko važno. Jer će se vidjeti dalje što smo i kako smo.

Okej, mali je problem što ja zapravo ne znam o čemu pričaš, NN mi nije više poznat, a ni ta epizoda. Ti si rekao da je on ljigav, zato jer je bio s ljubavnicom, a istovremeno je žena poginula. Promjene (nabolje) kod tog lika su ti loša konstrukcija.

"Tako da ja ne rezoniram nathan nije bio doma, žena je ubijena kriv je. Već profiliranjem oživotvorujem fiktivni lik kao cjelinu čija fiktivna promjena realno pada u plauzibilnosti."

O ovome ne mogu detaljno pričati, jer ne znam što se i kako gradi, razvija.
Ako tako ne gledaš, onda je to dobro. Što je problem sa razvojem, ne znam. Uopćeno mislim da je razvoj standardan i da je ta konstrukcija u službi vrijednosti, a ne protiv. Ne znam što zamjeraš. A neću ni čitati sad NN, pa da pričamo.

Ovo ti hoću reći: tvoj nastup je bio blizak jednoj rigoroznosti; ali je fanatik rigidnog morala uvijek sumnjiv, jer on ispada lažan (čak i ako je naivni moralist, ako zaista misli što govori). A to je zbog one okolnosti: krivnje. U krivnju su svi upleteni, bilo da znaju bilo da ne znaju. Nitko nema kontrolu nad time i uopće nema pregled što sve njegovo djelovanje prouzroči. Kupuješ banane u supermarketu, onaj tamo crnac radi za kikiriki da bi te banane tu stigle; kupuješ patike, onaj Kinez i njegova djeca šivaju za kikiriki. Itd. Ja dođem, kažem ovo i ono, nemam pojma kako se to nekoga dotiče, neka osjetljiva dušica možda očajava i pati. To su sve krugovi koje pojedinac ne može sagledati i ne može urediti.
Pojedinac može osvijestiti samo ovu opću stranu (kroz religiju, filozofiju, umjetnost) i može u nekom uskom ili užem krugu pokušavati živjeti sa ovom sviješću. Ali nikada mu svijet ni drugi neće postati transparentni do kraja, skroz naskroz, i on ih pogotovo ne može osuđivati (otpisati) iz neke partikularnosti (parcijalne spoznaje neke situacije). On može zauzeti pozu rigidnog morala, ali kažem, tada prije ispada lažan nego uvjerljiv (i dobar).

Meni su sada u fokusu situacije kada pojedinac nije subjektivno kriv, nego objektivno (odnosno tako da on to i ne zna ili ne može ništa učiniti da spriječi) i nošenje sa tom krivnjom. Recimo, kao neka filozofija tragičkog.
NN može eventualno biti također ovako promatran, jer i njegova krivica je možda objektivna: kako je došlo do preljuba, zašto se on nije slagao sa ženom, što je uradila ona, što on itd.
U vesternu su, recimo, također ovakvi konflikti: heroj zapada (pionir) je u sukobu sa kompromiserstvom i 'malim' ljudima, i on ima normu i kodeks koji sam uspostavlja. Ali na drugoj razini, on ne znajući radi na svojoj propasti, jer uspostavljajući tu normu u divljini, on je civilizira i za njim dolaze drugi, baš ovi mali i kompromiseri - i heroj uviđa svoju "čudovišnost" te da se on mora ukloniti i ostaviti prostor malenima (jer će krotki i maleni naslijediti Zemlju). Ako on pak ustraje na svojoj izuzetnosti, postaje outlaw i sam mora ubijati one koje inicijalno nije htio ubiti. Ovi konflikti su iznad suhog rezoniranja, oni nisu racionalni i ne mogu biti obuhvaćeni odnosno izračunati u nekom superračunalu. Oni se žive i tek iz egzistencije i izvorne situacije pojedinca se osvjetljavaju, a drugi se onda opredjeljuju tko je tu kriv a tko prav.
Go to Top of Page

Dalen
Senior Member



Croatia
2259 Posts

Member since 13/03/2003

Posted - 29/11/2020 : 14:01:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Dalen a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock
quote:
Originally posted by dylan_dog12
Što se tiče toga da je Spock nešto dobro rekao, ako si pročitao njegove protuargumente, izgubio je svaki. Razumijem da ga vjerovatno znaš godinama pa podsvjesno držiš njegovu stranu, ali tu se nije iskazao sasvim suprotno.

Ja izgubio argumente, a ti ublažavaš retoriku!? Kakve crne argumente? Ja sam napisao i ponavljam opet da je potpuno nebitno je li Nathan dobar lik (sigurno da po tvojim početnim mjerilima nije nitko od Bonelli junaka), već su bitna djela i iskupljenje, a on je sam sebi najstroži sudac. Po tvojim mjerilima stripove o Zagoru bi trebalo javno zapaliti, jer je riječ o masovnom ubojici, koji (istina) nije napravio preljub, ali živi zajedno na osami s malim debelim muškarcem kojeg psihički i fizički zlostavlja, što je sve jako sumnjivo. Njegova idejnog tvorca bi trebalo poslati na ispitivanje, da se vidi kakve se skrivene poruke tu šalju ali - na našu veliku žalost, preminuo je prije skoro deset godina.
Ti misliš da sam se ja zezao kada sam ti od Bonelli junaka preporučio jedino Malog Rendžera i to onog Lavezzolovog. Drugi su spominjali Marka, ali i on mi je sumnjiv. Često prati druge žene i očijuka s njima, dok je Betty sama u utvrdi s gomilom napaljenih, odrpanih muškaraca sumnjivih namjera. Kitova Clareta ima mamu koja ju čuva, a i gomilu pravih ljudi od zakona oko sebe, dok je Kit odsutan, a još su i praktički djeca, pa nisu ni konzumirali vezu. Ti ne možeš i nećeš shvatiti ovo što je pišem onako laički, sarkastično, iz glave. Ja ne prepisujem i pišem stvari koje u ovome kontekstu nemaju bitno ili nikakvo značenje. Bit je da sama inicijalna namjera i namjena tvojih postova je potpuno promašena i kriva, pa nema nikakve potrebe da idemo u dubinu onoga što možda i dobro napišeš / prepišeš.

Spock, odustani stari moj. Mislim da zbilja nepotrebno trošiš dragocjenu energiju, koja u današnje vrijeme nije jeftina.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 30/11/2020 : 17:06:39  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Nije mi da đava mira,uzea san taj NN u knjižnici da vidin o čemu se radi i šta je to šokiralo našeg dd12.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 30/11/2020 : 17:12:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
I? I? I? Ne drži nas u neizvjesnosti!

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 30/11/2020 : 18:00:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

I? I? I? Ne drži nas u neizvjesnosti!



Preljub i blud...
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 30/11/2020 : 18:33:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

Nije mi da đava mira,uzea san taj NN u knjižnici da vidin o čemu se radi i šta je to šokiralo našeg dd12.


Vidiš kako ljude privlači neka kontroverznost oko junaka, a ne naši silni hvalospjevu na NN topicu. Ako ništa, ovaj dylan_dog će zbog svojih stavova privući neke nove NN čitatelje.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 30/11/2020 : 18:39:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

quote:
Originally posted by lwood

Nije mi da đava mira,uzea san taj NN u knjižnici da vidin o čemu se radi i šta je to šokiralo našeg dd12.


Vidiš kako ljude privlači neka kontroverznost oko junaka, a ne naši silni hvalospjevu na NN topicu. Ako ništa, ovaj dylan_dog će zbog svojih stavova privući neke nove NN čitatelje.



Trebali ste se ranije sjetiti otvoriti topic "Grijesi Nathana Nevera"
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 30/11/2020 : 19:53:02  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by dylan_dog12
Što se tiče toga da je Spock nešto dobro rekao, ako si pročitao njegove protuargumente, izgubio je svaki. Razumijem da ga vjerovatno znaš godinama pa podsvjesno držiš njegovu stranu, ali tu se nije iskazao sasvim suprotno.


a on je sam sebi najstroži sudac.




Da, krivnja i grižnja savjesti su bitan dio NN-ova karaktera.



Tako i ja gledam na to. Sa spomenutim događajima počinje njegova osobna priča i čitatelji imaju još jedan segment koji će pratiti kroz niz pojedinačnih epizoda.

Malo ću se nadovezati. ("Malo")

Da bi Nathan imao karakteristike noir protagonista autori su morali napraviti nešto što mu daje dobar razlog za osjećaj krivnje i njegovu melankoličnu prirodu. On jednostavno mora imati dobar razlog za biti ljut na sebe i sam sebe osuđivati. Tako se izbjegava loša karakterizacija lika. Izbjegava se to da je on neki sumorni depresivac iz čista mira. Lik koji je zaglibio u neko crnilo, a da ni čitatelji, ni sam lik ne kuži koji mu je vrag. Tada bi to ispalo golo tehničko zadovoljavanje žanrovskih formi. Lik plitke karakterizacije, neuvjerljiv, kojeg su napamet napravili takvim kakav jest, čisto da bi imao neki melankolični truč buč u glavi, forme radi, a ne zbog same priče pričane u toj formi. Takvi likovi ne mogu izazvati neko uživljavanje, interes ili suosjećanje kod čitatelja.

Što se tiče njegovog preljuba, taj se čin ne prikazuje u nekom pozitivnom smislu, niti se sugerira od strane autora da je on super lik zbog toga. Ono što se pokaziva u pozitivnom smislu je njegova mala obitelj i sve ono lijepo što je imao. Stvari koje nije znao cijeniti dok nije ostao bez njih na jedan tragičan način. Njegova ambicioznost, sebičnost i neodgovornost su debelo koštale cijelu obitelj, a on ostaje sam ko ćuk. Sudbina ga nije baš pomazila. U nekakvoj realnosti, s manje drame, bi ga žena napustila ili mu zaprijetila „od večeras spavaš na kauču “ ili bi mu oprostila i dala još šansi ili bi se on prizvao pameti. Tu može biti svašta, ali kod Nathana, da bi se stvorile karakteristike, da bi osobna priča uopće i nastala, treba doći do tragedije koja će mu zalijepiti šamarčinu. A čitatelj mora biti taknut emotivno, jer drama, i tragedija i komedija, igra na to i na taj način budi interes za stvari koje će se dalje odvijati.

Zagoru se dogodila slična stvar. Naučio je lekciju o mržnji i osveti na najgori mogući način. (Kao što je i ovaj na najgori mogući način shvatio što znači biti gola ambicija i sebičan.) Kada je skužio što je učinio, odlučio je čitav svoj život staviti u službu mira u Darkwoodu. On je do tad bio samo jedan od njih tisuću koji su uletjeli u začarani krug mržnje i osvete između doseljenika i Indijanaca. Na gorak način je shvatio kako se to može prekinuti jedino tako da to jednom stane. Da netko progleda i shvati kako to gombanje u beskraj u cilju osvete i mržnje samo rađaju nove osvete i mržnje i da on nije ništa napravio. On je svojim djelom samo još dodatno nahranio i zavrtio taj začarani krug, pa nek bude veselo, nek se stvori još budućih mrzitelja i osvetnika. Dobio je hladan tuš, šamarčinu i od onda radi sve da bi očuvao mir i da bi spriječio dodatnu hranu tom ludilu. Zato volim kazati kako bi Darkwood bez Zagora izgledao kao Meksiko u priči Krv Apača. Ludilo u kojem svi imaju neke mrtve zbog one druge strane, svi se osvećuju, pa se rađaju novi osvetnici i nikad kraja tome, a protivnike gledaju kao na demone (bijelci) i na neke dehumanizirane niže vrste (Indijanci).

Razlika između Nathana i Zagora je u tome što kod Zagora nismo čitali njegove „mučeničke“ misli, nije se ulazilo u njegovu intimu i procese na tom nivou. Zagor nije drama, tragedija, nešto što traži igru na emocije kroz melankoličnog protagonista, nego pustolovina koja za protagonistu ima tipičnog idealistu i čija poanta govori o slobodi, pravdi i idealima te vrste. On nam je serviran kao čovjek koji taj proces kajanja ima iza sebe i vozi vedra duha dalje u nove pustolovine. To što je bilo prije, to u što se nije išlo u detalje, mu sigurno nije bilo lako na duši. Čim mu je jedini izlaz iz te krivnje bio - Duh sa sjekirom, osoba koja cijeli život daje za rad na miru u interesu čitave zajednice, za pomaganje svima slabijima, u ime boljeg sutra, jednog ljepšeg svijeta za dobar život itd.

Edited by - grofica Varga on 30/11/2020 20:06:04
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 30/11/2020 : 20:01:43  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

quote:
Originally posted by lwood

Nije mi da đava mira,uzea san taj NN u knjižnici da vidin o čemu se radi i šta je to šokiralo našeg dd12.


Vidiš kako ljude privlači neka kontroverznost oko junaka, a ne naši silni hvalospjevu na NN topicu. Ako ništa, ovaj dylan_dog će zbog svojih stavova privući neke nove NN čitatelje.


Topik nije loš. Ima tu materijala za diskusiju. Pogotovo meni što tek imam interes za NN, pa volim znati, čuti i sebi sve usrati spojlerima. I ja sam odmah skočila na spomenute epizode.
Nego eto, šteta je što je autor topika u jednoj točki počeo svađu sa svima od reda i ništa živo što mu se reklo nije prihvatio nego nekako izvrnuo po svom. A tko ima volje tako pričati?
I dalje je ovo dobar topik, i dalje ja imam volje pričati o NN, ali ne s autorom topika, nego s drugim ljudima.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 30/11/2020 : 21:20:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

Tako i ja gledam na to. Sa spomenutim događajima počinje njegova osobna priča i čitatelji imaju još jedan segment koji će pratiti kroz niz pojedinačnih epizoda.

Malo ću se nadovezati. ("Malo")

Da bi Nathan imao karakteristike noir protagonista autori su morali napraviti nešto što mu daje dobar razlog za osjećaj krivnje i njegovu melankoličnu prirodu. On jednostavno mora imati dobar razlog za biti ljut na sebe i sam sebe osuđivati. Tako se izbjegava loša karakterizacija lika. Izbjegava se to da je on neki sumorni depresivac iz čista mira. Lik koji je zaglibio u neko crnilo, a da ni čitatelji, ni sam lik ne kuži koji mu je vrag. Tada bi to ispalo golo tehničko zadovoljavanje žanrovskih formi. Lik plitke karakterizacije, neuvjerljiv, kojeg su napamet napravili takvim kakav jest, čisto da bi imao neki melankolični truč buč u glavi, forme radi, a ne zbog same priče pričane u toj formi. Takvi likovi ne mogu izazvati neko uživljavanje, interes ili suosjećanje kod čitatelja.



Ukratko, realan, ljudski lik.

Svaka čast, sve naše tvrdnje si detaljno razjasnila da i malom djetetu bude jasno, ali, kao što Dalen kaže, džabe trošiš svoje vrijeme.
Ovaj će opet u noćnoj smjeni po svome, u krug bez ikakvih argumenata.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 30/11/2020 21:22:05
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 30/11/2020 : 21:26:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Zar nisu i Texu isto ubili ženu neki razbojnici, pa im se osvetio?
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 30/11/2020 : 23:25:12  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock
Svaka čast, sve naše tvrdnje si detaljno razjasnila da i malom djetetu bude jasno, ali, kao što Dalen kaže, džabe trošiš svoje vrijeme.
Ovaj će opet u noćnoj smjeni po svome, u krug bez ikakvih argumenata.



Ma! Iskreno ću ti kazati da više pišem zbog sebe i zbog nas, a ne zbog dokazivanja nekih tezi.

Zbog ovog topika sam preskočila niz epizoda i drito skočila na "Ponor sjećanja". Da vidim što je to točno. I to su neki moji dojmovi, koje nekako sad moram uobličiti, ocjeniti i lupiti u komentare. Čak mi je drago što sam pročitala prvo ovo, pa tek onda Ljude sjene i Zabranjenu zonu. Ne vjerujem da bi mi njegova melankolija dobro sjela kada ne bih kužila zbog čega je u balunu. Do Zabranjene Zone je bio čisti SF s naglaskom na akciju i pusto omažiranje.
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 30/11/2020 : 23:31:04  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Zar nisu i Texu isto ubili ženu neki razbojnici, pa im se osvetio?


Poznavajući Texa, bar iz starijih epizoda, taj se u osveti nije ni dva puta okrenuo za sobom. Sigurno je upucao cijelu četu bandita, zapalio duhan i odjahao u gostionu jesti biftek s brdom krumpira. Šiknuti kriglu piva i zasladiti se pitom od jabuke. Mora da se taj vrti po krevetu i bori s mislima.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 01/12/2020 : 09:54:37  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Nije samo stvar samog lika nego i vremena kad je nastao.
Dakle, Tex kao sve drži u sebi, Zagor ipak govori određene misli prema van, a Nathan je obilježen vlastitom tragedijom.
Međutim, sve je to po meni zbog vremena nastanka - kad je Tex nastao, nije se išlo u takve razrade jer publika nije to ni htjela, bilo je pucaj, pucaj i gotovo. Hoću reći, da je Tex nastao danas, a Nathan kada je nastao Tex, bilo bi to sve drukčije posloženo.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mmihoci
Average Member

942 Posts

Member since 01/02/2018

Posted - 01/12/2020 : 10:44:04  Show Profile Show Extended Profile  Send mmihoci a Private Message  Reply with Quote
I Tex i Zagor i Nathan i Batman imaju slične moralne dileme koje me već pomalo živciraju.
Jer s tim dilemama samo ostaju hrpe nevnih žrtava jer bilo bi šteta "negativca" odmah upucat u glavu već ga šlepat danima do nekog suca koji će ga objesiti. Usput naravno "negativac" par puta pobjegne i nekog prikolje pa onda opet sve ispočetka.

Nabavio si od Jodorowsky "Bouncera" i onda naleti "From Hell..." i "...to Back" gdje glavni lik preko pola Sjeverne Amerike lovi tipa i navlači ga natrag do suca. Zgadilo mi se.
Batman i Joker saga već traje stoljećima i vrijeme je da konačno Šiško "prepili" Jokerovu glavu, dosadni su već.

Fale mi likovi kao Punisher koji kolje "negativce" sve po redu bez tih moraliziranja i propitkivanja.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 01/12/2020 : 14:12:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mmihoci

I Tex i Zagor i Nathan i Batman imaju slične moralne dileme koje me već pomalo živciraju.
Jer s tim dilemama samo ostaju hrpe nevnih žrtava jer bilo bi šteta "negativca" odmah upucat u glavu već ga šlepat danima do nekog suca koji će ga objesiti. Usput naravno "negativac" par puta pobjegne i nekog prikolje pa onda opet sve ispočetka.

Nabavio si od Jodorowsky "Bouncera" i onda naleti "From Hell..." i "...to Back" gdje glavni lik preko pola Sjeverne Amerike lovi tipa i navlači ga natrag do suca. Zgadilo mi se.
Batman i Joker saga već traje stoljećima i vrijeme je da konačno Šiško "prepili" Jokerovu glavu, dosadni su već.

Fale mi likovi kao Punisher koji kolje "negativce" sve po redu bez tih moraliziranja i propitkivanja.



To je zato što Bonelli junaci (i ovi stari klasični superheroji) ipak drže do određenih moralnih načela, imaju kodeks. Mislim da ima i neka knjiga Batman i filozofija, u kojoj ima esej o tome zašto ovaj nikad ne ubije Jokera.
Go to Top of Page

mmihoci
Average Member

942 Posts

Member since 01/02/2018

Posted - 01/12/2020 : 15:30:56  Show Profile Show Extended Profile  Send mmihoci a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by mmihoci

I Tex i Zagor i Nathan i Batman imaju slične moralne dileme koje me već pomalo živciraju.
Jer s tim dilemama samo ostaju hrpe nevnih žrtava jer bilo bi šteta "negativca" odmah upucat u glavu već ga šlepat danima do nekog suca koji će ga objesiti. Usput naravno "negativac" par puta pobjegne i nekog prikolje pa onda opet sve ispočetka.

Nabavio si od Jodorowsky "Bouncera" i onda naleti "From Hell..." i "...to Back" gdje glavni lik preko pola Sjeverne Amerike lovi tipa i navlači ga natrag do suca. Zgadilo mi se.
Batman i Joker saga već traje stoljećima i vrijeme je da konačno Šiško "prepili" Jokerovu glavu, dosadni su već.

Fale mi likovi kao Punisher koji kolje "negativce" sve po redu bez tih moraliziranja i propitkivanja.



To je zato što Bonelli junaci (i ovi stari klasični superheroji) ipak drže do određenih moralnih načela, imaju kodeks. Mislim da ima i neka knjiga Batman i filozofija, u kojoj ima esej o tome zašto ovaj nikad ne ubije Jokera.



Ma samo velim da mi ponekad to ide na živce.
I naveo za primjer Bouncera kao brutalnog (realnog?) westerna a onda ti uleti takva "moralna limunada".
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 01/12/2020 : 15:39:59  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ma sve bi se to dalo srediti ali glavni razlog stalnog pojavljivanja nije moral nego eksploatacija negativca.
Sad vidim da je i u Zagoru počelo sa Hellingenom. Prije se bar pojavljivao svakih 10-ak godina, a sad ćemo ga gledati svako malo.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 01/12/2020 : 15:56:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Ma sve bi se to dalo srediti ali glavni razlog stalnog pojavljivanja nije moral nego eksploatacija negativca.
Sad vidim da je i u Zagoru počelo sa Hellingenom. Prije se bar pojavljivao svakih 10-ak godina, a sad ćemo ga gledati svako malo.



Ali to nije razlog unutar stripa, nego meta-razlog (naravno, u Batmanu i sličnim stripovima bi se to dalo srediti tako da se Jokera ubije, a da se kasnije pojavljuje u nekakvim "pričama iz prošlosti" ili paralelnim univerzumima)
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 01/12/2020 : 18:16:45  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dylan_dog12

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dylan_dog12

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dylan_dog12

quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by mladjo

Ako se ne varam, u Tumaki je Zagor žrtvovao selo da bi spasio prijatelje, odnonso doveden je u ili-ili situaciju. Pitanje je kako bi većina nas u toj situaciji odlučila.
Ali sumnjam da je tu u scenariju bilo neke namjerne dubine, to je stara light epizoda i vjerojatno je taj scenarij pao Nolitti na pamet, učinio mu se ok i dao ga je u izradu.
Sumnjam da je tada išao u kontemplaciju:D

Zagor je napravija baš ono šta je triba. spašava je goli čmar sebi i prijateljima i to je to. Da je možda usput fućka "odnijela te vodka"," nek ponese me daleko nabujala rijeka" ili "down to The River " to bi bilo recimo pretjerano.

pobio im decu





Upravo to. No konzumenti mnogo puta svjesno ili nesvjesno sklanjaju pogled i počinju sa opasnim samozavaravanjem, braneći naposljetku ono što je gotovo neopravdavajuće.

šta je neopravdajuće? Pregledajte stranu prije i posli.



Gledajući Zagora u cjelini takav čin na njegovim plećima postaje prevelik za ignoriranje i nonšalantni prijelaz na drugu avanturu. Kao što ne bih mogao ignorirati ni kod osobe u realnome životu.



Čin spašavanja prijatelja od sigurne smrti? svašta. Znači Zagor je triba uvatit crtu,ostavit Chica i znanstvenika da ih luđaci pobiju da ne bi slučajno koga uvridija? ma daj ne zajebaji.



Ne ja se slažem sa tobom, nollita je zagora uvalio u situaciju koju je realistično riješio, ali sam teret ubojstava što proizlazi iz toga čina za zagora u cjelini kao osobu čije epizode trebamo i dalje pratiti jest katastrofalan. Samorušilački.
zašto je to nollita priredio svome liku ovakvu epizodu i još par suludih situacija jest ogledalo njegova nerazumna i hirovita ponašanja koje je trajalo koju godinu očito.
ako je to teško breme i u realnosti za podnesti tada je i u fikciji zar ne? zagor se nakon te epizode niti ne sjeti toga, a mi kao čitatelji bi trebali nastaviti banalno kao da se ništa nije dogodilo. To naposljetku očito ovisi o samome čitatelju. Što ne umanjuje nollitinu banalnost kojom pristupa ovoj epizodi

očito ovisi o čitatelju. Eto ima vas zasad čak dvojica šta vam to smeta .



Hmm, prisjetio sam se ove scene iz Tumake i razmišljam ovako: Zagor nije slučajno potopio to indijansko selo. On nije samo istraživač koji će otići tamo, pogledati što je ta tumaka i vratiti se u močvaru, a sa ostalim ljudima koji dođu u taj kraj - što bude. On je morao riješiti problem. A problem nije bila tumaka nego cijelo to pleme - jer ono inzistira u svom krvavom ritualu. Pošto je bio brojčano nadjačan, jedino praktično rješenje je bilo to potapanje. Jasno, to je kroz scenarij ublaženo, pa Zagor potapa selo u činu samoobrane. Ali, isto tako, scenaristički gledano, on je mogao samo srušiti branu i pobjeći u metežu da je to bio cilj. Ipak, nije odabran takav završetak jer je pleme prestupnika moralo biti kažnjeno, a kazna se u tom trenutku činila opravdana. Danas su došla druga vremena, pa npr. u Hagotu nije bilo potrebe za takvim krajnjim rješenjima - tamo je bilo dovoljno ubiti vođu da podanici dođu sebi.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 01/12/2020 : 19:12:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
tema je intrinzicno dobra ako nista drugo, bar smo saznali da bi lwood pobio decu da spasi sopstveno dupe

zagor je ovde suocen sa nekom varijantom "problema tramvaja", ne? ono, da li biste povukli polugu i ubili jednog coveka da biste spasli pet. o tom su knjige pisane. vec su drugi apostrofirali kontekst, tj. da nije nebitno koga i zasto. licno, mislim da je zagor trebalo casno da pogine. istina, nisam nikad bio u takvoj situaciji, ali volim da mislim da ne bih pobio nikakvu decu. ovde u americi se svake godine za godisnjicu hirosime vode slicne polemike.

zanimljivo je da je scenarista uopste stavio svog junaka u takvu situaciju. superman "uvek nadje nacin", a kad je jednom ubio, savest ga grizla dugo, ne jednu stranicu. u tome je valjda jedina mana ove scene. ok, mozda je do vremena radnje itd. ima jos nesto: kao klinac svo to nasilje u darkvudu sam dozivljavao metaforicno, kao borbu za pravdu. valjda je to citanje zagora cistog srca jedino ispravno citanje. kad krenu fazoni o pederima u kolibi i slicno, vec se ne vidi suma od drveca. kao ono kad neko pita "a ko pumpa gume na batmobilu?" sto kaze morrison, "ne pumpa ih niko, to je strip." ima snagu istine, ali narativ je podlozan uzusima zanra.

konacno, grofica je lepo objasnila. mrzeti greh a ne gresnika. stavise, gresnici su dobri likovi. savrseni ljudi su losi likovi.

a bogme su i sumnjivi.

Edited by - Vlaadisha on 01/12/2020 20:30:53
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 01/12/2020 : 19:35:12  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

tema je intrizicno dobra ako nista drugo, bar smo saznali da bi lwood pobio decu da spasi sopstveno dupe

zagor je ovde suocen sa nekom varijantom "problema tramvaja", ne? ono, da li biste povukli polugu i ubili jednog coveka da biste spasli pet. o tom su knjige pisane. vec su drugi apostrofirali kontekst, tj. da nije nebitno koga i zasto. licno, mislim da je zagor trebalo casno da pogine. istina, nisam nikad bio u takvoj situaciji, ali volim da mislim da ne bih pobio nikakvu decu. ovde u americi se svake godine za godisnjicu hirosime vode slicne polemike.

zanimljivo je da je scenarista uopste stavio svog junaka u takvu situaciju. superman "uvek nadje nacin", a kad je jednom ubio, savest ga grizla dugo, ne jednu stranicu. u tome je valjda jedina mana ove scene. ok, mozda je do vremena radnje itd. ima jos nesto: kao klinac svo to nasilje u darkvudu sam dozivljavao metaforicno, kao borbu za pravdu. valjda je to citanje zagora cistog srca jedino ispravno citanje. kad krenu fazoni o pederima u kolibi i slicno, vec se ne vidi suma od drveca. kao ono kad neko pita "a ko pumpa gume na batmobilu?" sto kaze morrison, "ne pumpa ih niko, to je strip." ima snagu istine, ali narativ je podlozan uzusima zanra.

konacno, grofica je lepo objasnila. mrzeti greh a ne gresnika. stavise, gresnici su dobri likovi. savrseni ljudi su losi likovi.

a bogme su i sumnjivi.



krivo si me svatija. Vidiš to je jedan od razloga šta volin kratko pisat. Nema smisla trošit energiju. Zagor nije potopija selo da bi spasija svoje dupe nego dupad svojih prijatelja.
Da je uvatija crtu ne bi ga uvatili. Nije u pitanju on nego oni.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 01/12/2020 : 19:36:46  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Nije samo stvar samog lika nego i vremena kad je nastao.
Dakle, Tex kao sve drži u sebi, Zagor ipak govori određene misli prema van, a Nathan je obilježen vlastitom tragedijom.
Međutim, sve je to po meni zbog vremena nastanka - kad je Tex nastao, nije se išlo u takve razrade jer publika nije to ni htjela, bilo je pucaj, pucaj i gotovo. Hoću reći, da je Tex nastao danas, a Nathan kada je nastao Tex, bilo bi to sve drukčije posloženo.



Točno,zamisli da je Tex tako propitiva svaki potez našto bi to sličilo. Danas je moderno bit plačipizda prije to nije prolazilo.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 10 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000