forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Domaći filmovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 24/11/2020 : 14:10:13  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
https://www.jutarnji.hr/kultura/film-i-televizija/kriticari-izabrali-najbolji-domaci-igrani-film-svih-vremena-pogledajte-tko-je-usao-u-top-10-15033039

H8, Rondo i Lisice su i meni u samom vrhu. H8 je prikazan nekidan na HRT2, napišem uskoro nešto o njemu (i nastavim dalje komentirati domaće aka yu i ex-yu filmove na ovom topicu, slobodno se uključite).

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/11/2020 : 19:18:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
"U odnosu na prethodna dva izbora, na kojima je za najbolji hrvatski film od kritičara bio izabran "Tko pjeva zlo ne misli" Kreše Golika iz 1970., došlo je do bitne promjene - titulu je preuzeo "H-8", a na drugo mjesto probio se "Rondo" Zvonimira Berkovića iz 1966.

Slijede "Tko pjeva zlo ne misli", "Lisice" Krste Papića, "Breza" Ante Babaje, "Ritam zločina" Zorana Tadića i "Ne okreći se sine" Branka Bauera. U prvih deset najboljih izabrani su i "Kaja, ubit ću te", Vatroslava Mimice, "Koncert" Branka Belana i kao najnoviji film "Što je Iva snimila 21. listopada 2003." Tomislava Radića iz 2005."


KAJA, UBIT ĆU TE je vrlo sumnjiv, i to kažem usprkos tome što volim Mimicu i volim ozbiljne filmove. Gledao sam ga više puta i nijednom nisam vidio da je tu postignut spoj ideje i filmičnosti. Za širu publiku definitivno nije, no, nije to ni toliko bitno, jer ni Tarrovi filmovi nisu, pa ipak su bolji. Malo tko će odabrati Kaju; ja ga gotovo sigurno ne stavljam u top 10, iako niti ne odbacujem, jer filozofske stvari mene privlače. No, kažem, ovo je dosta nerazumljivo na razini izvedbe, a kao neki esej na temu zla u svijetu mi je opet previše uopćeno za pravi, punokrvni film.

KONCERT isto nisam siguran ovoga trena, malo mi je isparilo; okej, ali treba ponoviti. Ne mislim da je za top 10.

Iva sasvim sigurno ne, to je suludo pretjerivanje.

Ostalih 7 su dobri konkurenti, no kako bi to kod mene se posložilo, valja jednom provjeriti. Nisam siguran da je H8 bolji od TKO PJEVA ZLO NE MISLI, RONDO mislim da ne. LISICE su opasno dobre, to treba provjeriti. NE OKREĆI SE SINE je pritajeni favorit, ipak ne za prvo mjesto, možda čak ne ni za top 10. RITAM ZLOČINA, ha, sve trebam ponoviti.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/11/2020 : 19:31:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
NAJBOLJI HRVATSKI FILMOVI SVIH VREMENA (izbor kritičara)
(anketa časopisa Hollywood objavljena u br. 50/1999)

1. Tko pjeva zlo ne misli, Krešo Golik, 1970.
2. H-8, Nikola Tanhofer, 1958.
3. Rondo, Zvonimir Berković, 1966.
4. Lisice, Krsto Papić, 1969.
5. Ritam zločina, Zoran Tadić, 1981.
6. Breza, Ante Babaja, 1967.
7. Koncert, Branko Belan, 1954.
8. Ne okreći se sine, Branko Bauer, 1956.
9. Samo ljudi, Branko Bauer, 1957.
10. U gori raste zelen bor, Antun Vrdoljak, 1969.
11. Imam 2 mame i 2 tate, Krešo Golik, 1968.
12. Samo jednom se ljubi, Rajko Grlić, 1981.
13. Izgubljeni zavičaj, Ante babaja, 1980.
14. Kad čuješ zvona, Antun Vrdoljak, 1969.
15. Martin u oblacima, Branko Bauer, 1961.
16. Kaja, ubit ću te, Vatroslav Mimica, 1967.
17. Slučajni život, Ante Peterlić, 1969.
18. Deveti krug, France Štiglić, 1960.
19. Izbavitelj, Krsto Papić,1976.
20. Živa istina, Tomislav Radić, 1972.
21. Vlak bez voznog reda, Veljko Bulajić, 1959.
22. Svoga tela gospodar, Fedor Hanžeković, 1957.
23. Vlakom prema jugu, Petar Krelja, 1981.
24. Bitka na Neretvi, Veljko Bulajić, 1969.
25. Putovanje na mjesto nesreće, Zvonimir Berković, 1971.

...

NAJBOLJI HRVATSKI FILMOVI SVIH VREMENA (izbor čitatelja)
(anketa časopisa Hollywood objavljena u br. 50/1999)

1. Tko pjeva zlo ne misli, Krešo Golik, 1970.
2. Glemabajevi, Antun Vrdoljak, 1988.
3. Bitka na Neretvi, Veljko Bulajić, 1969.
4. H-8, Nikola Tanhofer, 1958.
5. Breza, Ante Babaja, 1967
6. Imam 2 mame i 2 tate, Krešo Golik, 1968.
7. Ne okreći se sine, Branko Bauer, 1956.
8. Deveti krug, France Štiglić, 1960
9. Kako je počeo rat na mom otoku, Vinko Brešan, 1996.
10. Čudesna šuma, Milan Hanžeković, 1987.
11. Vlakom prema jugu, Petar Krelja, 1981.
12. U gori raste zelen bor, Antun Vrdoljak, 1969.
13. Vlak u snijegu, Mate Relja, 1976.
14. Izbavitelj, Krsto Papić,1976.
15. Kiklop, Antun Vrdoljak, 1982.
16. Mondo Bobo, Goran Rušinović, 1997.
17. Život sa stricem, Krsto Papić, 1988.
18. Ritam zločina, Zoran Tadić, 1981.
19. Svoga tela gospodar, Fedor Hanžeković, 1957.
20. Okupacija u 26 slika, Lordan Zafranović, 1978.
21. U raljama života, Rajko Grlić, 1984.
22. Vuk samotnjak, Obrad Gluščević, 1972.
23. Kad čuješ zvona, Antun Vrdoljak, 1969.
24. Bogorodica, Neven Hitrec, 1998.
25. Lisice, Krsto Papić, 1969
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/11/2020 : 19:48:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
haha, pa Koncert sam detaljno pisao davne 2010. tu još nisam bio sabran, ovaj tekst sada malo znači i vjerojatno bih danas drugačije, i božanstvenije, pisao. ipak stavljam taj pokušaj, hrvanje jednog čovjeka u naletu, ali koji je još uvijek budalast i poludosadan. ispada da je Koncert sjajan:

quote:
Belanov Koncert iz 1954. je sjajan film.
Danas je već općepoznata ova priča o marginalizaciji Koncerta (iako je glavna glumica dobila nagradu u Puli) te ponovnom otkrivanju četvrt stoljeća kasnije. Razlog tome vide u Belanovom isticanju pojedinca nasuprot općem, što nije na programatskoj liniji tadašnje državne ideologije.

Ta primjedba dobrano stoji. Iako Koncert počinje sretnim sunčanim danom oslobođenja Zagreba, završetak nije poletan i optimističan: glavnu protagonistkinju je život (i društveno-povijesne okolnosti) pošteno nagazio, te joj ni revolucija ni konačno-dosegnuti-klavir ne mogu pomoći.
Štoviše, čitanje bi moglo biti obratno: Belan oslikava kao najvedrije i najsretnije dane, one rane, mitteleuropske. Ta epizoda iz Eminog života odiše nekim dražom; likovi nisu prokazani niti denuncirani odbojnošću, već naprotiv, prikazani sa određenom simpatijom (pa iako kroz, tada nezaobilazne, marksističke naočale - gospoda i milostive su naravno "von oben", a mala Ema je dolje, na podu. ona je kći služavke i "naš lik" -pa zna svirati klavir-, dok je kći plemenitaške obitelji malo razmaženo derište koje nije tako nadareno; nju ne zanima klavir i sviranje, nego gramofon).
Nakon austro-ugarske epizode, slijede dvije jugoslavenske; prva je vrlo uspjela komična obiteljska situacija, gdje se ukazuje na propadanje buržoazije: otac posrće i pronevjerava novac, vjerojatno zbog majke koja dalje održava iluziju veličine, dok je kći skroz dekadentna i nemoralna. Djed, stari oberst, potpuno je posenilio zgranut rasapom starog (njegovog) svijeta, u kojem žene vode glavnu riječ. I to je zanimljivo; muški nisu prikazani odbojno, dok žene (majka i kći) jesu.
Ema ovdje upoznaje romantičnu vezu, sa učiteljem klavira gospođice Grete (antiteza i dekadentna kći). Ali njen lik zadržava tragičku crtu, jer ta veza biva samo romantičarsko sanjarenje preko prozora (Belan to simbolički potcrtava slikom dvaju golubova; dakle, sklon je melodramatskim sentimentima, ali ne vidim to kao slabu stranu filma. štoviše, dopadljivo je).
Zatim slijedi skok u 1929. kada kralj proglašava diktaturu. Ovdje više nema vedrine, noć je, i Ema sa skupinom glazbenika dolazi u kuću skorojevića koji se oženio Gretom. Imamo uspon biznismena, prema kojima više nema one simpatije. Srpski veletrgovac koji je jako glasan na proslavi, nije oslikan kao nobl; prije kao kič, a politička situacija kao nepovoljna; gospoda i milostive su više za Beč (kako kaže diva), dok Žika (veletrgovac) okreće na radiju stanicu Beograda. Ipak, buržoazija je pokazana kao poltronska; premda mrmljaju, okreću se oportunistički i nazdravljaju kralju.
Glazbenici su pak orisani sa ljubavlju; naravno, oni su proleteri i gladni kruha. Situacija je sada krajnje zaoštrena: gospoda slave i jedu pečene prepelice, a narod gladuje. Noć je, kiša, sumorno, maglovito; nipošto tako nije predočeno vrijeme Austro-Ugarske. Kraljevina Jugoslavija kao tamnica naroda?
Posljednje razdoblje kroz koje prolazimo je endehazija. Atmosfera je tjeskobna, ljude progone; u kavani se svira nezaobilazna Lili Marlen. Pratimo odbjeglog logoraša koji traži krčmarevu pomoć. Ema je propala, sjedi sama i cuga. Baca pogled na progonjenog čovjeka. Stižu ustaše i legitimiraju; totalitaristička država na djelu. Ustaše su naravno najgori, siledžije i ubojice. Čovjek bježi u noć, među vlakove. Ema pronalazi umirućeg i shvaća da je to njena romantičarska ljubav, Berislav...
Zanimljiva crtica ove epizode je da vidimo oca (posrnulog oca koji je pronevjerio novac i završio u Lepoglavi), koji je u stanju raspadanja (načet kašljem), kako pregovara sa ustaškim ideologom: otac, iz stare plemenitaške i vojničke obitelji, može dobro doći novom poretku. Ovi sklapaju dogovor na obostrano zadovoljstvo očito. Kroz tu crticu nam je dano kakva je to propala država, kakvi posrnuli raspadnuti ljudi dolaze na vrh; u paketu sa ustašama nižeg ranga koji maltretiraju narod u kavani, vrlo je jasan obračun i sa ovim poretkom (dakako, ovdje je to najizravnije dano).

Završetak, tada obavezno prožet optimizmom velike pobjede i preobrazbom društva u radničku klasu i poštenu inteligenciju, ovdje je u napetosti: Ema, iako se uspinje iz mračnog samotnog podrumskog suterena i dolazi među sretne omladince, ne završava osmijehom i srećom; ona nariče nad klavirom, njenim klavirom "kojeg će joj gospodin Pjaskovski dati". Napipava urezano ime iz vremena kada je majka služila, a Emica se skrivala ispod klavira; je li bilo bolje za vrijeme gospona Pjaskovskog?
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 24/11/2020 : 20:14:28  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Moram (skrušeno) priznati da Mimicu nisam uopće gledao.

Za Ivu se slažem. Konačno sam taj film pogledao baš ove godine i nije mi baš opravdao reputaciju. U jugoslavenskom dijelu kinematografije sigurno ima puno filmova koji zaslužuju mjesto u top 10 prije njega, valjda su htjeli imati jedan post-90ta film.

Najbolji hrvatski filmovi od samostalnosti su mi 72 dana, Broj 55 i aj, Kako je počeo rat na mom otoku. Pismo ćaći je isto odličan, no to je praktički kazališna monodrama.

Edited by - vukozec on 24/11/2020 20:17:22
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/11/2020 : 20:25:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
uh, moraš to ispraviti: gledati Mimicu. jedno vrijeme je on meni bio najbolji. sada je to možda Babaja, ne znam. naše filmove sam gledao tamo prije 10 godina, tako da mi je isparilo. ali, to sam BAŠ GLEDAO, lud bio za hrv filmom i pogledao sam gotovo sve. znači, ne najbolje, nego sve, sve hrv filmove na svijetu. nisam samo onih par koje je nemoguće naći i sada ove nove, jer je to postalo izdr***anje i snimaju samo gluposti i glupe teme. o tome možda jednom. no, pogledao sam i većinu novih, a i sad sam pripremio nekoliko najfriškijih, čisto da vidim. pa ću javiti ovdje.

Broj 55 je i meni opako dobar, jedini naš film punokrvne akcije, a još volim i temu i bez izmotavanja crno-bijelu postavku Hrvati-Srbi. a što bi tu još stavio, morao bih razmisliti.

također, uskoro ponavljam IZBAVITELJA, pa ću se isto javiti.

ps - stavit ću još svojih starih pisanija, jer sam dosta pisao o našim filmovima; iako, kao i kod Koncerta, te mi moje stvari danas više nisu bogznašto. ali nek se skupe ovdje, sabrana djela.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 24/11/2020 : 20:56:33  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Ovih dana je dakle bilo razgovora o eksploatacijskim filmovima, a evo sad i o domaćim.

Što se tiče Yu kinematografije, mislim da je i tu bilo eksploatacijskih žanrova, recimo one lascivne komedijice 80ih bi tu spadale. Naravno samo je jedan bio baš pravi eksploatacijski žanr, koji je imao i hiperprodukciju i publiku i kult. Jasno, to su partizanski filmovi.

Pogledao sam preksinoć film koji je Veljko Bulajić snimio prije Bitke za Neretvu: Pogled u zjenicu sunca (1966.).

Dakle tu imamo najpoznatijeg redatelja žanra, imamo i jugoslavenskog waynea Batu Živojinovića, međutim to je skoro eksperimentalni film, psihološka drama smještena u sniježnu mećavu u kojoj 4 partizana oboljela od tifusa polako gube razum. Nije skroz uspio, Batin lik je malo iritantan dok se non-stop dere u kameru, ali mećava je efektno snimljena, zanimljiv je način prikaza stanja svijeti, te je to primjer da se i unutar takve čisto žanrovske kinematografije mogu naći intrigantni filmovi koji odudaraju od kalupa.


Edited by - vukozec on 24/11/2020 20:59:06
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2720 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 25/11/2020 : 07:31:18  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
Definitivno film "Sokol ga nije volio" (1988) sa fantastičnim Fabijanom Šovagović (i autor filma) i Ivom Gregurević.

"Život sa stricem" (1988) i od novijih "Broj 55"
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 25/11/2020 : 08:04:07  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote

Lista iz jula 1983., jugo kriticari biraju najbolje domace filmove snimljene u razdoblju 1947.-1982.

http://www.yugopapir.com/2018/09/top-30-najboljih-jugoslovenskih-filmova.html

Top 10:

1. Skupljaci perja
2. Tri
3. Jutro
4. Kad budem mrtav i beo
5. Okupacija u 26 slika
6. Vlak bez voznog reda
7. Sjecas li se Doli Bel
8. Ljubavni slucaj ili tragedija sluzbenice PPT
9. Samo jednom se ljubi
10. Ko to tamo peva

Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 25/11/2020 : 08:13:15  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote

Sto se vukozeceve liste tice, H-8 je po meni puno bolji izbor od jedne solidne i zabavne obiteljske komedije. Rondo, Lisice, Breza, Ne okreci se, sine - izvrsni filmovi. Ivu nisam gledao, a nakon prijema na ovom topiku, niti necu. Moram priznat da sam slab s domacim filmovima u novom mileniju, stjecajem okolnosti. Ono sta sam gledao, Metastaze su mi super, mozda i najbolji hrvatski nakon rata, Ti mene nosis isto mi bio dobar, a zanima me ova nova Tereza37.

Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 25/11/2020 : 08:26:13  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by logo111

Definitivno film "Sokol ga nije volio" (1988) sa fantastičnim Fabijanom Šovagović (i autor filma) i Ivom Gregurević.

"Život sa stricem" (1988) i od novijih "Broj 55"



Sokol ga nije volio je jako dobar film i čudi me da ga nema među 25 na ovoj listi iz 1999. Treba vidjeti gdje je na ovogodišnjoj listi, nisam uspio naći kompletan spisak. (ps: Šovagović je autor kazališne drame po kojoj je napravljen film, Branko Schmidt je autot filma).

Na ovogodišnjoj listi me čudi da Čudesna šuma nije u top 10 animiranih.

Edited by - vukozec on 25/11/2020 08:27:39
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/11/2020 : 09:04:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Sokol je dobar, ali mislim da ne za top 10. A ovo što kažeš, da, čudno je da ga nema u izboru gledatelja, jer to baš jest film za širu publiku. Vrlo čudno. To bi moglo biti u vezi sa jednom percepcijom koja nema veze s filmom, ali ima sa naturanjem priča "dosta više nacionalizma/domoljublja/HDZ-a...", pa se stvori animoznost ili bolje rečeno predrasuda i sadržaj se a priori odbija. Samo što to pali samo kod jednog (manjeg) dijela naroda, pa je stvarno skroz čudno, i ta publika nije najšira, rekao bih (vidi se i po nekim preferencijama, npr. Glembajevi na drugom mjestu; nisam siguran da je to tako prihvaćeno. a sasvim sigurno ne film Vlakom prema jugu. Mondo Bobo također ne, a i Kiklop, Izbavitelj, Lisice, ne znam koliko su mas popularni filmovi. ta publika je publika čitača časopisa Hollywood očito, znači, već pomalo filmofilska. naoko iznenađuje Bogorodica na listi, ali vidi se da utječe trenutak, jer je Bogorodica tada izašla).

Život sa stricem je također dobar film, ali opet ne za top 10.
Tj. trebalo bi sve to ponoviti.

Metastaze su dobre, a Ti mene nosiš, ma daj. Pa to je gotovo krš. Terez37 isto ne obećava; pogledat ću da vidim, ali jako jako sumnjam.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/11/2020 : 09:12:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fandango


Lista iz jula 1983., jugo kriticari biraju najbolje domace filmove snimljene u razdoblju 1947.-1982.

Top 10:

1. Skupljaci perja
2. Tri
3. Jutro
4. Kad budem mrtav i beo
5. Okupacija u 26 slika
6. Vlak bez voznog reda
7. Sjecas li se Doli Bel
8. Ljubavni slucaj ili tragedija sluzbenice PPT
9. Samo jednom se ljubi
10. Ko to tamo peva




I ovo sam sve gledao, i meni dolaze u obzir (za sada): SKUPLJAČI PERJA, TRI, SJEĆAŠ LI SE DOLI BEL.

Samo jednom se ljubi, Vlak bez voznog reda su također dobri.

Kad budem mrtav i beo bi se mogao ispitivati kao kontrakulturaški film haha, ovako p osjećanju.

Jutro se ne sjećam, Ljubavni slučaj isto maglovito, ali to nije preloše.

Okupacija je enormno precijenjen film i meni daleko slabiji od Pada Italije, a sad mi je čak i Haloa zanimljivija.

Ko to tamo peva je također meni debelo precijenjen, skupa s Maratoncima; to je okej za pogledati, ali nemam ja previše sluha za takve zezancije.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 25/11/2020 : 09:38:22  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Zafranovićevi filmovi, Okupacija i Haloa, nije to tako loše, zanimljivo je za gledati, ali malo jest prerazvikano (a i on djeluje prepotentno). A meni baš ti filmovi imaju i tu jednu eksploatacijsku, šund stranu kao da su ih režirali ovi talijanski redatelji 60ih i 70ih o kojima pričamo, ne Visconti, Antonioni, pa čak ni Leone, već ovi iz druge lige, to je baš taj kvazi-intelektualni stil.

Vidio sam da je Pad Italije isto na Tv programu ovih dana, mogao bih to pogledati.

Edited by - vukozec on 25/11/2020 10:03:17
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/11/2020 : 10:10:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Da, imaju tu šund stranu (Haloa pogotovo), ali ih Zafranović uzima ozbiljno, on hoće biti Fellini i Pasolini. Tako ispadaju čudan spoj, još sa unezvjerenom, živčanom Zafranovićevom režijom. Svakako pogledaj Pad Italije i obrati pažnju na ovo što kažem, pogotovo u scenama kad dolaze ustaše, pa taj neki frenetični, pobješnjeli art pristup. To je tako talijanski, a opet slavenski bolesno, bolećivo. Ne znam, istovremeno te kao privlači, a opet je iritantno i zrelo za kamenovanje (kao što kola čuvena priča baš o Kaji i Mimici na Pulskom festivalu; kad pogledaš Kaju bit će ti jasno da je taj film s pravom izazvao revolt publike, sastavljene od vojnika i pastira).

Pad Italije je ipak meni prilično super, bez obzira na sve ovo i tu živčanost; ustaša-orao koji recitira kao u nekom nadrealističkom kazalištu, četnici gusari, Daniel Olbrychski kao Dalmoš, Ena Begović se kupa, besramna protucrkvena propaganda, revolucije jedu djecu, ima taj podivljali, suludi kolaž silnih napetosti koje će svaki čast puknuti i razletjeti sve određenu draž.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 25/11/2020 : 10:27:48  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fandango


Lista iz jula 1983., jugo kriticari biraju najbolje domace filmove snimljene u razdoblju 1947.-1982.

http://www.yugopapir.com/2018/09/top-30-najboljih-jugoslovenskih-filmova.html

Top 10:

1. Skupljaci perja
2. Tri
3. Jutro
4. Kad budem mrtav i beo
5. Okupacija u 26 slika
6. Vlak bez voznog reda
7. Sjecas li se Doli Bel
8. Ljubavni slucaj ili tragedija sluzbenice PPT
9. Samo jednom se ljubi
10. Ko to tamo peva





Filmovi Šijana i/ili Dušana Kovačevića Tko to tamo peva, Maratonci, Davitelj, Balkanski špijun, sve je to vrh yu kinematografije. Skupljači perja također. Od Makevejeva sam jedino gledao baš taj Ljubavni slučaj i to je odlično, trebao bih pogledati i ostale njegove. Kako je propao RnR i Crni bombarder, to su simpatični generacijski filmovi. Kusturica je jebiga isto dobar redatelj, ali eto da je Šijan bio poznatiji van yu granica onda možda ni ovaj ne bi postao tolika inozemna zvijezda ;)

Od ex-yu filmova od 90te naovamo ovako na brzinu koji mi padaju na pamet: Lepa sele lepo gore, Bure baruta, Crna mačka, beli mačor, Outsider, Profesionalac...

Ima ih još dosta vrijednih spomena, nešto sam sigurno zaboravio, a puno toga tek treba pogledati.

Edited by - vukozec on 25/11/2020 10:32:12
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 25/11/2020 : 10:29:18  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Da, imaju tu šund stranu (Haloa pogotovo), ali ih Zafranović uzima ozbiljno, on hoće biti Fellini i Pasolini.



To je točno to na što sam mislio ;)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/11/2020 : 10:48:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Kusturica je vrh u Doli Bel, Ocu na službenom putu, još i Dom za vješanje. Kasnije meni nije nešto iskočio, dapače, pao.
Balkanskog špijuna moram ponoviti i taj bi meni možda bio najbolji od tih razvikanih.
Lepa sela ću isto uskoro reprizirati, to lijepo laganje;)

PRIJE KIŠE je odličan film, moguće top 10.
Crnogorci također imaju neke zanimljive naslove kao Lepota poroka i općenito Živko Nikolić.
Paskaljević (Varljivo leto, Čuvar plaže, Pas koji je voleo vozove), Goran Marković, Srđan Karanović (nekad sam volio Miris poljskog cveća), ovo sve je dobro.
Makavejev i Petrović, naravno.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 25/11/2020 : 10:52:38  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Pre kiše
Ubistvo s predumišljajem
Braća po materi
Ustav Republike Hrvatske

su mi sigurno u top 10, ovako na brzinu.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 25/11/2020 : 10:56:58  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Sličan topic smo već imali, pa nek vam posluži za ideje, pošto se ovde na ovom topicu prvenstveno radi o hrvatskom filmu

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=36131

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/11/2020 : 10:57:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ustav RH? ti se šališ. pa to je lošnjikavo sto na sat.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 25/11/2020 : 11:07:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
na IMDB pozitivno komentiraju Ustav RH

this is one of the best Croatian films I have seen in a loooong time.... maybe this film is not for everybody's taste, but I think everybody should at least try it. It brings out sadness and then in an unexpected moment turns it into a smile, sometimes even a laughter. That is something that surprised me and drew me in completely.

Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 25/11/2020 : 11:15:37  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Sličan topic smo već imali, pa nek vam posluži za ideje, pošto se ovde na ovom topicu prvenstveno radi o hrvatskom filmu

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=36131



Vidio sam taj topic, mislio sam da ovaj bude općenitiji za sve filmove sa područja bivše Juge, snimljene prije i nakon raspada, a ne da samo nabrajamo/biramo najbolje (premda smo počeli s tim). Počeli smo sa hrvatskim jer je sad baš bio taj izbor koji sam linkao, ali odmah sam u uvodnom napisao da se neću ograničiti samo na HR.
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2720 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 25/11/2020 : 11:35:03  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
Van RH (ex Yu):

1. Maratonci trče počasni krug (1982) - S. Šijan
2. Tko to tamo peva (1980) - S. Šijan
3. Balkanski špijun (1984) - D. Kovačević

a od novijih koprodukcija više zemalja :

Karaula (2006) - R. Grlić
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 25/11/2020 : 12:29:16  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Ustav RH? ti se šališ. pa to je lošnjikavo sto na sat.



Nije, dobar je film.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 25/11/2020 : 12:34:56  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
H-8... (1958., Nikola Tanhofer)

Ovo je znači hrvatski Građanin Kane. To kaže i kritika i filmovili i ocjena na imdb. Gledao sam ga ponovo i stvarno je to sjajan film.

Film počinje sa uvodnih 10 minuta u kojima dvojica naratora i stilu radijskih spikera prenose vijest o velikoj i fatalnoj prometnoj nesreći. Oni unose emocije i dramatičnost u taj izvještaj (kako su to prije radili spikeri, u odnosu na ove današnje koji se samo hihoću čak i kad vijesti čitaju, sorry na digresiji), no i dalje je to samo vijest, nešto na što zastanemo na trenutak i kažemo eventualno "jadni ljudi" i onda na to zaboravimo i nastavimo sa svojim poslom. U tih niti 10 minuta nam je praktički prepričan cijeli film. Međutim, ostatak će nam pokazati da ljudski život nije novinska vijestica koja na jedno uho uđe, na drugo izađe, ne može se sve reći samo prepričavanjem radnje u kratkom sinospisu.

Krećemo od početka, većina radnje se odvija praktički u jednom prostoru, u skučenom autobusu, no film je majstorski režiran, dinamičan, tako da to jedva i primjećujemo. Postepeno se upoznajemo sa svim putnicima, sa njihovim karakterima, pričama, mi ih upoznajemo i za njih vežemo, oni postaju jedinstveni na način na koji je svaki čovjek jedinstven. U tom skučenom prostoru ima mjesta i za romansu i flert i za konflikte, za klasnu i generacijsku borbu, za raspravu o etici...

Završna osuda je moćna grmljavina i upozorenje o odgovornosti prema drugim životima koju svatko od nas nosi i na koju ne smije zaboraviti.

Neprolazno remek-djelo, definitivno.


Edited by - vukozec on 25/11/2020 12:37:45
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.55 seconds. Snitz Forums 2000