forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Kultni, eksploatacijski i grindhouse filmovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/12/2020 : 16:15:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
top liste su nešto najlakše za nabaciti (zato su i tako popularne i većina tema o naj ovome i naj onome privlači publiku, i onda tu svatko ima priliku da se nabaci nečime, bilo čime, a da o tome ne polaže računa ni sebi samome) i najteže za istinski uraditi (zato ja uglavnom i ne čitam takve teme, a i vrlo teško se odlučujem na pravljenje nekakvih lista)

čak si i ti, po meni, ovdje povučen komocijom, jer top 100 je maltene nemogući pothvat: 100 je nešto što prelazi mjeru ljudskih mogućnosti držanja svega sa svime. može se tako reći, sto najboljih, ali se to teško može obrazložiti, jer postoji i onaj stoprvi stodrugi itd. ne postoji tako suptilno mjerilo koje bi se spustilo na nijansu stotog i stoprvog.

naravno, ovo sad pričam uopćeno, ne vezano za ovu tvoju listu, koju si, uostalom, dobro obrazložio za jedan ovakav razgovor (lista tebe kao 40godišnjaka, 30godišnjaka itd.)
vezano i za tvoje pitanje o ocjenama, o presudama, o kriteriju.
malo sam se i zezao tamo, ali, u osnovi, načeo sam kako stvarno mislim: ne postoji objektivan kriterij u tom školničkom smislu kako se tamo traži. biti objektivan, u tom školničkom smislu = biti mrtav, pedantan, dosadan. čovjek ne može postati objektivan, baš to ne može, jer ne može prekoračiti granicu mišljenja i bitka. to je i pogrešno, makar se čini da bi to bio nekakav put. jer onaj tko se učini objektom, on se srozao do mrtvog predmeta. taman i da podredi sve druge, sve ljude na svijetu, opet nema zadovoljstva u tome, jer su onda ovi drugi dopustili da budu podređeni, odnosno niži, a zadovoljstvo se može naći samo u jednakima.
i to je ta zavrzlama koja se ne da razmrsiti.

dodatno je usložnjeno time da ni puka samovolja ne rješava stvar. pojedinac može biti ekstravagantan u svojim sudovima, pa drugima bizarno zanimljiv, ali ni to nije to.
znači, ni potpuno subjektivan ni potpuno objektivan, nego između ta dva pola se sud mora kretati.
objektivnost se stiče tako da znaš obrazložiti; subjektivnost tako da izražavaš vlastitu stvar, odnosno samoga sebe, neponovljivog i izvornog i ništa na svijetu te ne može odvratiti od onoga u što si se uvjerio iz vlastitog izvora.
znači, ni mišljenje svih ljudi na svijetu nema nikakvu prednost pred sudom pojedinca, ako ovaj obrazlaže svoj stav. jer to znači da je on na terenu općeg, univerzalnog. ili kako to kaže Grlić u Estetici III (ili nemam pojma kojoj) "broj je bez značenja za cjelinu". malo je to čudno ovako na prvu, ali tako je to u stvarima estetike i toga do čega je sad nama stalo: filmovi, stripovi, pjesme...
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 18/12/2020 : 17:22:34  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Pogledano:

The Evil Dead
1981, Directed by Sam Raimi

Evil Dead 1 & 2 sam gledao kao tinejdžer slučajno nabasavši u kasnonoćnom TV terminu na njih bez da sam puno znao o tim filmovima. I sjećam se da sam bio oduševljen nečim novim i drugačijim zbog čega sam bez problema ostao budan do sitnih sati. Došlo vrijeme da provjerim kako se filmovi drže par desetljeća kasnije...

I drže se. Jedinica mi je i dalje jedan od top 3 primjera genijalnog filmmakinga u niskobudžetnim uvjetima (druga 2 su prvi Mad Max i Teksaški masakr motornom pilom), gdje je mašta obrnuto proporcionalna sredstvima na raspolaganju. Na primjer scena sa oživjelim granjem, kako su to snimili? Pa stop motion animacija, sjajno. Bruce Campbell rastura sa svojom energijom. Jedinica je čak bila i puno strašnija nego sam je upamtio, autentično creepy, pravi horor, pomalo čak gotički.

Pet zvjezdica!



Evil Dead II
1987., Directed by Sam Raimi

Dvojka, snimljena 6 godina kasnije, je napola nastavak, a napola remake jedinice. Naizgled slična, no ovaj put je puno veći naglasak stavljen na komediju, film postaje zafrkantski pulp. Zabavan, no meni ima slabiji efekt od prvog dijela. 4 zvjezdice.



Treći dio (Ash vs Evil) mi je već bio dosta drugačiji i slabiji i neću ga sada ponavljati. Pogledat ću zato ovaj novi reboot/remake/nastavak što li je. Očekujem moderni gore-overdrive horor, ne očekujem duh izvornika. Vidjet ćemo.

Big Trouble in Little China
1986 Directed by John Carpenter

Lagana goofy 80s zabava. Kurta uvijek mogu gledati. A i 80s Kim. 3 zvjezdice.




Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/12/2020 : 20:50:35  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Big Trouble in Little China me je razocarao. Bio mi je dosadan i previse banalan na trenutke.
Iako obozavam Kurta Russela, a i bilo je interesantno videti mladu, lepu Kim Katral, opet film mi je medju najslabijim Carpetnerovim koje sam pogledao. Idalje mi je omiljeni Escape from New York.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 10/01/2021 : 14:24:54  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Naravno nisam stigao pogledati sve što sam naumio u prosincu, no tema živi dalje.

Let's talk about sex baby:

https://www.jutarnji.hr/kultura/film-i-televizija/prica-o-izgubljenom-filmskom-zanru-nema-vise-sharon-stone-linde-fiorentino-ili-madeleine-stowe-zasto-15041442

Tekst bi bio dobar da makar i jednom rečenicom priznaje da u svjetskoj kinematografiji postoji išta osim Hollywooda. Talijani su naime erotske trilere masovno snimali 20 godina prije nego što su se počeli štancati u Hollywoodu. De Palma kojeg se spominje kao rodonačelnika žanra je samo imitirao (vrlo vješto i s autorskim pečatom doduše) te giallo filmove. Tu su i francuski redatelji poput Chabrola, Verhoeven je još u nizozemskoj fazi snimao takve filmove, a i Japanci bi imali što za reći na temu. Hollywood je po običaju zadnji došao na party.

No istina je da je današnja politička korektnost kastrirala (između ostalog) kinematografiju. Pritom je ta današnja politička korektnost zapravo prilično konzervativna, ni vrit ni mimo. Nezamislivo je npr. da se danas snimi i postane hit film poput The Rocky Horror Picture Show (kojeg sam sinoć pogledao) u kojem glavni lik (u sjajnoj urnebesnoj interpretaciji Tima Curryja) veselo pjevuši "I'm just a sweet transvestite from Transsexual, Transylvania". Danas je mainstream da se forsiraju teme koje su kakti politički korektne (kao što su pitanja rodnog identiteta i seksualnosti), međutim odmah u startu se zna što se od takvih filmova može očekivati. Nasuprot tome kad krenete gledati film poput Rockyja nemate pojma što vas čeka, a nakon gledanja se pitate koji k ste to upravo pogledali. Danas su to moralistička popovanja u rukavicama, a Rocky je subverzivni anarhoidni tulum. Naravno da za prava pomicanja granica političke korektnosti potonji više znači.



Ps: Zanimljivost u vezi Rockyja je da je to film sa najdužim neprekinutim prikazivanjem u američkim kinima. Nikad nije išao u masovnu distribuciju, međutim u limitiranoj distribuciji se prikazuje već 45 godina za redom.

Edited by - vukozec on 10/01/2021 14:26:36
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 10/01/2021 : 16:03:04  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec
Ps: Zanimljivost u vezi Rockyja je da je to film sa najdužim neprekinutim prikazivanjem u američkim kinima. Nikad nije išao u masovnu distribuciju, međutim u limitiranoj distribuciji se prikazuje već 45 godina za redom.



Zanimljivo! Znam inače za Leonoev "Bilo jednom..." da se prikazivao neprekidno pune dvije godine u kinima Pariza, koliko je bio popularan.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 10/01/2021 : 17:12:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BeaGea

quote:
Originally posted by vukozec
Ps: Zanimljivost u vezi Rockyja je da je to film sa najdužim neprekinutim prikazivanjem u američkim kinima. Nikad nije išao u masovnu distribuciju, međutim u limitiranoj distribuciji se prikazuje već 45 godina za redom.



Zanimljivo! Znam inače za Leonoev "Bilo jednom..." da se prikazivao neprekidno pune dvije godine u kinima Pariza, koliko je bio popularan.


Bilo jednom gdje?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 10/01/2021 : 17:30:58  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by BeaGea

quote:
Originally posted by vukozec
Ps: Zanimljivost u vezi Rockyja je da je to film sa najdužim neprekinutim prikazivanjem u američkim kinima. Nikad nije išao u masovnu distribuciju, međutim u limitiranoj distribuciji se prikazuje već 45 godina za redom.



Zanimljivo! Znam inače za Leonoev "Bilo jednom..." da se prikazivao neprekidno pune dvije godine u kinima Pariza, koliko je bio popularan.


Bilo jednom gdje?





Na Zapadu ;)

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 10/01/2021 : 18:41:10  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Pogledano:

The Evil Dead
1981, Directed by Sam Raimi

Evil Dead 1 & 2 sam gledao kao tinejdžer slučajno nabasavši u kasnonoćnom TV terminu na njih bez da sam puno znao o tim filmovima. I sjećam se da sam bio oduševljen nečim novim i drugačijim zbog čega sam bez problema ostao budan do sitnih sati. Došlo vrijeme da provjerim kako se filmovi drže par desetljeća kasnije...

I drže se. Jedinica mi je i dalje jedan od top 3 primjera genijalnog filmmakinga u niskobudžetnim uvjetima (druga 2 su prvi Mad Max i Teksaški masakr motornom pilom), gdje je mašta obrnuto proporcionalna sredstvima na raspolaganju. Na primjer scena sa oživjelim granjem, kako su to snimili? Pa stop motion animacija, sjajno. Bruce Campbell rastura sa svojom energijom. Jedinica je čak bila i puno strašnija nego sam je upamtio, autentično creepy, pravi horor, pomalo čak gotički.

Pet zvjezdica!



Evil Dead II
1987., Directed by Sam Raimi

Dvojka, snimljena 6 godina kasnije, je napola nastavak, a napola remake jedinice. Naizgled slična, no ovaj put je puno veći naglasak stavljen na komediju, film postaje zafrkantski pulp. Zabavan, no meni ima slabiji efekt od prvog dijela. 4 zvjezdice.



Treći dio (Ash vs Evil) mi je već bio dosta drugačiji i slabiji i neću ga sada ponavljati. Pogledat ću zato ovaj novi reboot/remake/nastavak što li je. Očekujem moderni gore-overdrive horor, ne očekujem duh izvornika. Vidjet ćemo.

Big Trouble in Little China
1986 Directed by John Carpenter

Lagana goofy 80s zabava. Kurta uvijek mogu gledati. A i 80s Kim. 3 zvjezdice.








Nikak da krenem gledati Ash vs. evil dead treću sezonu:))
Inače, prve dvije su zakon:))

Gledao sam i remake filma...Ha ono, ne možeš od trash zajebancije napraviti ozbiljan film.
Bla.
Nit' zajebancije, nit' fora, nit' ičega.
Bla.
Mislim, gledljiv je ali...
Bla.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 04/02/2021 : 11:10:26  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Stalno hocu napisat pa zaboravim. Toksicni osvetnik meni nikako nije sjeo, ne znam zasto, al eto. Procitao sam negdje da rade remake s Dinklageom.

Sto se tice Zle smrti, brijem da znate, u Italiji su prva dva dijela isla kao La casa i La casa 2. Onda su Talijani snimili par filmova koje su distribuirali kao trojku, cetvorku i dalje, i onda su neke filmove iz serijala Kuca (The House) distribuirali kao daljnje nastavke. Pa ako ima kompletista.

*pet minuta poslije* Evo nasao sam:

La casa 3 (Ghosthouse) https://www.imdb.com/title/tt0093090/
La casa 4 (Witchery) https://www.imdb.com/title/tt0096453/ (David Hasselhoff i Linda Blair)
La casa 5 (Beyond Darkness) https://www.imdb.com/title/tt0103802/
La casa 6 = Kuca 2
La casa 7 = Kuca 3

Hm, mogo bih ove kvazi-nastavke u sklopu filmskog izazova, makar petica ne podlijeze nijednom kriteriju, al kad jebal nek jebal.

Edited by - fandango on 04/02/2021 11:11:09
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 07/12/2022 : 13:34:03  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Once Were Warriors
1994, Lee tamahori

Kultni novozelandski film iz sredine 90ih. Portret života u suvremenoj urbanoj maorskoj zajednici. Bande, alkoholizam, domestic violence, popravni domovi, no future for you. Interni rasizam unutar rasno diskriminirane manjine. Postoje kaste Maora, neki su nekoć bili ratnici, drugi su bili robovi. Nasilje iz prošlosti uvjetuje nasilje u sadašnjosti. Budžet je nizak, iz njega je izvučen maksimum. Ton filma je neujednačen. Efektna muzika i uvodna montaža slova sugeriraju neki kulerski krimić B produkcije, dok je priča gruba egzistencijalna drama, no ima i humorističnih elemenata, romantike i puno pjevanja, a i najgori likovi imaju simpatične crte. Dosta glumaca su pretpostavljam naturšćici, no dvoje glavnih, Temuera Morrison i natočito Rena Owen rasturaju. Kad se sve zbroji, sjajan, unikatan film na kojeg je teško ostati ravnodušan.

Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 08/12/2022 : 15:04:35  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote

Ima i nastavak koji nije bas tolko dobar kao Bili jednom ratnici:

What Becomes of the Broken Hearted? https://www.imdb.com/title/tt0197094/

Cini mi se da su oba radjena po knjigama i da knjiga ima i treci dio.

Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000