forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Mini prikazi by koze123
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 16/12/2020 : 13:52:15  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Dugo se već teram da započnem neku ovakvu temu, gde bih pisao mini prikaze ili utiske stripova koje sam pročitao, tako da je danas (uz blagoslov rodonačelnika ovakvih tema ) konačno pokrećem. Ideja je da to bude neka vrsta "dnevnika", sa raznim upisima i komentarima na stripove koje sam čitao, i to dok su sveži. Pozivam sve koji žele da komentarišu i dodaju svoje utiske!

U prvoj poruci će biti neka vrsta "sadržaja", te bi tema trebala da bude (makar stilski) slična Pakinoj. Svi dodaci i promene će biti u hodu, naravno.

SADRŽAJ:

AMERIKANCI:

Batman: Beli Vitez - ovde
Batman: Crno i belo 1 - ovde
Batman: Crno i belo 2 - ovde
Batman: Earth One vol. 1 - ovde
Batman: Earth One vol. 2 - ovde
Batman: Earth One vol. 3 - ovde
Batman: Godina nulta - ovde
Batman: Godina stota - ovde
Batman: Three Jokers - ovde
Batman: Zlo doba - ovde
Conan the Barbarian Epic Collection vol. 1: The Coming of Conan - ovde
Harlin - ovde
The Magic Order - ovde
Vulverin: Poreklo - ovde
Vulverin: Poreklo II - ovde

BD:

Balkanska Arena - ovde
Fractalia - ovde
Na Krilima Vetra: Prvi ciklus: Iza i Oel - ovde
Veliki Mrtvac - ovde

BONELLI:

Čanbara #1 - ovde
Magični Vetar #1: Tvrđava aveti - ovde
Magični Vetar #2: Kandže - ovde
Magični Vetar #3: Milostiva Gospa - ovde
Magični Vetar #4: Čudovište - ovde
Magični Vetar #5: Vopi - ovde
Magični Vetar #6 i #7: Dugi nož/Zmijski sin ovde
Magični Vetar #8: Vendigo - ovde

OSTALO

Magnus: Omnibus - ovde

Edited by - koze123 on 27/04/2022 22:18:21

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 16/12/2020 : 14:01:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Kao što rekoh, fali ovakvih tema na forumu tako da samo naprid!

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 16/12/2020 : 14:42:22  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Batman: Godina stota



Scenario: Paul Pope
Crtež: Paul Pope

Ocena: 8/10

Year 100 je jedna sveža i drugačija verzija Betmena, za koju ne verujem da bi se svima i svidela. Ljudi koji su navikli na klasičnog Betmena mogu sigurno da nađu mane Poupove "underground" verzije mračnog viteza, no srž Gotama (što je u ovom stripu i najvažnije) ostaje ista. Prošlo je 100 godina od prvog pojavljivanja Šišmiša, nivo korupcije i nasilja u Gotamu je isti kao i uvek, dok urbana legenda Betmena polako pada u zaborav. Ipak, Betmen nabasava na jednu veliku zaveru koja doseže do najvećih vrhova države i grada, a istovremeno može imati veze i sa tajnom organizacijom koja tajno operiše u Gotamu.

Vreme policije je prošlo, zakon preuzimaju Gotamski Panteri, federalne i posebno obučene jedinice, među kojima se nalaze i metaljudi sa raznim sposobnostima. U centru priče je Betmen (čiji identitet ostaje tajna do samog kraja), ali i Džim Gordon, unuk "onog" Džima koji kao i uvek pokušava da očisti ovaj prljavi grad od korupcije i zla koji ga opseda. Priča je slojevita i interesantna, te uvlači čitaoca od samog početka i vodi jako dobro do odlične završnice. Usput postoji malo zastoja (posebno kada je u pitanju akcija koja može na momente biti konfuzna), ali u celini ovo je jedna interesantna i pažljivo ispričana priča, puna misterija koje otkrivamo i onih koje nikada nećemo otkriti.

Najbolji deo ovog stripa je naravno Poupov crtež, matorog i naboranog Betmena koji svojim odelom podeća na onog iz 1939. godine, Betmena koji je do detalja crtački razrađen, sa svim gadgetima koje ima i nosi sa sobom. Gotam je takođe impresivan, prljavština iskače sa stranica, a likovi su živopisni, posebno Gordon. Ovde imamo i nove pomoćnike, od Alfreda nema ni glasa, mnogi elementi "klasičnog" Betmena su promenjeni i okrenuti naglavačke - ipak je ovo budućnost, neka verzija sajber-Gotama.

Uz Godinu stotu, u ovom izdanju su sakupljeni još neki stripovi čiji je autor Poup - nekoliko kratkih radova od kojih mi je iskreno najzabavniji bio onaj iz B&W, kako zbog crteža kome leži i ta crno-bela varijanta, tako i zbog humoristične pričice. Priča o Betmenu u nacističkoj Nemačkoj je interesantna i više je omaž (i crtežom i naracijom) onom prvom Betmenu, dok mi je nagrađena priča Teenage Sidekick bila skroz za zaborav. Interesantni elementi ali ništa specijalno.


Edited by - koze123 on 16/12/2020 15:09:00
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 16/12/2020 : 16:01:34  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Batman: Earth One vol. 1



Scenario: Geoff Johns
Crtež: Gary Frank

Ocena: 5/10

Zemlja jedan je čitava podedicija DC-ja koja se bavi alternativnim viđenjima heroja, čiji se svetovi i počeci razlikuju od onog koji je kanon i na koje smo do sada navikli. U ovoj podediciji objavljeni su razni naslovi do sada - Batman, Wonder Woman, Superman, Teen Titans i Green Lantern, i to neretko iz više delova. Prvi deo Betmenove priče daje nam (po ko zna koji put) Betmenove formativne godine i prikazuje nam početak kada je Betmen obukao kostim i otisnuo se na ulice Gotama - no ova verzija Betmena se veoma razlikuje od svake prethodne. Pre svega Brus je ovde više amater nego u bilo kojoj drugoj iteraciji, čak toliko da mi je na momente i neprepoznatljiv, što mi je ujedno i jedna mana. Recimo trenutak kada Betmen čuje da neko zove u pomoć, on okreće glavu u drugom smeru i odlazi. Ovo mi uopšte nije u skladu sa Betmenovim likom, a verujem da neke tačke ipak moraju da se ispoštuju, ma kakva alterkacija bila u pitanju.

Priča se svodi na Betmenovo traganje za ubicom svojih roditelja, verujući da iza ubistava stoji Pingvin, koji je istovremeno gradonačelnik Gotama. Pomaže mu Alfred, u do sada neviđenom obliku: bivši vojnik koji je agresivan i kivan na svet oko sebe, ne preza od povređivanja, pa čak ni ubijanja. Ipak, najinteresantnija dinamika i promena dolazi u obliku dinamike Gordon/Bulok, gde je Gordon poslušni policajac koji se plaši da se suprostavi korumpiranim kolegama i kriminalcima, a Bulok je idealistični mladi novajlija koji se trudi da napravi promenu u Gotamu. Posebno je efektan kraj epizode koji se vezuje za Buloka, i koji ima posledice na nastavak ove priče - realistično, tužno i mračno.

Džef Džons je po meni jako dobar scenarista, koji nažalost često fušari. Znamo da ima ideje, znamo da može više, ali se ovde potrudio samo toliko da napiše jednu osrednju i krajnje prosečnu priču punu velikih kadrova i sa jako malo teksta. Ova priča kao da je pisana širim masama, bez neke veće podloge i ideje i može se pročitati kao blokbaster i ubrzo zaboraviti o čemu se radilo u samoj priči. Geri Frenk je sjajan crtač, detaljno pristupa svakom kadru i svim likovima, i stvarno je uživanje gledati njegov crtež - verujem da je to i razlog zašto je Džons insistirao na toliko velikom broju velikih kadrova.

Tako da, ovo po meni nije ništa specijalno, a najviše me u ovoj verziji svrbi sam Betmen koji mi deluje sasvim van karaktera, sa svojim amaterizmom više komičan nego ozbiljan, te na momente mi ovo vuče na neki "fan fiction". Generična priča ali jako dobar crtež postavlja teren za buduće brojeve, a verujte mi, drugi broj je mnogo bolji od ovog.

Edited by - koze123 on 16/12/2020 16:03:39
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 16/12/2020 : 17:29:39  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Batman: Earth One vol. 2



Scenario: Geoff Johns
Crtež: Gary Frank

Ocena: 8/10

Retko se desi da je drugi deo ili bilo kakav nastavak bolji od originala, posebno kad je original suv prosek i ništa više od toga. Ovaj put Džons se vraća sa pregršt novih ideja i likova, opet posvećujući dovoljno pažnje i starim likovima i negativcima ove priče.

Drugi deo Zemlje jedan dešava se pola godine nakon prvog i počinje jednom izuzetno dobrom scenom - naime, ljudi u liftu se zaglavljuju i preko razglasa im se javlja niko drugi do Zagonetača, koji im jelte, postavlja zagonetku. Jasno je odmah da će veliki akcenat biti na Ridleru i njegovoj dinamici sa Betmenom, no Džons odlučuje da ubaci i Killer Croca i Harvija Denta (zajedno sa njegovom sestrom Jess) i da sve te likove poveže u jednu jako interesantnu priču. Sama priča je jako zabavna i ovog puta ima mnogo više materijala nego u prethodnom broju, posebno kada se javi preokret koji neodoljivo podseća na Džeka Ričera, tj. kada se otkrije motivacija za Ridlerove zločine.

Ovog puta ima i mnogo više dijaloga i teksta, što je prvom broju po meni nedostajalo, tako da su i likovi bolje okarakterisani i napisani, a opet se negde izdvaja dinamika Harvija i Gordona, koja je sasvim suprotna dinamici iz prošlog broja. Sada Gordon kolo vodi, a Harvija vuče sa sobom i pokušava da ga izvuče iz alkoholizma, dok Bulok pokušava da zaboravi na odvratne scene koje je video pri kraju prošlog broja.

Moram priznati da, dok mi se Ridlerova priča i način na koji je povezana sa Harvijem i Džesikom jako svidela, deo sa Killer Crocom mi je bio prilično naivan i ne toliko dobro osmišljen. Odjednom je iz misterije priča otišla u nekom čudnom smeru, naivnom i melodramatičnom, no hvala Bogu scenarista se nije dugo zadržao na tome (iako nam je dao naznake za treći nastavak koje će biti jako zanimljive). Posebno su me oduševile poslednje dve stranice, i to je jedan od razloga što ja Džonsa smatram izuzetnim scenaristom - na jako dobar način nam je skrenuo pažnju sa nekih detalja, samo da bi nas na kraju ostavio u šoku i željnih nastavka. Gerija Frenka ne bih puno komentarisao, čovek se svojski potrudio kao i u prošlom broju i nacrtao brutalno dobro strip. Uz to, sve mane od prošlog broja vezane za Betmenove karakteristike ličnosti ostaju i ovde, ali su malo bolje pojašnjene i eksplicirane.

Sad kad sam pročitao oba ova dela mogu dati i preporuku za čitanje, posebno zbog drugog dela koji je iznad proseka u koji spada prvi, i koji daje interesantne naznake za nastavak serijala. Sad jedva čekam nastavak koji izgleda izlazi u martu, da vidim šta je još Džons odlučio da zameni i doda u ovu Zemlju jedan.

Edited by - koze123 on 16/12/2020 20:49:03
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/12/2020 : 17:29:46  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Uf, ne slazem se sto se tice Betmena Zemlje jedan. Evo mog osvrta od pre par meseci kada sam procitao fibrino izdanje:

quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by don_draper

Koliko je moguće da priča o Batmanovim počecima iznenadi i oduševi? Pošto već postoji Godina prva kao origin story za sva vremena onda bih rekao da je nemoguće probaviti još jednu sličnu priču. Na svu sreću Zemlja jedan jedanko poštuje tradiciju svih priča i mitologije o Batmanu, ali hrabro uz brojne preinake i drugačije karakterizacije stvara nešto sasvim drugačije i osvježavajuće. Ovo je podosta mračniji i prizemljeniji pristup Gothamu. Premda nedostaje one Millerove hardcore realističnosti ovo je ipak u svom opsegu dosta ambiciozniji strip (ne nužno i bolji) i na svojih 300 stranica želi uhvatiti različite periode Bruceovog života, ali i cijelu galeriju dobro poznatih likova u nešto izmijenjenom ruhu.
Crtež je solidan, ima ponekih fantastičnih prizora, ali s tog aspekta ono što je savršeno ispalo su akcijske scene, jednostavno super odrađeno, u svakom trenutku jasno i dinamično, a opet lagano za pratiti.
Puno toga govori da čak i nakon svih godina i svih varijacija je ovaj dvojac uspio napraviti priču o Batmanovim počecima koja plijeni pozornost i jamči užitak. Nezahvalno bi ga bilo uspoređivati s Godinom prvom, svaki strip za sebe je remekdjelo. 5/5



Evo nabavio i procitao Earth One za jedan dan.
Apsolutno potpisujem sve sto je napisao kolega Don draper i pridruzujem se ostalim pozitivnim komentarima.
Spojleri:
Odlicno ispricana prica, napeta, kao da gledam neki dobar film o Betmenu. Konacno da nije Dzoker glavni negativac i konacno da dobijemo ozbiljnog i zajebanog Zagonetaca koji stvarno uspeva da bude intrigantan i opasan (onu glupost sa Zagonetacem u Muku necu da spominjem). Takodje reinterpretacija i izmene kod odredjenih likova su mi bile interesantne: Alfred kao bivsi vojnik i drug s ratista Jonhatana Waynea, Martha se preziva Arkham, dakle njena porodica je otvorila ludnicu (to o Marthi mi se jedino nije svidelo i to sto Arkham ne radi), Harvey Bullock kakvog nismo videli, Pingvin kao gradonacelnik, zenski Two face je takodje prijatno iznenadjenje.

Neko je gore spomenuo da mu nedostaje kraj. I to je istina, Earth One je zamisljen kao ongoing edicija grafickih novela. Tako da se svaki broj cita za sebe, ali se ipak nastavljaju. Prvi deo je izasao 2012. a drugi 2015. i bas sam se pitao da li 5 godina bez novog broja znaci da je to i kraj Earth One Batmana, kad bas naletim na ovu dobru vest objavljenu pre 16h. Kakva koincidencija!
https://www.gamesradar.com/batman-earth-one-volume-3-finished-waiting-for-dc-release-according-to-geoff-johns/

Dzef Dzons je zavrsio scenario pre nekog vremena a Gari Frank je zavrsio sa crtanjem treceg dela u junu ove godine, sada se samo ceka kada ce DC to objaviti. Dzons kaze da je jako zadovoljan pricom i da on i Gari misle da je ovo najbolji broj do sad. Prvobitno je najavljeno da ce treci deo izaci 2018. godine medjutim pomeren je zbog drugog projetka istih autora Doomsday Clocka (Casovnik sudnjeg dana u izdanju Carobne knjige).
Nadam se da ce DC to uskoro objaviti i da ce Fibra to ubrzo objaviti u svom perfetknom izdanju kakvo je i ovo bilo. Samo moram se sloziti da iako je ovaj Absolut format prelep, mozda bih ipak vise voleo da su ovi Betmeni objavljeni u uobicajenom klasicnom americkom trejd formatu (dakle ne onako kako su objavljeni Hitman i Bajke, vec veci kao sto su DWov Skalpirani i Stvorenje iz mocvare i Paniser).

Od mene 9/10



Uz to bih dodao da vidim da su dosta hvaljeni Wonder Woman Earth One, dostupan kod nas u izdanju Carobne knjige, a i Green Lantern Earth One, mozda i njega docekamo u domacem izdanju?
Ima par odlicnih jutjub kanala koji se bave stripom i jedan od njih (Owen likes comics, sjajnog li imena!) je napravio recenziju i rekapitulaciju Earth One naslova i njihovog protracenog potencijala.
Nazalost ti kanali se vecinom bave americkim stripovima i to vecinom DC, Marvel, Image, ali zaluta ponekad tu i Bleksad, Dilan Dog, Mali Nemo, Sudija Dred...
Ostali odlicni jutjub kanali koji se bave stripom su mi Mat Draper (https://www.youtube.com/channel/UCialJ2te1CSh8DLU8SK5D_w) i Comic Tropes (https://www.youtube.com/user/skunkape)

Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1956 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 16/12/2020 : 18:43:39  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
I mene iznenadila ocjena, obzirom da se slažem da je Batman sjajan (s veseljem ću se baciti na treći dio) -
no ne mislim osporavati, mišljenja se razlikuju

(Od ostalih, Green Lantern mi je također iznenađujuće dobar,
a Superman tek donekle zanimljiv - ima solidnih twistova,
no mlako mi je sve skupa .. a ni crtež mi se ne sviđa previše,
pa ono.

WW i Teen Titans još čekaju na red.)

Split your lungs with Blood and Thunder

Edited by - fler on 16/12/2020 18:48:45
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 16/12/2020 : 20:35:02  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Drugi mi je baš lepo legao, ali prvi mi je nažalost za zaborav, iako vidim da se većini na forumu sviđa. Sigurno bi utisak bio malo bolji da sam čitao na absolute formatu u onakvom izdanju.

WW mi je iznenađujuće loš (s obzirom da ga piše Morison), previše pretenciozan i konfuzan, ali čitao sam ga pre neku godinu pa je sigurno potrebno ponoviti gradivo. Crtež je doduše prva klasa, kao i kadriranje, a posebno kolor.

Bacam pogled i na yt, hvala!
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 19/12/2020 : 17:08:54  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Batman: Crno i belo 1



Scenario: Razno
Crtež: Razno

Ocena: 9/10

Batman: Black and White je projekat koji je osmišljen kako bi se skupili najbolji svetski stvaraoci u oblasti stripa (scenaristi i crtači) na jednom mestu. Ideja je jednostavna: svaki autor ima svega osam stranica da napiše i nacrta priču koja mora biti o Betmenu. Sve ostalo je na samim autorima: hoće li priča biti jeftina zabava koja se sasvim oslanja na crtež? Hoće li autor pokušati da postavi i odgonetne egzistencijalna pitanja ili će pak pokušati da uvede humor u mračni Gotam? Opcija ima beskonačno, a svaki autor je ostavio svoj pečat, i po meni je ova kolekcija iz tog razloga savršena.

U prvom tomu sakupljene su priče koje su pisali i crtali neki od najpoznatijih autora sveta: Brus Tim, Arči Gudvin, Džo Kjubert, Klaus Janson, Volter Sajmonson, Nil Gejman, Met Vagner, Denis O'Nil, Brajan Boland, Kevin Nolan itd itd. Pobrojati sve scenariste i crtače ne bi imalo nekog smisla, a osvrtanje na svaku od 20 priča koje su sakupljene u ovom tomu bi predstavljalo preveliki podvig. Zato sam odlučio da se pomenem priče koje su na mene ostavile najveći utisak, kako scenarijski, tako i crtački.

Za početak, oduševila me je priča koju je napisao i nacrtao Ted Makiver - Večno oplakivanje. U osam stranica Makiver se osvrnuo na Betmenovu motivaciju iz jednog, do sad neekspliciranog ugla, a to su žrtve koje Betmen ne uspe da spase. Naime, ideja je u tome da svaka od tih žrtvi nastavlja da živi u Betmenu, da nikad ne bivaju zaboravljene, i na neki način daju "gorivo" koje je potrebno da bi ideja Betmena bila uspešna u gradu bez spasa. Odmah za njom ide genijalna priča Brusa Tima, koja preispituje Dvoličnog. Još jedna priča koja je na mene ostavila poseban utisak je priča koju je napisao Brajan Boland - toliko mračna i odvratna, prosto da vam bude muka dok je čitate, propraćena najboljim crtežom u čitavom prvom tomu. Priča Klausa Jansona Dobro veče, ponoći je još jedna u nizu originalnih, prelepo napisanih i nacrtanih priča, sa sjajnom idejom u pozadini. Čejkinovi Sitni zločini odskaču genijalnim kadriranjem, dok Ubistvena Božićna priča ima najeksperimentalniji crtež koji sam do sada video. Uglavnom su mi se sve priče kretale od dobrih do jako dobrih, uz par pričica koje su mi bili slabije (ili su pak moja očekivanja tu bila dosta viša):priča Kacuhira Otoma me je ostavila sasvim ravnodušnim, više sam očekivao od Sajmonsona gde mi deluje da je ovo "samo odradio", ali i od Bila Sjenkeviča koji mi uopšte nije legao (iako je njegov crtež svuda fenomenalan).

Kao što rekoh, osvrtanje na sve priče zahtevalo bi čitavu recenziju, i to veoma dugačku, i prevazilazi namere ove teme. Crno i belo je pun pogodak, tako da moram da nabavim brojeve 2 i 3 što pre. Ovo je strip koji će iščitavati iznova i iznova, naravno selektivno. Inače, izašao je u Americi prvi broj nove kolekcije B&W, naslovnicu je crtao sjajni Kapulo a unutra imamo veliki broj imena. Ne znam koji je planirani ritam izlaženja, ali i to se mora ispratiti.

Edited by - koze123 on 19/12/2020 17:13:24
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 19/12/2020 : 17:16:02  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Imaj u vidu da je svaki sledeći primetno slabiji od prethodnog.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/12/2020 : 20:39:28  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Kakva je to nova kolekcija Black and Whitea, ciju naslovnu stranu crta Kapulo?

Zasto se prosto ne zove Black and White 4?
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 19/12/2020 : 20:57:30  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
https://www.amazon.com/Batman-Black-White-Vol-4/dp/1401250629/ref=mp_s_a_1_13?dchild=1&keywords=batman+black+and+white&qid=1608407806&sprefix=batman+black+and&sr=8-13

Već ima BW4
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 19/12/2020 : 21:09:46  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Vizuelno se u svakom delu mogu pronaći odlične stvari ali nažalost priče tonu direktno proporcijalno sa svakim sledećim nastavkom. Četvorka je užas, učite na tuđim greškama
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 19/12/2020 : 21:33:48  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
I trojka je meni slaba skroz.
Dvojka je već ok.
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 20/12/2020 : 10:30:37  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Kakva je to nova kolekcija Black and Whitea, ciju naslovnu stranu crta Kapulo?



Svaka kolekcija se sastoji od nekoliko brojeva od po pedesetak strana (recimo prva ima 4 broja). Ovo je nešto novo, Black and White #1, koja će biti deo jedne takve, buduće kolekcije.

Baš šteta za buduće brojeve B&W, mada sam tako nešto i pretpostavljao. Siguran sam da će vredeti makar zbog crteža.
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 24/12/2020 : 20:59:00  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Odlučio sam da pridodam linkove ka nekim temama gde sam pisao o određenim stripovima u prvom postu, da se ne zagubi i da bude pregledno - konkretno zasad samo za MV. Ako bude bilo previše konfuzno i zauzimalo previše prostora u prvom postu, obrisaću.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 25/12/2020 : 07:51:08  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Evo i svih recenzija u koje možeš kopirati svoje komentare, meni ih je uvijek zanimljivo čitati a na forumu se lako pogube. :)

https://www.stripovi.com/recenzije/magicni-vjetar-mv-lib-1a-fort-ghost/297/
https://www.stripovi.com/recenzije/magicni-vjetar-mv-lib-1b-kandze/1170/
https://www.stripovi.com/recenzije/magicni-vjetar-mv-lib-1c-lady-charity/723/
https://www.stripovi.com/recenzije/magicni-vjetar-mv-lib-2a-zvijer/694/
https://www.stripovi.com/recenzije/magicni-vjetar-mv-lib-2b-whopi/595/
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 25/12/2020 : 09:43:18  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

Evo i svih recenzija u koje možeš kopirati svoje komentare, meni ih je uvijek zanimljivo čitati a na forumu se lako pogube. :)

https://www.stripovi.com/recenzije/magicni-vjetar-mv-lib-1a-fort-ghost/297/
https://www.stripovi.com/recenzije/magicni-vjetar-mv-lib-1b-kandze/1170/
https://www.stripovi.com/recenzije/magicni-vjetar-mv-lib-1c-lady-charity/723/
https://www.stripovi.com/recenzije/magicni-vjetar-mv-lib-2a-zvijer/694/
https://www.stripovi.com/recenzije/magicni-vjetar-mv-lib-2b-whopi/595/


Urađeno, hvala na podsetniku i linkovima. Ubuduće postavljam na oba mesta.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 25/12/2020 : 18:12:34  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Odlično, sad će to živjeti u vječnosti na recenzijama i neće se izgubiti u forumskom moru tema i postova. :)
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 25/12/2020 : 21:17:42  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
The Magic Order



Scenario: Mark Milar
Crtež: Olivier Coipel

Ocena: 3/10

The Magic Order je jedan od relativno novijih radova Marka Milara, prvi nakon što je Netflix otkupio Millarworld. Bilo je priče da Netflix ovo finansira kako bi se onda posvetio i seriji koja bi tako već imala bolju podlogu i već postojeću bazu fanova, no zbog čitave situacije sa pandemijom Netflix odustaje od finansiranja ove serije (u ovom trenutku). Tako da, sve što nam ostaje je 6 brojeva ovog stripa, i Milarovo obećanje da će ga "nastaviti", koje je dao pre jedno godinu dana (ako ne i više). Što se mene tiče, za tim i nema potrebe, a kako stvari stoje, teško da će do toga uopšte i doći.

Prišao sam čitanju ovog stripa pre svega zato što sam veliki ljubitelj HP serijala, a ovo se reklamiralo kao neki "dark adult fantasy", kao "ozbilniji HP" i slično. Bez ikakvih poređenja, Milar je po meni uradio veoma slab posao sa ovim stripom, iako je ova tema ima mnogo više potencijala. Priča se vrti oko tajnog magičnog udruženja, koje postoji u senci i za koje ljudi ne znaju. Cilj ovog udruženja je da se brine o ljudima i da ih štiti od svih zla koje mogu da ih zadese. Na početku priče vidimo dvojicu maga koji planiraju i izvršavaju ubistvo trećeg. i ubrzo je jasno da je neko odlučio da ubija magove koji su na visokom nivou. E sad, glavni problem je što mi posle tri stranice saznajemo ko je to neko, a glavna misterija ("ko je tajni ubica koji se krije iza maske") je toliko jednostavna i predvidljiva, da je to prosto bolno. Na početku druge sveske sam to provalio, zajedno sa čitavom motivacijom tog lika, tako da ovaj strip ne nudi apsolutno nikakva iznenađenja.

E sad, mesta gde bi Milar mogao da se izvuče su ili prikaz tog magičnog sveta i načina na koji on funkcioniše (što je recimo jedan od glavnih razloga uspeha Roulingove) ili duboka karakterizacija likova i njihovih odnosa. Nažalost Milar površno obrađuje i jedan i drugi aspekt, tako da je ikrajnji produkt u najboljem slučaju mlak. U jednom trenutku mi se jako svidelo kako je priča krenula da se grana (kada je scenarista ubacio portret sa zamkom i čitavu ideju u njegovoj pozadini), ali brzo su se stvari vratile na staro i priča je nastavila primarnim tokom. Možda bi glavni problem bio to što ni u jednom trenutku mi ne osećamo neku veliku opasnost, niti vezanost za likove - jedan za drugim oni padaju kao muve, prilično bedno i jednostavno, a pritom ne rade ništa kako bi se odbranili i suprotstavili protivniku. Uz sve to, ne postoji nikakvo ograničenje magije, već konstantno iskaču neke nove stvari, tako da je apsolutno sve moguće. Hoćete da vreme stane? - mahnete jednom štapićem. Hoćete da poletitite, postanete munja ili promenite čitavo poimanje vremena i prostora? - mahnite dvaput. Ipak su potrebna neka ograničenja kako bi se ustanovila bilo kakav nivo pretnje i kako bi priča makar malo bila napeta.

Ni sam crtež mi se nije nešto posebno svideo, iako sam na momente video potencijal. Neki kadrovi su bili zaista lepi, lica likova su često bila jako precizno nacrtana, ali nekako mi je čitav crtež delovao... isprazno. Uglavnom su u pitanju veliki kadrovi gde se pojavljuje jako malo teksta, a u tim kadrovima nema nekih detalja ili atmosfere koja bi uvukla čitaoca u ovaj magičan svet(sem, kao što sam rekao par izuzetaka). Da se Milar više posvetio bilo kom aspektu koji sam do sada pomenuo, ovo bi bilo jedno zabavno štivo - ovako, bez ikakvog world-buildinga, uz pojednostavljenu i predvidljivu priču i površne likove, ovo je ispodprosečno, te ne preporučujem bilo kome (pa ni ljubiteljima HP-a ili neke dark fantazije).
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 27/12/2020 : 16:55:27  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Batman: Three Jokers



Scenario: Geoff Johns
Crtež: Jason Fabok

Ocena: 8,5/10

Nakon pročitane recenzije sa sajta, probudila mi se velika želja da pročitam ovaj strip, na koji sam u međuvremenu u potpunosti zaboravio. Činjenica je da ga piše jedan od svakako najproduktivnijih mainstream scenarista koji su trenutno živi, što mi posebno predstavlja užitak, budući da je Džons uglavnom jako dobar u svom poslu. Neću se puno pozivati i upoređivati sa pomenutom, odličnom recenzijom, no meni je čitanje Tri Džokera bilo pravi užitak, što je verovatno suprotno mnogim stavovima koje sam viđao na forumima.

Tri Džokera je davno najavljena priča, koja je tokom godina sve više hajpovana, do te mere da su čitaoci očekivali neko ludilo a la Killing Joke, što svakako nije slučaj. Kroz ovaj strip (koji se može, i treba posmatrati kao nastavak na pomenuti strip) Džons svakako "imitira" ili pak omažira jednom od najvećih strip scenarista svih vremena, ali njemu nedostaje to "nešto" što je Mur imao. To ne znači da ovo nije jako zabavan strip sa dovoljno supstance koji nudi jedan interesantan pogled na neke dosadašnje stvari i odnose u okviru DC univerzuma. Priča počinje sa tri glavna junaka koji istražuju tri viđenja Džokera koja su se desila u maltene istom trenutku: Red Hood, Batgirl i naravno Batman. Džokeri su očigledno osmislili jedan plan i teraju tu svoju ideju do kraja - a na našim junacima je da otkriju šta se krije u pozadini. Da li su stvarno uvek postojala tri Džokera koji su se igrali sa svima? Da li je jedan od njih bio prvi i ako da, koji? Šta stoji iza misterije Džokera i zašto su baš sad odlučili da se aktiviraju? Džons postavlja niz pitanja, na koje po mom skromnom mišljenju uglavnom i uspeva da korektno odgovori.

Odabir tri glavna junaka nije uopšte slučajan - u pitanju su tri junaka na čiji život je Džoker imao najviše uticaja: Red Hood je maltene ubijen od ruke Džokera, Batgirl je nakon kobnog susreta ostala u kolicima, a Batman je oduvek bio u centru svega. Tri negativca i tri junaka u borbi koja se može završiti samo na jedan način. I tu dolazimo do možda najkontroverznijeg dela ovog stripa - a to je svakako Džo Čil. Već mi je muka od konstantnih vraćanja na sam početak Betmenove karijere i na trenutke koji su ga oblikovali da postane to što jeste - što u stripu što u filmovima. Svi znamo tu priču, i nekako postaje ustaljeno da svaki novi autor koji prilazi serijalu ne može da izbegne a da se ne osvrne na tu kobnu noć u ulici Zločina. Ipak, pored svega, mislim da je Džons uspeo da pronađe originalan način da vrati Čila i da mu da jednu od najvažnijih uloga koja je do sada viđena. Verovatno ima dosta i u tome što generalno volim ovakve teme, a i malo optimizma je uvek dobrodošlo u mračni svet Betmena - bez ikakvih spojlera, Čilova uloga je u ovom stripu velika, posebno zbog svega onoga što ona predstavlja na Betmena, koji je po meni ovako nešto i zaslužio posle toliko godina borbe. Ipak, tu leži i glavni problem ovog stripa: na kraju shvatamo da ova priča nije donela apsolutno nikakve posledice po DC univerzum ili Betmena. Kao što je recezent i spomenuo, to nije uvek loša stvar, ali u ovom slučaju ipak jeste! Stavimo u zagradu i sav reklamni materijal koji postavlja ovu priču kao jednu od najvažnijih priča o Džokeru, pa i pretencioznost koja je svakako prisutna: ova priča je prosto morala da donese bilo kakvu promenu, jer će bez toga jako brzo pasti u zaborav. Deluje mi da je Džons prosto želeo da igra na sigurno i da se plašio da rizikuje, što je prava šteta.

Ne mogu a da se ne osvrnem na sam kraj stripa, odnosno na epilog. Epilog je meni jedna od upravo najboljih stvari u celom stripu, čak iako briše jednu važnu dimenziju koju je Mur namerno ostavio u originalu. Nisam očekivao da će me taj deo toliko iznenaditi, ali tu dobijamo i jednu totalno novu dimenziju Betmena ali i Džokera, koju je Džons jako lepo ukomponovao. Način na koji Džons piše jako je blizak Murovom, malo ipak prizemnije i pristupačnije, sve vreme napeto, nudeći jedan sasvim solidno promišljeni "blokbaster" koji će, ako ništa drugo, makar biti zabavan tokom čitanja. Džejson Fabok je uradio maestrelan posao, njegov crtež je jako detaljan, a posebno pohvala ide na crteže junaka i negativaca, njihove facijalne ekspresije koje verno prenose emocije i bolje no što bi ijedan scenarista mogao da uradi.

Ako se ova priča posmatra kao direktan nastavak Killing Joke-a mislim da uspeva da produbi originalnu priču, dok stoji paradoks da je najbolji deo stripa upravo onaj koji briše važne elemente originala. Dajem mu visoku ocenu jer sam baš uživao u čitanju, kao i zato što su mi se svidele neke teme koje su direktno vezane za Džo Čila, što je bilo sasvim neočekivano. Na kraju je Džokerova motivacija dobro osmišljena i struktuirana, ali je mogla biti još malo produbljena. Ostaje žal što Džons nije skupio više hrabrosti da unese neke promene u odnos između Betmena i Džokera koji dugo već, rekao bih, stagnira, iako je što sigurnije pristupio nečemu što se može lepo propratiti u budućnosti. Ako ovaj strip stoji sam za sebe, i pritom se ništa na njega ne nadoveže, onda bi mu i ocena trebala biti niža, ali ako se bilo kako proprati i produbi ono što je ovde započeto, ja ću iskreno biti prezadovoljan.

Sada samo ostaje večno pitanje: da li čekati ČK da izda strip (što sam prilično siguran da će se desiti) ili ganjati original? Meni je ovo lično dovoljno dobro za papir i voleo bih da se povremeno vratim ovoj priči, možda i u nekoj kombinaciji sa Ubistvenim vicom.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/12/2020 : 17:03:03  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Je l ima nekih spojlera u ovom tvom tekstu za 3 Jokera Koze? I u Pakinoj recenziji da li ima spojlera?
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 27/12/2020 : 17:13:09  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Je l ima nekih spojlera u ovom tvom tekstu za 3 Jokera Koze? I u Pakinoj recenziji da li ima spojlera?



Nema spojlera rekao bih ni na jednom ni na drugom mestu, samo se spominje pojavljivanje jednog lika - nije spoiler per se, ali ako ne želiš ništa da znaš o radnji preskoči zasad, pošto znam da ćeš sigurno čitati kad izađe. Meni recimo recenzija nije ništa uništila, štaviše čak me je i dobrano zainteresovala.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 27/12/2020 : 17:23:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Ja se trudim u recenzijama uvijek napomenuti ukoliko navodim neke baš ozbiljne spoilere. Kod "Three Jokers" bih rekao da možeš slobodno pročitati recenziju, mislim da nisam ništa previše bitno otkrio. Nisam prepričavao radnju ni na jednom mjesto, ako na to misliš.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/12/2020 : 17:42:27  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Hvala momci! Redovno ja citam tvoje recenzije Paka, ali ovaj strip me bas zainteresovao pa sam mislio skroz da preskocim recenziju da ne znam apsolutno nista o stripu.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/12/2020 : 18:17:05  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
pratim te koze!
a očekujem sličnu temu i od goinga!!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000