forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Popisi, biografije, bibliografije
 Regionalna baza stripova
 New Topic  Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

StripArt
New Member

Bosnia and Herzegovina
286 Posts

Member since 14/04/2019

Posted - 14/02/2021 : 22:15:57  Show Profile Show Extended Profile  Send StripArt a Private Message  Reply with Quote
Da se objedine svi podaci o stripovima koji su do sada unešeni

Everyone is entitled to their own opinion, but not their own set of facts.

StripArt
New Member

Bosnia and Herzegovina
286 Posts

Member since 14/04/2019

Posted - 14/02/2021 : 22:16:50  Show Profile Show Extended Profile  Send StripArt a Private Message  Reply with Quote

Počeo sam da pravim 'elektronski' spisak svoje kolekcije stripova. Posao je dosta obiman i da bi unio sve podatke treba mi nekoliko godina. Podaci koje hoću da unesem su neka kombinacija Grand Comic Database, Strip knjižara Asteriod B612, knjige Vodič kroz strip autor Mladen Viskić, knjige Beskonačni itinerer kroz svet Strip albuma autor Vladimira Topolovački, stripovi.com Forum Stripovi / Popisi, biografije, bibliografije...
Pretpostavljam da nisam jedini s idejom o jednoj obimnoj Regionalnoj bazi stripova. Potrebna mi je pomoć po pitanju odabira samih podataka koji bi se unosili a pogotovo za unos svih tih podataka. Ja sam unos podataka donekle prilagodio tome da podatke lokalno kod sebe mogu unositi svi zainteresirani a ja bih ih objedinjavao i ponovo slao svima. Sigurno da je pravo rješenje jedna interaktivna web/internet aplikacija ali ju baš i nije lako napisati a da bude prilično kontrolirana za unos.
Podaci se u osnovi unose u Excel a objedinjeni su u Power BI. Power Bi je inače stvarano dobar MS program i u desktop veriziji koju trenutno koristim je besplatan. Veliki problem ovakvog unosa je količina podataka koji se drže objedinjeno. Trenutno je veličina Excel cca. 200 KB gdje najviše 'prostora' zauzimaju Episode, Story i Issue.
Iole detaljniji opis a pogotovo same podatke je nemoguće unijeti kao sam tekst u sklopu jednog posta.
No evo par osnovnih podataka:
i) Svi, ili barem većina naziva kolona su na engleskom i velikim dijelom su preuzeti iz GCD iz barem dva razloga
a. da li je izdavač ili naladnik – ovako je publisher ili da li je pasica ili kaiš – ovako je strip
b. ako ovaj projekat ikada ili kada zaživi na internetu siguran sam da će biti dosta upita izvan ovih prostora
ii) inače sami nazivi kolona su za dijalog i vjerojatno i neke izmjene
iii) svaka tabela trenutno ima pet dodatnih kolona
a. note – neka zabilješka/opaska
b. URL – 1 ili više internet adresa bitnijih za pojam
c. Inserted – datum prvog unosa
d. Modified – datum zadnje izmjene
e. Responsible – neko ko je primarno zadužen za taj pojam, dobro je imati dvije osobe

Sam model se trenutno sastoji od 14 tabela. Plava boja znači da se prilikom unosa određuje vrijednost i mora biti jedinstvena na nivou nadređenog konkretnog objekta što ne znači da mora biti jedinstvena na nivou cijele tabele. Žuta boja znači da se ta vrijednost kopirala iz nekog plavog ili crvenog polja. Crvena polja se ne popunjavaju nego ih Excel automatski generira. Komplet žute tabele desno su neka vrsta pomoći jer daju konkretne vrijdnosti za polja ID i Key ali ih treba eksplicitno dokopirati. Slijedi kratak opis nekih tabela.
Comic
comicTitle – sam naziv stripa u originalu
comicID – jedinstven broj na nivou tabele kao referenca u drugim tabelama gdje ima potrebe
Npr.
comicID comicTitle
1 Modesty Blaise
3 Lucky Luke
7 Astérix

Strip
Veže se za Comic samo se navode 'naši' nazivi. Ako je 'naš' naziv istovjetan originalu nema potrebe to duplirati.
Npr.
stripID nazivStripa
1 Modesti Blejz
3 Srećko Munja
3 Talični Tom
7 Asterix
7 Asteriks

Genre
Vrste žanrova. Vjerojatno će se na kraju iskristalizirati max. 20-ak ako ne i manje žanrova
Npr.
genreID genre zanr
1 spy špijunski
2 crime krimić

ComicGenre
Kojim sve Žanrovima pripada neki Strip.
Npr.
comicID genreID
1 1
1 2
2 3

Character
Glavni(ji) likovi i kojim stripovima se pojavljuju. Teoretski ako jedan lik ima isto ime a pojavljuje se u dva različita stripa treba ga dva puta prijaviti.
Npr.
characterID comicID characterName
1 2 Desmond
2 2 Rip Kirby
3 3 Averell Dalton
Znači da se Desmond pojavljuje u stripu Rip Kirby jer je comicID = 2 za strip Rip Kirby.

Lik
Sve isto samo na 'našem' jeziku.
Npr.
likID stripID imeLika
1 2 Dezmond
2 2 Rip Kirbi

Author
Autori (crtači i scenaristi)
authorID name fullName bornDateKey diedDateKey
1 O'Donnell Peter O'Donnell 19200411 20100503
2 Holdaway Jim Holdaway 19270328 19700218
14 Moris Maurice De Bevere 19231201 20010717

Role
Kod crtača (artist) ponekad se razdvajaju na olovka, tuš, boja i slično.
Npr.
roleID role
1 writer
2 artist

RoleEpisode
Ako se hoće navesti određena aktivnost nekog crtača ili ako je bilo više autora na nekoj konkretnoj episodi.
Npr.
episodeID roleID authorID
1018 2 2
1018 2 3

Episode
Previše kolona za navesti svaku zasebno. Samo je bitno da se podaci odnose na prvo 'izlaženje' epizode. Kolona episodeKey se 'samo' generira u Excel tabeli. Ako se ne zna tačan datum početka u kolonu dateKey se za nepoznate dio unose nule (0).

Publisher
Malo nezgodno ako je neko mijenjao ime (Strijela 92, Borgis, Korpus) ili ako je aktivan i prije i nakon raspada SFRJ.

Edition
Kako i da li 'grupirati' neko izdanje (npr. Axa i Axa SAGA) ili razdvojiti na podizdanja (SSB vs. Tajni agent i.e Baraccuda i Johnny Nero, Diabolik, Alan Ford, ...). Dodati ili ukinuti pojedine kolone?

EditionType
Koje vrste i kako ih razdvojiti/opisati?
Npr.
editionTypeID editionType note
1 album više epizoda
2 series jedna (1) epozoda
3 magazine stripovi barem 90%
4 newspaper stripovi manje od 40%

Issue & Story
Vjerojatno uz Episode dvije ako ne najznačajnije a onda barem najobimnije i najzahmetnije tabele. Bitno je napomenti da se svi podaci unose isljučivo s originalnih primjeraka ili istih u digitalnoj formi. Ukoliko ima nesigurnosti oko originalne episode u tabelu Story u kolonu/polje episodeKey se unosi episoda 0.
Npr.
Kada sam unosio podatke za epizodu (Story) Pruga kroz preriju još nisu bile unešene originalne Episode za Lucky Luke pa je prijavljena kao 3000 jer je to Lucky Luke gdje je comicID = 3. issueKey je prenešen iz tabele Issue i odnosi se na konkretan broj edicije.
comicID publisherID editionKey issueKey episodeKey title
3 15 1502 15020001 3000 Pruga kroz preriju

Znam da je sve ovo što sam napisao nedovoljno ali daje barem neki uvid u same podatke.
Prilično sam na novi član pa ne znam neke tehnikalije. Ako bude interesa i razvije se rasprava bilo bi dobro razdvojiti to po temama gdje bi npr. svaka tabela i sve vezano za nju bilo zasebno. U svakom slučaju na raspolaganju sam za sva dodatne pitanja, sugestije i slično. Može te me kontaktirati preko postova (StripArt), ili preko Vibera (061/789-753) po mogućnosti da je Viber instaliran na računalo, ili direktno na moj privatni e-mail (dzavid@gmail.com).
Na One Drive se mogu preuzeti:
Excel cca. 210 KB https://1drv.ms/x/s!ApvduNozXuUFaqJPcTSDm99h5Q8?e=kVfdYl
Power BI cca. 350 KB https://1drv.ms/u/s!ApvduNozXuUFcBrm2h0st9lK6vw?e=4L6YiS


Everyone is entitled to their own opinion, but not their own set of facts.
Go to Top of Page

StripArt
New Member

Bosnia and Herzegovina
286 Posts

Member since 14/04/2019

Posted - 14/07/2021 : 11:18:24  Show Profile Show Extended Profile  Send StripArt a Private Message  Reply with Quote
Prva verzija 'regionalne baze stripova' je dostupna na
https://adsflamingo.com/Comics.html
Tu sam za sva pitanja, sugestije, ispravke podataka, prihvat novih podataka i slično.

Everyone is entitled to their own opinion, but not their own set of facts.

Edited by - StripArt on 14/07/2021 11:19:26
Go to Top of Page

StripArt
New Member

Bosnia and Herzegovina
286 Posts

Member since 14/04/2019

Posted - 27/07/2021 : 11:52:06  Show Profile Show Extended Profile  Send StripArt a Private Message  Reply with Quote
Prvi/uvodni pregled nije interaktivan i daje samo neki grubi uvid u količinu unešenih podataka.

Lijevi klik na < 1 do 18 > nudi spisak trenutnih pregleda. Ponovni lijevi klik daje izabrani pregled koji je interaktivan. Dalje se preko slicera/filtera može pregled ‘suziti’. Standardno button (mali kružić) ograničava na izbor ili svih ili samo jedne ponude a kvadratić omogućava istovremeni izbor više ponuda. Neki sliceri/filteri imaju search opciju koja pomaže/ubrzava izbor.
Pokušajte pa pitajte dalje sve što je nejasno.
Znam da je sama ‘aplikacija’ na prvu malo konfuzna ali mi je to jedini trenutni besplatan izbor. No mislim da će se svako nakon 10-ak minuta osjećati ‘domaći’ a najbolje je što sve i da hoćeš ne možeš ništa pokvariti.

Everyone is entitled to their own opinion, but not their own set of facts.
Go to Top of Page

StripArt
New Member

Bosnia and Herzegovina
286 Posts

Member since 14/04/2019

Posted - 29/07/2022 : 16:44:03  Show Profile Show Extended Profile  Send StripArt a Private Message  Reply with Quote
Nažalost do daljnjeg je pristup ‘aplikaciji’ onemogućen jer bi godišnji trošak za to bio cca. 300-400 KM. U potrazi sam za nekim besplatnim rješenjem ali za sada nisam ništa pronašao. No ako ima interesenata ja im mogu poslati ovu ‘aplikaciju’ ali treba da imaju instaliran Power BI koji se besplatno i regularno može skinuti sa MS site.

Everyone is entitled to their own opinion, but not their own set of facts.
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2732 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 31/07/2022 : 15:00:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message  Reply with Quote
Jesi li mislio na ovakvu bazu stripova?


Moj strip
Moje aukcije
Go to Top of Page

StripArt
New Member

Bosnia and Herzegovina
286 Posts

Member since 14/04/2019

Posted - 01/08/2022 : 11:50:48  Show Profile Show Extended Profile  Send StripArt a Private Message  Reply with Quote
Ne. Više u stilu https://www.comics.org/ .Teško je za opisati, mora se vidjeti 'uživo' ili preko dijeljenog ekrana, npr. ako imaš instaliran Viber na računalu (što sam već radio i fercera odlično) a mogu pokušati i preko Skype (još nisam probao ali pretpostavljam da i to fercera).

Everyone is entitled to their own opinion, but not their own set of facts.

Edited by - StripArt on 01/08/2022 11:51:25
Go to Top of Page

StripArt
New Member

Bosnia and Herzegovina
286 Posts

Member since 14/04/2019

Posted - 11/09/2022 : 20:14:25  Show Profile Show Extended Profile  Send StripArt a Private Message  Reply with Quote
Ipak sam uspio postaviti RBS na internet tako da se može pristupiti iz browsera bez potrebe da se nešto dodatno instalira lokalno. Budući je to besplatan host sam naziv je malo 'čudan' ali se poklonjenom konju ne gleda u zube. Dakle samo ukucati
http://comics.lovestoblog.com/?i=3
i trebalo bi da radi.
Ako bude pitanja samo izvolite.

Everyone is entitled to their own opinion, but not their own set of facts.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000