forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Dina - knjige
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 24/02/2021 : 15:41:48  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Počeo sam ponovo čitati Dinu.
Razlog je, naravno skorašnja pojava filma ali i činjenica da sam ovo zadnji put čitao kao klinac (srednja škola) i već sad, nakon pročitanih 160+ stranica vidim koliko sam toga propustio skužiti kad sam bio mlađi. Tako je to, treba se nekim knjigama vraćati sa dovoljnim vremenskim odmakom, a na kraju krajeva ne samo knjigama - Dan ludila je vrhunski film ali ne kuži ga isto klinac od 18 i neki radnik u uredu od 35 sa plaćom od 4000 kuna.
Uglavnom, sa ovim čitanjem sam već skužio da mi je falilo jedno "međučitanje" kad sam imao tamo negdje 30 (sada ima 41) ali zato sada više uživam.
Dina je istinsko remek-djelo s tim da se to odnosi na ove Herbertove knjige. Ove kasnije nisma ni čitao ali budem probao sada i njih obraditi.

OPREZ:CRVI SPOILERA SLIJEDE:
Naravno, ako niste čitali knjige, očekujte velike spoilere u ovom topicu:))
Uglavnom, sada sam na 160 i nekoj strani i Yueh upravo izdaje Vojvodu. Inače, ja sam ljubitelj i filma iz 1984. i smatram ga fakat odličnim i scenografijski sjajno izvedenim (znam, znam, u manjini sam:)) ali sada se više ne sjećam - film prati samo prvu knjigu, ne?

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero


Edited by - mladjo on 24/02/2021 22:29:37

Gru
Average Member



817 Posts

Member since 07/01/2014

Posted - 24/02/2021 : 19:38:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Gru a Private Message  Reply with Quote
Možeš li spojlere staviti u drugu boju, da ljudima ne kvariš gušt čitanja/gledanja filma.
Isto sam veliki fan knjiga, pogledao sam Lynchov film "Dina" nekoliko puta, (zadnje sam gledao director cut verziju koja ostavlja puno bolji dojam) i film prati samo prvu knjigu, a razlog zašto dosta ljudi ne voli ovu filmsku verziju je zato jer što film ide prema kraju sve se više udaljava od knjige i neke stvari su izmjenjene, neke zbrzane, vremenska crta radnje je izmješana.
E sad, problem s knjigama je taj da sa svakom sljedećom knjigom kvaliteta knjiga opada. Poslije izvrsne "Dine" slijedi "Mesija Dine" koja je nešto lošija ali još uvijek dobra knjiga, pa vrlo dobra "Djeca Dine" koja otvara pozornicu za sljedeću knjigu "Božanski car Dine". I upravo me "Božanski car Dine" razočarala, ima genijalnu ideju, ali izvedba je nikakva. Ove dvije zadnje knjige "Heretici Dine" i "Kapitol Dine" su ono što bi se reklo 'ni vrit ni mimo' za pročitati i zaboraviti. (Frank Herbert je imao u planu napisati još jednu knjigu i tako završiti sagu Dine).
Od sina Franka Herberta su čitljive knjige "Kuća Atreida", "Kuća Corinno", "Kuća Harkonnen", dok su knjige "Butlerijanski džihad", "Najezda strojeva", "Bitka za Corrin" po meni loše, nečitljive i gubitak vremena.
SyFy channel također ima svoju ekranizaciju Dine, u obliku mini serija, "Dina" po prvoj knjizi i "Djeca Dine" po trećoj knjizi.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 24/02/2021 : 22:20:04  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gru

Možeš li spojlere staviti u drugu boju, da ljudima ne kvariš gušt čitanja/gledanja filma.
Isto sam veliki fan knjiga, pogledao sam Lynchov film "Dina" nekoliko puta, (zadnje sam gledao director cut verziju koja ostavlja puno bolji dojam) i film prati samo prvu knjigu, a razlog zašto dosta ljudi ne voli ovu filmsku verziju je zato jer što film ide prema kraju sve se više udaljava od knjige i neke stvari su izmjenjene, neke zbrzane, vremenska crta radnje je izmješana.
E sad, problem s knjigama je taj da sa svakom sljedećom knjigom kvaliteta knjiga opada. Poslije izvrsne "Dine" slijedi "Mesija Dine" koja je nešto lošija ali još uvijek dobra knjiga, pa vrlo dobra "Djeca Dine" koja otvara pozornicu za sljedeću knjigu "Božanski car Dine". I upravo me "Božanski car Dine" razočarala, ima genijalnu ideju, ali izvedba je nikakva. Ove dvije zadnje knjige "Heretici Dine" i "Kapitol Dine" su ono što bi se reklo 'ni vrit ni mimo' za pročitati i zaboraviti. (Frank Herbert je imao u planu napisati još jednu knjigu i tako završiti sagu Dine).
Od sina Franka Herberta su čitljive knjige "Kuća Atreida", "Kuća Corinno", "Kuća Harkonnen", dok su knjige "Butlerijanski džihad", "Najezda strojeva", "Bitka za Corrin" po meni loše, nečitljive i gubitak vremena.
SyFy channel također ima svoju ekranizaciju Dine, u obliku mini serija, "Dina" po prvoj knjizi i "Djeca Dine" po trećoj knjizi.




E vidiš ovoga se i ne sjećam.
Da, ovih 6 drugih nisam ni čitao. Budem ih probao svakako kada dođu na red.
Dobro, ove tri zadnje se zapravo vremenski dešavaju prije prve knjige, jel'?

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14509 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 24/02/2021 : 23:21:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Da li ima Hrvatsko izdanje?

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 24/02/2021 : 23:38:11  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Mislim da ima svih 6 ovih origigi i još ovih 6 dodatnih.
Proguglaj malo, ja sad čitam izdanje iz 2004. ali mislim da ima i novijih.
A i uvijek možeš u knjižnici uzeti staru dobru Kentaur biblioteku:))

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 24/02/2021 : 23:38:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonka24

Da li ima Hrvatsko izdanje?



Ima, tvrde korice od izdavača Izvori i novije izdanje mekih korica od Egmonta. Mialim da je čak isti prijevod.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 24/02/2021 : 23:45:00  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
[url=https://ibb.co/HhtJXQB][/url]


COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14509 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 24/02/2021 : 23:54:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Izvori znači.
Od njih sam nabavio Dana Simmonsa kojeg vjerojatno nikada ne bi nabavio da nisam otkrio stranicu.
Idem odmah pogledati da li je dostupno.

Dugo sam gledao te knjige, privukle su me zbog naslova " dina " pustinja zar ne? A takvi krajevi me baš privlače.
Malo čudan način zanimanja za knjige, ali dobro.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 25/02/2021 : 00:13:31  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ako te zanimaju pustinje, to je samo dodatni plus:))
Dina je fakat remek-djelo.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14509 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 25/02/2021 : 00:20:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Otišao sam vidjeti i ima samo četiri nastavak, fale dva. Sada se moliti Bogu da ih relativno lako i brzo nabavim.

Ako mi se sviđa Dan Simmons, onda će i ovo sigurno, ako mi se ne svidi lako prodam kasnije.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 25/02/2021 : 08:05:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Nemaju baš sličnosti Herbert i Simmons. Herbert je meni više kao SF verzija Tolkiena.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Gru
Average Member



817 Posts

Member since 07/01/2014

Posted - 25/02/2021 : 10:12:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Gru a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo
E vidiš ovoga se i ne sjećam.
Da, ovih 6 drugih nisam ni čitao. Budem ih probao svakako kada dođu na red.
Dobro, ove tri zadnje se zapravo vremenski dešavaju prije prve knjige, jel'?



"Kuća Atreida", "Kuća Harkonnen" i "Kuća Corrino" su radnjom smještene malo prije radnje iz "Dine" (vojvoda Leto je mlad), ovdje se između ostalog objašnjava kako je došlo do zavade između Atreida i Harkonnena.
"Butlerijanski džihad", "Najezda strojeva", "Bitka za Corrin" je smještena daleko u prošlost prije "Dine", ovdje su ljudi porobljeni od strane robota (kako budeš dalje čitao Frank Herbertove Dine, na više mjesta ćeš naći kako se spominje Butlerijanski džihad i zabranu gradnje stroja koji mogu misliti i računala općenito, odatle potreba i za mentatima).
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 25/02/2021 : 10:19:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Ja sam tek nedavno pročitao prvu knjigu Dine i to u izdanju Egmonta (Puls) i jako mi se dopala. Film gledao nisam. Sada gledam da nabavim i ostale polako, iako smatram da ću prvu još jednom pročitati prvu knjigu kad budem nastavljao.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 25/02/2021 : 12:16:17  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gru

quote:
Originally posted by mladjo
E vidiš ovoga se i ne sjećam.
Da, ovih 6 drugih nisam ni čitao. Budem ih probao svakako kada dođu na red.
Dobro, ove tri zadnje se zapravo vremenski dešavaju prije prve knjige, jel'?



"Kuća Atreida", "Kuća Harkonnen" i "Kuća Corrino" su radnjom smještene malo prije radnje iz "Dine" (vojvoda Leto je mlad), ovdje se između ostalog objašnjava kako je došlo do zavade između Atreida i Harkonnena.
"Butlerijanski džihad", "Najezda strojeva", "Bitka za Corrin" je smještena daleko u prošlost prije "Dine", ovdje su ljudi porobljeni od strane robota (kako budeš dalje čitao Frank Herbertove Dine, na više mjesta ćeš naći kako se spominje Butlerijanski džihad i zabranu gradnje stroja koji mogu misliti i računala općenito, odatle potreba i za mentatima).



Da, skužio sam za ove zadnje tri da su prije prve knjige jer u Dini se spominje taj Džihad i strojevi. Inače tek sad kužim koji je to vrhunski politički triler od knjige. Zbog nedostatka konpjutera i sustava vladnja (feudalne Kuće koje vladaju planetina) knjiga ima baš zanimljivu strukturu. Naravno da je čistokrvni SF ali ina dosta srednjevjekovnog u njoj.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero


Edited by - mladjo on 25/02/2021 12:17:14
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 04/03/2021 : 18:00:00  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Frank Herbert:DINA

OPREZ! CRVI SPOILERA ISPRED VAS!!!

Pročitavši ponovno prvu knjigu Herbetovog remek-djela, vidim koliko mi je izmedu 15-e i 41-e godine života falilo jedno "međučitanje". Koliko sam mogao shvatiti Dinu sa 15? Ha dosta je drukčiji tok svijesti jednog tinejdžera, iako je u godinama kada Paul postaje Muad'dib. Vjerojatno je to bilo nevjerojatno i Davidu Lynchu kada je snimao filmsku verziju (iako je bilo za očekivati da će ulogu dobiti njegov kućni glumac Kyle McLahan)
Naravno, na čitanje me potaknula nova ekranizacija djela koje će, zbog kompleksnosti radnje, pokrivati samo prvi dio knjige.Uspoređujući ovu harmoniju beletristike ne mogu, a da je ne usporedim sa tetralogijom Hyperion. Iako su Hyperion i njegovi nastavci ultra teški za čitanje, kod Dine, unatoč velikom broju likova, cijeloj mitologiji, svijetovima, unutarnjim ustrojstvima Carstva, Velikim i Malim Kućama, ekologijom planeta i njenom promjenom i namjenom knjiga ne odskače od spomenute tetralogije, ipak ju odvaja jedan bitan dio - dodaci. Na više od 30 strana dodataka postoji abecedno kazalo svih nepoznatih pojmova, postoji članak o ekologiji Dine, redu Bene Gesserit, odlomci o plemićkim kućama i članak Vjera na Dini koji uvelike pomažu razumijevanju ovoga svijeta i kosmosa koji ga okružuje.
Uglavnom, ako imate 30+ a niste pročitali Dinu, pročitajte je, a ako imate 30+ i već ste čitali Dinu, pročitajte je ponovo. Oduševit ćete se.

[url=https://imgbb.com/][/url]

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 04/03/2021 : 22:34:56  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
Ja sam.to opet citao zbog filma
I ponovno zaboravio detalje

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 05/03/2021 : 00:01:25  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Sad sam pogledao i film
Dobar je ali u sredinji radnje je zbrzan. Htjeli su obuhvatiti cijelu knjigu ali za to im ne bi bilo dovoljno ni tri sata

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14509 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 05/03/2021 : 00:55:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Nisam zaksnio, javili mi na mail iz izvora, kažu da nedostaje još jedna od šest knjiga pa da će pričekam i uzmem odjednom.
Mladjo s obzirom da si me ti navukao očekujem da mi riješiš barem 5%.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 05/03/2021 : 10:22:13  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
ja mislim na ovaj novi film koji je trebao izaci

meni je najbolji nastavak bozanski car dine
ono poslije sam sve batalio i rasprodao

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 05/03/2021 : 13:05:54  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonka24

Nisam zaksnio, javili mi na mail iz izvora, kažu da nedostaje još jedna od šest knjiga pa da će pričekam i uzmem odjednom.
Mladjo s obzirom da si me ti navukao očekujem da mi riješiš barem 5%.



Po knjizi?!

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14509 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 05/03/2021 : 17:47:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Ukupno molim lijepo, ukupno!

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Gru
Average Member



817 Posts

Member since 07/01/2014

Posted - 08/03/2021 : 02:02:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Gru a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

ja mislim na ovaj novi film koji je trebao izaci

meni je najbolji nastavak bozanski car dine
ono poslije sam sve batalio i rasprodao



Mene je baš Božanski car Dine najviše razočarao, knjiga čiju su radnju najavljivale Mesija Dine i Djeca Dine i koja je mogla i trebala biti epska u rangu prvog nastavka na kraju ispadne knjiga o nesretnoj ljubavi...
Go to Top of Page

Gru
Average Member



817 Posts

Member since 07/01/2014

Posted - 08/03/2021 : 02:12:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Gru a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Sad sam pogledao i film
Dobar je ali u sredinji radnje je zbrzan. Htjeli su obuhvatiti cijelu knjigu ali za to im ne bi bilo dovoljno ni tri sata



Lynchov?

Nedavno sam pogledao SyFy-evu mini seriju Dune (3 epizode po sat i pol), vrlo vjerno se drže knjige, ali sam mišljenja da oni koji nisu čitali knjige nebi razumjeli neke stvari, znači fali još barem sat i pol radnje. I toliko o tome da će ovaj novi film biti dobar (sa IMdB: runtime estimated 2 hours 25 min.)
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 08/03/2021 : 14:05:44  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote

Knjige o Dini smo i tu malo dotakli: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=50973

Ja nedavno kompletirao izdanja Carobne knjige. Moram priznati da mi se Izvorovi prijevodi ne svidjaju. Knjige sam citao vjerno i onda sam nadosao do Paul of Dune ili Winds of Dune, vise ne sjecam, ali bilo koja da je u pitanju, necitljiva je. Onda trilogiju Great School of Dune, o tome kako su nastali Bene Gesserit, navigatorski ceh i mentati, nisam ni otvorio.

U oktobru je izasla i prva knjiga nove trilogije, opet prequel o Letu, prva knjiga u kaladanskoj trilogiji. Stanc najgore vrste, pretpostavljam.



Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 11/03/2021 : 20:35:27  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Počeo sam čitati Mesiju Dine. Ovo je za dva koplja lošije od prve knjige ali i dalje je dobro.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/03/2021 : 18:54:46  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Argh, već se deset dana gnjavim s ovom knjigom...
A na poleđini piše iz jednog časopisa "Izvrsno! Možda i bolje od prvog dijela!"

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000