forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Neil Gaiman
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 19/03/2021 : 21:50:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Okej, svi znamo i (nadam se) čitali smo Sandmana, no ovaj je engleski autor i osim tog kapitalnog djela objavio još mnoštvo radova pod svojim imenom i zato mislim da ne bi bilo zgorega imati jednu zbirnu temu gdje bismo mogli prodiskutirati o svemu tome. S obzirom da Gaiman nije isključivo strip autor, već je isto tako aktivan kao prozni književnik, možemo u rasprave uključiti i njegova književna djela, zašto ne.

Eto Ja ću svoje mišljenje napisati nešto kasnije kad malo uhvatim vremena, a do tada slobodno napišite pokoju rečenicu.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 19/03/2021 : 23:23:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Sandmana sam pročitao tek (Fibrinu) prvu knjigu, ali mi se svidjela i svakako ću čitati i ostale. S druge strane, njegov Batman (također u izdanju Fibre) mi i nije baš sjeo. Što se knjiga tiče, već dugo mi je na listi American Gods, ali iskreno, što više vremena prolazi to mi je manje primamljiva. Čitao sam zato Good Omens što je pisao s Pratchettom i to mi je bilo urnebesno zabavno te sam siguran da ću joj se vraćati.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 19/03/2021 : 23:29:38  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Od stripova samo probrane stvari i sve mi je prva liga: Sandman, Books of Magic i Death. Posebno mi je drago što je Markos nedavno potvrdio da će potonji biti objavljen

Signal to Noise je van konkurencije i od mene najtoplija preporuka za to ostvarenje ako volite malo zrelije stvari, dok McKeanov crtež jednostavno treba da se doživi iz prve ruke

Black Orchid bi morao obnoviti ali kao da se sećam da mi je vizuelno ostavila jači utisak negoli priča

Od knjiga se dosta toga pročitalo od njega ali malo toga je preživelo seču kolekcije, samo su Coraline i The Ocean at the End of the Lane ostavili dovoljno jak utisak da bi im se vraćao

............

EDIT: ajde da se napravi i jedna rang lista, poređeno od lošijih ka boljim stvarima:


- Violent Cases / varljivost detetovih sećanja na detinjstvo ispričano kroz krimi istoriju Al Caponea. Mogu Gaiman i McKean bolje od ovoga

- Miracleman / više mi se sviđa šta je Moore uradio sa ovim serijalom ali konačni sud o ovome ako se ikada kompletira

.........

- Library #1-3 / tri zbirke koje sakupljaju po 4 kratke Gaimanove priče, prvi tom sadrži najkvalitetnije stvari, druga dva toma već nisu na tom nivou, pogotovo crtački sve to slabije izgleda. Overall 4 najbolje priče su mi: A Study in Emerald, Murder Mysteries, How to Talk to Girls at Parties i Snow Glass Apples

- Norse Mythology #1-3 / strip adaptacija istoimene Gaimanove knjige koja se bavi Nordijskim mitosom. Na serijalu se smenjuje veliki broj crtača, većina je već ranije radila sa Gaimanom. Ne očekivati ovde neku dekonstrukciju jer Gaiman ostaje dosledan originalnim izvorima i strip obiluje komičnim momentima

...........

- Death: High Cost of Living (#1-3) & Death: The Time of Your life (#1-3) + Death Talks About Life / spinoff Sandmana gde je u glavnoj ulozi cura u koju su svi zaljubljeni; lejdi Death kao mlada, lepuškasta, goth devojka, u ovim pričama silazi među smrtnike kako bi savladala neke životne lekcije

- Black Orchid / neortodoksna superherojska priča sa sjajnom grafičkom podlogom McKeana, delo koje fino paše uz sagu o Močvarku

- Marvel 1602 / superherojstvo smešteno u 17 vek i elizabetansko doba, šteta što Gaiman nije češće radio tezge za Marvel

- Batman: Whatever Happened to the Caped Crusader? / Gaiman je napisao bdenje o Sandmanu, a ovde je napisao opelo o Batmanu. Kratko, ali efektno i upečatljivo

- Books of Magic / nema lošeg stripa gde je Constantine narator. Odličan crtež i fanovi Sandmana ne bi trebalo da propuste ovo delo

..........

- Signal to Noise / u isto vreme i tužna i dirljiva grafička novela promišljanja o smrti dok McKeanove ilustracije 4 jahača apokalipse ostavljaju bez daha

- Sandman / snoviđenje u stripu, diskutabilno najbolji serijal koji sam do sada imao prilike da iščitam i nešto najbolje što strip kao medij ima u svojoj ponudi

Edited by - naker on 21/05/2022 20:20:27
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 20/03/2021 : 12:51:45  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Američki bogovi je jedna od nekoliko knjiga koje sam u životu pročitao dvaput.
Neki Sandmana navode kao Gaimanov kapitalni uradak, meni su to ipak Američki bogovi.
Roman pun zanimljivosti i sigurno jedan od najinspirativnijh Gaimanovih trenutaka.
Nastavak Anansijevi dečki također je jako dobar, s obiljem humora i izrazito tečnom radnjom.
Nordijska mitologija je izuzetna s pripovjedne strane, ali i s one informativne (koga zanimaju Mitovi).
Svemirska prašina, Ocean na kraju puta, Koralina, Knjiga o groblju, Neverwhere... zapravo su mi sve njegove pročitane knjige u rangu vrlo dobrih do odličnih.
Od stripova, osim Sandmana, Signal to Noise je fantastičan, Books of Magic također jako dobre.
Čak mi se i Marvel 1602 jako dopao, premda inače nisam ljubitelj takve tematike.
Zapravo nisam pročitao još ništa loše od Gaimana, sve u rangu vrlo dobrog do odličnog.
I to je jedini takav pisac (pjesnik, što god), s većim opusom djela, na kojeg sam ikad naišao.
Bukowski je zapravo odmah do njega, samo on se sjebao sa zadnjim romanom Pulp (mada je tad već bio jednom nogom u grobu, pa opraštam).
Jedan od onih pisaca koji mi je toliko dobar pripovjedač, da i poneke nedostatke čovjek jednostavno zanemari kao sitna nesavršenstva koja se svakom potkradu.
I definitivno preferiram njegove romane i priče.
Stripovski scenariji ga podosta ograničavaju, koliko god da su i dalje vrlo dobro implementirani.

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain

Edited by - bonjovi4ever on 20/03/2021 12:55:08
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 20/03/2021 : 17:30:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivo, meni su Američki Bogovi bili dobri, ali ne i više od toga. Uvijek su mi djelovali kao light verzija motiva iz Sandmana pa mi možda zbog toga nisu sjeli u punoj mjeri. Nažalost, to je za sada i jedina Gaimanova knjiga koju sam pročitao, iako bih definitivno htio proći i kroz ove ostale. Jučer mi je baš stigla Nordijska Mitologija (u izdanju Mitopeje) tako da će i to uskoro doći na red.

Što se tiče stripova, za sada se pokazalo da mi je Gaiman uvijek tu negdje pri vrhu, ali nikako da uhvati taj vrh. Osim Sandmana, jedino djelo koje bih (za sada) opisao kao vrhunsko je The Books of Magic, dok ova ostala variraju od prosječnih pa do vrlo dobrih. Doduše, Miracleman: The Golden Age je tu vrlo blizu. Čak mi se i sviđa što je pristup potpuno drugačiji od Mooreovog, sviđa mi se taj worldbuilding i gledište s položaja malog čovjeka. Šteta što nikako da završi Silver Age, ko zna oćemo li to ikad dočekati. S druge strane 1602 ima zanimljivu ideju i vrlo dobru izvedbu, no nije me oduševilo u toj mjeri da ga zadržim na polici. Što se Black Orchid tiče imam slično mišljenje kao i naker, vizualno odlično, no sa scenarističke strane ne baš toliko, iako se radi o solidnoj priči. S druge strane, njegovi Eternals su mi baš prosjek, krene zanimljivo, no kasnije sam se jedva natjerano da izguram do kraja, ne zato što je loše, već zato što je baš prosječan i dosadan strip. Njegov Batman mi je na prvo čitanje bio odličan, no nedavno sam ga ponovio i dojam mi je donekle splasnuo, iako se idalje radi o vrlo dobrom stripu. Popratne kratke priče smještene u Batmanov svijet koje se nalaze u Fibrinoj knjizi nažalost nisu vrijedne spomena. Također, htio bih spomenuti i njegov kratki angažman na Spawnu, ta priča sa Angelom mi se baš svidjela.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 21/03/2021 : 10:29:21  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Eternals nisam pročitao, mada mi stoji na polici. Stvar je u tome da nisam fan superherojskih stripova, mada sam ih dosta čitao do prije 10-ak godina, jedino sam Eternals u to vrijeme nekako preskočio.
Sad me jednostavno većinom više ne zanimaju takvi stripovi, a pročitam ih isključivo ako ih potpisuju autori poput Moorea, Gaimana i sl.
Ok, Batmana i dalje čitam, i onaj Gaimanov Batman mi je bio sasvim u redu... ali opet, Batman niti nije superherojski strip.
I, opet, preferiram Gaimana u proznom obliku, mada je nekoć bilo obratno.
Vjerojatno se i o tome radi: tko više voli čitati i naviknut je na Gaimana u stripovskom (scenarističkom) obliku, možda mu njegovi romani neće toliko sjesti.

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 22/05/2021 : 20:35:29  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote




A Study in Emerald

Napisao: Neil Gaiman
Nacrtao: Rafael Albuquerque

Ko voli krimi priče gde detektiv dedukcijom u maniru Herloka Holmsa pokušava da uhvati ubicu morao bi baciti pogled na ovo







Murder Mysteries

Napisao: Neil Gaiman
Nacrtao: P. Craig Russel

Sjajni Russell kojeg obožavam iz Nibelunga je odlično ilustrovao Gaimonovu kriminalističku priču smeštenu u sred raja jer desilo se nezamislivo i krv je prolivena jer jedan anđeo je i bukvalno i figurativno postao "pali anđeo" - ubijen je
Bila bi ovo priča bez mane ali naravno po Gaymanu kako bi drugačije slatki mali anđelčići ubijali vreme osim ako se ne bi trljali jedni o druge :/






How to Talk to Girls at Parties

Napisao: Neil Gaiman
Nacrtali: Fabio Moon & Gabriel Ba

Naslov odaje utisak da se radi o štivu namenjenom pre svega za tinejdžere ali to uopšte nije ono čime Gaiman želi da se bavi ovim stripom i što se više primičete kraju shvatate da ništa nije onako kako se na prvi pogled čini
Brazilski duo oduvao sa crtežom






Forbidden Brides of the Faceless Slaves in the Secret House of the Night of Dread Desire

Napisao: Neil Gaiman
Nacrtao: Shane Oakley

Crtež koji nije moj fah + prokleti kurziv + neuspeo Gaimonov pokušaj satire horora = ubedljivo najloša priča u ovoj zbirci





The Neil Gaiman Library Volume 1

40e je malo previše da bi ovo poželeo da imam na papiru ali vredi dati šansu ovoj zbirci i dovoljno me je zainteresovalo da overim i preostale tomove
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 23/05/2021 : 20:15:41  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Black Orchid

Napisao: Neil Gaiman
Nacrtao: Dave McKean

Kada se prvi put iščitavala Orhideja crtež je očekivano oduševio dok priča baš i ne, ali sad na drugo čitanje ipak drugačiji utisci, Gaiman je iz naftalina izvukao perifernog heroja i uz epizodne uloge nekih drugih likova iz DC univerzuma (Lex, Batman, Poison Ivy, Swampika itd), ispripovedao superherojsku priču koja je sve samo ne to, strip počne izrazito nasilno da bi se završio neočekivano nenasilno, što samo ide na vodenicu tvrdnje da je ovo jedna zaista neortodoksna grafička novela

Nema šta, britanci imaju dara da pišu o davno zaboravljenim herojima i heroinima, a da to tako dobro funkcioniše, a jedan od razloga zašto je ovo ostvarenje dostojno nalepnice Vertiga je sjajna vizuelna podloga, McKeana obožavam i prosto uživam u njegovim močvarnim pejsažima Luizijane ofarbanim sa paletom boja zelene i ljubičaste koja samo pojačava sveprisutnu aromu flore kojom Orhideja isparava

Black Orchid je zaslužio mesto u kolekciji pored svog starijeg brata Močvarka iako ne mogu reći da sam zadovoljan DW izdanjem: sa hrbata se ni ne može pročitati naziv dela, margine su užasne, strip je prepevan tako da likovi pevuše domaće hitove, a predgovor spojluje radnju što je nesrećno odrađeno jer ovo je tip stripa gde je bolje iz prve ruke iskusiti ključne momente

Neo svojevremeno napisao lep prikaz Orhideje pa bacite pogled
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 07/06/2021 : 20:10:43  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Signal to Noise

Napisao: Neil Gaiman
Nacrtao: Dave McKean

"Ti nisi mrtav dok svaka osoba koju znaš ne umre". Za umetnike važi malo drugačije pravilo, oni kroz svoje kreacije žive večno i "umreće" tek kada ljudi prestanu da čitaju / gledaju / slušaju njihova dela, možda je i to jedan od razloga zašto glavni lik ove grafičke novele pokušava da dobije nemoguću trku sa vremenom i završi film pre nego što izgubi konačnu bitku sa rakom

Gospa smrt je naš najlojalniji drugar i uvek će nas pratiti gde god da pođemo. Da li to znači da treba da se plašimo smrti? Ne, jer smrt je normalna pojava u prirodi ali to ne znači da nam je zabranjeno da promišljamo da li smo na najbolji način iskoristili dar života

Obratiti pažnju na ključne reči "signal" i "šum" koje se nekoliko puta spominju u stripu ali uvek u malo drugačijem kontekstu ali dovoljno bliskom da se uklapaju sa premisom dela

Mekina obožavam i paše mi njegov kreativno-apstraktan pristup stripu gde više imam osećaj da se divim nekom avangardno umetničkom delu u muzeju negoli da čitam strip
Ovo delo je umnogome poznato po njegovom portretu 4 jahača apokalipse i namerno nisam postavljao te ogledne table jer to je nešto što treba da se doživi iz prve ruke

Samo izdanje odlično kao pionir edicije Supernova, vidi se da ovo delo mnogo znači ljudima koji su radili na njemu jer DW izdanje ima čak 7 propratnih tekstova i 3 kratke priče pre nego što se uopšte dođe na red da počnete da čitate strip

Ali da ne bude da samo hvalim, iako su u impressumu numerisane stranice, u samom stripu nisu dok kod prevoda postoje dve greškice, ako se već nije htela iskoristiti kandža onda se moglo bar napisati da je auto blokiran, a ne da je "uhapšen", shoot a film je prevedeno kao "upucati film", a ne snimiti, ovo je baš nesrećno ispalo jer film igra bitnu ulogu u stripu jer je glavni lik režiser

Zanimljiv je komentar Mekina da mu je najbolja adaptacija ove priče ona u radio predstavi zbog očigledne mogućnosti da se koriste zvučni efekti koji su bitni za razumevanje ovog dela, ja bi samo dodao da se slušanje Pink Floydove numere "Time" savršeno uklapa sa ovim delom kao u ostalom i ceo taj koncept album ide ruku pod ruku sa ovim stripom

Verovatno je većini prva asocijacija na Darkwood Konan, ameri, mange ili nešto skroz drugo, ali meni će to biti edicija Supernova i stripovi kao što su Arkam, Pinokio, i Od signala do šuma jer ovi naslovi i bukvalno i figurativno otvaraju oči čitaocima jer i vizuelno i scenaristički donose određenu zrelost sa sobom za koju nikad ne bih rekao da strip kao medij može da ponudi
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 08/06/2021 : 18:21:54  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Iz Signal to Noise.


ZIDOVI


OTVARANJE

„Tamo negdje postoji nešto što ne voli zid.“

Robert Frost je rekao, ali također i savjetovao,
u poemi Popravka zida, da
„dobre ograde stvaraju dobre susjede“,
prema tome, što je on znao?


PRVI ZID

Pitam se tko je podigao prvi zid.
Što mu je bilo na umu. Ili njoj. Zaštita?
Privatnost? Ili nešto drugo.

Zidovima smo digli civilizaciju,
praveći sebi sklonište i odstupnicu.
Odvajajući se od „drugih“: prirode,
divljih zvijeri, ljudi drugačijih od nas.
Zidovi nas određuju, ali i razdjeljuju.

Zidovi odvajaju ljude; ne samo oni
koje sagradimo. Možda se najviše
trebamo bojati onih koje ne vidimo,
onih u koje jednostavno vjerujemo.



DRUGI ZID

Kad sam bio mali, sanjao sam san.

I u snu bješe nota, glazbena, jedan zvuk;
i kad bi se začula, svi zidovi bi se srušili. I svi
ljudi bi vidjeli...

Vidjeli bi jedni druge, sve što rade unutar zidova.
Nitko se više ne bi imao gdje sakriti.

I onda sam se probudio, i nikad nisam saznao
je li dobro ili loše to što zidova nema.
Da se nemaš gdje sakriti i da možeš ići
kuda god želiš; bez pretvaranja, zaštite, tajne.



TREĆI ZID

Rekoše mi da je Veliki kineski zid jedini ljudski
artefakt koji se iz svemira može vidjeti na Zemlji.

Nikada nisam vidio Zemlju iz svemira.
Ne znam nikoga tko jest.

Vidio sam samo slike.

Rekoše mi da, kada se uzdigneš tako visoko,
teško je razlikovati jednu zemlju od druge.
Pomislio bi da će biti obojene, kao na starim
mapama koje smo imali u školi.

Kako bi ih mogao razlikovati.



ČETVRTI ZID

Kad sam čuo da će Berlinski zid biti srušen,
prva reakcija mi je bila olakšanje; ali onda sam
pomislio: što ako je postojala neka djevojka
koja je godinama – pola života – slikala nešto na zidu?

Poruku, ili sliku.

Ako je svakog jutra ustajala rano, i izlazila, i slikala samo jednu ili dvije
linije na zidu. Svaki dan, po kiši, ili zimi, ponekad u mraku.
Bio je to plač protiv tlačenja. Njena pobuna protiv zida.

I skoro da je završila kad su ga srušili.
Ljudi su mogli dolaziti i odlaziti po želji.
Zid protiv kojega se bunila nestao je, kao i njeno djelo,
razbijeno na umjetničke djeliće, prodane privatnom kolekcionaru...

Pitam se kako se osjećala. Nadam se da nije bila razočarana.

Ja bih bio.



ZATVARANJE

Možda bismo trebali gledati izvan zidova.

Slušati slikare, i pisce, i glazbenike, i redatelje, i one koji
slikaju grafite što cvatu poput sjajnih cvjetova na zidovima
napuštenih zgrada – sve vas.

Postoji četvrti zid koji treba srušiti. Vlade i zvanični glasnogovornici koji
oduvijek ističu kako dobre ograde stvaraju dobre susjede, i pooštravaju
graničnu kontrolu u pokušaju da ostanemo sretni tamo gdje jesmo.

Ali tamo negdje postoji nešto što ne voli zid, i zove se ljudskost.

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain

Edited by - bonjovi4ever on 08/06/2021 18:23:27
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 08/06/2021 : 19:10:43  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
..tear down the wall..
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 09/06/2021 : 04:57:14  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Naker odlicni osvrti!
Stoje mi na polici od kad ih je Darkvud izdao i Crna orhideja i Signal i Knjige magije, ali nikako da krenem sa čitanjem. Sve nešto čekam da prvo pročitam u celosti Sendmena (do sad sam procitao do kraja Sezone sumaglica) pa da se onda bacim na ovo ostalo, ali vrlo moguce da cu sutra prekosutra overiti Crnu orhideju. Ako dodje do toga, javljam se ovde s utiscima.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 12/06/2021 : 19:13:40  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Books of Magic

Napisao: Neil Gaiman
Nacrtali: Bolton, Hampton, Vess & Johnson

Knjige magije su strip koji sam dugo zaobilazio jer me je naslovnica koja podseća na HP (toliko je nepodnosim da sam stavio drugu) odbijala da mu dam šansu, a mrzelo me da podrobnije istražim o čemu se tu zapravo radi ali hvala bogu ove godine sam ispravio tu golemu nepravdu

Nema ovde mnogo gubljenja vremena i Tim Hanter već u samom startu biva bačen u srž dešavanja i kao tutori mu postaju Sablast, Doktor Sudba, Mister I i naravno, Džon Konstantin, banda baraba koja pomaže (odmaže) mlađanom šegrtu u njegovoj inicijaciji u svet magije

Vizuelno strašno jako delo, pogotovo u poslednjoj celini, ali ni naracija ne zaostaje mnogo jer ima taj vajb snoviđenja kao i Sendmen, pojedine rečenice su veće od samog života jer Gejmen vodi čitaoca do neviđenih dubina, čak i do nedodirljivih Svevremenih, i ko je fan autorovog renomiranog serijala Knjige magije će mu doći kao šlag na tortu

DW je pri izdavanju ovog stripa imao pomoć EU fondova što je rezultiralo da pored TPB izdanja Sendmena ovaj strip bude najkvalitetnije odrađeno SC izdanje ovog izdavača
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 12/06/2021 : 19:28:58  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Mali kuroizitet koji nije potpuno nepovezan sa ovom temom:

DC Comics je, pre nekih 15 ili 20 godina dao jednom čoveku u zadatak da napravi magijski leksikon, kompendijum, pravilnik - nazovite to kako hoćete - koji će usaglasiti sve magijske elemente multiverzuma. (Koji su, inače, potpuni haos i često u kontradikciji.) Taj kodeks nikad nije ugledao svetlost dana. Što nije ni bila bukvalna poenta, jer bio je namenjen internoj upotrebi (kao onaj "vodič za crtanje likova" koji su radili Garcia-Lopez i Giordano), ali stvar je da nikad nije zaživeo ni u tom obliku. Mada je taj čovek odradio svoj deo posla.

A taj čovek je bio Michael Moorcock.

Što se tiče McKean-a, cenim njegov rad, ali uvek mi je bio u senci Sienkiewicza, barem stilistički. Iako su neki aspekti drugačiji, dosta toga je i slično, i to u vreme kada je Sienkiewicz bio najaktuelniji. Da je McKean imao dužu karijeru u stripu, možda bih razmišljao drugačije. Ali nije.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 12/06/2021 19:39:16
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 12/06/2021 : 19:39:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Meni je McKean uvijek bio bolji naslovničar nego kad bi radio unutrašnjost stripova. Mislim, odličan mi je i unutra, no na naslovnicama je fenomenalan. Taj njegov spoj fotografije, crteža i kasnije digitalne fotomanipulacije mi strašno dobro odgovara, ne samo u stripovima već i na naslovnicama glazbenih albuma.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 12/06/2021 : 19:48:59  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Taj njegov spoj fotografije, crteža i kasnije digitalne fotomanipulacije



E, tu je i razlika od Sienkiewicza, koji (skoro) nikad nije radio digitalno. (Jedno vreme je kao bio počeo, pa je poželeo da "uprlja ruke" i koristi nesavršenost analognog procesa kao autentični umetnički element.)

A, čuj, naslovnica je ilustracija, a to je drugi medij.

Sad tu ostaje pitanje stilističke podudarnosti naslovnice sa samim stripom, ali nisam siguran da postoji pravi odgovor.


In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 12/06/2021 : 21:01:23  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Da nije bilo Sienkiewicza ne bi bilo ni McKeana, u pogovoru za Arkham Asylum Dave spominje da je Bill svojim radovima bitno uticao na njega
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
581 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 13/06/2021 : 21:43:03  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote


Vidim spominjalo se ovo izdanje pa evo ga i u ovom videu. Meni stvarno super izgleda, lipo bi ga bilo imat na polici. Al možda tek nakon šta nabavim Sandmana
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 13/06/2021 : 23:50:41  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Prvo Sandman pa onda sve ostalo Lepa su izdanja u svakom slučaju, uskoro krećem sa čitanjem drugog toma
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 14/06/2021 : 19:18:08  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Violent Cases

Napisao: Neil Gaiman
Ilustrovao: Dave McKean

Samo Gejmanu može pasti na pamet ideja da iskoristi krimi pozadinu oko Al Kaponea da ispripoveda priču o varljivosti sećanja na naše detinjstvo. Čudna premisa radnje gde pratimo ispovest jednog čoveka koji se priseća da ga je u mladosti lečio doktor koji je imao neobično prisan odnos sa čuvenim kriminalcem, ali ljudska sećanja su kvarljiva roba i nije sve onako kako se mi sećamo da je bilo jer neke stvari se vremenom izobliče, izvitopere..

Gotivna stvar kako se Mekin ovde igrao sa proporcijama, malom detetu se mnoge stvari koje su veće i krupnije od njega mogu činiti gigantskim, dok kad smo stariji onda je srazmera već drugačija, dok je sam kraj stripa sa onim uporednim kadrovima koji su toliko slični ali opet imaju neko drugačije značenje u zavisnosti iz koje perspektive ih posmatramo upečatljiv završetak stripa

Ovaj strip je prva saradnja između ova dva autora i ne bi Mur i Sinkevič ostavljali kratak komentar o ovom delu da ovde nema išta vredno, ali nije ovo najbolja Gejmanova priča, a nije ni najbolji Mekinov crtež, mogu oni i bolje od ovoga kao što će pokazati u kasnijim delima, ali za jedno čitanje skroz korektno štivo
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 14/06/2021 : 19:58:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Ne samo da je to bila njihova prva suradnja, već je to i prvi McKeanov strip uopće.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 14/06/2021 : 20:39:59  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
A jel. Pa nije loše za prvenac ali više mi se sviđaju njegovi kasniji radovi
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 14/06/2021 : 21:36:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Imam one tri McKeane-Gaimane. Vizualije su mi fantastične, nemam pojma šta sam pročitao jer je od toga več nešto prošlo ali bilo mi je u redu. U glavnom nabavljam sve od McKeana iako mi je bio Cages naporan.

A Fibrin Sandman je odličan. Najbolja mi je pretposlednja knjiga sa Pradom, Manaro i još par njih velecrtača.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 14/06/2021 : 21:54:23  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Malo sramotno sa moje strane ali pošto je DW preskočio tog Sandmana nikada nisam iščitao te priče.. A kakve sam sreće rasprodaće se dok dođe na red za nabavku
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 14/06/2021 : 23:18:27  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon

Imam one tri McKeane-Gaimane. Vizualije su mi fantastične, nemam pojma šta sam pročitao jer je od toga več nešto prošlo ali bilo mi je u redu. U glavnom nabavljam sve od McKeana iako mi je bio Cages naporan.

A Fibrin Sandman je odličan. Najbolja mi je pretposlednja knjiga sa Pradom, Manaro i još par njih velecrtača.



To je knjiga broj 5 u fibrinom izdanju je l tako?
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 14/06/2021 : 23:20:58  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Pa da
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000