forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA SP 39 - Mort Cinder
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 11/06/2021 : 19:14:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
Nisam pobornik dupliranja i stari Mort mi je uz Fulu i Sharaz-de među najdražim stripovima što imam.
Ali... ovo izdanje prema starom je razlika golf dvojka i osmica.
Vrijedi svake lipe, preporuke.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 07/07/2021 : 23:46:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Ovo izdanje je zbilja vrh vrhova. Ono staro nema više nikakvog smisla u odnosu na ovo. Crtež je tu totalno zablistao.
Što se tiće same priče, u trokutu Eternaut, Perramus i Mort Cinder ovo prvo dvoje mi je ipak zanimljivije od Morta. Eternaut je tu narativno definitivno najjači. A vizulano mi je ovom trokutu definitivno pobjednik Perramus.
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 09/07/2021 : 20:27:59  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Tek sam sada odlučio da nabavim Morta, prosto kad sam video kako crtež izgleda u ovom izdanju (i brzinski uporedio sa nekim starijim) nisam mogao da odolim. I tako sam jako brzo krenuo sa čitanjem i oduševio se ne samo Brećinim talentom, već predivnom i laganom Osterheldovom naracijom. Sve je klizilo kao da čitam knjigu, opisi su fenomenalni, a Brećin atmosferični prikaz ih u potpunosti izražava i oplemenjuje. Posle svega dva do tri rečenice uvučeni smo u jedan sasvim drugačiji sveet, gde se realnost i snovi prepliću tako da čitaoci mogu samo da uplove i ne zaklapaju knjigu dok priču ne dovedu do kraja. Možda mi je druga priča bila malo narativno predugačka pa i repetitivna (no ovde me je Breća oduvao, pa se nimalo ne žalim), dok su sve ostale priče bile baš kako treba. Mort Sindera bih nabolje opisao kao "kapi optimizma u okeanu pesimizma", gde su ipak te kapi itekako vidljive i stvaraju izuzetno efektan "balans". Jer Mort Sinder celu knjigu pripoveda svoj život kroz različita životna doba, toliko bola i tuge, izdaje, horora, a opet se raduje samom životu. Kroz ovo metaforičko delo svakako je predstavljena ljudska borba sa raznim životnim nedaćama, koja kulminira pričom u Termopilskom klancu, kojom Oserheld konačno razrešava zašto nam je sve vreme glavni lik pripovedao svu tu tugu i bol. Prosto je impresivno kako su sve priče povezane, iako ne narativno onda ipak tom uzvišenom idejom, i oduzimanje makar ijedne značilo bi skrnaviti Osterheldovu poruku. Da ne zalazim u svaku priču, moram samo reći da mi je Vavilonska kula najbolje selja, gde me je crrtež podsećao na stil koji koristi fenomenalni Žeželj. Nekom drugom prilikom možda više o ovom biseru devete umetnosti - za sad veliko hvala za ovo kapitalno izdanje u neverovatno dobroj opremi.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 10/07/2021 : 01:02:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123

Tek sam sada odlučio da nabavim Morta, prosto kad sam video kako crtež izgleda u ovom izdanju (i brzinski uporedio sa nekim starijim) nisam mogao da odolim. I tako sam jako brzo krenuo sa čitanjem i oduševio se ne samo Brećinim talentom, već predivnom i laganom Osterheldovom naracijom. Sve je klizilo kao da čitam knjigu, opisi su fenomenalni, a Brećin atmosferični prikaz ih u potpunosti izražava i oplemenjuje. Posle svega dva do tri rečenice uvučeni smo u jedan sasvim drugačiji sveet, gde se realnost i snovi prepliću tako da čitaoci mogu samo da uplove i ne zaklapaju knjigu dok priču ne dovedu do kraja. Možda mi je druga priča bila malo narativno predugačka pa i repetitivna (no ovde me je Breća oduvao, pa se nimalo ne žalim), dok su sve ostale priče bile baš kako treba. Mort Sindera bih nabolje opisao kao "kapi optimizma u okeanu pesimizma", gde su ipak te kapi itekako vidljive i stvaraju izuzetno efektan "balans". Jer Mort Sinder celu knjigu pripoveda svoj život kroz različita životna doba, toliko bola i tuge, izdaje, horora, a opet se raduje samom životu. Kroz ovo metaforičko delo svakako je predstavljena ljudska borba sa raznim životnim nedaćama, koja kulminira pričom u Termopilskom klancu, kojom Oserheld konačno razrešava zašto nam je sve vreme glavni lik pripovedao svu tu tugu i bol. Prosto je impresivno kako su sve priče povezane, iako ne narativno onda ipak tom uzvišenom idejom, i oduzimanje makar ijedne značilo bi skrnaviti Osterheldovu poruku. Da ne zalazim u svaku priču, moram samo reći da mi je Vavilonska kula najbolje selja, gde me je crrtež podsećao na stil koji koristi fenomenalni Žeželj. Nekom drugom prilikom možda više o ovom biseru devete umetnosti - za sad veliko hvala za ovo kapitalno izdanje u neverovatno dobroj opremi.


Meni prva priča nakon nekog vremena postane malo pilana, krene se i ponavljati a u biti kroz prvih 100 stranica ne saznamo skoro ništa o ničemu. Ali atmosfera je odlična, tenzija koju Hector polako stvara uvelike me podsjeća i na Eternauta. A ostale priče su mi odlične. U biti Mort mi je narativno kao prva dva dijela Perramusa, fale mi još druga dva.

Edited by - Chui on 10/07/2021 01:03:54
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 10/07/2021 : 10:14:11  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Perramus je isto na listi, javljam utiske kad ga nabavim i pročitam.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4091 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 12/07/2021 : 15:01:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Zadnji put sam čitao Morta prije više od 6 godina pa mi sjećanje nije najsvježije i ne mogu usporediti dva izdanja.
No ono što mogu reći je da mi se čini da su materijali korišteni za ovu knjigu čista fantazija. Mort mi je uvijek bio fenomenalan ali mislim da nisam baš toliko uživao u čitanju kao što je to bio slučaj ovaj put. Vidi se doslovce SVAKI Breccijin trzaj tetiva u rukama dok je isčarobirao ovo remek djelo.

Zapravo mi je trebalo nekoliko dana da ga dovršim upravo zbog toga što sam svaku stranicu proučavao tri puta duže od uobičajenog. Sve te natapkane, odsječene, musavo čiste i precizno prljave linije imaju takav snažan efekt arhaičnog da je to čudo.
Osim toga, i Oesterheldov scenarij mi je ovoga puta funkcionirao 100 puta bolje nego prije. Čarobnjak! Bard!
Na ovaj strip vrijeme uopće ne djeluje. Bio je star u vrijeme kada je izašao, star je i sada ali zastarjeti neće nikada. Bezvremenska ljepota u bezvremenski lijepom izdanju. Žuti papir

Onaj tko zaista voli strip a nekim čudom ne kupi ovo izdanje- nek legne na pod i odustane od života iste sekunde.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 26/07/2021 : 18:42:51  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Cenim da je svima znano ko je i šta je Mort Cinder pa se ne bih ovde dugo zadržavao ali koliko mi Eternaut bledi sa svakim narednim čitanjem toliko suprotni utisci kod Morta i ovo što su zajedničkim snagama stvorili Hector i Alberto ostavlja jači utisak posle svakog novog čitanja, bez mesta sumnji reč je o vanvremenskom klasiku i remek-delu devete umetnosti

Izdanje je s-j-a-j-n-o, već izbor najfinijeg mogućeg papira je i više nego dovoljan razlog da se prebacim sa DW izdanja ali novi materijali pružaju jedan sasvim novi pogled na Brećin crtež i stiče se utisak kao da smo tek sad po prvi put videli kako Mort Cinder zapravo treba da izgleda. Ne mogu ni da zamislim koliko snage volje i strpljenja je bilo potrebno da se sakupe skenovi od kolekcionara ali Mort prelepo izgleda u novom ruhu i dobio je izdanje kakvo strip ovog statusa i zaslužuje
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/07/2021 : 19:37:33  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Slazem se da je Mort bolji sa svakim novim citanjem. Kao i da je kod Eternauta prvo ujedno i najbolje.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25753 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 29/09/2021 : 10:07:19  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Strip ipo.
Čitao sam ga u stripoteci ali bija sam još mali/nezrel da bi ga cijenija.
U prvom fibrinom izdanju nisam imao volje čitati ga(započeo pa stao) zbog tehnikalija izdanja.I sad sam konačno pročitao kako treba od početka do kraja u izvanrednom izdanju.Konačno

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 29/09/2021 : 19:16:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Moglo bi se reći da je ovo (skoro) pa prvi artist edition nekog stripa na ovim prostorima. Jer materijali su toliko dobri kao da je svaka stranica skenirana sa originalne table. Vidi se skoro pa svaki potez koji je Breccia napravio. Ne sjećam se sličnog stripa u fibrinom katalogu koji bi bio na ovaj način odrađen. Baš sjajno. Uvijek je sadržaj bitniji od forme, ali činjenica je da čim je forma bolja, da je i doživljaj bolji što se može lako potvrditi uspoređujuću staro i novo fibrino izdanje Morta.

Zamjerka ide jedino na naslovnicu. Trebalo je stavit nešto drugo, atraktivnije. Ilustracija za naslovnicu mi se čini skroz mlaka.

O samom stripu..za klasu mi bolji od Eternauta , po svemu. Jedino je prva priča malo razvučena ali ipak drži ritam neizvjesnosti do kraja. Nakon toga , kraće priče..što reći osim klasik stripa. Bitka kod Termopila recimo. Mislim da bi Frank Miller imao puno toga za priznati od koga je prepisivao ;-)

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

JAH WOBBLE
Average Member



628 Posts

Member since 20/01/2009

Posted - 29/09/2021 : 19:32:58  Show Profile Show Extended Profile  Send JAH WOBBLE a Private Message  Reply with Quote
Savršeno i prelepo izdanje! Potpuno po mom ukusu: veći format, skenirano sa originalnih tabli, mat papir...
O samom stripu je sve davno rečeno.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1672 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 29/09/2021 : 19:46:03  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Aco


Zamjerka ide jedino na naslovnicu. Trebalo je stavit nešto drugo, atraktivnije. Ilustracija za naslovnicu mi se čini skroz mlaka.





Naslovnica je super. Ja bih možda kod ovog izdanja bio malo hrabriji pa izdao ovu naslovnicu bez ikakvog teksta. Tekst na riknu.

Resistance is futile.

Edited by - borg on 29/09/2021 19:46:28
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 29/09/2021 : 22:06:41  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Ovde je sve potaman, samo meni kao i Aco, naslovna bas slaba...mogla neka bolja, Fantina daleko bolja...
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 29/09/2021 : 23:43:09  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
pa sad,za klasu bolji od Eternauta .... bogami teško.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 30/09/2021 : 08:59:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

pa sad,za klasu bolji od Eternauta .... bogami teško.


Ako ne i dvije. Uostalom i sam si to napisao nešto ranije:

quote:
Originally posted by anto

Slazem se da je Mort bolji sa svakim novim citanjem. Kao i da je kod Eternauta prvo ujedno i najbolje.



Valjda je očito da je strip koji s ponovnim čitanjima raste bolji od onog koji stagnira.

I slažem se s borgom za naslovnicu. Bez teksta bi bila još impresivnija, iako mi je i ovako odlična.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 30/09/2021 : 09:05:23  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je Anto zelio reci da je Cinder za pola klase bolji od Eternauta, iliti Cinder diamond 5+, a Eternaut gold 5+.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 30/09/2021 : 09:49:07  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by anto

pa sad,za klasu bolji od Eternauta .... bogami teško.


Ako ne i dvije. Uostalom i sam si to napisao nešto ranije:

quote:
Originally posted by anto

Slazem se da je Mort bolji sa svakim novim citanjem. Kao i da je kod Eternauta prvo ujedno i najbolje.



Valjda je očito da je strip koji s ponovnim čitanjima raste bolji od onog koji stagnira.

I slažem se s borgom za naslovnicu. Bez teksta bi bila još impresivnija, iako mi je i ovako odlična.




kako god,ne mislim da je Mort klasa za Eternauta.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 30/09/2021 : 09:57:24  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
kakva besmislena rasprava, ko libellus i cene im
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 30/09/2021 : 10:08:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Mort ovdje u nas ima vrlo dobar pripremljeni temeljac, svi ljubitelji Martina Mysterea i Dylan Doga su predodređeni da obožavaju Morta :))))) to im je sudbina.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 30/09/2021 : 12:28:29  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ali i svi ljubitelji Bred Berona da obožavaju Eternaut.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 30/09/2021 : 13:35:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

ali i svi ljubitelji Bred Berona da obožavaju Eternaut.


evo sad prvi put čujem za Barona
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1557 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 08/10/2021 : 04:39:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by john connor

samo meni kao i Aco, naslovna bas slaba...mogla neka bolja, Fantina daleko bolja...


Meni je od ova tri izdanja, dva Fibrina + Darkvudovo, najbolja naslovnica za Fibrino prvo izdanje,
a nije ni ona idealna, al' u odnosu na druge dve je mnogo bolji izbor.

Čini mi se da bih sam, listajući epizode stripa, sigurno pronašao neke efektnije scene za motiv na naslovnici.
Sad videh naslovnicu Fantinog izdanja, ona još manje odgovara nego ova. Trebalo bi ipak da se vidi lik ili Ezre ili Morta
na njoj, u idealnom slučaju obojice (al' ne one poze kao kod DW izdanja).

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1672 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 08/10/2021 : 21:25:46  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Šta li fali ovoj naslovnici? Nekad mislim da zezate...
Stisnute pesnice kao otpor ovim pruženim rukama kojima vlast pokušava da ga asimiluje. Reprezentativna scena.
Crno beli kontrast, majstorija vrsnog crtača sa do sada skrivenim detaljima.

Resistance is futile.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 31/08/2022 : 18:10:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Drugo izdanje Mort Cindera od danas u prodaji.
Nema na čemu:)

Trouble will find me
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 31/08/2022 : 19:02:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Drugo izdanje Mort Cindera od danas u prodaji.
Nema na čemu:)




Drugo izdanje drugog izdanja? Super.

Sve isto?
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000