forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA SP 41: Ayako
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 16/07/2021 : 16:18:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Godina je 1949. Nakon što su ga slomile savezničke snage i okupirale armije generala MacArthura, Japan doživljava goleme promjene. Poljoprivredna reforma razbija velika imanja i dijeli zemlju zakupnicima – strašne vijesti ako ste zemljoposjednik poput strogo konzervativne obitelji Tenge. Za patrijarha Sakuemona razočaranje što mu je jedan od sinova došao kući živ iz zarobljeničkog logora umjesto da je umro za cara nadmašuje jedino otkriće da jedan pripadnik njegove obitelji šuruje s “crvenima”. Koja mu utjeha preostaje osim Ayako, zjenice oka njegova, koja mu je ujedno i kći i unuka?

Kopajući po nekim istinskim misterijima toga razdoblja, koji ostaju nerazjašnjeni do današnjih dana, Tezukina Zoli slična freska pruža obilje uzbuđenja i zadovoljstva. Još jedan klasik koji se ne ispušta iz ruku, najizravnija i najkonzistentnija kritika sudbine Japana nakon totalnoga poraza, djelo nezamjenjivog umjetnika koji se jednako divio ruskim majstorima i nordijskim dramatičarima kao i Waltu Disneyju. Ayako je obavezno štivo za ljubitelje stripa, kao i za znatiželjne čitatelje.

Orka Specijal 41 • Ayako • 700 stranica • C/B • 150 x 210 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Osamu Tezuka • Crtež Osamu Tezuka • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 16.7.2021. • Cijena 180 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-specijal-41-ayako/716/

Trouble will find me

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 16/07/2021 : 16:46:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Prelomih i uzimam na slijepo. Tezuka, budi dostojan.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 16/07/2021 : 16:48:27  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
obecava
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1753 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 16/07/2021 : 20:35:43  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Jedva cekam!!

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2329 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 16/07/2021 : 20:36:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Tezuka se uzima obavezno.

Carpe diem
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 17/07/2021 : 13:52:56  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
Kupljeno..nema se kaj čekat

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 17/08/2021 : 19:37:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Jedan od najmorbidnijih stripova u Fibrinom katalogu. Nakon prvog čitanja rekao bih da mi je ovo najslabiji Tezuka od ovih do sada objavljenih što, naravno, ne znači da je u pitanju loš strip. Kao što je već uobičajeno u mojim susretima s ovim autorom, jednom kad sam krenuo čitati nisam mogao stati (s pauzama za ručak i wc). Vjerojatno mi se zbog tog halapljivog čitanja sve čini nekako ubrzano i u mnogim segmentima nedovoljno razrađeno (poglavito karakterizacija likova). S druge strane, očito je priča dovoljno zanimljiva da mi drži pažnju te je uspjela i izazvati neke (nimalo ugodne) emocije. Crtački je u pitanju Tezuka kakvog poznajemo preko ostalih radova iz tog perioda (Kirihito, MW) no ipak, dojma sam, nešto manje raskošan i dinamičan. Mislim da neće razočarati niti jednog Tezukinog fana, samo se pripremite na uznemirujuće štivo.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 17/08/2021 : 20:00:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Jedan od najmorbidnijih stripova u Fibrinom katalogu.
...
Mislim da neće razočarati niti jednog Tezukinog fana, samo se pripremite na uznemirujuće štivo.



Ne možeš reći da te nisam upozorio kada sam napisao da je ovo samo za ljude jakog želuca.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 17/08/2021 : 20:14:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Jesi, jesi, no ipak nisam očekivao da će to ići do ove mjere.

Sad bi za podizanje raspoloženja dobro došla najava za Astro Boya ili Princess Knight.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 17/08/2021 : 21:18:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ma ovrni ti 2-3 Texa ili par stranica Nesavladimira. ;)


Treba to poplaknuti.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2500 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 17/08/2021 : 21:47:08  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Jesi, jesi, no ipak nisam očekivao da će to ići do ove mjere.

Sad bi za podizanje raspoloženja dobro došla najava za Astro Boya ili Princess Knight.





Astro Boya je previše.
Bolji izbor od ovih bi bio Dororo ili možda Kimba.
Ja bih osobno još radije video kad bi Marko objavio i neke druge klasične manga autore, kao npr. Išinomorija.


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

nonchalant
New Member



160 Posts

Member since 12/11/2020

Posted - 17/08/2021 : 22:37:44  Show Profile Show Extended Profile  Send nonchalant a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by corto33

quote:
Originally posted by Shaner

Jesi, jesi, no ipak nisam očekivao da će to ići do ove mjere.

Sad bi za podizanje raspoloženja dobro došla najava za Astro Boya ili Princess Knight.





Astro Boya je previše.
Bolji izbor od ovih bi bio Dororo ili možda Kimba.
Ja bih osobno još radije video kad bi Marko objavio i neke druge klasične manga autore, kao npr. Išinomorija.



Šta preporučuješ od Ishinomorija?
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2500 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 18/08/2021 : 08:36:43  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nonchalant
Šta preporučuješ od Ishinomorija?



Sve što sam dosad pročitao, mi je bilo odlično:
- Miyamoto Musashi
- Kamen Rider
- Ryu the Primitive Boy

Ne znam samo kako je sa tim naslovima na engleskom, ja imam talijanske.


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 18/08/2021 : 13:07:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Jedan od najmorbidnijih stripova u Fibrinom katalogu. Nakon prvog čitanja rekao bih da mi je ovo najslabiji Tezuka od ovih do sada objavljenih što, naravno, ne znači da je u pitanju loš strip. Kao što je već uobičajeno u mojim susretima s ovim autorom, jednom kad sam krenuo čitati nisam mogao stati (s pauzama za ručak i wc). Vjerojatno mi se zbog tog halapljivog čitanja sve čini nekako ubrzano i u mnogim segmentima nedovoljno razrađeno (poglavito karakterizacija likova). S druge strane, očito je priča dovoljno zanimljiva da mi drži pažnju te je uspjela i izazvati neke (nimalo ugodne) emocije. Crtački je u pitanju Tezuka kakvog poznajemo preko ostalih radova iz tog perioda (Kirihito, MW) no ipak, dojma sam, nešto manje raskošan i dinamičan. Mislim da neće razočarati niti jednog Tezukinog fana, samo se pripremite na uznemirujuće štivo.





Kad se u najavi stripa pročita rečenica "Koja mu utjeha preostaje osim Ayako, zjenice oka njegova, koja mu je ujedno i kći i unuka?", nekako je logično očekivati neku japansku boleštinu

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 18/08/2021 : 13:37:17  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beren
Kad se u najavi stripa pročita rečenica "Koja mu utjeha preostaje osim Ayako, zjenice oka njegova, koja mu je ujedno i kći i unuka?", nekako je logično očekivati neku japansku boleštinu



nekako ostaje mi jos neki dan da zavrsim ayako (pa onda komentar), al ona mu nije direktna unuka, osim ako nesto nisam promasio
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 28/08/2021 : 09:26:39  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
po meni ovo je izuzetno delo devete umetnosti, jos jedan pun pogodak velikana tezuke.
malo o ovoj pomenutoj bizarnosti, ima tezuka ovakvih momenata, koje prilicno emitovno uticu na citaoca. nije problem to da se stavi u strip, al me cudi trajanje iste (u stranicama, ne godinama). ovo su valjda stripovi namenjeni (valjda?) mladjoj populaciji, pa je moje cudjenje jos vece.
sam zaplet, ubistvo koje se desava na pocetku i sve sto se odnosti na istragu oko istog mi se cini malo prenapregnuto i zapetljano. al to je kao neka nit koja nosi ovaj strip, na tu nit se naslanjaju price o tragicnoj konzervativnoj porodici, drustvu i drustvenim promenama posle II svetskog rata, a imamo na kraju i obracun klanova. lepo je tezuka povezao mafiju i politiku u stripu, i to jos 70tih.
tezuka je ovde majstor dinamike, crtez ga tu apsolutno pokriva. u pitanju je covek neverovatno sirine, koji razume i stanje u drustvu i promene. svi dijalozi su napisani sa velikim razumevanjem pojedinca u njemu. strip se cita sa prilicnom napetoscu, sto je kod mene uspeh jer su mi se oci vise izlizale od stripova.

tezuka je ko droga, davaj marko toga jos
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 09/09/2021 : 23:41:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Opet jedan fantastičan rad, u stvari svijetogradnja u kojoj ima svega: mrskih momenata i prljavosti, niježnosti i romantike, grada i šume. Žanr je drama i kriminalka a rad je posve ozbiljan bez komičnih elemenata. Unutra je i organizirani kriminal, politika i osvrt na poslijeratno japansko društvo. Osnova obiteljske drame i kriminalke su pripadnici disfunkcionalne familije Tenge i preplet njihovih odnosa. Odluke i akcije imaju posljedice, niko ne izađe nepromijenjen i netaknut.

Montaža i struktura strana su odlični, prava škola kako se to radi. Crtež je karikaturalan sa realističkim scenografijama. Sve je u pokretu i vrlo je promišljeno. Ako bi Tezukine radove čitali u osamdesetima, siguran sam, da bi jugoslovanski strip bio vrlo drukčiji i ne tako okrenut ka europskom stripu (Belgija-Francuska, Italija, Španjolska)

Ayako ću sigurno zapamtiti i po kraju, koji je opet odličan i sigurno jedan boljih u stripu.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 30/12/2021 01:03:28
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 12/10/2021 : 14:04:45  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Dobra je Ayako. Meni i najbolji Fibrin Tezuka, osim možda Budhe. Sviđa mi se što je radnja prilično ozbiljna, a i strip se nekako dobro povezuje sa hrvatskom stvarnošću, tj. obrađuje se tema poraća, propasti starog i dolaska novog.

E sad, s obzirom na to da je Tezuka bio skriboman i štancao naslov za naslovom, i to priče od minimum parsto stranica, u toj silnoj hiperprodukciji se uvijek zalome neke nelogičnosti, na brzinu odrađeni crtež i to mi onda smeta da Ayako proglasim baš punokrvnim remek djelom. Uvijek balansira na granici između ozbiljne književnosti i sapunice, a crtež između brzinski odrađenih stilizacija i genijalnih pripovjedačkih rješenja.

Recimo, naslovnica - na njoj je nacrtana Ayako, ali nije to baš vrhunski crtež. Previše je pojednostavljen, pomalo dječji, više je kao skica. A ipak, taj crtež zna fantastično funkcionirati u stripu, kad se takvi jednostavno nacrtani likovi spoje s detaljnim pozadinama i bezgrešnim Tezukinim ritmom. Meni je taj ritam najjača Tezukuna strana, to je ono što malo koji strip i danas ima. Zbog te igre veličinom i položajem panela cijeli strip podsjeća na kakvu mračnu krimi noir dramu sedamdesetih.

Ovdje mi je još jaka ta priča o propasti starog i dolasku novog, o prošlosti koja jebe sadašnjost, radikalna ideja da sve staro treba pokopati jer je čak i ono što se u početku čini dobro zapravo zatrovano. Podsjeća me to na brije mog starog koji uvijek tvrdi da će nam bit bolje tek kad zadnji čovjek rođen u Jugi umre i kad ostanu samo nove, "čiste" generacije. Sviđa mi se kako je prikazana sva ta korupcija koja prožima sve dijelove društva, od obitelji i njihovog lažnog morala koji vrijedi samo na van, pa do funkcionera novog režima, gangstera i stranih zavojevača.
Što se tiče neke uznemirujućnosti, nema je puno. Ovo je zapravo neviniji strip od npr. Kirihita ili MW-a.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 29/12/2021 : 23:47:08  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Ayako je na mene ostavila utisak Brodekovog izveštaja na japanski način jer tamo kao i ovde imamo učmalu ruralnu sredinu gde žitelji robuju nekim zastarelim vrednostima i čine sve u svojoj moći kako se ne bi obrukali pred očima sveta i teže da sakriju da istina pobegne iz njihovog sela, njihova je priroda nemilosrdna i okrutna, a srca crna čim su sposobni da strpaju malu devojčicu u podrum kao zatvor iz kog nema bekstva. Kada devojčica postane devojka strip poprimi popriličnu dozu seksualne nastranosti i voajerizma gde bi se na pojedine scene silovanja i incesta i Jodorovsky postideo.

Da se strip bavio samo ovom premisom u kojoj meri izolovanost od društva može negativno da utiče na razvoj psihe jedne mlade osobe ovo bi bio odličan strip, ali avaj slično kao i kod MW-a autor se ovde ne zaustavlja i po meni nepotrebno priču širi sa ubacivanjem političke ekonomije, jeftine špijunske akcije i gangsterskog rata u podzemlju i ne mogu reći da sam fan ovakvog mišmaša žanrova.

Što se tiče samog kraja svidela mi se ideja osvete u vidu karme da krivci završe zarobljeni kao što je i Ayako bila zarobljena, ali način koji je doveo do toga je ispao previše lakomislen gde se pećina urušila jer se jedan od likova eto prigodno setio da ponese štap dinamita, dok je policija uspela na vreme da pronađe Ayako nasumično kopajući rupe po poljima sela

Crtež valjan kao što se i moglo očekivati od majstora mada kada ga poredim sa do sada objavljenim njegovim radovima Ayako ispada vizuelno najtanja. Kao što se spominjalo na prethodnim temama Tezuka je vrhunski pripovedač i strip mi nije bio dosadan i zanimalo me šta će se desiti na kraju, ali sadržaj i tematika stripa su mi previše mučni da bi imao želju da se ponovo vraćam ovom stripu i Ayako je samo za jednokratnu upotrebu. Zeznuta je rabota od Tezuke iščitati Kirihita i Phoenix pa onda preći na ostale njegove stripove, a bolje bi bilo da je suprotno.

Ali ako ništa drugo ovaj strip će se pamtiti po ovoj opasci koja će cenim malo koga ostaviti ravnodušnim: "Mislim da postoje zločini koji se zovu zločini protiv čovječnosti, a šta je čovječnost? I jesu ti šta izriču presude čovječni? Sad napokon shvaćam da je tribunal bio oportunistički sud pobjedničke strane. Na kojim standardima se temelji pravda? Šta je zločin? I ko je doista spososoban biti sudac i porota?"
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 30/12/2021 : 00:06:15  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Hm, svi spominju kako je Ayako mucna i perverzna ali sta nisu Kirihito i MW slicni po tom pitanju? Ok, ovdje imamo oca koji seksualno zlostavlja sinovu ženu i incest između sestre i brata, ali definitivno mi je MW brutalniji sa silovanjem onog dječačića u špilji. To je po meni najbolesnija Tezuka scena koju sam do sad pročitao. A i Kirihito sa silovanjem ćasne koja se onda zaljubi u silovatelja nije baš nevinašce. Japanci definitivno imaju opušteniji odnos prema perverzijama, bar u stripu i filmu
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 30/12/2021 : 20:49:47  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Meni je najbolesniji momenat iz MW-a kada se lik kupa, a u kupatilo uđe pas.. i onda shvatiš da autor nije slučajno ubacio ovu scenu :/
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9174 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 26/01/2022 : 12:57:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Ayako

Kako su ljudi govorili, očekivao sam puno gore tako da me na kraju pozitivno iznenadilo. Jako dobar Tezuka. Koliko god izgleda da je u načelu jedna krimi sapunica ovaj strip ima puno slojeva. Može se promatrati kako jedno zrcalo prošlosti koji prikazuje promjene u poslijeratnom Japanu i teret poraženih. Može se i iščitati i kao dekadenciju starog uređenja kroz propadanje vlastele, koje seže puno dalje u prošlost, čiji je primjer obitelj Tenge. A iščitava se i problem novih generacija, želja da budu svoje i koliko će teret prošlosti uništiti ideale. Sve to protkano obiteljskim odnosima toliko iskvarenim da je incest možda najmanji problem.
Da, mučan je strip ali ne bih rekao da je puno gori od MW-a. Ispravite me ako griješim ali tu je barem načelno seks uz obostran pristanak. Ono, čisto zlo iz MW tu je zamijenjeno robovanjem vlastitim nagonima. Na kraju ostaje Ayako, sukus svega toga. Iskvarene prošlosti i vjerojatno okrnjene budućnosti. Naše nasljedstvo svijetu.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 26/01/2022 : 14:33:26  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers
Kako su ljudi govorili, očekivao sam puno gore tako da me na kraju pozitivno iznenadilo. Jako dobar Tezuka.



cekaj, pa ljudima je uglavnom ovo dobar tezuka, sta si ti ovde ocevikovao?
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 26/01/2022 : 14:38:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Deers
Kako su ljudi govorili, očekivao sam puno gore tako da me na kraju pozitivno iznenadilo. Jako dobar Tezuka.



cekaj, pa ljudima je uglavnom ovo dobar tezuka, sta si ti ovde ocevikovao?



Pisalo se da ima puno šokantnih scena, valjda je na to Deers mislio.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 26/01/2022 : 14:41:23  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Deers
Kako su ljudi govorili, očekivao sam puno gore tako da me na kraju pozitivno iznenadilo. Jako dobar Tezuka.



cekaj, pa ljudima je uglavnom ovo dobar tezuka, sta si ti ovde ocevikovao?



Pisalo se da ima puno šokantnih scena, valjda je na to Deers mislio.



hm, mozda da mozda ne, al ovo podvucena recenima me zbunjuje. valjda bi tad trebalo reci tipa 'Nije ovo tezak Tezuka'. ovako ispada da se deersu strip svideo, a ostalima nije

Edited by - kasper on 26/01/2022 14:41:58
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9174 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 26/01/2022 : 14:41:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Ma da, to što kaže Beva, upozoravali su me da je još mučnije od MW pa sam svašta očekivao. Možda i je zato takav dojam. Ali imaš pravo, nespretno sam sročio.

Gore sam zaboravio napisti da mi ej zanimlja i psihologija zatvorenice koja je kontradiktorna u svojim postupcima od toga da želi van, eksplodirati, do toga da želi ostati na sigurnom. Funkcionira i kao metafora potisnute seksualnosti svih likova.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 26/01/2022 14:42:44
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000