forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 STALKER: Noć
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1857 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 19/07/2021 : 15:59:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
Filip Drije: Noć

Drijeova Noć je gnevna poezija poraženog.

Postapokaliptična vizija sveta u raspadanju, kao alegorijska priča o ličnoj tragediji i gubitku voljene osobe. Noć izvesno nije strip-album koji će razveseliti čitaoca. Naprotiv. Međutim, beskompromisno ogoljujući svoj bol, autor pruža zagrljaj saosećanja onome ko je imao slično iskustvo.

Drijeova Noć delo je koje ne podilazi ukusu mase i ne potcenjuje čitaoca. Njegova Noć mračna je i strašna.

Filip Drije jedan je od najistaknutijih francuskih strip-autora. Uz Mebijusa, Dionea i Farkasa bio je osnivač kultnog Metal irlana (Metal hurlant). Uprkos značaju i bogatstvu njegovog opusa, u domaćem izdavaštvu bio je prenebregnut. Ovo izdanje prvi je Drijeov album objavljen na srpskom jeziku.





Biblioteka Zona, knjiga 2
Prevod: Nikola Živanović / Lektura: Agencija Mahačma / Tipografija: Savo Katalina / Dizajn: Vuk Popadić
Broj strana: 76 / Boja: kolor / Format: 210 x 297/ Povez: tvrdi / Štampa: Rotografika

Zavir: https://issuu.com/milanjovanovicmika/docs/noc_zavir_low
Zavir je informativnog karaktera. Stranice knjige prikazane su u smanjenoj rezoluciji i sa štamparskim obrezom.

Cena:
promo = 1.450 dinara (do 10. 8. 21)
puna = 1.950 dinara

Porudžbine direktno od izdavača:
- pošaljite mejl na: knjizara@stalker.rs
- pišite nam poruku na našoj FB strani

Za kupce iz Beograda: Promo cena važi u Darkwoodu i Alan Fordu

Edited by - Dzimi Gitara on 22/07/2021 20:09:47

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 19/07/2021 : 21:10:00  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
deluje ko gigant
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11584 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 19/07/2021 : 21:18:09  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Strip je grom!

Have mercy
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1857 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 28/07/2021 : 21:39:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
„Hajdemo, ludaci grada!”

Filip Drije: „Noć” (detalj)

Go to Top of Page

RadioClash
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1670 Posts

Member since 20/11/2015

Posted - 28/07/2021 : 21:54:03  Show Profile Show Extended Profile  Send RadioClash a Private Message  Reply with Quote
Da li je itko prije na ovim područjima objavio išta od Druilleta?
Možda u nekoj strip reviji kao Laser ili slično?

"I’ll have two number 9s, a number 9 large, a number 6 with extra dip, a number 7, two number 45s, one with cheese, and a large soda."
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1857 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 28/07/2021 : 22:05:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
U The Long Tomorrow postoji jedna pričica na 6 strana za koju je Drije napisao scenario za Mebijusa.
Čak mi se čini da je u toj priči (u srpskom izdanju se ona zove „Približavanje Kentauriju”) zauzvrat, u izvesnoj meri, Mebijus imitirao Drijeov crtački stil.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11584 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 28/07/2021 : 22:08:36  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Mislim da nije. Kerac, Peyo, Vladisha bi morali znati više.

Za mene je Druillet vrh strip umjetnosti, nema iznad - baban. Imam nekoliko njegovih djela na njemačkom i engleskom.

Čovjek nosi težak teret prošlosti, otud nepovjerenje prema njemu.







Have mercy
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7655 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 28/07/2021 : 22:15:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Meni je Druillet srednjoškolsko šaranje po koricama napušenka koji želi postati tatto majstor. Bzvze...

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11584 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 28/07/2021 : 22:25:49  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Sad si me teško razočarao plus umro je Dusty Hill.

Have mercy
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 29/07/2021 : 00:16:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Mislim da nije. Kerac, Peyo, Vladisha bi morali znati više.

Za mene je Druillet vrh strip umjetnosti, nema iznad -




Budući da si me spomenuo samo ću nakratko komentirati iako su svi drugi spomenuti daleko upućeniji.
Philippe Druillet je nesumnjivo veliko ime ime francuskog stripa i smatra se za jednog od najutjecajnijih francuskih autora, počevši od 1966. kada kreće sa stripovima o Lone Sloaneu u samizdatu Le Mystère des abîmes.

Nakon što je na jednoj strip konvenciji krajem 70-ih pokazao svoje radove Jeanu Giraudu (koji tada još nije postao Moebius) dobija poziv da mu se pridruži u reviji Pilote gdje 1969. godine objavljuje strip o Lone Sloaneu. Kako piše na Wikipedijii: Njegove pozadine divovskih struktura inspiriranih secesijom, autohtonom arhitekturom i gotičkim katedralama zaslužne su za njegov nadimak "svemirski arhitekt".

U prosincu 1974. Philippe Druillet sa Jean-Pierre Dionnetom, Bernardom Farkasom i Moebiusom pokreće reviju Métal Hurlant , a 1975. oni osnivaju izdavačku kuću Les Humanoïdes Associés.

Giraud se kao Moebius prvi put potpisuje 1975. u Arzachu.

S obzirom na sve ovo vidljiva je isprepletenost Druilleta i Moebiusa i nesumnjivo je da su ta dva umjetnika utjecali jedan na drugog (Druillet je pisao i scenarije za Moebiusa ) i po mnogima zaslužni su za svojevrsnu strip revoluciju.

Druilletu se pripisuje utjecaj na Lucasa prilikom kreiranja Star Warsa:

https://www.lepoint.fr/pop-culture/star-wars-l-hommage-de-philippe-druillet-l-influenceur-secret-de-lucas-15-12-2015-1990229_2920.php

S druge strane Moebiusu se pripisuje utjecaj na Ridleyja Scotta za Blade Runnera (The Long Tomorrow kao prethodnica Incalu):

https://www.lepoint.fr/pop-culture/metal-hurlant-retour-sur-une-saga-dantesque-19-08-2020-2388307_2920.php

Koga zanima više informacija o ovom velikanu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Philippe_Druillet
https://www.lambiek.net/artists/d/druillet.htm

I na kraju za zabavu malo Google translate majstorije:



Da ne zaboravim spominje se i Druilletov utjecaj na film Alien po kojem napravljen strip i također objavljen od Stalkera, sigurno ne slučajno.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11584 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 29/07/2021 : 00:28:09  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Znam da znaš, zbog toga sam te i spomenuo.

Inače ovdje je moj osvrt na Lone Sloane.

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=2236523

Fibra mi morala ovo objaviti, po meni cijeli opus.

Have mercy
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11584 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 29/07/2021 : 00:49:30  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
A ovo za Star Wars poslušaj od 1.20




Have mercy
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 29/07/2021 : 00:57:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ich bin etwas zu kurz mit Deutsch !
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1857 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 29/07/2021 : 07:09:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
U razgovoru za O radio predstavljamo prva dva izdanja izdavačke kuće Stalker – Osmi putnik i Noć.

https://oradio.rs/sr/vesti/kultura/strip/naslovi-za-nove-stripovske-putnike-10340.html
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 29/07/2021 : 09:26:07  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Da ne zaboravim spominje se i Druilletov utjecaj na film Alien po kojem napravljen strip i također objavljen od Stalkera, sigurno ne slučajno.



Ne znam za film - Moebius je već direktno učestvovao, kao i Giger - ali uticao je na strip. Baš onaj kadar što je Džimi stavio na odgovarajuću temu, sa svojim organskim, dekorativnim okvirima me podseća na Druilleta. 70-ih nisi imao mnogo mesta da gledaš za inspiraciju kada si hteo da preneseš osećaj ogromnosti i strahopoštovanja. Zapravo, nemaš mnogo mesta ni danas...

Druillet je nezaobilazan, naravno, ali pitanje je - i možda to objašnjava oklevanje izdavača kada se radi o njemu - da li kao strip-autor ili kao ilustrator? Ja ga više volim kao ovo drugo, i njegove slike/ilustracije/table bih svakako voleo da imam na zidovima svoje sobe. Da čitam njegove stripove? Mnogo manje.


In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 29/07/2021 : 12:42:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus
Ne znam za film - Moebius je već direktno učestvovao, kao i Giger - ali uticao je na strip.



U pravu si.

quote:
Originally posted by ridiculus
Druillet je nezaobilazan, naravno, ali pitanje je - i možda to objašnjava oklevanje izdavača kada se radi o njemu - da li kao strip-autor ili kao ilustrator? Ja ga više volim kao ovo drugo, i njegove slike/ilustracije/table bih svakako voleo da imam na zidovima svoje sobe. Da čitam njegove stripove? Mnogo manje.



Ovo bi se moglo reći i za dobar dio Moebiusovih stripova.

Uz njihove radove se vežu izrazi kao psihodelični svemiri, halucinacijske kozmičke opere, a ti sadržaji i nisu toliko prijemčivi za većinu strip konzumenata. Ti stripovi su dobili dodatnu pažnju i popularnost stvaranjem filmova inspiriranih njima.

Navodno je George Miller inspiriran sa La Nuit et ses motards kreirao Mad Maxa.
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1857 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 02/08/2021 : 13:09:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
Dr Gul najtoplije preporučuje Drijeovu Noć!

https://cultofghoul.blogspot.com/2021/08/noc-filip-drije.html?fbclid=IwAR2DpAjQwXm2LXpk4hTXsnCYroAJ9jle6TkHa0GV--iIfd1RTAGCqlkLs54
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 02/08/2021 : 14:34:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Danima se već pokušavam sjetiti na što me podsjećaju kadrovi iz ovog stripa i Druilletov stil crtanja, no nikako mi nije padalo na pamet. S obzirom da slabo stojim s francuskim stripom, nisam se susretao s njegovim stripovima, no svejedno su mi elementi crteža djelovali nekako pomalo poznato. Tek kad sam na facebooku vidio ovaj kadar, stvari su sjele na svoje mjesto i shvatio sam da me podsjeća na naslovnice ranih albuma kanadskog benda Voivod.

Nije mi vrag dao mira i morao sam googlati ima li tu kakve poveznice s obzirom da svi članovi Voivoda imaju francuske korijene, a naslovnice im crta bubnjar Away (Michel Langevin). Par intervjua kasnije i evo što on ima reći o tome:

Michel credits myriad publications, films and music with influencing his art and providing inspiration, such as Philippe Druillet (Metal Hurlant), whose mutant warriors in Urm le Fou sowed the seeds of imagination for the Voivod character.

Through that I discovered the artwork of [Enki] Bilal, Moebius and especially Philippe Druillet. He was my favourite and I copied him a lot. I really wanted to be a graphic artist for Métal Hurlant and that’s when I started thinking of this voivod world.”

Možda nisu stilski jednaki, ali mislim da se određene sličnosti itekako vide.






Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 02/08/2021 21:32:32
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1857 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 02/08/2021 : 20:09:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Pardon ako su slike velike, na mobitelu sam, smanjiti ću kasnije.



Premale su (a dve i ne vidim).
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 02/08/2021 : 21:32:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Usrani mobitel. Evo prominija sam linkove, nadam se da se sad vide sve tri slike.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 02/08/2021 : 22:37:22  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Videle su se fotke i prvi put
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 03/08/2021 : 00:42:16  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Danima se već pokušavam sjetiti na što me podsjećaju kadrovi iz ovog stripa i Druilletov stil crtanja, no nikako mi nije padalo na pamet. S obzirom da slabo stojim s francuskim stripom, nisam se susretao s njegovim stripovima, no svejedno su mi elementi crteža djelovali nekako pomalo poznato. Tek kad sam na facebooku vidio ovaj kadar, stvari su sjele na svoje mjesto i shvatio sam da me podsjeća na naslovnice ranih albuma kanadskog benda Voivod.

Nije mi vrag dao mira i morao sam googlati ima li tu kakve poveznice s obzirom da svi članovi Voivoda imaju francuske korijene, a naslovnice im crta bubnjar Away (Michel Langevin). Par intervjua kasnije i evo što on ima reći o tome:

Michel credits myriad publications, films and music with influencing his art and providing inspiration, such as Philippe Druillet (Metal Hurlant), whose mutant warriors in Urm le Fou sowed the seeds of imagination for the Voivod character.

Through that I discovered the artwork of [Enki] Bilal, Moebius and especially Philippe Druillet. He was my favourite and I copied him a lot. I really wanted to be a graphic artist for Métal Hurlant and that’s when I started thinking of this voivod world.”

Možda nisu stilski jednaki, ali mislim da se određene sličnosti itekako vide.








Druilletov utjecaj se kod Voivoda ne vidi samo u artworku.
Dimension Hatross album je praktički cili nasta pod utjecajen Druillleta i ostalih koje Away spominje.
Meni ovde recimo i u muzici i u tekstu ima Druilleta i Moebiusa koliko oćeš:
https://www.youtube.com/watch?v=ASdSks4KyDk

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 03/08/2021 : 14:03:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Istina, tekstovi im obiluju tom pomalo trashy retro SF tematikom koja se strašno dobro slaže s vizualnim izričajem naslovnica albuma. Moram priznati da nisam nešto previše preslušavao Dimension Hatross, uvijek mi je bio korak iza Killing Technology i Nothingface, iako bih rekao da u globalu Voivod nema lošeg albuma. U svakom slučaju strašno unikatan bend u svim aspektima.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 03/08/2021 : 20:14:52  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Već neko vreme se družim sa albumima sa ove liste ali iskreno Nothingface mi je ostavio verovatno najlošiji utisak od ponuđenih stvari

Sorry na offtopicu
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1857 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 03/08/2021 : 20:45:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
Ne smeta, šta bi bila priča bez digresije.

Na HellyCherry portalu prikaz Drijeove Noći:
http://www.hellycherry.com/2021/08/strip-filip-drije-noc.html
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1857 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 05/08/2021 : 09:08:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
Podsećamo zainteresovane da promo cena za knjige Osmi putnik i Noć traje do 10. avgusta.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000