forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 192 Lena
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/09/2021 : 21:53:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Ona je Lena. Mlada crnka, elegantna i tajanstvena. Ne znamo odakle dolazi ni kamo ide. Njezin put počinje u Istočnom Berlinu, u četvrti gdje žive bivši dužnosnici režima nestalog u vihoru povijesti. Lena posjećuje muškarca koji joj predaje popis imena i brojeva telefona, a ona će ga naučiti napamet prije negoli ga uništi. Nakon Berlina novi susret čeka je u Budimpešti, zatim odlazi u Kijev, Odesu, Tursku i Siriju. Nakon dugog putovanja Europom i uspješne misije Lena će u Australiji pokušati pronaći novi život. No tajne službe ne mogu bez njezinih vještina. Lena će se ponovno naći usred sukoba, putujući ovaj put od Gruzije, preko Sahare, do Pariza, gdje tri žene moraju pokazati što ih je naučila. Iz Pariza se s Lenom selimo na sjever Amerike, gdje se u tajnosti održava važna konferencija, na kojoj se moraju donijeti odluke o rješavanju sukoba na Bliskom istoku. Lena i ovaj put mora spriječiti požar koji bi mogao uništiti sve mirovne inicijative jer su geopolitički izazovi veći no ikada.

Pierre Christin i André Juillard potpisuju iznimno uspješan album: Lena je klasik, politički i meditativni album koji progovara o svim lomovima suvremenog svijeta.

Kolorka 192 • Lena • 172 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Pierre Christin • Crtež André Juillard • Prijevod Nataša Medved • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.9.2021. • Cijena 180 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-192-lena/738/

Trouble will find me

Odoakar
Junior Member



411 Posts

Member since 04/02/2017

Posted - 20/09/2021 : 18:31:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Odoakar a Private Message  Reply with Quote
Po previewu ovo izgleda super, vjerojatno uzimam u ovoj turi.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 27/09/2021 : 14:01:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Blijeda mi je ova Lena. Prvi album još kako-tako, ali kasnije progresivno slabi. Juillardov klasičan, a opet poseban crtež je uvijek lijepo vidjeti, ali narativno je ovo u najboljem slučaju druga liga, bez obzira na važne teme kojih se dotiče.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

prop_ovednik
Senior Member



Croatia
1237 Posts

Member since 13/01/2008

Posted - 16/11/2021 : 10:01:20  Show Profile Show Extended Profile  Send prop_ovednik a Private Message  Reply with Quote
Neću lagati, nije mi leglo zasad. Pročitao sam prvi album i nisam se previše vezao ni za likove (odnosno, samu Lenu), ni za priču. Emotivne povezanosti nema, nisam nešto povjerovao ni u njene motive, jer jeftino mi je ispalo nekako. Trenutno mislim da će druga dva albuma čekati sretnije dane ili bolje raspoloženje.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4091 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 08/12/2021 : 13:57:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Lena se voli presvlačit. To joj je najbolje!
Solidno je ovo, ponajprije zbog neobično sjetnog pripovjednog stila koji bi zbog sporije razrade mogao odbiti na prvu. Tek poslije prve polovice svakog albuma zapravo dobivamo tko/što/čemu.
Premda nisam fan ovakve tematike ipak mi je bilo zanimljivo ali svakako ne treba očekivati Đejmzbondovsku akciju što bi se iz opisa moglo pomisliti. Ovo je više strip ritma i ugođaja a Juillard bome zna prenjeti dobar ugođaj, ima on taj svoj stil na granici srednjovjekovnog i renesansnog (ONKRAJ?! hehe) koji mi se jako sviđa. I premda se radi o vremenskoj epohi dijametralno suprotnoj onima iz Arianeinih pustolovina, nisam osjetio da mu je to predstavljalo teret nad ovim radom te se dobro snašao i u modernom razdoblju.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1556 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 12/12/2021 : 18:28:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Prvi album još kako-tako, ali kasnije progresivno slabi.



Ako kasnije slabi, onda je to valjda regresivno?

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 12/12/2021 : 20:47:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by Shaner

Prvi album još kako-tako, ali kasnije progresivno slabi.



Ako kasnije slabi, onda je to valjda regresivno?


Možemo reći da regresira, ali ne i da regresivno slabi. Pad je u svakom slučaju progresivan.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 23/03/2022 : 15:20:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Meni je ovaj strip iznenađenje u pozitivnom smislu.

Veliki sam ljubitelj Juillardovog crteža i iako je to još vrlo visoka razina po crtežu se vidi se da je Andre već u poznijim godinama.

Prema Christinovim scenarijima sam uvijek suzdržan, ali prva dva albuma su mi dobro sjela, a u trećem je vidljiv manji pad, nedorađenost.

quote:
Originally posted by prop_ovednik

Pročitao sam prvi album i nisam se previše vezao ni za likove (odnosno, samu Lenu), ni za priču. Emotivne povezanosti nema, nisam nešto povjerovao ni u njene motive, jer jeftino mi je ispalo nekako.



Istina prevelikog vezivanja za nema, a što se tiče motiva to je malo nategnuto u drugoj knjizi, ali strip je to trebalo ga je nastaviti, a da su opet poginuli (ovaj put potencijalni) muž i njegov sin to bi bilo pretjerano.

quote:
Originally posted by Cromwell

Lena se voli presvlačit. To joj je najbolje!



A voli se i kupati u bazenu !

quote:
Originally posted by Cromwell
Tek poslije prve polovice svakog albuma zapravo dobivamo tko/što/čemu.
Premda nisam fan ovakve tematike ipak mi je bilo zanimljivo ali svakako ne treba očekivati Đejmzbondovsku akciju što bi se iz opisa moglo pomisliti. Ovo je više strip ritma i ugođaja a Juillard bome zna prenjeti dobar ugođaj ...



Složio bih se s ovim. Same akcije nema pretjerano, više se gradi napetost što će se dogoditi nakon čega obično ide brzi rasplet.

Mnogima se ovaj strip neće svidjeti (bit će im i dosadan) ali meni je bio zanimljiv.

Mislio sam da ovo neću uzeti, ali ipak ide u kolekciju.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6579 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 24/03/2022 : 22:28:37  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Léna

Može li se realističan stripovski crtež, kod koga dominira jedan (frontalni) ugao kamere, poze likova su statične i malo krute, a lica ne baš savršena, smatrati odličnim? Može, ako je crtač André Juillard! Ovo ne kažem zbog sentimentalnog odnosa prema delu autora omiljenog i uticajnog Sedam života kopca, već kao objektivnu procenu jednog od najboljih crtača stila "čiste linije" (ligne claire), zasnovane na radovima Hergéa (The Adventures of Tintin), razvijane od Edgara P. Jacobsa (čiji je serijal Blake et Mortimer nastavljao Juillard) i specifičnim metodama i "pravilima" koja su ustanovili. Danas se ovaj stil, ponajviše zloupotrebljava od strane mnogih crtača, kao brza podloga za kompjuterski kolor i crtačko zabušavanje, ali jedan je Žijar, kao vrhunski predstavnik izvornog klasično-akademskog pristupa.

U slučaju stripa Lena, uz vizuelno zadovoljstvo, veteran Pierre Christin nam nudi (uslovno rečeno) špijunske priče, ali ne u izmaštanom akcionom 007 fazonu, nego kao izrazito realističan prikaz stvarnog špijunskog posla, koji je u stvarnosti dosadan i suvoparan, pun ordinarnih dešavanja, prikupljanja podataka, ali i pretvaranja (što ga čini opasnim). Dakle, pristup sličan onom Johna le Carré, koji može biti jako zanimljiv ljubiteljima tematike, ali i dosadnjikav ostalima. Pri tome stvoren je jedan od upečatljivijih ženskih likova savremenog stripa.

Što se mene tiče, izrazito sam uživao u prva dva albuma iz integrala, u trećem se možda malo preteralo sa "običnošću" dešavanja, lišenom potrebne količine drame ili tenzije.

Le long voyage de Léna ****
Léna et les trois femmes ****
Léna dans le brasier ***1/2

Edited by - alexts on 24/03/2022 22:31:51
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 24/03/2022 : 22:57:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts
Dakle, pristup sličan onom Johna le Carré, koji može biti jako zanimljiv ljubiteljima tematike, ali i dosadnjikav ostalima. Pri tome stvoren je jedan od upečatljivijih ženskih likova savremenog stripa.



Mislio sam da li da ovo spomenem jer sam čitao svega 2 knjige le Carréa, ali vidim da si i ti imao slično viđenje.

Što se tiče ocjene razmišljao sam između 7 do 7,5 od 10 zbog crteža.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 23/06/2022 : 01:45:22  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Pjer Kristin mi nije na listi omiljenih scenarista.Valerijan mi je ništa posebno,Orvel mi je dosadan,a Falange sam tek na treće čitanje "prokinuo" (možda bi isto tako bilo i sa ostalim stripovima,da sam im dao još šansi,ko zna).Da,tu je i Partija lova,ona mi je dobra,kao i Falange,al' na prvu.

U Leni imamo taj negov usporeni način pripovedanja,barem u većini svakog albuma,da bi onda dobili brzi rasplet.
Uglavnom,ako vam se sviđa ta Kristinova atmosfera,nećete ni ovde lošije proći.Sam strip je spoj špijunskog žanra prožetog putopisima kroz razne i neobične,ali i zanimljive predele ove naše kugle.
Ono što je debeli plus u serijalu,je Žuilardov ctež,koji je predivan.
Tako da sve u svemu,sasvim korektan strip,kome ću se nekad možda i vratiti.
Prve dve priče 3.5/5,treća 3/5.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 18/09/2022 17:05:23
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 18/09/2022 : 11:52:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Kao što Cromwell kaže, treba pročitati pola /dvije trećine svakog albuma, da bi se približno shvatilo o čemu se tu radi.

Blijedo, slabašno, nula emocija, još manje dinamike. Način pripovjedanja izrazito monoton, ravna linija, nema nikakvih odskakanja. Na to se nadodaje i jednolican crtez sa drvenim likovima koji kao da su roboti koji ne osjecaju ništa.

Sama tema mozda i nije loša i raspleti jesu interesantni, ali ni na milisekundu me nisu uspjeli uvjeriti da je Lena stručnjak za špijunažu. Onako usporena više paše za neku kancelariju da kuca na tastaturi. Osim što ima vrhunsko pamćenje, ni po čemu se ne ističe .

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6579 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 18/09/2022 : 12:23:36  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Aco

Kao što Cromwell kaže, treba pročitati pola /dvije trećine svakog albuma, da bi se približno shvatilo o čemu se tu radi.

Blijedo, slabašno, nula emocija, još manje dinamike. Način pripovjedanja izrazito monoton, ravna linija, nema nikakvih odskakanja. Na to se nadodaje i jednolican crtez sa drvenim likovima koji kao da su roboti koji ne osjecaju ništa.

Sama tema mozda i nije loša i raspleti jesu interesantni, ali ni na milisekundu me nisu uspjeli uvjeriti da je Lena stručnjak za špijunažu. Onako usporena više paše za neku kancelariju da kuca na tastaturi. Osim što ima vrhunsko pamćenje, ni po čemu se ne ističe .



Ako si o špijunaži saznavao iz James Bond filmova, onda je jasno.

Upravo je za špijuna bitno da "ni po čemu se ne ističe". I dosta špijunskih dela (romana, ekranizacija...) jesu hladna i neemocionalna.

Ako si mogao npr. da uživaš u ovom
https://www.imdb.com/title/tt1340800/?ref_=nv_sr_srsg_0

onda i Lena ima smisla, ako je taj film/roman/serija monoton, hladan, činovnički, onda je stvar ukusa.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 18/09/2022 : 17:18:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Navedeni film je izvrstan, za razliku od ovog stripa.

Ovaj strip ima neke dobre elemente, ali fali mu onaj wow efekt, koji Tinker, Tailor... itekako ima.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Zula
Average Member

669 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 18/09/2022 : 18:22:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Navedeni film je izvrstan, za razliku od ovog stripa.

Ovaj strip ima neke dobre elemente, ali fali mu onaj wow efekt, koji Tinker, Tailor... itekako ima.


Navedeni film je dobar, ako ste čitali knjigu, inače bi mogao biti manje razumljiv. Le Carreovi romani su mi puno bolji od ekranizacija istih. Također, mislim da su mini-serije primjerenije. Npr. Tinker, tailor... mi je bolja BBC serija s kraja '70, (sa sir Alec Guinnessom), nego spomenuti film...
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 30/12/2022 : 12:21:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Uh, kakva promjena od uobičajene plejade stripova, usudio bih se reći da drugi album, najbolji od tri u ovom izdanju, ne bi uspio danas biti napisan. Baš tako. Napisan je, naime, 2009. godine, a u međuvremenu se svašta izdogađalo tako da bi danas najvjerojatnije bija "ukinut" (il po novu, cancelliran) i prikazan kao nepogodan. Jedina mana je prikaz Šeika, koji, ruku na srce, ne liči ni malo antropološki na čovika sa bliskog istoka.

Istina je opet da stripu fali dinamike, to se ne može osporit, statičan je. Svejedno, dobar strip, napokon alternativa u jednoj beskonačnoj istosmjernoj struji stripova. 7,5/10

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 05/03/2024 : 11:21:07  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
I meni je pao Le Carre na pamet za usporedbu. Međutim, daleko je ovo od Le Carrea i njegovih moralki. Moralna dvojbenost ovdje ostaje tek na površini, a raspleti se rješavaju na crno-bijeli holivudski način, good guys vs bad guys, a good guys su uvijek zapadnjaci (i njihove vlade i tajne službe). U prvom albumu negativci su tako skupina bivših komunističkih/socijalistički aparatčika koja planira miniranje mirovne konferencije na Bliskom Istoku, za što izgleda nema nikakvih drugih motiva osim urođene zlobe (i osvete zbog propasti njihovih režima, premda nije baš jasno kakve veze ima ta konferencija sa tim). Drugi album je kritika muslimanskom fundamentalizma, čiji ideolozi i vođe su prikazani kao dvolični prevaranti. Le Carreove moralne dvojbe su nasuprot toga puno kompleksnije, on prave negativce uvijek traži u vlastitim redovima, a za one sa druge strane uvijek pokazuje empatiju.

PS: Što se tiče Zagorove procjene da drugi album danas ne bi mogao biti napisan, odnosno da bi bio kanseliran od strane policije za političku korektnost: treći album ima iste negativce kao i drugi, muslimanske fundamentaliste, a napisan je 2021., samo godinu dana prije njegovog komentara.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000