forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Problem kontinuiteta u stripu
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 10/10/2021 : 05:16:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Ima toga kod Ferrija... Mislim da on nije crtao redom, ili je prosto crtao brzo.

Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 10/10/2021 : 16:13:26  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

Da, što je najgore, to jesu susedni kadrovi. Sad, možda je Žiro hteo da izbegne ono menjanje ugla kamere na susednim kadrovima, koje su alexts i Vlaadisha pominjali na drugoj temi



Ima dosta primera u kojima crtači znaju o čemu se radi, ali nacrtaju tako jer ne žele da menjaju ugao kamere. U stripu - a to je ograničavajuće pogotovo u novinskom stripu od nekoliko kadrova po kaišu - prvo govori osoba sa leve strane, i taj tok konverzacije je obično važniji od pomenutog kontinuiteta. Zato često viđamo kako osoba koja je na jednom kadru bila sa leve strane nečega, u sledećem je sa desne. Kako rekoh, strip (ipak) nije film, koji bi takve stvari rešio drugačije.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1557 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 17/10/2021 : 00:30:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Kad je u pitanju Boneli, tu bi se sigurno našla hrpa primera (i zbog toga što smo ta izdanja najviše čitali u detinjstvu)
al' ko će se sad setiti konkretnih scena... Neke su me više iritirale, neke i nisu, ali sam ih obavezno zapažao.

Evo jedne scene u kojoj nije toliko drastičan primer, ali sam je zapamtio još iz perioda kad sam čitao taj strip kao klinac:







Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1557 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 20/10/2021 : 02:43:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Primer iz Miriklmena:


Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 20/10/2021 : 09:40:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Ne vidim problem u ovoj MM tabli.

Ona ga gleda kako izlazi iz zgrade, kreće prema njoj, zatim se ona sklanja, ulazi u zgradu, on prolazi tuda i posljednja tri kadra u kojima hoda gledamo ga sleđa.

U biti, sad vidim, natpis na vratima WC-a. To jeste greška, ali ne bih to nikad primijetio da nisam tražio :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213

Edited by - Beva on 20/10/2021 09:40:55
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6586 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 20/10/2021 : 23:24:51  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ne vidim problem ni u jednoj tabli. Ne znam zašto Jozzinelli hoće da se igramo pogađanja, umesto da obrazloži o čemu je reč. Čim nije očigledno, greške i nema.

(Da, u drugom piše "dame" na suprotnoj strani. Možda je do prevoda?)
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1557 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 21/10/2021 : 04:26:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

U biti, sad vidim, natpis na vratima WC-a. To jeste greška, ali ne bih to nikad primijetio da nisam tražio :D



A ja takve stvari primetim iz prve, pogotovo kad nema teksta u kadrovima da bi mi skrenuo pažnju.


quote:
Originally posted by alexts

Ne vidim problem ni u jednoj tabli.


Ne znam o kojim je to sve tablama reč? Ako govoriš o Miriklmenu, u pitanju je JEDNA TABLA. Možda si mislio na KADROVE?

quote:
Originally posted by alexts

Čim nije očigledno, greške i nema.

(Da, u drugom piše "dame" na suprotnoj strani. Možda je do prevoda?)


To što tebi nije očigledno, ne znači da problema kontinuiteta nema.
To samo pokazuje da ima nekog problema i kod tebe i da ti treba veća dioptrija.
Jebiga, ja ne mogu da sanjam da li neko ne vidi očigledne stvari na slici (ili na slikama),
možda je trebalo da je uvećam još malo, ali ni kad čitaš strip na papiru, nije mnogo veća tabla.

Možda je do prevoda, ali ne verujem, prevodioci u današnje vreme obično ostavljaju sve kao u originalu, čak i ako je pogrešno.
Neka neko postavi originalnu tablu, pa da proverimo...


Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 21/10/2021 : 05:00:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 21/10/2021 : 08:47:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Znači, do prijevoda je.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6586 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 21/10/2021 : 10:02:32  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Možda nemam oštro oko kao Jozzinelli (priznajem da čitam oznake na WC-ima samo kad treba da uđem u neki), ali bolje zaključujem. Pošto je silueta crteža prikazivala muškarca, to je nagoveštavalo da se radi o pogrešnom prevodu.

Jozzinelli, kad sam rekao "table" mislio sam i na tvoj prethodni primer iz Bonelli produkcije, za koji nisi rekao ni šta je (jel to Marti ili...?).
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 21/10/2021 : 12:29:19  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Čak i da je greška u originalu, a ne u prevodu, meni takve sitnice više ne smetaju, inače bih vrlo brzo prestao da uživam u bilo čemu. Ima ih u većini stvari koje sam čitao, jer crtač nije računar, pa da može da projektuje celokupan prostor i onda prikazuje iz ugla koji mu je potreban.

Ovih prethodnih meseci sam dosta čitao On Stage, i tu, na primer, ima scena kada Mary stoji pred vratima čija brava joj je sa leve strane, a u sledećem kaišu (objavljenog narednog dana) joj je sa desne. Ali to ne služi ničemu u priči, pa ne vidim problem. U književnosti je tako - pisac opiše prostor koliko mu je potrebno, a sve ostalo čitalac zamišlja sam. Ništa nije "manje stvarno" zato što okolina nije vrlo precizno opisana u svakom trenutku.


In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 21/10/2021 : 16:17:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
iz jucerasnjeg thora



...



...


Edited by - Vlaadisha on 21/10/2021 16:18:27
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6586 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 21/10/2021 : 16:33:54  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ako su ovo vezani kadrovi, ne kapiram ništa.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 21/10/2021 : 16:36:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Ako su ovo vezani kadrovi, ne kapiram ništa.

nisu, evo stavio sam razmak da se bolje vidi

thor trazi pomoc od throga da nadje svoj cekic... koji mu je u ruci
Go to Top of Page

leKrava
New Member



242 Posts

Member since 21/01/2016

Posted - 21/10/2021 : 17:05:58  Show Profile Show Extended Profile  Send leKrava a Private Message  Reply with Quote
meni to izgleda ko da je cekic bio kod zabe kao sto se vidi u kadru prije i onda se vratio Thoru u
ruke?
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11080 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 21/10/2021 : 17:26:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by leKrava

meni to izgleda ko da je cekic bio kod zabe kao sto se vidi u kadru prije i onda se vratio Thoru u
ruke?



Of kors

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25760 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 21/10/2021 : 17:38:55  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
A šta je čaša promijenila oblik?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 21/10/2021 : 17:50:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by leKrava

meni to izgleda ko da je cekic bio kod zabe kao sto se vidi u kadru prije i onda se vratio Thoru u
ruke?

i onda opet kod zabe u sledecem kadru? thor u vodi, a zaba gore na steni... mooozda, ali mislim da je to frogjolnir, ne mjolnir. mada mozda carobni cekici mogu da menjaju i velicinu kad vec mogu da lete iz ruke u ruku.
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11080 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 21/10/2021 : 17:55:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

A šta je čaša promijenila oblik?


Nije ali je lose nacrtano😉

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 21/10/2021 : 18:16:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Vlaadisha for the kill!
We miss u!

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7658 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 21/10/2021 : 19:08:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
...a ja brinem jesam li nacrtao nausnicu u svakom kadru.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1557 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 22/10/2021 : 04:31:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Možda nemam oštro oko kao Jozzinelli (priznajem da čitam oznake na WC-ima samo kad treba da uđem u neki), ali bolje zaključujem. Pošto je silueta crteža prikazivala muškarca, to je nagoveštavalo da se radi o pogrešnom prevodu.


Razmišljao sam i ja o tome. Tačno je da silueta na tom kadru više liči na muškarca, ali to nije moralo nužno da znači
da nije pogrešan natpis i u originalu. Stvar je u tome da ta silueta baš i ne odgovara silueti muškarca na vratima wc-a
u donjim kadrovima, pa to unosi dodatnu konfuziju (spojene su noge na njoj i u donjem delu šire, pa može da deluje i kao uža suknja).
Uostalom, tu je crna silueta na svetloj pozadini, a u narednim kadrovima je obrnuto.

Čak mi je sinulo da je moglo da se desi da se ovo dvoje vanzemaljaca zbune i uđu u pogrešan WC,
ali, kao što se vidi na donjim kadrovima, nije bilo problema oko toga.
(Inače bi bila dobra fora, ali Miriklmen ipak nije tip stripa u kom bi se koristile takve doskočice. )


quote:
Originally posted by alexts

Jozzinelli, kad sam rekao "table" mislio sam i na tvoj prethodni primer iz Bonelli produkcije, za koji nisi rekao ni šta je (jel to Marti ili...?).


Vidiš valjda Javu i Martija u onom totalu, bar smo dnevnikova izdanja svi čitali u tom periodu, pa bi trebalo da su opštepoznata,
ali kad si ti preferirao više Eks... Napisao sam da nije neki drastičan primer, dvojica huligana su zamenila mesta,
što se u suštini može objasniti time da su ih i "u stvarnosti" zamenili, ali pre će biti da je Binjotiju tako odgovaralo
i bilo lakše da nacrta (plus ono što kaže ridiculus, kad su u pitanju susedne table, možda ih nije crtao dan za danom).
U filmovima se takve stvari vode kao greške, ako nije prikazano kako akteri menjaju svoje pozicije u kadrovima,
već se odjednom nađu sa suprotne strane. Kao što sam napisao, čisto sam taj primer naveo kao nešto što mi je bolo oči
još kad sam prvi put čitao pre 30 i kusur godina i što dobro pamtim i dan-danas.

Nego, jel' sam ti ja nešto posebno zanimljiv za zajebanciju? Kad Vlaadisha navodi na raznim topicima gomilu primera
za koje ne napiše ni šta je ni odakle je, ne zapitkuješ ga non-stop, a od mene tražiš da objašnjavam svaku sitnicu...

Uzgred, Vlaadisha, hvala ti za ovu originalnu tablu Miriklmena, pretpostavio sam da mogu da se oslonim na tebe,
da se ne mučim da je sam kopam po internetu...


Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6586 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 22/10/2021 : 07:20:35  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

[quote]
Nego, jel' sam ti ja nešto posebno zanimljiv za zajebanciju? Kad Vlaadisha navodi na raznim topicima gomilu primera
za koje ne napiše ni šta je ni odakle je, ne zapitkuješ ga non-stop, a od mene tražiš da objašnjavam svaku sitnicu...



Ma i ti i Vlaadisha i Beva unosite konfuziju, ne samo crtači, na ovom topiku.

Kako sad Beva? Pa kad je rekao da ne vidi problem u MM tabli, ne znam da li misli na Mirakle-Mana ili Marti Misteriju (da, mogli su da "zamene" mesta, likovi se i kreću, ne stoje kao ukopani, crtač je namerno to uradio, bilo mu zgodnije, a i crtači menjaju ugao itd.)

Edited by - alexts on 22/10/2021 07:21:58
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 22/10/2021 : 08:54:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Kako sad Beva? Pa kad je rekao da ne vidi problem u MM tabli, ne znam da li misli na Mirakle-Mana ili Marti Misteriju (da, mogli su da "zamene" mesta, likovi se i kreću, ne stoje kao ukopani, crtač je namerno to uradio, bilo mu zgodnije, a i crtači menjaju ugao itd.)



Mislio sam na Miraclemana, pošto nisam ni shvatio da je ona gore tabla Marti :D

A meni na toj tabli nije čudno da su likovi zamijenili mjesta, pošto mi ovaj plavokosi lik na ovoj trećoj vinjeti izgleda kao da hoda, pa je mogao proći iza bradonje. Mada se slažem da to vjerojatno Bignottiju nije bilo ni nakraj pameti :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1557 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 25/10/2021 : 06:15:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

(da, mogli su da "zamene" mesta, likovi se i kreću, ne stoje kao ukopani, crtač je namerno to uradio, bilo mu zgodnije, a i crtači menjaju ugao itd.)


Činjenice su ono što se vidi u stripu. Ako rokada nije prikazana, ovakvi primeri spadaju u domen greške, odnosno problema kontinuiteta.
(Lovci na filmske greške često navode primere i za mnogo banalnije stvari ili one koje možeš da uhvatiš tek kad jedno 50 puta premotaš film unazad.)
Druga je stvar što će jednima to zasmetati, drugima će samo biti zabavno, treći neće ni primetiti,
dok će četvrti ravnodušno preći preko toga uz pokušaj obrazloženja da se podrazumeva i ono što nije prikazano.

Kao što spada isključivo u sferu proizvoljnog nagađanja tvrdnja da je Koinski čuo komandanta Marija kako pominje lopate (odnosno ašove)

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.37 seconds. Snitz Forums 2000