forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 ČK PREDSTAVLJA - Betmen: Smrt u porodici
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Melusine
Junior Member



350 Posts

Member since 17/05/2017

Posted - 07/12/2021 : 14:56:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Melusine a Private Message  Reply with Quote
PRED VAMA JE STRIP U ČIJEM JE STVARANJU DIREKTNO UČESTVOVALA PUBLIKA! STRIP KOJI JE OD OBIČNIH LJUDI NAPRAVIO UBICE!

„BETMEN: SMRT U PORODICI“ na LETEĆEM STARTU po ceni od 1.470 dinara!



Format 15,8 x 24 cm
Povez Tvrd
Broj strana 272
Štampa Kolor
Serijal DC GOLD
Junak Betmen

PRELISTAJTE OVO IZDANJE:
https://carobnaknjiga.rs/chest/odlomak/_BetmenSmrtUPorodic_%20prelistavanje%20Fi.pdf

Davne 1988. godine, svet pop kulture doživeo je potres kada je čitaocima data prilika da odluče o ishodu jedne od najkontroverznijih dilema stripskog medija: Treba li Čudesni Dečak da umre? Nakon telefonskog glasanja odluka je pala – Robin mora da strada! Ova odluka dovela je do oprečnih mišljenja fanova i kritičara, te je i dan-danas jedna od najkontroverznijih priča u istoriji Osvetnika s Ogrtačem.

SVE NAS ČEKA SMRT

Nakon što se impulsivna ćud Džejsona Toda po ko zna koji put sukobi s Betmenovim promišljenim pristupom borbi protiv zločina, Džejson se sam upušta u potragu za svojom biološkom majkom. Za to vreme, Mračnog Viteza njegov najnoviji slučaj vodi na Bliski istok u potragu za Džokerom, koji ugovara prodaju nuklearne rakete teroristima! Shvativši da će morati da udruže snage ne bi li sprečili globalnu katastrofu i pritom pronašli Džejsonovu majku, Betmen i Robin se u pravi čas ponovo udružuju kako bi osujetili klovnovskog Princa Zločina.

Međutim, taj Džokerov poraz pokreće mnogo zlokobniji plan...

Hoće li Mračni Vitez, lišen pozitivnog uticaja Čudesnog Dečaka, skliznuti u crni ambis? I hoće li ljubitelji prihvatiti još jednog zastranelog mladića u ulozi Robina?

„BETMEN: SMRT U PORODICI“ na Letećem je startu u striparnicama „Čarobna knjiga“ u Dečanskoj 5 u Beogradu i TC „Kalča“ u Nišu, striparnici „Alan Ford“ na Novom Beogradu, u Klubu čitalaca Čarobne knjige „Bulevar Books“ u Novom Sadu i na našem sajtu, po ceni od 1.470 dinara, od srede, 8. decembra, do nedelje, 12. decembra 2021. Posle Letećeg starta, cena u našim klubovima čitalaca i na sajtu iznosiće 1.650 dinara, a u ostalim knjižarama 2.199 dinara.

alexts
Advanced Member



Serbia
6809 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 07/12/2021 : 15:55:11  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

PaoloRivera
Average Member



Croatia
516 Posts

Member since 09/09/2014

Posted - 07/12/2021 : 17:36:40  Show Profile Show Extended Profile  Send PaoloRivera a Private Message  Reply with Quote
🥳
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 07/12/2021 : 18:42:45  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Stvarno lepa vest sto je neki malo stariji Betmen ugledao svetlost dana kod nas! Nadam se da ce ih biti jos !

Pored toga, voleo bih da vidim i nekog drugog junaka u ovoj ediciji osim Betmena, ipak se zove DC GOLD i u pocetku je ovde islo svasta, a u poslednjih 15ak brojeva skoro pa iskljucivo samo Betmen. Bilo bi dobro videti neku pricu Lige pravde kao sto je Vavilonska kula ili tako nesto. Nesto od Supermena opet? Ostale Alan Murove price za druge serijale u DCu? Mozda onaj cuveni trk Green Lantern/Green Arrow by O’Neil & Adams?
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 07/12/2021 : 18:56:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Problem sa JLA je u tome što su dobre priče većinom ili vezane za neke eventove ili se pak radi o dužim runovima. Ovako zasebnih priča koje bi mogle ići u 1-2 knjige (kao što je Tower of Babel) nema baš previše. Kad bih morao birati od tih ajmo reći kraćih, rekao bih da bi ove vrijedilo objaviti:

- Justice (Jim Krueger / Doug Braithwaite / Alex Ross) (makar bi za ovo trebao minimalno redovni američki format)
- JLA: The Obsidian Age (Joe Kelley / Doug Mahnke) (ne znam kako ova priča inače kotira, no meni je baš zabavna)
- JLA: Year One (Mar Waid / Brian Augustyn)
- JLA: Earth 2 (Grant Morrison / Frank Quitely)
- JLA: Crisis of Conscience (Geoff Johns / ne sjećam se crtača :/) (vrlo dobar tie-in s Identity Crisis)
- JLA/JSA: Virtue & Vice (Geoff Johns, David S. Goyer / Carlos Pacheco)

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 07/12/2021 18:58:14
Go to Top of Page

PaoloRivera
Average Member



Croatia
516 Posts

Member since 09/09/2014

Posted - 07/12/2021 : 20:12:24  Show Profile Show Extended Profile  Send PaoloRivera a Private Message  Reply with Quote
Iskreno, meni je Tower of Babel bila uzasna prica. Jedva sam ga procitao.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 07/12/2021 : 20:20:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PaoloRivera

Iskreno, meni je Tower of Babel bila uzasna prica. Jedva sam ga procitao.



Također, ali eto, ljudi je vole

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 14/12/2021 : 08:00:36  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
http://www.hellycherry.com/2021/12/betmen.html

All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5248 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 14/12/2021 : 16:00:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by karven

http://www.hellycherry.com/2021/12/betmen.html


👍
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 15/01/2022 : 16:37:34  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Retro Bets,naivan,zabavan i simpatičan.U stvari,ovakog ga pamtim iz vremena kada sam ga upoznavao u Eks almanah reviji.
Strip ima dve celine;u prvoj se prikazuje šta će se desiti sa drugim Robinom,Džejsonom Todom (prvi je Dik Grejson),kroz avanturu sa njegovim mentorom u kojoj on traži svoju majku a pronaći će...
Postoje dve vrste naivnosti - ona koja vas iznervira i ona koja vam je zabavna - ovde je drugi slučaj,tako da mi je baš gotivan ova Betišina priča.
3.5/5
U drugo celini saznajemo kako je sledeći Robin,Tim Drejk, stupio na scenu;slična priča kao u prethodnici,s'tim što me deo sa Novim titanima malo smorio,pa otud ocena malo manja.
3/5


Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Pajtos
Advanced Member



Sierra Leone
4659 Posts

Member since 28/07/2008

Posted - 29/01/2022 : 12:08:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Pajtos a Private Message  Reply with Quote
Uf, što je ovog Betišu izgazilo vreme. Naivština za sve pare....
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10047 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 29/01/2022 : 12:37:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
A npr. Snyder nije naivština, nego je veleuman na kvadrat?

Ovo je koliko pamtim barem bilo zabavno, ali pročitat ću ga ponovo da vidim koliko si u pravu.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6809 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 29/01/2022 : 13:34:12  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Sumnjam u inteligenciju ljudi, kojima je ovaj Betmen naivniji od Godine nulte Snajderove. Izgleda da ih je kvaziozbiljnim pristupom i tehničkim gadžetima lakše prevariti tj. zamazati im oči. Ne i meni (moj post na prvoj stranici topika Godine nulte, govori o tome).

Pročitao sam jednu primedbu, kako je naivno da DŽoker postane ambasador. A nije naivno kad Crvena kaciga korumpira, bez po muke, ceo Gotam, a Ridler ga devastira i sl?

Edited by - alexts on 29/01/2022 13:35:41
Go to Top of Page

Pajtos
Advanced Member



Sierra Leone
4659 Posts

Member since 28/07/2008

Posted - 29/01/2022 : 20:21:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Pajtos a Private Message  Reply with Quote
Činjenica je da je strip naivan i da je loše ostario. Možda i Snajderov Betiša bude loše ostario, videćemo.
Peyo, zavisi kada si ga čitao i sa koliko godina. Naravno da sam sa gorčinom zaključio da bi mi ovo bolje leglo onomad, osamdesetih, kada je bilo svežije i kada sam imao manje godina (desetak), kada kao klinac nisam ni znao ni hteo da razmišljam o prikazanim modelima oružja i uniformi u stripu, kada nije bilo bitno kako Betmen olako zauzima izvesne strane u sukobima na teritorijama koje valjda iz hobija poznaje kao svoj dzep....
Alekso, nije problem što je Dzoker postao ambasador već kompletno njegovo kretanje kroz strip. Naivno, neubedljivo, na trenutke-bolno nezanimljivo a znaš da je u pitanju jedan od glavnih negativaca serijala...
Meni lično kod Betmena pije vodu spektakl, pompeznost, vašar, šarenilo, urnebesna akcija, teatralni dijalozi, zivot veći od života.... znaš da je sve laž i da je smešno kad se setiš da je to iskompleksirani bogataš koji skače sa krovova u kostimu slepog miša, ali uživaš u predstavi.
Toga ovde nema. Većina starijeg Betmena je dobro da se prelista iz bibliografskih razloga. Ili da kao Anto, ubijaš vreme dok visiš na wc šolji... :)
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6809 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 29/01/2022 : 20:38:46  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Nisi ti pravi čitalac Pajtose, za ovog Betmena. Ovo jeste Betmen za one koji čitaju Zagora. Posvećeno ili povremeno, svejedno. I oni koji su znali uvredljivo da kažu za Betmena, da nije ništa više od Zagora, su nehotice, davali kompliment. To jeste serijal za decu ili one koji čuvaju dete u sebi. Da je ovo bilo normalnije strip tržište, sa masovnom, kontinuiranom ponudom svih vrsta stripova zastupljenih u svetu, ne bi ni postojala veštački stečena podeljenost fanova različitih škola stripa, nego bi oni koji čitaju Zagora bili poklopljeni sa onima koji čitaju i odrasli su na Betmenu. A ovaj period Betmena bio bi opšte poznat i reprintovan x puta do sada.

Edited by - alexts on 29/01/2022 20:43:09
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 29/01/2022 : 23:27:36  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
I ja sam misljenja da ga je vreme dobro pregazilo. Makar sto se tice dela posle Robinovog stradanja. Ne mogu da tupim u detalje posto ima vec dosta kako sam ga procitao, i to samo taj iedan put, ali secam se da mi je samo taj segment kada Robin padne Dzokeru saka (i nekoliko tabli pre toga, gde je prikazano kako i zbog cega) bio toliko nabijen da je bilo pravo istinsko uziva je citati ga. Taj segment, kao i onaj kada se Dzoker uhvati govornickog pulta, pa je imao monolog cija me je britkost kratko bacila u "svetejeblo!" fazu. Ali to mi je to. Ostalo, gola voda.

Ali lako moze da bude da sam previse ocekivao i da moram da mu dam jos jednu sansu. Zbog tih dvadesetak tabli je definjtivno i zasluzio.

Ipak, kad spominjemo Zagora, samo kratko da spomenem: poslednja sveska Demona ludila je izasla u novembru iste 1988. godine. "U śakama robijaša", mesec dana kasnije, je bila istovremena sa " Smrću u porodici". A u Americi su se desili i Watchmeni, i Born again, Year One, TDKR i Ubistveni vic. Mogao je prilicno bolje, kada uzmes u obzir period u kom je nastala.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 29/01/2022 23:28:59
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6809 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 29/01/2022 : 23:41:10  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

A u Americi su se desili i Watchmeni, i Born again, Year One, TDKR i Ubistveni vic. Mogao je prilicno bolje, kada uzmes u obzir period u kom je nastala.



Nije baš za poređenje iz više razloga, ali zapitaš li se, koliko su dela tog nivoa u super-herojskom žanru ostvarili sami ti autori, posle toga (Mur, Boland, Miler, Mazzucchelli). Ako to nije bilo moguće njima, zašto očekivati od strip zanatlija serijskog stripa?
Go to Top of Page

Chui
Average Member



932 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 30/01/2022 : 10:05:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Nisi ti pravi čitalac Pajtose, za ovog Betmena. Ovo jeste Betmen za one koji čitaju Zagora. Posvećeno ili povremeno, svejedno. I oni koji su znali uvredljivo da kažu za Betmena, da nije ništa više od Zagora, su nehotice, davali kompliment. To jeste serijal za decu ili one koji čuvaju dete u sebi. Da je ovo bilo normalnije strip tržište, sa masovnom, kontinuiranom ponudom svih vrsta stripova zastupljenih u svetu, ne bi ni postojala veštački stečena podeljenost fanova različitih škola stripa, nego bi oni koji čitaju Zagora bili poklopljeni sa onima koji čitaju i odrasli su na Betmenu. A ovaj period Betmena bio bi opšte poznat i reprintovan x puta do sada.


slažem se
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 30/01/2022 : 12:40:54  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by PijaniPatak

A u Americi su se desili i Watchmeni, i Born again, Year One, TDKR i Ubistveni vic. Mogao je prilicno bolje, kada uzmes u obzir period u kom je nastala.



Nije baš za poređenje iz više razloga, ali zapitaš li se, koliko su dela tog nivoa u super-herojskom žanru ostvarili sami ti autori, posle toga (Mur, Boland, Miler, Mazzucchelli). Ako to nije bilo moguće njima, zašto očekivati od strip zanatlija serijskog stripa?



Dobro, slažem se. Nesrećno poređenje. Isprve navedoh naslove koji pariraju i danasnjim stripovima.

Ovako, na drugu, mi pada gomila drugih sh stripova osamdesetih na pamet: Birnov Supermen, Klermontovi X-Meni, Spajdermen u eri Venoma, Mebijusov Srebrni Letac, Morisonov Doom Patrol, Derdevil generalno u Milerovoj eri, Klermontov Vulverin, krejvenov poslednji lov itd. Pa cak i Tajni ratovi i Kriza/Smak beskrajnih svetova, koje sam morao da se nateram da ih procitam do kraja.

Gomila, stotine njih, unutar visih narativnih standarda i vecina u najmanju ruku prijatno citljiva cak i danas. Od sve te pamtljive gomile, pa cak i Tajnih ratova i Krize, Smrt u porodici bas zahteva od citaoca da bude konstantno svestan da je strip star 30 i kusur godina. A dao bih mu jos jednu deceniju vise, da budemo realni.

Vise sam mislio na to, u smislu orijentacije na period u kom je ovaj Betmen napisan. Ima on ono nesto svoje, kao i svi stripovi pre 90ih, ali u osvrtanju na ostalu bracu iz generacije strasno pati.

Edit: bre, odoh do striparnice da ga pazarim, majku mu

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 30/01/2022 12:51:18
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6809 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 30/01/2022 : 14:44:08  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Najbolje da se kupuje, čita i sveže komentariše.

Inače, ne mislim da ovo spada u neke vrhunske stripove, ali da se čita sa interesovanjem, brzo i lako - za većinu, koji vole tako nešto.

Antove ocene, iznad, (iako se ne slažem sa njim u mnogim slučajevima) su odgovarajuće.
Go to Top of Page

Pajtos
Advanced Member



Sierra Leone
4659 Posts

Member since 28/07/2008

Posted - 30/01/2022 : 20:09:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Pajtos a Private Message  Reply with Quote
Pa to i radimo, kupili smo ga, sveže pročitali i komentarišemo ovde (osim ako se ne misli na svežinu osamdesetih)....
Evo kad ga Patak ponovo overi pa ćemo da razmenimo jos koju.
Ali objektivno, nikako kroz naočare nostalgičara iz osamdesetih....
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6809 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 30/01/2022 : 21:04:30  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Pajtos

Pa to i radimo, kupili smo ga, sveže pročitali i komentarišemo ovde (osim ako se ne misli na svežinu osamdesetih)....
Evo kad ga Patak ponovo overi pa ćemo da razmenimo jos koju.
Ali objektivno, nikako kroz naočare nostalgičara iz osamdesetih....



Mislio sam na druge ljude, ne na mene i tebe. Ti bi sad hteo da se raspravljamo unedogled? Da sve vrvi samo od naših postova? Bolje idi i glancaj kolekciju Blekova, pusti druge da prokomentarišu.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 30/01/2022 : 21:24:22  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts



Antove ocene, iznad, (iako se ne slažem sa njim u mnogim slučajevima) su odgovarajuće.


one su uvek odgovarajuće,do tebe je problem;nisi o tome razmišljao?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6809 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 30/01/2022 : 22:25:17  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ali Pajtose, ako si baš zapeo, hajde - samo objektivno.

Objektivno "Smrt u porodici" (Batman #426 - 429, 1988.) je dobar story-arc redovnog Batman serijala. Zanatski solidno napisan, oslanja se na likove, zaplet, avanturu-putovanje i akciju u pravoj srazmeri. Nema zabušavanja u vidu jeftinog šoka i "over the top" pristupa (vidi ili pozovi S za Snajdera), stvari su prizemljene i dovoljno uverljive (uz žanru neophodni "suspension of disbelief") da bi nam držale pažnju, za pitku i prijatnu zabavu.

U tome pomaže, naravno, i crtež Džima Apara, koji je još uvek, s razlogom u Top 5 crtača Betmena. Tačno je da je Džim (ovde već prešao 55-u) bio bolji 70-ih, dok je sam tuširao (i upisivao slova i efekte itd), kad je bio na vrhuncu, a njegova završna linija i crno-beli odnos su važni za njegov crtež, ali i sa tušerom Majkom Dekarlom, crtež fino funkcioniše.

quote:
Originally posted by Pajtos

Činjenica je da je strip naivan i da je loše ostario. Možda i Snajderov Betiša bude loše ostario, videćemo.
Peyo, zavisi kada si ga čitao i sa koliko godina. Naravno da sam sa gorčinom zaključio da bi mi ovo bolje leglo onomad, osamdesetih, kada je bilo svežije i kada sam imao manje godina (desetak), kada kao klinac nisam ni znao ni hteo da razmišljam o prikazanim modelima oružja i uniformi u stripu, kada nije bilo bitno kako Betmen olako zauzima izvesne strane u sukobima na teritorijama koje valjda iz hobija poznaje kao svoj dzep....


Nikakve "strane" ovde Betmen ne zauzima. A i da zauzima, zauzeće američku, Betmen je američki strip, od američkih autora, ako ti se to ne sviđa, ne hvataj se za strip. Betmen je protiv onih kojima Džoker prodaje ukradeno nuklearno oružije da ga upotrebe protiv civila i ne mora da bude geo-politički ekspert, da bi nepogrešivo bio na pravoj strani - pravde. (Ne)tačnost uniformi i modela oružja, može da bude dodatan kvalitet, ako su pogođeni, ali NIKAKO ne utiču, suštinski, na kvalitet dela. Za mnoge čuvene klasične holivudske filmove, nemam pojma, koliko su verodostojni u pogledu sitnih (ili krupnih) istorijskih detalja, ali i da nisu i da jesu, odlični filmovi su odlični i niko se normalan u kritikama ne bavi modelima oružja, to je više za "lovce na greške" i dokone geekove.

quote:
Originally posted by PajtosAlekso, nije problem što je Dzoker postao ambasador već kompletno njegovo kretanje kroz strip. Naivno, neubedljivo, na trenutke-bolno nezanimljivo a znaš da je u pitanju jedan od glavnih negativaca serijala...

Nikakav problem nije "Džokerovo kretanje kroz strip", ne verujem da je iko i razmišljao o tome. Ko još razmišlja o tome, u filmovima, serijama, stripovima, kako je neko putovao, koga je potplatio, odakle mu dokumenta i sl.? Takve stvari nikad i ne vidimo, priče se ne bave birokratskim poslovima i procedurama kriminalaca i dokazivanjem publici, da li su im proputovanja uverljiva, niti publiku to zanima. Pogotovo, nekad u USA stripovima, kad nije bilo expandiranog pripovedanja i količine strana za bacanje, morale su da se prikazuju samo bitne stvari. Vidiš lika na jednoj lokaciji, a posle je na drugoj. Da li je išao autom, taksijem, tramvajem, autobusom, podzemnom ili je pešačio i koliko mu je trebalo vremena i koliko ga je koštao transport - koga je briga?

quote:
Originally posted by Pajtos

Meni lično kod Betmena pije vodu spektakl, pompeznost, vašar, šarenilo, urnebesna akcija, teatralni dijalozi, zivot veći od života.... znaš da je sve laž i da je smešno kad se setiš da je to iskompleksirani bogataš koji skače sa krovova u kostimu slepog miša, ali uživaš u predstavi.

Zato i imaš problem. Možda nije najdubokoumniji, ali Betmen je malo više od šarenog spektakla, to je i priča o moralu, a njegov junak je zamišljen kao idealan, savršen tip, koji treba da bude uzor mladima (može i starijima), a ne kao iskompleksirana dokona bogataška budala, kako si iz nekog razloga (verovatno zbog iskrivljenih alternativnih varijanti ili dekadencije osnovne?) pomislio.


quote:
Originally posted by PajtosToga ovde nema. Većina starijeg Betmena je dobro da se prelista iz bibliografskih razloga. Ili da kao Anto, ubijaš vreme dok visiš na wc šolji... :)



Eh, kaži to Salazaru Knightu, jednom od najboljih Betmenologa na internetu i šire, on Betmena iz perioda kasnih 80-ih, ranih 90-ih (a i ranije) smatra prepunim dobrih storija. (a od Snajderovog, samo Sud sova, ostalo ne)

https://www.youtube.com/c/SalazarKnight

Dakle, A Death in the Family nikako nije sam vrh, ni za ondašnju redovnu seriju. On je dobar strip, poseban po tome što je game-changing event, značajan istorijski u Betmenovom opusu, po tretmanu (jednog od glavnih) likova i kontaktu sa publikom u pre-internet vremenu, ne po artističkim dometima.

Druga priča u istom trejdu "Samotno mesto za umiranje" (Batman 440 - 442, TNTitans 60 - 61, 1989) je nešto slabija. Volfman i Perez ovde preuzimaju scenarističke dužnosti od Starlina. Priča služi da bi dobili novog Robina i jeste "nategnute" uverljivosti, ali takav je koncept dečaka - pomoćnika, ne baš uverljiv i logičan od starta, pa i ovde to nije rešeno najbolje. Od ostalog, imamo povratak Dvolikog i opet zanimljiv tok priče. U to vreme Dvoliki i drugi negativci nisu bili baš preterano izraubovani, a i Džoker nije još onakav, kakvim ga danas predstavljaju. Prošao je evolutivni tok, od sitnog ljigavca do najveće opasnosti svih vremena.

Sastavni deo ove priče su dve epizode serijala The New Titans, nekad i kod nas popularnog (a ČK ga ignoriše), sa još jednim sjajnim crtačem, legendarnim Džoržom Perezom.

A Death in the Family ***1/2
A Lonely Place of Dying ***
Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 01/02/2022 : 08:28:50  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
Hm, zanimljiva diskusija, ali izlišna. I postavljena je na pogrešne osnove. Raspravljati o ličnim ukusima je besmisleno i uvek će jedna strana udarati u klin a druga u ploču.

Naime, Smrt u porodici (i Samotno mesto za umiranje) jedna je od priča koje su ostavile traga na Betmenu i sjajan su primer iz istorije američkog stripa. To sa telefonskim glasanjem o smrti lika je zanimljiv kuriozitet. Nekome je priča ostarila, nekome nije. U ono vreme je bila iznenađujuća, napeta i inovativna. Danas se publika nagledala svakojakih sadržaja i sasvim je okej da priča za ljude nema isti "udarac" kao pre više od 30 godina. Heh, pa nema ni hiljade drugih stripova koje ćemo ceniti zbog crteža, uticaja na istoriju stripa i ostalo.
Ovo je takav artefakt. Posmatra se nezavisno od toga da li je priča nekome danas naivna ili ne. A činjenica jeste da nekom može da bude naivna, to je skroz legitimno i ne smatram da je to nešto loše. Mnogi će je uzeti da pročitaju ili samo poseduju zbog te malecne uloge u velikoj istoriji stripa.
Ah, da, evo i tog famoznog alternativnog kraja:


Ps. ČK ignoriše The New Titans, a u istoj rečenici da je objavio ove dve epizode? Kako je to ignorisanje?

All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 01/02/2022 : 08:34:51  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
Ah da, još jedna stvar u vezi sa ovim serijalom. Zanimljivo je (makar meni) da na kraju priče sa alternativnim krajem (onim gde Džejson preživi) Brus ga posećuje u bolnici i konstatuje kako je Džejson u komi i ne zna se kada će i da li će ikada iz nje izaći. Što svakako znači da DC nije ni imao nameru da ga vraća u serijal, makar izvesno vreme. Što opet znači da je glasanje u neku ruku bilo izlišno.

All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000