forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Glazba
 Kolekcija muzičke brlje (by Jocko)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 14/12/2021 : 05:25:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Da ne bih spamovao na temi ''šta slušate'', postavljaću ovde.

LINK SA SVIM PESMAMA S OVE TEME:

https://rateyourmusic.com/list/jockovic/a-collection-of-musical-vomit/





Edited by - Jocko on 14/03/2022 09:25:32

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 14/12/2021 : 05:35:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Kispál és a Borz - Húsrágó, Hídverő

Zemlja: Mađarska
Žanr: Alternative rock
Album: Naphoz Holddal
Godina: 1991

Vrlo produktivni Mađarski alt-rok bend s početka 90-ih (naziv benda bi se preveo kao ''Mali Pol i jazavac''), karakterističan po svojim nadrealnim i nonsens tekstovima te velikom bazom fanova. Ova pesma, čiji naslov je kombinacija dve novonastale kovanice ''Mesožvakač - most-o-...neešto'' definitivno spada u njihove najbolje. Inače ceo album je genijalan i po meni jedan od naj-catchy rok albuma. Prevodio sam neke tekstove njihovih pesama dok sam kratko učio Mađarski, i ostao zatečen time koliko su opičeni i nonsens.





Molchat Doma - Sudno

Zemlja: Belorusija
Žanr: Coldwave / Darkwave
Album: Этажи (Etazhi)
Godina: 2018

Predvodnici Sovietwave doomer muzike, ili ti neo-post-panka na Ruski način. Album Etaži je vrlo omiljen i na zapadu kod ljubitelja-fetišista sovjetskog saveza i brutalističke depresije otužno hladnih stambenih blokova. Kao što ova pesma kaže: ''Život je težak i neugodan, ali je ugodno umreti.'' Uz pesmu ide i prigodan video sa isečcima iz emisije o Sovjetskom kriminalu.







Edited by - Jocko on 31/03/2022 17:40:03
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 14/12/2021 : 05:41:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Lykke Li - I Follow Rivers

Zemlja: Švedska
Žanr: Indie pop / Art pop
Album: Wounded Rhymes
Godina: 2011

Jedna od onih pesama koje su mnogi čuli, ali sve do sada nisu znali ni ko izvodi ni kako se pesma zove. Ova originalna varijanta mi je bolja od onog otužnog radio-friendly remixa koji se obično jelte emituje. Inače pesma je bila saundtrek u filmu ''Blue is the Warmest Color'', koji je rađen po istoimenom BD stripu Francuskinje Jul Maroh.





Trypes - Kefali Gemato Ηrisafi

Zemlja: Grčka
Žanr: Alternative rock
Album: Κεφάλι γεμάτο χρυσάφι (Kefali Gemato Hrisafi)
Godina: 1996

Tripes (što na Grčkom znači ''Rupe'') je najpopularniji rok sastav kojim će se prosečan Grčki roker pohvaliti. Bend vuče korene iz post-panka i sredine 80-ih, a tokom ovog albuma iz '96 već su postali stadionski bend, no baš se 90-te vezuju za sazrevanje ovog benda, što tekstualno, što muzički, jer su napustili andergraund zvuk, ali nisu izgubili oštrinu. ''Lutam od grada do grada, sa glavom punom zlata''.







Edited by - Jocko on 31/03/2022 17:40:14
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 14/12/2021 : 05:49:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Idoli - Moja si

Zemlja: Srbija
Žanr: Post-punk
Album: Odbrana i poslednji dani
Godina: 1982

Najambicioznija pesma Idola - skoro 7 minuta putovanja u podsvesno. Hermetični tekst pesme nam otkriva mušku osobu koja se oseća loše u svojoj sopstvenoj koži. Tema ''metamorfoze'' je data na prilično jedinstven i poseban način, sa mnoštvom metafora, religijskih, epskih, pa i okultnih elemenata, konotacija i motiva. Takođe se dotiče tema neadekvatnosti, dualizma, samokažnjavanja, samoranjavanja (?), mogući opis samoubistva, te spiritualnog ponovnog oživljavanja. A sve to sa psihodeličnom i ekscentrično-jezivom zvučnom pozadinom, te religioznim pravoslavno-hrišćanskim pojanjem, koje nije samo tipično za ovu pesmu, tema religioznog se provlači kroz ceo album Odbrana i poslednji dani.
Osećaj koji sam doživeo tokom svog prvog slušanja ove pesme je neopisiv, kao uostalom i tokom slušanja celog (konceptualnog) albuma Odbrane. Najbolja pesma Idola i po meni najbolja pesma sa prostora bivše Juge, pesma koja svojom muzikom i poetičnim tekstom nadilazi žanrove, mesto i vreme.





Iggy Pop - Nightclubbing

Zemlja: SAD
Žanr: Post-punk / Art rock / Industrial rock
Album: The Idiot
Godina: 1977

U godini kada je pank u punoj snazi i cvetu mladosti, jedan čovek zvani Igi Pop pravi možda i najbolji POST-pank album. Ne čudi što je ovo bio poslednji album koji je, kako se tvrdi, za života čuo Ian Curtis; reč je o teškom i mračnom albumu, pre svega. Jedna pesma se posebno izdvaja, a to je ova. Nightclubbing je oda noćnom životu, koju kao da peva smrznuti zombi žigolo u nekom retro-futurističkom gradu budućnosti. Ovo je takođe i jedna od naj-noir pesama koje ćete čuti u životu, počev od uvodnog, gotovo mehaničkog bita do namerno-smorenog Igijevog vokala.







Edited by - Jocko on 31/03/2022 17:40:28
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 14/12/2021 : 05:53:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Ta Xylina Spathia - Erotisi kleidi

Zemlja: Grčka
Žanr: Alternative rock
Album: Ξεσσαλονίκη (Xessaloniki)
Godina: 1993

''Drveni mačevi'', iliti Xylina Spathia je jedan od najboljih alt-rok bendova koje Grčka ima da ponudi. Naziv albuma je zapravo igra reči od Thessaloniki (Solun), odakle bend i dolazi. Izdali su četiri albuma, ali je njihov prvenac definitivno najbolji. Ovu pesmu, ''Erotski ključevi'' je pesma karakteristična po tome što pevač tekst priča dubokim i otegnutim glasom. U drugim pesmama gotovo da šapuće ili viče; i generalno pored odlične muzike gde nijedna pesma nije kao prethodna, bend se može pohvaliti i odličnim pevačem. Apsolutna preporuka za ovaj (u svetskim okvirima!!!) odlični album!





Darko Rundek - Kuba

Zemlja: Hrvatska
Žanr: Singer/Songwriter
Album: Ruke
Godina: 2002

Verujem da ovde svi znaju za Rundeka, tako da ga nema potrebe predstavljati. Glavni lik Haustora je na ovom solo albumu pokazao širok dijapazon uticaja, počev od narodnih u popularnoj mu pesmi ''Makedo'' pa do tradicionalnih latino zvukova trube u ''Kubi''. Inače imaju dve verzije Kube na albumu, a obe su mi jako dobre. Kupio sam za prijatelja iz Grčke ovaj album ''Ruke'', upravo zato što kombinuje world-music tj. tradicionalne elemente raznih zemalja, samo na Balkanski način.







Edited by - Jocko on 05/04/2022 19:11:34
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 14/12/2021 : 05:59:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Instituto Mexicano del Sonido - El Micrófono

Zemlja: Meksiko
Žanr: Latin alternative / Latin Electronic / Digital Cumbia
Album: Piñata
Godina: 2007

Jedna od meni omiljenih pesama iz fudbalske igrice Fifa iz 2008. godine, kada sam prvi put i čuo za ovu grupu. Pod oznakom latin alternative kriju se brojni latino izvođači čiju muziku karakteriše mešavina raznih uticaja - u slučaju Meksičkog Instituta Zvuka, to je cumbia, stil koji potiče iz Kolumbije, a koji je doživeo svoju renesansu i modernizaciju pod nazivom digital cumbia. Ova pesma ima vrlo zarazan refren a karakteriše je i to da pevač gotovo da repuje, iako pesma nije niti spada u rep.





Ween - Reggaejunkiejew

Zemlja: SAD
Žanr: Experimental rock / Alternative rock / Comedy rock
Album: Pure Guava
Godina: 1992

Iskren da budem, Ween nikada pre nisam slušao, i ovaj album ''Pure Guava'' im je zaista čudan. Što bi rekao jedan komentator, najbolji primer dobre upotrebe bubanj-mašine u roku. Iako ovo teško može da se nazove rok muzikom. Ali ova pesma im je fuckin'-zarazna i pritom ''What can you do, when things that made you happy now only make you blue''.






Edited by - Jocko on 31/03/2022 17:41:01
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 14/12/2021 : 06:05:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Portugal. The Man - Purple Yellow Red and Blue

Zemlja: SAD
Žanr: Indie rock / Indie pop / Neo-Psychedelia
Album: Evil Friends
Godina: 2013

Ovu sam pak pesmu otkrio igrajući FIFU 14. Grupa dolazi sa Aljaske i meša rok i pop zvukove, a ova pesma je satira dokone i nafurane Američke omladine, što se da videti iz genijalnog, originalnog a opet jednostavnog, priloženog videa. ''I just, just wanna be evil, wanna be evil...''.





Ninos du Brasil - Condenado por un idioma desconhecido

Zemlja: Italija
Žanr: Industrial techno / Batucada / Tribal house
Album: Vida eterna
Godina: 2017

Malci iz Brazila dolaze iz Italije, i poput brojnih latin alternative grupa mešaju tribalne i batucada zvuke sa haus i tehno muzikom. Ceo njihov album ''Vida eterna'', sa sve goropadnim šišmišom na omotu, deluje kao da je upravo ispao iz neke Južnoameričke džungle gde caruje Marsupilami. Po meni savršeni spoj elektronske muzike sa ambijentalnim i industrial elementima, a pesma koju sam izabrao je možda i najviše ear-friendly sa tog albuma, sa zaraznim tribalnim bitom i ponavljajućim rečima.






Edited by - Jocko on 31/03/2022 17:41:12
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 14/12/2021 : 06:12:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Slowdive - Spanish Air

Zemlja: UK
Žanr: Dream pop / Shoegaze
Album: Just for a Day
Godina: 1991

Slowdive je jedan od onih bendova koje sam mrzeo kao srednjoškolac. Dosadni kvazi-rok koji zapravo nije rok. Ipak, trebale su mi godine da sazrim i shvatim koliko sam bio glup. Prva pesma sa njihovog prvog albuma, i ja sam sada njihov veliki fan. Pesma ima neki ethereal, gotovo apokaliptični vajb, naročito u onom delu ''The wind blows for as far as I can... SEE''. Ceo album mi je odličan, opisao bih ga rečima snen, nadrealan, letargičan, melanholičan... Nešto kao plesanje na ivici smrti, ali znaš da će sve biti u redu... tako Spanish Air (p)ostaje jedna od najdražih mi pesama, i odličan pokazatelj u kakva remek dela je gitarska (rok) muzika evoluirala.





Darkwood Dub - Treći Vavilon

Zemlja: Srbija
Žanr: Alternative rock / Art rock / Dub
Album: U nedogled
Godina: 1996

Nisam veliki poznavalac Darkvud Daba, ''U nedogled'' je jedan od njihovih ranijih albuma i po meni ima more-than-few osrednjih pesama. Odužen na sredini a gubi se pri kraju, imam osećaj da bi, da je trimovan, bio mnogo potentniji. Ipak, druga pesma sa albuma, ''Treći Vavilon'' je, i muzički i tekstualno i gotovo pankerskom vokalnom izvedbom, sigurno jedna od najdražih mi domaćih pesama. ''Kada kiša pada udara po staklima, to je ono što me najbrže uspava... jer svaki trzaj svesti postaje navika...''.






Edited by - Jocko on 31/03/2022 17:41:56
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 14/12/2021 : 06:17:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Vashti Bunyan - Rose Hip November

Zemlja: UK
Žanr: Singer/Songwriter / Chamber folk / Contemporary folk
Album: Just Another Diamond Day
Godina: 1970

Vašti je jedna od malih milion, što Američkih što Engleskih pevačica-tekstopisaca koji su izmileli krajem 60-ih i početkom 70-ih. Nikada nije bila naročito popularna, pala je u zaborav sve do 2005. kada posle višedecenijske pauze objavljuje drugi album. Odjednom, i sa punim pravom, ljudi bivaju zainteresovani za njen prvenac. Njen tihi, gotovo lepršavi i tanani glas, uglavnom u pratnji gitare, nikoga ne može da ostavi ravnodušnim, a pesma koju sam izdvojio sa albuma važi za jednu od njenih najupečatljivijih sa debija.





The Wicker Man OST - Gently Johnny

Zemlja: UK
Žanr: Film score / Contemporary folk
Album: The Wicker Man
Godina: 1973

Da me je film Vikerman oduševio, malo je reći. Remek delo u žanru (folk) horora. Za to je, pored dobre priče i režije, svakako zaslužan i saundtrek. Među brojnim pesmama (ili bolje reći folk vinjetama) je i Džentli Džoni, koju izvodi jedan od likova na gitari, dok sedi u pabu sa okupljenim mladićima i devojkama i gotovo nadrealno pilje u plafon. A gore na spratu, naš glavni lik muku muči sam sa sobom, pitajući se u kakvu je to čudnu selendru zapao.






Edited by - Jocko on 31/03/2022 17:48:59
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 14/12/2021 : 06:23:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Arleta - Apo Mesa Pethamenos

Zemlja: Grčka
Žanr: Nea kyma / Contemporary folk
Album: Ζητάτε να σας πω (Zitate na sas po)
Godina: 1987

Ova pesma, koja bi se prevela kao ''Iznutra mrtva'' zapravo nije Arletina pesma, već jedna stara Grčka starogradska balada, koju u originalu peva čuvena Danai, pesma snimljena 1926. godine, a pojavljuje se u jednoj sceni filma The Lobster Grčkog režisera Jorgosa Lantimosa. ''Šta je život? Za neke je vino, za druge slava, za treće bogatstvo, a za mene to si ti''.





Iron & Wine - Lion's Mane

Zemlja: SAD
Žanr: Contemporary folk / Singer/Songwriter
Album: The Creek Drank the Cradle
Godina: 2002

Iza ove predivne akustike i neobičnog imena Iron & Wine, krije se bradonja Sem Bim, čovek nežnog glasa i predivne lirike. Pesma ''Lavlja griva'' je sa prvog albuma, koji je karakterističan po tome što su aranžmani skromniji - glas, gitara ili dve i povremeno bendžo. I upravo taj jednostavni spoj dirljivog zvuka žica i uspavljujućeg glasa, protkan divnim i iskrenim tekstovima čini ovaj album jednim od vrhunaca Američkog modernog folka. ''Love's a dream you enter Though I shake and shake and shake you...''.






Edited by - Jocko on 31/03/2022 19:24:05
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 14/12/2021 : 06:28:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Selofan - Vitrioli

Zemlja: Grčka
Žanr: Darkwave / Coldwave / Minimal wave
Album: Vitrioli
Godina: 2018

Ako se neko pitao kako zvuči coldwave (fensi naziv za Evropski post-pank) na Grčkom jeziku, look no further. Selofan je novija grupa koja pravi odličnu darkersku muziku sa glavnim ženskim vokalom, a na njihovom novijem albumu Vitrioli pesme su na čak četiri jezika: Engleski, Nemački, Španski i Grčki (četiri pesme na Grčkom). Jako mi se sviđa kako darkerski talas zvuči hladno na Grčkom, pa me je vokalistkinja podsetila na Siouxsie iz grupe Banshees.





Boy Harsher - Electric

Zemlja: SAD
Žanr: Minimal synth / Coldwave
Album: Country Girl EP Uncut
Godina: 2019

I još malo, ovoga puta Američkog hladnog-talasa, i opet je reč o novijoj grupi. Pesma Electric je naknadno dodana na ''Country Girl'' EP, a odlikuje je bizarni spot sa ženskom koja ludo pleše pred ogledalom, te pulsirajući ritam kakav bi dobro odgovarao klubu poput Berlinskog Berghaima.






Edited by - Jocko on 31/03/2022 19:32:08
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 14/12/2021 : 06:36:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Massive Attack - Risingson

Zemlja: UK
Žanr: Trip hop
Album: Mezzanine
Godina: 1998

Za Massive Attack sam i pre čuo, ali nikad mi, sve do pre par godina, nije palo na pamet da ih slušam. Nisam bio u tom điru. Ali... Kao i kod elektronskog projekta Autechre, ostao sam šokiran koliko pesme sa semplovanjem i elektronikom iz 90-ih mogu - i ne samo da mogu - već i zvuče moderno i vanvremenski. Razbili su mi neke stare predrasude. Ekipa iz Masiv Ateka je jedan od najboljih predstavnika trip hopa, i usavršili su taj zvuk sa futurističkim vajbom a na sve to tu su i odlični vokali ovog dvojca, kao u slučaju jedne od njihovih najboljih pesama, ''Risingson''.





Hiperkarma - Konyharegény

Zemlja: Mađarska
Žanr: Alternative rock
Album: Konyharegény
Godina: 2014

Mađarski alt-rok koji će se sigurno dopasti svim ljubiteljima modernog pristupa roku, a u ovoj pesmi, po kojoj i album nosi naziv, pevač repuje na Mađarskom, što je samo po sebi stvar koju treba čuti, s obzirom da je ovaj jezik glavolomka za mnoge studente lingvistike i poliglote u pokušaju.




Edited by - Jocko on 31/03/2022 19:51:50
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 14/12/2021 : 06:41:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Block Out - SDSS

Zemlja: Srbija
Žanr: Alternative rock / Grunge
Album: Godina sirotinjske zabave
Godina: 1996

Legenda kaže da je ekipa iz Blok Auta snimila prvi album samo kako bi skupili pare za snimanje drugog albuma. Ili tako nekako. Činjenica ostaje - oni su nešto najbolje što je Srbija iznedrila u rok muzici, i svakako jedan od najkvalitetnijih bendova 90-ih sa prostora cele bivše Juge. ''Godina sirotinjske zabave'' je mračan, turoban album, lišen bilo kakve vedrine, jer oslikava vreme i mesto svog nastanka. Izbor omiljene mi pesme nije lak, ali pada na jednu od prvih pesama koje sam od njih čuo, pesmu koja je neki koktel metala, hard roka i grandža a tekstualno je višeslojna i otvorena za analizu i, kao što se iz priloženog spota da videti, pristupa problemu fašizma. Spot za ovu pesmu nije lep, ali ni ne treba da bude.





Clutch - The Mob Goes Wild

Zemlja: SAD
Žanr: Stoner rock / Hard rock
Album: Blast Tyrant
Godina: 2004

''Blast Tyrant'' grupe Kvačilo važi za njihov najbolji album, mada je konkurencija žestoka jer ovaj plodonosni bend iza sebe ima već 14 albuma, i vokalistu koji je za mene oličenje onoga kako jedan hard rok vokal treba da zvuči. Muzika je mišićava, masna, prljava i glasna. Skoro svaka od pesama sa Blast Tiranina udara u pleksus i kao stvorena je za šutku.






Edited by - Jocko on 31/03/2022 20:07:41
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 14/12/2021 : 06:46:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
The Doors - L.A. Woman

Zemlja: SAD
Žanr: Blues rock / Psychedelic rock
Album: L.A. Woman
Godina: 1971

Ceo ovaj poslednji album Dorsa (koji mi je njihov drugi najbolji, odmah iza debija) je da ga pustiš u kolima dok voziš po nekoj nedođiji sa pivom u ruci i cigaretom među zubima. Nema bolje pesme za volanom od Žene iz Eleja i Roudhaus Bluza. Mislio sam po otvaranju teme da ću stavljati samo manje poznate grupe i izvođače, ali bez omiljenih mi Dorsa ne može da prođe lista. Nakon pomalo razočaravajućeg četvrtog albuma, u petom, a naročito u ovom šestom, su se vratili bluzerskim korenima, a Džimov glas zvuči pijanije i mamurnije nego ikad. Što nije dobro jer nas je napustio nedugo nakon ovog albuma, ali je ostavio iza sebe jebački pretposlednji album (poslednji je An American Prayer).





Cream - Tales of Brave Ulysses

Zemlja: UK
Žanr: Psychedelic rock / Blues rock
ALbum: Disraeli Gears
Godina: 1967

Pored izvrsne ''naslovnice'' (da upotrebim naš stripovski izraz) ovaj album nudi odličan bluzersko-psihodelični rok. Jedan od ćaletovih omiljenih bendova, a i meni je jedno od oličenja roka u svom najboljem obličju. Neke pesme vuku na bluz, a neke kao ovi hrabri Uliksi na psihodeliju. Kada bih sastavljao neku top listu psihodelije iz 60-ih i 70-ih, ne bi moglo proći bez ove pesme, čiji već hipnotizirajući uvod vrišti: kaleidoskop!






Edited by - Jocko on 31/03/2022 20:21:35
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 14/12/2021 : 06:52:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Tom Waits - Drunk on the Moon

Zemlja: SAD
Žanr: Singer/songwriter / Piano blues / Jazz / Beat poetry
Album: The Heart of Saturday Night
Godina: 1974

Tom Waits je poznat kao mešanac bluza, džeza i bitničke poezije ovlažene alkoholom i produvane cigaretama, i svakako jedno od imena koje je obavezno kada se sastavlja bilo koja lista sa rečju ''noir'' u naslovu. Na njegovom drugom albumu još uvek ne zvuči hrapavo ni pijano, to će nastupiti od trećeg pa nadalje; a kasnije će sve više eksperimentisati i sa muzikom. Pesma ''Pijan na Mesecu'' je pravi primer noćobdijskog braka džeza i bluza, sa laganim ritmom i obogaćena zvucima saksofona i trube, koja joj u jednom trenutku čak daje nekakav latino prizvuk.





Tanita Tikaram - Twist in My Sobriety

Zemlja: Nemačka / UK
Žanr: Singer/songwriter / Sophisti-pop
Album: Ancient Heart
Godina: 1988

Od gospođe Tikaram sam čuo, kao i većina ljudi, njenu najpoznatiju pesmu, pa me to podstaklo da poslušam ceo album, ali i uvrežilo u mišljenju da joj je ovo ujedno i najbolja pesma na albumu (a možda i u karijeri?). I spot pesme je vrlo upečatljiv, ali ono što mi se najviše sviđa je tekst. Šteta što u pop muzici nema više ovakvih smislenih i kvalitetnih tekstova, mada treba znati gde tražiti. ''From my hands you know you'll never be More than twist in my sobriety...''






Edited by - Jocko on 31/03/2022 21:21:27
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 15/12/2021 : 19:19:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
New Order - Temptation

Zemlja: UK
Žanr: Alternative dance / New wave / Post-Punk
Album: Temptation / Hurt (singl)
Godina: 1982

Nakon smrti Ijana K'rtisa sve je otišlo u nekom drugom pravcu, ali ne lošem. Naprotiv, ekipa je evoluirala u neki žanrovski drugi pravac i iznedrila dosta kvalitetnog materijala. ''You've got grey eyes, And I've never seen anyone quite like you before'', peva mlađano devojče u Trejnspotingu, i tako sam i čuo za ovu grupu prvi put. Obično važi pravilo da je strana A kod singlova bolja od strane B, ali ovde su obe do yaya.






The Stranglers - Golden Brown

Zemlja: UK
Žanr: New wave
Album: La folie
Godina: 1981

Pesma je ili o devojci zlatno-smeđe kose, ili o heroinu. A moguće i o oba. Nažalost ostatak albuma kvalitetom nije na istoj razini, pa se ova pesma svojim predivnim aranžmanom izdvaja kao apsolutno upečatljivi biser. ''Lays me down, with my might she runs...''







Edited by - Jocko on 31/03/2022 21:19:38
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 15/12/2021 : 19:24:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Arleta - Oi nees ton eparxion

Zemlja: Grčka
Žanr: Neo kyma / Contemporary folk
Album: Στο ρυθμό του αγέρα (Sto rythmo tou agera)
Godina: 1968

Neo kyma je stil iz sredine 60-ih, koji vuče korene iz Entechne, a glavnu inspiraciju nalazi u Francuskoj šansoni. Album nudi ono što i omot prikazuje - jedan predivno nežni ženski vokal i gitaru. Među odličnim pesmama, ova se naročito izdvaja kao vrlo melanholična.





Billie Holiday - Strange Fruit

Zemlja: SAD
Žanr: Vocal jazz / Blues
Album: Strange Fruit / Fine and Mellow (singl)
Godina: 1939

Ovu pesmu sam prvi put ''čuo'' u četvrtoj epizodi stripa Blacksad, ''Pakao, tišina''. Tekst pesme, koji je maestralno i sa puno emocija otpevala legendarna Bili Holidej, govori o posebno bolnoj i teškoj temi a koja se tiče Afroamerikanaca. U najužem izboru za najpotresniju pesmu koju sam za života čuo.






Edited by - Jocko on 05/04/2022 19:18:50
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 15/12/2021 : 22:01:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
The Mauskoviç Dance Band - Down in the Basement

Zemlja: Holandija
Žanr: Afrobeat / Cumbia / Space disco
Album: Down in the Basement EP
Godina: 2018

Mauškovićev dens bend dolazi iz Holandije, ali je po stilu mešavina afrobita, kumbije i spejs diska, ubitačno zaraznog i egzotičnog ritma kao stvorenog za vrele letnje dane.





Lumanzin - _dAs pAusas

Zemlja: Brazil
Žanr: Art pop
Album: quarentena
Godina: 2019

Lumanzin je mlada i talentovana Brazilka koja na svom kratkom albumu ''Karantena'' savršeno meša elemente Brazilskog folka sa odličnim osećajem za pop, i time dokazuje da ''art pop'' nije toliko moronski podžanr, već da itekako ima smisla. Na snimku ispod, u kućnom ambijentu, izvodi svoju nakraću pesmu na albumu korišćenjem glasa i ruku.






Edited by - Jocko on 05/04/2022 19:25:42
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 15/12/2021 : 22:08:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Morphine - The Other Side

Zemlja: SAD
Žanr: Jazz-rock / Alternative rock
Album: Good
Godina: 1992

Morfijum, predvođen legendarnim pokojnim Markom Sendmenom, čovekom duboka glasa koji je uz to odličan tekstopisac, zapravo je suštinski i izvorno rok bend. Sa tom razlikom da umesto drljanja gitare (kakvo je početkom 90-ih bilo u punom jeku s pojavom grandža) zvuk upotpunjuje saksofon, čime je stvoren jedan jedinstveni džez i rok hibrid. Gotovo je nemoguća misija izabrati najbolju pesmu sa njihovog prvenca, ali evo jedne koja najbolje oslikava duh grupe...





David Sylvian - Krishna Blue

Zemlja: UK
Žanr: Art pop
Album: Dead Bees on a Cake
Godina: 1999

Sylvian je bio član grupe ''Japan'', a ovo mu je jedan od solo uradaka, na kome spaja pop senzibilitet sa ambijentalnim, džez i world music elementima. I može se reći da je u tom amalgamu uspeo. Album jeste dugačak, ali je dovoljno muzički šarolik da ne bude dosadan, naprotiv.






Edited by - Jocko on 05/04/2022 19:36:46
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 19/12/2021 : 19:58:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Thy Catafalque - Zápor

Zemlja: Mađarska
Žanr: Avant-garde metal / Progressive metal
Album: Tűnő idő tárlat
Godina: 2004

Nisam neki veliki ljubitelj metala, ali ova mi se pesma - koja zapravo i nije metal u pravom smislu reči - naročito dopala, sa nežnim ženskim vokalima, i to na Mađarskom, jeziku koji je nepravedno opisivan rečima ružan, težak za uši, naporan, vanzemaljski. Ovi Mađari baš znaju da prave pseudo-metal za one koji nisu ljubitelji metala.





Talking Heads - The Great Curve

Zemlja: SAD
Žanr: New wave / Post-punk / Afrobeat / Funk
Album: Remain in Light
Godina: 1980

Pričajuće Glave su sa svakim albumom sve bolji, da bi vrhunac dosegli upravo ovim albumom. Samo osam pesama - ali kakvih! Od neo-afrobit gruva, do novotalasnog quirky liricizma, pa do onog najcrnjeg post-panka a la Joy Division na poslednjoj pesmi. Iako mi se svaka pesma s albuma dopada na svoj način, ona koju sam najviše preslušavao je upravo ova, neverovatno plesna i sa nezaboravnim vokalnim udicama. A u priloženom videu se može videti svojevrsna anatomija pesme, sa svim instrumentima i vokalima, u svoj svojoj minimalističnoj kompleksnosti. Činjenica da je Brajan Eno producent nimalo ne iznenađuje.






Edited by - Jocko on 05/04/2022 22:46:47
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 22/12/2021 : 03:05:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Men I Trust - Morse Code

Zemlja: Kanada
Žanr: Sophisti-pop / Smooth soul
Album: Headroom
Godina: 2015

Moderni soul-pop, sa muškim i ženskim vokalom koji vrišti ''2010-te!'', te izraženom bas deonicom. Prva polovina su pesme sa vokalistima, druga polovina instrumentali. Ovo je tip pop muzike kakav volim, a kakav se nažalost i ne vrti toliko na radio stanicama.





Silversun Pickups - The Pit

Zemlja: SAD
Žanr: Indie rock / Alternative rock
Album: Neck of the Woods
Godina: 2012

Priložen video je zapravo KEXP gostovanje pevača i basistkinje, koje mi je možda i bolja verzija od originala. Večita dilema, da li je pevač ili pevačica?! Zaista unikatan glas na rok sceni. Inače tekst pesme je inspirisan stripom ''Black Hole'' koji je davnih dana objavila Fibra. ''Somebody somewhere, will clean out your wounds with dirty fingers...''






Edited by - Jocko on 05/04/2022 22:47:23
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 26/12/2021 : 01:47:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Macintosh Plus - ブート

Zemlja: SAD
Žanr: Vaporwave / Chopped and screwed
Album: Floral Shoppe
Godina: 2011

Jedan od najčudnijih žanrova 2010-ih, vaporwave. U suštini to je chopped 'n' screwed - umetnik uspori neku pop pesmu (po mogućstvu iz 80-ih), isecka je u delove i spoji u mozaik, tako da bude gotovo neprepoznatljiva, a pritom odaje nadrealni i trippy melanholično-nostalgični utisak, kao da ste zaglavljeni u japijevskoj prošlosti. To je slučaj sa ovom pesmom, i ovim albumom, jednim od prvenaca u svom žanru. Kao što se da videti, i naslovi pesama, te omoti albuma su vrlo i namerno kič. Kasniji vaporwave autori umesto da seckaju već postojeće pesme, zapravo sami prave svoje. Naravno, uvek postoje ljudi koji će popljuvati ovaj žanr kao neoriginalan, ali za one otvorenog uma/uha, vaporwave ima šta da ponudi - samo treba znati gde tražiti.





Swans - Screen Shot

Zemlja: SAD
Žanr: Experimental rock / Post-rock
Album: To Be Kind
Godina: 2014

Iskren da budem, pre dolaska na sajt RYM nikada pre nisam čuo za ovu grupu, niti mi je ikada iskakala među ponuđenim na Youtubu. Dovoljno je bilo poslušati prvu pesmu sa ovog čudnog albuma s bebinom plačnom glavom u centru, pa da se navučem na to mračno, eksperimentalno, jezivo viđenje roka koje Labudovi nude.






Edited by - Jocko on 05/04/2022 22:47:59
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 30/12/2021 : 15:49:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Klaus Mitffoch - Strzeż się tych miejsc

Zemlja: Poljska
Žanr: Post-punk
Album: Klaus Mitffoch
Godina: 1985

Među ljubiteljima roka iz istočnog bloka kruži priča da su Poljaci bili zaluđeni Jugoslovenskim novim talasom. Ipak, jedan od najboljih novotalasnih / post-pank albuma u svetskim okvirima, nam dolazi upravo iz bratske nam Poljske. Reč je o albumu skeletski mršavom, sa jakim bas deonicama, grozničavim ritmovima i energičnim vokalom, nešto kao istočnoevropski Gang of Four. Priložena pesma ne oslikava dovoljno energičnost albuma, ali je svakako jedna od najboljih. Preporučujem verziju albuma sa 19 pesama, umesto sa originalnih 16 - utisak je tada još bolji!





António Variações - Visões-ficções (Nostradamus)

Zemlja: Portugal
Žanr: Art pop / Synthpop / New wave
Album: Anjo da guarda
Godina: 1983

Po ovoj izuzetnoj pesmi s post-pankovskim šmekom se ne bi dalo naslutiti o kakvom je albumu zapravo reč - a reč je o jednom od najboljih novotalasnih albuma i autora sa Iberijskog poluostrva, tačnije iz Portugala. Antonio je bio jedan od prvih otvorenih homoseksualaca u svojoj zemlji, inače frizer po zanimanju, a kao i njegov Britanski kolega Fredi Merkjuri, prerano nas je napustio nakon borbe sa HIV-om, ostavivši iza sebe dva albuma, od kojih prvi sabija a drugi nisam slušao. Po njegovom životu je snimljen i film.







Edited by - Jocko on 05/04/2022 22:53:32
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 31/12/2021 : 16:26:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Rhye - Taste

Zemlja: SAD
Žanr: Sophisti-pop / Smooth soul
Album: Blood
Godina: 2018

Iza grupe Rhye stoji Mike Milosh, koji ima najženstveniji glas u pop muzici uopšte. Ko čuje bilo koju pesmu ove grupe, i ne pita se da li je pevač muško ili žensko, već u startu pomisli da je žensko. Više mi se svideo njihov prvi album ''Woman'', koji za razliku od ''Blood''-a ima upečatljivije pesme, ali najbolja pesma dolazi upravo sa drugog albuma, i na linku ispod je možete videti u izvedbi uživo na aerodromu.





Svemirko - Na tvom zidu

Zemlja: Hrvatska
Žanr: Synthpop / Hypnagogic pop / Jangle pop
Album: Vanilija
Godina: 2017

Svemirko pravi odličnu sneno-psihodeličnu sinti pop muziku, koja kao da je izašla iz sredine 80-ih. Takozvani hypnagogic pop, odnosno muzika koja zvuči kao da padaš u ponore sna i lebdiš između sna i jave. Fascinantno je što iza celog projekta stoji jedan čovek. Vanilija mi je jako, jako dobra; nešto bolja od Tunguzije, a njegov poslednji album Skalamerija tek treba da poslušam.






Edited by - Jocko on 05/04/2022 22:52:34
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 04/01/2022 : 10:57:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Thievery Corporation - Claridad

Zemlja: SAD
Žanr: Downtempo / Bossa-nova / Lounge
Album: Saudade
Godina: 2014

Decenijski sam fan Tiverija, ali dugo mi je trebalo da se nakanim da poslušam i zavolim ''Saudade'' (što na Portugalskom znači melanholija, nostalgija). Saudade je ujedno potpuno drugačiji projekat od prethodnih albuma ove grupe, inspirisan pre svega zvucima Bosa nove, čiji je najpoznatiji predstavnik Joao Gilberto. Ovde ipak imamo ženske vokale, tačnije pet pevačica na pet različitih jezika (Francuski, Portugalski, Španski, Italijanski i Engleski), i jedan instrumental. Ako neko želi opuštajući letnji album sa melanholičnom notom - look no further, ovo je pravi album za vas, a ''Claridad'' ujedno najbolja pesma na albumu.





Cesária Évora - Carnaval de São Vicente

Zemlja: Zelenortska ostrva
Žanr: Morna / Coladeira
Album: Café Atlantico
Godina: 1999

Šta reći, gospođa je legenda Zelenortskih ostrva (a i šire). Žanr kojem pripada naziva se morna, a odlikuju ga sporiji tempo i upotreba klasične gitare. Što u pesmi ispod nije slučaj, jer je reč o numeri čija je atmosfera, kako i sam naslov kaže, karnevalska.






Edited by - Jocko on 05/04/2022 22:51:59
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 06/01/2022 : 17:57:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Low - Lullaby

Zemlja: SAD
Žanr: Slowcore
Album: I Could Live in Hope
Godina: 1994

Prvi album (a i ostali) grupe Low bi se dao opisati kao usporeni post-pank na heroinu. Uspavljujući i relaksirajući spori alternativni rok, koji je, ako uzmemo u obzir i tekstove, ipak vrlo melanholičan. Ovaj album mi je jedan od najdražih ikada i samo u 2021-oj sam ga preslušao preko dve stotine puta. Na vokalima se smenjuju muškarac i žena, a Lullaby , koji ima odličnu vokalnu udicu i katarzičnu završnicu, peva ženska, a ujedno je to i najbolja pesma na albumu, mada je izbor i više nego težak.





Muzsikás - Azt gondoltam, eső esik

Zemlja: Mađarska
Žanr: Folk
Album: Nem arról hajnallik, amerről hajnallott...
Godina: 1986

Jedna od najpoznatijih mađarskih folk grupa, a vokalistkinja je Marta Sebastyen. Naslov pesme glasi ''Mislila sam pada kiša''.






Edited by - Jocko on 05/04/2022 22:51:32
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000