forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Gde na letovanje
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 9

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 28/06/2022 : 14:21:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Nije najbolji topic za ovo al' ajde...


Da se malo po'valim...

"Ljubljana, zeleno cudo", pobjednik je 13. provedbe projekta "European Best Destinations" i proglasena je najboljom destinacijom u Europi 2022. godine.
Ono zanimljivije je da je cak 92% svih glasova namijenjenih Ljubljani stiglo iz drugih zemalja, sto dokazuje iznimnu međunarodnu atraktivnost naseg grada.
To su odlucili putnici iz cijelog svijeta glasanjem koje se odrzalo između 20. sijecnja i 10. veljace.

https://ljubljanainfo.com/novica/lokalno/ljubljana-postavila-rekord-nobeno-mesto-se-ni-dobilo-toliko-mednarodnih-glasov-za


https://www.ljubljana.si/sl/aktualno/ljubljana-je-najboljsa-destinacija-evrope/



Mislim, istina da ima hrpa turista u centru grada (pogotovo starom djelu) vec posljednjih 10-15 godina, ali mozda bi se ovo moglo malo smiriti.
Ajde, neki ce nagomilat lovu na taj racun, ali kad se situacija danas poredi sa onom iz 80-ih godina, to je ko dan i noc. Ravnoteza bi bila super... mada iskreno, nesto previse me ne tangira jer sam rijetko u centru, a turisti ne obilaze nasa naselja u gradu osim centra.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 28/06/2022 : 14:54:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Žao mi je šta sam u Ljubljani turistički bio samo jednom... Svaki put idem na koncert oa je sve na brzinu, no kad smo išli na Motorhead baš smo planski došli rano ujutro i proveli cili dan u razgledavanju. Jako lijep grad, moram poviriti još koji put kad uvatim vrimena i kad ne bude -21 stupanj ko na Motorheadu

Inače, početkom osmog miseca idem u Kotor na 3 dana s prijateljima. Nikad nisam bio na odmoru u srid ljeta

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 28/06/2022 14:55:01
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39123 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 28/06/2022 : 15:55:40  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Nije najbolji topic za ovo al' ajde...


Da se malo po'valim...

"Ljubljana, zeleno cudo", pobjednik je 13. provedbe projekta "European Best Destinations" i proglasena je najboljom destinacijom u Europi 2022. godine.
Ono zanimljivije je da je cak 92% svih glasova namijenjenih Ljubljani stiglo iz drugih zemalja, sto dokazuje iznimnu međunarodnu atraktivnost naseg grada.
To su odlucili putnici iz cijelog svijeta glasanjem koje se odrzalo između 20. sijecnja i 10. veljace.

https://ljubljanainfo.com/novica/lokalno/ljubljana-postavila-rekord-nobeno-mesto-se-ni-dobilo-toliko-mednarodnih-glasov-za


https://www.ljubljana.si/sl/aktualno/ljubljana-je-najboljsa-destinacija-evrope/



Mislim, istina da ima hrpa turista u centru grada (pogotovo starom djelu) vec posljednjih 10-15 godina, ali mozda bi se ovo moglo malo smiriti.
Ajde, neki ce nagomilat lovu na taj racun, ali kad se situacija danas poredi sa onom iz 80-ih godina, to je ko dan i noc. Ravnoteza bi bila super... mada iskreno, nesto previse me ne tangira jer sam rijetko u centru, a turisti ne obilaze nasa naselja u gradu osim centra.






Ja bio pre mesec dana i otisao samo do Leskovackog. Spucao pljeskavicu deblju nego ja za 10 eur i otisao zadovoljan. :)
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 05/07/2022 : 22:23:37  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Da ne pisem po onom topiku, uglavnom bio sam jednom na Hvaru i ne vjerujem da bih opet, nije da imam nekih losih iskustava nego svugdje vise volim doci jednom i sarati po obali i otocima.
Jos me samo zanima Korcula i taj famozni Valamar na Krku.
Bastardi digli za godinu dana sa 1100€ na tjedan na 2000€.
Kud to sve vodi?
Ste pukli?

Istra mi sve vise zvoni za visegodisnji obilazak lokacija. Pula, Medulin, Rovinj, Porec,Umag, Motovun, Pazin, Hum.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 05/07/2022 : 22:36:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Mi vec od maloga vise manje samo Istra, mada mi je klinac sada iz Istre isao na Pag i siguran sam da uziva (ionako on ne placa :D).
Mislim, Dalmacija mi je ionako predaleko i more mi skoro nista ne znaci, plus ne volim vrucinu, otoci su bili simpa (Krk, Cres, Pag...) ali ove godine ne idem na more, bas me zaboli. I tako napravim svakih par godina, mada mislim da mi nista ne bi falilo ako nikad vise ne idem, mozda na dan, max 2, a to znaci da mora biti blizu. A nimalo me ne zanima da bi zivio tamo. ž
Pogotovo me ne zanimaju one destinacije krcate turistima i gdje se idu neki high turizam.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 06/07/2022 : 01:16:19  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem
Jos me samo zanima Korcula i taj famozni Valamar na Krku.



Mi smo baš obišli Korčulu prije dva tjedna. Mjesto Korčula je jako lijepo. Po pitanju restorana, konoba, barova ima stvarno jako puno izbora, ali cijene su glava boli. Bili smo i prošle godine i cijene u restoranima su ove godine oko 50% veće, a porcije dobrano manje.

Sada ručak za dvoje dođe oko 600-700kn (jedno hladno predjelo, dva glavna jela, dva deserta, dvije čaše vina i malo mineralne).

4 kuglice sladoleda 60 do 72kn.

Pršut kilo po 900kn, riba kg po 500-600kn... pa ti posluži ovu iz Cromarisa koja dođe 60-70kn/kg.

Evo i par slikica, da ne mislite da izmišljam.






Edited by - stripofil on 06/07/2022 01:18:30
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39123 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 06/07/2022 : 08:47:30  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Nekako mi te cene ruse ekonomske postulate. Umesto da imas veci obrt i manju marzu ti nabijes 800% marzu a ko dodje dosao je...
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 06/07/2022 : 10:07:31  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Nekako mi te cene ruse ekonomske postulate. Umesto da imas veci obrt i manju marzu ti nabijes 800% marzu a ko dodje dosao je...




to se zove "butični turizam".
Hrvati se polako okreču tom butičnom turizmom, što znači da njima nije u interesu gužva na plaži, turisti koji sa sobom donose paštete (zovu ih pašteta turisti) i prave gužvu, nego žele manje gostiju više platežne moči. A čuj, tko bi im zamjerio.
Ali, na dugi rok, to če im se "obiti u glavu" jer jednostavno imaju predugačku obalu a nema dovoljno turista "više platežne moči" koji bi popunili prazna mijesta tih takozvanih pašteta turista. A turisti "više platežne moči" oni če jednom u Hrvatsku a drugi put na Karibe, treči put u Braziliju, četvrti put na Mauritius,...nisu oni vjerni gosti p aneče oni svaki put u Hrvatsku. Nakon dve tri sezone če to i sami Hrvati skužiti pa če spustiti cijene i kao htjeti privuči ove pašteta tursite, no pitanje je da li če oni doči? Nisu ni pašteta turisti toliko glupi, pogotovo jer če se njima ponuditi neke druge jeftinije lokacije tipa Turska, Grčka, Tunis, Egipt,....ima destinacija koliko hočeš.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 06/07/2022 : 10:17:06  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Nema ni radne snage tako da svima odgovara elitizacija.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39123 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 06/07/2022 : 10:53:05  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Kumov stric kod koga sam ove godine bio u Umagu dovlaci vec 30 godina ljude iz mog sela da rade u kuhinji i kao konobari. Kaze da ne moze da nadje u HR. I setao sam sa njim po Umagu i poznaje sve vlasnike i svi istu pricu: "Jesi li nasao ljude" itd. Osnovna briga. A znam da je ovim nasima super. Odu pola godine u HR i rade i pola godine zive u selu kao carevi. Igraju karte po ceo dan, zajebavaju se...

Samo taj elitizam je stvarno jeziv i za Hrvate. Dosta njih pali za Grcku jer ne moze da priusti letovanje u svojoj zemlji.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 06/07/2022 : 11:30:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Otoke kod nas triba posjećivat na proljeće ili na jesen, prije nego krene prava sezona, jer cijene u 7. i 8. misecu su vanka svake pameti. Doduše, ne svugdi... Prošle sam godine za vikend u 7. misecu s curom obaša autom cili Hvar (svesrdno preporučam ako imate vrimena) i jedino di je bilo baš skupo je grad Hvar, u ostalim mistima su cijene bile okej. Doduše, te hvaljene i cijenjene Hvarske plaže me se nisu baš dojmile, puno su bolje ove na Makarskoj rivijeri, tj. bar one koje građevinska mafija nije sjebala.

Inače, Korčula je po meni gradić za popodnevnu šetnju i to je to, šta se spize tiče bolje je ručat priko puta u Orebiću ili ako se ima vrimena u Stonu. Uvik je dobro koristit Tripadvisor i Google Reviews kad se ide negdi čisto za vidit šta možete očekivat od kvalitete i cijene. Godinama tako radim i rijetko se zeznem.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 06/07/2022 : 11:38:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Kumov stric kod koga sam ove godine bio u Umagu dovlaci vec 30 godina ljude iz mog sela da rade u kuhinji i kao konobari. Kaze da ne moze da nadje u HR. I setao sam sa njim po Umagu i poznaje sve vlasnike i svi istu pricu: "Jesi li nasao ljude" itd. Osnovna briga. A znam da je ovim nasima super. Odu pola godine u HR i rade i pola godine zive u selu kao carevi. Igraju karte po ceo dan, zajebavaju se...

Samo taj elitizam je stvarno jeziv i za Hrvate. Dosta njih pali za Grcku jer ne moze da priusti letovanje u svojoj zemlji.



To ti je posljedica sustavnog nepoštivanja prava radnika u turizmu otkad država postoji (a vjerojatno i prije). Ne svugdje, naravno, ne želim generalizirati.

I dan danas ćeš čuti izjave kao "zna se šta je sezona i kako se radi u sezoni" i upravo je taj mentalitet okidač ljudima da sezonske poslove zaobilaze u širokom luku. Mislili su da će zauvik moć isplaćivat niske plaće, davat nehumane uvjete za život i očekivat da će radnici radit i po 13-14 sati dnevno za minimalac i nešto sitno dodatno na ruke, dok s druge strane obrću masne novce na friganim Ledo kolutićima liganja i sumnjivim ćevapima. No jednom kad je EU otvorila vrata i kad su ljudi masovno krenili ić ća vanka države, e odjednom je nestašica radnika.

Ko ih jebe, bijaše prije mislit na to. Sad se ugostitelji žale da konobari traže prevelike plaće. A zašto ih i ne bi tražili? Neka traže, poslova ima i na drugim mistima ako ih ovi neće isplatiti.

Opet ponavljam, nije svugdi tako. Ima dobrih i poštenih ugostitelja, al bome ima i onih koji još uvik žive u nekom drugom vrimenu. Radija sam i kod jednih i drugih...

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 06/07/2022 11:38:30
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 06/07/2022 : 12:10:33  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by sawitch

Kumov stric kod koga sam ove godine bio u Umagu dovlaci vec 30 godina ljude iz mog sela da rade u kuhinji i kao konobari. Kaze da ne moze da nadje u HR. I setao sam sa njim po Umagu i poznaje sve vlasnike i svi istu pricu: "Jesi li nasao ljude" itd. Osnovna briga. A znam da je ovim nasima super. Odu pola godine u HR i rade i pola godine zive u selu kao carevi. Igraju karte po ceo dan, zajebavaju se...

Samo taj elitizam je stvarno jeziv i za Hrvate. Dosta njih pali za Grcku jer ne moze da priusti letovanje u svojoj zemlji.



To ti je posljedica sustavnog nepoštivanja prava radnika u turizmu otkad država postoji (a vjerojatno i prije). Ne svugdje, naravno, ne želim generalizirati.

I dan danas ćeš čuti izjave kao "zna se šta je sezona i kako se radi u sezoni" i upravo je taj mentalitet okidač ljudima da sezonske poslove zaobilaze u širokom luku. Mislili su da će zauvik moć isplaćivat niske plaće, davat nehumane uvjete za život i očekivat da će radnici radit i po 13-14 sati dnevno za minimalac i nešto sitno dodatno na ruke, dok s druge strane obrću masne novce na friganim Ledo kolutićima liganja i sumnjivim ćevapima. No jednom kad je EU otvorila vrata i kad su ljudi masovno krenili ić ća vanka države, e odjednom je nestašica radnika.

Ko ih jebe, bijaše prije mislit na to. Sad se ugostitelji žale da konobari traže prevelike plaće. A zašto ih i ne bi tražili? Neka traže, poslova ima i na drugim mistima ako ih ovi neće isplatiti.

Opet ponavljam, nije svugdi tako. Ima dobrih i poštenih ugostitelja, al bome ima i onih koji još uvik žive u nekom drugom vrimenu. Radija sam i kod jednih i drugih...



+1

Sa time da i ja sve više vidim da u restoranima rade Srbi, ali dopizdit će i njima, pitanje je vremena.
Jer kako si ti Paka naveo, uvjeti su nehumani, iskorištavaju ih kao robove...napokon se robovi pobunili, sad su tu ''stranci'' pa će i oni skužit kroz neko vrijeme i uteć..
Ugl sa mog stajališta neka im (ugostiteljima), navikli su odradit sezonu izrabljujući ljude i živit ostatak godine kao carevi.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11079 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 06/07/2022 : 12:28:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Cijene nisu takve na ciloj obali... ima puno malih mista a lipin plažama i lipom ponudom u restoranima za sasvim normalne cijene.
Prije deset godina san u Zagrebu plaća jelo kao što su sad cijene na obali.
Dubrovnik, Korčula, dio Splita... atraktivne lokacije imaju i ( opravdano ) visoke cijene. Samo malo dalje je sve prihvatljivo.
Jutros san odveja malu na kupanje i pored nas par iz Novog Sada... kažu da su obašli sve... i vraćaju se u HR već nekoliko godina.
Kažu, jedino se u Hrvatskoj ne naplaćuje "zrak"... teško je naći neku od konkurentskih zemalja a da ovako besplatno možete sa svojim ležaljkama i stvarima na plažu.
Ne, ne opravdavam neke cijene... ali često se bezrazložno i kuka. I virujte, toliko staža u turizmu imam da znam o čemu pričam.

Edit:
I nije problem naći radnu snagu.
Problem je što se domaći bave apartmanima a poslovne prostore iznajmljuju "stranci" koji rade po principu "take the money and run"... isto tako se i odnose prema radnicima.
Domaći lokali nemaju problem sa radnom snagom.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter

Edited by - Renky on 06/07/2022 12:30:57
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39123 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 06/07/2022 : 12:30:23  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Cak i kod tebe u Rijeci. Bili smo na Trsatu gore i konobarica iz Novog Sada... Pre mesec dana..
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 06/07/2022 : 12:38:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

Cijene nisu takve na ciloj obali... ima puno malih mista a lipin plažama i lipom ponudom u restoranima za sasvim normalne cijene.
Prije deset godina san u Zagrebu plaća jelo kao što su sad cijene na obali.
Dubrovnik, Korčula, dio Splita... atraktivne lokacije imaju i ( opravdano ) visoke cijene. Samo malo dalje je sve prihvatljivo.
Jutros san odveja malu na kupanje i pored nas par iz Novog Sada... kažu da su obašli sve... i vraćaju se u HR već nekoliko godina.
Kažu, jedino se u Hrvatskoj ne naplaćuje "zrak"... teško je naći neku od konkurentskih zemalja a da ovako besplatno možete sa svojim ležaljkama i stvarima na plažu.
Ne, ne opravdavam neke cijene... ali često se bezrazložno i kuka. I virujte, toliko staža u turizmu imam da znam o čemu pričam.

Edit:
I nije problem naći radnu snagu.
Problem je što se domaći bave apartmanima a poslovne prostore iznajmljuju "stranci" koji rade po principu "take the money and run"... isto tako se i odnose prema radnicima.
Domaći lokali nemaju problem sa radnom snagom.



Normalno da nije svugdi skupo. Nedavno sam u Dubrovniku u ulici paralelnoj sa Stradunom popija veliku s mlikom za 9 kuna, nisam takvu cijenu godinama vidija Zato i kažem, najčešće kukaju oni koji sidnu u prvi restoran na slipo i onda se čude cijenama. U vrine interneta teško je opravdat to da su te negdi cijene ili kvaliteta neugodno iznenadili.

Renky, ti si često po Makarskoj i virujem da znaš kakva je situacija na barakama pokraj Žute Kuće. Tamo oni "kiosci" koji nemaju ni osnovne uvjete za rad (wc naprimjer) drže cijene bifteka po 160-180 kn isto ko restoran Bounty, a ponuda im se većinom sastoji od frigancije. E takvo nabijanje cijena mi se gadi.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 06/07/2022 12:38:48
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 06/07/2022 : 12:49:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ja i ne znam kaj gazde prde, pa nek sami konobare, nek im baba i Paja konobare, jos vise ce zaradit. :D :D

Znam da od mene para nece dobiti. A sigurno jos nije katastrofa jer onda bi vise kukali, ili mozda cak nasli neki posao. Ajde, bezim da me neko od Dalmosa ne prebije. :D :P


A di si to jeo Renky, u Gajnicama, Vrapcama, Donjoj Dubravi, Svetoj Klari, u Travnjom... ili ne daj boze u centru grada ili na Jarunu? :o :P
A sta ti ocekivas u ostalim EU prestonicama? :D



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 06/07/2022 : 13:15:22  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

Cijene nisu takve na ciloj obali... ima puno malih mista a lipin plažama i lipom ponudom u restoranima za sasvim normalne cijene.
Prije deset godina san u Zagrebu plaća jelo kao što su sad cijene na obali.
Dubrovnik, Korčula, dio Splita... atraktivne lokacije imaju i ( opravdano ) visoke cijene. Samo malo dalje je sve prihvatljivo.
Jutros san odveja malu na kupanje i pored nas par iz Novog Sada... kažu da su obašli sve... i vraćaju se u HR već nekoliko godina.
Kažu, jedino se u Hrvatskoj ne naplaćuje "zrak"... teško je naći neku od konkurentskih zemalja a da ovako besplatno možete sa svojim ležaljkama i stvarima na plažu.
Ne, ne opravdavam neke cijene... ali često se bezrazložno i kuka. I virujte, toliko staža u turizmu imam da znam o čemu pričam.

Edit:
I nije problem naći radnu snagu.
Problem je što se domaći bave apartmanima a poslovne prostore iznajmljuju "stranci" koji rade po principu "take the money and run"... isto tako se i odnose prema radnicima.
Domaći lokali nemaju problem sa radnom snagom.

Ma da,obranimo ciganluk jer je nas.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 06/07/2022 : 13:26:54  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Ja i ne znam kaj gazde prde, pa nek sami konobare, nek im baba i Paja konobare, jos vise ce zaradit. :D :D

Znam da od mene para nece dobiti. A sigurno jos nije katastrofa jer onda bi vise kukali, ili mozda cak nasli neki posao. Ajde, bezim da me neko od Dalmosa ne prebije. :D :P


A di si to jeo Renky, u Gajnicama, Vrapcama, Donjoj Dubravi, Svetoj Klari, u Travnjom... ili ne daj boze u centru grada ili na Jarunu? :o :P
A sta ti ocekivas u ostalim EU prestonicama? :D




nek sami rade,njihovo cviljenje me bas nasmijava

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

tihomirduras
Senior Member



1820 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 06/07/2022 : 13:34:01  Show Profile Show Extended Profile  Send tihomirduras a Private Message  Reply with Quote
Bili smo prije nekih mjesec dana u Makarskoj i bili ispred restorana Kalalarga po Pakinoj preporuci, no nažalost mjesta nije bilo, sve je bilo zauzeto, stoga smo se uputili na rivu jer bar tamo ima restorana i najviše turista i logično hrana je najjeftinija, NOT 😁.

Slučajno smo otišli u brod/restoranu Makarski Jadran jer su klinci htjeli jesti dagnje, no na njihovu žalost ih nije bilo, tako da smo (ih) se počastili lignjama, tuna steakom i još nekim ribicama, hrana je bila extra ukusna, usluga izvrsna, još su nas počastili sa rundom pića za sve (jer smo kao dugo čekali naruđbu, možda nekih 10tak min. ništa pretjerano), bilo nas je 8 i platili smo cca oko 500kn.

I nisu mi baš jasni ovi što kukaju za cijene pa postoje cjenici, a još su bolji ovi što uz kuknjavu i objavljuju fotke računa 🥴.

Hvala Paka na preporuci samo drugi put se javi kad zovem na pivo 🙂.

Isto tako hvala dečkima iz Splita Nesvrstanom, Globinju i Ivanl na preporukama/pomoći,nažalost nisam bio u mogućnosti ništa isprobati zbog nedostatka vremena osim ćevapa pored dvorane Gripe.🙂
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 06/07/2022 : 13:40:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
U užasnoj sam gužvi bio, nisam imao vremena, baš mi je žao drugi put!

Da, u Kalalarge često bude krcato, najčešće im se treba najaviti telefonski za rezervirati misto. Šteta, jer radi se o odličnom restoranu, nadam se da ćeš drugi put imat više sriće. Makarski Jadran je jedan od prepoznatljivih litnjih simbola Makarske

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11079 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 06/07/2022 : 14:06:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Renky

Cijene nisu takve na ciloj obali... ima puno malih mista a lipin plažama i lipom ponudom u restoranima za sasvim normalne cijene.
Prije deset godina san u Zagrebu plaća jelo kao što su sad cijene na obali.
Dubrovnik, Korčula, dio Splita... atraktivne lokacije imaju i ( opravdano ) visoke cijene. Samo malo dalje je sve prihvatljivo.
Jutros san odveja malu na kupanje i pored nas par iz Novog Sada... kažu da su obašli sve... i vraćaju se u HR već nekoliko godina.
Kažu, jedino se u Hrvatskoj ne naplaćuje "zrak"... teško je naći neku od konkurentskih zemalja a da ovako besplatno možete sa svojim ležaljkama i stvarima na plažu.
Ne, ne opravdavam neke cijene... ali često se bezrazložno i kuka. I virujte, toliko staža u turizmu imam da znam o čemu pričam.

Edit:
I nije problem naći radnu snagu.
Problem je što se domaći bave apartmanima a poslovne prostore iznajmljuju "stranci" koji rade po principu "take the money and run"... isto tako se i odnose prema radnicima.
Domaći lokali nemaju problem sa radnom snagom.

Ma da,obranimo ciganluk jer je nas.



Ja govorim iz prve ruke... okusija san šta znači biti s obe strane šanka.
Koliko imaš iskustva kao poslodavac u turizmu?❤️
Ajde iz prve ruke😉

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11079 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 06/07/2022 : 14:17:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01
Renky, ti si često po Makarskoj i virujem da znaš kakva je situacija na barakama pokraj Žute Kuće. Tamo oni "kiosci" koji nemaju ni osnovne uvjete za rad (wc naprimjer) drže cijene bifteka po 160-180 kn isto ko restoran Bounty, a ponuda im se većinom sastoji od frigancije. E takvo nabijanje cijena mi se gadi.


Koji izraz upotrijebiti za one koji pored pristojnih lokala okolo idu ist u kiosk... neka ih odere.
Za te kioske najbolji sistem je izbjegavanje. Najučinkovitija kazna.
No, u želji da se prođe jeftinije, ne gleda se cjenik nego pretpostavlja da takav objekt ne može biti skup i ćorak... zajebeš se. A tolike su gužve da “ćoravih” ima dovoljno da te prčvarnice opstanu... i ne samo opstanu nego bolje prođu od odličnih objekata koji moraju ispuniti brdo propisa i platiti puno više davanja... no to nije problem turista nego nas i zakonodavca koji uporno ignorira i tolerira divljaštvo.
Iskreno, nakon 31 godine obrtništva argumentirano tvrdim...
Pošteno se ne može raditi. NE MOŽE! Opet, turisti tu nista nisu krivi ali kao žrtve često ispadnu i radnici u turizmu. U tom kontekstu i velikom broju radnika koje sam zapošljavao trudija san se biti korektan i dilili smo istu sudbinu... vuka san zajedno s njima, kad je meni bilo dobro i njima je bilo... krize smo zajednički gazili... i zato kažem, radna snaga nije problem ako zna radit.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 06/07/2022 : 16:32:03  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Nekako mi te cene ruse ekonomske postulate. Umesto da imas veci obrt i manju marzu ti nabijes 800% marzu a ko dodje dosao je...



Iskreno da ti kažem mislim da je masovni turizam loš, a to smo vidjeli na puno primjera, recimo Tajland gdje su nakon nekog vremena bili prisiljeni zatvarati plaže kako bi se obnovile i očistile od zagađenja.

Nemam ništa protiv viših cijena, dapače, prvi ću ih podržati, ali da uz njih ide i ostala ponuda i sadržaj, a ne sumnjivi restorani koji rade samo ljeti, a cijene su glava boli.

Na obali imamo jako jako puno neiskorištenog potencijala gdje se može zaraditi novac, pogledaj Vis, cijeli je pun podzemnih tunela, pećina i ostalih čuda, a sve je toliko zapušteno i prljavo da je to sramota.

Na otocima i dalje imamo bivše kasarne koje sada stoje zapuštene, na Makarskoj rivijeri imamo odmarališta i zapuštene hotele iz kojih možeš pljunuti u more. Tu kod nas imamo cijelo "naselje" prvi red uz more koje već 30 godina stoji i propada.

Moj grad puca po šavovima, najlipše je bilo ove dvije korona godine kad je gostiju bilo taman koliko ih se može primiti. Sada je to najezda, a nemamo infrastrukturu koja to može kvalitetno pokriti. U par godina je broj apartmana porastao za nekoliko puta, garaže su pretvarane u apartmane, stanovi u apartmane, izgrađeno stotinjak luksuznih vila. Dva tri mjeseca je totalna ludnica. To je loša politika i loš turistički plan i program. Sada je hit graditi bazene pa imaš stambena naselja sa privatnim kućama gdje su počeli nicati bazeni i onda kad dođe grupa od 10-15 mladih cijelo naselje ne može živiti od njih. Nisu oni krivi, nego mi što to dozvoljavamo.

Nije ni more kao što je bilo, što od naših lokalnih balkanaca kojima je lakše preusmjeriti septičke direkt u more što od neodgovornih jahtaša koji svako malo ispuste fekalije u more.


quote:
Originally posted by 1Euro
to se zove "butični turizam".
Hrvati se polako okreču tom butičnom turizmom, što znači da njima nije u interesu gužva na plaži, turisti koji sa sobom donose paštete (zovu ih pašteta turisti) i prave gužvu, nego žele manje gostiju više platežne moči. A čuj, tko bi im zamjerio.
Ali, na dugi rok, to če im se "obiti u glavu" jer jednostavno imaju predugačku obalu a nema dovoljno turista "više platežne moči" koji bi popunili prazna mijesta tih takozvanih pašteta turista. A turisti "više platežne moči" oni če jednom u Hrvatsku a drugi put na Karibe, treči put u Braziliju, četvrti put na Mauritius,...nisu oni vjerni gosti p aneče oni svaki put u Hrvatsku. Nakon dve tri sezone če to i sami Hrvati skužiti pa če spustiti cijene i kao htjeti privuči ove pašteta tursite, no pitanje je da li če oni doči? Nisu ni pašteta turisti toliko glupi, pogotovo jer če se njima ponuditi neke druge jeftinije lokacije tipa Turska, Grčka, Tunis, Egipt,....ima destinacija koliko hočeš.



Upravo tako, nama ne treba količina. Nemam ništa protiv turista koji nose paštetu sa sobom, ali imam protiv toga kad ti grad naraste za duplo po broju stanovnika na dva mjeseca, to jednostavno nije održivo.

Ne mislim da će nam se obiti o glavu, ako se bude pametno radilo jer obala je dugačka i svakome se može ponuditi nešto. Imamo Pag i Zrče koji je postao partijanerska destinacija, super, neka tamo tulumare 24h. Problem kod nas je što u gradu nemamo viziju kakve turiste želimo, po meni je obiteljski turizam idealan za nas, ali mi smo u jednom trenu krenuli sa hostelima i jeftinim smještajem po garažama i to nije dobro.


quote:
Originally posted by lwood

Nema ni radne snage tako da svima odgovara elitizacija.



Ja mislim da ima, ali nemaju potrebe raditi i u poziciji su odrediti sebi plaću, a to ugostiteljima ne odgovara i zato nas sada poslužuju Srbi, Crnogorci, Makedonci...

S druge strane naši ljudi vole do četrdesete živiti s materom i ćaćom i dane provoditi ispijajući kave i kukajući kako im je teško.


quote:
Originally posted by sawitch

Kumov stric kod koga sam ove godine bio u Umagu dovlaci vec 30 godina ljude iz mog sela da rade u kuhinji i kao konobari. Kaze da ne moze da nadje u HR. I setao sam sa njim po Umagu i poznaje sve vlasnike i svi istu pricu: "Jesi li nasao ljude" itd. Osnovna briga. A znam da je ovim nasima super. Odu pola godine u HR i rade i pola godine zive u selu kao carevi. Igraju karte po ceo dan, zajebavaju se...

Samo taj elitizam je stvarno jeziv i za Hrvate. Dosta njih pali za Grcku jer ne moze da priusti letovanje u svojoj zemlji.



I nas su sad na Korčuli posluživali uglavnom tvoji sunarodnjaci, bilo je i Makedonaca. Neće naši više raditi za crkavicu, to je tako.


quote:
Originally posted by Paka01

Otoke kod nas triba posjećivat na proljeće ili na jesen, prije nego krene prava sezona, jer cijene u 7. i 8. misecu su vanka svake pameti. Doduše, ne svugdi... Prošle sam godine za vikend u 7. misecu s curom obaša autom cili Hvar (svesrdno preporučam ako imate vrimena) i jedino di je bilo baš skupo je grad Hvar, u ostalim mistima su cijene bile okej. Doduše, te hvaljene i cijenjene Hvarske plaže me se nisu baš dojmile, puno su bolje ove na Makarskoj rivijeri, tj. bar one koje građevinska mafija nije sjebala.

Inače, Korčula je po meni gradić za popodnevnu šetnju i to je to, šta se spize tiče bolje je ručat priko puta u Orebiću ili ako se ima vrimena u Stonu. Uvik je dobro koristit Tripadvisor i Google Reviews kad se ide negdi čisto za vidit šta možete očekivat od kvalitete i cijene. Godinama tako radim i rijetko se zeznem.



Naravno da nije svugdje isto i uvijek se može naći povoljni smještaj ili restoran. Plaže na Makarskoj rivijeri su pretrpane, meni nije gušt glumiti srdelu u limenci i slušati viku i dreku cili dan, zato mi odgovaraju otoci jer u 10-15min. šetnje uvijek možeš pronaći nekakvu valu samo za sebe.

Korčula je lip gradić ima fora lokale, tapas barove, live jazz glazbu i slično. E sad većina naših gradova je za popodnevnu šetnju, ne vidim što si mislio s tim reći, sve su to mala sela koja se obiđu u sat-dva-tri.

Orebić mi je onako, kao kolodvor, s tim da je sve uredno i to mi se sviđa.

Ston je lip, ali isto sve vidiš u sat vremena. A kad smo kod Stona stali smo na povratku, dva kolača + dva alk. pića = 200kn.

Obišao sam pola svita tako da mi Tripadvisor i Google nisu nepoznanica, ali često je i bolje bez njih jer danas ih većina koristi i sad svi idu samo na onih top 5 lokacija, a ugostitelji se često koriste raznim tikovima da bi upali u Top 5. Tu kod nas restoran nije ni otvorio, a već na Tripadvisoru stotine i stotine recenzija i restoran u Top 3.

U Toskani smo koristili TripAdvisor i sva popularna mjesta su bila toliko natrpana ljudima koje je TripAdvisor tamo doveo da to više nije imalo smisla. Kroz par dana smo upoznali pun kufer ekipe jer bi svi koristili iste navigatore i stalno se sretali na tim popularnim lokacijama.


quote:
Originally posted by Paka01
To ti je posljedica sustavnog nepoštivanja prava radnika u turizmu otkad država postoji (a vjerojatno i prije). Ne svugdje, naravno, ne želim generalizirati.

I dan danas ćeš čuti izjave kao "zna se šta je sezona i kako se radi u sezoni" i upravo je taj mentalitet okidač ljudima da sezonske poslove zaobilaze u širokom luku. Mislili su da će zauvik moć isplaćivat niske plaće, davat nehumane uvjete za život i očekivat da će radnici radit i po 13-14 sati dnevno za minimalac i nešto sitno dodatno na ruke, dok s druge strane obrću masne novce na friganim Ledo kolutićima liganja i sumnjivim ćevapima. No jednom kad je EU otvorila vrata i kad su ljudi masovno krenili ić ća vanka države, e odjednom je nestašica radnika.

Ko ih jebe, bijaše prije mislit na to. Sad se ugostitelji žale da konobari traže prevelike plaće. A zašto ih i ne bi tražili? Neka traže, poslova ima i na drugim mistima ako ih ovi neće isplatiti.

Opet ponavljam, nije svugdi tako. Ima dobrih i poštenih ugostitelja, al bome ima i onih koji još uvik žive u nekom drugom vrimenu. Radija sam i kod jednih i drugih...



S ovim se slažem. I moja "kuknjava" na cijene nije bila zbog visokih cijena, nemam ja ništa protiv, svakome je cilj prodati svoje usluge što skuplje i raditi što manje. Primjedba je bila na visoke cijene koje kvaliteta usluge ne prati, znači dereš sa cijenama, a imaš jeftinu radnu snagu, Michelin zvjezdica, a poslužuje te klinka od 20 god. iz Makedonije. Sigurno ona nije tu jer je vrhunski profesionalac već zato što je jeftina radna snaga. I uz to sve konstantno slušam vlasnike kako kukaju kako im je teško i jedva preživljavaju i bla bla... Pričam o ovim popularnim mjestima gdje prometa ima toliko da se mjesto treba rezervirati koji dan prije.


quote:
Originally posted by DiSkAcH
Ugl sa mog stajališta neka im (ugostiteljima), navikli su odradit sezonu izrabljujući ljude i živit ostatak godine kao carevi.



Ne kaže se kod nas bez veze "use, nase i podase" to ti je pokretačka mantra čovika s ovih područja. A sve zamaskirano u ljubav prema domovini i Bogu.


quote:
Originally posted by Renky

Cijene nisu takve na ciloj obali... ima puno malih mista a lipin plažama i lipom ponudom u restoranima za sasvim normalne cijene.
Prije deset godina san u Zagrebu plaća jelo kao što su sad cijene na obali.
Dubrovnik, Korčula, dio Splita... atraktivne lokacije imaju i ( opravdano ) visoke cijene. Samo malo dalje je sve prihvatljivo.
Jutros san odveja malu na kupanje i pored nas par iz Novog Sada... kažu da su obašli sve... i vraćaju se u HR već nekoliko godina.
Kažu, jedino se u Hrvatskoj ne naplaćuje "zrak"... teško je naći neku od konkurentskih zemalja a da ovako besplatno možete sa svojim ležaljkama i stvarima na plažu.
Ne, ne opravdavam neke cijene... ali često se bezrazložno i kuka. I virujte, toliko staža u turizmu imam da znam o čemu pričam.

Edit:
I nije problem naći radnu snagu.
Problem je što se domaći bave apartmanima a poslovne prostore iznajmljuju "stranci" koji rade po principu "take the money and run"... isto tako se i odnose prema radnicima.
Domaći lokali nemaju problem sa radnom snagom.



Naravno da nisu iste, generaliziranje nikada nije dobro. Međutim mene ne zanimaju lokacije gdje sjedimo jedan drugome na glavi, gdje od buke i galame ne čujem sugovornika i zato tražim malo finija mjesta i spreman sam platiti skuplje, srećom mogu si to priuštiti.

U Zagrebu uredno pojedem daleko jeftinije nego tu kod nas i to je tako već dugo.

Ima i kod nas, kao i svugdje, mjesta gdje se može dobro pojesti za malo para, ali treba i razlikovati mjesta gdje se ide žderati i mjesta gdje se ide uživati. Netko sjedne u restoran uz glavnu cestu, za 50kn dobije pretrpan pijat hrane i njemu je to vrh, ali nismo svi isti.

Ovo oko naplaćivanja zraka se ne bi složio, obišao sam dobar dio svijeta i svugdje se može naći mjesto gdje je puno toga "free", a imaš i lokacija gdje ti naplaćuju doslovno sve.

Korčula, dvije ležaljke + suncobran = 160kn.

U Italiji smo jeli po elitnim restoranima i obilazili skupe lokacije i prolazili jeftinije nego sad tu kod nas.


quote:
Originally posted by tihomirduras

Bili smo prije nekih mjesec dana u Makarskoj i bili ispred restorana Kalalarga po Pakinoj preporuci, no nažalost mjesta nije bilo, sve je bilo zauzeto, stoga smo se uputili na rivu jer bar tamo ima restorana i najviše turista i logično hrana je najjeftinija, NOT 😁.

Slučajno smo otišli u brod/restoranu Makarski Jadran jer su klinci htjeli jesti dagnje, no na njihovu žalost ih nije bilo, tako da smo (ih) se počastili lignjama, tuna steakom i još nekim ribicama, hrana je bila extra ukusna, usluga izvrsna, još su nas počastili sa rundom pića za sve (jer smo kao dugo čekali naruđbu, možda nekih 10tak min. ništa pretjerano), bilo nas je 8 i platili smo cca oko 500kn.

I nisu mi baš jasni ovi što kukaju za cijene pa postoje cjenici, a još su bolji ovi što uz kuknjavu i objavljuju fotke računa 🥴.



To su mjesta na koja ideš prvenstveno pojesti jer si gladan. Ima ih svugdje. Ja ti mogu odmah tu kod nas nabrojati 2-3 takva lokala, gdje možeš za 50kn po glavi dobro pojesti, ali takva mjesta nisu za uživanje. To je ugostiteljstvo na kile. Mene zanima sjesti na lijepu lokaciju, uzeti čašu finog vina, nešto za zameziti i guštati u manjoj količini, ali većoj kvaliteti. Naravno nije tako uvijek, nekad i ja odem u lokalnu gostionu gdje pojedem fino i jeftino.

60kn po glavi je jako jeftino, tu kod nas je pizza 60-70kn, a sve više mjesta ih nudi po 80-90kn. Nekidan sam naletio na pizzu po 55kn i to taxi pizza i to je super jeftino.

Edited by - stripofil on 06/07/2022 16:39:14
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 06/07/2022 : 17:24:21  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Renky

Cijene nisu takve na ciloj obali... ima puno malih mista a lipin plažama i lipom ponudom u restoranima za sasvim normalne cijene.
Prije deset godina san u Zagrebu plaća jelo kao što su sad cijene na obali.
Dubrovnik, Korčula, dio Splita... atraktivne lokacije imaju i ( opravdano ) visoke cijene. Samo malo dalje je sve prihvatljivo.
Jutros san odveja malu na kupanje i pored nas par iz Novog Sada... kažu da su obašli sve... i vraćaju se u HR već nekoliko godina.
Kažu, jedino se u Hrvatskoj ne naplaćuje "zrak"... teško je naći neku od konkurentskih zemalja a da ovako besplatno možete sa svojim ležaljkama i stvarima na plažu.
Ne, ne opravdavam neke cijene... ali često se bezrazložno i kuka. I virujte, toliko staža u turizmu imam da znam o čemu pričam.

Edit:
I nije problem naći radnu snagu.
Problem je što se domaći bave apartmanima a poslovne prostore iznajmljuju "stranci" koji rade po principu "take the money and run"... isto tako se i odnose prema radnicima.
Domaći lokali nemaju problem sa radnom snagom.

Ma da,obranimo ciganluk jer je nas.



Ja govorim iz prve ruke... okusija san šta znači biti s obe strane šanka.
Koliko imaš iskustva kao poslodavac u turizmu?❤️
Ajde iz prve ruke😉



Ti valjda misliš da si u nekoj sekti iz koje ništa ne izlazi vanka?
Nemoj me nasmijavat.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 9 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000