forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Prije ću kupiti...
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 29/05/2022 : 01:01:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Inače, mislin da pravo pitanje nije ovo vječno "priča ili crtež", nego može li vas crtački stil odvratit od dobrog stripa?



Ovako i ja shvatam slične diskusije; jer, moglo bi i šta je starije - kokoška ili jaje? Najstariji pronađeni crteži su daleko stariji od fonetskih pisama, a i prva pisma su bila piktografska, ali su, opet, ti crteži bili u službi priče.

Uglavnom, da tako kažem, konzervativnijim čitaocima smeta svako odstupanje od realističnih stilova. (U najrigidnijoj varijanti je to odstupanje od Zagora i Ferrija.) Šteta, jer je svaki crtač - ako ima priliku da se izrazi, naravno, jer to nije uvek bio slučaj - crta onako kako vidi svet; gledamo svet njegovim očima/čitamo priču kroz njegovu prizmu, itd. Meni je to jedna od najlepših, ali i najvažnijih, karakteristika stripa.

Glasao sam za prvu opciju, ali nisam jednom kupio strip mahom zbog crteža... Bez obzira što je, kako neko reče, strip simbioza teksta i crteža, ponekad se s pravom više govori o jednom od ova dva elementa, ali alex i ridiculus su to objasnili odlično. Na kraju dana ne bi trebalo izuzeti ovu činjenicu.

On topic, da uzmem za primer Bonelli, jer se radi o jednostavnijim stripovima, prve MM priče su praktično smešno nacrtane, ali ni jedan Ricci nije mogao da upropasti Stravu u Providenceu. Ima ovoga i kod Nathana... S druge strane, kad vidim da je nešto crtao Civitelli, kupio bih i ilustrovani telefonski imenik.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 29/05/2022 : 09:48:47  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Lošnjikavo nacrtan strip sa dobrom pričom mogu progutati, ali odličan crtež uz užasnu priču nažalost već mnogo teže. Priča je ono što me privlači da dam šansu nekom stripu.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 29/05/2022 : 09:54:35  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2

ima stripova koje volim i koje mogu zamisliti da ih je crtao netko drugi
from hell nije među tim stripovima
meni je taj dijelom skicozan, a dijelom precizan crtež, dijelom bijel/ prazan, a dijelom crn / pun, jednostavno savršen za takvu priču
nisam siguran sam da bi bolji crtač (a realno gledano, ima puno boljih crtača od campbella) odradio bolji posao,
naprotiv.


Da odem dalje sa svetogrđem: ne znam da li da se složim sa tobom. Campbellove table pričaju priču u smislu storyborda, igre kontrastima i šrafiranjem. Ali estetski, one su skica. Verovatno su tu bili neki rokovi za odrađivanje zbrda-zdola, i -opet- savršeno prate priču, ali su estetski na nivou skice pre finalnog rada većini današnjih crtača. Pada mi na pamet, recimo, tematski sličan "Oči i tama" Điđija Simeonija i dao bih sve na svetu da je From Hell odrađen u tom maniru na Campbellovom storyboardu. Ne kažem da tom delu treba nadogradnja. Naprotiv, Mur rastura sa scenarijem i Campbell ga sjajno prati. Ali da npr. Simeoni krene da se igra na Campbellovoj postavci, dobili bismo delo kojem niko ne bi ni u jednoj raspravi dodao "samo" ili "ali" na ocenu "sjajan strip".

Što se tiče ostalog, možemo naći gomilu naslova gde je crtež žiža klasifikacije priče. Kirbyevi "Eternals" i treći put reciklirano poreklo Srebrnog Letača u DW knjizi 1, Bessov Dracula, Metabaroni, ne znam više koliko verzija Lavkraftovog Zova Ktulua (da na domaća izdanja dodam i Tanabeovu i Barangerovu verziju), Sin City i 300, Pinokio, Ut, V kao Vendetta (s tim da sam uveren da bi Lloydov chiaro-scuro toliko lepše legao da su ga istavili u cb formi), Druuna i Saria, Snowpiercer, Skalpirani, 100 metaka itd.dok ti pamet ne stane. Zameni crtača, priča gubi i na zvanju i na magiji da li u potpunosti ili značajnim delom.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 29/05/2022 12:06:12
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1671 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 29/05/2022 : 10:33:24  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Lošnjikavo nacrtan strip sa dobrom pričom mogu progutati, ali odličan crtež uz užasnu priču nažalost već mnogo teže. Priča je ono što me privlači da dam šansu nekom stripu.



Da li misliš na loš crtež ili na crtež koji se tebi ne sviđa?
Koji stripovi ti imaju loš crtež a dobru priču?

Resistance is futile.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 29/05/2022 : 11:36:49  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
I jedno i drugo

Stanićev Atentat izgleda kao nogom da je crtan, Lemir je za Logs Dogs priznao da ga je sramota kako je crtao na početku karijere, Napad titana nije postigao uspeh koji je postigao zahvaljujući crtežu, trenutno se družim sa Hellblazerom i na ovom serijalu se smenjuje sijaset crtača gde kvalitet nekada zna drastično da varira. Ako treba još primera slobodno javi
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 29/05/2022 : 12:04:05  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Hellblazer i Atentat su sjajan primer.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 29/05/2022 12:05:02
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6577 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 29/05/2022 : 14:18:46  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
I Frano Petruša crta u skicama (na drugom topiku), pa je 100x bolji crtač od Campbella.

Ne znam, zašto je teško ukapirati da Campbell nije ni vrhunski, ni loš crtač tj From Hell nije nacrtan ni briljantno, ni loše.

Solidno je to urađeno, a svakako funkcionalno i podređeno ideji (a to je ključ uspeha). E sad, što neko kaže da ne može da zamisli ikog drugog, da je to odradio, to me podseća na sledeći sindrom:

Kad smo pričali za David Duchovny-ja, nekada, da je slabunjav glumac, uvek se pojavi neko da kaže da je on savršen za X-Files i da niko ne bi mogao bolje. To je zato, što kad se navikneš da je on Molder, i zavoliš takav Dosije X, onda je on Molder i niko drugi.

Oni koji se oduševe i zavole strip From Hell, njima crtež Campbell-a postaje savršen (iako nije) i "niko ne bi mogao bolje" i "nezamislivo da je crtao neko drugi" i slično.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1671 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 29/05/2022 : 14:54:23  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Pa ne znam Alex, meni je crtež u From Hell super. I odlično priča priču i dočarava atmosferu. I strip sam i zavoleo delom zahvaljujući crtežu. Iako ti kažeš da i nije neki majstor svog zanata.

S druge strane, imamo sjajan crtež u Deci kapetana Granta, koji mi nije legao uz priču, tj. nekako mi je uštogljena, kruta priča sa takvim crtežom.

Hoću da kažem da izolovano posmatranje crteža nema neku posebnu težinu, jer crtež mora da ima funkciju pored estetike u stripu.

Najkeru, pitah iz radoznalosti, al mi ti nabroja naslove koje nisam čitao, pa ne mogu ništa da prikomentarišem. Osim da se zahvalim na odgovoru. Moraću bar Atentat da pročitam, pošto mi se čini da si nahvalio priču.

Resistance is futile.

Edited by - borg on 29/05/2022 19:34:18
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6577 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 29/05/2022 : 15:09:13  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg


Hoću da kažem da izolovano posmatranje crteža nema neku posebnu težinu.



"Izolovano" posmatranje crteža, postojalo je i pre stripa (otuda škole, kursevi, akademije, knjige i udžbenici, predavanja, teorije i istorije, tutorijali itd itd) i postojaće i ako se strip ugasi (a neće), pa ga možemo posmatrati i kao element stripa i raščlanjavati.

U stripu se može analizirati bezbroj elemenata stripa, u kontekstu stripa, naravno. Ti treba da raščistiš sa sobom, da li te strip zanima samo kao konzumenta gotovog proizvoda, bez ulaženja u suštinu, u detalje i taj "know-how" tj da se držiš po strani ili uključuješ na neki odgovarajući način.

Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7845 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 29/05/2022 : 16:57:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

I Frano Petruša crta u skicama (na drugom topiku), pa je 100x bolji crtač od Campbella.

Ne znam, zašto je teško ukapirati da Campbell nije ni vrhunski, ni loš crtač tj From Hell nije nacrtan ni briljantno, ni loše.

Solidno je to urađeno, a svakako funkcionalno i podređeno ideji (a to je ključ uspeha). E sad, što neko kaže da ne može da zamisli ikog drugog, da je to odradio, to me podseća na sledeći sindrom:

Kad smo pričali za David Duchovny-ja, nekada, da je slabunjav glumac, uvek se pojavi neko da kaže da je on savršen za X-Files i da niko ne bi mogao bolje. To je zato, što kad se navikneš da je on Molder, i zavoliš takav Dosije X, onda je on Molder i niko drugi.

Oni koji se oduševe i zavole strip From Hell, njima crtež Campbell-a postaje savršen (iako nije) i "niko ne bi mogao bolje" i "nezamislivo da je crtao neko drugi" i slično.



pošto se referiraš na mene, pa da se javim
razumijem što hoćeš reći i to sve stoji,
puno puta se naviknemo na neki crtež ili glumce ili bilo što drugo u djelu koje nas oduševi, pa mislimo da je to savršeno i da nitko ne bi bolje
međutim, kod mene i from hell to nije slučaj
ako se zadržimo kod moorea, mene su oduševili i watchmeni i vendeta pa ih mogu zamisliti s drugim crtačima
from hell ne mogu, jer mislim da je campbell odradio posao baš onako kako je to moore zamislio
naravno, moguće je da griješim, ali gigi simeoni koji je gore spomenut, bi bio loš izbor

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1671 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 29/05/2022 : 17:24:31  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by borg


Hoću da kažem da izolovano posmatranje crteža nema neku posebnu težinu.



"Izolovano" posmatranje crteža, postojalo je i pre stripa (otuda škole, kursevi, akademije, knjige i udžbenici, predavanja, teorije i istorije, tutorijali itd itd) i postojaće i ako se strip ugasi (a neće), pa ga možemo posmatrati i kao element stripa i raščlanjavati.

U stripu se može analizirati bezbroj elemenata stripa, u kontekstu stripa, naravno. Ti treba da raščistiš sa sobom, da li te strip zanima samo kao konzumenta gotovog proizvoda, bez ulaženja u suštinu, u detalje i taj "know-how" tj da se držiš po strani ili uključuješ na neki odgovarajući način.





Sve jasno.

Mene strip zanima kao konzumenta gotovog proizvoda. Nemam ni znanja ni obrazovanja ni talenta iz te oblasti da ulazim u te sitne detalje i taj "know-how".
Tako da ću se ipak držati po strani.

Inače pod "izolovan crtež" sam podrazumevao na primer ilustraciju. I ono po čemu se razlikuje slikovnica od stripa. U tom kontekstu posmatranje, a ne izučavanje linije, crteža itd. Ali, neću se dalje upetljavati, nije to ni važno. Ionako se guram tamo gde mi nije mesto.

Resistance is futile.

Edited by - borg on 30/05/2022 01:26:08
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 29/05/2022 : 17:28:04  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Nije toliko bitno da li se nekome nešto čini kao skica, već da li stil ili forma imaju smisla u kontekstu dobijenog rezultata. Da li sveukupno dodaju nešto ili oduzimaju? Jer isto se može reći za haiku poeziju ili ambijentalnu muziku - sve je to nepotpuno, takoreći skica, po učenjima neke druge estetike osim sopstvene. Da li bi realističniji stil crtanja dodao nepotrebni element senzacionalizma? (Odgovor: bi sigurno.)

quote:
Originally posted by alexts

Solidno je to urađeno, a svakako funkcionalno i podređeno ideji (a to je ključ uspeha). E sad, što neko kaže da ne može da zamisli ikog drugog, da je to odradio, to me podseća na sledeći sindrom:

Kad smo pričali za David Duchovny-ja, nekada, da je slabunjav glumac, uvek se pojavi neko da kaže da je on savršen za X-Files i da niko ne bi mogao bolje. To je zato, što kad se navikneš da je on Molder, i zavoliš takav Dosije X, onda je on Molder i niko drugi.

Oni koji se oduševe i zavole strip From Hell, njima crtež Campbell-a postaje savršen (iako nije) i "niko ne bi mogao bolje" i "nezamislivo da je crtao neko drugi" i slično.



"Problem" sa From Hell je malo dublji od toga. Pitanje na koje treba dati odgovor je sledeće: da li je Campbell samo napravio svoju izvedbu Murovog gotovog scenarija (i onda bi, logično, neko tamo drugi mogao to da uradi "bolje") ili je Mur napisao scenario u saradnji sa Campbellom ili bar znajući šta može od njega da dobije ili šta očekuje da dobije? Jer Moore jeste neka scenarija pisao tako. Na primer, za Prometheu, i zato je Williams "bio najbolji" za crtanje tog naslova - jer je ovaj bio napravljen za njega i specifično samo za njega.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 29/05/2022 : 21:09:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

Hellblazer i Atentat su sjajan primer.



Jeste, tek je sa Steveom Dillonom strip dobio i vizuelnu prepoznatljivost, pa i definiciju.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 30/05/2022 : 12:15:03  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by ridiculus

Nekoliko stvari je rečeno na koje možda vredi nadovezati se, ali krenuću od onog primera iz Džimija Korigana koji sam dao gore. Mnogi će pod "crtežom" da smatraju samo oblike one kuće i onog drveta i one grane i ptičice na njoj itd, ali meni je isto toliko bitno, ako ne i bitnije, kako Ware prikazuje vreme. Taj postupak spada u narativne aspekte stripa, ali spada i u vizuelne aspekte, jer se postiže vizuelnim sredstvima, geometrijom, poređenjem oblika u prostoru. Tako da ovde nije moguće razdvojiti crtež od pripovedanja - bolji izraz nego 'priča', koja je, kako i Aleks kaže, sadržaj; pripovedanje/naracija je forma.




Lipo napisano. Slažen se.
Nisan čita Corrigana, ali mene ovo boldano podsjetilo na Asteriosa. Tamo samo iz geometrijskih tijela ili boje možeš svašta pročitat.

Inače, mislin da pravo pitanje nije ovo vječno "priča ili crtež", nego može li vas crtački stil odvratit od dobrog stripa?



Mislim da moze! Makar kod dosta ljudi. Ja se svaki put zrtvujem pa iscitam sve do kraja, ali ostaju mi posljedice...tako i s Paklom.

Asterois je zaista dobar primjer koji si naveo, meni je fantastican.

Corrigan me jos ceka na 'citanje'. A mislim da bi i From Hell morao ponovo iscitati nakon ove silne rasprave. Muka ce to biti, pravi pakao...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13358 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 30/05/2022 : 13:02:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
Prva opcija.

Odličan strip sa lošijim crtežom ću možda i kupiti. Loš strip sa odličnim crtežom neću ni pod razno.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6577 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 30/05/2022 : 13:24:04  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
I ja bih pre odličan, nego loš strip.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 30/05/2022 : 13:43:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

I ja bih pre odličan, nego loš strip.



Jesi čudan!

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7655 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 30/05/2022 : 16:17:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Ja bi htio vidjeti:

From hell kojeg je crtao alex ross
Komanču koju je crtao sean phillips
Asterixa kojeg je crtao milo manara
Locke and key kojeg je crtao jose ortiz
Alvara mayora kojeg je crtao goran sudzuka
Hellboya kojeg je crtao hermann
Metabarune koje crtao stan sakai...


The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 30/05/2022 : 16:24:08  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Ja bi htio vidjeti:

From hell kojeg je crtao alex ross
Komanču koju je crtao sean phillips
Asterixa kojeg je crtao milo manara
Locke and key kojeg je crtao jose ortiz
Alvara mayora kojeg je crtao goran sudzuka
Hellboya kojeg je crtao hermann
Metabarune koje crtao stan sakai...







A ono, to je sada barem, nezamislivo.
Ali tko zna da su poznate serijale crtali neki drugi crtači...

Nego evo za primjer, Gimenez je autor čiji ću svaki strip kupit samo zbog crteža, ali moram priznati da mi njegovi stripovi ipak nisu toliko loši, a crtež mu je vanserijski.
Ali i dalje ću radije bolju priču i loršiji crtež općenito.
Rijetki su ovakvi potezi kao sa Gimenezom sa moje strane.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 30/05/2022 16:26:12
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000