forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Manga
 Table & osvrti
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 30/07/2022 : 21:00:55  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Attack on Titan

Napisao i nacrtao: Hajime Isayama

Tri zida su sve što deli žitelje poslednje odbrambene linije čovečanstva od jezivih čudovišta koji hode zemljom i jedu svakog na koga naiđu, da li ljudski rod može pobediti u ovako neravnopravnoj borbi pogotovo uzimajući u obzir činjenicu da se desilo nezamislivo i jedan od spoljnjih zidova biva probijen...

Attack on Titan se na jedan površan način može opisati kao japanska verzija Walking Deada ali ovaj serijal je mnogo, mnogo više od toga jer kako čitanje odmiče tako sve više saznajemo da ništa nije onako kako se zapravo činilo na prvi pogled...
Važno napomenuti da u ovom stripu humora praktički i nema, kroz ceo serijal vlada jedna sumorna atmosfera gde se borbi Davida protiv Golijata pristupilo kroz teme kao što su: klasna borba, nagon za preživljavanje, pitanje časti, politička igra prestola, krvna osveta, pravne posledice rata itd.

Crtež je groteskan i verovatno neće svima leći i generalno govoreći Attack on Titan crtački ne spada u sam vrh onoga što mange mogu da ponude ali po meni sasvim korektno to izgleda i scene borbe su valjano odrađene što su neka normalna očekivanja. Važno napomenuti da se crtež popravi u odnosu na sam početak serijala.

Sam kraj serijala je podelio fanove gde dok jedni cene da je epilog fenomenalan dotle neki drugi kao moja malenkost ipak misle da je sam kraj ahilova tetiva stripa i ostali su pomalo razočarani zbog smera u kojem je otišla radnja na samom kraju. Kada neko iščita ovaj serijal deder napišite po koju reč pa se izjasnite kojoj strani pripadate

Darkwood je za 6god izbacio 11 tankobončića od ukupno 34, nadam se da ste uzbuđeni zbog toga. Sad nakon što je serijal završen mudar izdavač će uzeti prava na Colossal Edition gde jedan tom sakuplja pet celina.



EDIT: u međuvremenu se DW uozbiljio i počeo jačim tempom da izbacuje Titane

EDIT 2: u međuvremenu sam overio Evangelion anime i iskreno malo su mi Titani pali u mojim očima jer se vidi koliko toga je pozajmljeno iz Evangeliona. Oh well..
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 26/09/2022 : 23:37:32  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote






Lone Wolf and Cub (#1-28)

Napisao: Kazuo Koike
Nacrtao: Goseki Kojima

Obožavam Millerovog Ronina i Samurai Jack mi je bio jedan od omiljenih crtaća kada sam bio klinja i bilo je i vreme da iščitam strip koji je inspirisao ova dela. I šta drugo da kažem osim da nema ništa lepše kada uzmeš da čitaš neki strip koji ima etiketu klasike i uvidiš da ovaj strip ništa, ali ništa nije loše ostario ni kada se čita nakon više od pedeset godina od početka izlaženja

Ogami je bivši šogunov egzekutor koji je sve što mu je srcu bilo blisko izgubio jer je ušao u krvni sukob sa suparničkim klanom koji se zakleo da će ga uništiti, i tako počinje ova epska avantura gde pratimo oca i sina koji pokušavaju nemoguće da povrate ugled svoje kuće i osvete se čoveku koji ih je naterao da hode putem koji vodi samo u pakao. Ogami preživljava tako što postaje lovac na glave koji papreno naplaćuje svoje usluge kako bi sakupio dovoljno novca da bi realizovao svoju osvetu, on je ronin bez gospodara, usamljeni vuk, kojeg vodi samo sopstvena snaga volje i zastareli moralni kodeks bušida koji skoro pa postaje zaboravljen u društvu koje počinje naglo da se menja, kao što se menja i Ogami na svom putu osvete, na svom putu samoispitivanja..

Ovo nije samo vrhunska samurajština sa kratkim, ali fenomenalnim borbama tj. duelima, već i edukativan strip jer prateći oca i sina na njihovom putovanju uzduž i popreko Japana saznaje se mnogo toga o istoriji, običajima i načinu života ljudi tog podneblja u zemlji izlazećeg sunca. Ovde nema apsolutno nikakvog humora i ovo je mračan portret nasilne istorije Japana tog vremena uz česte scene golotinje i povremenog zaista brutalnog nasilja nad ženama i decom. Ne sumnjam da je ovo autentičan prikaz života u Japanu tog vremena.

Strip se sastoji od poglavlja relativno kratke dužine i priče nisu toliko čvrsto povezane da ne biste puno toga propustili čak i ako preskačete čitanje jer autori s vremena na vreme koriste flešbek scene kako bi priču vratili na početak i objasnili događaje koji su doveli do ovog epskog putovanje jednog oca i njegovog sina. Kako strip odmiče tako će dečak biti stariji i po njemu se najbolje može pratiti protok vremena. Naravno da se u svakom tankobončiću nađe po koja priča koja nije ništa specijalno i brzo se zaboravlja, ali usudio bih se reći da se standard kvaliteta održava na jednom visokom nivou tokom praktički celog serijala. Ako bih izdvojio par omiljenih priča onda bi to bile one gde Ogami meditira na Vučjoj planini dok promišlja da li da pogazi neka sopstvena moralna načela i izvrši nalog da ubije nikoga drugog do Dalaj Lame, kao i ona kada se Ogami susretne sa majstorom-oružarom koji ga podučava da su samuraji ugrožena vrsta u izumiranju u društvu koje se menja i da su mačevi-katane stvar prošlosti kao i sva ostala hladna oružja usled masovne ekspanzije baruta, pištolja, pušaka, topova, eksploziva.. Promeni se ili umri! Hvale vredne su i sve one epizode koje dovode u pitanje odluku jednog oca da svog sina jedinca iskoristi kako bi realizovao sopstvenu osvetu, jer kakav to otac moraš biti da svog sina još od malih nogu izložiš sveprisutnom nasilju i klanju.

Priča je već sama po sebi dovoljna da neko uzme da čita ovaj strip, ali crtež je ono što ovaj strip uzdiže na nivo remek dela. Kojimino filmsko kadriranje je vrhunsko bilo da se govori o duelima ili sjajnim panoramama velikih bitaka gde krv prska na sve strane, a ništa manje ne zaostaju ni prikazi arhitekture japanskih hramova i tradicionalnih ulica lokalnih gradova, ili grafička korišćenja simbolike da se prikažu duhovi, demoni kao i razni drugi religijski motivi, a tu su i sjajni prikazi okoline koja se menja usled promene godišnjih doba, ne znam da li je crtež bolji tokom letnjih meseci kada žega udara po samurajima ili tokom dugih zimskih meseci gde sneg ne prestaje da veje po ratnicima koji prosipaju tirkiznu boju krvi po belom snegu. Nije mi ovaj crtež za standardan format tankobončića i ovo treba raditi na nekom većem formatu, vrhunski crtež!

Stvarno sam se trudio da pronađem bar neku zamerku stripu, ali crnački je to bio posao jer Koike i Kojima su rasturili sa ovim stripom. Naravno da je najočiglednija zamerka ta što je Ogami glavni lik u stripu i da unapred znate da on ne može da izgubi i da će pobediti u svakom sukobu do onog zadnje gde ne možete da očekujete kako će se strip završiti. Meni ovo nije smetalo i mislim da su autori vrhunski rešili ovaj problem tako što iako znaš da Ogami neće izgubiti, nikad nisi mogao da pogodiš na koji način on nikada neće izgubiti! A autori su bili strašno kreativni u ovome i Ogami će pronalaziti izlaz iz praktički svake situacije na brojne i različite načine gde će se repetitivnost svesti na najmanju moguću meru.

Ako bih baš cepidlačio onda bi bilo to što nakon što je delovalo da se epska avantura konačno približila kraju i konačnom megdanu između zaraćenih strana, autori odbijaju da završe strip i u priču vraćaju jednog pa skoro perifernog lika koji je debitovao na sredini serijala i daju mu značajnu minutažu. Iako mogu da razumem zašto je ovo urađeno jer taj treći lik je sušta suprotnost dvojici glavnih protagonista ovog stripa i za razliku od njih on uopšte ne poštuje kodeks časti kao ova dvojica, ali po meni je pomalo čudno da se tako kasno u priči pojavi još jedan lik nasuprot ovoj dvojici koji su u suštini vojevali praktički kroz ceo serijal da je njihov sukob postao nešto lično i zahvatio ceo Japan. Mala je ovo zamerka, ali po meni bi strip bio savršen da se završio nakon prvog megdana između Ogamija i Retsuda.

Kao da sve ovo gore navedeno nije dovoljno za preporuku rećiću još i ovo: naslovnice za američko izdanje ovog stripa su radili Miller & Lynn Varley, Sienkiewicz, Wagner, Guy Davis. Malo li je?

Istorijski značaj ovog dela na ostale stripove i filmove iz ovog žanra je praktički nemoguće izmeriti u kojoj meri je ovo štivo uticalo na autore kako u Japanu tako i u drugim zemljama. Ne znam šta još da kažem da bi dao jaču preporuke od ove, ali Lone Wolf and Cub je vrhunsko štivo i sasvim zasluženo nosi etiketu obavezne lektire stripa
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/09/2022 : 09:21:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Lone Wolf and Cub (#1-28)

...


Hoćeš li čitati nastavak?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 27/09/2022 : 12:12:48  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Mogao bih, ali to tek dogodine jer sad prioritet imaju Planetes, Historie i Maison Ikkoku
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/09/2022 : 13:30:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Mogao bih, ali to tek dogodine jer sad prioritet imaju Planetes, Historie i Maison Ikkoku


Jako lijep izbor naslova, s time da je Historie aktivan serijal.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2500 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 27/09/2022 : 19:17:37  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
Odličan osvrt.
Lone Wolf and Cub mi je omiljena manga i jedan najboljih stripova uopće.


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 28/09/2022 : 11:12:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Nakeru, evo ti još jedna preporuka za čitanje.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bokk%C5%8D_(manga)

https://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/manga.php?id=3483

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 28/09/2022 : 15:27:25  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Historie sam počeo čitati prije desetak godina skenirano i zaboravija sam baš detalje ali sam zapamtio da mi je bija odličlan

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 28/09/2022 : 22:58:36  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
@Bušido; iskreno prvi put čujem za taj strip
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 29/09/2022 : 21:12:01  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote



Čitao sam Lone Wolfa jednom davno. Bio mi je ok ali ne i najbolji jer.. jebiga, ove mane što i Naker kaže. Ima tu dosta priča pa se pomalo gubi moment. To je 28 svezaka po 5, 6 priča, znači ajmo reć da ima preko 150 priča di u svakoj Ogami Ito mora ubit hrpu ljudi.

Crtež je moćan i dinamičan, ali radi brzine crtanja nije posvećena velika pažnja licima. Većinom su svi muški i sve ženske iste i iako poštujem majstorstvo crtača, ipak bi volio i da je to malo.. pa, ljepše

Znači, ako je čitatelj zaljubljenik u osvetničku samurajštinu, i to originalnu, japansku, ovo će mu biti zakon jer tu ima 150 vrhunskih vintage priča osvetničke samurajštine, kratkih, jezgrovitih. Skoro pa 150 krvavih haikua koji opet zbog svoje protežnosti slikaju i portret jedne zemlje i jednog načina života.

Ja bi u volio biti sladokusac s takvim dobrim ukusom, ali realno su mi one dvije priče o samurajima iz Jedno doba jedna priča bile puno zabavnije, jednostavno sam navikao na naš zapadnjački, "raskošniji" način.. Ali svejedno bi volio ovo čitati i na hrvatskom. Ili da mi netko posudi komplet na engleskom pa da ga čituckam pomalo jer većina ovog što je Naker rekao stoji.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 31/10/2022 : 23:10:11  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





A Girl on the Shore

Napisao i nacrtao: Inio Asano

Devojku iskorišćava muškarac u koga je zaljubljena, dok momak ne može da prebrodi činjenicu da je njegov brat izvršio samoubistvo na njegov rođendan, i ovo dvoje povređenih tinejdžera će naći utehu u zajedničkom zagrljaju gde će započeti jednu nezdravu, seksualnu vezu u kojoj su fizički bliski, ali duhovno ne mogu biti udaljeniji jedno od drugog.

Pošto ovaj forum posećuju žene i deca nisam postavio table sa eksplicitnim sadržajem, ali u startu napominjem da je ovaj strip prepun golotinje i erotskih momenata. Na prvi pogled se može steći utisak da je erotika svrha sama po sebi i da ovaj strip ne sadrži ništa više od toga, ali dok se prelazi preko dvadeset poglavlja koliko sadrži ovaj strip stiče se utisak da štivo ipak poseduje malo više dubine od toga dok pratimo napore mladih ljudi koji pokušavaju da dođu do samospoznaje i pronađu svoj identitet. Seth je ovaj strip rangirao na poprilično visokom #47 mestu svoje liste 500 omiljenih stripova.

Zanimljiv je autor ovaj Inio Asano, piše teške ali iskrene i dirljive stripove gde se ne libi da ogoli neke stvari, i bukvalno i figurativno. Čitaću još neke stvari od njega
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 13/02/2023 : 16:04:19  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





What a Wonderful World!

Napisao i nacrtao Inio Asano

Priče o mladim ljudima koji muku muče da odrastu, jer svagdanja borba nije onakva kakva su oni mislili da će biti. Dok su bili tinejdžeri i studenti muzika im je pružala eskapizam u neki drugi, bolji svet, jer sve je bolje od mehanizma koji melje kada posao postane centar tvog zbivanja. Ove kratke priče su u suštini vinjete koje služe kao vid inicijacije mladim ljudima u svet odraslih, propraćene povremenim nadrealnim i deliričnim momentima, jer nekada je lakše izgubiti se u sanjarenju negoli sukobiti se sa stvarnim svetom.

Ovaj autor mora da je bio muzičar u mlađim danima, jer je muzika bila bitan deo priče u Solaninu, dok su ovde sva poglavlja numerisana kao "pesme", pesme bunta i angsta prema hladnom i monotonom svetu odraslih.

Nije mi se ovo preterano svidelo, verovatno je jedan od razloga taj što ovo spada među prve stripove koje je Asano napisao, i ovde je još pekao zanat. Solanin i Punpun su mnogo bolji stripovi
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 13/02/2023 : 16:24:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Možda ne bi bilo loše da u sljedećim osvrtima negdje u početku navedeš od koliko se tankobona sastoji serijal (ako ti nije problem).
Inače, samo naprid, super je ovo šta pišeš!

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 13/02/2023 : 16:47:07  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Moglo bi se poraditi na tome. Ovaj strip, kao i Solanin, ima dva tankobončića
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 22/02/2023 : 19:59:17  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Nijigahara Holograph (jedan tankobončić, 200 str.)

Napisao & nacrtao: Inio Asano

Uf, ovaj autor baš voli da mrači zar ne? Napisano pre Punpuna, ali deli sličnu premisu, da neprijatno doživljeno iskustvo u detinjstvu ostavlja permanentni žig na duši mlade osobe, žig koji postaje kao teret, lanac, koji nas nepovratno vuče na dole.. Dodajte na ovo i urbanu legendu da se u tunelu ispod mosta krije čudovište, čije bekstvo pretkazuje paranormalna pojava ogromne količine leptira, i moglo bi se reći da ništa nije onako kako se na prvi pogled čini da jeste.

Radnja prati dva protoka vremena, sadašnjost i prošlost, i iskreno ne mogu reći da je realizacija na visokom nivou jer ovaj strip nije lako pratiti i deluje da je autor ovde još bio neiskusan i nije znao na koji način da vodi priču, a da ona bude razumljiva za čitaoca, a da pritom i zadrži elemente misterije i neizvesnosti. Ako bi me neko pitao da mu objasnim konkretne stvari iz ovog stripa, ne bih mu mogao pomoći jer ni sam ne znam. Sve ove greške autor će ispraviti u Punpunu.

Nijigahara Holograph je teško, ozbiljno štivo, sa mnogo sirovih emocija, i neugodnim osećajem tokom čitanja. Nemojte da vas nisam upozorio
Go to Top of Page

kreŠa
Advanced Member



Serbia
4546 Posts

Member since 26/01/2009

Posted - 23/02/2023 : 09:19:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit kreŠa's Homepage  Send kreŠa a Private Message  Reply with Quote
Čeka se osvrt Sunovrata :)

https://www.laguna.rs/se295_serijal_laku_noc_punpune_laguna.html
https://www.delfi.rs/starway
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 23/02/2023 : 11:55:35  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Radovi u toku
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 23/03/2023 : 22:37:39  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Downfall (samo jedan tankobončić)

Napisao i nacrtao: Inio Asano

Nakon što je izašao poslednji broj serijala na kojem je radio duži niz godina, strip autor pada u melanholično raspoloženje jer umesto da oseti ispunjenost što je konačno završio rad na svom najuspešnijem stripu, on u sebi počinje da oseća veliku prazninu. Ta praznina, ta rupa u njemu postaje još veća kada ga njegovi fanovi, saradnici i urednici saleću sa svih strana sa pitanjima o tome kada će početi da radi na novom stripu. Depresija će ga još jače povući na dole kada shvati da u braku između njega i njegove supruge već odavno više nema ljubavi, i kada "utehu" počne da traži u zagrljaju mlade i lepuškaste prostitutke.

Priča o stripu i strip autorima, o zahtevnoj i nezahvalnoj manga industriji gde je broj prodatih primeraka jedino merilo uspeha, priča o rutini i ljubavi, priča o egzistencijalnoj stvarnosti jednog strip umetnika.

Asano voli teške teme, i voli da piše o njima, jedinu zamerku na ovo delo imam u tome što je strip prekratak, nekako se naprasno i prebrzo završi. Ali deluje da se u ovom delu krije dosta toga autobiografskog jer flešbek scena otkriva da glavni lik i autor stripa imaju istu boju kose, a strip je izašao par godina nakon što je autor završio svoj sopstveni duži serijal - Goodnight Punpun Sviđa mi se što je Laguna uzela pravo na ovaj strip nakon Punpuna jer deluje da su ova dva stripa međusobno povezana.

Sledeće na meniju od ovog autora - Dead Dead Demon's Dededede Destruction
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 26/03/2023 : 21:16:21  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Maison Ikkoku

Napisala i nacrtala: Rumiko Takahashi (petnaest tankobončića)


Godai je ronin, student bez fakulteta, koji nije uspeo iz prve da položi prijemni ispit na koledžu koji želi da upiše. On živi u prastarom internatu koji se raspada, provodeći vreme dangubeći sa drugovima i ludim komšijama, ali njegov život će se iz korena promeniti kada se na prvi pogled zaljubi u novu upravnicu zgrade Maison Ikkoku - Kyoko Otonashi. Ali ljubav na prvi pogled nije dovoljna da osvoji njeno srce, jer ona je par godina starija od mladog studenta, a uz to je još i udovica, i ovaj mladić će morati pošteno da zasuče rukave ako je istinski voli i želi da bude sa njom.

Glavna premisa stripa je da ako jedan muškarac želi da osvoji žensko srce on prvo mora da savlada sve "izazove" da bi dokazao da zaslužuje njenu ljubav. Zbog ovakve postavke strip postoje romantična komedija sa bezbroj komičnih i smešnih situacija gde Godai (ne)uspešno pokušava da se udvara Kyoko. Rumikin smisao za humor zaslužuje samo reči hvale, jer ima taj neki logičan, prizeman smisao za humor gde taman kada se čini da su se sve kockice posložile, da je kosmička ravnoteža uspostavljena i da su planete skladno poravnate, i kada deluje da je sve idealno da se konačno nešto desi između Kyoko i Godaija - usledi hladan tuš humoristične prirode pa su nesuđeni ljubavnici prinuđeni da ponovo krenu iz početka.. Rumiko onda proširuje priču sa uvođenjem ljubavnog trougla kada u priču uđe još muškarac, i kada se pred Kyoko postavi večita dilema sa kojom svaka devojka treba da se suoči - da li prilikom izbora partnera treba da sledi srce ili logiku?

Scott Pilgrim vs. Maison Ikkoku; dva slična stripa između kojih se mogu povući brojne paralele. Kod oba stripa imamo detinjastog mladog muškarca koji se zaljubljuje u devojku stariju od njega, i potrebno je da prebrodi brojne izazove da bi osvojio / zaslužio njeno srce. Pilgrim u maniru video igara mora da savlada sve boss-ove tj. Ramonine bivše; dok Godai ima životne izazove jer treba da položi ispite, završi fakultet, pronađe dobar posao itd. Kod oba stripa se pojavljuje i treći muškarac, koji je po svakoj logici idealniji partner za glavnog ženskog lika (par godina stariji, zreliji, bolji posao, više love itd), ali ženski likovi radije slušaju svoje srce. Kod oba stripa imamo curu iz srednje škole koja se zaljubljuje u Pilgrima / Godaija. Kod oba stripa "prijatelji" ismevaju glavnog lika i večito se sprdaju na njegov račun. I humor je veoma sličan, jer su i Pilgrim i Godai mladi, neozbiljni momci koji fantaziraju i skloni su sanjarenju pa imamo komične momente gde oni često udare u nešto jer im je glava u oblacima itd. Uostalom, O'Malley je svojevremeno izjavio da je hteo da napravi shonen strip na sličan fazon kao Ranma, očigledno da je bio veliki fan stripova koje je radila Rumiko.

Ukratko; smešno, zabavno, dirljivo, slice-of-life koji ima dušu, genijalan strip. Od mene apsolutna preporuka za Maison Ikkoku
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 29/03/2023 : 18:07:06  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote






Planetes

Napisao i nacrtao: Makoto Yukimura (četiri tankobončića)


Yuri, zajedno sa još dva astronauta, je član posade koja se bavi sakupljanjem svemirskog otpada. Nikome od njih ovo nije idealan posao, i sve troje se bave ovim zanimanjem iz različitih razloga, ali zajednička strast prema zvezdama će ih zbližiti jer kosmos je veliko mesto i biti sam u svemiru je zastrašujuća pomisao.

Yukimura odlično, i poprilično detaljno crta astronautsku opremu, brodove i svemirske stanice; dok se isto ne može reći i na način na koji je crtao lica na početku stripa jer previše je to pojednostavljeno izgledalo i nekad se stiče utisak kao da čitate neku shonen, a ne seinen mangu. Ali srećom kako priča dalje odmiče tako i radnja postaje ozbiljnija i progresivno sve bolja i bolja. Pokušaja humora ima sve manje i manje, i umesto detinjastih kreveljenja dobija se u nekim momentima poprilično filozofsko i egzistencijalno štivo koje se dotiče svemira, ljudskog istraživačkog i pionirskog duha, i gde se pokušava pronaći srž onoga što nas kao jedinke motiviše. Yuri ima samo jedan cilj u životu, biti uspešan astronaut, ali što se više približava tom cilju to više shvata da ga nešto koči, ima napade anksioznosti i panike, počinje da shvata da odlazak u svemir sam po sebi nije dovoljan, kao da toliko žarko želi da ode u svemir da se stiče utisak kao da hoće da pobegne od nečega.. On tu prazninu, tu glad u sebi, želi da utoli odlaskom u svemir, ali istraživanje svemira samo po sebi nije jestivo bez najvažnijeg i najhranljivijeg sastojka - ljubavi. Iako je ovo sci-fi strip o potencijalu i opasnostima putovanja u kosmos, nadrealni i lucidni momenti gde glavni lik preispituje samog sebe kako bi naučio neke bitne životne lekcije su mi najupečatljiviji deo ove mange.

Dobra priča i pouka, dobra građa likova, tehnički aspekt putovanja u svemir verno prikazan, priča taman dugačka koliko treba da bude. Nema se baš puno toga zameriti ovom delu, cenim da će se malo ko pokajati ako da šansu ovom stripu - vredi Planetes
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 29/03/2023 : 18:27:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Odugovlačim s nabavljanjem Planetesa evo već previše vremena.
Mogao bi me ovaj tvoj osvrt malo požuriti.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 29/03/2023 : 19:23:58  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Odugovlačiš ti već odavno sa osvrtima za Nausicu i 20th Century Boys
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 29/03/2023 : 19:41:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Nausicuu upravo čitam, ostalo mi je još nekih 200ak stranica do kraja. To što sam je davno nabavio ne znači da sam pročitao
A Boyse nisam isto pročitao do kraja... Krenuo sa skenovima pa onda odlučio da ću radije čitati na papiru kad nabavim. Još nisam nabavio

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

kreŠa
Advanced Member



Serbia
4546 Posts

Member since 26/01/2009

Posted - 29/03/2023 : 19:58:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit kreŠa's Homepage  Send kreŠa a Private Message  Reply with Quote
Uf, Našikaja (se pa pravim haous) mi je bila super u malom VIZu, ali kako sam nabavio kutiju poprima drugu dimenziju. :)
Momci su obavezna lektira, čak n 21. vek ne treba zaobići! :)

https://www.laguna.rs/se295_serijal_laku_noc_punpune_laguna.html
https://www.delfi.rs/starway
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 29/03/2023 : 20:05:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Stvarno je Nausicaa prva liga, uživam u doslovno svakoj stranici, naprosto prelijep strip. Uzeo sam i ja kutiju, vrijedi svake kune/dinara/eura.
Boysi će doći na red prije ili kasnije

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000