forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Inflacija,kriza,rat i stripovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 12

manhunter
Moderator



Switzerland
24537 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 03/07/2022 : 14:54:17  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Da premestim ja ovo u svaštaru?

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11079 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 03/07/2022 : 14:56:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
O da.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Lorda
Average Member

Croatia
573 Posts

Member since 07/11/2002

Posted - 03/07/2022 : 15:07:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Lorda a Private Message  Reply with Quote
Naravno da ovo sve vodi strip prema izumiranju, barem kakav smo mi poznavali u svojoj mladosti. I ovako i onako se strip sve manje čita iz generacije u generaciju i postati će luksuzna zabava za malobrojne fanatike.

Kod nas se uvijek smatra da su tzv. "luksuzna" izdanja npr. Fibra i LL (dobar otisak, dobar prijevod, tvrde korice, vizualno lijep dizajn itd) a ustvari i obična kiosk izdanja postaju sve više "luksuzna"...

Kada sam bio klinac sjećam se da sam bez problema mogao otići na kiosk i kupiti si više stripova odjednom, ustvari je bilo rijetko da bih se vratio bez 2 ili 3 stripa... Nisam uopće gledao na količinu nego bih kupio sve što bi mi se svidjelo od svog džeparca... A danas s ovom cijenom kiosk izdanja čovjek s prosječnom plaćom si vjerojatno ne može priuštiti da kupi strip djetetu jednom tjedno.

To je jedna spirala koja već dugo ide prema dnu a i već smo o tome razglabali puno puta; prije 30tak godina velika većina djece su kupovala stripove, došli su ratovi i krize i odmah je velik broj otpao, pa su došli kompjuteri i drugi načini zabave pa se broj dodatno smanjio... Kako se smanjuje potražnja izdanja postaju silom prilika skuplja a naposlijetku i luksuznija jer ima žilava publika koja je to spremana platiti.No s godinama se i ta publika polako smanjuje... Vjerojatno se i pojave neki novi klinci koji se navuku na stripove ali taj broj ne može namiriti razliku onih koji odustanu. I tako je broj stripofila sve manji i manji a broj "luksuznih" izdanja sve veći...

Uvijek će biti (kao što vidimo i na ovom forumu) manji broj ljudi kojima novac nije problem i koji će biti spremni kupiti što god im se priredi a tim bolje što su izdanja "luksuznija". Naravno da nije poanta da svi stripovi trebaju biti tiskani na jeftinom papiru za narodne mase i naravno da trebaju postojati i kvalitetna izdanja jer puno stripova to i zaslužuje, no po meni je to otišlo u drugu krajnost, a to je da se sada gomila toga priprema kao vrhunski primjerak arta a u startu je zamišljeno od samih autora kao obično jeftino kiosk izdanje.

S obzirom da će kroz godine vjerojatno broj kupaca stripova još drastično pasti izdavači će morati za te kupce raditi još luksuznija izdanja, recimo kad smo kod ovih novih Alan Fordova pa za npr. 20-tak godina kada opet dođe na red reprint za "novu-staru" generaciju, sigurno ne možeš ponuditi isto izdanje koje nudiš danas, to će morati biti opet nešto novo, još skuplje i luksuznije...

Ukratko; puno kupaca-jeftina izdanja, malo kupaca-izdanja sve skuplja, što skuplja izdanja sve manje kupaca dok ne dođe do malobrojnog kruga kupaca koji su spremni platiti koliko god treba a da izdanje bude uber luksuzno... zaključak; isto kao i na primjeru gramofonskih ploča, neće nestati zauvijek samo će biti zabava za malobrojne... Jedino je pitanje koliko će se to odraziti na profesiju scenarista i crtača stripova jer to više neće biti tako profitabilno zanimanje kao što je bilo do sada...
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 03/07/2022 : 19:24:34  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Ti pričaš o sve manjem broju kupaca dok sa druge strane npr Fibra,ČK i LL šibaju sve u 16.
Svo troje izbacuje sve više stripova na godišnjoj razini. Mislim da je Marko i rekao da im ide sve bolje a ne da pada potražnja i prodaja.
Tako da mi se čini da ti ne stoji ova izjava.

Dok se sa izjavom za kioske slažem, em je jako slab izbor, em su i po mom mišljenju to ipak mrvu preskupa izdanja za klince, ali su zato 3u1 remitende. :)
Ali 90% klinaca ionako ne diže glavu sa moba.
Pa i ja sam odrastao na filmovima, videoigrama i kompovima, ali sam se bome i načitao stripova a još više i knjiga.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



12704 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 04/07/2022 : 08:57:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
Zlatno doba stripa dečki, živimo u zlatnom dobu stripa! Nikad više različitih stripova, izdavača, edicija, formata, za svakoga ponešto...
Go to Top of Page

Lorda
Average Member

Croatia
573 Posts

Member since 07/11/2002

Posted - 04/07/2022 : 10:44:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Lorda a Private Message  Reply with Quote
Bojim se da ovo nije zlatno doba nego labuđi pjev! :) Ali evo volio bih da ste u pravu i da ćemo i za jedno 10 godina pričati da smo upravo u dobu renesanse stripa i da je moj pesimizam neosnovan :)

Vjeujem Marku kada kaže da sada više prodaje nego na početku, ipak je kroz godine stvorio vjernu publiku. No sigurno postoji neki plafon ljudi spremnih kupovati ta izdanja. S povećanjem cijene kiosk stripova otpadat će dobar dio te publike a cijena tih izdanja je usko povezana s cijenom papira. A ta cijena se sigurno neće spuštati nego samo povećavati, papir postaje luksuz. Morat ćemo se pomiriti da ćemo sve više čitati digitalne stripove. To meni nije to ali što je tu je.

Edited by - Lorda on 04/07/2022 11:51:10
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 04/07/2022 : 10:51:56  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Sudeći po broju i kvaliteti izdanja nema sumnje da je ovo Zlatno doba stripa u ex yu.Možda nije doba jeftinog/jeftinijeg stripa.
Budućnost?Strip će opstati do kraja svijeta.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



12704 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 04/07/2022 : 11:06:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
Baš tako. Strip je postao ozbiljna industrija, a takvi poslovi se ne gase, nego prosperiraju, modeliraju, prilagođuju se uvjetima tržišta itd.
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 06/07/2022 : 01:48:18  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lorda

Naravno da ovo sve vodi strip prema izumiranju, barem kakav smo mi poznavali u svojoj mladosti. I ovako i onako se strip sve manje čita iz generacije u generaciju i postati će luksuzna zabava za malobrojne fanatike.

Kod nas se uvijek smatra da su tzv. "luksuzna" izdanja npr. Fibra i LL (dobar otisak, dobar prijevod, tvrde korice, vizualno lijep dizajn itd) a ustvari i obična kiosk izdanja postaju sve više "luksuzna"...

Kada sam bio klinac sjećam se da sam bez problema mogao otići na kiosk i kupiti si više stripova odjednom, ustvari je bilo rijetko da bih se vratio bez 2 ili 3 stripa... Nisam uopće gledao na količinu nego bih kupio sve što bi mi se svidjelo od svog džeparca... A danas s ovom cijenom kiosk izdanja čovjek s prosječnom plaćom si vjerojatno ne može priuštiti da kupi strip djetetu jednom tjedno.

To je jedna spirala koja već dugo ide prema dnu a i već smo o tome razglabali puno puta; prije 30tak godina velika većina djece su kupovala stripove, došli su ratovi i krize i odmah je velik broj otpao, pa su došli kompjuteri i drugi načini zabave pa se broj dodatno smanjio... Kako se smanjuje potražnja izdanja postaju silom prilika skuplja a naposlijetku i luksuznija jer ima žilava publika koja je to spremana platiti.No s godinama se i ta publika polako smanjuje... Vjerojatno se i pojave neki novi klinci koji se navuku na stripove ali taj broj ne može namiriti razliku onih koji odustanu. I tako je broj stripofila sve manji i manji a broj "luksuznih" izdanja sve veći...

Uvijek će biti (kao što vidimo i na ovom forumu) manji broj ljudi kojima novac nije problem i koji će biti spremni kupiti što god im se priredi a tim bolje što su izdanja "luksuznija". Naravno da nije poanta da svi stripovi trebaju biti tiskani na jeftinom papiru za narodne mase i naravno da trebaju postojati i kvalitetna izdanja jer puno stripova to i zaslužuje, no po meni je to otišlo u drugu krajnost, a to je da se sada gomila toga priprema kao vrhunski primjerak arta a u startu je zamišljeno od samih autora kao obično jeftino kiosk izdanje.

S obzirom da će kroz godine vjerojatno broj kupaca stripova još drastično pasti izdavači će morati za te kupce raditi još luksuznija izdanja, recimo kad smo kod ovih novih Alan Fordova pa za npr. 20-tak godina kada opet dođe na red reprint za "novu-staru" generaciju, sigurno ne možeš ponuditi isto izdanje koje nudiš danas, to će morati biti opet nešto novo, još skuplje i luksuznije...

Ukratko; puno kupaca-jeftina izdanja, malo kupaca-izdanja sve skuplja, što skuplja izdanja sve manje kupaca dok ne dođe do malobrojnog kruga kupaca koji su spremni platiti koliko god treba a da izdanje bude uber luksuzno... zaključak; isto kao i na primjeru gramofonskih ploča, neće nestati zauvijek samo će biti zabava za malobrojne... Jedino je pitanje koliko će se to odraziti na profesiju scenarista i crtača stripova jer to više neće biti tako profitabilno zanimanje kao što je bilo do sada...



Nažalost u puno toga si u pravu.
Većina izdavača danas prodaje nostalgiju zapakiranu u luksuznom izdanju.

Istina je da imamo izbor veći nego ikada, barem se meni tako čini, ali kad se pogledaju brojke to je i dalje poražavajuće. Vrtimo se tu na nekoliko stotina strip ljubitelja.

Gledam ovaj novi AF u izdanju Libellusa ide u naknadi od 700 kom. To je na nivou RH 0.0175% kupaca, a ako gledamo da se kupuje i u cijeloj ex-yu onda je taj broj još daleko gori. I to je brojka za super popularno izdanje. Druga izdanja idu u duplo manjim naknadama.

Mislim da ovo što neki izdavači rade i nije nešto što će popularizirati strip i više je namijenjeno njima samima i jako malom broju ljubitelja stripa koji si to mogu priuštiti.

Treba nam više kvalitetnih kiosk izdanja, da današnji klinci mogu barem jednom tjedno kupiti nekakav strip, a ne da im treba trećina plaće za 5-6 stripova mjesečno.


quote:
Originally posted by DiSkAcH

Ti pričaš o sve manjem broju kupaca dok sa druge strane npr Fibra,ČK i LL šibaju sve u 16.
Svo troje izbacuje sve više stripova na godišnjoj razini. Mislim da je Marko i rekao da im ide sve bolje a ne da pada potražnja i prodaja.
Tako da mi se čini da ti ne stoji ova izjava.

Dok se sa izjavom za kioske slažem, em je jako slab izbor, em su i po mom mišljenju to ipak mrvu preskupa izdanja za klince, ali su zato 3u1 remitende. :)
Ali 90% klinaca ionako ne diže glavu sa moba.
Pa i ja sam odrastao na filmovima, videoigrama i kompovima, ali sam se bome i načitao stripova a još više i knjiga.



Šibaju sve u 16 po par stotina primjeraka po stripu, da nije raznih otkupa od strane knjižnica mislim da bi to sve bilo "ajme meni". A upravo ti otkupi su svijetla točka jer omogućuju svima pristup stripu, jer ne vidim kako danas prosječni klinac može mjesečno kupovati ta izdanja od 200-300-400 kuna po stripu. Pa da prati 2-3 junaka treba mu barem 1000kn mjesečno. Kako je kolega napisao mi kad smo bili klinci bez problema bi stali na trafiku i pobrali 3-4-5 komada odjednom. Ova današnja izdanja nisu za klince, ovo je za nas matore nostalgičare i kolekcionare.

Brzina izdavanja me isto ne oduševljava, previše toga sada izlazi odjednom, a cijene su visoke. Izdanja jesu predivna, ali kod mene pomalo stvaraju kontraefekt i dođe mi da sve pošaljem kvragu i ostavim se stripa.


Ne znam koliko bi se ti načitao stripova da je u ono doba bila ovakva situacija kao danas.


quote:
Originally posted by jaki

Sudeći po broju i kvaliteti izdanja nema sumnje da je ovo Zlatno doba stripa u ex yu.Možda nije doba jeftinog/jeftinijeg stripa.
Budućnost?Strip će opstati do kraja svijeta.



Ovo je Posljednji Mohikanac scenarij. Istina trenutno sve cvijeta po pitanju stripa, ali ne znam koliko brzo se povećava broj kupaca i novih ljubitelja stripa, imam dojam da se konstantno vrti 90% istih kupaca, nadam se da nisam u pravu, ali naknade tako govore. Pa ova Libellus izdanja su tu radi par stotina kupaca.

Svaka čast i izdavačima na tom silnom entuzijazmu i vrhunskom poslu koji rade, ali trebaju postojati i izdanja za mase, za one koji ne mogu priuštiti sebi strip od par stotina kuna. Ken Parker mi je jedno od najdražih izdanja zadnjih par godina i treba nastaviti u tom stilu.

Zašto nismo i druge popularne naslove dobili u takvoj verziji? Imamo Walking Dead knjižurine od 2kg i 1000 stranica, pa koji će klinac to čitati? Njemu treba strip tipa Ken koji će platiti povoljno i koji može tegliti sa sobom.

Calvin i Hobbes je izvrsno izdanje, povoljno, praktično, poklonio sam par komada nećacima i djeci dobrih prijatelja i svi su bili oduševljeni. Poklonio bi im i Djecu kapetana Granta i slične stripove, ali to jednostavno nije prilagođeno njima.

Za nas je sad ovo super situacija, ali volio bi da i mlađe generacije upoznaju strip, a teško će to ići preko Bonellija od 400kn ili drugih super lijepih knjiga sa visokim cijenama.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 06/07/2022 : 02:25:38  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Ko neće i nema platiti ima u knjižnici(ako je ima u svom mjestu).
Ljubitelja stripa ima na tisuće samo svi ne kupuju sve pa zato i manje naklade i veće cijene.Ali ponuda je šarolika i da ima u HR više mangi i superheroja bila bi odlična ponuda.
Zašto nema više kiosk stripova je pitanje za izdavače ali za kiosk treba puno više kupaca da bi se isplatilo.
A da su mnogi stripovi koji su izašli u luksuznijem izdanju mogli na kioske,slažem se.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 30/07/2022 : 06:32:17  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Kako se oni pravi stripofili bore protiv inflacije:
https://www.twitter.com/TheFigen/status/1550480148402667521

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page
Page: of 12 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000