forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: BATMAN 31 - Grad zločina
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28946 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 26/08/2022 : 11:06:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


GOTHAM SKRIVA MNOGE TAJNE

Bruceu Wayneu je promakao vapaj za pomoć svojeglave mlade djevojke, što je pokrenulo lavinu događaja koji će dosegnuti ogromne razmjere. U Ulici zločina bjesni pakleni požar. Šest tinejdžerica umire strašnom smrću. Majka očajnički moli da se njena nestala kći sigurno vrati kući. Svi ti nesretni događaji ujedinili su grad – ali tajne skrivene iza njih mogle bi ga i potpuno razoriti.

U potrazi za pravdom, vođen grižnjom savjesti, Batman se spušta u najdublje krugove gradskog podzemlja kako bi otkrio mračne korijene gothamskog zla. Prije nego što će doći do njih, Mračni Vitez detektiv suočit će se sa svojim najopasnijim neprijateljima dosad – i otkrit će neke strašne tajne o ljudima koje se zakleo štititi.

Ovo je Gotham City. U njemu masku ne nose svi zlikovci. Niti svaki heroj nosi plašt. Niti je svaka žrtva nevina. A za neke tajne najbolje bi bilo da ostanu zakopane.

Batman 31 • Grad zločina • 304 stranica • Kolor • 212 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij David Lapham • Crtež Ramon Bachs • Nathan Massengill • Prijevod Zoran Veles • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 26.8.2022. • Cijena 250 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/batman-31-grad-zlocina/811/

Trouble will find me

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/08/2022 : 16:44:26  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
za ovog Betsa rekoše da kida - uzima se znači obavezno!!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2440 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 31/08/2022 : 21:17:27  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Sjajan strip, sjajan Batman, ovde se nema sto dvoumiti. Nije skoro bilo ovako dobrog Batmana...
Go to Top of Page

Chui
Average Member



931 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 12/09/2022 : 11:37:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Pročitao i grad zločina, jedan jako zanimljiv Batman, dosta gusto štivo sa hrpu detalja, način na koji nas Lapham vodi kroz priču čini ovog Batmana dosta drugačijim od ostalih koje sam do sad imao prilike čitati. Treba se malo i koncentrirati na Laphamov način pričanja, puno povezanog teksta stavljeno rascjepkano u male kvadrate ponekad i na dvije stranice, vjerujem da je nezgodno i za prevodit da se ne izgubi smisao. Na kraju nećemo puno saznati o Tijelu, taj dio je ostavljen otvoren za neke nove priče. Crtež je odličan, ima zbilja nekih odličnih i napetih scena, mogle bi se tu otvorit neke rasprave o stripu jel moglo ovako il onako, meni ostaje u kolekciji, sigurno jedan od boljih Batmana u Fibrinom katalogu, 4 od 5 za mene.

Edited by - Chui on 12/09/2022 11:39:11
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3938 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 12/09/2022 : 12:56:32  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
Toni, hvala na osvrtu. Možda samo par riječi o Tijelu i o tome što taj dio djeluje kao da je ostao "otvoren". Tijelo je, naravno, personifikacija Gothama, sačinjeno iz njegovog blata i iz njegovih grijehova, uzdignuto u ljudsku formu jer forma stripa zahtjeva nekog opipljivog negativca. Ali, zapravo, ono samo po sebi nije toliko važno jer je Lapham kroz strip htio oslikati opasnu i mučnu atmosferu najmračnije metropole na svijetu. No, ima jedna druga stvar u stripu koja je ostala nedorečena; što je Gotham/Tijelo namjeravao s bebama? Pretpostavljam da je Lapham imao u planu napisati dužu sagu o Gradu zločina, ali su, kako to obično biva, nakon godinu dana urednici "zaključili" da im u ediciji Detective Comics treba neko vedrije štivo. U svakom slučaju, ovih 12 nastavaka, odnosno knjiga, ostaju kao jedna izvanserijska i za ediciju DC netipično "opasna" priča. Kako bi rekao Emerson, poanta je u putovanju (kroz priču), a ne u cilju.

Nije bilo tako strašno za prevesti. Lapham ima snažan autorski "glas" u koji je bilo lako ući. Čvrsto je vodio priču tako da, uglavnom, nije bilo problema: nema mistifikacije kod njega i nema dvosmislenih stvari koje bi trebalo prilagoditi za naš jezik.

PS. S obzirom na veliku količinu detalja i sadržaja, vjerujem da će ti na drugo čitanje strip biti još bolji.

Edited by - zveles on 12/09/2022 12:59:38
Go to Top of Page

Chui
Average Member



931 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 12/09/2022 : 14:21:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Meni se svidio strip, pročitao sam ga dva puta da mi sjednu ti detalji, da da jasno mi je to za grad odnosno tijelo kao personifikaciju Gothama, a to sa bebama sam sebi protumačio da Tijelu treba neki ljudski život da bi zemlja oživjela, al to je moj doživljaj. Tu je i ono zanimljivo širenje straha al neću dalje da ne spoilam.

Edited by - Chui on 12/09/2022 14:22:00
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3938 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 12/09/2022 : 16:25:58  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
Sviđa mi se tvoje tumačenje. Što više novih (ili budućih) grešnika u Gothamu, to više plodnog tla za tijelo. :)

Edited by - zveles on 12/09/2022 17:02:39
Go to Top of Page

Chui
Average Member



931 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 12/09/2022 : 22:01:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zveles

Sviđa mi se tvoje tumačenje. Što više novih (ili budućih) grešnika u Gothamu, to više plodnog tla za tijelo. :)


E kako si ti shvatio ono sa strahom? Ne znam kako da opišem to a da ne spoilam previše
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3938 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 12/09/2022 : 22:46:51  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
Uh, to je uistinu teško definirati. Sve je nekako logično dok čitaš, ali, recimo, taj dio je i pomalo mistificiran tako da svatko od nas o njemu stvara neku svoju predodžbu.

Točno ispod parka nalazi se stari Gotham, "Mjesto straha" (kako je i nazvano to poglavlje), ukopan u temelje današnjeg grada, koji "zaudara na ludilo kao bolesna zvijer". Shvatio sam to kao da se ludilo prelijeva, poput svojevrsne negativne empatije, na svijet iznad njega. Prvenstveno na samo područje parka, gdje je ludilo najjače.

Također, nasmiješeni čovjek, kao predvodnik Tijela, ima sposobnost isto to "ludilo" udahnuti drugima, npr. jadnom Jefferyju, i onda se ono širi od osobe do osobe, opet kao neka negativna empatija koja potpuno obuzima ljude.

Trebalo bi Laphama pozvati na CRŠ ili neku drugu strip-manifestaciju, pa da direktno od njega, ako se uopće sjeća na što je mislio dok je pisao, saznamo pravu istinu. :)

Edited by - zveles on 12/09/2022 22:49:08
Go to Top of Page

Chui
Average Member



931 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 12/09/2022 : 23:06:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Da, s tim da kad ga udahnuo Jeffreyju ludilo je postojalo i širilo se samo dok je on bio živ, čim je umro odmah je nestalo ok stajem sa spoilanjem. Tu nema nikakvih Jokerovih kemikalija, ni plinova Strašila, ništa ne kreće od nečeg opipljivog, samo postoji na nekom nadrealnom nivou u realnosti. To bi baš volio pitati Laphama na CRŠu o tim nadrealnim momentima u priči.

Edited by - Chui on 12/09/2022 23:50:26
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25858 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/09/2022 : 02:44:23  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Nečitljivo.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1709 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 13/09/2022 : 10:54:10  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Nečitljivo.



Jesi li ga pročitao ili?

Resistance is futile.
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
587 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 13/09/2022 : 10:55:29  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote
Pa sve ti je reka... Kako će ga čitat kad je nečitljivo
Go to Top of Page

Chui
Average Member



931 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 13/09/2022 : 12:04:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Nečitljivo.


Uff okrutno
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25858 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/09/2022 : 13:26:36  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg

quote:
Originally posted by jaki

Nečitljivo.



Jesi li ga pročitao ili?


Znaš koliko mi bija dobar kad ga na poslu nisam uspio pročitati.
Rijetko mi se desi da nešto počnem čitati pa odustanem,bilo mi dobro ili loše.Jednostavno,zadnje vrime tolerancija na superheroje mi je vrlo niska.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 13/09/2022 : 13:56:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Jednostavno,zadnje vrime tolerancija na superheroje mi je vrlo niska.


Znači, pretvaraš se u ivanla.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 13/09/2022 : 14:13:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by jaki

Jednostavno,zadnje vrime tolerancija na superheroje mi je vrlo niska.


Znači, pretvaraš se u ivanla.



Samo šta jaki još prati i Hajduka, tako da ima i tu iritantnu crtu

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25858 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/09/2022 : 14:22:42  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by jaki

Jednostavno,zadnje vrime tolerancija na superheroje mi je vrlo niska.


Znači, pretvaraš se u ivanla.


Ipak sam ja nerealizirani pomorac

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1709 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 22/01/2023 : 12:10:52  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Došao na red i ovaj Bets.
Solidan Bets, koji je imao dobru ideju. Kreće malo teatralno, nekako na mišiće da dočara strah, strepnju, teskobu. Tu je trebao efektniji crtež. Ovako tekst ima vodeću ulogu. Nastavlja priča solidno da vozi, prilično zanimljivo, do kraja.
Okosnica priče je trgovina bebama. Otimaju se mlade trudnice i drže u zarobljeništvu dok ne rode. Bebe se prodaju, mame nestaju. I to funkcioniše do jedne nesreće kada se otkriva taj unosni biznis (u začetku) u koji su mnogi zlikovci upleteni.
Posle priča malo gubi smisao. Sve postaje prenaduvano. Trgovina par beba je kao jedna domina koja obara ceo sistem kriminalne organizacije i nastupa haos u kome se više ne zna ko tu koga... Uglavnom, previše mrtvih, prenaduvano, i kao što to često bude kod Betmena, dobra ideja (sa telima) se izgubi negde u lokvama krvi i nedovoljnom razradom tamo gde treba.


Što se crteža tiče, mislim da je promašen. Ima na kraju par tabli koje je probno uradio Bill Sienkiewicz, i mislim da bi strip dobio sasvim drugu dimenziju sa njegovim crtežom.
Ne znam kako to tamo kod njih u velikim kompanijama funkcioniše, i da li scenarista bira crtača ili mu ga prosto dodele. I kakva je saradnja u toku stvaranja stripa... Ali ovde ne bih birao liniju, više bi odgovarao prljav crtež, sa dosta senki, mračnih kadrova.
Jer kad se opisuje strah, zlo, teskoba, neizvesnost, kad su tela personifikacija gradskog (ljudskog) mulja, onda mi to ne ide sa jakim kontrastom boja i jasnom linijom.

Dosadilo mi da pričam za Betse da imaju super ideju koja nije u potpunosti iskorišćena.
Uglavnom, preporuka za čitanje. Daleko je to od Jakijevog - nečitljivo.

Prevod mi je ovde malo štucao. Posebno kod kuc-kuc rešenja.

Resistance is futile.

Edited by - borg on 22/01/2023 12:35:48
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3938 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 22/01/2023 : 14:09:55  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
@borg

Naravno, drago mi je što si pročitao i dao si truda napisati svoje viđenje stripa.

Samo par riječi vezano uz ono "otkucavanje", pošto si se dotaknuo prijevoda. Bila je to gradacijska onomatopeja kakvom ju je autor u originalu i postavio: "kuc, kuc, kucka". Lektor je to korigirao u "kuc-kuc, kucka" što mi također ima smisla u duhu književnog hrvatskog pisanog izraza. Nemam nikakve primjedbe, Gucunski radi vrhunske lekture. I onda se naravno postavlja retoričko pitanje trebaju li prevoditelji mijenjati originalni autorov tekst/izraz samo zato što to nekome ne paše, čak i onda kada se originalni tekst lako može prebaciti u drugi jezik bez gubitka od originala?
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1709 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 22/01/2023 : 15:02:03  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Na primer:
" Po mraku, sat kuc-kuc, kuca brže od udaraca srca."


Po meni malo nesrećno zvuči rečenica. Al je tačna. Sad, što bih ja voleo da se to lepše ukomponuje, i nije u stvari do prevodioca nego do mene.

Resistance is futile.

Edited by - borg on 22/01/2023 15:17:40
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3938 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 22/01/2023 : 15:29:11  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je netko od Starih Grka rekao da je vrijednost umjetničkog djela baš u tome što ga svi drugačije doživljavamo. :)
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3503 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 02/07/2023 : 23:21:44  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Odličan početak sa detektivskom pričom oko misterije nestanka mladih trudnica i trgovinom beba, i sa odličnom premisom da je glavni zlikovac sam grad Gotham. Ali šteta što strip nije dobio neki smisleniji kraj i što su mnoge stvari iz početne premise ostale nedorečene i neobjašnjene. Crtež OK, ali slažem se sa Borgom da nije u skladu sa samom tematikom i atmosferom dela, strip bi bolje izgledao da ga je crtao Sienkiewicz kako je prvobitno i bilo planirano.

Bilo je ovde potencijala za više, ali na kraju "samo" dobar strip
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39309 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 03/07/2023 : 08:59:03  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
I kod mene juce dosao na red ovaj strip. Uz stvarno dobro zaukavanje posle je opao kvalitet. I meni nije usaglasen crtez sa ovom pricom. Nemam pojma o tim planovima ko je sta trebalo da crta ali ja bih isao cak i ocenu ispod Nakera i tog epiteta "dobar." Ovo vise verovatno otvoriti necu. Mada, ruku na srce i sam Markos mi je rekao da ovi poslednji Betmeni nisu za mene ali ja ne stajem. :)
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6806 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/07/2023 : 09:46:33  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ne znam šta je bilo "planirano", ali ovde lepo piše na početku da je David Lapham radio skice stranica. To se nikad ne pominje, čak i ako scenarista piše scenario kroz skice (ako mu je tako lakše, a Lapham je očigledno i crtač, inače), jer je crtač u američkom stripu zadužen za kadriranje. Obzirom da je ovde naglašeno, Laphamu je očigledno bio potreban neko da samo sprovede njegove vizuelne zamisli, pa neko renomirano ime u tom slučaju ne bi dolazilo u obzir, a posebno ne Sienkiewicz sa izrazito autorskim-eksperimentalnim stilom, koji ne radi ni po čijim skicama, sem svojim.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39309 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 03/07/2023 : 09:51:54  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Ja sam od onih koji ne citaju predgovore i pogovore.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000