forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 NAJKULA - Biblioteka VAGABOND 2: NE MOŽEŠ DA...
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Najkula
New Member

157 Posts

Member since 21/06/2021

Posted - 29/09/2022 : 16:16:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Najkula a Private Message  Reply with Quote
Biblioteka VAGABOND 2: NE MOŽEŠ DA POLJUBIŠ KOGA HOĆEŠ

U mraku bioskopske sale, tokom projekcije filma o drugu Staljinu, jedan dečak pokušaće da poljubi jednu devojčicu. U mraku režima koji drži sve pod čeličnim stiskom, takav čin smatraće se neprikladnim, disruptivnim, skandaloznim. Jedan mali čin proizašao iz dečje zaljubljenosti, ta mala slatka tajna odmotaće klupko velikih, ponekad gorkih istina.

Ovaj strip-album simpatičnog naslova i dopadljivog crteža pripoveda priču o staljinističkoj Poljskoj iz ugla dece koja otkrivaju šta su male i velike istine, šta im je dozvoljeno a šta strogo zabranjeno i kako naizgled nebitne i nevine stvari mogu da pokrenu ogromne lavine koje prete da se obruše na nevine.





Scenario: Maržena Sova (Marzena Sowa)
Crtež: Sandrin Revel (Sandrine Revel)
Prevod: Jelena Mandić

Format: 240 x 320 mm / Uvez: Tvrdi
Boja: Kolor / Broj strana: 104 / Štampa: Publikum

(Ne) možeš da zaviriš: https://najkula.rs/wp-content/uploads/2022/09/Vagabond-2-Ne-mozes-da-poljubis-koga-hoces.pdf

U prodaji od sutra (petak, 30.9.2022.) na Salonu stripa u Beogradu, gde će od 17 časova imati i zvaničnu promociju!

Puna cena: 2.500 dinara
Promo cena (15% popusta): 2.125 dinara (važiće do 31.10.2022.)
VAGABOND 1 KOMPLET (Crni lokvanji + Ne možeš da poljubiš koga hoćeš + Slika i prilika) CENA: 5.500 dinara!


Edited by - Najkula on 29/09/2022 16:19:58

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 15/10/2022 : 14:33:48  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Nisam imao neka ocekivanja, na listanje mi crtez delovao bas neprivlacno. Sa druge strane zeleo sam da vidim sto ga je Najkul urednik uvrstio u svoju prestiznu biblioteku, plus nisam imao dovoljno prilika citati poljske autore.

Prica se desava nakon WWII, u staljinistickoj Poljskoj, autoritarni rezim, represalije, nesloboda govora,delovanja, jednoumlje, i ono cuveno ko nije sa nama taj je protiv nas. Zvuci poznato zar ne...nama na ovim prostorima jos zanimljiviji zbog slicnih problema u SFRJ, i nazalost dan danas, kada su botovi, partokratija, jednoumlje prisutni takodje, samo je pitanje u kojoj meri, ali svakako ne bi trebalo tolerisatitakve drustvene pojave, i svako sa svoje strane uticati na to koliko moze.

Razvijati postenije, demokraticnije drustvo, stvarati sistem...

Jos jedan aspekt ovog stripa je sagledavanje u okviru rata u Ukrajini, i mesto Poljske u njemu...delo za vise citanja, delo za razmisljanje...

Vagabond biblioteka je tehnicko savrsenstvo, mat korice, izuzetan povez, papir, format, i ono sto je najvaznije, Najkula ima perfektan prevod, nisam nasao ni jedan tipfeler, toga u njihovim izdanjima nema, sto se ne moze reci za druge SRB izdavace.

Na kraju knjige je odlican pogovor autora, koji dosta toga objasnjava.

Za svaku preporuku.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 15/10/2022 : 16:07:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by john connor
.. i ono cuveno ko nije sa nama taj je protiv nas. Zvuci poznato zar ne...



Misliš na američkog Grmoju:

A contemporary example is the statement of former US President George W. Bush, who declared at the launch of his anti-terrorism campaign, "Every nation, in every region, now has a decision to make. Either you are with us, or you are with the terrorists."

A opet kao da je to rekao Vladimir ili Volodimir.

Ili Isus:
"Tko nije sa mnom, protiv mene je. I tko sa mnom ne sabire, rasipa."

quote:
Originally posted by john connor
... delo za vise citanja, delo za razmisljanje...



Osobno, da razmišljam o ovim temama nije mi potreban poticaj nekog stripa. To radim i bez stripa.

Da pogrešno ne zaključiš, strip mi se čini privlačnim već na temelju zavira i sigurno ću ga pročitati.

Vagabond biblioteka mi se čini zanimljivom kao i ostali naslovi od Najkule koja je meni najinteresantnija od novijih izdavača.

Jedino mi se oprema Spirua, Krcka i Kliftona čini nepotrebno luksuzna, a i cijene su poprilične kod nas.
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 15/10/2022 : 18:53:42  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
I na americkog i na srpakoh Grmoju, ima ih...

Ali zasto ti nije potreban poticaj stripa za ovakve teme?!? Koji mediji su potrebni, tv, tribine, novine...po meni je lose razmisljanje da je ozbiljan sadrzaj samo za knjige a za stripove nesto lagano, "motak na pasu"...mene je strip iznenadio ne temom, nego izvrsnom obradom teme...
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 15/10/2022 : 20:41:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by john connor


Ali zasto ti nije potreban poticaj stripa za ovakve teme?!? Koji mediji su potrebni, tv, tribine, novine...po meni je lose razmisljanje da je ozbiljan sadrzaj samo za knjige a za stripove nesto lagano, "motak na pasu"...mene je strip iznenadio ne temom, nego izvrsnom obradom teme...


Peyo će me sigurno pokušati opovrgnuti, ali uvek iz njegovih upisa upravo to može da se vidi, da od stripa ne želi ništa što nije razbibriga.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 15/10/2022 : 20:44:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by john connor
Ali zasto ti nije potreban poticaj stripa za ovakve teme?!? Koji mediji su potrebni, tv, tribine, novine...po meni je lose razmisljanje da je ozbiljan sadrzaj samo za knjige a za stripove nesto lagano, "motak na pasu"...mene je strip iznenadio ne temom, nego izvrsnom obradom teme...



Ma više je stvar utiska.

Naime, često se komentira da strip potiče na razmišljanje o nečemu o čemu mi je logično da razmišljate i bez poticaja iz stripa.

Zabavan strip koji potiče i na razmišljanje o nekoj temi je ponajbolja kombinacija.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 15/10/2022 : 20:53:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis
Peyo će me sigurno pokušati opovrgnuti



Ne pokušati nego opovrgnuti .

quote:
Originally posted by Red Marquis
... ali uvek iz njegovih upisa upravo to može da se vidi, da od stripa ne želi ništa što nije razbibriga.



Opet krivo.

Istina je da od stripa prvenstveno tražim zabavu (akcija + humor), ali ne isključivo. Malo "food for thought" je uvijek poželjno.

Ako nema takve zabave i crtež je loš i/ili ima milijardu slika faca koje razgovaraju onda je bolje da to nije strip nego knjiga/pisani roman.
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 15/10/2022 : 22:06:21  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Uopste se ne slazem sa ovim poslednjim, ako tebi ima milijardu slika ili nesto slicno, ne mora automatski znaciti dosadan, neuspeo strip, pa tako su mislili i za Eternauta, dok nisu uronili u delo. Jednostavno deliti dela, pa i stripove, na uspele i neuspele, kvalitetne i nekvalitetne...Ne mozes da...je vise nego uspelo delo...

Edited by - john connor on 15/10/2022 22:07:19
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 15/10/2022 : 22:23:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by john connor

Uopste se ne slazem sa ovim poslednjim, ako tebi ima milijardu slika ili nesto slicno, ne mora automatski znaciti dosadan, neuspeo strip, pa tako su mislili i za Eternauta, dok nisu uronili u delo. Jednostavno deliti dela, pa i stripove, na uspele i neuspele, kvalitetne i nekvalitetne...Ne mozes da...je vise nego uspelo delo...



Čitaj pažljivije. Ne vidim problem u milijardu slika već ako je to milijarda slika samo faca koje razgovaraju.

Nisam napisao da bi takav strip nužno bio dosadan ili da ne valja. Već da mislim da mu je primjerenija forma knjiga/pisani roman. Žao mi truda crtača.
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 16/10/2022 : 12:24:21  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Ali zasto bi bila primerenija, svaki umetnosti je primeren, ukoliko je uspeo...
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 16/10/2022 : 12:31:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by john connor

Ali zasto bi bila primerenija, svaki umetnosti je primeren, ukoliko je uspeo...



To nije postulat, to je samo moje mišljenje, a napisao sam i razlog da se ne ponavljam.
Go to Top of Page

Najkula
New Member

157 Posts

Member since 21/06/2021

Posted - 18/10/2022 : 14:13:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Najkula a Private Message  Reply with Quote

Pročitajte veoma zanimljivu recenziju naslova "Ne možeš da poljubiš koga hoćeš" na portalu City Magazina

https://citymagazine.danas.rs/kultura/knjige-stripovi/kritika-grafickog-romana-ne-mozes-da-poljubis-koga-hoces-istina-je-negde-tamo/




Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/01/2023 : 19:14:06  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Drugi po redu album iz obećavajuće Najkuline edicije Vagabond nam donosi jednu nepretencioznu priču,ne nove ideje,ali jako dobro obrađene - staljinistička Poljska i sve što je to vreme donosilo u toj zemlji istočnog bloka,ovog puta sa decom kao središtem svih tih represalija,neslobode govora,delovanja...
Korektna priča Maržene Sove više nego pristojno grafički uobličena od strane Sandrin Revel.
Nema potrebe da hvalim izdanje,Najkula je Vagabondom dala etalon za perfekciju kad pričamo o strip izdanjima.

4/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/01/2023 : 19:15:59  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
sad nešto nebitno,više kao zanimljivost - u stripu ima taj lezbo momenat,i skroz je u funkciji priče,ništa tu nije isilovano.
Uvek bacim pogled na Bedeteci na razne detalje,i tu videh fotografiju Sandrin Revel,kao i to da u svojoj bibiografiji ima jedan strip o lezbejkama,a podseća me na našu premijerku,pa eto ...

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 08/01/2023 19:16:27
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 08/01/2023 : 20:23:12  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by john connor
Ali zasto ti nije potreban poticaj stripa za ovakve teme?!? Koji mediji su potrebni, tv, tribine, novine...po meni je lose razmisljanje da je ozbiljan sadrzaj samo za knjige a za stripove nesto lagano, "motak na pasu"...mene je strip iznenadio ne temom, nego izvrsnom obradom teme...



Ma više je stvar utiska.

Naime, često se komentira da strip potiče na razmišljanje o nečemu o čemu mi je logično da razmišljate i bez poticaja iz stripa.

Zabavan strip koji potiče i na razmišljanje o nekoj temi je ponajbolja kombinacija.


Šta ljudi idu stariji to više materijala za rasmišljanje imaju.
Nekad jednostavno ne stigneš o nečemu razmišljat pa je dobro imat strip da te podsjeti.
Kakav ti je Jonas Fink?
Jesi čita Berlin?

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 08/01/2023 : 22:24:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Kakav ti je Jonas Fink?
Jesi čita Berlin?



Već sam zagadio ovaj topic, ali kada si ti u pitanju ne mogu da ne odgovorim.

Fink mi je bio super do prije završnog dijela. Mislim nije loš ovaj završni dio, ali valjda sam očekivao nešto drugačije. Od Giardina inače sve nabavljam, omiljeni mi je autor crtežom i atmosferom. Kada je bio u ZG družili smo se više od uru vrimena. Najviše ga je zanimao život u vrijeme Juge.

Berlin sam već komentirao na njegovom topicu. O tom razdoblju sam mnogo čitao, pogledao tonu dokumentaraca i brojne filmove. Tako da sam očekivao mnogo više od dobivenog. Dva glavna lika se previše bave meni nebitinim za to razdoblje, tako da nisam nešto oduševljen. Istina, nisam ni razočaran. Davno sam nabavio englesko izdanje i prodao ga, tako da mi Berlin nije i neće biti u kolekciji.

Edited by - Peyo on 08/01/2023 22:24:54
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/01/2023 : 22:28:52  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Pejo,moj čovek - moje mišljenje o Berlinu je identično.
i nervira me (moram da priznam) kad počnu da svršavaju na njega kao da je ne znam kakav strip.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 09/01/2023 : 08:13:19  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Kakav ti je Jonas Fink?
Jesi čita Berlin?



Već sam zagadio ovaj topic, ali kada si ti u pitanju ne mogu da ne odgovorim.

Fink mi je bio super do prije završnog dijela. Mislim nije loš ovaj završni dio, ali valjda sam očekivao nešto drugačije. Od Giardina inače sve nabavljam, omiljeni mi je autor crtežom i atmosferom. Kada je bio u ZG družili smo se više od uru vrimena. Najviše ga je zanimao život u vrijeme Juge.

Berlin sam već komentirao na njegovom topicu. O tom razdoblju sam mnogo čitao, pogledao tonu dokumentaraca i brojne filmove. Tako da sam očekivao mnogo više od dobivenog. Dva glavna lika se previše bave meni nebitinim za to razdoblje, tako da nisam nešto oduševljen. Istina, nisam ni razočaran. Davno sam nabavio englesko izdanje i prodao ga, tako da mi Berlin nije i neće biti u kolekciji.


I ja san očekiva više od Berlina ali mi je ipak dobar. Možda baš zato šta san isto ka i ti pogleda i pročita masu toga o tome razdoblju mi je strip isovremeno i interesantan i pomalo razočaravajuć. Slažen se za glavne likove, pogotovo za žensku. Kraj je teški antiklimaks.
Di si bila, šta si radila?
Nigdi i ništa. Malo san se drogirala i ševila, i vratila se kući mami.

Jonas mi je bolji strip. Zadnji dio mi je interesantan zbog drugačijeg koloriranja vedrijih vrimena.

Pita san te za usporedbu jer mi se čini da ova tri stripa obrađuju slične teme.


Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 09/01/2023 : 08:14:25  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

Pejo,moj čovek - moje mišljenje o Berlinu je identično.
i nervira me (moram da priznam) kad počnu da svršavaju na njega kao da je ne znam kakav strip.


Di bi mi svi završili da se nerviramo na tvoje panegirike puno bezveznijin stripovima od Berlina, i čeličnin, labavin, mekin, i tvrdin peticama?

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 09/01/2023 08:15:52
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 09/01/2023 : 08:43:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by anto

Pejo,moj čovek - moje mišljenje o Berlinu je identično.
i nervira me (moram da priznam) kad počnu da svršavaju na njega kao da je ne znam kakav strip.


Di bi mi svi završili da se nerviramo na tvoje panegirike puno bezveznijin stripovima od Berlina, i čeličnin, labavin, mekin, i tvrdin peticama?


Ja sam svršio po berlinu dvaput.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 09/01/2023 : 15:40:30  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ja po Vročem kaju special edition #1 jedno pedeset puta,ako ćemo sad o toj temi.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 09/01/2023 : 21:49:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Kakav ti je Jonas Fink?
Jesi čita Berlin?



Već sam zagadio ovaj topic, ali kada si ti u pitanju ne mogu da ne odgovorim.

Fink mi je bio super do prije završnog dijela. Mislim nije loš ovaj završni dio, ali valjda sam očekivao nešto drugačije. Od Giardina inače sve nabavljam, omiljeni mi je autor crtežom i atmosferom. Kada je bio u ZG družili smo se više od uru vrimena. Najviše ga je zanimao život u vrijeme Juge.

Berlin sam već komentirao na njegovom topicu. O tom razdoblju sam mnogo čitao, pogledao tonu dokumentaraca i brojne filmove. Tako da sam očekivao mnogo više od dobivenog. Dva glavna lika se previše bave meni nebitinim za to razdoblje, tako da nisam nešto oduševljen. Istina, nisam ni razočaran. Davno sam nabavio englesko izdanje i prodao ga, tako da mi Berlin nije i neće biti u kolekciji.


I ja san očekiva više od Berlina ali mi je ipak dobar. Možda baš zato šta san isto ka i ti pogleda i pročita masu toga o tome razdoblju mi je strip isovremeno i interesantan i pomalo razočaravajuć. Slažen se za glavne likove, pogotovo za žensku. Kraj je teški antiklimaks.
Di si bila, šta si radila?
Nigdi i ništa. Malo san se drogirala i ševila, i vratila se kući mami.

Jonas mi je bolji strip. Zadnji dio mi je interesantan zbog drugačijeg koloriranja vedrijih vrimena.

Pita san te za usporedbu jer mi se čini da ova tri stripa obrađuju slične teme.



To je najbolji dio stripa. Presjek sasvim obicnog zivota u usranim vremenima.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000