forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Nove Zekanove pustolovine 1
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Peyo
Advanced Member



Croatia
10047 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 03/01/2023 : 20:16:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell
... dok je Šanerovih 10/10 dosad neviđena anomalija od koje svakako treba strepiti!



Pretpostavljam da je to u sekciji: Godinama nerasprodano !
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 03/01/2023 : 23:42:55  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ma ne, antoanskih 9/10 je onako, dobro ali ne i najbolje Prave stvari po antovoj ljestvici idu od 10tje pa onda ima obična, tvrda, granitna, dijamantska. Ta dijamantska je najviša. Tako da se toplo nadam da su Zecani bolji od antoanske 9etke
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6921 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 04/01/2023 : 00:04:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Cromwell
... dok je Šanerovih 10/10 dosad neviđena anomalija od koje svakako treba strepiti!



Pretpostavljam da je to u sekciji: Godinama nerasprodano !


Zlobniče! A pogledaj kako brzo je otišao Jimmy!

Da ne bi bilo zabune, Jimmy kod mene NIJE 10/10, no ovim putem ekskluzivno otkrivam da planiram sudjelovati u onom antovom Digitalnom dnevniku čitanja (ako mi u međuvremenu ne zabrani jer mi se sviđa Presveto srce) i ostavljati ocjene pa tko zna, možda doživite i koju desetku.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 04/01/2023 : 08:54:21  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
jeeeeeee,to šaneru,to se zove lepa vest

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2631 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 06/01/2023 : 15:13:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Čitam samo jedan album dnevno kako bi užitak u čitanju duže trajao. Ni ja nisam očekivao da će nove pustolovine biti dobre kao stare, ali prva tri albuma, koja sam dosad pročitao, su me u potpunosti razuvjerila.
Jedan od favorita za strip godine.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10047 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 06/01/2023 : 17:53:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by AleksandarN
Ne volim Macanove prevode ali ovde je razvalio!



Mene kod prijevoda najviše smeta davanje "domaćih" imena likovima, ubacivanje domaćih pisaca, toponima i sl.

Kao da netko umjesto: Tom Sawyer and Huckleberry Finn on Mississippi River napiše: Tomislav Šarić i Hrvoje Filić na Savi.

Ne vidim u tome nikakvu svrhu jer ovo nije strip za djecu.

Što se tiče stripa i dalje je zabavan, dao bih mu (u prosjeku) ocjenu 8.

Nipošto nije razočarao, ali opet nije dosegnuta razina ponajboljih albuma iz prve serije.

Ako netko nije razumio i dalje je ovo jako dobro.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9200 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 06/01/2023 : 18:46:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Ne slažem se. Uz ogradu da se nadam da stvarno nije netko preveo TS i HF-a.

Kod humorističnih, i općenito postmodernističkih stripova itekako je važna prilagodba stripa čitateljima, baš zbog referenci. To je kao kad gledaš neku parodiju (ekstremno razmišljanje, znam) pa ti niša nije jasno jer nisi gledao "original".
Zapravo, svaki (ali, baš svaki) humor je takav i počiva izvraćanju i prenaglašavanju poznatih elemenata. Problem koliko su činjenice i situacije općepoznate. Kod specifičnog, i "ograničavajućeg" humora efekt je jači ali za puno manju pobliku.


Primjer ti je loš i stvarno se nadam da netko ih nije preveo jer Tom Sawyer i Huckleberry Finn su itekako, barem nominalno, poznati likovi.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10116 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 06/01/2023 : 19:57:20  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by AleksandarN
Ne volim Macanove prevode ali ovde je razvalio!



Mene kod prijevoda najviše smeta davanje "domaćih" imena likovima, ubacivanje domaćih pisaca, toponima i sl.

Kao da netko umjesto: Tom Sawyer and Huckleberry Finn on Mississippi River napiše: Tomislav Šarić i Hrvoje Filić na Savi.

Ne vidim u tome nikakvu svrhu jer ovo nije strip za djecu.

Što se tiče stripa i dalje je zabavan, dao bih mu (u prosjeku) ocjenu 8.

Nipošto nije razočarao, ali opet nije dosegnuta razina ponajboljih albuma iz prve serije.

Ako netko nije razumio i dalje je ovo jako dobro.



+1
Solidno je ovo, ali ni blizu nekin epizodama iz prošloga života.
Druga priča, ona sa biljkama, mi je dosadna.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10047 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 06/01/2023 : 20:05:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Dobro, dao sam ekstremniji primjer da prikažem koliko me to smeta i kako ja to doživljavam.

Ti imaš drugačije mišljenje i ne smeta te i to mi je OK.

Moguće je da sam ja jedan od rijetkih koje to smeta.
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2631 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 06/01/2023 : 21:03:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Solidno je ovo, ali ni blizu nekin epizodama iz prošloga života.
Druga priča, ona sa biljkama, mi je dosadna.



Druga priča je prilično specifična i nije baš Zekan kakvog očekujemo.
Meni su i prvi i treći album na razini starih albuma.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9200 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 06/01/2023 : 21:52:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Dobro, dao sam ekstremniji primjer da prikažem koliko me to smeta i kako ja to doživljavam.

Ti imaš drugačije mišljenje i ne smeta te i to mi je OK.

Moguće je da sam ja jedan od rijetkih koje to smeta.



Zapravo i meni smeta, pogotovo kad su neke stvari na silu stavljene. S druge strane nije ji prevoditeljima lako. Recimo Zerocalcare je neki strip koji baš pita da se prilagodi ali jako teško naći metaforu koja će isto značiti a još teže koja će odgovarati slici (kao uspješna stvar da spomenem Fist of the North Star i Max Rockatansky).

Vezano za TS i HF, kao usputna primjedba, ovisno o kontekstu, ne važna za radnju ili da se ne referira specifično na radnju knjige, može proći Družba Pere Kvržice. Mada nisam siguran da li danas to djeca čitaju.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10116 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 06/01/2023 : 23:24:50  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Solidno je ovo, ali ni blizu nekin epizodama iz prošloga života.
Druga priča, ona sa biljkama, mi je dosadna.



Druga priča je prilično specifična i nije baš Zekan kakvog očekujemo.
Meni su i prvi i treći album na razini starih albuma.


Ma dobro je to, slažen se, ali ipak mi Atomski ubrzivač i Blacktown ostaju favoriti.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

SenG
Junior Member



Canada
370 Posts

Member since 23/04/2006

Posted - 09/01/2023 : 23:22:44  Show Profile Show Extended Profile  Send SenG a Private Message  Reply with Quote
Meni su isto 1., 3., i 5. album vrh vrhova.

2. i 4. su eksperimenti i kao takve ih respektiram, ali ipak mi je kod Zekana drža igra na sigurno kad je već Trodnheim takav vrhunski igrač :)

Ich bin nur ein Schauspieler
Go to Top of Page

Nostromo
Junior Member



Croatia
476 Posts

Member since 16/12/2008

Posted - 10/01/2023 : 20:13:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Nostromo a Private Message  Reply with Quote
Pa ja ovo nisam vidio!
Neoprostivo. Ujutro pravac Školska knjiga a onda druženje sa dragim Zekanom i Rikijem. Dobro kaže Anto -Sreća, sreća, radost!

There Is a Light That Never Goes Out
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 16/01/2023 : 08:48:56  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Novi Zecan nažalost nije onako dobar kao stari Zekan ali na sreću nije ni puno slabiji. Milsim, to i autori (izdavači?) idirektno priznaju jer se prvi serijal zvao Zekanove hvalevrijedne pustolovine, a sad se jednostavno zove Nove Zekanove pustolovine. Po ovom integralu čini se i da je promijenjen koncept serije - u originalno runu bi išla jedna slice of life epizoda pa jedna žanrovska, a sad idu jedna slice of life i jedna eksperimentalna. Tako ovdje imamo jednu eksperimentalnu bez riječi o nekoj kletvi s biljkama (najdosadnija) i jednu gdje je jedna pasica jedan skeč, ali cijela epizoda ipak tvori jednu priču (solidna).

Od ove tri normalne epizode, prva mi je najbolja, a treća i peta imaju super početke ali i pomalo over the top krajeve koji su mi pomalo nategnuti..

To su neke mane, a moram priznati i da su mi prepucavanja Zekana i Rikja na kraju već počela malo ić na živce jer sam integral slistio vrlo brzo, a prije sam albume čekao po godinu dana. Plus, Zekan se ponekad pravi da nije moderan i woke, ali zapravo itekako je, oduvijek je to bio i nema razloga da se sad odjednom toga stidi.

Vrlina je što je Zekan i dalje i zabavan i pametan i lijepo nacrtan. Ono što mi je najljepše je što uspijeva biti tako smiješan, a opet je pitom i pristojan i dobronamjeran, što se čini naizgled nemogućim za postignuti - uvijek mi se čini da se većina humora danas temelji na vulgarnosti, prvoloptašenju ili isfuravanju cringea ili sarkazma.

Još mi je milo i što je Zekan danas nekako retro - iako ima smartphonee i dejting appove, opet su to priče o frendovima koji se druže i šetaju i iu si u posjete i na vikede i to podsjeća na 90te i Seinfielda.

Veselim se novim albumima. Kad izađe idući integral, to će biti jedna velika sreća. Nadam se samo da neće biti eksperimentalnih epizoda. E, i super mi je i Macanov predgovor - integral je bogatiji s njim.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10047 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 16/01/2023 : 09:29:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro
... podsjeća na ... Seinfielda.



Da, to je upadljivo.

I prije je bilo, jer to je prastari koncept, još od Miki/Šiljo/Pajo/Mini (Mickey/Goofy/Minnie/Donald) pa do Jerry/Elaine/George/Kramer.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 16/01/2023 : 10:34:59  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Još je sad Zekan promijenio tri cure u jednom integralu, dok je prije cijeli serijal bio vjeran Nađi. Meni je Nađa bila OK, a ove sad su takve da ih je bolje izgubiti nego naći, bar ove dvije što su detaljnije predstavljene kroz integral.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 16/01/2023 : 12:46:08  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Još jedna opaska: u trećem albumo Zekan prati tipa koji dobije od vlade zaduženje da osnuje centre ateizma po Istri. E sad, kod Zekana mi lokalizacija u pravilu ne smeta, ali u ovom primjeru je loše ispala jer je previše neuvjerljiva. Možda bi Francuska vlada i probala izvesti tako nešto, ti Francuzi su opićeni i liberalni, ali kod nas se tako nešto nikad ne bi moglo dogoditi, čak ni u Istri.
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3125 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 16/01/2023 : 14:06:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Trebali su staviti Hercegovinu, to bi bilo smešno. Baš zato jer je SF.
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2631 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 16/01/2023 : 20:58:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Četvrta epizoda, u duhu novinskih pasica, je dosta dobra i zabavna za čitanje. Druga epizoda je i meni najgora.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 16/01/2023 : 22:10:39  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Četvrta je i meni dobra ali ipak malo pati od toga što svaka pasica mora biti i vic - zato su mi draže ove obične epizode, gdje priča lakše diše. Druga mi nije sranje, i ona je tečna i sve, ali ipak je objektivno najslabija.

Znači, najbolja mi je bila prva, a treća bi mi bila najefektnija po konceptu. Svidjelo mi se kako Zekan i Riki upoznaju tog nabrijanog ateista koji je i duhovit i pametan i zna se tuć i s kojim se zapravo i slažu i sve ali tip jednostavno previše tupi po svome i svakome to mora nabijati na nos i to je prokazano kao krivo - na kraju sam doživio poruku kao - uzalud ti sve ako nekad ne možeš pustit i druge da žive. Takva poruka lijepo paše uz istarski kraj (ali i moj primorski) gdje se odvija priča. Spoiler: Super mi je u toj štoriji i kako je riješen taj konačni obračun - nije neki megaduhoviti odgovor nego iskren odjeb iz srca
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9200 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 28/03/2024 : 16:43:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Nove Zekanove pustolovine

Neki malo bolji svijet

Strah kakav će ovo biti Zekan se rasplinuo već nakon prve stranice a do kraja me tako lijepo nasmijao, da su me ukućani čudno gledali. Nešto je drukčije ali ne mogu odrediti što. Možda crtež, boja, ili nešto treće.
Ipak, čim je Zekan živ, ovo je stvarno neki malo bolji svijet.

Lude trave

I bez najave u predgovoru je očito da je ovo nekakav eksperiment: Zekan bez teksta! Može li to funkcionirati? Na prvu, i ne baš u potpunosti. Tekst, odnosno dijalozi su sastavni dio Zekan, jedan od elemenata zašto je Zekan Zekan. S druge strane, ovaj album itekako ima dijaloga samo što ih mi ne čujemo, možemo ih samo zamišljati. Kao nekakav nijemi film.
Nešto slabiji album, možda zato što u jednom trenutku se priča dosta zakomplicira pa ili nisam dovoljno pazio ili stvarno bi bio dobro došao neki tekst s objašnjenjem.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 13/04/2024 23:45:36
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 05/04/2024 : 12:35:06  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
...

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9200 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 17/04/2024 : 21:43:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Preobraćenje i živi mrtvaci

Ova priča je prepuna genijalnih detalja, od ideje do realizacije. Oklada o osobnostima, verbalne egzibicije na fanatičnim činovnikom pa sve do realistinih detalja odnosa i svima dragih Rikijevih ideja i eskapada. Mislim da je ljepilo, koje sve te detalje drži na okupu, malo zaostalo za njima. Priča sa hramom je dobra ali je dosta razvučena bez obzira što je podloga za sve te egzibicije. Plus je priči svakako to što me pošteno nasmijala.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000