forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Digitalni dnevnik čitanja u 2023. godini
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

zo
Average Member



Bosnia and Herzegovina
619 Posts

Member since 10/01/2008

Posted - 05/01/2023 : 16:38:14  Show Profile Show Extended Profile  Send zo a Private Message  Reply with Quote
...

https://www.facebook.com/KLUBMOSTRIP/
Go to Top of Page

knauso
New Member



297 Posts

Member since 18/12/2020

Posted - 06/01/2023 : 11:26:55  Show Profile Show Extended Profile  Send knauso a Private Message  Reply with Quote
STRIPOVI/GRAFICKE NOVELE

Ice cream man vol.5 - W. Maxwell Prince, Martin Morazzo, Chris O'Halloran (Image Comics) 10/10
Posto se ne zna kada ce izaci HC Oversized Book 2, odlucio sam da ipak uzmem sve sto je do sad izaslo u paperback izdanju,
pocastim se ove godine novim pricama, i pratim ovaj horor serijal dok je toku.
Zapravo je svaka epizoda prica za sebe, ali ih drzi jedna zajednicka nit, tako da se mogu citati i zasebno.
Price o ljudskoj egzistenciji, ocaju, tuzi, ispricane poeticno, na neki haiku nacin promisljanja/pisanja i suptilnih naznaka.

Ice cream man vol.6 - W. Maxwell Prince, Martin Morazzo, Chris O'Halloran (Image Comics) 10/10
Price nastavlja da eksperimentise dalje, sa svakom epizodom. Kad jednom krenes, posle trazis jos i jos... vol 7. me gleda sa police

Svagdanja borba - PRVI DIO - Larcenet (Fibra) 8/10
Sta reci sto vec nije receno o ovom stripu. Svaki kadar prepun emocija. Kad samo pomislim da mi se nekad ovakav crtez nije dopadao..gde su mi bile oci.

King of nowhere - W. Maxwell Prince, Jenkins (Boom! Studios) 6/10
Crtez fantastican, odlicno ide uz ovu psihodelicnu pricu. Boje su prelepe. Od same price ocekivao sam nesto drugo, ali mi se cini da zahteva drugo citanje. Svakako mi je ostao strip u glavi danima nakon citanja tako da ima tu neceg...

100 Metaka knjiga prva:
Epizode: Treca sreca + Epilog za dzukelu

- Azzarello, Risso (Fibra) 7/10
Dobra prica, crtez majstorski.

Saigon-Hanoi - Cosey (Fibra) 5/10
Atmosfera nije losa, ali premalo teksta, mozda bi bilo bolje da traje duplo duze i da smo se malo vise upoznali sa likovima. Ovako je vise kao razglednica Vietnama. Crtez svakako odlican, vredi sacuvati u biblioteci bar zbog njega.

Bosanske Basne - Tomaž Lavrič (Fibra) 10/10
Price iz ratnog vremena, u koji je uspesno ubacen i humor, potpuno neverovatno da se moze napraviti ovakav balans, da uzivas u citanju ratnih sekvenci, prolazeci kroz ceo dijazapazon emocija, od smeha do zakucavanja mozga na kraju mracnih, mucnih krajeva prica. Preporucujem jednu dnevno, da ostane vremena da se slegne i razmislja.

Ice Cream Man Presents: Quarantine Comix Special - Razni autori (Quarantine Comix) 9/10
Prateci kada izlazi novi ICM HC Omnibus, naleteh na Special, koji je objavljivan u vreme Covid izolacije.
Ovde imamo kratke price od po 3-4 strane koje nije pisao W. Maxwell Prince, vec drugi autori, a takodje uskacu i drugi crtaci. Po meni, sasvim uspesno uletanje u ICM poetiku. Oseti se da su drugi autori, ali vrlo svez pristup, kome se dopada ICM, dopasce mu se i ovo, nema sumnje. Jedna jaka 9-tka :)
Steta sto je ovo dostupno samo u digitalnom obliku, nadam se jednog dana da ce biti stampana verzija.

Dvorska luda - Zidrou, Porcel (Fibra) 9/10
Prelepa bajka, na trenutke sa mracnim tonom koji daje dobar kontrast ostatku price. Scenario, crtez, a cini mi se, pogotovo maestralno odradjena boja, su odlicno docarali mracni srednji vek (mada ne bi se reklo da se i danas neke stvari razlikuju). Dajem ocenu manje zbog toga sto ne traje duze, da moze jos malo da se uziva u crtezu i poeziji!
Neverovatno da se ova knjiga do sad nije rasprodala. Evo je trenutno na rasprodaji, smesna cena a ovo je po meni bolje od, npr Prelijepog putovanja.

Jeremiah Integral 9 - Hermann (Strip-Agent)
"A ako jednog dana zemlja" - 3/10
Naspram ostalih prica, ovo deluje totalno bezidejno, ne znam sta je Hermann hteo sa ovim. Ocena je mozda i previsoka, mozete preskociti ovu epizodu i nista necete izgubiti.

"Luka u sjeni" - 8/10
Ovo je vec mnogo bolje. Imamo mracan setup: sekta koja se skucila na obali mora i nocu ih proganjaju misteriozni urlici sa pucine. Nasi junaci igrom slucaja dospevaju do njih i tu se otkrivaju razne stvari, nista nije kao sto izgelda na prvi pogled.
Crtez je dosta dobro prikazao tu maglu, i boje su za uzivanje, sivilo a samo iskoci boja koze tu i tamo na strani. Odlicna postapokalipticna epizoda, to je ono sto trazimo od Jeremiahe i ovog zanra.

Na kraju da pomenem da je Jeremiah trenutno na snizenju od 30% tako da nema izgovora kako je izdanje Carobna Knjiga jeftinije, iako je losiji kvalitet, kupite ovo izdanje da bi imali za svoju ultimativnu kolekciju. Da ne kacim opet fotke, ali razlika izmedju ova dva izdanja je OGROMNA. Ako ima u striparnicama, prelistajte Strip-Agentovo izdanje i shvaticete koliko je CK bedno odradio posao.

Moć nevinih - Brunschwig, Hirn(Fibra)
Prvi i drugi deo su me vozili, onda druga dva dela su me smorili, zavrsnica opet dobra. Steta za ovaj mrtvi hod u sredini, kapiram tu smo trebali da otkrijemo "zasto" ali nekako je to bilo jasno i ranije. Obicno uzivam u flashbackovima ali nesto mi nije selo (ili je mozda zbog drugacijeg koloriste, mnogo losije od pocetka i poslednjeg dela).

"Elsie i cesta" - 8/10
Ovde je kolorit i kontrast odlican, i svi likovi kao da iskacu sa papira.
Moglo je malo brze da sve to da se se zahukta, ali svakako zamiljiva epizoda.

Ice cream man vol.7 - W. Maxwell Prince, Martin Morazzo, Chris O'Halloran (Image Comics) 10/10
Maxwell-ova dekonstrukcija zanra (da se izrazim modernim slasticarskim zargonom) i dalje me vozi. Doziram sebi epizodu dnevno da bi uzivao sto duze.
Prica o bubasvabi koja se pretvara u coveka, koja shvata da "napredniji" zivot nije nista bolji - genijalna!

Dylan Dog Biblioteka 29 - (Libellus)

85: Sablasti (Libellus) - 7.5/10
Imam problem sa Dylan-om, a to je da su ove nove price vec dugo godina katastrofalne, pa kad procitam ove stare brojeve, cak i ako nisu toliko sjajni, pravo su osvezenje. Ovde imamo sve na sta smo navikli, po Dilanovskom sablonu price (bar sa pocetka serijala): cudne iznenadne fantasticne smrti nekoliko mladih osoba (da se zadovolji citalacka zedj za slesherom), koje Dylan krece da istrazuje, sto ga dovodi do madam Trelkovski i sveta duhova (da sad ne spojlujem dalje). Ne toliko originalna prica ali svakako interesantna, meni pogotovo zbog jednostavnosti crteza koji daje neki poseban pecat ovoj epizodi.

88: Prica o jadnom djavlu (Libellus) - 6/10
Krenulo je obecavajuce ali me je razresenje ostavilo ravnodusnim. Ocekivao sam nesto drugo od epizode ovakvog naslova (ocekivao sam Sklavija a dobio obican triler).

Nick Raider Biblioteka 22 - (Libellus)
64: Krv pod snijegom - 6/10

Nick Raider Biblioteka 25 - (Libellus)
73: Pogrešan korak - 8.5/10
Odlicno, drzi paznju, bas sam uzivai u ovom Niku. Steta sto su ostale epizode iz integrala za baciti niz vodu.
74: Čovjek na nišanu - 4.5/10
Ovde jedino crtez izvlaci stvar, scenario glupav. Crtez me podseca na Torpedo pa mi je to bar simpaticno. Naslov je obecavao, ali…
75: Stare rane - 2/10
Dosadno, zali boze utrosenog vremena na crtanje. Nastavlja se u slededem broju i za nastavak me zabole bas.

Dylan Dog Biblioteka 44 - (Libellus)
131: Dok padaju zvijezde (Libellus) - 7/10

#Novikontakt_ - Bruno Duhamel (Fibra) 9.5/10
Na ovaj strip sam se dugo odlucivao da li kupiti ili ne, nije bio na spisku prioriteta. Kakva katastrofalna greska! :) Odlicna satira o modernom vremenu, o ljudskoj glupost koja se trenutno siri internetom kao kancer, gde svako stvara svoja misljenja u roku od 3 sekunde na osnovu sturih (citaj nikakvih) informacija. Kroz jednostavan zaplet, Duhamel se dotakao ozbiljnih tema, ali je sve predstavljeno na karikaturalan nacin (i scenaristicki i crtacki), sto je odlican pristup ovakvim temama. Svakako strip kome cu se rado vracati na ponovno citanje.

Miris gladnih dječaka - Frederik Peeters, Loo Hui Phang (Fibra) 9/10
Odlican spoj price i crteza, Peeters je udahnuo neku cudnu atmosferu, neka stalna tenzija je prisutna, a ne moze se tacno definisati sta to nije u redu. Ovo je zapravo mozda primer kako bi izgledao western u Lynch-ovoj reziji.

Sammy - Integral 4 - Berck & Cauvin (Strip-Agent) Scenario i crtez:10/10, Izdanje: 4/10
Nisam do sad imao susreta sa Sammy-jem. Steta sto sam ga otkrio tek sad sad 40 godina, ovo bi mi bila jos veca ludnica da sam ga citao u detinjstvu. Mozda je cak i bolje od Spiroua i Fantazija koji su mi uvek bili vrh FRA/BEL stripova. Bukvalno osmeh svo vreme citanja, dobri su i dijalozi i forice. Nekako je to sve super izdrzalo “test of time”, sto bi rekli. Likovi su presimpaticni, od glavnih likova do zlikovaca, ne zna se ko je bolje odradjen.
Sto se tice samog izdanja, nisam zadovoljan, mada moguce da nema boljih fajlova da se nadje.

Sammy - Integral 1 - Berck & Cauvin (Strip-Agent) Scenario i crtez:10/10, Izdanje: 5/10
Neverovatno da je Sammy od prvog broja bio ovako dobar, ocigledno im nije trebalo zagrevanje. Ideje za price odlicne!
Ovaj integral je bolje odstampano. I dalje nije perfektno ali odnosu na ostala izdanja nije toliko lose. U stvari sad kad pogleda, 4. integral je jos i super kakva je dvojka.

Ice cream man vol.8 - W. Maxwell Prince, Martin Morazzo, Chris O'Halloran (Image Comics) 10/10
Procitao sam sve sto ima objavljeno do sad pa krecem ponovo ispocetka od prvog broja!

Skalpirani - Rezervatski blues - Jason Aaron, R. M. Guera (Fibra) 10/10
U ovom (a i prethodnom integralu) saznajemo vise o svim likovima, sto pomaze da se vise povezemo sa njima, cak i sa "zlikovcima". Iako nisam bas bio 100% zagrejan za serijal, ovde me je totalno uvukao u pricu. Ne postoji crno/belo, svako ima svoje razloge za ono sto radi. Odlicna priprema za grand finale. Odlazem citanje poslednje knjige, zao mi da zavrsavam serijal :)

Spirou: Nada iznad svega (prvi deo) - Emil Bravo (Najkula)
O ovom delu mogu se prictati samo hvalospevi. Medjutim, mene je ostavilo ravnodusnim, najvise iz tog razloga sto ovo nije Spiru, ovo je Tin Tin, i kao da je namenjeno citaocima do 13 godina. Sto se tice dijaloga koji bi trebalo da budu smesni, imam osecaj da se nesto tu izgubilo u prevodu. Objasnjavanje polozaja jevreja, deluje vise kao edukacija za malu decu. U svakom slucaju nije ono sto sam ocekivao od Spirua, vise sam "pregurao" strip.
Ono sto je stvarno odlicno je crtez, i fenomenalno izdanje Najkule, tako da sam neodlucan da li ovo zadrzati ili ne u kolekciji.
Ocene bolje da dam tek kad procitam sve delove.

Nick Raider Biblioteka 18 - (Libellus)
52: Smrtonosna igra - 8.5/10
Odlicna epizoda, imamo i scenu brutalnog ubistva, psovanje, mafiju, cak i teroriste u prici, sve sto bi i trebalo da bude u ovom zanru. Nick u boljem izdanju nego sto ga se secam. Najzad epizoda gde Nick zaista nesto istrazuje.

Spirou: Nada iznad svega (drugi deo) - Emil Bravo (Najkula)
Drugi deo je vec dosta bolji, kad Spiru i Fantazio naprave lutkarsko pozoriste i malo se ubace u delovanje pokreta otpora. Ovde sam se vec i nasmejao par puta. Polako se gradi i neka tenzija, mada ima nepotrebnih delova (opet ono sto treba kao biti smesno nekom padne nesto na glavu, ili udari u banderu itd. Razumem retro fazon ali ipak...), cini mi se previse razvuceno na 4 knjige, bolje da je spakovano u dve i da je sve dinamicnije.

Sangoma - Caryl Férey, Corentin Rouge (Fibra) 7/10
Ovo bih najprostije okarakterisao kao Boneli kakav bi trebalo da bude. Nije nesto sto bi se ocekivalo da je u Kolorkama ali je ovo ono sto na primer ocekujem od Nik Rajdera a nikad ne dobijem. Likovi razgradjeni na nivou Bonelija, ali zaplet i akcija su ok. Ostace u biblioteci zarad odlicnog crteza.

Godišnjak hrvatskog stripa (Fibra) 9/10

Bibiloteka Dylan Dog - Gospodar tisine (Veseli cetvrtak) 8/10

Samo tisina - Fabrice Colin, Richard Guérineau (Fibra) 5.5/10
Crtez (i pre svega kolorit) je napravio dobru atmosferu, ali dobija se utisak da je ovo radio neko ko se inace ne bavi stripom.
Par strana stripska radnja, onda ide par strana opisa sa slikama, kao da citam slikovnicu.
Zanimljivo za procitati ali ne znam da li bi nekom preporucio/poklonio ili zadrzao u kolekciji.

Stray Bullets, Uber Alles Edition - David Lapham (El Capitan, Image comics) 10/10
Druga polovina knjige procitana ove godine. Pola knjige sam citao 2022.-ge Fibrino izdanje, pa sam nabavio na engleskom. Ponovo bi sve izvrteo, ali imam druge knjige na cekanju. Vraticu mu se sledece godine ili one tamo sigurno.

Marti Misterija 66 - Baron Minhauzen 4/10
Nikad nisam bio veliki fan Martija, ali ovo je totalno da procitas i prosledis dalje nekom klincu (da ne kazem bacis posto greota je a i nije vise jeftino). 4-orka zbog toga sto Dijani vanzemaljci pocepaju svu odecu pa ostane u gacicama. I zbog genijalne naslovne, steta sto Alesandrini nije radio celu epizodu, bar da uzivamo u tome.

Svagdanja borba - Larcenet (Fibra) 8/10
Zavrsio integral ovog genijalnog dela!

100 Metaka knjiga druga - Azzarello, Risso (Fibra) 8.5/10
Kupujte dok je na snizenju :)

Obojeni program 69 Dylan Dog - Gruco cetvrti 3/10
- Ljustoluk - Rekoh sebi ajde da uzmem kad ljudi toliko hvale Zerocalcare-a, nora biti dobro. Da sam 20god mladji mozda bi mi i bilo zanimljivo. Fore su kao one Dashkove iz CKM-a kad je nekad to izlazilo. Nista posebno, ali bar je crtez zanimljiv...
- Tata, lose mi je Ne razumem zasto trositi papir na ovakav crtez. Ako su bas hteli da stave ovo, moglo je to ici sve na dve tri strane, u kaisima umesto preko celih strana.
- Divlji mac Grucarije Ovo je tek suludo, kad razmislim prica broj 2 i ima smisla :D Totalno debilno, deluje kao da je scenario smisljan u toku rada, i to ne bas sa nekim poznavanjem Gruca kao lika, a i kao dase nije se imalo mnogo vremena pa je trebalo smisliti sta god

Da sumiramo: Izdanje koje ne vredi novca koliko kosta, npr za 1EUR bi bilo ok za procitati i proslediti dalje (mada zali boze drveta koje je iskorisceno za ovaj papir)

Novi Lunov Magnus Strip 2 -Dylan Dog (Veseli cetvrtak)
Pohvale za najzad dobar otisak, crno je crno kao sto i treba da bude (zbog cega sam uvek do sad cekao Ludensova izdanja, ali eto uboli su i oni najzad). Format bi ocenio kao savrsen, imamo veci crtez, a opet ne previse veliko za drzanje kao Gigant izdanja. VC se dosta potrudio oko ovog izdanja, samo tako da nastave, da ne opadne kvalitet.

- Crno Jezero - Ne toliko originalna prica, u smislu da smo to vec vidjali u japanskom hororu, ali ne moze se reci da nije zanimljivo. Ono sto mu daje posebnu je crtez, koji je dosta dobro izneo te spooky scene i dao prici dodatni element strave. Ocena vise bas zbog samog crteza. 7/10
- Zlo Srce - nastavak prethodne price, ali koja bi mogla stajati i zasebno sama za sebe (kao sto bi mogao i prvi deo, cak vise volim kad nam ostanu stvari nerazjasnjenje totalno do kraja) 7/10
- Zeleni svet - Pravo malo remek delo. Prica krece lagano, sve je mirno i tiho kod Dylana, ali kako se razvija, vidimo da je sve samo ne to. Genijalno vodjenje radnje i zapleta, ni ne shvatis sta te snaslo dok ne zavrsis i zatvoris knjigu. Paolo Bacilijeri na nivou zadatka sa crtezom. Ne mogu se nagledati svih detalja, ko bi rekao da ovaj stil moze ici dobro za Dylana - 9/10

Dylan Dog Gigant 18 - Ludens 9/10
Kakav flashback! Ovo me vratilo u najbolje Dylanove godine. Ne bas Sclavi ali rani post Sclavi period svakako.

Dylan Dog MAXI - Old Boy - Ludens
- Ludilo Petea Brennana - 6/10
- Craven Road 7 - 8/10
- Kineske kutije (cekaju na citanje)

Mamma Mia (Graffit) - Obion, Lewis Trondheim 10/10
Presimpaticno

Providence - Act 1 (Avatar) - Jacen Burrows, Alan Moore 8/10

Ralph Azham #1: Black Are The Stars (Papercutz) - Lewis Trondheim 9/10
Odlicna avantura, Trondheim je majstor. Jedini problem kod ovog izdanja je velicina - premalo za potpuno uvlacenje u taj svet i uzivanje u crtezu, velika steta.

HERLOCK SHOLMES Majstor Maske #1 - Furtinger, Jules (Strip Forum) 6/10
Nisam imao prilike u detinjstvu da se susretnem sa ovim junakom. Neverovatno da je ovo iz 60-ih, crtez izgleda nekako moderan i drugaciji od tog vremena. Na pocetku malo naivne i prejednostavne price ali vidi se napredak sa epizodama kako idu dalje.

Smrkci - Atrosmrk Peyo (Graffit) 10/10
Blast from the past. Teleportovalo me u detinjstvo. Secam se ove epizode crtaca Strumfovi kao da je juce bilo. Simpaticna prica koju je lepo imati u ovom formatu, crtani ne bi pustio verovatno nikad.

Providence - Act 2 (Avatar) - Jacen Burrows, Alan Moore 8.5/10

Providence - Act 3 (Avatar) - Jacen Burrows, Alan Moore 8/10

She Could Fly TPB (Dark Horse) - Christopher Cantwell, Martín Morazzo, Miroslav Mrva 6.5/10

Prica o nedokucivoj Gospi (Veseli Cetvrtak)
1. Iza Ogledala - Sklavi, Kazertano 9.5/10
Sta reci o jednoj od najboljih DD prica...Pola ocene manje zbog ovog retro fazona, koji je malo ubio crtez, bolje bi bilo da je normalna boja (sto se vidi na detaljima medju tekstovima kako bi to izgledalo).

Ralph Azham #2: The Land Of The Blue Demons (Papercutz) - Lewis Trondheim 9.5/10
U drugoj knjizi sam vec totalno povezan sa likovima, avantura se nastavlja, ideja i obrta na pretek, kao i uvek sa Trondheim-om.

100 Metaka knjiga treca - Azzarello, Risso (Fibra) 8.5/10
I dalje odlicno. Bez obzira sta se pise po forumu, meni je i glavna prica dobra, sto se vise otkriva sve je bolje. Jedva cekam da se bacim na sledecu knjigu.

Posljednji pogled - Charles Burns (Fibra) 9/10

Ralph Azham #3: You Can’t Stop A River (Papercutz) - Lewis Trondheim 9.5/10
Fenomenalno! Ovo ce mi ostati u secanju kao najbolji strip koji sam procitao ovog leta.

Posljednji Atlas: knjiga druga
(Fibra) - Vehlmann, Tanquerelle, De Bonneval 7/10

ART BRUT, VOL. 1 (HC) (Image Comics) - W. Maxwell Prince, Martin Morazzo 7/10
Dvojac zasluzan za najbolji serijal koji trenutno izlazi, Ice-Cream Man, dok se zagrevao za buduce poduhvate. Prvobitno je izaslo pod nazivom Electric Sublime, a napokon ga dobismo i u integralnom HC izdanju, sa dodacima i u prelepom pakovanju. Ovo je bio one shot, i niko ne govori o nastavku ali, posto se zove Vol 1, pretpostavljam da nas ceka jos epizoda.
Procitajte recenziju ovde

Groo 2: Groo & Rufferto (CRS) - SERGIO ARAGONES, MARK EVANIER 10/10
Da mene pitaju ja bi hteo da ovo bude mesecno izdanje.

Skalpirani 5 - Na kraju puta (Fibra)

Ubili su Divljeg Bila (strip-agent) - Herman

Gospođica Nedirka
(Fibra) - Kerascoët, Hubert

Lunov magnus strip #6 Dilan Dog: Ostrvo zla, Genijalni neprijatelj
(Veseli cetvrtak)
Ostrvo zla osim raskosnog crteza zombija ne nudi nista posebno.
Taman sam poceo sebe da proklinjem sto sam ponovo kupio nekog novije Dilana, kad otvorih drugu pricu. Odlicno. Malo vise reci o tome kad ugrabim vremena.

Ice cream man vol.5 - W. Maxwell Prince, Martin Morazzo, Chris O'Halloran (Image Comics) 10/10
Najbolji serijal koji trenutno izlazi, od mene uvek 10/10.
Procitajte odlicnu recenziju serijala ovde

HAHA - TP - W. Maxwell Prince, Martin Morazzo, Chris O'Halloran, VANESA DEL REY, GABRIEL WALTA, ROGER LANGRIDGE, ZOE THOROGOOD, PATRICK HORVATH (Image Comics) 10/10
Ponovno citanje tuznih prica o/sa klovnovima. Pored 100 stripova koji me cekaju, ja citam ponovo ove price, to sve govori, zar ne?
Procitajte recenziju ovde


Ubojica 1 (Fibra) - toliko buke ni o ko cega.

Otrov - Batman (Fibra) - e ovo je Batman kakav treba biti, a ne onaj kiceraj Hush i tome slicno (koji sam prodao, bilo me sramota od samoga sebe kad sam seo da citam)

Creepshow 2022 vol 1, 2, 3, 5 + Creepshow 2023 vol 1, 2, 3 (Image COmics) - jadni Ameri, ovo je njima horor... Citao u digitalnom izdanju cisto da vidim kako to sve izgleda posto razna poznata imena gostuju, ali slabo je to.


Ice-Cream man Sundae Edition, vol. 1 HC (Image comics) - 10/10
Stigao mi je vol 2. pa sam resio sve ispocetka lepo da procitam ponovo (iako svaka epizoda je zasebna prica, ali ih povezuje ista nit). Naravno da sam i epizode iz vol. 2 vec procitao, ovo je samo u vecem formatu :) Najbolji ongoing serijal! Ko bi rekao da i Ameri mogu da ubodu nesto ovako dobro.

SOUTHERN BASTARDS, VOL 1: HERE WAS A MAN TP (Image comics) - Jason Aaron,Jason Latour 8/10
Odlicno za sad, crtez mi vise pase nego Scalped. Neocekivan kraj prvog dela, videcemo gde ce nas Jasoni dalje odvesti...


Evropa I-III (Buch) - 9/10
Kolorno izdanje (za razliku od Fibrinog) kao sto je originalno i izaslo u Francuskoj. Drugi deo malo losije obojen ali generalno prica toliko dobro vozi da nije vazno (pretpostavljam da su Francuzi zahtevali da je u boji). Odlican spoj akcije, humora i (balkanske) tragedije.

The Simpsons Treehouse Of Horror Ominous Omnibus Vol 02 Deadtime HC (ABRAMS COMICARTS) - Razni autori 8.5/10
Prelepo izdanje. Raznorazni autori, svako crta u svom stilu. Dopada mi se kad autori pokusaju da uhvate dinamiku animiranog filma, pa na jednoj tabli imamo nekoliko "fora" odjednom. Zanimljivo i zabavno, treba imati u kolekciji.

Spaghetti Brothers box set (Fibra) - C, arlos TrilloDomingo Mandrafina
Prva knjiga 9.5/10
Fenomenalno, ispunilo je za sad sva ocekivanja. Ipak fama oko ovog stripa nije uzaludna.


Southern Bastards Vol 2 - Gridiron (Image comics) - Jason Aaron,Jason Latour 8/10
Posle brutalnog uvoda i postavljenog glavnog "zapleta", Aaron nam ovde daje prikaz lika glavnog negativca, kako je dosao tu gde jeste, od mladih dana propalog igraca do lika koji vlada gradom. Kao sto je to znao da uradi dobro u Scalped tako i ovde, gradjenje likova, cak i negativaca je ono sto je njegov glavni adut. Nadam se nivou da


Spirou i Fantasio: Tisina, krademo! / Quick (Libellus) - André Franquin 7/10
Nikako da sednem da procitam sve epizode koje ranije nisam imao prilike da vidim. Jurio sam ova Libellus izdanja jos pre dve godine a sad mi stoji nikako da dodje na red. Simpaticne epizode, sve je to zagrevanje za genijalne epizode koje stizu par knjiga kasnije. Ako bi nesto imao da istaknem to su crtezi kola, tu je Franquin majstor, najvise volim epizode koje se desavaju u gradu bas zbog crteza zgrada i automobila. Steta sto nam prevod naslova ovde delimicno razotkriva misteriju, ne znam kome je to palo na pamet da ovako odradi.


Ice-Cream Man Sundae edition vol. 2 (Image comics) - W. Maxwell Prince, Martin Morazzo, Chris O'Halloran 11/10

Ovde su zapravo skupljene knjige vol 4,5,6 u vecem HC formatu, plus dobijamo i epizode iz Quaranteen comics special koji su prethodno izasli samo u web izdanju, tako da imamo odlican bonus za kolekciju (bas sam bio razocaran sto to nema u stampanoj formi) i epizodu iz HAHA gde se pojavljuje klovn iz ICM "univerzuma". Citajuci sad ponovo ceo serijal, vidim kako Prince napreduje kao scenarista i kako su se vremenom oslobodili i svakom novom epizodom pokusali (i velikom vecinom uspeli) da ispricaju pricu na drugaciji, eksperimentalni nacin. Lepo je videti kada se medijum stripa iskoristi maksimalno, kada scenarista cak i nacrta koncept tabli da bi pokazao svoju ideju crtacu.

Tintin: Faraonova cigara (Fibra) - Herge 7.5/10

Sammy 5: Vruće – hladno za gorile (Strip-Agent) - Berck & Gauvin 9/10
Velika jeza 9/10
Gorile daju gol 7/10 (mozda bi bila veca da sam fan fudbala)
Gorile u Hollywoodu 10/10

Od pete knjige je stampa perfektna!


Moonshine, Complete Collection (Image Comoics) - Brian Azzarello, Eduardo Risso
Negde sam na pola, zavrsavam sledece godine, ova zver ima 664 strana (2 nedostaju da se zaokruzi na pravi broj, steta). Cini mi se da je sve do sada ovo bila postavka, i da prave stvari tek dolaze.


Tvrđa 0 - Fortissimo (Fibra) - Manu Larcenet, Lewis Trondheim, Joann Sfar 10/10
Ovo sam citao lagano tokom 6 meseci epizodu po epizodu, bilo mi je zao brzo da zavrsim sve odjednom


SUPERMAN: WHATEVER HAPPENED TO THE MAN OF TOMORROW? THE DELUXE EDITION
(DC) - Alan Moore, Curt Swan

============================

KNJIGE

Tri stigme za Palmera Eldriča, Filip K. Dik 9/10

Edited by - knauso on 02/01/2024 15:17:21
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
28973 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 09/01/2023 : 09:42:22  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
01/23:

Garfield magazin 31 (Bookglobe)

Nathan Never:

SR 14: Spaljena zemlja
SR 15: Pustinjski pljačkaši
SR 16: Prvak
SR 17: Nemoguće preživljavanje

Tex klasik 15: Vatreno krštenje Kita Willera
Tex klasik 16: Udara El Dorado
Tex klasik 26/27: Avantura u Cedar Minesu
Tex klasik 27: Misterij Svjetlucavih planina

Strip agent Jeremiah integral 8
Strip agent Jeremiah integral 9
Strip agent Jeremiah integral 10
Strip agent Jeremiah integral 11

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 09/01/2023 : 12:24:10  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Hajde da probamo ove godine da se aktiviramo malo.

Januar:

1. Marti Misterija: Povratak nemogućem (Obojeni program 12)
2. Pulboovi Klinci
3. Faktor Z

Edited by - koze123 on 16/01/2023 14:45:31
Go to Top of Page

zmcomics
Average Member



716 Posts

Member since 24/08/2002

Posted - 09/01/2023 : 14:08:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit zmcomics's Homepage  Send zmcomics a Private Message  Reply with Quote
Hajde da sebi napravim evidenciju...
Ne unosim šta sam prelamao jer to je čitanje u poslu (mnooogo obimnije od sopstvenog izbora)... i neću ocenjivati jer je to često subjektivno, samo ću zapisati lični osećaj i neku vrstu (ne)preporuke...

JANUAR/SIJEČANJ

01 - Srebrni letač - Parabola, Darkwood - Lepo podsećanje, odlično izdanje. Realno nije tako iznad ostalih epizoda Letača kako volimo da predstavljamo Moebiusovo delo, ali je svakako celovito delo u smislu da oslikava svu ideologiju koju treba da nam pruži strip sa ovim junakom uz sjajan crtež, tako da je obavezno izdanje na policama. PREPORUKA svim ljubiteljima stripa.

02-05 - Agent straha, Mipl - Luda vožnja. Punokrvni SF pulp... Zabavno, dinamično (možda mrvu predinamično za mene) česti tvistovi, crtež odličan, kolor uglavnom. Format izdanja pogođen, dokaz da su ameri bolji na većem formatu. Prve tri knjige čine celinu, dok je četvrta zbirka kratkih priča gostujućih autora. Strip ne pretenduje da bude remek delo ali zaslužuje, i poziva na, ponovno čitanje. PREPORUKA.

06 - Maršal Bass 4 (7-8), Fibra - Priča o prvom crnom Maršalu ide u dobrom pravcu. Darko Macan i Igor Kordej su već dokazano savršena kombinacija i napokon kod francuza imaju trajni serijal. Ako bih nešto (malo samo) zamerio je što kolor previše skriva Kordejev crtež koji je bogat i vredan pažljivijeg gledanja. Bilo bi sjajno da uporedo ide i crno-beli tiraž. PREPORUKA.

07 - Spajdermeni 1 (od 5), Golkonda - Ako ćemo o super-herojima Spajdermen je za mene uvek bio broj jedan i kada dodam da se može kupiti na kioscima jasno je moje oduševljenje i bezuslovna preporuka za kupovinu. Priča i crtež me za sada nisu oduševili, ali neka bude da je tu problem u mojim previsokim očekivanjima. Za sada je moja najveća briga šta sledi nakon pete sveske…;)

08 - Ugovor s Bogom, Čarobna knjiga - Ova trilogija (Ugovor s Bogom - Životna sila - Dropsi avenija: Komšiluk) praktično je prvi strip pod markom Graphic Novel ("grafički roman" kako neki kod nas vole da kažu). Vil Ajzner je genijalan crtač i već vizuelno je ovo vrhunsko strip ostvarenje. Naracija je iznenađujuće savremena, mislio sam da je vreme više naškodilo priči, kad li ono… novi stripski trendovi prate Ajznera u korak. Strip je svojevrsna istorija Bronksa, Dropsi avenije. Kroz isprepletane priče čitavog niza karaktera govori se o siromaštvu, odrastanju, multietničkom sazrevanju društva gde se sve probija kroz palanačke svetonazore i životne cikluse. Naravno, delo koje je obavezno u stripoteci svakog ozbiljnog ljubitelja stripa. Zbog crteža bi dobrodošao veći format.

09 – Družina od sumraka, Fibra –Ako volite srednji vek sa primesama fentezija i uživate u laganom – ritualnom - čitanju strip je za vas. Buržonov crtež je prepun detalja i traži da mu se potpuno posvetite kako bi uočili svaki vizuelno narativni detalj. Priča je inspirisana arheološkim ostacima i mitom o minijaturnim šumskim bićima te je prepuna mističnog pevanja sa preplitanjem sna i jave. Mnogo pažnje je uloženo da se sve uklopi. Drugi deo serijala, treća epizoda (126) strana, izgubio je potpuno fentezi elemente i na jedan mračan i sirovo realističan način oslikava srednji vek, stoga je meni osetno draži. Strip nije rađen za nas brzo-čitače, ali Buržon mi je zahvaljujući Nošenim vetrom jedan od najomiljenijih autora i zaslužio je da se obavezno vratim ovom stripu i upotpunim užitak.

FEBRUAR/VELJAČA

10-11 – Alan Ford 1-2 (1-6), Libellus Alan Ford je i dalje onaj stari, ali izdanje je novo. Veliki format - praktično u dimenzijama originalnih crteža – i Brixijev prevod, uz odličnu opremu, elementi su koji čine ovo izdanje ubedljivo najboljim do sada. Stoga je, znajući ekipu čije doživljaje pratimo, ovo bio vrhunski čitalački ugođaj. Ove dve knjige donose prvih šest epizoda (Grupa TNT / Šuplji zub / Operacija Frankenstein / Kuća duhova / Daj! Daj! Daj! / Traži se Alex Barry).

12 – Mobi Dik, Stalker – Reč je o jednoj od najpoznatijih strip adaptacija istoimenog Melvilovog dela. Bil Sjenkjevič (Sinkevič kako ga izdavač transkribuje) je izuzetan ilustrator te je ovaj strip po likovnosti poznatiji i vredniji. Nije tekstualni deo za odbaciti, ali ne donosi ništa novo. Definitivno je "strip za gledanje" i ritualno ponavljanje istog, s vremena na vreme. Nakon prvog čitanja tekst ostaje u glavi, a onda vas Sjenkjevičeva magija bez problema vozi kroz priču.

13 – Texas Cowboys, Fibra –Scenario je napisao Lewis Trondheim dok je za crtež zadužen Matthieu Bonhomme. Odlično napisan i sjajno nacrtan strip. Iako se u retro stilu odaje počast vestern palpu, sve je ovde ipak na osetno višem nivou. Velikom galerijom zanimljivih likova te preplitanjem njihovih sudbina kako glavnim tokom radnje tako i dobro osmišljenim flešbekovima - igrajući se vremenskom linijom radnje – autori su učinili ovaj strip posebnim. Da se mene pita malo bi se veće kolorističke razlike napravile kod flešbekova, ali to je moje cepidlačenje. Odličan strip, sjajna posveta vesternu.

14-15 – Zlatno doba, Komiko – Ovo je jedan čudesan strip, kakve inače radi Cyril Pedrosa (koscenarista je Roxanne Moreil). Kolorisanjem crteža na jedan ne baš standadni način dobili smo utisak bogato obojenih gravura što daje posebnu draž ovoj bajkovitoj srednjevekovnoj priči. Legenda o knjizi Zlatno doba je priča o snu univerzalne slobode. Borba za nju je prožeta tegobom kakvu smo mogli sresti i u njegovom stripu Tri sjene. Ipak, čita se lako i pored ozbiljnih tema kojima se bavi. Naravno, kada sve saberemo ovde će najatraktivniji segmet ostati nesvakidašnje ilustracije. Svakako ni scenario nije za baciti.

16 – Martina Mjesec, Fibra – Autori su Darko Macan i Goran Sudžuka te se dodatnom pričom priključio i Tonči Zonjić. Strip je rađen od srca i zarad ličnog zadovoljstva te je podrazumevano odlično napisan i isto tako nacrtan. Rađen je u najboljem maniru novinskog stripa, samo što je ovog puta serijalizovan na net-u. Svih pet epizoda je objavljeno premijerno na stripovi.com, dok je dodatna priča edukativnog karaktera o ronjenju i nju su Macan i Tonči napravili tako da bude zanimljiva storija iz Martinine mladosti te se uklapa u ovo izdanje. Martina Mjesec je svojevrsni hommage Marti Misteriji i novinskom stripu uopšte. Svakako je ovo strip koji morate imati u svojoj kolekciji, pravo je uživanje bilo čitati ga.

17-18 – Parker 1-2 (Lovac – Posljednja runda), Fibra – U ove dve knjige su stripovani romani i pripovetke Richarda Starka (Donalda Westlakea): „Lovac”, „Tvrtka”, „Čovek sa licem za bekstvo”, „Sedmina”, „Pljačka” i „Ubijalište”. U tehnici duokolora virtuozno ih je uradio Darvin Kuk (Darwyn Cooke). Ekspresivnijom linijom nego što smo je mogli videti u stripu "Novo doba" i isto tako ekspresivno izvučenim kolorom autor stvara odličnu atmosferu dok sjajnim kadriranjem postiže odličam ritam radnje. Što je meni bitno, ne stiče se utisak da je u pozadini literarno delo. Parker je antiheroj, žanr je krimić (noar) brutalan, sirov, odlično napisan i naravno vrhunski nacrtan. Izuzetan strip. Izdanje je prvoklasno i prepuno dodatnih materijala gde se našao i kratki strip "Sutra, sutra i sutra" Eda Brubakera i Seana Phillipsa. Napomenuo bih: teška literatura za kičmu, ali blagodet za oči uništene monitorom.

19 – Ja, pacov, Komiko – Domaći autori uvek imaju pravo da budu pročitani preko reda. Izašao je novi, autobiografski, strip Borisa Stanića. Ako volite banatsku andergraund scenu ovaj strip je za vas. Ako ste drugačijeg pogleda na strip vredi da pokušate, jer Boris će vas uvući u svoju svakodnevnicu i oslikati vam anksioznost "izgubljenih generacija" ove zemlje te vas upoznati sa žrtvama tranzicije kroz koju prolazimo, eto već nekoliko decenija. Jednostavne životne slike, lične dileme i banatska depresija, ali ipak prožeta simpatičnim humorom, daju pečat ovom Borisovom uratku. Crtež je jednostavan i spontan.

20-21 – Alan Ford 3-4 (7-12), Libellus –Ove dve knjige donose sledećih šest epizoda: Ucviljeni diktator, Zimska idila, Zoo simfonija, Formule, Broj 1 i Žalosna priča o mladom bogatašu. Autorska ekipa Bunker - Magnus (slobodno recimo i Brixy) se razigrala te su epizode sve bolje, a pride se u jedanaestoj epizodi napokon premijerno pojavljuje Broj 1, te je TNT ekipa skoro kompletna. Prijatno podsećanje i dobra zabava.

MART/OŽUJAK

22 – Dieter Lumpen, Fibra – Iako sam agitovao za ovaj strip i kupio ga čim je izašao 2016. tek sam ga sada pročitao. Nemam neko racionalno objašnjenje zašto sam toliko čekao, osim što sam želeo van gužve da uživam u njemu kako zaslužuje. Ovaj Dnevnik čitanja i ritual koji sam uveo su mi stvorili napokon prostora za to. Strip je nacrtan baš onako kako ja volim da bude crtan (Ruben Pellejero) i napisan tako da bude prijatan za čitanje (Jorge Zentner) i vredan pažnje. Iako scenaristički odiše stilom sedamdesetih i osamdesetih, intrigantne kratke priče sa tvistom na kraju, ostao je dobar avanturistički strip. Lak za čitanje i predivan za gledanje, zbirno je odličan, može se reći vanvremenski, strip. Voleo bih da ga vidim i u crno-belom izdanju, jer moj prvi susret s njim je bio u Avanturi (Marketprint) i od tog trenutka, od prvih nekoliko kraćih priča, u samom vrhu je mojih omiljenih stripova. A Pellejero u samom vrhu omiljenih crtača. U ovoj knjizi objavljen je kompletan serijal.

23-26 – Planetes 1-4, Čarobna knjiga – Autor je Makoto Jukimura i to je jedna od retkih (nije prva) mangi što sam pročitao. Tema je kojoj sam više nego sklon, što je bio dodatni motiv za čitanje, a nije ni dugačak serijal pa je zgodan za ozbiljniji ulazak u mange. Planetes je na moje prijatno iznenađenje zapravo odličan strip, bavi se SF-om na meni najdraži način. Radnja se dešava u relativno bliskoj budućnosti uz, u velikoj meri, poštovanje naučnih činjenica. Junaci su skupljači svemirskog otpada. Priča je protkana velikim snom o osvajanju svemira sa dečijom iskrenošću. Likovi su višeslojni, kroz serijal su nadograđivani kao i njihova interakcija tako da je ovo možda pre SF drama nego akcioni strip. Odličan ulazak u mange, pogotovo ako volite SF. Kao redovno gunđalo, razmišljam kako bi ova manga mogla i na većem formatu da ide…:)

27 – Daleko susjedstvo, Fibra – Nastavljam sa mangama, ovog puta gekiga, manga za odrasle, drama sa primesom fantastike. Autor, Jiro Taniguchi, daje priliku svom četrdesetosmogodišnjem "junaku" da se vrati u svojih četrnaest godina i proživi jedno novo, nešto drugačije, detinjstvo. Pruža mu mogućnost da pokuša da promeni tok stvari, da iz drugog ugla sagleda svoju porodicu i nestanak svog oca. Topla, letargična, simpatična i povremeno tužna storija ima svoj prirodan kraj gde Hiroshi sazreva kroz spoznaju sopstvenog detinjstva. I naravno, tu je fini intrigantni kraj. Ova manga je štampana tako da se čita s leva na desno, osetni su uticaji zapadnog - francusko belgijskog – stripa pa je prijemćiviji čitaocima koji nisu skloni japanskom stripu. Apsolutna preporuka!

28-31 – Laku noć, Punpune 1-4, Laguna – Autor je Inio Asan, i opet manga - drama za sve uzraste. Generalno mi je teško da prihvatim ektremne facijalne ekspresije i gestikulacije koje se praktikuju u japanskom stripu, a ovde je u početku bilo (za mene) baš neprijatnih trenutaka. Ako se tako objašnjava svet odraslih kroz vizuru klinaca, može i da prođe. Smeta mi i ta mutna linija. Morao bih da vidim japanski original da shvatim gde je problem. No, da ne mračim. Nakon prvog tankobona sam bio ubeđen da ću prestati da ga kupujem, nakon drugog sam počeo da sumnjam u tu odluku, nakon trećeg sam jedva čekao četvti, a sada sam siguran da ću ga kompletirati. Kao da strip, sa svojim likovima, sazreva. Ova manga govori o odrastanju, disfunkcionalnoj porodici, ljubavi, drugarstvu, snovima i, pre svega, životnim tegobama. Punpune i cela njegova porodica vizuelno iskaču iz okruženja jer su prikazani kao stilizovane ptice. Ipak, likovi su višeslojni, bogato obrađeni i vremenom dograđivani. Problemi junaka su, iako prenaglašeni, poznati i stvarni. Zbirno je strip odličan i vredi ga čitati. S moje strane stoji preporuka da, ako vam ne legne od prve sveske, budete uporni jer će vam biti drago što niste odustali.

32 – Čekanje, Agarthi Comics – Istok je i dalje na čitanju, Keum Suk Gendry-Kim, korejska je autorka koju znamo od ranije po stripu "Trava". Ako vam se svideo prethodni strip, svideće vam se i ovaj. Tema je slična, biografske priče starih ljudi o sudbinama vezanim za drugi svetski rat. I ovog puta se upoznajemo sa korejskom tradicijom, kulturom i nesretnim razdvajanjem porodica u vrtlogu sukoba koji su doveli do podele Koreje. Čekanje da se saznaju sudbine najbližih, decenijama razdvojenih, je lajt motiv ovog stripa. Naravno, kako to ova autorka inače radi, sve je prikazano kroz priče običnih ljudi sa margine društva. Strip je zanimljiv za čitanje, nema suvoparnih nabrajanja istorijskih činjenica, sve je ispričano skladno kroz samu radnju stripa. Nadam se novim izdanjima stripova Keum Suk Gendry-Kim.

33-39 – Dilan Dog 191-197, Veseli četvrtak – Pošto nisam ispratio ciklus sa padom meteora, počeo sam šestodelnu epizodu "Dilan Dog 666" sa 400-tom kolornom epizodom "A sada, apokalipsa" kao uvodnom u novi ciklus. Ispravna odluka. Nakon svih najava nadao sam se novom i originalnijem konceptu. Ne da mislim da je bilo nužno napustiti postojeći koncept, već kada se igramo daj da se igramo do kraja. Prve dve sveske iz niza mi nisu baš legle (pretencioznost, puno opštih mesta, horor fraza i meni neprirodni dijalozi), ostale sveske su mi osetno bolje, zanimljivije i prirodnije za čitanje. Svakako preporuka da se pročita, stari fanovi da malo ispipaju novi teren, a bitno im je svakako za nastavak serijala, novi čitaoci da se možda lakše nađu u novom konceptu. Što se mene tiče, ovo me nije ponukalo da čitam dalje, moj komplet u izdanju Libellusa će i ubuduće da se popunjava, pa ću u tom ritmu nastaviti sa čitanjem Dilan Doga. Podsećam da postoji i luksuzno izdanje ove epizode (u dve knjige), pa ko voli mora da požuri, ako već nije kasno.

40 – Siva kronika, Fibra –Strip je po scenariju Darka Macana nacrtao Marko Jačan. Naravno, Macan je standardno odličan dok mi je Jačan bio nepoznanica. Iako nisam ljubitelj crtačkog poentilizma brzo sam se navikao na njegov stil i odličan crtež, te sam uspeo da uživam u stripu. U knjizi se nalazi celokupan serijal od deset osmostraničnih epizoda, tek trećina od zamišljenog. Ništa ne fali stripu što nisu sva slova abecede (kroz imena) obrađena, mada bih rado pročitao i ona koja nedostaju. Priča je to o novinarskom tandemu, dramaturškim crtama kroz koje prolaze prateći novinarske zadatke, koji nisu bombastični i veliki. Poput priče glavnih aktera, Viktorije (novinarka) i Borisa (fotograf), kroz strip provejavaju relativno obične ljudske sudbine. Voleo bih da češće imam domaće snage na čitanju, nekako uspevaju da mi njihovi radovi uvek budu zanimljivi i vredni pažnje. Preporuka.

41 – Laku noć, Punpune 5, Laguna – Autor je Inio Asan. Kao što sam i ranije pisao, svakim tankobonom strip odrasta i predstavlja novu etapu u životima naših junaka. Da, množina, iako je Punpune naslovni lik pojedina poglavlja ga ni ne spominju, opisuju se sudbine njegovih drugara, porodice. Strip se sada bavi novim problemima: prvo seksualno iskustvo, donošenje velikih životnih odluka, sticanje novih poznanika, vezama, te prilagođavanju novim stvarnostima. I dalje vredi pažnje, mene samo iritira previše fotografija korišćenih u stripu, pogotovo kod eksterijera, i povremene previše ekspresivne i delom zbunjujuće scene. No, svakako zaslužuje moju pažnju i čitanje. Možda samo sačekam da se nakupi nekoliko tankobona pa da ih čitam u cugu.

APRIL/TRAVANJ

42 – Novi Lunov Magnus Strip 1, Veseli četvrtak – Hm, Tex Viler nikada nije bio strip junak kog sam pratio, kao klincu mi je bio "smor", a kasnije me je napustilo interesovanje za repetativne vestern storije. Džon Vejn, nešto špageti vesterna, te po koji crno-beli film ili poneka dečija ljubav… i to je uglavnom kraj mojih interesovanja za taj žanr. Ovog Teksa sam svakako pročitao, ipak je nova edicija, a i radeći prelom Mladog Teksa za Libellus, video sam da mi je poprilično prihvatljiv. Odlično je crtan, solidno napisan, dovoljno modernizovan da mi je prijatan za čitanje. No, na kraju krajeva moje najveće oduševljenje ovim izdanjem je format. Da, nakon Banetovog Puebla i Subićevog Trećeg dana nadao sam se da će neko uvesti taj standard kod nas. Veseli četvrtak očito radi na tome. Lepo je videti da Bonelli stripovi mogu sjajno da funkcionišu u većem izdanju, a posebno me je prijatno iznenadio otisak stare epizode. Pratiću NLMS i dalje, da vidim kako će ostalim stripovima leći format i da vidim koliko ću se naći u izboru stripova.

43 – Dylan Dog 51 (151-153), Libellus – Ova knjiga je donela priče: Jezero na nebu (Cristina i Pippo Neri & Tiziano Sclavi / Bruno Brindisi), Dostava smrti (Pasquale Ruju / Giampiero Casertano) i Cesta prema ništavilu (Carlo Lucarelli & Tiziano Sclavi / Giovanni Freghieri). Dobro nam znana epoha, što će reći stari standardni Dilan Dog. Nisu velike, epske, epizode i meni su baš zato prijale. Crtači su već podrazumevajuće odlični za ovaj serijal. Izdanje sjajno, kao i prethodnih 50. Idemo dalje…

44 – Machu Picchu, Kvadrat – Obnavljanje gradiva, ritualno čitanje, po ko zna koji put. Koliko mi je važan ovaj strip govori to što sam pri nedavnom susretu sa Macanom na upit za primer kakve stripove volim, za manje od sekunde bez mrve dvoumljenja, odgovorio Machu Picchu Radovana Devlića. Radnja se odigrava u "postapokaliptičnoj" budućnosti, nekih 900 godina od sada, kad god to "sada" bilo. Avantura počinje u toku 250 godišnjeg rata. I pored crno-bele podele, strip je prepun sive (figurativno) koja priča o besmislu rata, o ljudima. Karakteri su razrađeni, životni, različiti. San je jedan, bekstvo od rata u Machu Picchu, a on je simbol čežnje za normalnim životom. Simbol je realan koliko i San. Nije strip savršen, no sve sitne mane su nebitne naspram celovitog dela. Najveća falinka je dakako što Devlić strip nije uspeo da završi, što su nestali originali poslednje epizode. Tu je Darko Macan, nakon dela sačuvanih strana "Armagedona", napisao u formi priče jedan mogući kraj. I moram priznati da mi na prvo čitanje nije baš sjajno legao, ali sada kod novog čitanja mislim da je napravio sjajan posao i da bi Devlić bio zadovoljan. Apsolutna PREPORUKA.

45-50 – Druuna 0-5 (0-9), System Comics – Autor je italijan Paolo Eleuteri Serpieri. Pojavivši se (kod nas prva dva albuma) s kraja osamdesetih ovaj strip se urezao u srca tinejdžera moje generacije, te je njegova nabavka bila neupitna i dugo iščekivana. U međuvremenu je izašlo još osam albumskih epizoda, Serpieri je i sam postao junak stripa, Druuna je i dalje ostala privlačna, horor delovi su valjda i dalje "horor", a SF milje je ostao konstanta, ali ne baš kako bih želeo. Dakle, žanrovski bi se mogao definisati kao erotski SF horor. Da ne seciram previše, Druunu krasi vrhunski crtež sa osrednjim scenarijom koji čezne da zvuči pametno, erotika propraćena prejeftinim dijalozima i horor atmosfera koja nas vodi kroz SF snove i virtuelni svet više nego kroz svemir gde se radnja dešava. Nakon čitanja ga vredi prelistavati i uživati u stripu koji će vam biti jasan i bez ponovnog iščitavanja. I naravno, Druuna je bitan deo jednog perioda odrastanja stripa te ga svaki ozbiljan čitalac/kolekcionar mora imati na policama. I pored mana, svakako ga preporučujem.

51-52 – Alan Ford 5-6 (13-18), Libellus – Ove dve knjige donose sledećih šest epizoda: Golf, 1,2,3,4, (Ne) glasajte za Notaxa, Ljekovita voda i Pas za milijun dolara. Autorska ekipa Bunker - Magnus (slobodno recimo i Brixy) se razigrava sve više te pruža bolju zabavu. U osamnaestoj epizodi se galerija stalnih likova obogaćuje sa Psom za milijun dolara, iliti Njuškalom. Sjajno izdanje i potpuni užitak.

MAJ/SVIBANJ

53 – Ahernaut i druge stripovijetke, Fibra – Još jedna "domaćica" pa ima prednost nad svim ostalim izdanjima. Autor je Darko Macan što je naravno garant kvaliteta. Zbirka je ovo autorskih uradaka, stripov(j)etki, uglavnom premijerno objavljenih na portalu MojStrip. Različite priče, forme, igranje medijem… Mnogo tema, a ispod svake izvire i sam autor. Izdanje koje se može pročitatu u dahu, ali ga vredi i gustirati… Naravno zbirka je stripova kojima ću se često vraćati. Apsolutna PREPORUKA, uz nestrpljivo iščekivanje naredne zbirke, jer na hrptu/rikni jasno je naznačeno da je prva knjiga u nizu. Požurite sa nabavkom (cijena sitnica), kako bi izdavač imao motiva da požuri sa novim izdanjem.

54-55 – Prokleti 1-2, System Comics – Naravno opet domaća kuhinja. Ne potpuno, ali i dalje u tom okviru. Prve dve knjige Prokletih donose, kao i američki trejdovi, dve storije (od po pet američkih svezaka) "Pre poplave" i "Devičanske neveste". Domaća izdanja su crno-bela i velikog formata. Crtež je radio Rajko Milošević – Gera, dok je za scenario zadužen Džejson Aron. Crtački je strip fenomenalno urađen, Gera u punom zaletu. Kadriranje, montaža tabli, ekspresivnija linija, sjajni crno-beli kontrasti sa sivim lavirungom... Sve je tu na mestu. Praznik za oči. Što se scenarija tiče, Aron se pokazao kod Skalpiranih (barem onaj deo koji sam pročitao do sada) mada mi se digla kosa na glavi kada sam video "biblijske reference". Toga mi je baš dosta, tačnije previše, u stripu. Kao da ne postoje novije i savremenije ideje o dobru i zlu. No, ipak je ovo urađeno kao dekonstrukcija biblijskog žanra. Božije delo je prljavo, zlo, mučno… Svet je surov, nasilan, amoralan… Sa malim iskrama dobrog (ljudskog). Tako da i scenario vredi, što se mene tiče ima apsolutnu preporuku.

56 – Stari majstori, Bulevar Books – Strip je nacrtao Nikolas Maler po romanu Tomasa Bernharda. Kritički progovara o klasičnoj umetnosti, crkvi, umetnicima i njihovom moralu, kao i o ličnoj tragediji. Jedan crtež po strani, duokolor crno-žuto, stilizovano, groteskno, statično jer se sva radnja dešava u jednoj sali bečkog Muzeja istorije umetnosti, oko jedne klupe, ispred jedne slike. No, ipak je štivo pitko i lako za čitanje, i pored lične filozofije kojom je prožet tekst. Strip je ovo koji ne mogu preporučiti nekom ko voli klasične avanturističke stripove, ali je svakako nešto čemu ću se vraćati jer meni se svideo, pa ga prepuručujem svima koji vole iskorake iz strip klasike. Kada bih banalizovao, prva pomisao sa čime bih ga uporedio je Balašavića pesma Namćor i fraza "Ne volem…". Pa ko voli… ili ne voli…

57 – Pješčani dani, Fibra – Autorka ovog stripa je holanđanka Aimée De Jongh. Priča je ovo o mladom fotografu, koji u vreme velike ekonomske krize (1937) dobija posao (FDU) da fotografiše život i sve muke koje pritiskaju stanovnike "Zdjele prašine" – američke regije koja je stradala zbog višegodišnje suše i neprilagođenog eksploatisanja zemlje. Strip je emotivan, prikazuje tegobe i karaktere ljudi koji žive ili beže od te nesreće koju donosi prašina. Usput pratimo životne dileme i tegobe samog fotografa, mladića odraslog u senci oca i porodičnog nasilja. Koliko god zvučala surova tema, strip je pun topline i dobrih emocija. Kraj, s kojim počinje strip, je logičan, ali ga baš i ne odobravam. No nije sve u životu kako želimo. Definitivno strip po mom ukusu, apsolutna preporuka.

58 – Godišnjak hrvatskog stripa 2023, Fibra – Kao i prethodni godišnjak i ovaj je uredio Darko Macan. U njemu su objavljeni radovi sledećih autora: Krešimir Biuk i Hrvoje Ružić, Noemi Ribić, Korina Hunjak, Mihaela Erceg, Dubravko Mataković, Stipe Kalajžić, Anamarija Kvas, Filip Kelava, Ivana Geček, Ivan Marušić, Jan Škrinjar, Ivan Čondić-Begov, Matej Stić, Tihomir Matijević, Tonči Zonjić, Tomislav Košta i Sonja Gašperov. Naslovnicu je uradio Danijel Žeželj. Niz sjajnih autora različitih stilova i afiniteta. Možda vas neće svaki strip oduševiti, ali ni jedan vas neće ostaviti ravnodušnim. Meni malo nedostaje autora klasičnog stripa, kako bi kolekcija bila poptpunija, ali očigledno imaju previše posla za strane izdavače. Svakako odličan koncept i puna podrška da se nastavi sa ovim projektom. Preporuka.

59 – El Shatt - Fragmenti, UO Javni prostor – Autorka ovog stripa je Helena Klakočar. Ovog puta nas Helena vraća u vreme Drugog svetskog rata. Nakon puno istraživačkog rada sklopila je priču o meštanima dalmatinskog mesta Podgore koje je prisiljeno, pred dolaskom nemačke vojske, da krene u zbeg, prvo do obližnjih ostrva da bi na kraju završili u Egiptu, u izbegličkom kampu El Shatt. Za razliku od Nemirnog mora koji su (1-2) autorkin lični dnevnički zapis, ovde priča teče kroz sećanja drugih ljudi koji su to davno preživeli. Naravno, sećanja su to ljudi koji su tada bili deca i time ovaj strip dobija jednu posebnu dimenziju, jer se kroz dečije oči i njihovo odrastanje svet drugačije oblikuje. Meni je ovo izdanje pružilo pravi čitalački užitak, forma stripa koju volim. Preporuka.

60 – Ex inferis, Veseli četvrtak – Scenario su napisali Lorenzo Bartoli i Vincenzo Beretta dok je za crtež odgovoran naš Branislav Kerac. Edicija je Međuvreme, baš ona koja je lansirala trenutno meni najdraži format strip izdanja. Ex inferis je premijerno objavljen u italijanskoj – Bonelli - ediciji Zona X. Priča je, sa današnje tačke gledišta, retro (CD je vrhunska tehnika…:) miks distopije, Demolition Man-a i super-herojskog žanra i sve provučeno kroz Bonellijev senzibilitet. Nije vrhunska priča, ali je mogla da bude, zabavna je za čitanje. Što se Baneta tiče, očito je bio sputan standardima SBE izdanja, ali je i dalje odličan. Svakako je obavezno štivo svima nama koji volimo stripove Baneta Kerca. Iz uvodnika zvuči kao da nas čeka još novih izdanja sa njegovim radovima. Preporuka.

61 – Kartoline, Fibra – Autor ovog stripa je Tomislav Košta. Zbirka kratkih stripova Kartolina (da ne kažem razglednica) o moru kada ono više nije turistička atrakcija. Kada se meštani vrate sebi svojim životima i sudbinama. Jezik dalmacije, ekspresivna linija, sjajni crno beli kontrasti - pri kraju albuma i kolori - i žestok (figurativno) udarac u pleksus na kraju svake priče. Elegično, depresivno i intrigantno - preporuka u tri reči – barem za mene je to prava mera. Strip koji će ponovo biti čitan.

JUN/LIPANJ

62 – Bibliomula iz Kordobe, NajkulaBibliomulu je uradio autorski tim Wilfrid Lupano (scenario), Leonard Chemineau (crtež) i Christophe Bouchard (kolor). Igrom sudbine udružilo se troje ljudi, i jedna mula, na zadatku spasavanja knjiga - koliko može poneti pomenuta mula – iz velike Kordopske biblioteke. Novi vladar kreće sa spaljivanjem na lomači svih nereligioznih knjiga, a Kordoba je mesto jedne od najvećih biblioteka tog vremena. Tokom njihovog putovanja, bekstva pred progoniteljima u službi novog vladara, saznajamo puno o akterima, istoriji Kordobe, arapskoj kulturi i nauci kao i o značaju knjige kao civilizacijske tekovine. Kako sam nabrojao zvuči kao suvoparan strip, ali nije, baš naprotiv vrlo je zabavan, odlično napisan i nacrtan (i kolorisan). Mali praznik za oči i dušu. Odličan primer kako se na jedan ležeran način može napraviti ozbiljan, pametan i, na kraju krajeva, angažovan avanturistički strip. Preporuka!!!

63 – Renesansa, Čarobna knjigaRenesansu je uradio autorski tim Frederik Dival (scenario), Emem (crtež/kolor) i Fred Blanšar (crtež). Punokrvan SF što ne srećemo baš često. Vanzemaljska koalicija dolazi da planetu Zemlju i ljudsku civilizaciju spasi od samouništenja. Naravno, strip se bavi ekološkim i društveno-političkim temama i to ne samo našim već i vanzemaljskim. Mana je manjak dinamike i sterilni dijalozi, prečesta boljka francuskog stripa, ali nakon dvadesetak strana, kada vas scenarista uvede u priču, upozna sa akterima i politikom koja stoji iza projekta Renesansa, sve ide prirodnijim tokom. Vrlo dobar strip, odličan SF, odličan dizajn, vredi pažnje i čitanja. Preporuka uz iskreno iščekivanje novih nastavka - druge "epohe".

64 – Arapin budućnosti - Odrastanje na Bliskom istoku (1978 – 1984), Lokomotiva – Autobiografski strip Riada Satoufa. Priča počinje upoznavanjem autorovih roditelja, otac Sirijac na studiranju u Francuskoj i njegova majka Francuskinja. Nakon toga sledi Riadova priča, gledana očima deteta. Mali plavušan (na majku) sa roditeljima odlazi da živi u arapski svet, prvo u Libiju a zatim i u domovinu njegovog oca, Siriju. Vreme je to Gadafija to jest Hafez Al-Asada. Dečaku iz Francuske neobične su to sredine, neke sasvim nove situacije, prijateljstva, mržnje i naravno podele. A mali, crtački talentovani, plavušan duge kose je svakako bio čudna prilika u tom svetu. Likovno je strip uređen tako da se koloritom (duoton: crna plus dodatna boja) razlikuju države gde se radnja dešava: plavo - Francuska, žuto - Libija i cijan - Sirija. Poučno, zanimljivo, sa duhovitim i naivno-dečijim opisima života i okruženja. Na momente me je namučio (delom zbog presitnih slova) i tražio sam izgovor da odustanem od nastavaka, ali… ipak me je kupio, a i ja ću njega i dalje kupovati, što znači da je odličan i vredan čitanja. Preporuka.

65-66 – Alan Ford 7-8 (19-24), Libellus – Ove dve knjige donose sledećih šest epizoda: Trojica iz Yume, Frit i Frut, Čuvaj se bombe, U strahu su velike oči, San jedne zimske noći i U potrazi za bombom. Autorska ekipa Bunker - Magnus (i Brixy) nastavljaju u svom najboljem maniru. Oseti se u ovim epizodama scenaristički pomak na bolje, može se reći da su do sada uspostavili standarde i sledi sigurna "vožnja". U epizodi Čuvaj se bombe imamo i prvo pojavljivanje Skvikija, još jednog stalnog člana TNT družine. Sjajno izdanje i potpuni užitak.

JUL/SRPANJ

67 – Blek: Divlja mačka, Lunov Magnus Strip 1018, Golkonda – Kad kod, gde god i u kakvom god se izdanju objavi neka od epizoda Velikog Bleka koju je crtao Bane Kerac to izdanje mora biti kupljeno i pročitano. Šta reći, ljubav je to bila na prvi pogled još iz davnog detinjstva. Veliki Strip zabavnik i neobične mat korice koje su začudo prijale naslovnoj ilustraciji. Bane Kerac (i Svetozar Obradović – Toza u ovoj epizodi) u punoj snazi i pravom iskrenom poletu i njegov - za nas klince posebno - mnogo ozbiljniji Blek su bili pravo osveženje na tadašnjoj strip sceni. Ne može se prigovoriti da je strip nešto izgubio na kvalitetu nakon svih ovih decenija. Da, dobro je ostario. Naravno, više mu odgovara veći format, za koji je i rađen, ali ne smeta ni ovako da se sa njim upoznaju neki novi klinci. Preporuka, posebno za Banetove fanove i strip nostalgičare.

68 – Blek: Slomljeno srce, Lunov Magnus Strip 1007, Golkonda – Gde je Divlja mačka tu mora da dođe i Mala Šapa. Sasvim neplanirano, a sasvim i logično, opuštao sam se danas uz još jednu nesvakidašnju epizodu Velikog Bleka ispod pera Baneta Kerca. Ovog puta kompletnog autora epizode. I dalje jedan ozbiljniji Blek, ovog puta još prirodniji i realniji. Bane u punoj formi. Priča o ljubavi, kakvu nemamo u ranijim epizodama ovog junaka, priča koja je najavila i zaslužila nastavak. Kao i juče: Preporuka, posebno za Banetove fanove i strip nostalgičare.

69 – Cat Claw - integral, Fibra – Još jedan Bane Kerac, gde su dva tu je i treći. Nije bio plan, jednostavno su ovi Blekovi upali u vakuumu dok sam se bavio jednim veeeeelikim intervjuom u okviru ove knjige. Dakle, kompletna Kata u jednoj knjizi. Odlična oprema, prijatna hartija, odlična štampa i obrada. Na kraju ogroman, neki kažu životni, intervju koji je sa Banetom uradio Darko Macan. Među onima sam koji su Ket Klou pratili još od prvog dana, od pojave u Yu Stripu, pa preko reprinta u EKS-u sve do albuma gde sam bio u samom srcu dešavanja. Dakle, ljubav na prvi pogled, kao i žal što nismo dobili klasičnu super-heroinu sa milion klasičnih epizoda. Ono što smo dobili znatno je vrednije, samo je moja dečija želja problem. Zapravo smo sa ovakvom Ket Klou dobili jedno autorski autentično delo gde se Bane igrao sa žanrom i medijem mnogo ranije nego neki danas izvikani hitovi. Svakako je dokaz vrednosti i to što se, nakon rekordno brze rasprodaje prvog tiraža, u prodaji već uveliko nalazi drugo izdanje. Apsolutna preporuka, obavezno izdanje na policama!!!

70-73 – Spajdermeni #1-5, Golkonda – Ovih pet svezaka (jedna je brojana kod ranijeg čitanja) uradio je kreativni tim Brajan Majkl Bendis (scenario), Sara Pičeli (crtež) i Džastin Ponsor (kolor). Mislio sam da će moj stav biti stroži, ali mi se - nakon što sam sve u jednom cugu pročitao - ovaj mini-serijal zapravo svideo. Nisam ljubitelj ovakvog kolora, fali mi bolje kretanje "kamere" i neki rezovi su bili malo neprirodni. No, ipak se lepo čita, priča je korektna, topla i ima odličnih momenata. Da je crtao, recimo, Romita Mlađi bila bi za mene to sjajna epizoda. Ovako sam samo zadovoljan pročitanim, a pošto nema svako moja očekivanja, mogu ovu mini-seriju slobodno preporučiti.

74 – Arapin budućnosti (2) - Odrastanje na Bliskom istoku (1984 – 1985), Fibra – Autorski strip Riada Sattoufa. Neću preopširan biti, spremam se za odmor pa nema prostora za pisanje. Strip je odličan, sve moje nesigurnosti da li će mi biti dosadan "još jedan autobiografski strip", razvejane su. Zabavan je, zanimljiv, čita se u dahu. Jedva čekam da nastavim sa čitanjem, nakon odmora, jer naravno ne želim knjige podvrgnuti vlažnom morskom vazduhu. Apsolutna preporuka.

75 – Novi Lunov Magnus Strip 2, Veseli četvrtak – Ovaj broj je u potpunosti posvećen Dilan Dogu. Objavljene su epizode: Crno jezero (Scenario: Rita Porretto i Silvia Mericone; Crtež: Maurizio Di Vincenzo); Zlo srce (Scenario: Rita Porretto i Silvia Mericone; Crtež: Maurizio Di Vincenzo); Zeleni svet (Scenario: Riccardo Secchi; Crtež: Paolo Bacilieri). Dobre epizode, prijale su da se čitaju na letovanju, u ovom slučaju i dalje pohvale za format. Preporuka.

76 – Zlatna serija 47, Veseli četvrtak – I ovo izdanje je u potpunosti posvećen Dilan Dogu. Ovaj broj Zlatne serije donosi epizode: Moja slatka devojčica (Scenario: Paola Barbato; Crtež: Giulio Camagni); Šbbkbbton (Scenario: Luca Vanzella; Crtež: Luca Genovese); Dva oca (Scenario: Alberto Ostini; Crtež: Paolo Bacilieri). Kao i kod NLMS-a fine priče za čitanje na odmoru. Nisu me oduvale, ali im ni nemam nekih zamerki. Preporuka.

AVGUST / KOLOVOZ

77-80 – Arapin budućnosti (3-6) - Odrastanje na Bliskom istoku (1985 – 2011), Fibra – Autorski strip Riada Sattoufa, ali to već znate iz "čitanja" prve dve knjige. Životna priča mladog Riada ide dalje - pričana je stilski u skladu sa uzrastom u periodu koji se opisuje – te stiže do već uspešnog strip autora i kraja jedne njegove životne etape. Da ne spojlujem kako se završila ta etapa. Nisam mislio da će baš toliko uspeti de me uvuče u priču i da ću nestrpljivo da iščekujem svaki naredni nastavak. Naravno, biografija je to jednog, uslovno rečeno, običnog čoveka i nije to akciona priča. No, bez obzira na to, drži pažnju kao da jeste. Što se zanatskog dela tiče (crtež, montaža, kadriranje…) tu je sve konzistentno, prilagođeno temi i formi stripa, nemam zamerki. Otprilike, kao što bi Émile Bravo (strip autor) u samom stripu jednog trenutka savetovao Riada "Strip je ponajprije: piii-saaa-njeee! Jezik! Usredotoči se na priču više nego na to da lijepo crtaš…" – i tako je otprilike rađen Arapin budućnosti. Što ne čini crtež lošim, naprotiv savršeno odgovara priči, nije ga samo "zamarao" crtačkim egzibicijama. Dakle, da skratim, strip koji se ne pušta iz ruke, inteligentan, zanimljiv, edukativan i narativno realističan. Apsolutna preporuka.

81 – Lizerijum, Lunov Magnus Strip 1019, Golkonda – OK, volim SF pa sam ovaj broj morao kupiti. Serijal Jedno doba, jedna priča, ovog puta u izvedbi autorskog tima Alberto Ostini (scenario), Leila Leiz (crtež) i Aldo Di Gennaro (naslovna strana). Lizerijum je miks distopijskih SF klasika Loganovo bekstvo i Ekvilibrijum, dakle koncept mi je ok. Ipak, priča i crtež su mi nekako u koliziji. Nije crtež neprilagođen, sterilnom gradu odgovara ovakav stil, ali dijalozi mi ne leže uz svaki crtež, pogotovo u početku, kasnije je to bolje. Priča je, kao i ostale Priče, kompletna, ovog puta malo zbrzano i neprirodno dovedena do kraja. Ne mogu preporučiti strip, ali ću ga sačuvati u kolekciji za neko buduće čitanje jer možda zaslužuje drugu šansu, a i tema je koja mi odgovara.

82 – Dylan Dog 52 (151-153), Libellus – Ova knjiga je donela priče: Otkucaji vremena (Michele Medda / Luigi Piccatto), Novi soj (Pasquale Ruju / Corrado Roi) i Div (Tiziano Sclavi / Giampiero Casertano). Odlične epizode. Meni su više legle prve dve, Div mi je "dobar" i ne više od toga, ali sve je to stvar ukusa – različite stvari volimo kod Dilan Doga. Crtači su naravno odlični, takve samo biraju za ovaj serijal. Izdanje sjajno. Preporuka.

83 – Corto Maltese - Berlinske noći, Bookglobe – Nove epizode, kao što verovatno većina zna, crta Rubén Pellejero po scenariju Juan Díaz Canalesa. Pellejero je, da se zna, crtač od kog ću kupiti sve što se objavi. Iz Prattovog rada na ovom serijalu najdraže su mi priče U Sibiru - Venecijanska bajka - Blago Samarkanda - Tango, najviše zbog stilizacije koju je Pratt postigao i koja me oduševljava. Pellejero, na moje zadovoljstvo, svoj rad na Cortu bazira baš na tom vizuelnom standardu. Canales radi dobre priče, samo bih voleo da manje opterećuje referencama iz prethodnih priča i gomilanjem likova iz epohe i sa prostora gde se radnja dešava (Berlin - Prag, Vajmarska republika, uzlet nacizma i klasne borbe). Meni zapravo to ne smeta ako ima prostora da se likovi razviju, ali realno ga nema u priči na 70 strana. U svakom slučaju čitljivo, zanimljivo, sjajno nacrtano. Preporuka.

84 – Traper Keri #1, LMS Vanredno izdanje, Golkonda – Sveska donosi tri (polu)epizode. Scenario: Ticijano Sklavi; crtež: Marko Bjankini i Domeniko i Stefano Di Vito. Da mi je neko pre nekoliko dan rekao da ću čitati Trapera Kerija dobio bi glasno HA-HA-HA! Jeste Banetova naslovnica bila privlačna, no presudila je ipak veličina izdanja. Glupo zvuči, ali sam prolazeći pored kioska video kako odskače i samo sam želeo da vidim tehničke detalje edicije. A tehnički, format je B5 i odgovara ovom stripu. Otisak je loš, sivkast, ali su zato materijali (skenovi) odlični. Na kraju rekoh sebi, što ne pročitati kupljeno?! Iznenađujuće pitko štivo, solidno je ostario. Daleko od toga da je remek-delo, ali zabavan je za čitanje te ću kupovati i naredne sveske. Trapera Kerija čitate, i vraćate se u detinjstvo, na sopstvenu odgovornost.

85-86 – Alan Ford 9-10 (25-30), Libellus – Ove dve knjige donose sledećih šest epizoda: Skok na skok, Superhik, Superhik - Alkohol prijeti, Superhik - Razbijena boca, Cirkus i Bradati pljačkaši. Autorska ekipa Bunker - Magnus (i Brixy) nastavljaju u svom najboljem maniru. Definitivno epizode imaju priče, nisu samo niz povezanih gegova, kako je bilo u samom početku. Pojavljuje se legendarni Superhik u tri epizode, ili bolje reći jednoj trodelnoj. Pravi užitak za čitanje. Sjajno izdanje i preporuka.

87 – Storm - Integral 1, Lokomotiva – Po scenariju Martin Lodewijka i Saul Dunna strip je nacrtao, ili bolje rečeno ilustrovao, Don Lawrence. Višedecenijska želja mi se ostvarila, Storm je krenuo da izlazi kod nas. Jedan od mnogobrojnih "dugova" prema strip kolekciji krenuo je da se rešava. Naravno, znao sam šta otprilike mogu očekivati, ali to ipak nije amortizovalo moje razočarenje scenarijom. No, da se utisak popravi pobrinuo se Lawrence koji je ovde dinamičniji, moderniji nego ranije. Fino kadriranje i montaža table, malo šta može tu da se zameri. Kolori su mu odlični, možda samo da je malo bleđa štampa, i ako ni zbog čega drugog zbog njega vredi kupiti strip. Pošto mi je već druga epizoda bila osetno bolja i prijatnija za čitanje, očito je da ću se navići na priče i uživati u stripu kao celovitom delu. Izdanje je odlično, donosi dve epizode: Svet iz dubine i Poslednji borac. Na samom početku integrala nalazi se zanimljiv uvodni tekst o stripu i autoru. Kako god, preporuka stoji, da se vratite u detinjstvo, pročitate solidan strip ili uživate u raskošnim kolorima Dona Lawrencea. Vaš izbor, ja kupujem i dalje...

SEPTEMBAR/RUJAN

88 – La Bête Noire - 5et životnih doba, Mentor – Scenario Darko Macan, crtež Milan Jovanović. Strip je to kom se često vraćam i to razmaženo u ovoj integralnoj verziji. Tu se nalazi svih pet epizoda, složenih po logičnom redu od poslednje ka prvoj: Ravnoteža, Ludilo, Dužnost, Talent i Ljubav. Izdanje je odlično, nabavite ga ako može uopšte da se nađe više. Ako je rasprodato, urgirajte kod domaćih izdavača da ga ponove. Vredi! Strip je sjajan, lagan za čitanje, zabavan, autorski "ličan" i pored svega inteligentan i na više nivoa "ozbiljan". Miks kakav obožavam. Može se, i preporučljivo je, više puta čitati. Da li je višeslojan ili s godinama na njega drugačije gledam neću reći, prosudite sami iz sopstvenog iskustva. Apsolutna preporuka.

89 – Omnibus: CHABOUTÉ Moby Dick, Fibra – Ovaj, treći po redu, omnibus stripova Christophe Chaboutéa donosi tri kompletne storije: Moby Dick, Henri Désiré Landru i Naložiti vatru. Chabouté (Šabute) meni je jedan od najdražih autora. Majstor je igre svetla i senke i kadriranja. Moby Dick je, naravno, adaptacija književnog klasika. Iako nisam ljubitelj knjiških predložaka u stripu Chabouté je ovo odlično uradio kroz niz kratkih poglavlja sa jakim dramskim akcentima koji su dodatno naglašeni njegovim crtačkim stilom. Henri Désiré Landru je istinita priča o "prvom" francuskom serijskom ubici sa zanimljivim obrtom. Naložiti vatru je klasična Džek Londonovska priča o ledenim predelima, potrazi za zlatom, čoveku i psu. Ona je u koloru, ne prenaglašenom već svedenom, uglavnom u nekim sepija tonovima. Sveukupno Chabouté ne ume da razočara, apsolutna preporuka!!!

90 – Žvrlja, Komiko – Ovaj strip me pre svega zainteresovao zbog Frederika Peetersa, jer nije bilo njegovog stripa koji me razočarao. Nije me svaki oduševio, ali je svaki bio vredan pažnje. Ovog puta za scenario je bio zadužen Serge Lehman. Odličan je Peeters ovako crno-beli sa sivim tonovima! Što se scenarija tiče, priča je zanimljiva, uzbudljiva, zaplet je korektan, ritam priče i kadriranje odlični, to sada možda i crtač više doprinosi tome. Jednostavno rečeno, odličan strip, bio je užitak čitati ga. Strip kom ću se rado vratiti, preporuka!!!

91 – Božji ljudi, SKC NSBoris Stanić je ovu zbirku kratkih stripova, Božji ljudi Bore Stankovića, uradio po pripovetkama istoimene zbirke izdate još s početka prošlog veka. Priče govore o ljudima-pojavama starog Vranja, rodnog mesta Borisava Stankovića. Već neobičnim pripovetkama Boris Stanić je svojim crtežima dao poseban pečat i jednu novu dimenziju. Odličan strip, zanimljiv, lepo izdanje. Preporuka.

92 – Zlatna serija 49, Veseli četvrtakDilan Dog i Napoleon Ostavština ratnika i druge priče… (Scenaristi u ovom broju su Carlo Ambrosini i Giovanni Gualdoni, dok su za crtež zaduženi Alessandro Piccinelli, Gabriele Ornigotti, Giovanni Freghieri i Paolo Bacilieri + istakao bih sjajnu crno-belu ilustaciju Boba Solanovića koja je inače alternativna naslovnica za ovu svesku). Ovaj broj je kupljen pre svega zbog Napoleona, pa još krosover sa Dilan Dogom, morala je to biti dobra kombinacija. A pride su tu i "druge priče", dakle jedan kraći kolorni krosover istih junaka Bagi, samostalna priča Dilan Doga Đavolji most i na kraju Dilan Dogovo "ukrštanje" sa Nathan Neverom u priči Izgubljena sećanja. Povezivanje Napoleona i Dilana je zanimljivo izvedeno u obe epizode, ali što se samih priča tiče očekivao sam više. Izdanje je, kao svojevrsni omnibus nekoliko Dilanovih krosovera, zanimljivo te ga je skoro nužno imati u kolekciji, pa svakako sledi preporuka.

93 – Tragovi, Deveta dimenzija – Kineski strip autor Li Kuenvu (Li Kunwu) potpisuje ovaj strip kao kompletan autor. Li Kuenvu svoje stripove objavljuje kod francuskih izdavač. Na više od 200 strana autor oslikava savremenu Kinu i promene koje su se desile poslednjih 30tak godina, sa naglaskom na današnji uticaj interneta i senzacionalističkog novinarstva. Provlači se tu zapravo sukob savremene i tradicionalne Kine pričajući o radu na ilustracijama koje imaju za cilj da oslikaju i sačuvaju kinesku tradiciju. Puno detalja o istoriji, kung fuu, kineskim bogovima i sujeverju dobijamo kroz ovu priču. Meni je to dobro, mada bih voleo da je to spontanije urađeno kroz samu priču. Crtež je zanimljiv i grafički odlično oblikovan. Meni je ipak više bio praznik za oči nego za čitanje.

94 – Mzungu Luka, Hrvatski autorski stripLuka Pejić (priča) odlazi na tri meseca u Tanzaniju da volontira u sirotištu. Domagoj Rapčak (crtež) traži od njega da vodi dnevnik kako bi od toga napravili strip. Tako je nastao ovaj autobiografsko-putopisni strip. Vedro, duhovito, realistično upoznavanje sa Afrikom, Tanzanijom, njihovim običajima i istorijom. Crtež je odmeren, odlično stilizovan, priče-anegdote uvek zanimljive bilo da se priča o običnim momentima iz života lokalnog stanovništva ili istoriji. Bilo je uživanje čitati ga, apsolutna preporuka.

95 – Srednjovjekovne fantastične priče, Hrvatski autorski strip – Ovu zbirku kratkih stripova autorski je uobličio Željko Ivančić s tim da je u dve epizode kao scenarista potpisan Damir Čivrak. Album donosi sedam priča, kratkih storija, fantasy žanra miksovanog sa malo SF-a. Vitezovi, princeze, zmajevi, putovanje kroz vreme… Ako ste mislili da su kratke priče prevaziđene, prevarili ste se. Ima tu još energije, ideja i prilike da se stvaraju dela vredna pažnje. Željko nas je na to podsetio. Odličan crtež, simpatične priče, dobra zabava. Tehnički bi izdanje trebalo da bude malo bolje uređeno, ali to ne sme da vas omete u nabavci ovog izdanja. Preporuka.

OKTOBAR/LISTOPAD

96-97 – Alan Ford 11-12 (31-36), Libellus – Ove dve knjige donose sledećih šest epizoda: Dan vještica, Kad srce radi bi-bim ba-bam, Pljačkaš, Vesela dolina, Dvanaest umjetnika i Centurion. Autorska ekipa Bunker - Magnus (i Brixy) nastavljaju u svom najboljem maniru. Dobro ispričane priče, širi se lepeza likova i vraćaju se neki stari. Sjajno izdanje i preporuka.

98 – Traper Keri #2, LMS Vanredno izdanje, Golkonda – Scenario: Ticijano Sklavi; crtež: Marko Bjankini i Domeniko i Stefano Di Vito. I dalje je pitko štivo. Zabavan je mada su nastavci nešto manje zanimljivi nego u prvoj svesci. Nabavlja se i dalje, između ostalog užitak je kupiti strip na kiosku. Bolja je štampa nego u prvoj svesci. Preporuka za ljubitelje Bonelija i vesterna.

99 – Clarke & Kubrick integral, Strip-agentAlfonso Font je kod nas poznat po mnogim stripovima, ali je verovatno ovaj SF serijal (gde je Font kompletan autor) ostao najviše urezan u srcima čitalaca. Ovo izdanje donosi kompletan serijal. Dok su prva dva albuma kratke priče lagano povezane, treći i četvrti album čine "celovečernje" epizode. Duhovito, inteligentno, zabavno i sjajno nacrtano. Odličan strip, posebno za nas nostalgičare. Preporuka!

100 – Trilogija – od bezvremena do nevremena, Hrvatski autorski strip – Izdanje je kompletno autorski uobličio Dušan Gačić. Stripovi su podeljeni u tri bloka: Dnevnik, Grad u mraku i Kuća paukova. Kada bih s par reči opisao Gačićeve stripove to bi jednostavno bila strip poezija. Stripovi u ovoj knjizi pričaju najviše o gradu, promiču nam tu slike o sazrevanju i životu u njemu. Sumorne, stvarne, lične, emotivne. Vizuelno izuzetan doživljaj. Pre svega sjajan grafizam, odlična igra svetla i senki kao i stilizacije. Artizam, ali u pozitivnom kontekstu. Nije strip za one koji preferiraju klasičan avanturistički strip. Pre svega je za one koji vole kreativne iskorake i jak autorski pečat. Po meni obavezna literatura, preporuka.

101 – Frankenštajn: Živ je, živ!, Čarobna knjiga – Ovaj strip pokušava da ispriča šta se dešavalo sa frankenštajnovim čudovišten nakon priče ispričane u romanu Meri Šeli. Scenario je napisao Stiv Najls dok je za crtež zadužen legendarni Berni Rajtson. Znate ga, naravno, kao najboljeg ilustratora Frankenštajna. Nažalost, nije ga Berni kompletno nacrtao, po njegovim skicama je to završio Keli Džouns. Razlika je osetna ali podnošljiva. Scenario je dobar, ideje i poruke već poznate, svakako čitljivo i zanimljivo štivo. Naravno, glavni adut ovog stripa je Berni Rajtson, čak i da vas ne zanima tematika, njegove crtačke bravure su ono što ne želite da propustite. Preporuka.

102 – HULJICE - A život posta lijep, Matica Hrvatska Ogranak Bizovac - KvadratHuljice su za mnoge najznačajniji strip Radovana Devlića. Meni je i dalje njegov realizam draži, no stoji da su Devliću odlično išli groteska i humor. Vidi se iz sadržaja ove knjige. Sjajna stilizacija, odlično razrađeni likovi i nesvakidašnji (crni) humor su odlika ovog izuzetnog stripa. Originalno, hrabro, duhovito, inteligentno, i da ponovim, sjajno crtano… Obavezna literatura, preporuka.

103 – Den #1, Lokomotiva – Dugo očekivano izdanje jednog od najdražih stripova Ričarda Korbena. Za divno čudo, nije razočarao. Iako je bazirana priča na ljubavi prema palpu, a sada je već poprilično stara i realno nema neki maestralni zaplet… uživao sam svaki kadar, svaku stranu, progutao sam kompletan strip iz cuga. Koji štreber nije sanjao da će ga neki portal ubaciti u novi svet prepun čudesa, u novom telu o kakvom je samo mogao sanjati. Ko nije želeo da odsanja – svoje - čudesne avanture. To je ono što nam pruža ovaj strip. A Korben, sa svojim zdepastim i anatomski tačnim (?!) karakterima, punim akcije i erotike, živi svoj novi život. Za njegove crtačko ilustratorske veštine nije bilo straha da su "omatorile". Urađena je odlična restauracija, mada meni malo fali onaj retro ugođaj, ali nije to mana, to je samo nostalgija. Apsolutna preporuka.

NOVEMBAR/STUDENI

104 – Pun Džak, El Jakk, samizdatIlija Jakovljević autor je i izdavač ovog album(čić)a. U izdanju su sakupljeni rani radovi iz perioda kada se, kako sam kaže, ložio na andergraund. Nalazi se tu niz neobičnih priča različitih tema i bizarnih završetaka. Meni su najviše prijali "dnevnici". Iliju Jakovljevića (ili El Jakk) lako ćete naći na facebooku ili Instagramu, pogledajte njegovu galeriju i naručite ovo izdanje.

105 – Svet mutanata, Lokomotiva – Još jedno dugo očekivano izdanje stripova Ričarda Korbena. Knjiga donosi zapravo dva stripa, svima nam znani Svet mutanata kao i nastavak Sin sveta mutanata. Jednostavna postapokaliptična priča, sjajan crtež/ilustracija i opet pravi užitak pri čitanju. Meni bi bilo dovoljno izdanje koje donosi samo Svet mutanata, ali ne mogu sporiti da mi je prijao i nastavak. Apsolutna preporuka.

106-107 – GJO, Darkwood – Biće ovo godina u kojoj sam pročitao najviše mangi do sada. Autor ove, dva tankobona, je Đunđi Ito. Znamo ga po trodelnom serijalu Uzumaki. Horor, zanimljiva ideja – zaražene mrtve ribe na veštačkim nožicamama izlaze iz vode i napadaju ljude –lagano se i brzo čita. Dobra manga, neki pravi fan bi verovatno bio oduševljen. Moram priznati da je Uzumaki ostavio na mene znatno bolji utisak. Ljubiteljima mangi i horora svakako preporuka. Mada, ni "ostali" neće baciti vreme ako ga pročitaju, a neće se baciti ni u neki trošak, samo dva tankobona.

108 – Traper Keri #3, LMS Vanredno izdanje, Golkonda – Autorska ekipa je standardna. Scenario radi Ticijano Sklavi, dok su za crtež zaduženi Marko Bjankini i Domeniko i Stefano Di Vito. Ova sveska mi je bolja od prethodne, više sam uživao čitajući je. U tri broja je objavljeno devet epizoda i deluje kao da je kompletan seting za serijal postavljen te bi trebalo dalje da idemo nekom stabilnom kreativnom linijom. Preporuka za ljubitelje Bonelija i vesterna.

109-110 – Alan Ford 13-14 (37-42), Libellus – Ove dve knjige donose epizode: Pukovnik Kattycat, Godišnji odmor, Dobra stara vremena, Ekologija, Slatka afera i Vrijeme darivanja. Autorska ekipa Bunker - Magnus (i Brixy) je sjajna i dalje. Red je takođe da pomenem i to da Magnusove crteže (od 16. epizode) na smenu tuširaju Paolo Chiarini i Giovanni Romanini. Dobro ispričane priče, pojavljuju se novi likovi Konspirator, Aseptik i Brenda uz neke stare. Sjajno izdanje i preporuka.

111 – Legende današnjice, Stalker – Izdanje donosi tri strip-albuma scenariste Pjer Kristena i crtača Enki Bilala koji praktično tematski, stilski i likovima čine trilogiju: Krstarenje zaboravljenih, Kameni brod i Grad koji nije postojao. Iako stvarani u naponu francuskog novog talasa ovi stripovi su i danas aktuelni zbog tema kojima se bave: ekologija, ljudska-radnička prava, političari, snobizam, društvene podele, korporativno nasilje… Bilal je, kao i obično, vizuelno zanimljiv, scenario ne zaostaje za njim. Odlično izdanje i preporuka.

112 – Texas Kid, moj brat, Fibra – Napokon jedan autorski strip Igora Kordeja. Naravno, bitno je spomenuti da je rađen po priči Darka Macana. Nije to klasična adaptacija književnog dela jer Kordej je pomenutu priču koristio kao osnovu/ideju koju je osetno proširio. U osnovi reč je o sukobu sina i oca kao i borbi sa porodičnim nasleđem. Strip je sjajno crtan, nabijen emocijama, prepun unutrašnjih sukoba i dilema. Za kratko vreme postao je izuzetno važno delo domaće scene, sasvim zasluženo. Uz to, istovremeno je dobio tri izdanja: Fibra Deluxe edition i standarno izdanje manjeg formata, kao i izdanje Veselog četvrtka u "Pueblo" formatu… Siguran sam da nećete pogrešiti koje god kupili. Iako mi je primarni izbor bio Pueblo format, odlučio sam se na kraju za Fibrino Deluxe izdanje, problemi sa očima pritegli, pa najviše prija za čitanje... Kako god, strip kom ću se često vraćati. Obavezna literatura, apsolutna preporuka.

DECEMBAR/PROSINAC

113 – Batman, Slomljeni grad, Fibra – Za mene je ovo dugoočekivano izdanje Betmena u izvedbi dvojca Brian Azzarello (scenario) i Eduardo Risso (crtež). Knjiga donosi njihov kompletan - dosadašnji - opus na ovom junaku. Dva mini serijala (trejda) Slomljeni grad i Vitez osvete, kao i kratke storije Wednesday comics i Ožiljci. Narativ je klasičan za ova dva autora, krimić noir, što Betmena vraća standardnim pričama. Doduše Vitez osvete je ipak van okvira jer nam donosi jednu alternativnu stvarnost gde je nakon projekcije filma Zoro stradao samo sin bračnog para Wejn. Priče su odlično napisane. Scenario donosi jednu dobru atmosferu stripu a Riso to svojim crtežom naglašava. Kreativna montaža tabli, virtuozno kadriranje i sjajna igra svetla i senke donose jedan prvoklasan vizuelni doživljaj. Kolor (Patricia Mulvihill) odlično sve to prati. Apsolutna preporuka.

114 – Brazda #1 (1-6), Fibra – Još jedno dugoočekivano izdanje. Sa Brazdom smo se već sreli, ali ne u ovom obimu. Po scenariju Jean-David Morvana strip crta Philippe Buchet (kolor: Crazytoons). Knjiga donosi prvih šest epizoda. Nema načina da napišem naslov petog albuma pa neću nabrajati ni ostale. Glavna junakinja je Nävis, devojka koja se kao dete, nakon "brodoloma", obrela na napuštenoj planeti da bi nakon niza nesretnih okolnosti do kraja prve epizode završila u Brazdi. U konvoju, sazdanom od ogromnog broja svemirskih brodova, kojim putuje veliki broj civilizacija kako bi održali svoje vrste i u nekim slučajevima kolonizovali slobodne planete koje im odgovaraju. Kao ljudsko biće, jedinka je vrste sa kakvom se Brazda do sada nije srela. Nävis postaje važan relikt ali i "agent" pogodan (zbog svojih sposobnosti, ili bolje reći "nesposobnosti") da rešava razne kolonizacione probleme, ali i političke spletke unutar konvoja. Punokrvan SF, najbliže bi bilo poređenje sa Star Trekom ili Orvilleom, mada sa atraktivnijom i dinamičnijom galerijom likova. Poput pomenutih serija, strip se bavi mnogim etičkim, kako savremenim tako i potencionalno budućim problemima. Odlično pisano, sjajno nacrtano i prikladno kolorisano. Lepo se čita i uživa u stripu. Mana je možda prevelik broj kadrova po strani, pa bi veći format bio bolji. No, neću zakerati, samo da se što brže objavljuju nastavci. Apsolutna preporuka.

115-116 – Alan Ford 15-16 (43-48), Libellus – Ove dve knjige donose epizode: Novogodišnja proslava, Bila jednom nagrada, Klavirski koncert, Sve ili metak, Neprijatelj prirode broj 1 i Umro je bogati ujak. Autorska ekipa je, naravno, Bunker - Magnus (i Brixy). Magnusove crteže (od 16. epizode) na smenu tuširaju Paolo Chiarini i Giovanni Romanini. Sjajno izdanje i preporuka.

117 – Betmen: Noć Mračnog Viteza, Čarobna knjiga – Autor ove priče o Betmenu je Mark Simons Džok (Jock). Reč je o autoru kog poznajem pre svega po sjajnim crno-belim ilustracijama i vrhunskoj igri svetla i senke na njima. Ovde je Jock dodao kolor koji je odlično legao na njegov crtež. Priča je solidna, nepretenciozna, pa je meni došla kao prijatno osveženje. Preporuka.

118-126 – Borbeni anđeo Alita, Čarobna knjiga – Autor ovog serijala od devet tankobona je Jukito Kišihiro. Iskreno, nakon prve knjižice sam planirao da odustanem. Ne, nije do stripa (mange) do mene je. Čitanje na parčiće mi je ubiljalo užitak, konfuzne (ikonografske bih ja rekao) scene borbi bez jasnog osećaja prostora i uz često nejasne detalje su mi kvarile užitak. Ideja i sama priča su mi, kao i kod ostalih mangi sa kojim sam se susreo, zanimljivi, ali je sve previše bilo iseckano borbama. Ipak sam bio uporan i do kraja nisam zbog toga zažalio. Posle četvrtog tankobona je meni bilo sve mnogo bolje što se sklada priče i dinamike tiče. Crtački je stvarno odličan strip, koncept priče je zanimljiv. Ako ste ljubitelj mangi preporuka svakako ide, a čak iako niste vredi ovom serijalu dati priliku.

...što se mene tiče, Dnevnik čitanja za ovu godinu zatvaram.

Prenosim "dnevnik" i na svom sajtu uz poneku sličicu: www.zmcomics.com


STRIP VESTI svakodnevno na www.stripvesti.com i www.facebook.com/StripVesti • Homepage www.zmcomics.com

Edited by - zmcomics on 28/12/2023 23:18:03
Go to Top of Page

udarnik007
Senior Member



Croatia
1033 Posts

Member since 21/10/2013

Posted - 09/01/2023 : 16:49:09  Show Profile Show Extended Profile  Send udarnik007 an AOL message  Send udarnik007 a Private Message  Reply with Quote
SIJEČANJ:
01-Duplo dno (Besna kobila) 9/10
02-Koščak/25 godina zida (Bookglobe) 8/10
03-Morocco/Pustinja i luda (Bookglobe) 7/10
04-Pustinjska oluja (Bookglobe) 7/10
05-Berlin 1936/Dossier E.L.V.I.S. (Bookglobe) 8/10
06-Dylan Dog 194 - Uspavanka zadnje noći (Ludens) 6/10
07-Zagor 286 - Završnica partije (Ludens) 6/10
08-Zagor 287 - Čudovište iz Philadelphije (Ludens) 6/10
09-Zagor Extra 308 - Bijeg iz rezervata (Ludens) 5/10
10-Zagor Extra 309 - Glava mrtvaca (Ludens) 5/10
11-Zagor Extra 346 - Sotonski izum (Ludens) 6/10
12-Zagor Extra 347 - Nemoguća dimenzija (Ludens) 6/10
13-Zagor Extra 348 - Bijela Indijanka (Ludens) 6/10
14-Nathan Never Specijal 20 - Nečovjek (Libellus) 6/10
15-100 metaka 4 (Fibra) 7/10
16-100 metaka 5 (Fibra) 7/10
17-Džoni Logan 3 (Golconda) 7/10
18-Jupiterovo nasleđe 1 (Čarobna knjiga) 7/10
19-Jupiterovo nasleđe 2 (Čarobna knjiga) 7/10
20-Mister No Kolor 22 (Libellus) 8/10
21-Mister No Kolor 23 (Libellus) 8/10
22-Orka 56 - Mrlja (Fibra) 9/10
23-Julia 42 - Dan špijuna (Darkwood) 6/10
24-Julia 43 - Poslednji randevu (Darkwood) 7/10
25-Julia 44 - Napuklo ogledalo (Darkwood) 7/10
26-LMS 1005: Julia - Draga, najdraža prijateljica (Golconda) 7/10
27-Thorgal 7 (Libellus) 8/10
28-Thorgal 8 (Libellus) 8/10
29-Pasančevo proročanstvo (Udruga CRŠ) 7/10
30-Thorgalova mladost 1 (Libellus) 7/10
31-Ubica demona 5 (Darkwood) 5/10
32-Ubica demona 6 (Darkwood) 6/10
33-Alan Ford 11 (Libellus) 9/10
34-Soda 6 (Strip-Agent) 7/10
35-Batman i sin (Fibra) 7/10
36-Batman R.I.P. (Fibra) 8/10
37-Batman i Robin (Fibra) 9/10
38-Magični Vjetar 20 (Libellus) 6,5/10
39-Lou! 1 (Fibra) 7,5/10
40-Zlatna serija 43- Drimlend - Crni orao (Veseli četvrtak) 6/10
41-Frnk 1 - (Strip-Agent) 7/10
42-Frnk 2 - (strip-Agent) 7/10
43-Svet duhova (Komiko) 7/10
44-Rahan 1 (Fibra) 9/10
45-Čelična kandža 1-Nevidljivi čovjek (Agarthi comics) 7/10
46-Mračna (Čarobna knjiga) 8/10
47-Legenda o Arnu (Stalker) 9/10
48-Miles Morales 3-Obiteljski posao (Udruga CRŠ) 6/10
49-Kolorka 230- Gospođica Baudelaire (Fibra) 8/10
50-Kolorka 42- Atentat (Fibra) 8/10
51-Dobar dan, tugo (V.B.Z.) 6/10
52-LMS 1009: Priče - Faktor Z (Golconda) 6,5/10
53-Priča o jednom lošem pacovu (Omnibus) 8/10
54-Kolorka 186- Jedna noću Rimu 2 (Fibra) 7/10
VELJAČA:
55-Lazarus Ledd 13: Djeca osmog dana (Slobodna Dalmacija) 7/10
56-Tvrđa -99: Noćna košulja (Fibra) 8/10
57-Tvrđa -98: Košulja protiv košulje (Fibra) 8/10
58-Batman: Povratak Brucea Waynea (Fibra) 7/10
59-Velike Bonelli priče 2: Krvna braća (Ludens) 7/10
60-Zagor 331 - Palikuća (Ludens) 6/10
61-Zagor 332 - Formula smrti (Ludens) 5/10
62-Zagor 333 - Osveta bez kraja (Ludens) 6/10
63-Lazarus Ledd 14: Metallika (Slobodna Dalmacija) 5,5/10
64-Lazarus Ledd 15: Podzemna željeznica (Slobodna Dalmacija) 7/10
65-Lazarus Ledd 16: Čast i mač (Slobodna Dalmacija) 7/10
66-Animal Jack 1: Srce šume (Agarthi Comics) 8,5/10
67-Orka 54: Ibikus (Fibra) 8,5/10
68-Zlatna serija Specijal 1: Zagonetka broda (Veseli četvrtak) 5/10
69-Lazarus Ledd Extra 1: Hakeri skitnice (pirat) 7/10
70-Besmrtni Hulk 1 (Čarobna knjiga) 7/10
71-Orka Specijal 21: Piletina sa šljivama (Fibra) 8,5/10
72-The Amazing Spider-Man 3: Dok se zvijezde ne ugase (Udruga CRŠ) 6/10
73-Ugovor s Bogom (Čarobna knjiga) 10/10
74-Zlatna serija 44- Gospodarica vampira (Veseli četvrtak) 5/10
75-Tikonderoga 1 (Lokomotiva) 7/10 (bilo bi 10/10 ali...)
76-Tikonderoga 2 (Lokomotiva) 7/10
77-Legende 5- Prognanik (Phoenix press) 7/10
78-Kolor Zagor 14- Povratak Lapalettea (Ludens) 5/10
79-Chico u boji 19- Chico novinar (Ludens) 4,5/10
80-Dylan Dog 195- Korak anđela (Ludens) 7,5/10
81-Dylan Dog 129- Savršeni zločin (Ludens) 6/10
82-Orka 52- Tokio je moj vrt (Fibra) 7,5/10
83-Kolorka 110- Stare prdonje (Fibra) 8,5/10
84-Kolorka 184- Stare prdonje 2 (Fibra) 8/10
85-Badi Longvej 1- Činuk, do kraja života (Golconda) 9/10
86-Orka Specijal 38- Čovjek iz tundre (Fibra) 8,5/10
87-Emisija emocija (2X2) 7/10
88-Orka Specijal 45- Apolonova pjesma (Fibra) 7/10
OŽUJAK:
89-Zalutali meci 1 (Fibra) 7/10
90-Ken Parker 24 (Fibra & Strip-Agent) 8,5/10
91-Kolorka Specijal 36- Velvet (Fibra) 7,5/10
92-Batman 36- Batman korporacija (Fibra) 6,5/10
93-Batman 37- Demonska zvijezda (Fibra) 8/10
94-LMS 1012: Julia - Obeleženi za smrt (Golconda) 6,5/10
95-Borbeni anđeo Alita 5 (Čarobna knjiga) 7,5/10
96-Borbeni anđeo Alita 6 (Čarobna knjiga) 7/10
97-Borbeni anđeo Alita 7 (Čarobna knjiga) 6,5/10
98-Borbeni anđeo Alita 8 (Čarobna knjiga) 7/10
99-Borbeni anđeo Alita 9 (Čarobna knjiga) 8/10
100-Besmrtni Hulk 2 (Čarobna knjiga) 6/10
101-Martin Mystere 5- Kazna Elohima (Veseli četvrtak) 6/10
102-Kolorka 226- Anđeo Gospodnji (Fibra) 7/10
103-Green Arrow vol.7- Citizen's Arrest (DC Comics) 7,5/10
104-Green Arrow vol.8- The End of the Road (DC Comics) 7,5/10
105-Conan Simerijanac 5- Grimizna citadela (Bookglobe) 6/10
106-Conan Simerijanac 6- Sjene na mjesečini (Bookglobe) 7,5/10
107-Conan Simerijanac 7- Crveni klinovi (Bookglobe) 8/10
108-Conan Simerijanac 8- Ljudi crnog kruga (Bookglobe) 6,5/10
109-Kist 5- Zemlja bez zla (Golconda) 6,5/10
110-Tomie 1 (Darkwood) 6,5/10
111-Prokleti 1- Pre poplave (System Comics) 7/10
112-Prokleti 2-Devičanske neveste (System Comics) 7,5/10
113-Kolorka 221- Pješčani dani (Fibra) 10/10
114-Metabaruni 2 (Fibra) 8/10
115-Poreklo Metabarona - Kastaka (Čarobna knjiga) 7/10
116-Oružje Metabarona (Čarobna knjiga) 5/10
117-Nick Raider 28 (Libellus) 8/10
118-Gordon Link 1- Škrinja puna duhova (Borgis) 5/10
119-The Best of Spajdermen 9- Spajderverzum 1 (Čarobna knjiga) 7/10
120-The Best of Spajdermen 10- Spajderverzum 2 (Čarobna knjiga) 7/10
121-Gordon Link 2- Ples s kosturima (Borgis) 6/10
TRAVANJ:
122-Tex 70- Nepobjedivi (Ludens) 7,5/10
123-Tex 71- Careva tajna (Ludens) 8/10
124-Tex 72- Okršaj u Sierri (Ludens) 8/10
125-Mladi Tex Willer 9- Moj prijatelj Hutch (Libellus) 8/10
126-Jungle Tales of Tarzan (Dark Horse) 7/10
127-Tarzan - Godine Russa Manninga (Udruga CRŠ) 8/10
128-Tex Kolor Gigant 7- Izgubljeni pueblo (Libellus) 7/10
129-Zerocalcare- Pokojni djedica (Agarthi Comics) 7/10
130-Čelična kandža- Ledeni užas (Agarthi Comics) 7/10
131-Ranxerox 1 (Strip centar Tino) 7/10
132-Ranxerox 2 (Strip centar Tino) 7,5/10
133-Ranxerox 3 (Strip centar Tino) 7/10
134-Dylan Dog Maxi 26 (Ludens) 6,5/10
135-Dylan Dog Extra 92- Nekropolis (Ludens) 7/10
136-Dylan Dog Extra 150- Kralj muha (Ludens) 6,5/10
137-Zlatna serija Specijal 2: Projekat Hiks (Veseli četvrtak) 6/10
138-Zigfrid 1 (Veseli četvrtak) 7/10
139-Zigfrid 2- Valkira (Veseli četvrtak) 8/10
140-Zigfrid 3- Sumrak Bogova (Veseli četvrtak) (8/10)
141-Lazarus Ledd 17: Coney Island Baby (Slobodna Dalmacija) 7,5/10
142-Silas Corey 1- Mreža Aquila (Fibra) 8/10
143-Silas Corey 2- Oporuka Zarkoff (Fibra) 8,5/10
144-Besmrtni Hulk 3 (Čarobna knjiga) 7/10
145-Gulivera (Unigena) 5/10
146-Super Karusel 6- Zorglubov trijumf (Najkula) 7/10
147-Besmrtni Hulk 4 (Čarobna knjiga) 6,5/10
148-Scott Pilgrim 1 (Fibra) 7/10
149-Kolorka 242- Sangoma: Prokleti iz Cape Towna (Fibra) 8/10
150-Kolorka 241- Peter Kampf je znao (Fibra) 8,5/10
151-Orka Specijal 48- Dok je u meni daha (Fibra) 8/10
152-Divljak (Komiko/Orfelin) 9/10
153-Kolorka 246- Aristophania (Fibra) 8,5/10
154-Vagabond 5- Neprijatelj naroda (Najkula) 7,5/10
155-Kolorka Specijal 37- 1984. (Fibra) 9/10
SVIBANJ:
156-Stripovijetke 1: Ahernaut (Fibra) 7/10
157-Godišnjak hrvatskog stripa 2023 (Fibra) 6/10
158-Trilogija od bezvremena do nevremena (Hrvatski autorski strip) 8/10
159-Asteroid Argo 4- Novi početak (Libellus) 5,5/10
160-Zagor Extra 310- Divlje staze (Ludens) 6,5/10
161-Zagor Extra 311- Ljudi Divljeg zapada (Ludens) 7/10
162-Zagor Extra 312- Maglovita rijeka (Ludens) 7/10
163-Martin Mystere Sp.2- Blago Loch Nessa (Libellus) 7/10
164-Riđobradi Nove pustolovine 1: Objesite ga bez milosti (Libellus) 7/10
165-Riđobradi Nove pustolovine 2: Morski psi (Libellus) 6,5/10
166-Najamnik 4: Žrtva (Lokomotiva) 7/10
167-Najamnik 5: Tvrđava (Lokomotiva) 7,5/10
168-Najamnik 6: Crna kugla (Lokomotiva) 7,5/10
169-Tex Gigant 34: Doc! (Strip Agent) 8,5/10
170-Julia knjiga 16 (Golconda) 7/10
171-Kolorka 52: Stakleni mačevi (Fibra) 7/10
172-Povratak na Belzagor (Makondo) 8/10
173-Dedpul samuraj 1 (Čarobna knjiga) 6,5/10
174-Dedpul samuraj 2 (Čarobna knjiga) 6,5/10
175-Dylan Dog Specijal 35: Smijeh će vas uskrsnuti (Ludens) 9/10
176-Božićna priča (Makondo) 6,5/10
177-Mister No Kolor 24 (Libellus) 6,5/10
178-Mister No Kolor 25 (Libellus) 7,5/10
179-Frankenštajn: Živ je, živ! (Čarobna knjiga) 7/10
180-Svjetionik (Barbatus) 8/10
181-Hej, čekaj... (Barbatus) 6,5/10
182-Četvorka iz Ulice Bejker 1: Slučaj plave zavese (Veseli četvrtak) 6,5/10
183-Četvorka iz Ulice Bejker 2: Slučaj Rabukin (Veseli četvrtak) 7/10
184-Četvorka iz Ulice Bejker 3: Stepnijski slavuj (Veseli četvrtak) 7,5/10
185-Orka 63: Kartoline (Fibra) 8,5/10
186-Četvorka iz Ulice Bejker Knjiga 2 (Najkula) 9/10
187-Biblioteka Kvadrat 5: Mudraci (Biblioteka Kvadrat) 9/10
188-Berserk 1 (Darkwood) 7,5/10
189-Berserk 2 (Darkwood) 7,5/10
190-Berserk 3 (Darkwood) 8/10
191-Berserk 4 (Darkwood) 8/10
192-Berserk 5 (Darkwood) 8/10
193-Novele iz Darkwooda 4: Voda koja urla (Ludens) 6/10
194-Novele iz Darkwooda 5: Priče Jima Gitare (Ludens) 6/10
195-Mobi Dik (Stalker) 7/10
196-LMS 1013: Nick Raider - Smrtonosna pesnica (Golconda) 6/10
197-Dylan Dog 196: Grafički horor roman (Ludens) 7/10
198-Lazarus Ledd 18: Božićni darovi (Slobodna Dalmacija) 5,5/10
199-Kolorka Specijal 12: Fun home - obiteljska tragikomedija (Fibra) 6,5/10
200-Biblioteka Kvadrat 4: U zoni sumraka (Biblioteka Kvadrat) 8/10
201-Sweet Konkrete 1 (Lokomotiva) 7/10
202-Sweet Konkrete 2 (Lokomotiva) 7/10
203-Sweet Konkrete 3 (Lokomotiva) 6/10
204-Nathan Never Almanah 2009-2010 (Libellus) 6/10
LIPANJ:
205-Orka 61: Braco (Fibra) 10/10
206-Wonder Women: Dead Earth (DC) 8/10
207-The Best of Marvel Right Now 15: Vladavina đavola (Čarobna knjiga) 7,5/10
208-Tex 186: Tri bandita (Ludens) 6/10
209-Tex 187: Tajanstveni ubojica (Ludens) 6/10
210-Novi LMS 2: Crno jezero-Zlo srce-Zeleni svet (Veseli četvrtak) 8/10
211-Martin Mystere Gigant 1: Tajna Svetog Nikole (Libellus) 7/10
212-Diabolik 28: Ključ misterije (Ludens) 6/10
213-Ljubav, zabit, rasvjeta (Udruga CRŠ) 9/10
214-Nathan Never Maxi 7 (Libellus) 6,5/10
215-Nathan Never Gigant 14: Skriveni izvor (Libellus) 7/10
216-Gordon Link 3: Sablast kineskog kazališta (Borgis) 6,5/10
217-Martin Mystere Gigant 2: Ksanadu (Libellus) 7/10
218-Orka Specijal 49: Moby Dick (Fibra) 9/10
219-Čistilište (Besna kobila) 8/10
220-Mister No Kolor 26 (Libellus) 7,5/10
221-Mister No Kolor 27 (Libellus) 8/10
222-Mister No Kolor 28 (Libellus) 8,5/10
223-Mister No Kolor 29 (Libellus) 8/10
224-Mister No Kolor 30 (Libellus) 8/10
225-Kolorka 249: Aldobrando (Fibra) 8,5/10
226-Jednapriča (Komiko) 7/10
227-Mister No Kolor 31 (Libellus) 7/10
228-Tex 188: Smrt u magli (Ludens) 8/10
229-Tex 189: Ubijte Kita Willera (Ludens) 7/10
230-Mister No Kolor 32 (Libellus) 6/10
231-Ex inferis (Veseli četvrtak) 5,5/10
232-Zlatna serija 47- Moja slatka devojčica (Veseli četvrtak) 7,5/10
233-Oblik glasa 1 (Čarobna knjiga) 7/10
234-Adam Wild Knjiga 5 (Phoenix Press) 7/10
235-Adam Wild Knjiga 6 (Phoenix Press) 6,5/10
236-Kolorka 254: Pustinjska Zvijezda 2 (Fibra) 7/10
237-Konan 3: Slonova kula i druge priče (Darkwood) 7/10
238-Univerzum Alfa 8: Kraljica robota (Libellus) 6,5/10
239-Oblik glasa 2 (Čarobna knjiga) 7/10
240-Agencija Alfa 23: Pariški misterij/Osvajači (Libellus) 7,5/10
241-Nathan Never knjiga 80 (Libellus) 7/10
242-Nathan Never Specijal 21: Tri koraka u sutrašnjicu (Libellus) 5,5/10
SRPANJ:
243-Savage vol. 1 (Valiant Entertainment) 6,5/10
244-Oblik glasa 3 (Čarobna knjiga) 6/10
245-Gideon Falls 1: Crni ambar (300 čuda) 9/10
246-Gideon Falls 2: Prvorodni gresi (300 čuda) 8,5/10
247-Gideon Falls 3: Stazama krsta (300 čuda) 8,5/10
248-Gideon Falls 4: Pentokulus (300 čuda) 8/10
249-Gideon Falls 5: Izopačeni svetovi (300 čuda) 7/10
250-Gideon Falls 6: Kraj (300 čuda) 7/10
251-Lovci na nektar (Čarobna knjiga) 7/10
252-Dragonero Pobunjenik knjiga 1 (Libellus) 6,5/10
253-Tex Maxi 29: Mississippi Ring (Ludens) 7/10
254-Najamnik 7: Putešestvije (Lokomotiva) 7/10
255-Mister No 88: Zavjera (Libellus) 6,5/10
256-Dragonero Pobunjenik knjiga 2 (Libellus) 7/10
257-Najamnik 8: Godina hiljadite, smak sveta (Lokomotiva) 8/10
258-Najamnik 9: Izgubljeni preci (Lokomotiva) 7/10
259-Orka Specijal 46: Potraga za nestalom djevojkom (Fibra) 9/10
260-Orka 58: Sherlock Time (Fibra) 8/10
261-El Shatt - Fragmenti (UO Javni prostor Sesvete) 8/10
262-Saskvač 6: Sve smrti Lejle Star (Darkwood) 8,5/10
263-Saskvač 3: Svestan (Darkwood) 7/10
264-Saskvač 1: Sara (Darkwood) 7/10
265-DC vs. Vampires vol. 1 (DC) 7/10
266-DC vs. Vampires vol. 2 (DC) 6/10
267-Oblik glasa 4 (Čarobna knjiga) 6,5/10
268-Berserk 6 (Darkwood) 6,5/10
269-Mač Hiperboreje 1-4 (300 čuda) 6,5/10
270-Klub Srebrni fenjer 1-5 (300 čuda) 6,5/10
271-Spajdermeni 1-5 (Golconda) 7/10
272-Kosti džinova 1-4 (300 čuda) 7/10
273-Kolorka 229: Velikom rijekom uzvodno (Fibra) 8/10
274-Mister No 127: Ubijte Krugera! (Libellus) 5,5/10
275-Bonelli All Star 1: Zagor (Veseli četvrtak) 8/10
276-Zagor 335: Licem u lice (Ludens) 5,5/10
277-Zagor 336: Mutantova kći (Ludens) 5/10
278-Zagor 337: Ubilački um (Ludens) 4/10
279-Zagor 338: Ebanovina i bjelokost (Ludens) 5/10
280-Zagor 339: Grad nade (Ludens) 5/10
281-Predak: svezak prvi (Fibra) 8,5/10
282-Predak: svezak drugi (Fibra) 8,5/10
283-Orka 57: Cat Claw (Fibra) 9/10
284-Mister No Kolor 33 (Libellus) 7,5/10
285-Kao pas (Bodoni) 8,5/10
286-Mare Monstrum (Sputnik) 8/10
287-The Valiant - Deluxe Edition (Valiant Entertainment) 7/10
KOLOVOZ:
288-Kolorka 189: Muška koža (Fibra) 5/10
289-Kolorka 199: Bijelo posvuda (Fibra) 7,5/10
290-Orka 60: Zadnji vikend siječnja (Fibra) 8/10
291-Bajke 3: Marš drvenih vojnika (Fibra) 7/10
292-Orka 62: Bio je to rovovski rat (Fibra) 9/10
293-Mladi Tex Willer Specijal 4: Mefisto: Korijeni (Libellus) 6,5/10
294-Dani mržnje (Udruga CRŠ) 4,5/10
295-Mladi Tex Willer 10: Gerilci Juana Cortine (Libellus) 6/10
296-Soda 7: Ustani i umri (Strip Agent) 7,5/10
297-Soda 8: Ubij u miru (Strip Agent) 7,5/10
298-Largo Winch 17: Crno more (Strip Agent) 7/10
299-Largo Winch 18: Usijana srdžba (Strip Agent) 7/10
300-Largo Winch 19: Unakrsni lov (Strip Agent) 8/10
301-Largo Winch 20: 20 sekundi (Strip Agent) 8,5/10
302-Peti Bitls-Priča o Brajanu Epstinu (Makondo) 8/10
303-Mister No Kolor 34: Džungla (Libellus) 7,5/10
304-Mister No Kolor 35: Poštanska kočija (Libellus) 7/10
305-Mister No Kolor 36: Tuđinac (Libellus) 8/10
306-Swamp Thing: Green Hell (DC) 6,5/10
307-DC Gold Hot 11: Mračne noći Metal (Čarobna knjiga) 4/10
308-Dylan Dog Extra 151: Mali vrag (Ludens) 5,5/10
309-Dylan Dog Extra 152: Pokolj Grahamovih (Ludens) 5/10
310-Lazarus Ledd 19: Šahovska ploča (Slobodna Dalmacija) 5,5/10
311-Lazarus Ledd 20: Duh prvaka (Slobodna Dalmacija) 6,5/10
312-Gordon Link 4: Prokleti novac (Borgis) 6,5/10
313-Oblik glasa 5 (Čarobna knjiga) 7/10
314-Oblik glasa 6 (Čarobna knjiga) 6,5/10
315-Oblik glasa 7 (Čarobna knjiga) 7/10
316-Zlatna serija Specijalni broj 3: Godine i godine (Veseli četvrtak) 6/10
317-Zlatna serija 48: Čovek koji je došao s kišom (Veseli četvrtak) 6/10
318-Zlatna serija 49: Ostavština ratnika (Veseli četvrtak) 7/10
319-Dylan Dog 197: Teror (Ludens) 7,5/10
320-Dilan Dog: Šuplji ljudi (Veseli četvrtak) 8,5/10
321-LMS 1019: Priče - Lizerijum (Golconda) 7/10
322-LMS 1020: Julia - Leš u bekstvu (Golconda) 6/10
323-Asfalt bluz (Darkwood) 6/10
324-Storm Integral 1 (Lokomotiva) 8/10
325-Najamnik 10: Džinovi (Lokomotiva) 7,5/10
326-Najamnik 11: Bekstvo (Lokomotiva) 7/10
327-Khaal: Hronike galaktičkog imperatora (Komiko) 7/10
328-Savage vol. 2: The Wild (Valiant Entertainment) 4,5/10
329-Dylan Dog Maxi 27 (Ludens) 6,5/10
330-Tex 190: Bijeg (Ludens) 6/10
331-Tex 191: Odbrojene minute (Ludens) 6/10
RUJAN:
332-Univerzum Alfa 9-Odjel 51: Manipulator (Libellus) 5,5/10
333-Kolorka 174: Serena (Fibra) 7/10
334-Corto Maltese: Crni ocean (Bookglobe) 6,5/10
335-John Kenn Mortensen's Night Terror (Fantagraphics) 9/10
336-Hotel proklete gospode (Lokomotiva) 6,5/10
337-Moćni Tor: Saga o Večnima 1 (Darkwood) 6,5/10
338-Fleš & Zagor: Sekira i munja (Čarobna knjiga) 6,5/10
339-Kolorka 93: Njujorški triptih (Fibra) 8,5/10
340-Kolorka 255: Njujorški kanibali (Fibra) 8/10
341-Kolorka 227: Mjesečevo Lice (Fibra) 5,5/10
342-Ralph Kendall 1: Revolver za prijatelja (Deveta dimenzija) 8/10
443-Hellblazer: Rise & Fall (DC) 6,5/10
444-Tex Album 14: Legenda o Žutoj Ptici (Libellus) 6,5/10
445-Ninjak & Shadowman: Rapture (Valiant Entertainment) 7/10
446-Mister No 128: Noć smrti (Libellus) 6/10
447-Mister No 129: Orlov let (Libellus) 6/10
448-Sužanjstvo 1: Ep o Anoroerima (Libellus) 6,5/10
449-Sužanjstvo 2: Drekkari (Libellus) 6/10
450-Sužanjstvo 3: Opraštanje od kraljeva (Libellus) 6/10
451-Mister No 130: Detektivska priča (Libellus) 6,5/10
452-Sužanjstvo 4: Ikkrini (Libellus) 7/10
453-Sužanjstvo 5: Shalin (prvi dio) (Libellus) 6,5/10
454-Sužanjstvo 6: Shalin (drugi dio) (Libellus) 7/10
455-Agencija Alfa 24: Pokolj nevinih...(Libellus) 6/10
456-Nik Rajder Sp. 3: Košmar i Velika prevara (Golconda) 7,5/10
457-Stivenson, unutrašnji pirat (Deveta dimenzija) 8/10
458-Malo ubistvo (Modesty stripovi) 5,5/10
459-Moćni Tor: Saga o Večnima 2 (Darkwood) 7/10
460-Ajla - Skriveno 1: Inicijacija (Udruga 3. zmaj) 8/10
461-Mister No 131: Osvetnik (Libellus) 6/10
462-Shazam!- Power of Hope (DC) 8,5/10
463-Srebrni letač: Tmina iza zvezda (Darkwood) 7,5/10
464-Star Trek - Picard: Odbrojavanje (Agarthi Comics) 7/10
LISTOPAD:
465-Ken Parker 25 (Fibra & Strip-Agent) 7/10
466-The Best of Marvel RIGHT NOW! 14: Večni (Čarobna knjiga) 5,5/10
467-Glazbena kutija 2: Cyprienova tajna (Barbatus) 6,5/10
468-Glazbena kutija 3: U potrazi za korijenima (Barbatus) 6,5/10
469-Nick Raider knjiga 9 (Libellus) 7/10
470-Legende 6: Srebrni dolari (Phoenix Press) 6/10
471-Tex Magazin 1: Kandže i Maria Pilar (Pirat) 7/10
472-Batman 31: Grad zločina (Fibra) 7/10
473-Ryuko 1 (Lokomotiva) 6/10
474-Ryuko 2 (Lokomotiva) 6,5/10
475-Nathan Never Sp. 22: Zaraženi (Libellus) 6,5/10
476-Nathan Never knjiga 81 (Libellus) 7/10
477-Nathan Never knjiga 82 (Libellus) 8/10
478-Nathan Never knjiga 83 (Libellus) 8,5/10
479-Nathan Never knjiga 84 (Libellus) 8,5/10
480-Biblioteka Konan 2: Poprište iskušenja (Čarobna knjiga) 6/10
481-Biblioteka Konan 3: Zemlja lotosovog cveta (Čarobna knjiga) 6,5/10
482-Biblioteka Konan 4: Kralj Konan (Čarobna knjiga) 6,5/10
483-Tex 1: Maskirani osvetnik (Colosseum) 7/10
484-Kolorka 44: Sami (Fibra) 8/10
485-Kolorka 84: Sami: knjiga druga (Fibra) 7/10
486-Kolorka 204: Sami: knjiga treća (Fibra) 7/10
487-Zlatna serija Specijal 4: Idemo ponovo, Čiko (Veseli četvrtak) 5,5/10
488-Dragonero Pobunjenik knjiga 3: Keyrina sudbina (Libellus) 7/10
489-The Crow: Death and Rebirth (IDW Publishing) 8/10
490-Dragonero Specijal 7: Srce tame (Libellus) 6,5/10
491-Nejtan Never & Liga pravde: Dupli univerzum (Čarobna knjiga) 6/10
492-The Crow: Curare (IDW Publishing) 8/10
493-The Crow: Pestilence (IDW Publishing) 6/10
494-Novi LMS 6: Ostrvo zla-Genijalni neprijatelj (Veseli četvrtak) 6/10
495-Biblioteka Ronin 3: Kivu (Phoenix Press) 6,5/10
STUDENI:
496-Kolorka 49: Nao Brown (Fibra) 7/10
497-Tex 192: Moctezuma (Ludens) 5,5/10
498-Zagor 340: Kandrax (Ludens) 6/10
499-Zagor 341: Prošlost i budućnost (Ludens) 6/10
500-Zelena krv 2 (Darkwood) 6,5/10
501-Dragonero Pobunjenik knjiga 4: Spavač (Libellus) 7/10
502-Priče 12: Legs Viver (Golconda) 6/10
503-Kolorka 180: Posljednji Atlas (Fibra) 7,5/10
504-Kolorka 198: Posljednji Atlas - knjiga druga (Fibra) 7,5/10
505-Kolorka 203: Posljednji Atlas - knjiga treća (Fibra) 6,5/10
506-Yakari 5: Yakari i grizli (Bookglobe) 7/10
507-Zagor 288: Povratak Crnih vukova (Ludens) 5/10
508-Zagor 289: Sjena faraona (Ludens) 5,5/10
509-Zagor 290: Blago piramide (Ludens) 6/10
510-Zagor 291: Zarobljenici u pustinji (Ludens) 3/10
511-Zagor 342: Vodeno biće (Ludens) 6/10
512-LMS 1025: Priče - Magle nad ravnicom (Golconda) 8/10
513-Ledeni demon (Stalker) 7,5/10
514-Kolorka 267: Čistionica (Fibra) 8/10
515-Pacijent (Najkula) 7/10
516-Mister No Kolor 37: Kralj džungle (Libellus) 7,5/10
517-Tintin 1: Tintin u zemlji Sovjeta (Fibra) 8/10
518-Crvena figura plodnosti (Najkula) 7/10
519-Kolorka 271: Posvojenje-Wajdi (Fibra) 6,5/10
520-The Question: The Deaths of Vic Sage (DC) 8/10
521-Yakari 6: Tajna Malog Groma (Bookglobe) 7/10
522-Yakari 7: Yakari i stranac (Bookglobe) 7/10
523-Yakari 8: U zemlji vukova (Bookglobe) 6,5/10
524-Tintin 2: Tintin u Kongu (Fibra) 6/10
525-Dylan Dog 199: Bijelo i crno (Ludens) 6,5/10
526-Legende 7: Crna ruka (Phoenix press) 6/10
527-Superman '78 (DC) 8/10
528-Den (Lokomotiva) 8,5/10
529-Dezerter (Prometej) 8/10
PROSINAC:
530-Batman '89 (DC) 7/10
531-Kolorka 243- Melvile: Priča o Ruth Jacob (Fibra) 9,5/10
532-Bubašvaba (Prometej) 8,5/10
533-Danac (Prometej) 8,5/10
534-Tex Magazin 3: Uzoran osuđenik i Duša ratnik (Pirat) 6/10
535-Kolor Tex 17: Ljubavnici s Rio Grandea (Strip-Agent) 6/10
536-Dylan Dog Extra 153: Živi zakopani (Ludens) 5,5/10
537-Asteroid Argo 5: Sudbina carstva (Libellus) 5/10
538-Martin Mystere 57: Slučaj Majorana (Strip-Agent) 5,5/10
539-Dragonero Pobunjenik knjiga 5 (Libellus) 8/10
540-Martin Mystere 58: Dživakin kamen (Strip-Agent) 6/10
541-Martin Mystere 59: Otok ruža (Strip-Agent) 6/10
542-Martin Mystere 60: Zemlja se trese (Strip-Agent) 6/10
543-The Man of Steel by Brian Michael Bendis (DC) 7/10
544-Dragonero Pobunjenik knjiga 6 (Libellus) 7/8
545-Martin Mystere 7: Veliki Hudini (Veseli četvrtak) 5/10
546-Dragonero Pobunjenik knjiga 7 (Libellus) 7/8
547-Dragonero Specijal 8: Putovanje junaka (Libellus) 7,5/10
548-Batman/Superman Svetski asovi 1: Đavolji Neža (Čarobna knjiga) 7/10
549-Dead Irons (Dynamite Entertainment) 6,5/10
550-The Best of Marvel 46: Smrt Kapetana Marvela (Čarobna knjiga) 6/10
551-Najamnik 12: Izbavljenje 1. deo (Lokomotiva) 6,5/10
552-Džoni Logan knjiga 4 (Golconda) 6/10
553-Mister No Kolor 38: Uzbuna na palubi (Libellus) 7/10
554-Daisy by Colin Lorimer (Dark Horse) 6,5/10
555-Najamnik 13: Izbavljenje 2. deo (Lokomotiva) 6/10
556-Orka Specijal 52:Texas Kid, moj brat (Fibra) 9/10
557-Kolorka 260: Hoka hej! (Fibra) 9,5/10
558-Kolorka 258: Ona Koja Govori (Fibra) 8,5/10
559-Kolorka 268: Republika Lubanje (Fibra) 6,5/10
560-Barakuda 1 (Čarobna knjiga) 6,5/10
561-Barakuda 2 (Čarobna knjiga) 6,5/10
562-DC vs. Vampires: All-Out War Part 1 (DC) 6/10
563-DC vs. Vampires: All-Out War Part 2 (DC) 6/10
564-Tex album 16: Izvor mladosti (Libellus) 6/10
565-Tex album 15: Pearl (Libellus) 6,5/10
566-Mister No Kolor 39: Magloviti vrh (Libellus) 8/10
567-Mister No Kolor 40: Streljački vod (Libellus) 8/10
568-Mister No 132: Prijevara (Libellus) 6/10
569-Tajni vrt: Prvi dio (Fibra) 8/10
570-Tajni vrt: Drugi dio (Fibra) 8,5/10
571-Dylan Dog Extra 154: Bijeg iz prošlosti (Ludens) 5/10

Edited by - udarnik007 on 31/12/2023 12:02:56
Go to Top of Page

paranoid
Junior Member



332 Posts

Member since 28/09/2008

Posted - 09/01/2023 : 18:01:31  Show Profile Show Extended Profile  Send paranoid a Private Message  Reply with Quote
Januar
1. Hellblazer - Opasne Navike (Beli Put) 7/10
2. Tex Willer - Zlatna serija retro 44 (Veseli četvrtak) 5/10

Februar
1. Grad od Stakla - Prvi izbor 9 (Komiko) 9/10
2. Mister No - Amazonija (Libellus) 6/10
3. Faktor Z - LMS 1009 (Golkonda) 6/10
4. Veliki Blek - LMS 1011 (Golkonda) 3/10
5. Cudan Zvuk Motora - Francuska veza 3 (Besna Kobila) 10/10

Mart
1. Zagor - OP 42 Priče iz Darkvuda (Veseli Četvrtak) 4,5/10
2. Dilan Dog - ZS specijal 2 Projekat Hiks (Veseli Četvrtak) 7,5/10
3. Mister No - Ananga (Libellus) 8/10
4. Berserk 1 (Darkwood) 8/10
5. Berserk 2 (Darkwood) 8/10
6. Skalpirani 1 - Indijanska Zemlja (Darkwood) 9,5/10
7. Džef Lemir: Knjiga o lavirintu (Darkwood) 10/10

http://www.youtube.com/watch?v=o-tT62bpYlU&ob=av2n
https://www.youtube.com/watch?v=UMc1H-S9ZoA

Edited by - paranoid on 11/04/2023 11:50:51
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 10/01/2023 : 15:11:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
1. mjesec 2023.

1. Nove Zekanove avanture: Neki malo bolji svijet (Fibra); 8/10; ide u kolekciju.
2. Anđeo gospodnji (Fibra); 8,5/10; ide u kolekciju.
3. Mjesečevo Lice (Fibra), nategnutih 7/10 zbog Boucqa.
4. 47 žica (Fibra) 7/10.
5. Urban (Fibra) 8,5/10, preporuka.
6. Gospođica Baudelaire (Fibra); 8,5/10; ide u kolekciju (Yslaire i sve je rečeno).
7. Leonardo 13: Zeleni Genij (Strip agent); 6/10; ide u kolekciju po defaultu za BD karikaturalne klasike, inače ne bi. Leonardo je ovdje veći nasilnik od Torpeda, premalo smijeha.
8. Naša Amerika (Fibra); 7/10.
9. Contrapaso: Tuđa djeca (Fibra); 8,5/10; preporuka.
10. Velikom rijekom uzvodno (Fibra); zbog crteža 8/10, ide u kolekciju. Koji ljubitelj westerna može odoljeti ovim crtežima? Ovo će i teller kupiti osim ako mu svemirska stanica nije pala na tjeme.
11. Pješčani dani (Fibra).
12. 11. rujna (Fibra); 7/10; preporuka za čitanje.

2. mjesec 2023.

1. Svijet bez kraja (Fibra).
2. Gérard (Fibra).
3. Scott Pilgrim (Fibra).
4. Samo tišina (Fibra); 7/10; solidno.
5. Gung ho (Fibra); 7/10.
6. Wonderball (Fibra); za ljubitelje akcije i teorija zavjera, dosad najbolji Wilsonov rad; 7/10.

3. mjesec 2023.

1. Pet zemalja (Fibra); 8/10, preporuka za čitanje.
2. Štavitelj Alim (Fibra); iako inače volim Lupana 6,5/10.
3. Bibliomula iz Córdobe (Fibra); simpatičan strip, 7,5/10.
4. Obitelj Campbell (Fibra); kakvo ugodno iznenađenje, 9/10; ide u kolekciju.
5. Spektakularci 2 - Božanstvena ljubavnica (Fibra).
6. Stern knjiga druga (Fibra); i dalje jedan od neobičnijih stripova i opet vrlo solidan, 7/10.
7. Zvjezdani dvorac (Fibra); za ljubitelje avanture za sve uzraste, u Verneovom stilu, solidnih 7/10.
8. Stare prdonje knjiga druga (Fibra); nije razina prve knjige, ali je još uvijek solidnih 7/10.
9. Tananarive (Fibra); simpatično; 7 do 7,5/10.
10. Medeja (Fibra); dojmljiva adaptacija; 8/10.
11. Negalyod: Posljednja riječ (Fibra); zbog crteža navukoh na 6,5 do 7/10.

4. mjesec 2023.

1. Velika odaliska (Fibra); zbog crteža i boje navučenih 4/10.
2. Lažni tragovi (Fibra); iznenađujuće dobar strip, od 7,5 prema 8/10; preporuka za pročitati.
3. Lou 1 (Fibra); simpatičan strip, all ages, 7/10.
4. Zalutali meci 1 i 2 (Fibra); nisam fan ovakvih sadržaja, 6,5/10 (zbog druge knjige inače bi bilo 6).
5. Priča o Osamuu Tezuki 1 i 2 (Fibra); 8,5/10; preporuka za pročitati.
6. Lou 2 (Fibra); i dalje simpatičan strip uz dosta oscilacija i zato nategnutih 7/10.
7. Air Mail (Fibra); 8,5/10; uživancija za Micheluzzijeve fanove (taj sam!).
8. Jedna noć u Rimu knjiga druga (Fibra); hmmm ..., #n/a.
9. Lou 3 (Fibra); Louina mama i dalje u trajnom pubertetu u koji je Lou tek zakoračila; 6,5/10.
10. Godišnjak 2022. (Fibra); dobro što postoji i još važnije što je rasprodan, #n/a.
11. Velika utakmica; Nobika i Bordo (Vedis); 2 domaća velikana na djelu, šteta što nije kvalitetniji tisak, 8/10.

5. mjesec 2023.

1. Imperia (Strip centar Tino); iznenađujuće zabavna, avanturistička alternativna povijest 8/10.
2. Velvet (Fibra); zabavan špijunski akcić, ženski JB, 8/10.
3. Gus (Fibra); nakon napornog početka narastao do 7-7,5/10.
4. Lou 4 (Fibra); autor se uhodao iako zbunjuje jer se sve više vidi da se radi o dječjem stripu, ali opet ima dijelova koji baš i nisu za djecu; 7/10.
5. Rahan 2 (Fibra); ako se zanemari manja ili veća doza naivnosti može se uživati u dobro nacrtanim avanturama ovog klasika u izvrsnoj Fibrinoj opremi; 7/10.
6. Kriminal 8 (Fibra); 7/10.
7. Kriminal 9 (Fibra); 7,5/10.
8. Martina Mjesec (Fibra); simpatično, zbog grafizma i opreme 7/10.
9. Anais Nin: Na moru laži (Fibra); fascinatno, vrlo posebno i snažno višeslojno djelo posebnog grafizma, 9/10. Preporučujem prije eventualne kupnje posuditi u knjižnici.
10. Mrlja (Fibra); možda ponajbolji crtački Peeters; da je bolji rasplet bilo bi više od 7/10.

6. mjesec 2023.

1. Sangoma (Fibra); vrlo solidan akcić s političkim elementima; 7,8/10; preporuka za pročitati.
2. Melvile: Priča o Ruth Jacob (Fibra); sjajan crtež i atmosfera, vrlo solidna priča; 8,7/10; preporuka za pročitati.
3. Breme junaka (Fibra); meni zanimljiv crtež i struktura priče; 7,5/10.
4. Oderano meso (Fibra); solidno, ali ne više od toga; 7/10.
5. Julien Boisvert (Fibra); svojevrsna reinterpretacija, odnosno refleksija na Tintina i Hergea, odličan crtež, dobra priča; 7,5/10.
6. Poručnik Blueberry - jedna avantura (Bookglobe); veliko razočaranje prije svega scenarijem; 5/10.
7. Tokio je moj vrt (Fibra); prvi dio je apsolutna "koma", dok drugi dio (u suradnji s Taniguchijem) popravlja utisak; nategnutih 6/10.
8. Neustrašive: žene koje žive po svom (Fibra); ovo bi svi trebali pročitati radi vlastitog obrazovanja, preporuka za čitanje; 8/10.

7. mjesec 2023.

1. Polina (Fibra); Lijepa, jednostavna i dojmljiva priča s diskretnom emocijom i vrlo posebnim, moćnim/snažnim crtežom koji me oduševio svojim stilom, preporuka za čitanje; 8/10.
2. Zagrljaj (Fibra); nestripski sadržaj, meni poprilično nategnuta priča i samo zbog crteža nategnutih 7/10.
3. Tri Jokera (Fibra); isprazno, samo za HC fanove, crtež kvalitetan, 5,5/10.
4. Čovjek koji se smije (Fibra); ništa posebno, samo za Bat fanove, 6/10.
5. Stvorenje noći (Fibra); non-Batman priča za za Bat fanove, pomalo naporno, zbog crteža 6,5/10.
6. Frankenstein (Fibra); solidna obrada klasika, visoka razina crteža, ali nešto mi fali za više od 7,5/10.
7. Emil, detektiv (Fibra); simpatično i dosta zabavno; neobičan crtež kojeg nisam fan, 7/10.
8. Siva kronika (Fibra); simpatično, ali manje zabavno u odnosu na npr. spomenutog Emila, 6,5 /10.

8. mjesec 2023.
1. Charles de Foucauld (Verbum); Vrlo lijepo (u smislu opreme) odrađen Jijeov religiozni klasik kojeg mogu čitati i oni koji nisu religiozni; prijevod dobar, zanimljiva priča 7,8/10.
2. Batman i sin (Fibra); prva od 6 Morrisonovih knjiga nije ispunila moja očekivanja i samo zbog crteža nategnutih 6/10.

Edited by - Peyo on 15/09/2023 17:23:52
Go to Top of Page

Unngenant
Junior Member



Serbia
393 Posts

Member since 28/02/2012

Posted - 11/01/2023 : 13:21:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Unngenant a Private Message  Reply with Quote
01.23.

1. Keum Suk Gendry-Kim - Trava 4/5
2. Dylan Dog n. 137: La città perduta 4/5
3. Nathan Never n. 61: Uno spettro nel computer 2/5
4. Nathan Never n. 62: Discesa agli inferi 2/5
5. Dylan Dog n. 393: Casca il mondo 4/5
6. Éric Stalner - Illinois (La liste 66 #1) 3/5
7. Dylan Horrocks - Hicksville 2nd read 4/5
8. Jordi Lafebre - Usprkos svemu 4/5
9. Martin Mystère n. 338: Le astronavi di Carlo Magno 3/5
10. Mladi mutanti Nindža kornjače. Knj. 1, Poslednji Ronin 3/5
11. Le Storie n. 63: Il cuore di Lombroso 2/5
12. Mladi mutanti nindža kornjače: Poslednji ronin knj. 2 3/5
13. Color Tex n. 3: Lo sciamano bianco 3/5
14. Blek, ubit ću te! 2/5
15. Klifton: Podesneli levičari 2/5
16. Mister No n. 261 : Notte di morte 4/5
17. Frédéric Bézian - Tamo i natrag 4/5
18. Mister No n. 262 : Il volo dell’aquila 4/5
19. Alan Ford n. 76: Mi ricordo che... 3/5
20. Almanacco della Paura 2011 - Dylan Dog: La convocazione 4/5
21. Batman - Ukleti vitez 3/5
22. Dylan Dog n. 394: Eterne stagioni 4/5
23. Dylan Dog n. 138: Cattivi pensieri 4/5

02.23.

1. Nicolas Barral - Dok svira fado 5/5
2. Zlatna Serija #37 Marti Misterija: Povratak u tridesete 3/5
3. Tex n. 573: Terre maledette 4/5
4. Tex n. 574: Tornado! 3/5
5. Nathan Never n. 63: Il mare della desolazione 3/5
6. Le Storie n 64: Il dono di Atena 3/5
6. Martin Mystère n.42 - Agarthi 3/5
7. Ugo Bienvenu - Postavke sustava 4/5
8. Benoît Peeters - Tokio je moj vrt 4/5
9. Spajdermen – Životna priča 3/5
10. Almanacco della Paura 2012 - Dylan Dog: L’eliminazione 3/5
11. Dylan Dog n. 395: Del tempo e di altre illusioni 3/5
12. Attilio Micheluzzi - Sibir/Titanic 3/5
13. Raymond Macherot - Krcko, Integral 1 4/5
14. Dylan Dog n. 139: Hook l’implacabile 4/5
15. Jean-Charles Chapuzet - Afera Zola 4/5
16. Nick Raider n 37: Il killer di ghiaccio 4/5
17. Roco Vargas n. 8 - La Balada de Dry Martini 5/5
18. Raymond Macherot - Krcko, Integral 2 4/5
19. Zlatna Serija #39 Dilan Dog: Iz moje krvi - Božja šahovska tabla 4/5
20. Alan Ford n. 77: Succursale inaugurasi 2/5
21. Raymond Macherot - Krcko, Integral 3 4/5
22. Dylan Dog n. 396: Il suo nome era guerra 3/5

03.23.

1. The Complete Peanuts, Vol. 1: 1950-1952 5/5
2. Wilfrid Lupano - Bijelo posvuda 4/5
3. Almanacco della Paura 2013 - Dylan Dog: La cara mamma 3/5
4. Martin Mystère n. 339: L'inventore di miti 3/5
5. Batman: Plinska svjetla Gothama 3/5
6. Nathan Never n. 64: L'isola nel cielo 4/5
7. Nathan Never n. 65: La guerra senza tempo 3/5
8. Cyril Pedrosa, Roxanne Moreil - Zlatno doba 3/5
9. Godi, Zidrou - Krcko: Opasnost vreba na ostrvu Lezileba 4/5
10. Jeff Lemire - Rojal Siti, Tom 1: Najbliži rod 4/5
11. Sergio Toppi - Skriveno lice 5/5
12. Dylan Dog n. 140: Verso un mondo lontano 3/5
13. Jeff Lemire - Rojal Siti, Tom 2: Sonic Youth 4/5
14. Dylan Dog n. 397: Morbo M 5/5
15. Yukito Kishiro - Borbeni anđeo Alita 1 4/5
16. Martin Mystère n. 67: Agarthi! 2/5
17. Jeff Lemire - Rojal Siti, Tom 3: Svi plutamo dalje 4/5
18. Mathieu Sapin - Gérard - pet godina u Depardieuovim šapama 4/5
19. Le Storie n. 68: Ucciderò Madiba 3/5
20. Dylan Dog n. 141: L’angelo sterminatore 3/5
21. Osamu Tezuka - Apolonova pjesma 3/5

04.23.

1. Nick Raider n 38: Tragica rapina 4/5
2. Yukito Kishiro - Borbeni anđeo Alita 2 4/5
3. Tex n. 575: Sul sentiero dei ricordi 3/5
4. Le Storie n. 79: China Song 1 - Sulla via della seta 3/5
5. Le Storie n. 80: China Song 2 - La Tigre di Ferro 3/5
6. Dylan Dog n. 398: Chi muore si rivede 3/5
7. Bastien Vivès - Velika odaliska 2/5
8. Dylan Dog n. 142: Anima nera 3/5
9. Martin Mystère n. 340: L'albero Filosofico 4/5
10. Alan Ford n. 78: Una missiva importante 2/5
11. Pierre-Henry Gomont - Pereira Tvrdi 5/5

05.23.

1. Le Storie n. 69: Il rianimatore 2/5
2. Nathan Never n. 66: Hadija 3/5
3. Yukito Kishiro - Borbeni anđeo Alita 3 3/5
4. Dylan Dog n. 399: Oggi sposi 3/5
5. Maxi Tex n. 1: Oklahoma! 3/5
6. Makoto Yukimura - Planetes 1 5/5
7. Fabien Vehlmann - Sami 4/5
8. Fabien Vehlmann - Sami 2 3/5
9. Fabien Vehlmann - Sami 3 3/5
10. Martin Mystère n. 69: La vera storia del capitano Nemo 3/5
11. Martin Mystère n. 70: Minaccia dagli abissi 3/5
12. Makoto Yukimura - Planetes 2 5/5
13. Dylan Dog n. 143: Apocalisse 4/5
14. Yukito Kishiro - Borbeni anđeo Alita 4 3/5
15. Dylan Dog n. 400: E ora, l'apocalisse! 5/5
16. Nathan Never One Shot n. 2: Martin Mystère e Nathan Never - Prigioniero del futuro 3/5
17. Nick Raider n 39: Il patto 3/5
18. Maxi Dylan Dog n. 25: Halloween Express - Sul filo della spada - A cena con il mostro 2/5
19. Alan Ford n. 79: Natale al corso 3/5
20. Fred Duval - Wonderball 3/5
21. Le Storie n. 70: Leone 2/5
22. Darko Macan - Siva kronika 4/5
23. Yukito Kishiro - Borbeni anđeo Alita 5 3/5

06.23.

1. Dylan Dog n. 144: Belli da morire 3/5
2. Makoto Yukimura - Planetes 3 5/5
3. Speciale Le Storie #4 - Lavennder 3/5
4. Makoto Yukimura - Planetes 4 4/5
5. Martin Mystère n. 341: Le mille gru di Hiroshima 3/5
6. Dylan Dog n. 401: L'alba nera 4/5
7. Salva Rubio - Django: vatrena ruka 3/5
8. Mister No n° 374: La festa è finita 4/5
9. Nick Raider n 40: All'ombra dell'imperatore 4/5
10. Yukito Kishiro - Borbeni anđeo Alita 6 4/5
11. Mister No n° 375: Missione Mayari 3/5
12. Martin Mystère n. 71: Morte al varietà
13. Martin Mystère n. 72: L'uomo che inventava le barzellette 2/5
14. Daphné Collignon - Sirena 3/5
15. Mister No n° 376: Alla ricerca di Kamanau 3/5
16. Le Storie n. 47: Sangue e ghiaccio 4/5
17. Xavier Coste - 1984 5/5
18. Mister No n° 377: La roccia rossa 4/5
19. Dylan Dog n. 145: Il cane infernale 3/5
20. Yukito Kishiro - Borbeni anđeo Alita 7 3/5
21. Speciale Nathan Never n. 6: Legami di sangue 2/5
22. Alan Ford n. 80: Niagara 3/5
23. Mister No n° 378: Black Lagoon 4/5
24. Thilde Barboni - Hibakuša 3/5

07.23.

1. Dylan Dog n. 402: Il tramonto rosso 4/5
2. Mister No n° 379: Una nuova vita 4/5
3. Serge Lehman - Mrlja 3/5
4. Yukito Kishiro - Borbeni anđeo Alita 8 3/5
5. Dylan Dog n. 146: Ghost Hotel 5/5
6. Brian K. Vaughan - Y, posljednji muškarac: Knjiga prva 4/5
7. Martin Mystère n. 73: Intrigo a Pechino 3/5
8. Yukito Kishiro - Borbeni anđeo Alita 9 3/5
9. Le storie n. 72: Come quando fuori piove 4/5
10. Christophe Blain - Gus 4/5
11. Brian K. Vaughan - Y, posljednji muškarac: Knjiga druga 4/5
12. Nathan Never n. 67: L'enigma della caverna 3/5
13. Nathan Never n. 68: Il pianeta rosso 3/5
14. Dylan Dog n. 403: La lama, la luna e l'orco 4/5
15. Kate Evans - Niti života : priče iz izbegličke krize 4/5
16. Brian K. Vaughan - Y, posljednji muškarac: Knjiga treća 4/5

08.23.

1. Alan Ford n. 81: L'evasione di Arsenico Lupon 2/5
2. Vittorio Giardino - Putovanja, snovi i tajne 5/5
3. Dylan Dog n. 147: Polvere di stelle 4/5
4. Brian K. Vaughan - Y, posljednji muškarac: Knjiga četvrta 4/5
5. Nathan Never n. 69: Cacciatori di virus 2/5
6. Jezovnik: Ričard Korben 3/5
7. Le storie n. 73: Inciso nel sangue 3/5
8. Brian K. Vaughan - Y, posljednji muškarac: Knjiga peta 4/5
9. Martin Mystère n. 74: L'esercito di terracotta 3/5
10. Martin Mystère n. 75: La cosa da un altro mondo 2/5
11. Dylan Dog n. 404: Anna per sempre 5/5

09.23.

1. Richard Corben - Kuća na granici 3/5
2. Benjamin von Eckartsberg - Gung ho 4/5
3. Louise Simonson - Galaktus žderač svetova 3/5
4. James O'Barr - The Crow 4/5
5. Le Storie n. 49: Golem 3/5
6. Hans Rodionoff - Lavkraft 5/5
7. Mark Eacersall - Tananarive 5/5
8. Nathan Never Gigante n. 1: Doppio futuro 4/5
9. Dylan Dog n. 405: L'uccisore 4/5
10. Dylan Dog n. 148: Abissi di follia 3/5
11. Le storie n. 74: Wildlife 3/5
12. Bill Watterson - Neumoljivi Kalvin i Hobs 5/5
13. Nick Raider n 41: Pugno proibito 3/5
14. Keanu Reeves - BRZRKR #1-4 4/5
15. Frederik Peeters - Lupus 4/5
16. Zlatna Serija #42 Dampir: Kralj planine i druge priče 4/5

10.23.

1. Damien Perez - Jérôme Bosch (L'ordre du chaos #1) 3/5
2. Keanu Reeves - BRZRKR #5-8 3/5
3. Dylan Dog n. 406: L'ultima risata 4/5
4. Dieter & Plessix - Julien Boisvert - Integral 4/5
5. Martin Mystère n. 76: Il Piccolo Popolo 4/5
6. Alan Ford n. 82: Un viaggio a razzo 4/5
7. A.J. Dungo - U valovima 5/5
8. Alberto Breccia - Mitovi o Ktuluu 3/5
9. Speciale Nathan Never n. 7: L'isola del tesoro 3/5
10. Luc Brunschwig - Urban 4/5
11. Dylan Dog n. 149: L’alieno 2/5

11.23.

1. Attilio Micheluzzi - Les tribulations de Rosso Stenton, Tome 1: Shanghai 2/5
2. Color Tex n 13: Piombo e oro 4/5
3. Dylan Dog n. 407: L'entità 3/5
4. Jean-Louis Tripp - Braco 5/5
5. Junji Ito - Nikad čovek: Knjiga 1 5/5
6. Le Storie n. 50: Il condannato 3/5
7. Junji Ito - Nikad čovek: Knjiga 2 4/5
8. Martin Mystère n. 342: La caccia selvaggia 3/5
9. Alan Ford n. 83: Giallissimo 2/5
10. Léonie Bischoff - Anais Nin: Na moru laži 4/5
11. Junji Ito - Nikad čovek: Knjiga 3 4/5
12. Dylan Dog n. 408: Scrutando nell'abisso 4/5
13. Nathan Never Gigante n. 2: Odissea nel futuro 3/5
14. Frank Giroud - Zmija pod ledom 3/5
15. Albert Uderzo - L'Odyssée d'Astérix 3/5
16. Zlatna Serija #43 Mister No: Drimlend - Crni orao 3/5
17. Aimée de Jongh - Pješčani dani 4/5
18. Dylan Dog n. 150: Il bacio della vipera 3/5
19. Jean-Pierre Dionnet - Legenda o Arnu 4/5
20. Darko Macan & Igor Kordej - Colt & Pepper 3/5

12.23.

1. Dylan Dog n. 409: Mana Cerace - Ritorno al buio 2/5
2. Dylan Dog n. 410: Mana Cerace - La notte eterna 2/5
3. Dylan Dog n. 411: Mana Cerace - Il terzo giorno 2/5
4. Blandine Le Callet, Nancy Peña - Medeja 4/5
5. David Lapham - Zalutali meci: Nevinost nihilizma 4/5
6. Dylan Dog n. 151: Il lago nel cielo 4/5

Edited by - Unngenant on 20/12/2023 18:16:41
Go to Top of Page

Pajtos
Advanced Member



Sierra Leone
4654 Posts

Member since 28/07/2008

Posted - 12/01/2023 : 18:50:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Pajtos a Private Message  Reply with Quote


JANUAR

1. Prodavačice novina 1 (ČK)
2. Prodavačice novina 2 (ČK)
3. Prodavačice novina 3 (ČK) (Odličan serijal, držalo pažnju iako sam se malo pogubio u silnim vremenskim ukrštanjima)
4. Šerif Bluberi (ČK) (daleko je ovo od redovne serije, crtež odličan-i Vansov i Ružov)
5. DD 194 Sečivo, mesec i ork (VČ)
6. DD Superbuk 64 Ružičasti zečevi ponovo ubijaju/Meteoropatija (VČ)
7. ZS Specijalni broj 1Zagonetka broda (VČ)
8. Čelični alhemičar 1 (ČK) (iznenadjujuće simpatična manga!)
9. Čelični alhemičar 2 (ČK)
10. Konan 2 Poprište iskušenja (ČK)
11. Konan 3 Zemlja lotosovog cveta (ČK) (kod Konana sam pristrasan, i najgori Konan je dobar Konan )
12. Nik Rajder knjiga 3-epizode 7, 8 i 9 (Golkonda) (napeto, žestoko, vratolomno- redovni Nik Rajder ne može da razočara! I zašto, koj moj, Lefti Rek na naslovnici drži tri'es osmicu u desnoj ruci? )
13. Dampir 141 Rozalinda od narandžinog cveta ()
14. Dampir 142 Duhovi iz distrikta 6 ()
15. Dampir 143 Venicijanska lutka ()
16. Siročad Novi svijet 1 Tudjinka (Libellus)
17. Siročad Novi svijet 2 I neće se bojati (Libellus)
18. Siročad Novi svijet 3 Stisnute šake (Libellus)
19. Siročad Novi svijet 4 Hardcore (Libellus) (Još jedan pakleni i iznenadjujući svršetak sezone! Odličan military, mamohebački serijal, nadam se da ćemo videti i ostatak priče)
20. Laku noć, Punpune 2 (Laguna)
21. Čelični alhemičar 3 (ČK)
22. Veliki mrtvac 1 (ČK)
23. Veliki mrtvac 2 (ČK)
24. Planetes 1(ČK)
25. Planetes 2(ČK)
26. Mračno doba TBOMRN 10 (ČK)

FEBRUAR

1. Hogar 2 Helga, ljubavi (Beli put)
2. Julija knjiga 20 epizode 58-60 (Golkonda)
2. LMS 1011 Veliki Blek -Djavolji učenik (Golkonda)
3. DD 195 Ana zauvek(VČ)
4. Alan Ford Klasik 54 Nestao je Bubu (Strip agent)
5. Alan Ford Klasik 61 Krokodilska glava (Strip agent)
6. Alita Borbeni andjeo 1 (ČK)
7. Alita Borbeni andjeo 2 (ČK)
8. Alita Borbeni andjeo 3 (ČK)
9. Alita Borbeni andjeo 4 (ČK)
10.Čelični alhemičar 3 (ČK)
11.Zlatna serija 44 Teks-Gospodarica vampira (VČ)
12.Dampir 144 Željezna kruna ()
13.Dampir 145 Demon izgubljenih stvari ()
14.Dampir 146 Zeleni gospodin ()
15.Dampir 147 Danak u krvi ()
16.Dampir 148 U utvrdi naphidima ()
17.Dampir 149 Sumračna lodja ()
18.Dampir 150 Lisin izbor ()
19.Sweet konkrete 1 (Lokomotiva)
20.Berserk 1 (DW)
21.Berserk 2 (DW)
22.Berserk 3 (DW)
23.Dampir 151 Kraljica vjestica ()
24.Dampir 152 Povratak u Sheffield ()

MART

1.Zelena krv 2 (DW)
2.Alita borbeni andjeo 5 (ČK)
3.Alita borbeni andjeo 6 (ČK)
4.Čelični alhemičar 4 (ČK)
5.Čelični alhemičar 5 (ĆK)
6.Planetes 3 (ČK)
7.Planetes 4 (ČK)
8.Berserk 4 (DW)
9.Čelični alhemičar 6 (ČK)
10.Laku noć, Punpune 3 (ČK)
11.Laku noć, Punpune 4 (ČK)

APRIL

1.Laku noć, Punpune 5 (Laguna)
2.DD 196 Poslednji smeh (VČ)
3.DD 197 Entitet (VČ)
4.MN 73 Nešto se promenilo (VČ)
5.MN 74 Neobičan susret (VČ)
6.MN 75 Vatra i krv (VČ)

MAJ

1.Alita borbeni andjeo 7 (ČK)
2.Alita borbeni andjeo 8 (ČK)
3.Alita borbeni andjeo 9 (ČK)
4.DD ZS Specijal 2 Projekat " Hiks" (VČ)
5.Konan 4 Kralj Konan (ČK)
6.ZS 46 MM i NN Večiti rat (VČ)
7.Julia Stari dnevnici 1 (Golkonda)
8. Dedpul manga 1(ČK)
9. Dedpul manga 2 (ČK)
10. Dampir 153 Ničija zemlja ()
11. Dampir 154 Dama iz noćnih mora ()
12. MN 76 Ajavaska (VČ)
12. MN 77 Delirijum! (VČ)
13. MN 78[/b] Zaseda na "Viktoriji" (VČ)
14. MN 79[/b] Lepa gomila kruzeira (VČ)



Nastaviće se...

Edited by - Pajtos on 10/05/2023 21:29:23
Go to Top of Page

Sneaksie Thiefsie
Advanced Member



4199 Posts

Member since 22/04/2008

Posted - 17/01/2023 : 08:57:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Sneaksie Thiefsie a Private Message  Reply with Quote
kod mene se zna red

Kozure okami (drugo citanje)
Dorohedoro
Koukoku no shugosha
svaki novi Zagor
Go to Top of Page

malimarinko
New Member



129 Posts

Member since 01/01/2021

Posted - 18/01/2023 : 19:49:21  Show Profile Show Extended Profile  Send malimarinko a Private Message  Reply with Quote
SIJEČANJ

Obitelj Campbell - predobar 5/5. Odličan pustolovni, odlična atmosfera, netipičan razvoj radnje, valjda najbolji prikaz atmosfere kišnog dana (u boji) što sam ga vidio.
Ibikus - vrlo dobar 4/5. Zapravo, strip je zaslužio i bolju ocjenu jer je super predstavio to crnilo ratnog kaosa a uz to te vuče dublje u priču i sa malo dijaloga prikaže cijelu sliku. Njegov jedini problem je što ja baš nisam fan tog crnila.
Muchacho - vrlo dobar 4/5. Za razliku od Ibikusa nije blizu petice. Inače jako lijep strip. Prekrasan crtež, intrigantna tema, moj omiljeni povijesni žanr ali predvidljivo.
Svijet bez kraja - dobar 3/5. Ne znam zapravo bi li ovo nazvao stripom, to su više ilustrirane natuknice. Strip je iznimno poučan i simpatično nacrtan zato mu dajem ocjenu više.
Brodeckov izvještaj - vrlo dobar 4/5. Sve što sam napisao za Ibikusa vrijedi i ovdje. I dalje to crnilo nije moj cup of tea ali unatoč tome me je strip potegnuo u radnju i nisam ga mogao ostaviti.
Bibliomula iz Cordobe - ajmeeeee 5/5. Prošlo je tome više od 10 godina otkako sam proputovao Andaluziju iako sam, manje mula - više tovar, teško da me tema mogla više pogoditi. Jednostavno savršen.

VELJAČA

Adolf 1, 2, 3 - odličan 5/5. Tezuka u svom standardnom fantastičnom izdanju pun intrigantnih zapleta.
Kako se obogatiti u lipnju 1940. - 4/5 vrlo simpatičan i pitak strip, lijep crtež. Sigurno ću mu se vratiti, čisto da popravi raspoloženje.
Šahist 5/5 pravo osvježenje kako tematikom tako i crtežom.
Zabranjena luka 5/5 prekrasan strip. Predobra priča jako lijep crtež. Nešto ozbiljniji i bolji od Obitelji Campbell.
AF 16 (Ne) Glasajte za Notaxa 5/5. Pročitan po tko zna koji put. Rijetki su stripovi gdje se od srca nasmijem. Ovo je jedan takav.
Batman - Prokleti 2/5. Lijep crtež, ostalo je loše. Dijalozi isprekidani, radnja isto tako. Zaboravio sam ga i prije nego što sam ga pročitao.

OŽUJAK

Presveto srce - 3/5 skoro je dobio dvojku. Ispila me sa početkom a onda me utopio u akciji. Čudan strip.
Diplomatske kronike - 3/5 likovi su odlično pogođeni. Izvrsno opisano stanje u jednom ministarstvu. Na neke scene totalno ispališ od smiha. Previše repetativan.
Gerard - 1/5 ubilo me.
Štavitelj Alim - 5/5 predobar pustolovni strip. Uz bok Campbell-ima

TRAVANJ

Medeja - 5/5 strip po mom guštu. Povijesni, poučan i zanimljiv
Putovanja, snovi i tajne - 4/5 jako simpatičan strip sa nekakvim ...mah... crtežom.

SVIBANJ
Rokamboleskne pustolovine - 4/5 teške teme upakirane u komičan crtež. Za razliku od Svagdanje borbe imaju širi cilj ali jednostavno mi nije tako dobro sjelo.
Pustinjska zvijezda - 4/5 lagan strip, za skinuti kapu je to što je to fikcija rađena na osnovu stvarnih događaja pa se ipak trebalo malo potruditi
Tananarive - 4/5 simpaičan crtež, lijepa i lagana radnja.
1984 - 5/5 brutalizam realnosti + brutalizam crteža = savršeno
Peter Kampf je znao - 3/5, zanimljiv crtež i ideja ali mi je priča mi nerazrađena i ostaje dosta repova
Western - 4/5, vrlo dobar strip. Iako brojem stranica sličan Kampfu ova je priča totalno zaokružena i dosta bolja.

Edited by - malimarinko on 30/05/2023 10:03:00
Go to Top of Page

ponki
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3071 Posts

Member since 20/09/2008

Posted - 19/01/2023 : 13:41:41  Show Profile Show Extended Profile  Send ponki a Private Message  Reply with Quote
Hajde da se upisem u ovaj dnevnik citanja
(a mozda me pogura i da procitam koju stranicu vise)

Decembar i januar mix:
ovo sam procitao od 05.12.2022 do 18.01.2023 a posto nema sanse da se sjetim sta sam koji dan procitao necu se ni truditi da razdvojim izdanja vec cu od danas voditi posebno
a ocjene za vec procitane stripove cu staviti naknadno

1. Naša Amerika (Fibra)
2. Bibliomula iz Kordobe (Fibra)
3. Lažni tragovi (Fibra)
4. 11. rujna (Fibra)
5. Svijet bez kraja (Fibra)
6. Samo tišina (Fibra)
7. Velikom rijekom uzvodno (Fibra)
8. Anđeo Gospodnji (Fibra)
9. Contrapasso : Tuđa djeca (Fibra)
10. Obitelj Campbell (Fibra)
11. Štavitelj Alim (Fibra)
12. Pet zemalja (Fibra)
13. Životinjski dvorac (Fibra)
14. Gung Ho (Fibra)
15. Gus (Fibra)
16. Hibakuša (Fibra)
17. Velika odaliska (Fibra)
18. Dok svira fado (Fibra)
19. Stern: knjiga druga (Fibra)
20. Stare prdonje : knjiga druga (Fibra)
21. Sjećanje u džepovima (Fibra)
22. Maršal Bass 4 (Fibra)
23. Grička vještica
24. NN biblioteka 76 (Libellus)
25. NN biblioteka 77 (Libellus)
26. NN biblioteka 78 (Libellus)
27. NN AA21 (Libellus)
28. NN maxi 6 (Libellus)
29. NN UA6 (Libellus)

Januar od 19.01.2023

1. D (Fibra) 7/10
2. Serena (Fibra) 6/10
3. 47 žica (Fibra) 8/10
4. Arapin budućnosti 1 (Fibra) 8/10
5. Arapin budućnosti 2 (Fibra) 7/10
6. Julien Boisvert (Fibra) 7/10
7. Alais Nin (Fibra) 4/10
8. Arapin budućnosti 3 (Fibra) 7/10
9. Arapin budućnosti 4 (Fibra) 7/10
10. Arapin budućnosti 5 (Fibra) 8/10
11. Gospodarica vampira (VC - NZS) 5/10
12. Mrlja (Fibra) 8/10
13. Medeja (Fibra) 9/10
14. Lena (Fibra) 6/10
15. Kassowitz- Deca Vrangela (System-Comics) 5/10

Edited by - ponki on 30/01/2023 20:23:55
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.72 seconds. Snitz Forums 2000